Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Da ne zaboravimo » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): « prethodna 1 2 [3] 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
orion orion is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1113
Location: mobilna

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neka im Allah milosnik svima podari lijepi Dzennet 33.gif

___________________________________________________________________

    10-27-2008 11:53 orion is offline Pregledaj poruke od orion Dodaj orion u listu prijatelja
    Hogar Hogar is a Male
    moforaja


    Poruka: 2729
    Location: daleko

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nasim dragim herojima 33.gif

    ___________________________________________________________________
    lose,lose MSP

    10-27-2008 16:56 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
    Muntahta Muntahta is a Female
    moforaja




    Poruka: 8353
    Location: Tamo gdje je moja dusa.

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif

    ___________________________________________________________________
    Prestani brinuti o tome ko te ne voli
    ko ima vise ili ko sta radi.
    Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

    10-27-2008 21:38 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    hujka 33.gif
    popaj 33.gif

    i ostali heroji koji ovdje nisu spomenuti 33.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    10-27-2008 21:45 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Provler2 Provler2 is a Male
    moforaja




    Poruka: 3154
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svim palim borcima rahmet i pokoj dushama 33.gif

    10-27-2008 22:04 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
    djemila djemila is a Female
    Naj-Moder 2008




    Poruka: 11483
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

    10-27-2008 22:53 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
    kaokakao kaokakao is a Female
    raja


    Poruka: 1583
    Location: A11-A@

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif
    33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    = Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

    10-27-2008 23:43 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
    Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
    rezimski novinar




    Poruka: 3241
    Location: Iza

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Rahmet i pokoj dusama.
    33.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

    10-27-2008 23:53 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
    djelda djelda is a Male
    raja




    Poruka: 1646
    Location: dolina grka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Kise:

      Ne zelim da van «nagadjam ovde» i da vam pisem o tome kako su svi oni, na ovaj ili onaj nacin predosjetili svoju smrt te noci 30.06.1993. (a i mnogi koji su prije njih ili poslije njih poginuli).
      A vjerujte mi Kise zna. Svi su je dan-dva prije, u rijecima slutnje izrekli i naslutili svoju smrt. Kao sto Babusa rece na samom pocetku - od Hujke, pa preko Farisa, Popaja, Mirceta...
      Cudno je kako ljudi neke stvari, kada za to dodje vrijeme, jednostavno kao da mogu osjetiti, predosjetiti i izreci cudnom igrom rijeci ili gesta. Bas kao da su znali da im je sudjeno. Da im je tako zapisano.
      A slutili su. Jer akcija oslobadjanja Sjevernog Logora se danima spremala, i znali su da ih se pola sigurno iz nje nece i vratiti.
      Mostar i Mostarci su u toj noci sjedili skupljeni po kucama, i kao da granate ni ne padaju, po sokacima i avlijama se okupljali u vecim grupama, skamenjeni od neizvjesnosti i straha sta ce se desiti - ko ce se vratiti.... I niko spavao nije.
      Majke, zene, sestre, braca, djeca, rodbina i prijatelji onih koji su otisli u akciju, sapatom i sa strahom i sa strepnjom su svakoga ko je prolazio u uniformi te noci pitale: ima li ikakvih vijesti.... Kako napreduju, ko je ziv, je li iko poginuo?....
      A onda, neizmjerna bol, pomjesana sa radoscu i ponosom. Tuzno i istinito....

      I da Kise ne bi nagadjala i prenosila vam ono rekla kazala, ovde samo stavljam ono sto je objavljeno, ono sto je istina....



          NOVI VOJNIK
          List 4 Korpusa Armije R BiH
          Mostar, 31.januar 1994. godine Broj 4






            Koliko je samo mladih, neduznih zivota do sada odnio ovaj rat? Koliko mladica u ovoj nasoj, dragoj domovini Bosni i Hercegovini nije moglo docekati godinu dvadesetpetu? A zeljeli su zivjeti. Ipak u nekima se radjala strepnja, slutnja. Zapisivali su te svoje misli. Ostali su nedovrseni Dnevnici, nezavrsene price. Ovog puta, uz dopustenje porodice, otvaramo dnevnik sehida Zorana Imamovica, medju prijateljima poznatog kao Popaj. Tragicno je nastradao 30.juna 1993. godine u akciji oslobadjanja Sjevernog logora.

            ....Ponovo pozivam i budim proslost u sebi. Lice na prozoru, to je isto moje lice koje ceka rasplet svega., docek mira, srece, moci da tamne sile zamijene vedre vile, da garezi i rusevine zamijeni zelenilo, visespratne vile. To lice samo ceka na prozoru nesto sto je cini mi se nedostupno u ovom trenutku.
              To lice sada samo veliki zid ispred sebe. Okrecem se u prostoriju i gledam 22-ja vrata. Sta ta vrata predstavljaju? Predstavljaju 22 godine moje. A sta je sa ostalim? Gdje dalje - 23, 24, 25,...30.... Mozda to necu nikada dozivjeti. Dosao sam do 22 i dalje nema. Zasto? Zar ne mogu doprijeti bar do 23. Zasto je to nama uskraceno. I meni?

            A zelio sam samo da se ludiram, provodim, zivim, a dobivao sam kontra.... O, Boze zasto si me dizao na trenutke i izvlacio mi onda tlo pod nogama, zasto si me velicao i slavio pa me ostavljao bez pomoci, cineci me nemocnim. Zasto si me ostavljao nekad stidljivog i plasljivog, a onda hrabrog kao lava koji nestrpljivo ceka plijen, zdravog i bolesnog, inteligentnog i glupog, radinog i lijenog?
            Znam da cemo se jednog dana sresti. Ali, jos jednom ti govorim da sam ja u stvari dvije osobe, jednom ljubimac bogova, a drugi ljubimac sejtana. I kao sto sam «dvije osobe», tako sam svijest i podsvijest. Kako se ja nalazim «tamo» i «ovdje» u stvarnosti - ja sam tu, a podsvijest je u onoj sobi i gleda vrata i citav moj zivot (svako slovo zapisano iz mog zivota) i kad on otvori neka vrata, ja se prisjetim tog vremena. Kad hoces da se necega sjetis, tad otvaras sva vrata, dok ne nabasas na ona prava. Ali nekad promakne vrijeme i bude prekasno.
            Sada sam opet u stvarnosti ili sam naprotiv u imaginarnom obliku, sam u prostoriji sa jednim prozorom koji gleda u zid, za jednim stolom.
            Kako to kazu - Sunce je izvor zivota, mira i ljepote, a Sunca u Mostaru ima najvise i najljepse je, ali nema zivota, mira i ljepote. Sve sto je Mostar nekada imao sad su samo fotografije proslih dana, slike sa kalendara, sjecanja u mnogim glavama.....

                Zoran Imamovic - Popaj



          33.gif 33.gif 33.gif

          ___________________________________________________________________
          Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

          06-30-2010 13:59 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
          Nikifor Nikifor is a Male
          brato


          Poruka: 737

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          To sto se u BiH dogodilo a posebno u Mostaru, ne daj boze da se ponovi nikada se ne smije zaboraviti a svim mostarskim herojima i svim poginulima neka je vjecna slava.

          33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif ~

          06-30-2010 15:26 Nikifor is offline Posalji Email za Nikifor Homepage of Nikifor Pregledaj poruke od Nikifor Dodaj Nikifor u listu prijatelja AIM Screenname: - YIM Screenname: -
          Sevels Sevels is a Male
          moderator tra-la-la




          Poruka: 6556
          Location: Cernica-Mo-London

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          33.gif

          ___________________________________________________________________
          volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

          13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
          "Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

          06-30-2010 19:16 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          za popaja 33.gif

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          06-30-2010 20:00 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Muntahta Muntahta is a Female
          moforaja




          Poruka: 8353
          Location: Tamo gdje je moja dusa.

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          .

          ___________________________________________________________________
          Prestani brinuti o tome ko te ne voli
          ko ima vise ili ko sta radi.
          Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

          06-30-2010 21:20 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
          RIO RIO is a Male
          bice nesto od mene




          Poruka: 452
          Location: Tamo gdje je sunce najljepse, i gdje protice zelena ljepotica...

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Hvala im svima...

          ___________________________________________________________________
          Gle, ko bi rek'o, ja sjedim sasvim sam ko zatocenik svoje sugestije, svjestan da bez nje ja propadam i nestajem brzinom svjetlosti....

          07-01-2010 07:48 RIO is offline Homepage of RIO Pregledaj poruke od RIO Dodaj RIO u listu prijatelja
          Asja
          Ruzica



          Poruka: 337

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          33.gif 33.gif

              citat od djelda:

            [quote]
              citat od Kise:

            Ne zelim da van «nagadjam ovde» i da vam pisem o tome kako su svi oni, na ovaj ili onaj nacin predosjetili svoju smrt te noci 30.06.1993. (a i mnogi koji su prije njih ili poslije njih poginuli).
            A vjerujte mi Kise zna. Svi su je dan-dva prije, u rijecima slutnje izrekli i naslutili svoju smrt. Kao sto Babusa rece na samom pocetku - od Hujke, pa preko Farisa, Popaja, Mirceta...
            Cudno je kako ljudi neke stvari, kada za to dodje vrijeme, jednostavno kao da mogu osjetiti, predosjetiti i izreci cudnom igrom rijeci ili gesta. Bas kao da su znali da im je sudjeno. Da im je tako zapisano.
            A slutili su. Jer akcija oslobadjanja Sjevernog Logora se danima spremala, i znali su da ih se pola sigurno iz nje nece i vratiti.
            Mostar i Mostarci su u toj noci sjedili skupljeni po kucama, i kao da granate ni ne padaju, po sokacima i avlijama se okupljali u vecim grupama, skamenjeni od neizvjesnosti i straha sta ce se desiti - ko ce se vratiti.... I niko spavao nije.
            Majke, zene, sestre, braca, djeca, rodbina i prijatelji onih koji su otisli u akciju, sapatom i sa strahom i sa strepnjom su svakoga ko je prolazio u uniformi te noci pitale: ima li ikakvih vijesti.... Kako napreduju, ko je ziv, je li iko poginuo?....
            A onda, neizmjerna bol, pomjesana sa radoscu i ponosom. Tuzno i istinito....

            I da Kise ne bi nagadjala i prenosila vam ono rekla kazala, ovde samo stavljam ono sto je objavljeno, ono sto je istina....



                NOVI VOJNIK
                List 4 Korpusa Armije R BiH
                Mostar, 31.januar 1994. godine Broj 4






                  Koliko je samo mladih, neduznih zivota do sada odnio ovaj rat? Koliko mladica u ovoj nasoj, dragoj domovini Bosni i Hercegovini nije moglo docekati godinu dvadesetpetu? A zeljeli su zivjeti. Ipak u nekima se radjala strepnja, slutnja. Zapisivali su te svoje misli. Ostali su nedovrseni Dnevnici, nezavrsene price. Ovog puta, uz dopustenje porodice, otvaramo dnevnik sehida Zorana Imamovica, medju prijateljima poznatog kao Popaj. Tragicno je nastradao 30.juna 1993. godine u akciji oslobadjanja Sjevernog logora.

                  ....Ponovo pozivam i budim proslost u sebi. Lice na prozoru, to je isto moje lice koje ceka rasplet svega., docek mira, srece, moci da tamne sile zamijene vedre vile, da garezi i rusevine zamijeni zelenilo, visespratne vile. To lice samo ceka na prozoru nesto sto je cini mi se nedostupno u ovom trenutku.
                    To lice sada samo veliki zid ispred sebe. Okrecem se u prostoriju i gledam 22-ja vrata. Sta ta vrata predstavljaju? Predstavljaju 22 godine moje. A sta je sa ostalim? Gdje dalje - 23, 24, 25,...30.... Mozda to necu nikada dozivjeti. Dosao sam do 22 i dalje nema. Zasto? Zar ne mogu doprijeti bar do 23. Zasto je to nama uskraceno. I meni?

                  A zelio sam samo da se ludiram, provodim, zivim, a dobivao sam kontra.... O, Boze zasto si me dizao na trenutke i izvlacio mi onda tlo pod nogama, zasto si me velicao i slavio pa me ostavljao bez pomoci, cineci me nemocnim. Zasto si me ostavljao nekad stidljivog i plasljivog, a onda hrabrog kao lava koji nestrpljivo ceka plijen, zdravog i bolesnog, inteligentnog i glupog, radinog i lijenog?
                  Znam da cemo se jednog dana sresti. Ali, jos jednom ti govorim da sam ja u stvari dvije osobe, jednom ljubimac bogova, a drugi ljubimac sejtana. I kao sto sam «dvije osobe», tako sam svijest i podsvijest. Kako se ja nalazim «tamo» i «ovdje» u stvarnosti - ja sam tu, a podsvijest je u onoj sobi i gleda vrata i citav moj zivot (svako slovo zapisano iz mog zivota) i kad on otvori neka vrata, ja se prisjetim tog vremena. Kad hoces da se necega sjetis, tad otvaras sva vrata, dok ne nabasas na ona prava. Ali nekad promakne vrijeme i bude prekasno.
                  Sada sam opet u stvarnosti ili sam naprotiv u imaginarnom obliku, sam u prostoriji sa jednim prozorom koji gleda u zid, za jednim stolom.
                  Kako to kazu - Sunce je izvor zivota, mira i ljepote, a Sunca u Mostaru ima najvise i najljepse je, ali nema zivota, mira i ljepote. Sve sto je Mostar nekada imao sad su samo fotografije proslih dana, slike sa kalendara, sjecanja u mnogim glavama.....

                      Zoran Imamovic - Popaj



                33.gif

                07-01-2010 09:08 Asja is offline Posalji email za Asja Pregledaj poruke od Asja Dodaj Asja u listu prijatelja
                sara sara is a Female
                moforaja




                Poruka: 5288
                Location: bogu za ledjima

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                33.gif

                ___________________________________________________________________
                Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

                07-01-2010 14:07 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
                Hogar Hogar is a Male
                moforaja


                Poruka: 2729
                Location: daleko

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Nekako covjek zanijemi kad ovo procita 26.gif
                Rahmet im i pokoj dushama 33.gif

                ___________________________________________________________________
                lose,lose MSP

                07-01-2010 15:49 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
                tana tana is a Male
                rigorozni




                Poruka: 17879
                Location: na prinudnom radu :)

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                heroji nasi. rahmet im dusi 33.gif

                ___________________________________________________________________
                kad ce mostar mama?

                07-07-2010 15:51 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                MoNeRa MoNeRa is a Female
                avenija kruzno


                Poruka: 116
                Location: Ovdje nisam a tamo me nema...

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                33.gif

                05-09-2011 08:33 MoNeRa is offline Pregledaj poruke od MoNeRa Dodaj MoNeRa u listu prijatelja
                pasha pasha is a Male
                Super Moderator




                Poruka: 9503
                Location: uh jebo te

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Posveceno svim herojima Bosne i Hercegovine

                "Tih je godina svud u svijetu radost bila, i svud se pjesma cula, samo u meni i u mjoj Bosni tih je dana vjencala nas tuga.Uzeste mladost prokleto vam bilo, pjesmu i radost sto je srcu milo, tracak sunca komad nase srece Bosna to nikada zaboravit nece, nemoj da zalis generacijo moja sirom vasione za vas ezan se cuje, na mezarima vasim procvjetat ce cvijece, Bosna vas nikada zaboraviti nece, crna zemlja nebila vam teska, milion misli odsvud vama hrli dadoste za nju najvise sto se moze i zato vas Bosna majka nasa grli.U skolama nasim pjevat ce vam djeca, milioni ljiljana iza vas ce doci sjecat ce se mladost i ljepota jer bili ste veci od samog zivota."

                ___________________________________________________________________

                  neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
                Oscar Wilde

                05-09-2011 16:23 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
                Stranica (4): « prethodna 1 2 [3] 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com