Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ***Socijalizam kao religija..ili...*** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (6): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Miron Miron is a Male
brato




Poruka: 722
Location: Graz, A

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nesto kontam sta ono bi tema:
Socijalizam kao religija... (ili se varam) 04.gif

04.gif Sacu vas ispeglat 04.gif
Evo Dzeronimo spomenu da smo "vickast narod" ... i da znas.

Medjutim, nisu cini mi se ni drugi bolji... sve ti to nekako na isto izadje. Na kraju ipak MORA bit jedna zajednicka (i to poprilicno debela) crta u sviju nas na PLANETI -

    pa ljudi smo
...

Mi, na ovim prostorima dole smo vjerovatno ziveci u jednom manje vise humanom sistemu (sad ce skocit "protivnici" - ali dok docitaju bice im valjda jasno) i drustveno uredjenje u kojem smo zivjeli - mozda i shvatali kao religiju.

Medjutim, mislim da je tu Pipi u nekom od nedavnih postova jednim dijelom to dotakla. Radi se naime vjerovatno samo o jednom osjecaju socijalne
    sigurnosti
- koja je uzgred budi receno i
    postojala
, bez obzira sto je isto tacno da je bilo ljudi koji su jedva kraj sa krajem sastavljali. Naime, cak i ako uzmemo procentualno razmatrat pojedine slojeve tog drustva i okolnosti u to vrijeme (polozaj, politika, Tito, industrijalizacija ruralne privrede, opismenjavanje) - mislim da se sa poprilicnom sigurnoscu moze rec - da su se ljudi osjecali SIGURNO i manje su se brinuli o sigurnosti
    vlastitog potomstva
.

E sad posto kod nas (a i ne samo kod nas) - vrlo brzo nesto postane "religija" - tako je i ovaj "moderni" liberalni kapitalizam posta
    NOVA relilgija
i to kod SVIH zemalja iz "tranzicije" (ooo kako to
    prevarantski
zvuci 21.gif )

Namjerno pisem "moderni", jer on sa modernoscu - NEMA BAS APSOLUTNO NISTA.
Kapitalizam je
    ISTI
kakav je bio i pocetkom 19 stoljeca.
On NEMA "humano lice". (jos jedna klasicna prevara)
On NIJE svjetski "proces". (ko biva krenuli smo od zanatske zadruge, preko opstine do drzave - i konacno doslil do "internacionalnog globalnog kapitalizma sa humanim licem"
To "humano" lice je samo lice DEMOKRATIJE (znaci zainteresovanog i informiranog naroda)na koju su "korporacije" bile prinudjene - pristati.

    Kapitalizam (kao "religija") je ostao isti...
To "humano lice" je izborilo HILJADE onih nepoznatih faca koje su policiski kordoni GAZILI zbog pobuna i strajkova... Jebi ga, ljudi su samo trazili da rade
    15 SATI na dan 6 dana u sedmici
- i da mogu familiju prehranit tih "dalekih" godina pocetkom 19 vijeka...

(pocetkom 19 vijeka je ljudi moji i SVEDSKA u kojoj ima evo i dosta nase raje sad - bila zemlja
    TRECEG
svijeta... siromastvo, glad, izrabljivanje... "Svedi" pomozite sa godinom... u Stokholmu je mislim 1920i neke - policija poubijala 50tak radnika u jednom od najvecih radnickih protesta u Svedkoj)

Sad SPEKTAKL:
    Za one koji jos vjeruju
da je upravo kapitalizam taj koji donosi prosperitet jednom narodu - mogu li mozda nabrojat zemlje (sad su skoro sve na planeti kapitalisticke) u kojima je PRELAZ na KAPITALIZAM -
    donio blagostanje
?
(mozemo cak i nase drzavice
    izbacit
... dajmo Poljsku, Cesku, Rusiju, I. Njemacu..., a moze i izvan Evrope - Argentina, Brazil, Mexiko, Indija... ma ko ce to vise nabrajat...)

NE "drugovi i drugarice" - kapitalizam kao "religija" ne da se nije (i nece) pokazati boljim od Socijjalizma kao takvog... Upravo obrnuto - koristeci NOVE polozaje na planeti, KRUPNI kapital (znaci ne mislim na "male kapitaliste" koji se manjevise bore skoro ko i ostali i ne cine niti 10 % ukupnog kapitala) - ce se SVOJSKI potrudit da UNISTI sva stecena
    DEMOKRATSKA
prava "starih" kapitalistickih zemalja.
To je bar jednostavno skontat i vidit cak i danas - dovoljno je rec "globalizacija" i "outsourcing".
Zato i kazem da Kapitalizam se niista promjenio nije - on SAMO uzvraca udarac DEMOKRATIJI.

Znaci dok god KRUPNI kapital (multi ovo- multi ono KORPORACIJE) drze narod zatupljen a lokalne politicare (takodje tupoljeve, ali na polozaju) u svojoj vlasti - NE BU DOBRO SVRSILO...

Zato sa svim ovim spoznajama cini mi se da mi je SOCIALIZAM kao "religija" ipak drazi od "humanog" KAPITALIZMA.
Tacka.

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Miron dana 06-17-2006 u 05:17.

06-17-2006 05:01 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
MUNIRA
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ijaja vic je o yugo demokratiji, a u bih je nema al
bar mozes, urlikat, vikat, na vlast, i u bih demokratiji
javn o
a u komunizmu yu uuu pa znam kako je bilo glas na vlas
podici, ko se usudio na goli otok ode, preko vode
a, jes se moglo zaspati mirno na u lici, spavali beskucnici,
a vile gradili, Pozderci, Mikulici, Tudjmani , Artukovici,saune
A , gdje je vila Alije Sirotanovica!

06-17-2006 10:04
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

13.gif 10.gif 10.gif 13.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

06-17-2006 10:08 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
behar behar is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1141

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I meni je onaj sistem bio najbolji, TITO car, glasala za reformiste.

No, iz ove perspektive, sada znam, o Titi nisam sve znala, ne dovoljno.
Primjer, sinoc na TV Titograd prica zena, spomenicar i ona i ne znam, 4-5ica njene brace koji su i poginuli u ratu. No, jedan brat, takodje spomenicar, zaglavi na Golom...10ak godina...oduzmu mu i spomenicu 14.gif Necu duziti, takvih je prica mali milion i meni ih je sada tesko razumjeti, tj. tesko mi je razumjeti i opravdati Tiletove reakcije.

Meni se cini i u to sam ubijedjena, to je moja proslost i drugacije ne moze bit, da je onaj sistem puno bolji od ovoga u kome zivim od '92. Medjutim, prevazidjen je , ako i ovaj ovdje;

Slavenski narodi se moraju prvo "otrijezniti" i realno sagledati svoju proslost, bez velicanja ili pretjeranog i neosnovanog hvaljenja svega socijalisticko/komunistickog. E, onda se ja svim srcem nadam da ce, u tim bivsim soc. zemljama, zazivjeti i ugledati svjetlost dana neka nova ideja za neki novi poredak i da ce se laganice prenijeti i u zap. Evropu. Mozda ce proces potrajati nekih dosta godina ili vise, ali eto, to je meni neki izlaz iz ovih neodrzivih sistema.

P.S. Vjernik moze biti vjernik i zaklinjati se Titom, vjerovati u socijalizam ...to nije kontradiktorno. U ostalom, svaka vjera je socijalizam po sebi.

___________________________________________________________________

    11-13-2006 18:18 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
    nik obrisan
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Citat od behara: "...svaka vjera je socijalizam po sebi."
    Tacnija definicija bi bila "za sebe", po mom, jer budizam i nema neki socijalni koncept! ili tacnije nikako.

    Islam tu komponentu uvazava na najljepsi i savrsen "nacin".

    Toliko sa moje strane na ovoj temi.

    11-13-2006 18:32
    Musala Musala is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1304
    Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od MUNIRA:

      ijaja vic je o yugo demokratiji, a u bih je nema al
      bar mozes, urlikat, vikat, na vlast, i u bih demokratiji
      javn o
      a u komunizmu yu uuu pa znam kako je bilo glas na vlas
      podici, ko se usudio na goli otok ode, preko vode
      a, jes se moglo zaspati mirno na u lici, spavali beskucnici,
      a vile gradili, Pozderci, Mikulici, Tudjmani , Artukovici,saune
      A , gdje je vila Alije Sirotanovica!


    Ipak priznaj sebi, koliko je Sirotanovica bilo tada u toj Yugo demokratiji,
    a koliko ih imas danas u ovoj. 21.gif
    Koliko je Pozderaca ili Mikulica bilo onda a koliko ih je danas. 21.gif

    Vidis one is Yugo demokracije mozes i da nabrojish, a ove danas, pa probaj oces li moci. 29.gif 01.gif

    ___________________________________________________________________
    -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

    11-14-2006 13:23 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
    Miron Miron is a Male
    brato




    Poruka: 722
    Location: Graz, A

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Musala 10.gif

    11-14-2006 14:48 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jadni narod vazda, od dva belaja bira manje 21.gif

    Najbolje je ko mi (neki `vamo) od dva belaja































    izabrat Svedsku... 19.gif 13.gif 13.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    11-14-2006 14:51 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Musala:


      Ipak priznaj sebi, koliko je Sirotanovica bilo tada u toj Yugo demokratiji,
      a koliko ih imas danas u ovoj. 21.gif
      Koliko je Pozderaca ili Mikulica bilo onda a koliko ih je danas. 21.gif

      Vidis one is Yugo demokracije mozes i da nabrojish, a ove danas, pa probaj oces li moci. 29.gif 01.gif



    a u 38.gif 38.gif 08.gif 08.gif


    Ja poc'o brojat, i crknu mi digitron, i to onaj dobar, Casio.. 21.gif 26.gif

    ___________________________________________________________________

      21.gif

      11-14-2006 14:56 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
      Musala Musala is a Male
      rodjeni




      Poruka: 1304
      Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        http://www.yugorock.com/03ac674216f3e15c761ee1a5e255f067953623c8b388b4459e13f978d7c846f4/ABC/Z/Zabranjeno%20Pusenje/1999%20-%20Agent%20tajne%20sile/09.%20Zabranjeno%20Pusenje%20-%20Jugo%2045.wma


      i jos jednom 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

      ___________________________________________________________________
      -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Musala dana 11-14-2006 u 15:44.

      11-14-2006 15:44 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      da rezurektujemo lijepu temu koju je beli zapocheo a neka djeca poput alcaponea neutemeljeno popljuvala.

      izvolite - sta mislite o socijalizmu? :)

      11-21-2010 14:39 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      Ricina Ricina is a Male
      raja




      Poruka: 1932
      Location: Predaleko od Mostara

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Tema je dobra samo duga brate...Moze se pricati danima ali evo ukratko sta ja mislim...
      Sama rijec "Socius" znaci drustvo ( zajednica) i kao na primjer sociologija je nauka o drustvu sto smo imali prije u skolama.
      Socijalizam je u sustini jedna ekonomska doktrina koja ima za zadatak da napravi zajednicu-drustvo bez klasa gdje je sve vlasnistvo naroda ( mislim na drzavni sektor-privredu) i da narod odlucuje o svemu prema svojim potrebama.Osnovni principi socijalizma su : ravnopravnost medju ljudima (prema polozaju, spolu , etnickoj pripadnosti i vjeri ) , politicko organizovanje na demokratskim nacelima ( demos-krates...vlast naroda) i neka vrsta "blagostanja" u zajednici tj. da svi imaju ono nuzno da zive normalno.
      Vlast se bazira na "kolektivu" u drzavi i niko ne smije biti ugrozen ni po kakvom pitanju.
      Imamo sljedece vrste socijalizma :
      demokratski, slobodni, religiozni, reformski, revolucionarni,komunisticki , socijaldemokratski, posljeindustrijski , mirnodopski i anarkija.
      E sada mogu na dugo i na siroko pisati o svakoj vrsti gore navedenoj ALI..pitanje je bilo o religiji...
      Ukratko ima vise religioznih socijalizama ali cemo se bazirati na one najpoznatije i najbrojnije...

      ------Budizam-
      Osniva se na Marksovoj teoriji moralnih principa u drustvu i kao sto je Dalai Lama Tenzin Gyatso rekao jednom : Kada malo bolje razmislim , osjecam se kao pola-marxsist a pola kao budista.
      Primjer za poznatije budiste-socijaliste su : S.W.R.D. Bandaranaike i Norodom Sihanouk.

      ---Krscanski socijalizam...

      Krscanski socijalisti vuku paralelu izmedju toga sto se karakterise kao jedna poruka od egalitarizma i protivljenju etabliziranju sa Isusove strane, koji u principu vodi kristnom evandjeliju (evangeliju) religioznom autoritetu i prisustvu u modernom socijalistickom drustvu. Neki krscanski socijalisti su otisli tako daleko da su postali aktivni komunisti na pr. James gareth Endicott koji je ucestvovao u radu Kineske kom. partije.
      Jedan dio krscanskih socijalista je aktivan u soc. pokretu sirom svijeta i organizovani su u internacionalnom pokretu religioznih socijalista i imaju organizacije u 21 zemlji i oko 200 000 clanova.
      Primjer socijal. :
      Martin Luther King , Hugo Chávez, Charles Kingsley , Brian Moore
      itd.

      ---Islamski socijalizam :

      se zasniva na tome da islam podrzava socijalisticke ideje o tome da drustvo preuzme brigu o slabima i nejakima. U tome socijalizmu ima nekih stavova koji se koriste iz Marx-Lenjinove revolucije i reformistickog socijalizma.
      Jedan od predstavnika islamskog socijalizma je Muammar Al-Gaddafi i Al-Fatah socijal-demokratska partija u Palestini.


      ---Zidovski socijalizam...

      se zasniva na socijalistickoj ideologiji koja se podrzava idejama iz zidovske religije i kulture. Kao na primjer..."Tanach" je jedan dio koji propagira gostoprimljivost i prijateljstvo prema strancima ( nepoznatim osobama) . Zidovski socijalizam je zajednicko ime sirokog spektra i ideja . Postoji tijesna veza sa zidovskom religijom i kulturom koja spaja zidove.
      Predstavnici :

      Murray Bookchin, Noam Chomsky, Harald Pinter , Rosa Luxemburg....

      Eto...dosta od mene...Ledja me zaboliste od Socijalizma...

      ___________________________________________________________________
      "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Ricina dana 11-21-2010 u 15:36.

      11-21-2010 15:31 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      hm ako krenemo u podvrste od vrsti socijalizma, onda cemo se izgubiti u sirini...npr - anarhizam ima i anarhoprimitivizam i anarhosindikalizam (te dvije grupacije, npr imaju jak antagonizam medjusobni)...cak mozemo doci i do anarho-kapitalizma kako su u pocetku krstili fukujamu.



      mene konkretno zanima, mozda malo specificnije - socijalizam koji smo imali na ovim prostorima? da li je on bio dobar ili ne? i zasto?

      11-21-2010 18:35 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      Ricina Ricina is a Male
      raja




      Poruka: 1932
      Location: Predaleko od Mostara

      Socijalizam 1945-1990 Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Kao prvo da pojasnim neke stvari... Naziv "Ustasa" nije pogrdan osim ako neko ko nije katolik izgovara tu rijec. To se isto odnosi i na rijec "Cetnik" samo sa ortodoksima.
      Naime, Anto Pavelic je osnovao pokret "Ustasa " i tako dao naziv...Drazo Mihailovic je osnovao "Cetnicki pokret" i to nije nista uvrijedljivo u zavisnosti ko govori i u kojem kontekstu.
      Opet odoh daleko... Vracam se Socijalizmu..
      Sva tri nasa draga predsjednika ( Tudjman, Izetbegovic i Milosevic) su bili za vrijeme Tita u zatvoru zbog nacionalizma i sirenju nacionalistickih ideja koje su se kosile sa tadasnjim Socijalizmom odnosno komunistickim uredjenjem.
      Tacno je da je Josip Broz Tito pokrenuo narod jos 1937 i bio u zatvoru sa Mosom Pijade zbog "komunistickih ideja" u tadasnjoj Kraljevini Srba-Hrvata-Slovenaca.
      Pocetkom aprila 1941 je vlada Cvetkovic-Macek odbila zahtjev Hitlera za prolaz njegove vojne opreme i vojnika kroz danasnju Srbiju prema Grckoj i usprotivila se velikom Rajhu.
      U nedjelju 6 aprila 1941 , avionskim napadom na Beograd je poceo II svetski rat na nasim prostorima.
      Vojska je bila nespremna tako da je Hitler pregazio Kraljevinu Jugoslaviju za 10-15 dana...bez nekog velikog napora.
      Tada na scenu dolazi Komunisticka partija i Josip Broz Tito... Nismo imali bas puno izbora jer je Ustaski pokret Pavelica presao na stranu Hitlera a i Cetnicki pokret koji se kasnije prebacio na neutralnu stranu i borio za trece interese tj Kraljevinu Jugoslaviju.
      Sama pjesma "Spremte se spremte Cetnici" ima refren..."Ubicemo,zaklacemo ko za kralja nece" govori na kojoj su strani bili.
      Istina je da je bila i "Handzar divizija" i to veoma zasluzna kod Ustasa i imali su "U" na fesu... Mnogo nasih je bilo i u Balkanskoj diviziji III Rajha "Princ Eugen" kao dobrovoljci... Tu su onda i "Domobrani" . Bilo je kamara nekih vojnika i vojska...
      Opet odoh daleko...vracam se...
      Istina je da je nakon atentata u Sarajevu poceo I svjetski rat i okupacija tadasnje Austro-Ugarske monarhije. Ne treba lagati , ali oni su donijeli dosta dobra nasem Balkanu naravno za svoju korist... Gradili su zeljeznice , mostove i puteve da bi mogli voziti rude, sume, prirodna bogatstva za Austro-Ugarsku ali ne treba zaboraviti da je to ipak bila neka investicija koja nam je itekako valjala kasnije. Isto to vazi za Italiju 1978 , koja je ponudila da napravi slicnu "Autostradu sunca" na nasoj obali mora od Rijeke preko Karlobaga do Dubrovnika ( oko 400 km ) i da postave svoje pumpe i naplacuju 10 godina neku vrstu putarine... Tito je odbio glat...
      Ameri su 60-tih godina trazili ostrvo u Jadranskom moru koje se zvalo "Jabuka" da svoju pomorsku i zracnu bazu ali su dobili "dvojku" od Tita ponovo.
      Ali sve ovo nije tema pa se ovaj put zadnji put vracam na nas Socijalizam (Komunizam).
      Poslije II svjetskog rata bila je prava diktatura komunista... Trazili su "skripare" (protivnike komunizma) sve do kraja 50-tih godina, zemlja je bila u izgradnji, nezaposlenost vrtoglava ali entuzijazam naroda je bio visok i bilo je stotine radnih akcija i dobrovoljnog rada da bi se podiglo poruseno i napravilo nesto za pocetak. Na pr pruga Samac-Sarajevo, Dzerdap brana...
      Titova ruka je bila cvrsta , UDBA je radila svoj posao i stanje se popravljalo iz dana u dan. Nisi smio razmisljati drugacije jer te je "gutao" mrak. Oformljen je nas "Alkatraz" na Golom otoku u Jadranskom moru i tu su zavrsavali svi oni koji su mislili drugacije.
      Ministar Rankovic je bio specijalno zaduzen za "smirivanje" siptara na Kosovu.
      "Siptar " nije pogrdna rijec jer se Albanija zvala "Shiptarie" prije.Medjutim, zavisi u kojem se kontekstu koristi isto kao i Cetnik i Ustasa.
      Istina je da je Tito zaustavio Ruse 1945 na ulazu u Beograd i vratio ih uz obecanje da ce sprovoditi "komunisticke" ideje na tlu Balkana. Mogu zamisliti sta bi bilo sa nama da su dosli rusi tada... Tu bi se umijesala i Amerika jer ne bi dozvoljavala "komunisticku" zemlju u srcu Evrope. Ali, nije se to desilo...na nasu srecu. Prosli smo sa blazim nacinom "komunizma".
      Poceli su se uzimati krediti za oporavak zemlje i na kraju 1978 godine je tadasnja SFRJ bila duzna oko 25 milijardi dolara MMF-u i ostatku svijeta.
      E ovo je bio mali uvod u temu "Da li je socijalizam na nasim prostorima bio dobar ili ne ?"
      I jeste i nije...
      Zasto je bio dobar :
      -Zivjeli smo mirno i sigurno , mada je bio teror na neki nacin ali nije protiv naroda
      -Bilo je posla za sve koji su htjeli raditi
      -Otvarale su se nove fabrike i radna mjesta
      -Kretali smo se bez viza u cijelom svijetu
      -Nije bilo otvorenog nacionalizma kao danas
      -"Mogao si spavati i na plazi i na klupi u parku a da te niko ne dira"...kako kazu nostalgicari
      -Djeca su bila pod zastitom drzave..
      -Imali smo besplatnu zdravstvenu zastitu i socijalnu pomoc
      -Mogli smo i dignuti nakve kredite i graditi kuce, kupovati auta...
      -Cesto smo putovali specijalno na more...sverc u Tursku i Trst i u Madjarsku po suho meso i nafaize
      -radilo se malo a imalo se dosta..dosta nas je privatno vise radilo nego za drzavu
      -krali smo sa obe ruke a nekad i sa obe noge...
      -pravili smo u fabrikama sve sto se moze iskoristiti kuci ,naravno od drzavnog materijala i na drzavnim masinama za vrijeme radnog vremena
      -Bilo je "sluzbenih putovanja" i vise nego sto je potrebno, "narudzbenice" su radile svukuda samo da bi se festalo, slavilo...
      -Na tim narudzbenicama je pisalo "toalet papir , sapun,...za firme" a uzimalo se prsut,vino,sir....
      Svasta se radilo i nije cudo sto je propalo...
      Treba napomenuti da je Hitler 1933 dosao kao kancelar na vlast a da je 1937 kutija cigara kostala "Hitova" kesa puna tadasnjih maraka jer je inflacija bila i do 50 % dnevno... Hitler je imao dva rijesenja...
      1. Dovesti drzavu do sloma i bijede
      2. Poceti rat, pljackati okolne drzave i "zaposliti" narod da misli nesto drugo
      Znamo kako je bilo.
      E sada lose stvari "socijalizma" na Balkanu....

      ___________________________________________________________________
      "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Ricina dana 11-21-2010 u 21:32.

      11-21-2010 21:26 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      siptar nije pogrdna rijech..kao ni skutor. to su regije, slazemo se

      takodje same RIJECI cetnik ili ustasha nisu same po sebi extremne (sve se bojim da ce mi neko ovo otrgnuti iz konteksta :))) ) ....voditi cete ili biti ustanik...oke, nemam nista protiv. na kraju krajeva cak i prije draze su se srpski tzv komiti u balkanskim ratovima, nazivali jos i "cetnicima"


      ali u danasnjem kontekstu obe rijeci simbolizuju okupatorske sluge i domace izdajice.

      isto tako rijec kokarda je francuskog porijekla i znaci "znachka", koliko znam....ali zna se na sta se misli kad se kaze kokarda.




      otidjosmo daleko...sto se socijalizma tiche, pogotovo ovog na nashim prostorima, etatistickog, moglo bi se reci....svi kao glavni kontraargument spominju da se "zivilo od kredita"..pa sta? tadasnja jugoslavija onolika je bila manje zaduzena od danasnje srbije ili hrvatske pojedinacno!
      tadasnji dug jugoslavije je iznosio izmedju 14 i 17 milijardi dolara..a samo da podsjetim da zbog raspada sfrj, formalno pravno nije mogao da se naplati dug iraka od nekih milijardu dolara prema sfrj...

      danasnje zemelje ex yu su zaduzene preko 140 milijardi...hmmm?

      11-21-2010 21:48 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      Ricina Ricina is a Male
      raja




      Poruka: 1932
      Location: Predaleko od Mostara

      .. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      E sad ona losa strana...
      Pozajmljivalo se vise nego sto se zaradjivalo... Poceti cu od mostarskog "HEPOK-a" a i Abdicevog "Agrokomerca"..Sve je gradjeno na mjenicama bez pokrica samo sto je HEPOK imao svoje vinograde i proizvode pa je opstao i pretvorio se u giganta. Sto se tice "Agrokomerca" i Velike Kladuse, Fikret Abdic je imao dobre namjere samo sto je bio mali problem sa nabavkom materijala za proizvodnju...Sve se to moralo placati i tu je nastao kursluz. Privreda nije htjela pomoci i doslo je do frke.. U slucaju HEPOK-a je uskocila privreda Mostara i drzava i sve je sredjeno.
      SFRJ je imala tendecioznu inflaciju i samo su se stampale nove novcanice u Beogradu bez nekog velikog pokrica i oduzimale su se nule na novim novcanicama. Samo za JNA je odvajano 63 % budzeta i bili smo po naoruzanju 4 armija u Evropi. Polako ali sigurno, poceli smo gubiti tlo pod nogama u ekonomskom podrucju...
      Tito je umro 1980 ( ja bio tada u vojsci) , i polako ali sigurno je vlast pocela da se dijeli... Samo jedan podatak da je prijeratni general Veljko Kadijevic prebacio u Svicarsku banku 250 miliona dolara za nabavku oruzja je dovoljan pokazatelj. To je bilo krajem 1990 i odmah poslije toga je otisao u penziju "zbog zdravstvenih razloga". Mala sitnica koja nam bode oci je da je predstavnik u Svicarskoj koji je trebao da kupi oruzje za JNA bio njegov brat. Nema love nema oruzja...
      Bivsa SFRJ je mogla da bude kao i Svicarska podjeljena na "Kantone" a da u nasem slucaju kantoni budu republike tj, imali bi 8 kantona ( 6 rep. + 2 pokrajine) koje bi sacinjavale neku vrstu konfederacije.
      Titov socijalizam-komunizam je poceo da pada vec krajem 70-tih... Pojavile su se neke struje koje su pripremale svoj neki teritorij i neki scenario koji je pocetkom 1990 izasao na vidjelo.
      Taj nas socijalizam je za mene bio vise dobar nego los... Nije bilo nacionalizma, svadja, podjela i siromastva kao sada.. Trebalo je samo malo promijeniti sistem tj. usavrsiti i modernizovati tako da se uklapa u danasnji sistem. U svakom drustvu postoji teror pa makar se to drustvo zvalo "Socijalisticko" ili "Demokratsko" ili kako hocete. Narod se manje-vise ne pita niti u jednoj drzavi ali u nekim drzavama ipak uspjeva da ima neki normalni nivo zivljenja ili cak dobar nivo ako se tako moze reci. Sve ima svoju cijenu.
      Moje vidjenje danasnje BiH i Balkana ?
      Ako ovako nastavimo, necemo daleko stici... Bicemo necija "kolonija" ili ce opet buknuti neki novi sukob projektovan u USA ili Evropi... Trebamo sjesti i ne zaboraviti sta je bilo ALI krenuti dalje i dopustiti ekonomiji da prva bude na listi rjesavanja... Novi putevi, nova radna mjesta, miran i siguran zivot, jaka drzava, jaka valuta , veci izvoz nego uvoz ( sada je kontra 400 mil. maraka uvoza a izvoz 200 mil.)...To je osnov na kojem bi se trebalo graditi buducnost. Ne treba nam neka nova SFRJ , ali nam treba tjesnja saradnja izmedju nasih bivsih republika , prvo na ekonomskom planu pa onda dalje polako...
      Ako bi mogao birati sadasnje stanje ili "Socijalizam" prije 30 godina...biram socijalizam...Ljudi kada rade i imaju malo vremena za druge stvari manje misle na nacionalizam ... Kada je ekonomska situacija povoljna , ne zeli se mijenjati sistem i niko ne moze zavaditi narod...
      To je moje skromno misljenje.

      "Tozzi" je u pravu sto se tice kokarde , skutora i sl.. Uzmite samo da je "svastika" Hitlerova sa Tibeta i stara je preko 1000 godina ALI je znak Nacizma cim se pojavi...

      Ovo je tema o kojoj bi se mogla knjiga napisati i opet da bude "ukratko" napisano... Volio bih se sastati sa nekim osobama kao sto je "Tozzi" i slicni pa da diskutujemo...Volio bih cuti i druga misljenja o ovoj temi...

      ___________________________________________________________________
      "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

      broj ispravljanja poruke: 4, zadnji put od strane Ricina dana 11-21-2010 u 22:56.

      11-21-2010 22:47 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      hm, svastiku je hitler okrenuo...u bukvalnoj simbolici ona predstavlja mir ali je predstavljena, kao dva slova "Z", a hitler je orkenuo krakove da budu kao dva Z u ogledalu. simbolika je jasna: dva Z = mir....dva obrnuta Z = obrnuto od mir, tj rat.

      uh da ne idemo da sirimo temu hitlerovim zanimanjem za okultno, od koplja sudbine preko svog mentora ditriha ekarta, do drustva tule..to me jako zanimalo nekad i dosta sam iscitao u vezi toga, pa sam vremenom naucio razdvojiti zito od kukolja tj senzacionalisticke bestselere od argumentovanih knjiga sa istorijskim faktima na temu hitlerovog okultizma

      a sto se tiche zaduzivanja za vrijeme socijalizma (back on topic), ispade da sam bio vidovit :) pogledaj moj post iznad tvog 10.gif

      11-21-2010 23:07 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      Ricina Ricina is a Male
      raja




      Poruka: 1932
      Location: Predaleko od Mostara

      .. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Evo malo slika...Ovo je prava svastika 100 n.ere..

      ___________________________________________________________________
      "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

      broj ispravljanja poruke: 5, zadnji put od strane Ricina dana 11-22-2010 u 01:02.

      11-22-2010 00:56 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
      Stranica (6): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com