Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ***Svaka misao dobro dosla!*** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
bosnjak
SexNepoznat

Poruka: 224

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Rondo:

        citat od bosnjak:

      [Pa prioritet je to drugo ali vazno je i razbijati
        novotarije
      koje su se uvukle u nasu
        tradiciju
      i koje se ....

    13.gif
    "novotarija u tradiciji" Lapsus linguae...in adjecto mozda? Ne bih rekao...cak sta vise nisam iznenadjen..
    Evo zasto se u vehabije "upisiju" nepismeni djilkosi koji pojma sa zivotom nemaju a kamoli sa vjerom...

    Gio, sjecas se ti onoe "hladne toplote"? 13.gif


sta je tu cudno`?

02-21-2007 02:40 bosnjak is offline Pregledaj poruke od bosnjak Dodaj bosnjak u listu prijatelja
samed samed is a Male
guster


Poruka: 60
Location: Mostar, BiH
pokretac teme Thread Started by samed

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od bosnjak:
    pa vidis jedno je kritkovati a drugo vredjati

Eih! To mi malo pristrasno. A ako se kaze da je reis tj IZ donijela ne muslimansku ne Islamsku rezoluciju to nije vrijedjanje nego kritika? Onda je sve ono sta sam ja napisao daleko blaze jer nigdje nije receno da je ista na vehabijama ne islamsko!

      citat od bosnjak:
    Pa prioritet je to drugo ali vazno je i razbijati novotarije koje su se uvukle u nasu tradiciju i koje se danas smatraju diom islama Vazno je promjeniti IZ


Pa ja sam bosnjak i stavio ovu temu upravo da mi ti kazes na koji to nacin vehabijski pokret siri vjeru? Ovo sto ti navodis da se borite protiv novotarija to da (upitano je samo moje i tvoje shvatanje novotarija, slijedi hadis za to) ali reci mi, buduci da smo se slozili da je PRIORITET da se vjera siri na koji nacin se to radi? Daj neki program ili sta...?Pazi ove na koje treba siriti vjeru neces naci u dzamiji. Naci ces ih skoro svugdje samo ne u dzamiji.


I za kraj evo jedan hadis o novotarijama:

Prenosi se da je Dzerir ibn Abdullah r.a. rekao:

- Kod Bozijeg Poslanika a.s. su dosli neki beduini a na njima je bila vunena odjeca pa kad je on vidio u kakvom su stanju da im je potrebna pomoc podstaknuo je ljude da daju sadaku no oni se nisu odazvali i to se vidilo na njegovom licu. Utom je jedan ensarija donio kesu srebrenog novca zatim je dosao drugi a potom su pristizali jedni za drugima tako da se na njegovom licu prepoznavala radost. Boziji poslanik a.s. je tada rekao:

" Ko u Islamu uvede kakav lijep obicaj po kojem se i poslije njega bude postupalo bit ce mu upisivana nagrada za sve one koji budu postupali po tome a njima nece nista biti umanjeno od njihove nagrade, takodjer ko u islamu uvede kakav ruzan obicaj pa se po njemu bude radilo i nakon njega njemu ce biti upisivan grijeh za svakog ko bude postupao po tome a ni njima nista nece biti umanjen grijeh".
OVAJ HADIS TI KUCAM IZ ZBIRKE MUSLIMOVE. TAKO DA MOZES BITI SIGURAN DA JE HADIS SAHIH A AKO IMAS NJEGOVU ZBIRKU ILI ZBIRKE JA CU TE NAVEGAT GDJE JE.

E sad brate ja mislim da ti je jasno iz ovog hadisa da novotarije u vjeri (koje ne dolaze od Muhammeda a.s.) koje su lijepe, ne samo da su dozvoljene nego i preporucene i veliki su sevap.
Ako ti nije jasno ili se ne slazes evo kako sam ja to shvatio:

Pogledaj recenicu "Ko u Islamu uvede kakav lijep obicaj... " Znaci Poslanik a.s. kaze "ko" i "kakav" znaci nije rekao "moj" obicaj ili tako nesto nego je rekao "ko" (znaci neko ili bilo ko,) a sama upotreba rijeci "kakav" se moze tumaciti da ni on ne zna kakav bi to lijepi obicaj mogao biti...
DALJE: kaze "takodjer ko u islamu uvede kakav ruzan obicaj". E sad Poslanik a.s. nije unosio ruzne obicaje a u recenici kaze "takodjer" znaci isto tako se odnosi da bi taj neko mogao unijeti ili lijep ili ruzan obicaj. Znaci, ako bi se ono prvo tj "lijep obicaj" samo moglo pripisati onome sto je Poslanik a.s. radio onda bi se automatski pripisalo i ovo drugo jer kaze "takodjer" a estagfirullah mi znamo da je nas Poslanik a.s. samo lijepo radio.

Meni licno je kristalno jasno da se ovdje radi o necem novom a ne o sunnetu. Jer da je to mislio reci rekao bi ko ozivi sunnet ili tako a ne "ko uvede..."

I nasao sam ti jedan hadis ali halali dug je da ga kucam sad, a naslov hadisa je:

"Vrijednost skupova zikra, DOVE i trazenja oprosta od Allaha dz.s." (ovo troje to je mevlud u malom)

Ako izkombinujes onda se upitaj sto bi nekom mogao smetati mevlud.

Vidis prema mom shvatanju imaju lijepe i ruzne novotarije bas kao sto Poslanik a.s. kaze.

Selam

02-21-2007 09:57 samed is offline Pregledaj poruke od samed Dodaj samed u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od bosnjak:

      kako ces ti nauciti bosanskog insana koji je odrasto uz americke i europske crtane, .

      [QUOTE]ko prvo etiopija je ortodoksna zemlja sto znaci da neces naci neke vehabije da pomazu sirotinji jer su grijesnici


    pogrijesno Etiopija je 40% muslimanska,35% pravoslavna i ostatak "ostalih"(pogledaj CIA factbook)



evo ja pogledao...hmmm da ne postoje dva CIA factbook? jer ocigledno ovaj "moj" CIA factbook govori drugacije

    According to the 2007 National Census,
      Christians make up 62.8% of the country's population (43.5% Ethiopian Orthodox, 19.3% other denominations)
    , Muslims 33.9%, practitioners of traditional faiths 2.6%, and other religions 0.6%[1] This is in agreement with the updated CIA World Factbook, which states that Christianity is the most widely practiced religion in Ethiopia. According to the latest CIA factbook figure Muslims constitute 32.8% of the population


inace, mom poimanju hriscanstva je najbliza etiopska ortodoksna crkva...haileeee selasijeeee car afrike i azijeeee 18.gif

11-21-2010 20:06 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com