Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » ***Intervju: safa orucevic*** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (109): « prva ... « prethodna 59 60 61 [62] 63 64 65 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Thread is closed
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde
pokretac teme Thread Started by Stari Grad

Ponovo, za telca: Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    https://www.youtube.com/watch?v=kBgJwTIRlRM



    kBgJwTIRlRM

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

08-19-2017 00:08 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Magistar Magistar is a Male
moforaja




Poruka: 2667

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Krug 99 je takoðer parcijalni pogled na rješavanje BiH pitanja i na njega se može gledati samo kao na na aspekt jedne od više zainteresiranih strana u ovoj državi , u ovom sluèaju kao na aspekt sarajevsje graðanske (èitaj ipak unitarne) intelektualne scene.
Osvrnuo bih se na jedan dio ovog intervjua, konkretno na odluku ustavnog supa po apelaciji B. Ljubiæa. On je donekle u pravu (objasnit æu kasnije) ali griješi u tome što komentira odluku Ustavnog suda (u kojem takoðer sjedi i trijica stranih sudaca), i to na naèin da komentira postojeæi Ustav.
Ali da se prvo vratim Izbornom zakonu:
Prema dosadašnjim odredbama Izbornog zakona iz svakog se kantona birao najmanje po jedan delegat iz svakog konstitutivnog naroda, bez obzira na njegovu zastupljenost u tom kantonu, što je, prema ocjenama Bože Ljubiæa omoguæavalo pripadnicima drugih konstitutivnih naroda da drugima biraju predstavnike u Domu naroda Parlamenta FBiH (što se veæ èesto dešavalo).
Dakle, Izborni zakon, kojeg je nametnuo visoki predstavnik i kao takav je adaptiran u Parlamentarnoj skupštini, u ovom dijelu nije slijedio Vašingtonski sporazum.
Kljuèna razlika je to što je Izbornim zakonom u èlanu 10.12. stav 2. ubaèena reèenica koja ne postoji u Ustavu FBiH, a ta reèenica koju je ubacio visoki predstavnik glasi: „Svakom konstitutivnom narodu se daje jedno mjesto u svakom kantonu“.
Sud je osporio tu reèenicu, polazeæi od ustavne odredbe o konstitutivnosti po kojoj su...da uprostim: narodi konstitutivni a ne kantoni. Tako da je sada taj dio izbaèen iz Izbornog zakona, to jest iz naèina delegiranja zastupnika u Federalni dom naroda.

E sad o Ustavu. iluzorno je zahtijevati u ovakvo nabrušenj atmosferi izmjene Ustava BiH (pogotovo za rješenje Sejdiæ-Finci) jer trenutna vladajuæa opcija nema ni veæinu a kamoli potrebnu dvotreæinsku veæinu i veoma su daleko od bilo kakve konkretne zamisli a ne od dogovora.
Svjestan te èinjenice a i zbog blizine nastupajuæih izbora HDZ je ponudio samo izmjene Izbornog zakona, ne ulazeæi u meritum izmjena Ustava, to jest ostavljajuæi to za neka bolja vremena.

Ja smatram da æe se takoðer morati izvršiti revizija Ustava FBiH. Ako se Dom naroda, prema Izbornom zakonu, konstituira iskljuèivo na principu pariteta i reprezentativnosti konstitutivnih naroda, u tom sluèaju bi se Dom naroda morao posvetiti iskljuèivo zaštiti konstitutivnih naroda. To znaèi da ne bi trebao imati nadležnost prema Ustavu FBiH da odluèuje o pitanjima koja su èisto državnièka pitanja, graðanska pitanja, pitanja koja se ne tièu identiteta ili vitalnog nacionalnog interesa jednog naroda. Ali to je veæ jedan teži zadatak. Gotovo neizvodiv u ovoj klimi nepovjerenja.

___________________________________________________________________

    08-19-2017 11:19 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde
    pokretac teme Thread Started by Stari Grad

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      VIJESTI.BA: Od stane ministarstva vanjskih poslova Njemaèke a u kontekstu polemike o eventualnom
      graðanskom ustrojstvu BiH, istaknuto je da Njemaèka ne favorizira interes nijedne grupe.
      Graðanska BiH nije moguæa koliko sutra, meðutim da li se radi o poruci da je to dugoroèni cilj?


    KOVAÈEVIÆ: Ministarstvo vanjskih poslova Njemaèke veoma je precizno reklo da se od Bosne i Hercegovine
    oèekuje potpuno usklaðivanje sa Europskom pravnom steèevinom, što æe veoma izvjesno zahtijevati
    izmjenu Ustava BiH i izbornog zakonodavstva, ali onako kako je to standardizirano u Europi, a ne
    kako to neko ovdje dnevno-politièki promišlja.

    Jedan od veoma važnih dokumenata je Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih
    sloboda, vrlo jasno govori o zaštiti prava na individualnom nivou, što Bosna i Hercegovina mora
    svakako obezbijediti.

    U Europi zasigurno ne postoji bilo kakav oblik zaštite kolektivnih prava, a posebno ne na nivou, za
    njih nepostojeæe izvedenice »konstitutivni narodi« tako da je poruka iz Njemaèke veoma jasna
    – Bosna i Hercegovina treba ispuniti sve uvjete iz europske pravne steèevine i obezbijediti vladavinu
    prava, što vrlo izvjesno znaæi da Bosna i Hercegovina mora biti reorganizirana kao graðanska država,
    ne zato što je to neèija želja ili ambicija, veæ zato što tako funkcionira Europska unija.

    Svako pozivanje kod pojedinih na specifiènosti Bosne i Hercegovine, koje navodno trebaju dovesti do
    jednakopravnosti naroda, jednostavno padaju u vodu, jer to u Europi ne postoji, veæ postoji
    jednakopravnost svih graðana, pa èak i u zemljama èlanicama u kojima postoje odreðene etnièke
    podjele ili tenzije (na primjer Belgija ili Holandija).

    I takve zemlje su graðanske i o tome jednostavno nema razgovora.

    Zamislite situaciju u kojoj turska zajednica u Njemaèkoj, koja je višemilionska, traži izbor »svojih
    legitimnih predstavnika« u njemaèki Bundestag.
    Vrlo izvjesno bi Njemaèka odmah rekla da to nije u skladu sa Europskom pravnom steèevinom. i da
    tako nešto ne može proæi.

      VIJESTI.BA: Obzirom da Njemaèka sugerira na provoðenje presuda Europskog suda za ljudska
      prava, kakve bi onda izmjene izbornog zakona trebale biti? Provoðenje presuda Europskog suda za
      ljudska prava u suštini znaèi moguænost da graðanin bude izabran neovisno od etnièke pripadnosti
      ( sluèaj Sejdiæ - Finci) ?


    KOVAÈEVIÆ: Kao prvi korak nameæe se izmjena Ustava BiH, kojom se moraju ispoštovati sve èetiri
    odluke Europskog suda za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda iz Strassbourga u predmetima
    Sejdiæ-Finci, Pilav, Šlaku i Zorniæ.

    Odnosno svaki graðanin mora imati pravo, bez ogranièenja, da bira i da bude biran bez bilo kakve
    virtuelne, izdvojene stvarnosti, kako nam je pojedini politièki djelatnici prezentiraju.

    Nakon izmjena Ustava BiH, što je uvjet svih uvjeta, potrebno je domaæe zakonodavstvo uskladiti sa
    europskim izbornim standardima, u kojima nema virtuelnih izbornih jedinica,
      matematskih formula za izbor u Predsjedništvo BiH

    ili bilo šta drugo, što nije u skladu sa europskom pravnom steèevinom.

    Ako smijem dodati, kod nas se uvukao jedan stereotip i to jako pogrešan, pa ga želim ispraviti.
    Dakle ne postoji »Bošnjaèki èlan« ili »Hrvatski èlan« ili »Srpski èlan« Predsjedništva BiH i to iz
    najmanje dva razloga.

      Prvi je tako ne kaže sadašnji Ustav BiH
    , a drugo, svi èlanovi Predsjedništva BiH nemaju
    individualne ovlasti i oni pojedinaèno nikoga ne predstavljaju.
    To je kolektivni organ koji radi u sjednicama i tada, samo zajedno, predstavljaju sve graðane Bosne i
    Hercegovine.

    To je trenutno tako
      pravno utvrðeno
    i bilo bi dobro da se prekine sa stereotipima koji su se
    uvukli u glave naših sugraðana, a koji su netaèni i kao što vidite jako štetni.



    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 08-19-2017 u 12:39.

    08-19-2017 12:36 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde
    pokretac teme Thread Started by Stari Grad

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od prowler2:


      Upravo to. Neki bi se samo vrtili u krug. Ne neki nego bash ti koji su spomenuti. Proshlost se mora rashchistiti bez daljnjeg.

        Samo bi to trebalo ostaviti istoricharima domachim I stranim , politolozima , ekonomistima I drugim struchnjacima od struke pa nek se oni dogovore.





    Dr. Slaven Kovaèeviæ je inaèe politolog...


    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 08-19-2017 u 13:08.

    08-19-2017 12:58 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Magistar Magistar is a Male
    moforaja




    Poruka: 2667

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I pored navodne ''veoma precizne'' izjave Ministarstva vanjskih poslova Njemaèke da se od Bosne i Hercegovine oèekuje potpuno usklaðivanje sa Europskom pravnom steèevinom, imamo Rezoluciju o napretku reformi u Bosni i Hercegovini na njezinu putu prema Europskoj uniji usvojenu od strane Europskog parlamenta 27.02. 20017, godine.

    U njoj je istaknuto je kako Bosna i Hercegovina neæe biti uspješna kandidatkinja za èlanstvo u EU-u dok ne budu uspostavljeni odgovarajuæi institucionalni uvjeti i upuæen je poziv politièkim voðama da rade na uvoðenju nužnih promjena, ukljuèujuæi reformu izbornog prava, uzimajuæi pritom u obzir naèela iznesena u ranijim rezolucijama, kao što su naèela federalizma, decentralizacije i legitimnog zastupanja.

    Krajnje je vrijeme da se ekipa kruga 99 oèituje i ovakvim stvarima a ne o ocjenama odluka Ustavnog suda.

    Usput, kolega Kovaèeviæ bi kada govori o funkcijiu èlana predsjedništva, tj. da oni nikoga ne predstavljaju trebao ipak malo pogledati u èlanak 5 Ustava BiH koji decidno kaže:




      Tako da bi kolega Kovaèeviæ i uvaženi politolog ipak trebao malo bolje proèitati Ustav prije nego što je izjavljivao takve besmislice: Citiram ga:
      ''Dakle ne postoji »Bošnjaèki èlan« ili »Hrvatski èlan« ili »Srpski èlan« Predsjedništva BiH i to iz
      najmanje dva razloga''...bla bla....trantara broæ...

      Ako nikog ne predstavljaju, zašto se onda obraæaju ''svojim'' nacionalnim klubovima Doma naroda a ne pred parlamentarnom skupštinom BiH

      Mislim, bez ljutnje ali taj krug 99 je samo skup starih oportunista i iskusnih sisaðija inozemnih fondova kojima se financira nevladin politièki serktor.
      Jednom rijeèju, jedan od parcijalnih pogleda na problermatiku.

      ___________________________________________________________________

        08-19-2017 13:16 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
        Boza Boza is a Male
        moforaja




        Poruka: 4600
        Location: ni na nebu ni na zemlji

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Deyton,Wasinton,Strasburg a bogami i Mama Merkel nesto drugo zbore
        Nemere se raspakivat samo ono sto nekom odgovara,neide to rodzak
        Hajmo malo Taborit sta je sa ljudskim i gradzanskim pravima sirom Bosne i Hercegovine
        Nije to nikakav unitarizam
        Prebrzo si i lakonski pobjego od problema na terenu,zbriso sa ove teme uz konstataciju da Mostar
        nije grad slucaj,kazes da je rijesenje da se vozdovi dogovore a da mi maltene blebecemo i pravimo
        grad slucaj,nidze veze

        08-19-2017 13:30 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
        Stari Grad Stari Grad is a Male
        moforaja




        Poruka: 10597
        Location: iza zvijezde
        pokretac teme Thread Started by Stari Grad

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        U najmanju ruku èudna interpretacija èlana 5, od strane ovog forumskog lika,

        Èlan 5 je dovoljno proèitati pa vidjeti na šta se on u suštini odnosi.

        Dalje, zašto se ovi èlanovi obraæaju svojim nacionalnim klubovima je u kontekstu ustava BiH
        irelevantno i opaska koja se odnosi na dnevno-politièku scenu, a ne na ustavne odredbe.

        Meni Slaven Kovaèeviæ ne izgleda nimalo star, nimalo oportunista, a pogled koji on daje na ustav
        i èitavu problematiku ne izgleda nimalo parcijalan .

        Ako æemo se baviti jeftinim diskvalifikacijama uz uvrede date kroz pežorativne epitete, onda se to
        može saopštiti tim osobama ravno u lice na njihovoj facebook stranici i tamo uæi u debatu s njima,
        a ne ih ovdje opetovano olajavati, vrijeðati i davati izjave o njima koje su u rangu kleveta i uvreda èasti.

        Ipak se radi o javnoj liènosti koju je jako neukusno na ovakav naèin komentarisati, a to ostavlja i èitav
        forum u jako lošem svjetlu.


        -

        ___________________________________________________________________
        ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
        on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

          moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
        ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
        ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
        .. dosta je vise i tebe i tvoje
          tiranije
        ...

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 08-19-2017 u 13:34.

        08-19-2017 13:33 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
        Stari Grad Stari Grad is a Male
        moforaja




        Poruka: 10597
        Location: iza zvijezde
        pokretac teme Thread Started by Stari Grad

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Dr Slaven Kovaèeviæ:

        "To je oktroirani ustav, samo ima jedan manji problem, njega su trebali, koliko se sjecam potpisati
        BiH, FBiH i RS, njih trojica i isto tako,
        mislim da jedan od njih nije potpisao,
        mislim na Kresimira Zubka, mozda nisam u pravu, govorim iz glave.

        Odnosno tako zavrsava Ustav BiH, da stupa na snagu potpisom te trojice,
        a koliko znam nije potpisan, tako da je bilo potrebno da ga ipak neko ratificira.

        Kad tome dodamo da nema originala i da se ustav ne moze primjenjitvati na stranom jeziku,
        onda dolazimo do brojnih pitanja.
        To je poenta moga natpisa, Ustav BiH, nema ratifikaciju, nema sve potpise i nikad nije objavljen u
        Sluzbenom listu, makar bio i nametnut.
        Od tuda dolazi dilema, koja je verzija vazeca, jer postoji vise razlicitih prijevoda u opticaju.

        U tom slucaju, po Daytonu samo OHR ima mandat za konacno tumacenje vojnog i civilnog aspekta ugovora. O tome sam govorio."


        -

        ___________________________________________________________________
        ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
        on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

          moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
        ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
        ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
        .. dosta je vise i tebe i tvoje
          tiranije
        ...

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 08-19-2017 u 13:37.

        08-19-2017 13:36 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
        Stari Grad Stari Grad is a Male
        moforaja




        Poruka: 10597
        Location: iza zvijezde
        pokretac teme Thread Started by Stari Grad

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Dr Slaven Kovaèeviæ:

        " Vi, clam aut precario, silom, tajno ili zamolbom, to je meni jasno, ali ja vam govorim samo o
        Ustavu BiH i naravno da je njihova primjena jako upitna, tome sluzi parlament, da to ratificira ili
        donese nesto novo.

          Govorio sam vise puta na televizijama o clanu II/2 Ustava BiH, zatim clanu X/2, koji nedvosmisleno
          kazu da Evropska konvenzija za zastitu ljudskih prava i temeljnih sloboda ima prednost u odnosu na
          sve domace zakone.


        Tu postoji nesklad sa samim ustavom, jer nakon odluka Evropskog suda u Strassbourgu u predmetima
        Sejdic-Finci, Pilav, Zornic i Slaku, stvorena je obaveza promjene ustava na nacin da je on usaglasen
        sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i svim njenim protokolima (izmjenama i dopunama).

        E sad, ostaje otvoreno pitanje, na koju verziju vrsiti izmjene kad ovdje nema zvanicnog prijevoda
        Ustava BiH, sto se ma kakav on bio, moralo organizirati, jer znate sta, moje znanje engleskog je
        dovoljno dobro da vidim da 30% nije tacno preveden u odnosu na verziju Ustava BiH koju možete
        pronaci na stranicama Ustavnog suda BiH.

        Kad bi ustavni suci znali engleski jezik, a ne znaju ga, potpuno bi drugacije utvrdjivali cinjenicno
        stanje, posebno po pitanju zastite ljudskih prava.
        To je sustina moga natpisa.
        Ustav BiH mora biti preveden i koristen na domacim jezicima.
        A izmjene, tesko da ce ih uskoro biti, barem sa ovom sadasnjom strukturom vlasti, koja manipulira sa
        ovom pravnom prazninom."




        -

        ___________________________________________________________________
        ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
        on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

          moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
        ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
        ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
        .. dosta je vise i tebe i tvoje
          tiranije
        ...

        broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Stari Grad dana 08-19-2017 u 13:42.

        08-19-2017 13:41 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
        Magistar Magistar is a Male
        moforaja




        Poruka: 2667

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Boza:

          Deyton,Wasinton,Strasburg a bogami i Mama Merkel nesto drugo zbore
          Nemere se raspakivat samo ono sto nekom odgovara,neide to rodzak
          Hajmo malo Taborit sta je sa ljudskim i gradzanskim pravima sirom Bosne i Hercegovine
          Nije to nikakav unitarizam
          Prebrzo si i lakonski pobjego od problema na terenu,zbriso sa ove teme uz konstataciju da Mostar
          nije grad slucaj,kazes da je rijesenje da se vozdovi dogovore a da mi maltene blebecemo i pravimo
          grad slucaj,nidze veze

        Ne govorim o nikakvom raspakivanju veæ u onom gore iznad postu o Izbornom zakonu, bez kojeg neæemo moæi održati izbore.
        Uvažavam i Dayton, Washington, Strasbourg i mamu Merkel. Doduše ne znam baš sigurno što missliš kada kažeš ''nešto drugo zbore''? Ja sam samo citirao Ustavni sude i neke dijelove Ustava.
        Ali nejse. Idemo na Mostar i Safinu tzv. platformu (napominjem još uvijek ne znam što se pod tim podrazumijeva. Èitrao, gledao i na žalost ne vidjeh ništa osim one ustaljene demagogije ).
        Nego, kako ti se èini ovaj prijedlog, koji je trenutno u proceduri.
        Vjerojatno ima mana pošto je naišao na ad hoc osude, i to od ljudi koji su ga i proèitali ali i od velike mase koja ga nije ni proèitala ali ga je veæ proglasila ''fašizmom''.
        Šta se tebi ovo èini i gdjer bi ga ti i na kojem mjestu doradio ili ispravio??
        Znaèi ovako:


        - Gradsko vijeæe Grada Mostara i dalje sastoji od 35 vijeænika koje neposredno biraju biraèi upisani u Središnji biraèki popis.
        - Odreðeni broj vijeænika birao bi se iz izbornih jedinica prema formuli proporcionalne zastupljenosti, dok bi se kompenzacijski mandati dodjeljivali s teritorije cijelog podruèja Grada Mostara.
        - Svaki konstitutivni narod imao bi najviše 15, a najmanje èetiri vijeænika, dok bi ostali imali jednog vijeænika
        - Biraè bi imao jedan glasaèki listiæ za mandate proporcionalne zastupljenosti u višeèlanim izbornim jedinicama za koje je biraè upisan u Središnji biraèki popis. Ovaj glasaèki listiæ uzimao bi se u obzir i za raspodjelu kompenzacijskih mandata. Od 35 mandata za Gradsko vijeæe Grada Mostara, izmeðu 23% i 27% bili bi kompenzacijski mandati. Preostali mandati raspodjeljivali bi se u izbornim jedinicama, kojih bi bilo pet.
        Pet izbornih jedinica
        -Prvu izbornu jedinicu èinili bi Gradsko podruèje I, koje bi se sastojalo od teritorija bivših gradskih podruèja Jugozapad, Stari Grad i Središnje zone;
        -Drugu izbornu jedinicu èinili bi Gradsko podruèje II kojeg bi èinio teritorij bivšeg Gradskog podruèja Zapad; -Treæu izbornu jedinicu èinili bi Gradsko podruèje III koje bi obuhvaæalo bivše Gradsko podruèje Jug; --
        Èetvrtu izbornu jedinicu èini li Gradsko podruèje IV koje bi obuhvaæalo teritorij bivšeg Gradskog podruèja Jugoistok; -Petu izbornu jedinicu èinilo bi Gradsko podruèje V kojeg èini teritorij bivšeg Gradskog podruèja Sjever.

        Broj mandata za izbornu jedinicu utvrðivao bi se se tako što bi se broj biraèa upisanih u Središnji biraèki popis za Gradsko vijeæe Grada Mostara, koji je utvrdila Središnje izborno povjerenstvo BiH, dijelio s ukupnim brojem mandata koji se raspodjeljuju u izbornim jedinicama. Kako bi se utvrdio broj mandata koji pripadaju jednoj izbornoj jedinici, dijeli se broj biraèa upisanih u Središnji biraèki popis za tu izbornu jedinicu s koliènikom koji je dobiven u prethodnoj podjeli. Mandati koji se ne mogu raspodijeliti na osnovu cijelih brojeva, raspodjeljivali bi se izbornim jedinicama na osnovu najveæeg decimalnog ostatka. Broj vijeænika po izbornim jedinicama

        Od 35 èlanova Gradskog vijeæa, koje neposredno biraju biraèi upisani u Središnji biraèki popis, 26 bi se biralo iz pet višeèlanih izbornih jedinica a devet su kompenzacijski mandati izabrani s teritorije Grada Mostara kao cjeline. Dvadeset šest mandata iz višeèlanih izbornih jedinica za Gradsko vijeæe Grada Mostara raspodjeljivali bi se na sljedeæi naèin:
        -Prva izborna jedinica bira 14 èlanova;
        -Druga izborna jedinica bira pet èlanova;
        -Treæa izborna jedinica bira dva èlan
        -Èetvrta izborna jedinica bira dva èlana; -Peta izborna jedinica bira tri èlana Gradskog vijeæa Grada Mostara.

        Nijedan od konstitutivnih naroda, niti iz grupe “ostalih”, ne bi mogli imati više od 15 svojih predstavnika u Gradskom vijeæu.

        ___________________________________________________________________

          08-19-2017 13:41 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
          Stari Grad Stari Grad is a Male
          moforaja




          Poruka: 10597
          Location: iza zvijezde
          pokretac teme Thread Started by Stari Grad

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Citirali su se samo neki dijelovi ustava ????

          (fusnota: Znaèi, insistira se na tom da se ne pikaju parcijalna gledišta ili rješenja,

          ali je u isto vrijeme sasvim ok služiti se parcijalnim gledištima (tj. dijelovima ustava) onda kada
          ona odgovaraju odreðenoj tezi... )

          Evo i osvrta i na to:

          Dr. Slaven Kovaèeviæ:

          "Da bih lakše dokazao da nema "legitimnih predstavnika naroda" te da jednakopravnost naroda kao
          jednakopravnost kolektiviteta ne postoji u našem politièkom sistemu i da su vec sada u nas sistem
          ugraðeni pojedini elementi iz evropske pravne steèevine, predoèiæu vam samo dva èlana iz Ustava
          BiH:

          II/2 Meðunarodni standardi

          Prava i slobode predviðeni u Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i u
          njenim protokolima se direktno primjenjuju u Bosni i Hercegovini.

          Ovi akti imaju prednost nad svim ostalim domaæim zakonima.


          X/2 Ljudska prava i osnovne slobode

          Nijednim amandmanom na ovaj Ustav ne može se eliminisati, niti umanjiti bilo koje od prava i
          sloboda iz èlana II ovog Ustava niti izmijeniti ova odredba.

          Dakle, ovim postaje jasno da je osnovni dokument zaštite ljudskih prava, upravo Evropska konvencija
          o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda i ona ljudska prava štiti na individualnom nivou i, kao
          evropski akt, ima prednost u odnosu na sve zakone i niti jedan akt ne može posezati za devalvacijom
          ljudskih prava niti za bilo kojim oblikom diskriminacije.

          Zato tvrdim kako HDZ-ov prijedlog Izbornog zakona BiH nije u skladu sa Ustavom BiH, kao što nije ni
          recentna retorika Èoviæa i Dodika, a dosta èesto i Izetbegoviæeva retorika, isto tako, nije u skladu sa
          Ustavom BiH, a samim tim ni sa evropskim standardima.

          Na toj liniji vidim i Dodikovu najavu o nekoj Deklaraciji, koja u svom temelju nije u skladu sa
          Ustavom BiH, sto bi i Srbija kao potpisnica Okvirnog mirovnog sporazuma iz Daytona imala obavezu
          da poštuje.

          Ako zele odustati od Daytona, Dodik-Èoviæ uz pomoæ Vuèiæa, stvar se u pravnom smislu vraæa na
          Ustav RBiH, koji je bio jedan moderan i pro-evropski ustav, meðunarodno priznate zemlje za koji se
          ne vezuje bilo kakav udruženi zloèinaæki poduhvat."



          -

          ___________________________________________________________________
          ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
          on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

            moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
          ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
          ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
          .. dosta je vise i tebe i tvoje
            tiranije
          ...

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 08-19-2017 u 13:50.

          08-19-2017 13:47 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
          Stari Grad Stari Grad is a Male
          moforaja




          Poruka: 10597
          Location: iza zvijezde
          pokretac teme Thread Started by Stari Grad

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Prijedlog dat u proceduru, ovdje spomenut, gledajuæi na to kako je formulisan, je na prvi
          pogled ono što S. Oruèeviæ naziva "matematièarima", ovdje je dovoljno pogledati tekst pa se sjetiti
          dijelova intervjua u kojima on komentariše naèin razmišljanja iznesen u ovom prijedlogu.

          Ono što je najsmješnije je koliki je akcenat na raèunanje, preraspodjelu glasova, brojke,
          dijelove grada i predgraða, iz kojih dijelova dolazi koliko izabranih, itd.

          Znaèi, matematièari, nigdje slova o goruæim problemima, nigdje vizije razvoja, nigdje adresiranja
          potreba graðana grada.

          Statut i nije možda za to ni predviðen, ali svejedno, ovo stvarno bode oèi, èisto kalkulantsko
          razmišljanje i pogled na stvarnost,
          radi se samo o preraspodjeli mandata i igri za premoæ.


          -

          ___________________________________________________________________
          ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
          on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

            moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
          ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
          ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
          .. dosta je vise i tebe i tvoje
            tiranije
          ...

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 08-19-2017 u 13:57.

          08-19-2017 13:54 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
          Magistar Magistar is a Male
          moforaja




          Poruka: 2667

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          I moja mater, uvažena gospoða Ksenija, zna da je postojeæi Ustasv u suprotnosti s odlukama Suda u Strasbourgu i da se kosi s temeljnim naèelima deokracije koja omoguæava svakome da bira i da bude biran. To se posebno odnosi na presudu Sejdiæ-Finci. S njenog aspekta, postojeæi naèin izbora èlanova predsjedništva nije usuglašen s europskom poveljom, pa i predloženi naèin izbora èlanova predsjedništva od strane HDZ-a.
          (s tim da napomenem, da je taj prijedlog u suglasnosti s ovim sada postojeæim Ustavom).
          Tako da kolega Kovaèeviæ opetovano ponavlja stvar koju svi znamo, pa i moja gore navedena majka Ksenija. Hoæu reæi, puno zuji a ne daje meda. Pa svi znamo da se Ustav mora mjenjati, ali dok je ovakav mora se poštovati.

          E sad, pošto je više nego sigurno da neæe doæi do promjena Ustava do razdoblja Izbora (ne znam koliko znate kako su i zašto propali pregovori BiH stranaka pod okriljem EU i Fule-a voðeni prije 3 godine u pokušaju rješavanja S-F presude) ostaje samo da se u okviru ovog postojeæeg uièinti što se može uèiniti i što nije sporno Sudu u Strasbourgu. To je izbor delegata u Dom Naroda FBiH i grad Mostar. Izbori za èlana predsjednoštva se mogu održati po ''starom'' naèinu.
          Inaèe, prijeti nam, kako vole reæi ''mostarizacija'' države, to jest iste æe stranke ostati na vlasti i bez izbora.

          E sad, ako opet poènu mlatiti o Strasbourgu, onda im stvarno treba ištekati mikrofone i potjerati na društveno koristan rad.

          ___________________________________________________________________

            08-19-2017 14:03 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
            Stari Grad Stari Grad is a Male
            moforaja




            Poruka: 10597
            Location: iza zvijezde
            pokretac teme Thread Started by Stari Grad

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Izvod iz "prijedloga" koji je stavljen u proceduru:

            "- Svaki konstitutivni narod imao bi najviše 15, a najmanje èetiri vijeænika, dok bi ostali imali jednog vijeænika"

            Znaèi ponovno uporno insistiranje na etnièkom principu zastupanja i uslovno reèeno i podjele...


            "Dr Slaven Kovaèeviæ


            Jedna od alineja u Ustavu Bosne i Hercegovine (zavrsna), koje me cesto inspirise da "legitimnim
            predstavnicima konstitutivnih naroda" i njihovim satelitima, postavim jednostavno pitanje: ko su
            ustavotvorci u ovoj zemlji koji utvrdise Ustav BiH i zasto samo dio njih, ustavotvoraca, ima veca
            prava od drugog dijela. Alineja glasi:

            "Podsjeæajuæi se na Osnovna naèela usaglašena u Ženevi 08.09.1995. godine i u Njujorku 26.09.1995.
            godine, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i graðani Bosne i
            Hercegovine ovim utvrðuju Ustav Bosne i Hercegovine..."

            Cekam vas kod otvaranja pregovarackih poglavlja 23. i 24. za pristupanje Evropskoj uniji.

            I na kraju, zasto upitnik sa odgovorima jos nije dostavljen Evropi na razmatranje.

            Pa zato sto domaci kocnicari znaju da bar 50% odgovora nije u skladu sa evropskom pravnom
            stecevinom i da ce time njihova politika ekskluzije biti u cjelosti razotkrivena i to od strane
            evropskih institucija.


            -

            ___________________________________________________________________
            ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
            on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

              moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
            ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
            ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
            .. dosta je vise i tebe i tvoje
              tiranije
            ...

            08-19-2017 14:05 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
            Stari Grad Stari Grad is a Male
            moforaja




            Poruka: 10597
            Location: iza zvijezde
            pokretac teme Thread Started by Stari Grad

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            "E sad, ako opet poènu mlatiti o Strasbourgu, onda im stvarno treba ištekati mikrofone i potjerati na društveno koristan rad."


            Ovo veæ stvarno zvuèi kao populizam - fašizam. O dozi otvorenog bezobrazluka da ne govorimo.


            -

            ___________________________________________________________________
            ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
            on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

              moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
            ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
            ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
            .. dosta je vise i tebe i tvoje
              tiranije
            ...

            08-19-2017 14:07 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
            Stari Grad Stari Grad is a Male
            moforaja




            Poruka: 10597
            Location: iza zvijezde
            pokretac teme Thread Started by Stari Grad

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            "Dr Slaven Kovaèeviæ


            Govorio samo ovome za nekoliko televizija i sustina je sljedeca: nema nasa drzava Bosna i
            Hercegovina original Daytonskog mirovonog sporazuma, a kako vidimo nema ga ni Srbija.

            Dakle oni sto vole reci da su »garanti« Daytona, a zapravo su samo potpisnici, nemaju original.

            Interesantno.

            Isto tako, rekao sam da nema originala Ustava BiH, prevedenog od ovlastenih prevodilaca,
            ratificiranog u Parlamentu BiH i objavljenog u Sluzbenom listu BiH.

            Zato je vrlo interesantno pitanje, koju verziju Ustava BiH koristi Ustavni sud Bosne i Hercegovine?

            Mozda neku brosuru koju je preveo neki pripravnik. Sta je rjesenje? Po Anexu 10. Okvirnog mirnovnog
            sporazuma iz Daytona, konacna interpretacija Ustava BiH je zadatak i obaveza Visokog predstavnika
            i pazi sad, kad odes na

              www.ohr.int
            i hoces naci Ustav BiH, nadjes ga, naravno, ali na engleskom
            jeziku.

            Prijevoda nema.

            Pozivam OHR, kao ovlasenog tumaca Ustava BiH i koji mora imati originale (ako ih nemaju, onda ne
            postoji OHR), da u svom aranzmanu i o svom trosku prevede Ustav BiH, ponudi tacno prevedenu
            verziju kompletnog Okvirnog mirovnog sporazuma iz Daytona, posebno sve Anexe, medju kojima je
            Anex 4, odnosno Ustav BiH koji mora biti preveden bas od OHR-a na sluzbene jezike Bosne i
            Hercegovine i dostavljen svim nadleznim institucijama, kako ne bi bil pogresnih priejvoda ili
            tumacenja.

            Da jos malo ovo osnazim, tvrdim da Ustavni sud BiH radi loseg prijevoda kojeg imaju, utvrdjuje
            pogresno cinjenicno stanje, a samim tim i donosi pogresne odluke.

            Koliko se moze vidjeti, bio sam u pravu i pored »nevjernih Toma« i sada pozivam OHR da napokon
            ispravi gresku."



            -

            ___________________________________________________________________
            ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
            on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

              moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
            ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
            ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
            .. dosta je vise i tebe i tvoje
              tiranije
            ...

            08-19-2017 14:11 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
            Magistar Magistar is a Male
            moforaja




            Poruka: 2667

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            I ja bih prestao s ''upornim insistiranjem na etnièkom principu zastupanja'' jer je to fašizam. kakve veze ima koliko æe biti kojih u gradskom vijeæu i raspisao izbore.
            Koje stranke pobjede nakon izbora, to jest njihovi predstavnici u gradskom vijeæu nek sastavljaju gradsku vlast.
            I bila stvar, kao i u svakom gradu u BiH.

            ___________________________________________________________________

              08-19-2017 14:12 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
              Stari Grad Stari Grad is a Male
              moforaja




              Poruka: 10597
              Location: iza zvijezde
              pokretac teme Thread Started by Stari Grad

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              U tom sluèaju ti koji dobiju veæinu, a to su stranke bez "hrvatskog prefiksa", što se vidi sa slajdova
              sa izbornih rezultata datih na ekspozeu S. Oruèeviæa u Bristolu (lokalni izbori 2004. , 2008., 2014. )

              su SDA, SBB, SDP i "ostali" na ta zadnja tri izbora.

              Èime se zadnji odgovor može jasno tumaèiti kao davanje legalnosti mešetarenju stolicama nakon
              izbora, što je Oruèeviæ vrlo jasno i detaljno adresirao u tom videu iz Bristola, a i u intervjuu s onim
              izdiktiranim pitanjima.

              Tako da baš i nije taèno da je taj intervju i njegova platforma nešto bez detalja i èista populistièka
              patka, nego da ide u detalje onog o èemu se ovdje pokušava pisati i naglabati.

              Slažem se u potpunosti da raspodjela vlasti ne bi trebala biti motivisana prevlašæu bilo koga nad bilo
              kim, ni politièki ni po etnièkim principima, i to je upravo ono o èemu Safet govori u intervjuu),
              nego da bi za jedan mal grad i podruèje trebali ekonomski i privredni interesi biti u prvom planu; od
              nacije i etniciteta se ne živi i ne dobija hljeb na sto, nego od privrede, proizvodnje, stvaranja nove
              vrijednosti i zdrave ekonomije.

              Ljudi se iz Hercegovine iseljavaju, najviše Hrvati iz BiH.

              Dokle ?

              U èijem interesu ?



              -

              ___________________________________________________________________
              ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
              on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

                moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
              ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
              ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
              .. dosta je vise i tebe i tvoje
                tiranije
              ...

              broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Stari Grad dana 08-19-2017 u 14:25.

              08-19-2017 14:20 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
              Magistar Magistar is a Male
              moforaja




              Poruka: 2667

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Kad smo veæ kod kruga 99 i kolege Kovaèeviæa, a s posebnim aspektom na ''insistiranje na etnièkom principu zastupanja i uslovno reèeno i podjelama'', treba mu javiti da je to još Petriæ 2004. izveo sa svojim donesenim Statutom grada Mostara i da je tu nastala klica etnièkog principa podjele i fašizma:

              Èlan 16.
              Zastupljenost u Gradskom vijeæu
              1. Najmanje èetiri (4) predstavnika iz reda svakog konstitutivnog naroda i jedan (1) iz reda Ostalih æe biti zastupljeni u Gradskom vijeæu.
              2. Nijedan od konstitutivnih naroda ne može imati više od petnaeast (15) vijeænika.

              Èlan 17.
              Raspodjela mandata
              1. U svakom gradskom podruèju se biraju po tri (3) vijeænika. Preostalih sedamnaest (17) vijeænika se bira na podruèju Grada kao jedne izborne jedinice (u daljem tekstu: Gradska lista).
              2. Najmanje èetiri (4) kandidata iz reda svakog konstitutivnog naroda i jedan (1) kandidat iz reda Ostalih sa Gradske liste æe biti izabrani u Gradsko vijeæe.
              3. Raspodjela mandata u Gradskom vijeæu se vrši u skladu sa Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine.


              Ovaj HDZ-ov prijedlog je gotovo u dlaku isti.

              ___________________________________________________________________

                08-19-2017 14:25 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
                Magistar Magistar is a Male
                moforaja




                Poruka: 2667

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Slabo ste mi se pripremili danas

                Odoh kontaktirati onog Kovaèeviæa, da vidim što on kaže. 01.gif

                ___________________________________________________________________

                  08-19-2017 14:27 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
                  Stranica (109): « prva ... « prethodna 59 60 61 [62] 63 64 65 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Thread is closed
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com