Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » Naprijed Mladi ! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja

Poruka: 10547

Naprijed Mladi ! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

-

Konačno, nijedan sekund prerano, i svaka čast omladini !

http://starmo.ba/zivot2/item/72024-mosta...brazovanje.html

Sarajevo/Mostar -- A u Mostaru, u pet minuta do 12 sati, učeničke organizacije obilježile su u petak
međunarodni Dan srednjoškolaca, u znak sjećanja na stradanja praških studenata s početka Drugog
svjetskog rata, koje su strijeljali njemački nacisti.

Mladi, uz performans, poručili su da se protive podjelama i za bolji obrazovni sistem u BiH, javio je
Radio Slobodna Evropa.

Organizacijom obilježavanja Dana srednjoškolaca, učenici iz nekoliko mostarskih škola kažu da žele
podsjetiti na 1939. godinu i stradanja studenata iz češkog glavnog grada Praga, koji su strijeljani bez
suđenja, jer su protestirali protiv nacističke okupacije.

Učenica trećeg razreda Gimnazije Mostar, Sonja Kjara Perić, inače koordinatorica mostarskog tima
Asocijacije srednjoškolaca u BiH, smatra  kako navedeni događaj nosi snažnu poruku i za ovo vrijeme
i za Mostar i Bosnu i Hercegovinu.

"Naš grad je podijeljen još od rata.
Mi želimo spriječiti te podjele, želimo to smanjiti koliko je to moguće, a danas smo ovdje da
povežemo sve srednjoškolce i studente", lkazala je Perić za RSE.

Habiba Ačkar, iz 4. razreda Druge gimnazije Mostar, inače predsjednica Mreže vijeća učenika
HN kantona, govori:

"Po mom mišljenju, ovo je veoma značajan dan, zbog toga što se srednjoškolci ponovo ujedinjuju, borimo se za naša prava, za našu budućnost, a samim time i za obrazovne sisteme koje mi želimo".

A kakve obrazovne sisteme žele, Sonja Kjara Perić je dodala:

"Mi želimo jedinstveni nastavni plan i program, želimo poboljšanu praktičnu nastavu.
Mi smatramo da se novac ne treba davati na izgradnju više podijeljenih škola, nego da se treba
ulagati u one koje postoje, kako bismo mi izašli kao bolji, puno obrazovaniji ljudi".

Učenik Omar Zolj izražava nadu da svi mladi Mostara razmišljaju na sličan način:

"Za naš grad šaljemo poruku da srednjoškolci nisu predmet političke igre i da mi ne želimo
segregaciju, da želimo ujedinjen plan i program i da želimo zajedno da idemo u školu".

Učenici su organizirali i simboličan performans, te poručuju da današnji mladi ne žive u vremenu
kada bi zbog izražavanja mišljenja mogli biti strijeljani, ali su pozvali svoje vršnjake na aktivizam i
liderstvo mladih.

(StarMo)

-

.. dosta je vise i tebe i tvoje tiranije...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 11-17-2017 u 18:54.

11-17-2017 18:51 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com