Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » zasto ljudi ? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (20): « prva ... « prethodna 16 17 18 [19] 20 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
glumica glumica is a Female
Trn u oku


Poruka: 4415

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kako bi ga drugacije, razumeli 05.gif

09-20-2008 23:31 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
beli beli is a Male
moforaja




Poruka: 4109
Location: USA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nije valjda i cirilicu upotrijebio... 23.gif 21.gif 14.gif 04.gif 04.gif
Ma Kemo je ofarban sa svim bojama... 10.gif 02.gif 02.gif

___________________________________________________________________
audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
Princ cuvaj mjesto na seciji....

09-21-2008 03:14 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
glumica glumica is a Female
Trn u oku


Poruka: 4415

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kad mogu ja, sto ne bi i kemica 02.gif

ta oboje smo zvezde svoje branse 13.gif

09-21-2008 11:26 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
Kutljaca Kutljaca is a Female
Kuharica ipo




Poruka: 6617
Location: V.I.P

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

samo, kemo nije ufuran 13.gif 13.gif 13.gif 35.gif

___________________________________________________________________
simply the best

09-21-2008 13:26 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
glumica glumica is a Female
Trn u oku


Poruka: 4415

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Kutljaca:

    samo, kemo nije ufuran 13.gif 13.gif 13.gif 35.gif


ko i ti sto nisi 11.gif

09-21-2008 18:39 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
Kutljaca Kutljaca is a Female
Kuharica ipo




Poruka: 6617
Location: V.I.P

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od glumica:

        citat od Kutljaca:

      samo, kemo nije ufuran 13.gif 13.gif 13.gif 35.gif


    ko i ti sto nisi 11.gif


vidices da nisam 01.gif
mucam bona pa.... 29.gif 21.gif

___________________________________________________________________
simply the best

09-22-2008 12:56 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kemo je konacno shvatio da prica srpski da ga ceo svet razume

dobro kemo ali sto ti moja glumice, tj sine brute 07.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-22-2008 17:31 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

obnavljam temu koja je u ovom trenutku jos vise interesantna

dakle zasto?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

10-02-2018 22:40 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sve se to odvija u vaktu podivljalog nacionalizma ,suludi pokusaj da se od jednog jezika sa vise
dijalekata naprave tri koja stembiljaju nakve jezicne entitete je nemoguca misija koja nema veze sa
lingvistikom,pa nasi sugradzani,komsije-susjedi ,zemljaci postaju tako komicni da sami sebi lice na
pokondirene TIKVE
Tudzice obogacuju svaki jezik,da se primjetiti da je nas sugradzanin Srecko Vucina sa onim UCINKOVITO obogatio nas maternji ma kako ga mi vabili

10-03-2018 13:19 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
Zico Zico is a Male
trudim se


Poruka: 221
Location: daleko od govana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jezik je jedna divno ziva stvar. Kazem ziva, zato sto dozvoljava sebi da se mjenja, raste, obogacuje.

Mjenjanje (ako se moze nazvati mmjenjanjem, prije bih rekao da je to skrnavljenje) jezika na sjebanom i brdovitom Balkanu je posljedica jednog kolektivno-nacionalnog kompleksa, koji proizilazi iz nezdravog nacionalizma, nepismenosti i opsteg opskurantizma. I sve to govori da smo 200 godina iza normalnog svijeta.

Umjesto da pokusamo popraviti tamo gdje je Vuk sjebao (ovdje dolazimo do Selimovica i " Za i protiv Vuka", ili Pavica i njegovog "Crni bivo u srcu" gdje nam suptilno razotkriva postojanje jedne predivno bogate pisane rijece 100 godina prije Vuka i njegovog pojednostavljenog/seljackog jezika, pisane rijeci fenomenalnog Gavril Stefanovica Venclovica), mi sjebavamo vise. Umjesto na nadogradimo prost Vukov jezik, mi oduzimao od istog.

Bogati smo onoliko koliko imamo kulture i koliko nam je bogatiji jezik. Ovdje cu se nadovezati na to koliko smo mi bili bogatiji od nekih naroda sto smo koristili dva pisma, latinicu i cirilicu. I kada n ekom svom ovdje jaranu, recimo iz Kameruna, pokusavam objasniti kako je uopste ne primjecujem kojim pismom je pisana knjiga, da mi je jednostavno priridno citati oba, i da cu tek skontati kojim je pisano ako me neko upita za to, osjecam ogroman ponos.

Govorim kao sto sam govorio (ijekavica mi je strasno draga, nekako zvucna, pjevljiva), pisem latinicom (cirilcom sam spor 02.gif ), nekada sam znao i glagoljicu, a zao mi je sto ne znam pisati, recimo arapskim, ili hibru...

Ne volim cuti ni kada neko promjeni dijalekat nakon 20-30 godina zivota na mjestu tog dijalekta (mada je promjena razumljiva), a kada mi neko pocne izvrtati rijeci koje smo zajedno izgovarali dugi niz godina, kosa mi se na mudima digne. Kada mi neko kaze da pisem cirilcom, tamo gdje sam volonterski dosao da malo pomognem, onda bih im oko na slanku popio.

Opet, to je cisti opskurantizam koji nas drzi na uzici 200 godina iza razvijenih naroda i njihovih jezika, koji disuu, rastu i obogacuju se.

10-03-2018 14:51 Zico is offline Pregledaj poruke od Zico Dodaj Zico u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bravo Zico 10.gif

10-03-2018 15:02 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

bravo obojici 10.gif
a sto se tice same teme...nekada sam se nervirao kada bi mi poznat covjek koji je citav zivot pricao "mostarski", poceo pricati hrvatski ili ekavicu...danas me to vise ne jedi...cak mislim da nije nista cudno da ako zivis u jednoj sredini dugo vremena da poprimis narjeceje...ne rade svi ljudi to da bi se nekome dodvorili ili iz politickih razloga...neke su rijeci osim toga prilicno "zgodne" za upotrjebiti...primjetio sam da mnogi ljudi ( ai ja sam) upotrebljavaju hrvatsku rijec "cimbenik" (a nekada smo se s time zezali)...jezik je dinamican i plastican...ja nisam protiv tih promjena...

10-03-2018 16:48 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    mijenjaju govor ?

    svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

    covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

    ne kontam materemi ......

    nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'.

    u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



    kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?
Pa evo recimo u nekim sredinama ako si rekao hefta zvali su te na informativni razgovor a jos ako si govorio tobe jarabi i jos koju rijec iz starog bosanskog jezika onda si mogao dobiti i malo duze ispitivanje od par i vise godina nadleznih organa koji su bili za bratstvo i nejednistvo i cuvanja tekovina revolucije 27.gif Sad ljudi , znaci Bosnjaci , slobodno mogu da pricaju kako hoce i kako su njihovi pradjedovi pricali a ne nekim drugim , mladjim i stranim jezikom koji su morali uciti i govoriti silom . Mnoga djeca bosnjacka a i roditelji nece da uce djecu cirilicom ali ih zakon prislijava opet , nedemokratski . uce li djeca u ZHK cirilicu . Ne, a bosnjacka moraju . gdje je tu logika

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

11-25-2018 22:51 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od semirizsvemira:

        citat od tana:

      mijenjaju govor ?

      svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

      covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

      ne kontam materemi ......

      nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'.

      u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



      kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?
    Pa evo recimo u nekim sredinama ako si rekao hefta zvali su te na informativni razgovor a jos ako si govorio tobe jarabi i jos koju rijec iz starog bosanskog jezika onda si mogao dobiti i malo duze ispitivanje od par i vise godina nadleznih organa koji su bili za bratstvo i nejednistvo i cuvanja tekovina revolucije 27.gif Sad ljudi , znaci Bosnjaci , slobodno mogu da pricaju kako hoce i kako su njihovi pradjedovi pricali a ne nekim drugim , mladjim i stranim jezikom koji su morali uciti i govoriti silom . Mnoga djeca bosnjacka a i roditelji nece da uce djecu cirilicom ali ih zakon prislijava opet , nedemokratski . uce li djeca u ZHK cirilicu . Ne, a bosnjacka moraju . gdje je tu logika


Sema 10.gif
Taèno tako.

Samo par ispravki
Hefta i tobe jarabi nisu stari bosanski jezik nego turcizmi u bosanskom jeziku.
Btw glede informativnog razgovora, ako si isao u SKC na svirku indexa sa malo dužom kosom ili nepristojno odjeven, sljedovalo ti je informativni razgovor 16.gif

I zadnja stavja. Ne bi trebali morati uèiti æirilicu, ali je dobro znati. Ne vidim nista lose u znanju.
Jos kad bi pisali bosanèicu i arapski to bi bilo super.
Imali li jako pametnu djecu

Steta sto su zadnje generacije nepismene

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

11-26-2018 10:42 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

niko nije zbog "hefta" ili "tobe jarabi" ishao na informativni razgovor...to su ove nove istine...

11-26-2018 17:40 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

cesto sam dozivio neugodnosti, posebno od policajaca pozornika na ulici zato sto sam se nosio hipi i imao duzu kosu...
imao sam neugodnosti sto sam muzliman...
imao sam i zbog svog ubjedjenja a to je tako svugdje, moramo zivjeti dalje

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

11-26-2018 20:57 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Boza:

    Sve se to odvija u vaktu podivljalog nacionalizma ,suludi pokusaj da se od jednog jezika sa vise
    dijalekata naprave tri koja stembiljaju nakve jezicne entitete je nemoguca misija koja nema veze sa
    lingvistikom,pa nasi sugradzani,komsije-susjedi ,zemljaci postaju tako komicni da sami sebi lice na
    pokondirene TIKVE
    Tudzice obogacuju svaki jezik,da se primjetiti da je nas sugradzanin Srecko Vucina sa onim UCINKOVITO obogatio nas maternji ma kako ga mi vabili
Znachi da si ti za B-H-S. Podrzavam.

11-27-2018 22:11 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

    niko nije zbog "hefta" ili "tobe jarabi" ishao na informativni razgovor...to su ove nove istine...
Mislio sam mu odgovoriti bash za to shto ti poentirash. Koliko neistina on prosipa je strashno. To se moze kvalificirati kao shirenje medjunacionalne mrznje. Svi njegovi postovi odishu bash time.... shirenje mrznje medju stanovnicima BiH nichim potkovane.

11-27-2018 22:28 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

        citat od semirizsvemira:

          citat od tana:

        mijenjaju govor ?

        svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

        covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

        ne kontam materemi ......

        nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'.

        u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



        kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?
      Pa evo recimo u nekim sredinama ako si rekao hefta zvali su te na informativni razgovor a jos ako si govorio tobe jarabi i jos koju rijec iz starog bosanskog jezika onda si mogao dobiti i malo duze ispitivanje od par i vise godina nadleznih organa koji su bili za bratstvo i nejednistvo i cuvanja tekovina revolucije 27.gif Sad ljudi , znaci Bosnjaci , slobodno mogu da pricaju kako hoce i kako su njihovi pradjedovi pricali a ne nekim drugim , mladjim i stranim jezikom koji su morali uciti i govoriti silom . Mnoga djeca bosnjacka a i roditelji nece da uce djecu cirilicom ali ih zakon prislijava opet , nedemokratski . uce li djeca u ZHK cirilicu . Ne, a bosnjacka moraju . gdje je tu logika


    Sema 10.gif
    Taèno tako.

    Samo par ispravki
    Hefta i tobe jarabi nisu stari bosanski jezik nego turcizmi u bosanskom jeziku.
    Btw glede informativnog razgovora, ako si isao u SKC na svirku indexa sa malo dužom kosom ili nepristojno odjeven, sljedovalo ti je informativni razgovor 16.gif

    I zadnja stavja. Ne bi trebali morati uèiti æirilicu, ali je dobro znati. Ne vidim nista lose u znanju.
    Jos kad bi pisali bosanèicu i arapski to bi bilo super.
    Imali li jako pametnu djecu

    Steta sto su zadnje generacije nepismene
Ovo sa Indexima je , ja se nadam , bio sarkazam.

11-27-2018 22:34 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vidim da jeste kad prochitam cijeli post. Izvinjavam se. Nekada sam spor.

11-27-2018 22:36 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
Stranica (20): « prva ... « prethodna 16 17 18 [19] 20 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com