Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Empatija, spoznavanje osjecaja drugih 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Asja
Ruzica



Poruka: 337

Empatija, spoznavanje osjecaja drugih Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Spoznavanje osjecaja drugih, preduslov je razumijevanje ljudi i njihovih postupaka, a time i osnova svakog uspje¨nog socijalnog odnosa.

Sposobnost u¸ivljavanja u emocionalno stanje drugih, tj. razumijevanje onoga ¨to drugi osjecaju, trebaju ili ¸ele, omogucava reagiranje na primjeren i inspiritivan nacin

Socijalna kompetencija je osnova prihvatanja i omiljenost u socijalnom smislu.

Svako ko savlada te vje¨tine, sposoban je za nesmetanu interakciju i na privatnom i na profesionalnom planu. Takav ce pojedinac ¸ivjeti i raditi mirno, bez sukoba i prije svega uspje¨no.


Nova tema. Mozda bude interesantna.

Da li ste "socijalni"? Je li vam stalo do misljenja drugih?
Da li vam je stalo da razumijete druge? Koliko ste senzibilni?

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Asja dana 04-22-2003 u 13:10.

04-22-2003 13:06 Asja is offline Posalji email za Asja Pregledaj poruke od Asja Dodaj Asja u listu prijatelja
rodica rodica is a Female
ne more meda


Poruka: 27

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Drustvena - da.

Je li mi stalo do misljenja drugih - da, ali to misljenje nikako ne utjece na ono sto JA mislim ili radim.

Veoma mi je stalo do toga da razumijem druge, kao i da drugi razumiju mene. Mislim da je to temelj jednog zdravog odnosa, bilo da je u pitanju prijateljstvo, ljubav ili sta vec.

Osjecajna? Jos pitas...

___________________________________________________________________
No man or woman is worth your tears,
and the one who is won't make you cry!

04-22-2003 14:47 rodica is offline Posalji Email za rodica Pregledaj poruke od rodica Dodaj rodica u listu prijatelja
Asja
Ruzica



Poruka: 337
pokretac teme Thread Started by Asja

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Uff, rodice i ja sam, ne brini.

Mislim da je to sve povezano i daje jednu odredjenu cjelinu.

Ako si senzibilan, ako ti je stalo do osjecaja drugih automatski si drustven i sa onom "zzicom" za ljude. BArem ja mislim tako.

Ipak, ima i introvertnih osoba, koji samo na izgleda djeluju nezainteresovano a unutrasnjost kazuje nesto skroz drugo.

04-22-2003 15:25 Asja is offline Posalji email za Asja Pregledaj poruke od Asja Dodaj Asja u listu prijatelja
sarah sarah is a Female
bice nesto od mene


Poruka: 309
Location: stvaram novi svijet ...

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Drustvena i osjecajna jesam; nekad bih voljela da tu osjecajnost mogu kontrolisati na neki nacin. Trudim se da razumijem druge, pazim da nekoga ne uvrijedim postupkom ili rijecju, saslusam, pomognem ako mogu i sl. Desilo se par puta (nakon sto su me pojedine osobe razocarale) da kazem sebi da "od sutra okrecem novi list", ali nije mi to jos uspjelo.

U principu mi je vazno misljenje ljudi (posebno ljudi bitnih u mom zivotu), ali ipak konacna odluka je moja ...


ps. misljenje drugih u smislu "sta ce reci mahala" me nervira i sasvim mi je nebitno.

04-22-2003 15:52 sarah is offline Posalji email za sarah Pregledaj poruke od sarah Dodaj sarah u listu prijatelja
rodica rodica is a Female
ne more meda


Poruka: 27

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Eh, kad bismo tako mogli kontrolisati sta zelimo. Voljela bih kontrolisati nervozu. Eto, kad bih birala, taj osjecaj bih izbjegavala... Sve ostalo podnosim, koliko-toliko.

A kad je vec sarah spomenula razocarenja, ja sam pravo zlopamtilo i bas okrenem list. Kad kazem razocarenje, onda mislim na dibidus ogroooomno razocarenje. Imam granice, ali kad neko predje tu granicu - nema povratka!

Nema veze s temom, ali mi pade super jedna recenica iz "Dnevnika Anne Frank". Mala je napisala da je jedini nacin da zaista upoznas nekoga - posvadjati se s tom osobom. Tada sva istina izlazi na vidjelo...

A za introvertne osobe, pa jesu li muskarci ociti primjer? Doduse, ne mislim da su svi takvi. Ne generalizujem. Ima takvih zena, znam ih dosta.

___________________________________________________________________
No man or woman is worth your tears,
and the one who is won't make you cry!

04-22-2003 16:34 rodica is offline Posalji Email za rodica Pregledaj poruke od rodica Dodaj rodica u listu prijatelja
Sjeta Sjeta is a Female
seka




Poruka: 528

RE: Empatija, spoznavanje osjecaja drugih Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Asja:

    Da li ste "socijalni"? Je li vam stalo do misljenja drugih?
    Da li vam je stalo da razumijete druge? Koliko ste senzibilni?


10.gif Bravo Asja .... bas si me obradovala sa ovom temom. Dala bih ti zvjezdice, al nema. 02.gif


Mislim da je vrlo vazna stvar o cemu pricas. Da spoznajemo osjecanja i razmisljanja drugih. Mene to jako interesuje, i volim da analiziram ljude. Mislim da sam dobra u tome. Mada dok sam razmisljala o ovome, priznadoh sebi da se ne osvrcem dovoljno na osjecanja drugih. Puna sam sebicnosti, priznam. Sve radim da bih zadovoljila svoja osjecanja. Ali isto tako znam da je isti slucaj i kod mnogih drugih ljudi, bez obzira sta oni govorili.

Mozda sam okrutna, ali sam barem iskrena. A iskrenost je jedna od prvih stepenica ka samospoznaji.

nastavicemo o ovome .. 10.gif


cekam Lakija da se odmori ... a valjalo bi i da First Lady naleti

___________________________________________________________________

    04-22-2003 16:34 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
    rodica rodica is a Female
    ne more meda


    Poruka: 27

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svi mi radimo raznorazne stvari da zadovoljimo svoja osjecanja. Pa naravno!
    Medjutim, postoje oni sto to rade gazeci po drugima, kao i oni koji paze da ne bi povrijedili one koji ih vole i one koje oni vole...
    Mislim da je veoma vazno razlikovati te dvije kategorije ljudi.

    ___________________________________________________________________
    No man or woman is worth your tears,
    and the one who is won't make you cry!

    04-22-2003 16:41 rodica is offline Posalji Email za rodica Pregledaj poruke od rodica Dodaj rodica u listu prijatelja
    Asja
    Ruzica



    Poruka: 337
    pokretac teme Thread Started by Asja

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mislis da je sve tako crno-bijelo?

    04-22-2003 16:42 Asja is offline Posalji email za Asja Pregledaj poruke od Asja Dodaj Asja u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    dobro si to rekla rodice, drasticna razlika ...

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    04-22-2003 16:42 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    rodica rodica is a Female
    ne more meda


    Poruka: 27

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pa desava se i to da se omakne i onima kojima nije prvobitna namjera da povrijede druge.

    Mozda je to nijansa na koju mislis...

    ___________________________________________________________________
    No man or woman is worth your tears,
    and the one who is won't make you cry!

    04-22-2003 16:43 rodica is offline Posalji Email za rodica Pregledaj poruke od rodica Dodaj rodica u listu prijatelja
    Sjeta Sjeta is a Female
    seka




    Poruka: 528

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od rodica:

      Svi mi radimo raznorazne stvari da zadovoljimo svoja osjecanja. Pa naravno!
      Medjutim, postoje oni sto to rade gazeci po drugima, kao i oni koji paze da ne bi povrijedili one koji ih vole i one koje oni vole...
      Mislim da je veoma vazno razlikovati te dvije kategorije ljudi.


    ali stvar je u tome da svi mi prvo (najcesce) tezimo ka tome da zadovoljimo svoja osjecanja i potrebe. Cesto se desi da pri tome povrijedimo neke ljudi i njihova osjecanja.

    E sad ... razlika je u tome da li nam je to svejedno ili nije. Rijetko ces naici na nekoga da ce se odreci ispunjenja svojih osjecanja zbog drugih ljudi ... to je bajka ili glupost.

    Ali stvar je kako se osjecamo pri tome. Svi mi gazimo preko drugih, svjesno ili nesvjesno. Zar je bitno? Gazi se.

    Kako se osjecamo pri tome ... U stvari zar je i to bitno ... recimo da si ti povrijedjena od nekoga .... da li ti stvarno nesto znaci sto je njemu ili njoj zao .... al ipak piche oni svoje.

    ne znam, ovo samo bacam neka razmisljana da bi se moglo diskutovati. ne stojim iza svega ... nego eto malo ....

    ___________________________________________________________________

      04-22-2003 16:48 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      oooooo sjeta, mislim da je drasticna razlika da li je covjek namjerno ili nenamjerno nekoga povrijedi. mozda je svejedno toj osobi (sto kazu isto je meni zgazio me pjan ili trijezan vozac). vrlo su bitne namjere, tj najbitnije - onaj ko je povrijedjen ce lakse oprostiti znajuci da nije bilo namjerno. isto tako onaj ko nenamjerno napravi glupost se ne moze svrstati u "lose" ljude jer svi grijesimo, grijesiti je ljudski ......

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      04-22-2003 16:54 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      rodica rodica is a Female
      ne more meda


      Poruka: 27

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Uh uh uh...
      Od slucaja do slucaja, sve zavisi...

      Oni sto odustaju od ispunjenja svojih osjecanja zbog drugih ljudi - oni postizu kompromis. Jer, ako ti neki drugi ljudi traze od njih da se odreknu necega, moraju im ponuditi nesto u zamjenu, jel tako? Pa onda svi happy. 05.gif

      Ali kad me neko povrijedi, najprije mi je najbitnije to sto sam JA povrijedjena. E sad, jel se ovdje manifestuje moja sebicnost?

      A to sto je toj osobi koja me povrijedila zao - to ide u drugi plan... Samo dok me ne prodje onaj prvi val ljutnje. Koji prodje brzo, ali samo ako nije nesto pravo ozbiljno u pitanju...

      ___________________________________________________________________
      No man or woman is worth your tears,
      and the one who is won't make you cry!

      04-22-2003 16:55 rodica is offline Posalji Email za rodica Pregledaj poruke od rodica Dodaj rodica u listu prijatelja
      Sjeta Sjeta is a Female
      seka




      Poruka: 528

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ok ... mislila sam na povrjedjivanje drugih ljudi.

      ta naravno da ne mislim povrijediti nekoga iz pukog zadovoljstva da mu/joj zadam bol. ta nisam mazo.

      ali'

      ako to cinim na putu ka zadovoljenju mojih osjecanja i potreba ... da li je bitno ili ne jesam li svjesna toga.

        Znaci, prvobitna namjera nije bila da povrijedim
      , to je jednostavno doslo kao
        rezultat
      .
        A namjera je bila da sebe zadovoljim
      .

      Ovo zvuci nesto kao sredstva opravdavaju cilj.

      Hocu da kazem ... mozemo mi pricati sta hocemo, ali mi svi ovo cinimo.

      Zapitajte se, koliko ima ljudi u vasem zivotu koji mogu reci da ste ih povrijedili. A? Niko vam ne pada na pamet?

      Mozda:
      Ako vam niko ne pada na pamet, to nije zato sto ih nema, nego zato sto niste bili svjesni i dalje niste da ste nekoga povrijedili.

      Svi mi zelimo da smo andjeli, i svi mi pricamo o visokim moralima. Al' dok se ne procacka po zemlji crnici ...

      ___________________________________________________________________

        04-22-2003 17:01 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        nismo se razumjeli ....... kad kazem namjerno ne mislim da je to krajnji cilj.
        radi se o tome da li je osoba svjesna da ce povrjediti nekoga da bi dosla do tog svog cilja.
        CILJ NE OPRAVDAVA SREDSTVA ako neko treci plati glavom ni kriv ni duzan.

        a da bi spozno da li ces drugogo povrijediti moras da poznajes osjecaje drugih ljudi i da na trenutak budes u stanju da mislis "tudjom" glavom - to je odlika velikih ljudi.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        04-22-2003 17:06 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        rodica rodica is a Female
        ne more meda


        Poruka: 27

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ako ne mozemo da se sjetimo ljudi koje smo povrijedili, to jedino moze da znaci ili da nije bilo takvih slucajeva ili smo to nesvjesno uradili.

        U razgovoru je rjesenje. Kako da znam jesam li nekoga povrijedila ili ne, ako mi to nije bila namjera? Pa ne citam misli. I ako mi taj neko kaze da ga je povrijedilo to sto sam ja rekla/uradila, naucit cu lekciju i pokusati da se to ne ponovi. I opet svima dobro! Naravno, nakon izvinjenja s moje strane. 27.gif

        ___________________________________________________________________
        No man or woman is worth your tears,
        and the one who is won't make you cry!

        04-22-2003 17:11 rodica is offline Posalji Email za rodica Pregledaj poruke od rodica Dodaj rodica u listu prijatelja
        rodica rodica is a Female
        ne more meda


        Poruka: 27

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Upravo tako, tana! 10.gif

        ___________________________________________________________________
        No man or woman is worth your tears,
        and the one who is won't make you cry!

        04-22-2003 17:13 rodica is offline Posalji Email za rodica Pregledaj poruke od rodica Dodaj rodica u listu prijatelja
        Sjeta Sjeta is a Female
        seka




        Poruka: 528

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        sve je to lijepo receno tana, mogla sam i ja izabrati tu struju pisanja.


        to su definicije sa papira. Interesuje me ovdje, kako se ljudi licno osjecaju, da svako od nas duboko proviri u svoju dusu i razmisli o tome kako je nekada povrijeidio/la nekoga i kako se sada pri tome osjecaju ... i da li bi sta promjenili ...

        hajmo malo u "inner child"

        ___________________________________________________________________

          04-22-2003 17:13 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          to nisu definicije sa papira iz jednostavnog razloga sto ja ne citam :)

          sto se tice toga da zavirim u svoju dusu i da vidim da li sam ispravno postupio i da li sam pogrijesio - to ja radim svaki dan sjeta, vjerovala ti meni ili ne .....

          zasto to radim svaki dan ?
          zato sto necu da grijesim duse
          zato sto svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujem
          zato sto moram da budem cist pred sobom prvo pa onda pred bogom i narodom

          nije to pusta prica sa papira sjeta ..... ima nas koji cemo se odreci svog zadovoljstva ako treba da ne bi druge ljude povrijedili.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          04-22-2003 17:27 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          First Lady First Lady is a Female
          samo sto nisam




          Poruka: 1404
          Location: NY

          RE: Empatija, spoznavanje osjecaja drugih Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice



            Sve radim da bih zadovoljila svoja osjecanja. Ali isto tako znam da je isti slucaj i kod mnogih drugih ljudi, bez obzira sta oni govorili.

            Mozda sam okrutna, ali sam barem iskrena. A iskrenost je jedna od prvih stepenica ka samospoznaji.

            nastavicemo o ovome .. 10.gif


            cekam Lakija da se odmori ... a valjalo bi i da First Lady naleti




          evo sto se mene tice, ja cu radije precutati ako nemam nista pozitivno reci

          ne volim vrijedjati ljude i osjecam se grozno ako nekoga povrijedim, namjerno ili ne

          ako se nadjem medju "negativnim" ljudima, jednostavno se povucem

          a sve to radim, sto rece Sjeta, da bi zadovoljila sebe... zato jer meni tako odgovara


          analiziram svakoga i generalno znam procijeniti ljude... nekad pogrijesim ali boze moj svakom se omakne...

          drustvena, nisam koliko bi mogla ili voljela biti... jednostavno moram preispitati osobu i upoznati njihove stavove u zivotu da bi se mogla opustiti

          misljenja sam da je povjerenje teze sacuvati nego ga steci...

          ne donosim predrasude, ne pravim generalizacije
          svako ima pravo na svoje misljenje, i ja cu ih uvijek saslusati

          i drzim se pravila da svaka prica ima tri strane... moju, tvoju i istinu



          i nek mi je ovo post # 200 01.gif

          ___________________________________________________________________
          Live, and let LIVE!!!

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane First Lady dana 04-22-2003 u 20:26.

          04-22-2003 20:25 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
          Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com