Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Trenutno Citam ... 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (46): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] 6 7 8 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Asja
Ruzica



Poruka: 337

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Je li ono on rekao da nije problem doci do uspjeha, problem je nauciti razmjenjivati misljenja?

06-03-2003 23:44 Asja is offline Posalji email za Asja Pregledaj poruke od Asja Dodaj Asja u listu prijatelja
daors daors is a Male
brato




Poruka: 817
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Veroniku, PC

___________________________________________________________________
Budi na kojoj si

06-03-2003 23:55 daors is offline Posalji Email za daors Homepage of daors Pregledaj poruke od daors Dodaj daors u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od niko_i_nista:

        citat od Rondo:

      "Il Principe" (princ, knez) od Macchiavellija



    I sta pise zabar. Jel mu pase apsolutizmus?

Kniga je napisana u biti kao poklon jednom vladaru kojem je Macchiavelli sluzio! U knjizi Macchiavelli veze historijske dogadjaje i politicka previranja sa svojim licnim iskustvom i daje savjete kako doci do vlasti i na koje nacine je zadrzati, ne izgubiti. Dobitak vlasti i njeno zadrzavnje je osnovna teza cijele knjige i vlast je temeljni pojam. A nacini su razliciti, od upotrebe sile i rata, do sofisticirane diplomatije i dugotrajnog pregovaranja, sve u cilju dobijanja i zadrzavanja vlasti. Poenta bi mogla biti da cilj oprvdava sredstva ako se knjiga doslovce cita, mada neki kriticari smatraju da je knjiga sama po sebi kritika na zavisnost i pohlepu vladara, knezova i vojvoda u srednjovjekovnoj Italiji i Evropi koji su spremni uciniti sve i pogaziti sve ljudske i moralne vrijednosti da bi se dokopali vlasti te istu zadrzali.
Povlacim jako mnogo paralela izmedju nasih politicara i tadasnjih knezova u borbi za vlast. Mada je macchiavellizam prisutan kao doktrina na medjunarodnoj politickoj sceni od davnih dana pa sve do danas. Henry Kissinger se moze po mom sudu nazvati tipicnim macchijavelistom.
Ali voli bih da mu procitam i jos prvu knjigu "Discorsi" ( "Il Principe" mu je druga i ona je kao nastavka na prvu) ali ne mogu da je nadjem i da bih mogao da napravim neki sumarum njegovog dijela i misljenja.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Rondo dana 06-04-2003 u 00:25.

06-04-2003 00:23 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Zuta Zuta is a Female
miss foruma '03




Poruka: 1115

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Upravo sam procitala Alhemicara (konacno i ja to da "odradim")

I mogu vam reci da je knjiga blago receno - bezze 29.gif

Mogli su isto tako objavljivati je u nastavcima u Oslobodjenju (svaka cast Oslobodjenju, ovo se granici sa uvredom) i zaista ne vidim zasto ljudi prave toliku famu oko ove knjige? Po meni, ne kazuje nista novo sto odrasli, razumni i inteligentni ljudi ne znaju od ranije, osnovne principe i nachela zivota.

Medjutim, knjiga je pouchno shtivo za mlade narashtaje u dobi od 10-15 godina.

___________________________________________________________________

    06-04-2003 00:50 Zuta is offline Posalji email za Zuta Pregledaj poruke od Zuta Dodaj Zuta u listu prijatelja
    zagor zagor is a Male
    zagoreni




    Poruka: 27
    Location: Bjeri bolan

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    VIDI MI RONDOA STO ME PRATI!!!!
    a jeli zagro to na onom pravom forumu toplo preporucio????????
    AAAAAAAANNNNNNNNNN????
    samo me kopirate!
    vidicete ih na ljeto kad u onim od Zagora preporucenim modnim kombinacijam pocmu setat gradom!!!!
    TO CE BIT SHEGA!

    a ti mala zuta, zar ti znas citat?
    zar je kod vas u zaliku (malim naravno) bilo skole??
    AAAAAAAAANNNNNNNNNNNNNNN?
    ili ste vi vozarili?

    ___________________________________________________________________
    -------------------------------
    PUSHMI PULI
    SA 3 GLAVE

    06-04-2003 08:47 zagor is offline Homepage of zagor Pregledaj poruke od zagor Dodaj zagor u listu prijatelja
    zagor zagor is a Male
    zagoreni




    Poruka: 27
    Location: Bjeri bolan

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Rondo:

          citat od niko_i_nista:

            citat od Rondo:

          "Il Principe" (princ, knez) od Macchiavellija



        I sta pise zabar. Jel mu pase apsolutizmus?

      Kniga je napisana u biti kao poklon jednom vladaru kojem je Macchiavelli sluzio! U knjizi Macchiavelli veze historijske dogadjaje i politicka previranja sa svojim licnim iskustvom i daje savjete kako doci do vlasti i na koje nacine je zadrzati, ne izgubiti. Dobitak vlasti i njeno zadrzavnje je osnovna teza cijele knjige i vlast je temeljni pojam. A nacini su razliciti, od upotrebe sile i rata, do sofisticirane diplomatije i dugotrajnog pregovaranja, sve u cilju dobijanja i zadrzavanja vlasti. Poenta bi mogla biti da cilj oprvdava sredstva ako se knjiga doslovce cita, mada neki kriticari smatraju da je knjiga sama po sebi kritika na zavisnost i pohlepu vladara, knezova i vojvoda u srednjovjekovnoj Italiji i Evropi koji su spremni uciniti sve i pogaziti sve ljudske i moralne vrijednosti da bi se dokopali vlasti te istu zadrzali.
      Povlacim jako mnogo paralela izmedju nasih politicara i tadasnjih knezova u borbi za vlast. Mada je macchiavellizam prisutan kao doktrina na medjunarodnoj politickoj sceni od davnih dana pa sve do danas. Henry Kissinger se moze po mom sudu nazvati tipicnim macchijavelistom.
      Ali voli bih da mu procitam i jos prvu knjigu "Discorsi" ( "Il Principe" mu je druga i ona je kao nastavka na prvu) ali ne mogu da je nadjem i da bih mogao da napravim neki sumarum njegovog dijela i misljenja.


    samo jedna mala nadopuna Rondo:

    Il Principe je obavezna literatura pri skolovanju visokog menagmenta!!
    kad van zagor rece 10.gif

    ___________________________________________________________________
    -------------------------------
    PUSHMI PULI
    SA 3 GLAVE

    06-04-2003 09:48 zagor is offline Homepage of zagor Pregledaj poruke od zagor Dodaj zagor u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od zagor:

          citat od Rondo:

            citat od niko_i_nista:

              citat od Rondo:

            "Il Principe" (princ, knez) od Macchiavellija



          I sta pise zabar. Jel mu pase apsolutizmus?

        Kniga je napisana u biti kao poklon jednom vladaru kojem je Macchiavelli sluzio! U knjizi Macchiavelli veze historijske dogadjaje i politicka previranja sa svojim licnim iskustvom i daje savjete kako doci do vlasti i na koje nacine je zadrzati, ne izgubiti. Dobitak vlasti i njeno zadrzavnje je osnovna teza cijele knjige i vlast je temeljni pojam. A nacini su razliciti, od upotrebe sile i rata, do sofisticirane diplomatije i dugotrajnog pregovaranja, sve u cilju dobijanja i zadrzavanja vlasti. Poenta bi mogla biti da cilj oprvdava sredstva ako se knjiga doslovce cita, mada neki kriticari smatraju da je knjiga sama po sebi kritika na zavisnost i pohlepu vladara, knezova i vojvoda u srednjovjekovnoj Italiji i Evropi koji su spremni uciniti sve i pogaziti sve ljudske i moralne vrijednosti da bi se dokopali vlasti te istu zadrzali.
        Povlacim jako mnogo paralela izmedju nasih politicara i tadasnjih knezova u borbi za vlast. Mada je macchiavellizam prisutan kao doktrina na medjunarodnoj politickoj sceni od davnih dana pa sve do danas. Henry Kissinger se moze po mom sudu nazvati tipicnim macchijavelistom.
        Ali voli bih da mu procitam i jos prvu knjigu "Discorsi" ( "Il Principe" mu je druga i ona je kao nastavka na prvu) ali ne mogu da je nadjem i da bih mogao da napravim neki sumarum njegovog dijela i misljenja.


      samo jedna mala nadopuna Rondo:

      Il Principe je obavezna literatura pri skolovanju visokog menagmenta!!
      kad van zagor rece 10.gif

    Ma Boga ti!
    Ciji si ti tako pametan?
    Da nam ti nisi reko, mi nebi znali...
    A sto se tice menagmenta tu sam za tebe tata-mata u epizodi 34.gif

    06-04-2003 16:25 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    zagor zagor is a Male
    zagoreni




    Poruka: 27
    Location: Bjeri bolan

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    poserem ti se sred kruznog toka!

    ___________________________________________________________________
    -------------------------------
    PUSHMI PULI
    SA 3 GLAVE

    06-04-2003 16:37 zagor is offline Homepage of zagor Pregledaj poruke od zagor Dodaj zagor u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vidi menagera sto je rijecit!
    Vako ti je kad se papak doceepa kompjutera i tehnike.
    Nije zvaka za seljaka
    "o tempora, o mores.."

    06-04-2003 16:40 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    pentatonika pentatonika is a Male
    puter


    Poruka: 99
    Location: stala

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    trenutno citam


    "Mein Kampf" (moja borba/bitka) Adolf Hitler

    do sad interesantno

    06-04-2003 20:50 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
    Ferrari Ferrari is a Male
    mister foruma '03, '04




    Poruka: 1841
    Location: Maranello

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    e jesi nasla knjigu svaka ti cast 08.gif

    ___________________________________________________________________
    Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

    06-04-2003 20:57 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
    niko_i_nista niko_i_nista is a Male
    guster


    Poruka: 75

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Hvala Rondo!


        citat od Asja:

      Je li ono on rekao da nije problem doci do uspjeha, problem je nauciti razmjenjivati misljenja?


    Evo sta habla govori u Il Prinicipe:
    Die Menschen sind im allgemeinen undankbar und unbeständig. Heuchler, Feiglinge und nur auf Gewinn bedacht.....Da die Menschen von Natur aus schlecht sind und Euch(=Der Fürst) nicht die Treue halten werden, dürfe Ihr sie ihnen auch nicht halten; noch keinem Fürst hat es an legitimen Gründen gefehlt, um seine Treuebrüch zu bemänteln.Bla Bla

    On je "prvi" rekao da vladavina i religija zajedno pripadaju. Slicno su pisali Jean Bodin(=les six livres de la république), Thomas Hobbes (sa njegovom recenicom homo homino lupus=svak protiv svakoga se bori i koji je govorio da se ugovori ne potpisuju bez druka sa oruzjem),itd. Iz ovih knjiga su bili uceni kraljevi u 16-17 vjeku-->kako trebaju vladati!

    Ovu su ti sve po meni *upci , koji su se htjeli vlasti dodvoriti sa njihovim knjigama itd. 08.gif

    06-04-2003 21:23 niko_i_nista is offline Posalji email za niko_i_nista Pregledaj poruke od niko_i_nista Dodaj niko_i_nista u listu prijatelja
    Mala
    Dobri duh

    Poruka: 310

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Mala Zuta:

      Upravo sam procitala Alhemicara (konacno i ja to da "odradim")

      I mogu vam reci da je knjiga blago receno - bezze 29.gif

      Mogli su isto tako objavljivati je u nastavcima u Oslobodjenju (svaka cast Oslobodjenju, ovo se granici sa uvredom) i zaista ne vidim zasto ljudi prave toliku famu oko ove knjige? Po meni, ne kazuje nista novo sto odrasli, razumni i inteligentni ljudi ne znaju od ranije, osnovne principe i nachela zivota.

      Medjutim, knjiga je pouchno shtivo za mlade narashtaje u dobi od 10-15 godina.


    Imala sam vrlo slican komentar kada sam je prvi put procitala, cak mi je zanimljivije stivo "Mali princ",
    ali su mi svi rekli da probam opet i da cu se oduseviti kada je procitam drugi, treci, cetvrti put..............i zaista! 01.gif
    Svaki put otkrijem nesto novo!

    Ali ostale Koeljove knjige...... 21.gif , bar meni!

    A trenutno, po treci put citam "Jazz" od Tony Morrison!
    Fina zenska knjiga 10.gif

    06-04-2003 23:18 Mala is offline Pregledaj poruke od Mala Dodaj Mala u listu prijatelja
    Mala
    Dobri duh

    Poruka: 310

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    i sada "napadam" jopet Harija Potera..........dosadno mi i trebalo mi nesto da me razveseli 04.gif

    06-08-2003 18:21 Mala is offline Pregledaj poruke od Mala Dodaj Mala u listu prijatelja
    niko_i_nista niko_i_nista is a Male
    guster


    Poruka: 75

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    "Die Versuchung von Pescara" od Conrad Ferdinand Meyer

    06-22-2003 15:52 niko_i_nista is offline Posalji email za niko_i_nista Pregledaj poruke od niko_i_nista Dodaj niko_i_nista u listu prijatelja
    First Lady First Lady is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1404
    Location: NY

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    evo upravo zavrsila
    The Dream of Scipio
    autor Iain Pears

    sada prebiram po vasim postovima da vidim kakve su vase preporuke, mozda naidjem na nesto interesantno

    ___________________________________________________________________
    Live, and let LIVE!!!

    07-03-2003 02:22 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
    babusha babusha is a Male
    Licnost Foruma '03




    Poruka: 2957
    Location: donji trap

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Mala:

          citat od Mala Zuta:

        Upravo sam procitala Alhemicara (konacno i ja to da "odradim")

        I mogu vam reci da je knjiga blago receno - bezze 29.gif

        Mogli su isto tako objavljivati je u nastavcima u Oslobodjenju (svaka cast Oslobodjenju, ovo se granici sa uvredom) i zaista ne vidim zasto ljudi prave toliku famu oko ove knjige? Po meni, ne kazuje nista novo sto odrasli, razumni i inteligentni ljudi ne znaju od ranije, osnovne principe i nachela zivota.

        Medjutim, knjiga je pouchno shtivo za mlade narashtaje u dobi od 10-15 godina.


      Imala sam vrlo slican komentar kada sam je prvi put procitala, cak mi je zanimljivije stivo "Mali princ",
      ali su mi svi rekli da probam opet i da cu se oduseviti kada je procitam drugi, treci, cetvrti put..............i zaista! 01.gif
      Svaki put otkrijem nesto novo!

      Ali ostale Koeljove knjige...... 21.gif , bar meni!

      A trenutno, po treci put citam "Jazz" od Tony Morrison!
      Fina zenska knjiga 10.gif


    Tako ti je to s dobrim knjigama
    Ja jednom poceo citat Kafku
    doso skoro dopola
    i odusto
    nikad vise
    jebo Kafku.
    stalno se vracam dvjema knigama
    Dervish i smrt
    i
    Lovci na Mamute (Mamutjägarna sv. prevod)
    od Jean M. Auel

    ___________________________________________________________________



        19.gif

        07-03-2003 07:11 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
        SHemsa SHemsa is a Female
        proplivala




        Poruka: 14
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Babusha, slazem se sa tobom.......meni je isto daleko najbolja knjiga, tj. knjige od Jean M. Auel:

        1. Pleme spiljskog medvjeda,
        2. Dolina konja,
        3. Lovci na mamute, i
        4. Dolina izlazeceg sunca.

        Nadam se da sam ih sve dobro prevela jer sam ih citala na stranom jeziku. Najdosadnija je ova druga (nju sam na preskoke citala) ali ove druge 3 su super i procitala sam ih po 2, 3 puta. Takodjer je izasao i peti dio (ne znam kako se zove) i ocekujem da ga dobijem ovo ljeto kada mi dolazila raja iz dijaspure. Preporucujem svima koji nisu procitali ove knjige da ih procitaju jer su SUPER!

        Je si li procitao Babusha i ove druge, osima Lovci na mamute?

        ___________________________________________________________________

          07-03-2003 09:21 SHemsa is offline Posalji Email za SHemsa Pregledaj poruke od SHemsa Dodaj SHemsa u listu prijatelja
          babusha babusha is a Male
          Licnost Foruma '03




          Poruka: 2957
          Location: donji trap

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          jesam1 i 2
          i 3 naravno
          bio je prije rata i prevod na nasem u biblioteci
          men se cini 1
          al vishe nisam siguran.
          hebi ga krecana 19.gif 35.gif


          Znas volio bih da sam zivio u to doba 11.gif
          (a morebit i da jesam , samo se ne sjecam) 18.gif

          ___________________________________________________________________



              19.gif

              07-03-2003 11:54 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
              denis denis is a Male
              guster




              Poruka: 74
              Location: s cetvrtog

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citam iz dlana a gledam i u fildzan 35.gif

              07-03-2003 13:18 denis is offline Posalji Email za denis Pregledaj poruke od denis Dodaj denis u listu prijatelja
              Stranica (46): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] 6 7 8 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
              Postavi novu temu Odgovori
              Go to:
              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com