Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Koliko djece? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Sjeta Sjeta is a Female
seka




Poruka: 528

Koliko djece? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Koliko djece? eh, ovome se moze, i ja cu, pisati sa dva askpekta. Aspekta roditelja, i aspekta djeteta.

Kao roditelj ... imam dvoje. Uvijek mi je bilo prirodno i normalno da imam djecu. Malo smo razglabali kada, kako, te rat, te novac, te poslovi, ... uglavnom, nekako spontano dodje prvo. Sreca, uzivanje, nesto se u tebi prelomi. Apsolutno, vise nikad neces biti ista/isti. Dobijes nesto beskonacno. Isto tako, kad sam dobila prvo dijete, shvatila sam da sam postala ranjiva. Dok nisam imala djece, mogla sam u vatru skociti. Nisam se nicega bojala, ni gdje cu sutra zoru docekati niti mi je iko ista mogao. E onog momenta, kad sam primila svoju kcerku u svoje narucje, shvatila sam, da sam preko nje, slaba na hiljadu mjesta. Ali to se krije, i ide se kroz zivot. Sve mi diraj, ali u dijete mi ne diraj. To vise nije ni starinska, to je jednostavno tako. Prodje godina, druga, kao vrijeme je da se razmislja i o drugom djetetu, ... malo sam se neckala, odmah racunas, treba jos jedna soba, treba novaca obezjbediti, da li mozemo zbog poslova, ko ce ih cuvati ... spontano, eto i njega. Nakon 3 god i 3 mjeseca. I kad sam primila sina u narucje, shvatila sam da sam bila u krivu. Da se mogu dva bica podjednako beskonacno voljeti. Jer je u meni bio neki potajni strah, da nikada nikoga necu moci voljeti kao sto nju volim. Ali dodje i on sejtan mali , i orobi mi srce.


I tu se stalo. Ima ona brata, ima on sestru. Igraju se, zadirkuju, svadjaju. UH uh, srce mi se cijepa svaki put kad se svadjaju. Sve trckaram za njima i govorim im da se moraju voljeti i paziti. A ona meni objasnjava da je on moron bez mozga, a on meni da je ona najvece glupaca na svijetu. , e onda se sjetim sebe i svog djetinjstva, pa izmiruj, pomiruj ... i tako to. Ali se isto tako istopim do suza kad primjetim koliko paze jedno na drugo. Nekad ona pita, kaze hoce sestru, a kazem ja, dobro, sta mislis bude brat, a ona odma - uh, uh, onda nemoj. 02.gif





sa aspekta djeteta ...

Imam sestru i dva brata. Malo neobicno je bilo za nase uslove imati 4 djece, ali eto, fala bogu, moji roditelji nisu nista tesko niti lose vidjeli u tome. Srecom imali smo veliki stan, pa nije bilo bas ni prostornih problema. I, pogotovo kad nas sada ima po cijelome svijetu, ne mogu objasniti kako je lijep taj osjecaj. I kad se nekada osjecaj najusamljeniji na svijetu, imas njih. Od sviju od njih sam nesto (dosta) naucila, i stalno ucim. Ne moramo, i nismo, isti tipovi, drugacijih smo razmisljanja, ali ... opet kazem, neopisiv je taj osjecaj. Sjecam se, rece mi jedna prijateljica koja je bila jedino dijete ... 'blago vama, kod vas u kuci vazda veselo'. I tacno tako. Uvijek veselo, ciganluk.

Kad odlucujete koliko ce te imati djece, nemojte samo misliti na sebe, mislite i na djecu.

___________________________________________________________________

    05-09-2005 05:36 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4412
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Blago tebi.Ja nemam ni brata niti sestru,i mogu ti reci da sam zavidio drugoj djeci kad bi mi rekli,odoh sa bratom/sestrom u kino na igranku,utakmici..................!
    Ja kao roditelj imam dvoje!! 10.gif

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane berber dana 05-09-2005 u 08:36.

    05-09-2005 08:34 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    GARAVUSA GARAVUSA is a Female
    Misiica ljeta 07




    Poruka: 8664
    Location: Holland

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ja ih jos nemam , inace imam fobiju od porodjaja , a obozavam djecu , i najljepse mi i jeste dvoje


    a ja imam i sestru i brata , samo je razlika izmedju mene i brata velika tako da mi je vazda bio kao treci roditelj , a sa sestrom je tri ipo godine razlika i sto smo starije to se manje i primjeti 10.gif

    ___________________________________________________________________

      NIJE LAKO BITI JA ! ! !

    05-09-2005 08:43 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4412
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Polako bona,samo kad se vreca odrijese bice ih masala.Samo Boze zdravlja djeci pa i nama.

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    05-09-2005 08:46 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    GARAVUSA GARAVUSA is a Female
    Misiica ljeta 07




    Poruka: 8664
    Location: Holland

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    i ja kazem , nek su sva djeca svijeta ziva i zdrava~402~

    ___________________________________________________________________

      NIJE LAKO BITI JA ! ! !

    05-09-2005 08:47 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
    dadana dadana is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1123
    Location: Helvetia

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja isto volim djecu, puno djece samo sto je vamo na zapadu to malo teze izvodivo nego birvaktile kod nas dole. Ali koliko god da je tesko neuporedivo je sa svom onom radoscu i zadovoljstvom sto svakodnevno dozivljavamo s nasom djecom.

    Uvjek mi je isto bilo jasno i sasvim normalno (sto nazalost danas vise nekima nije) da imam djecu. Ali kao sto Sjeta rece tek kad sam ih dobila i kako koje sve vise i vise sam postajala ranjivija i ta majcinska neopisiva bol i strah za svaku (nekima sitnicu) prituzbu da ih nesto boli, tisti, plasi...da ne duljim...majke znaju o cemu pricam.

    Kad sam dobila prvu kcerku neopisiv osjecaj dragosti i srece nedugo zatim dvije godine i dva mjeseca rodio se sin, hej ono kontas idealna kombinacija imas i jedno i drugo. Ali nakon par godina hoce Amina sestru i u meni se isto rodila zelja kako bi bilo super da Amina ima sestru bas zato kad porastu i ako ostanu u ovoj stranoj zemlji da imaju jedna drugu i da njihova djeca isto tako imaju tetku jer znamo iz iskustva koliko nam to puno znaci bez obzira sto naravno nedjelimo u svemu ista misljenja ali lakse se prodje preko svega. Ja se drzim one Neka svoga i u gori Vuka 10.gif

    I tako rodi se prije 4ipo mjeseca Amini7 i Faruku5 sestra Anida oni presretni ni trunke ljubomore jer su ipak malo stariji od nje, paze je maze kad ih vidim tako sve troje kako se smiju i igraju srce mi ko hum. Imas osjecas i jednostavno znas da nema bogatstva ovog svjeta da bi te ucino sretnijim od takvih trenutaka posmatrajuci svoju sretnu i zadovoljnu djecicu. 33.gif 33.gif



    Imamo sada samo jos jedan mali problemcic.............................Faruk hoce brata 01.gif

    ___________________________________________________________________

      Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

    05-09-2005 09:57 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
    Vesna.B Vesna.B is a Female
    ne more meda




    Poruka: 38
    Location: Norveska

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    To je poseban osjecaj kada se djete rodi, nekako uvijek fali rijeci da bi se to opisalo. Sreca, neizmjerna. I sto rece Sjeta covjek se promjeni totalno.
    Prvo sam rodila curicu. Nije mi bilo lako jer sam bila sama sa njom, tezak uzasno porod bio, rekla nikad vise 01.gif . Ona mi je bila centar svijeta, i danas sam na nju strasno osjetljiva. Koristi to maksimalno. Moj muz kaze " uzmi ovcu dok je vruca " 02.gif .
    Cetri godine poslije rodi se sin. Nikad ne reci nikad 02.gif .

    Sada je Tini 11 god., a Dan-u 7. Sto rece Sjeta najgore mi je kad se svadjaju, cupaju, biju, ali ne daju jedno na drugo. Kad predju granice, pa ih tata naruzi, posto mene ne konstatuju, kako tjese jedno drugo 01.gif .

    A kad im je nesto hocu da izludim, panicar sam veliki. Znam da to i nije dobro, ali to ne mogu da promjenim.

    ___________________________________________________________________

      05-09-2005 10:39 Vesna.B is offline Pregledaj poruke od Vesna.B Dodaj Vesna.B u listu prijatelja
      Black_Mamba Black_Mamba is a Female
      rodjena




      Poruka: 1055

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Kao dijete sam bila sama, jedinica, nikad se nisam ni cupala niti sam se tjesila s nekim. Uvijek sama na sebe oslonjenai i furala svoj fazon . Ima to i prednosti i mana i nisam nesto bas cesto zeljela da imam brata ili sestru. Uvijek sve bilo po mom, sve dobijala prije druge djece....ma merak.

      Sad kao roditelj imam dvoje djece al je tolika godinska razlika izmedju njih da su samostalne i svojeglave kao dvije jedinice. Furaju svoj fazon, ne biju se nesto haman al se ni ne igraju, zive paralelan zivot, jedna tinejdzerka jedna u vrticu.

      Mogla bi ja 10 imati jos samo da nije radjati, brate. Boli auch auch auch

      ___________________________________________________________________
      Eh kakve je Pesta kupleraje imala

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Black_Mamba dana 05-09-2005 u 11:48.

      05-09-2005 11:48 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
      TigricaX TigricaX is a Female
      zvrk hanuma




      Poruka: 6105
      Location: Nesvrstana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Nemam djece jos uvijek (na zalost) al' ako bude prilike, volila bih da imam dvoje 01.gif

      Inace, imam brata i volim ga vise nego zivot svoj 01.gif Jesmo se k'o mali i svadjali i tukli (tj. ja njega, posto sam bila starija i jaca 19.gif ), al' smo isto tako znali jedno za drugo batine primiti, cuvali tajne....Tako je i dan danas (samo sto je sad on jaci, al' me ne marise 04.gif )....posvadjamo se, "dignemo noseve", al' malo prodje, eto ti nas jedno drugom, pricamo o svemu, povjerimo se, skacemo upomoc kad treba... 10.gif

      ___________________________________________________________________
      "Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
      i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

      05-09-2005 15:05 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
      LanaMo LanaMo is a Female
      moforaja




      Poruka: 2125
      Location: Svugdje Pomalo...Pretezno vise tu nego tamo...

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja bi zelila da imam jedno 3-4, ako bog da...boze zdravlja...imam jednu sestru, i uvijek se pitam kako bi nam bilo da nas je vise..jest da bi to bio haos jer je tako trenutno...samo smo nas dvije ali kao da nas je desetero..uvijek dinamika.. 01.gif ali zaista je fino kad ih je vise...covjek nema osjecaj da je sam...ono roditelji su tu....ali cinjenica od danas do sutra..nek su oni nama zivi jos sto godina...i ko nam preostaje..nego braca ili sestre...pa kad se izrada kod njih..pa kad se svi iskupimo..to je bas fino....ostati na jednom djetetu je zaista steta...mislim naravno sve zavisi..dali se moze..(kontajuci na zdravlje)...onda novac...itd...

      ___________________________________________________________________
      Ne misli da je trenutak sreæe nešto maleno!

      05-09-2005 16:02 LanaMo is offline Pregledaj poruke od LanaMo Dodaj LanaMo u listu prijatelja
      kapljica
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ah rekla sam vec ako bog da troje djece 01.gif
      imam sestru stariju a obje smo htjele brata 02.gif , jebi ga kad je rat s cetnicima bio mama od soka i svih situacija izgubi bebu 16.gif 26.gif

      05-09-2005 16:07
      M^M
      SexNepoznat



      Poruka: 443
      Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od LanaMo:

        Ja bi zelila da imam jedno 3-4, ako bog da...boze zdravlja...imam jednu sestru, i uvijek se pitam kako bi nam bilo da nas je vise..jest da bi to bio haos jer je tako trenutno...samo smo nas dvije ali kao da nas je desetero..uvijek dinamika.. 01.gif ali zaista je fino kad ih je vise...covjek nema osjecaj da je sam...ono roditelji su tu....ali cinjenica od danas do sutra..nek su oni nama zivi jos sto godina...i ko nam preostaje..nego braca ili sestre...pa kad se izrada kod njih..pa kad se svi iskupimo..to je bas fino....ostati na jednom djetetu je zaista steta...mislim naravno sve zavisi..dali se moze..(kontajuci na zdravlje)...onda novac...itd...


      Pa vrijeme ti je onda pocet.

      Ko rano rani dvije srece grabi. 13.gif

      ___________________________________________________________________
      "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
      Senad Hadzifejzovic

      05-09-2005 16:16 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
      Princ-s-Neretve Princ-s-Neretve is a Male
      Licnost godine '05




      Poruka: 9968
      Location: Eo me tu sam !!

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ma dosta dvoje ja mislim onako musko i zensko !! 10.gif

      ___________________________________________________________________


        Kompleks je ko qrac kad se digne jebaji ga 19.gif
          13.gif

          05-09-2005 16:22 Princ-s-Neretve is offline Posalji Email za Princ-s-Neretve Pregledaj poruke od Princ-s-Neretve Dodaj Princ-s-Neretve u listu prijatelja
          LanaMo LanaMo is a Female
          moforaja




          Poruka: 2125
          Location: Svugdje Pomalo...Pretezno vise tu nego tamo...

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          M^M...cuj vakat mi je...ehhehe...neka neka bolan mlada sam ja jos...kako moja mama kaze tek zinula na svijet... 01.gif pa sta i da pocnem za jedno par godina..i ako bog da svake godine po jedno.... 10.gif izmedu mene i sestre je samo 16 mjeseci razlike...ja cu se na mamu baciti...pa jedno za drugim...

          ___________________________________________________________________
          Ne misli da je trenutak sreæe nešto maleno!

          05-09-2005 16:36 LanaMo is offline Pregledaj poruke od LanaMo Dodaj LanaMo u listu prijatelja
          rozalija rozalija is a Female
          trudim se




          Poruka: 239
          Location: Sarajevo

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ako Bog da zdravlja i zivota, troje, dvoje ublizu, maximalno 2-3 godine razlike a onda poslije kad ovi malo odrastu, trece (granapce) 02.gif

          Iako mi se manta od straha kad pomislim na porod, ipak mi to nece biti prepreka, samo Boze zdravlja. Naravno, dijete je ogromna obaveza, odgovornost, ali isto tako i najveca sreca u zivotu, to jos uvijek ne znam iz licnog iskustva ali svejedno, nimalo ne sumnjam u to.

          Ja imam brata mladjeg 6 godina od mene i uvijek smo bili dva razlicita svijeta, jesmo se i svadjali i marisali, ko i sva druga normalna djeca 02.gif ali smo se uvijek voljeli, naravno. Sada, kad je meni 26 a njemu 20, super se slazemo, jer smo vec "veliki" ali je sada problem sto se vidimo dva puta godisnje 16.gif
          On je u Njemackoj, studira i radi, super dijete, nije sto je moj pa ga hvalim, ali stvarno je mali za svake pohvale, ne ureko se ljubi seka svoja. Cujemo se svaki dan, uglavnom preko MSN-a i to mi stvarno puno znaci, kad mi se jedan dan ne javi ja odma nekako tuzna...

          Braca i sestre su stvarno pravo blago i zato bih voljela da su se moji nekad davno odlucili na jos jedno, sad bi ja imala koga terorisati kad je buraz otisao 24.gif

          ___________________________________________________________________

            05-09-2005 16:54 rozalija is offline Posalji email za rozalija Pregledaj poruke od rozalija Dodaj rozalija u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17879
            Location: na prinudnom radu :)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            imam jednu bebu i volio bi da imam jos jednu ili dvije, akobogda

            mislim da je lijepo imati puno djece. znam ljude koji imaju 7 djece i u njihovoj kuci je veci red i mir nego da imaju jedno dijete. a nista silom i degenekom.

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            05-09-2005 17:01 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            TigricaX TigricaX is a Female
            zvrk hanuma




            Poruka: 6105
            Location: Nesvrstana

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Princ-s-Neretve:

              Ma dosta dvoje ja mislim onako musko i zensko !! 10.gif


            Kontas moze se naruciti po zelji? 13.gif Nek' budu zivi i zdravi....Svejedno je l' musko il' zensko 10.gif

            ___________________________________________________________________
            "Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
            i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

            05-09-2005 17:02 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
            berber berber is a Male
            moforaja


            Poruka: 4412
            Location: Na Tepi

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            I nek poisa iz ruke!! 05.gif

            ___________________________________________________________________
            nema vise ni tepe

            05-10-2005 10:14 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
            TigricaX TigricaX is a Female
            zvrk hanuma




            Poruka: 6105
            Location: Nesvrstana

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Bjazi ba.....Sta je vise sa tim da se hoce musko? 08.gif 35.gif

            Isto k'o Dalmatinci.....Ako mu se rodi zensko, kaze "dobija san dite", a ako se rodi musko "dobija san sina" (naravno ovo sav ponosan, usta od uha do uha). Tita mi k'o da treba posebno znati "zamijesati" i neka posebna vjestina ima 29.gif 11.gif

            ___________________________________________________________________
            "Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
            i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

            broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane TigricaX dana 05-10-2005 u 14:00.

            05-10-2005 13:58 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
            Black_Mamba Black_Mamba is a Female
            rodjena




            Poruka: 1055

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Ima ima Tigrice recept. Kazu kad hoces sina moras se uhvatit lijevom rukom za vruc radijator a palac desne noge umocit u hladan jogurt. Ne smije bit kefir jer onda ne provodi kako treba 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif Eto pitaj starog kakvu je pozu imo kad je brata pravio pa ce ti on rec , ja je ovaj recept ZIVA istina 13.gif 13.gif 13.gif 26.gif 26.gif 13.gif 13.gif

            ___________________________________________________________________
            Eh kakve je Pesta kupleraje imala

            05-10-2005 14:04 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
            Stranica (5): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com