Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » 10 godina.... HAJDE DA IH SE SJECAMO! 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (8): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Kise
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

07-01-2003 18:58
Kise
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

07-01-2003 19:00
Kise
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

07-01-2003 19:01
Kise
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

07-01-2003 19:03
Kise
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

07-01-2003 19:05
Kise
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od airuno:

    Svaki put kad pomislim na nekoga koga nisam odavno vidio, upitam se je li ziv? Je li mozda poginuo u ratu? Pazis sta da kazes, da nebi koga uvrijedio. Do danas nisam naisao ni na kakvu listu poginulih Mostaraca iz ovoga zadnjeg rata. Za mnoge se zna, ali nisu svi bili legende. Puno je onih sto su nekako tiho, neprimjetno otisli i vise se ne spominju. A i ona situacija na pocetku rata kada je bilo pravih Mostaraca i u HVO-u. Ne znam samo da li bi bilo moguce napraviti takvo nesto bez politizovanja?


Dragi Aurino, ovo si veoma lijepo opet napisao.
Kise se nada da se ova tema niti slucajno nece ispolitizirati. Nije ni otvorena sa tom namjerom, vec da se zajednicki prisjetimo svojih mrtvih. Da ih se sjecamo i da ih volimo...
Jer jednom Na temi:
    http://www.moforaja.com/thread.php?threadid=1011&sid=


Nadia napisa: lijepo je sto se nisu zaboravili i sto se sjecamo momaka koji su dali svoje zivote...
Mislim ipak da ih je bilo previse i da su duzni da im se imena spomenu...
Lijepo bi bilo da se i poimenice spomenu... znam da je tesko onima, kao hanka (a nije ona jedina), da se prisjecaju ali oni su to zasluzili.

Na sta je Babusha nadovezao: Ima li iko u Mostaru ili vani Da otvori temu (ili nastavi) i razradi ovaj Nadijin prijedlog. Znam da ja sa desne nisam imao priliku da cujem, a odlaskom ni da dozivim mnogo od onoga sto se kasnije zbivalo....

Koliko ja znam u Mostaru nema niti jedna sluzbena i jedinstvena lista poginulih u ovom ratu, a koja bi obuhvatala ne samo vojnike vec i civilne zrtve rata koji nam se desi.
Organizacije/udruzenja boraca, posjeduju liste poginulih pripadnika istih, ali ni one nisu jedinstvene vec su razdvojene.

I oni koji su poginuli kao civili ovde, po meni si heroji - jer sami njihov ostanak u ovom gradu je bio herojski pod uslovima u kakvim su tada zivili. Njihova djeca u glavnom i jesu poginula, njihovi najdrazi i najvoljeniji, ili oni sami.
Grad su branili ne samo vojnici vec i ljudi koji su ostali u njemu, raznim vidovima aktivnosti i brigom za te iste vojnike. Jer je ipak svakom vojniku najveca sreca bila da nakon linije dodje kod svojih i do svojih i znati da neko misli i brine se za tebe.

Ova tema nije otvorena samo radi onih koje mi nazivamo mostarskim Herojima i koji leze na Sehitlucima. Ima ih jos mnogo koji leze po ostalim mostarskim grobljima i haremima.
Ova tema je upravo radi toga otvorena na Sjecanjima, jer joj je namjera i bila da svako od nas koji ima nekoga ko je poginuo u ovom ratu (nije bitno da li kao civil ili vojnik) da ih se prisjetimo.
Ja sam jednostavno pocela od Sehitluka i onih koji su poginuli u Sjevernom logoru, pa tako Sehitluci sa njima i nastadose.
Kise ce sada promijeniti naslov u temu - Hajde da ih se sjecamo, i nadam se da ce ovo biti jedna tema na kojoj ce se mnogi od nas prisjetiti nekog dragog, voljenog, nekog neprezaljenog. Jer svi su oni bili Mostarci.
I iskreno se nadam da necemo dozvoliti da bude ispolitizirana. Jer nasi mrtvi (bez obzira ko su) su zasluzili da ih se sjecamo i da njihovu smrt ne koristimo u politicke svrhe.
Oni su se borili za Mostar. Za jedinstven i cjelovit Mostar i isto tako Bosnu i Hercegovinu.
Ovde treba da ih se sjecamo i da ih povezemo u toj jedinstvenosti.

07-01-2003 19:07
Kise
Gost


Moje sjecanje... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I .... i Kise ih se ne moze sjetiti drugacije vec slikom (rijeci mi obicno nedostaje bas tada). Ja sam vecinu njih poznavala. Pomisao na mnoge od njih jos uvijek u meni budi veoma jake emocije i suvise jaka i osjetljiva sjecanja.
Kise se sjeti Sjevernog... I ne moze izraziti to rijecima. Zato fotografije.

I svaki dan kada se ustanem, i svaki dan kada podjem u krevet i svake bozije sekunde, pored sebe imam jednog malog cetvorogodisnjeg Farisa. Neobicno plavih ociju kakve niko u mojoj porodici ni sa moje, a ni sa muzeve strane nema. A imao ih je i Faris Kalaba po kojem je i dobio ime. Cudna igra zivotne slucajnosti ili subina... ko ce ti ga znati.

Moje sjecanje i sjecanje mog muza je pretoceno u jedan novi zivot i nadam se da ce moj sin dostojno nositi ime koje su mu njegovi roditelji dali u znak sjecanja i sa ponosom, a na prijatelja i za mog muza maltene brata. Na jednog predivnog momka. I iskreno se nadam da ce moj sin imati barem dio kvaliteta, ljudskosti i ljubavi, a i snage koje je imao onaj po kojem je dobio ime.
Da je on ziv, mi znamo da bi i nasi zivoti bili potpuno drugaciji sa njim zivim u njemu...
Zato sada imamo svog Farisa i nas zivot je opet drugaciji, a nasa su sjecanja i ljubav neunistiva...


Nadam se da ce svi ostali na ovom forumu nastaviti... sa sjecanjima na njih.
Laka im Mostarska zemlja bila, i zauvijek ih grijalo Mostarsko sunce za ciju slobodu su se i borili.

07-01-2003 19:08
hanka kafanka
carica, gaborka i prva nanulasica

Poruka: 1119

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane hanka kafanka dana 04-17-2006 u 23:38.

07-01-2003 21:44 hanka kafanka is offline Pregledaj poruke od hanka kafanka Dodaj hanka kafanka u listu prijatelja
Winnetou Winnetou is a Male
Bik-koji-sjedi




Poruka: 8

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kad sam prvi put nakon rata bio u Mostaru, 1998., isao sam sa kamerom da bih uslikao ono sto je ostalo od Grada. Ali, Sehitluke nisam mogao. Nisam imao srca. Mada sam znao koliko bi ove moje domacine u Norveskoj potresla slika stotina bijelih spomenika, nisam imao srca. Nisu ti momci i djevojke izginuli zbog toga da bih ja njihova mezarja i grobove prikazivao kao atrakciju sa potovanja kuci....Takvo ponizavanje oni nisu zasluzili. Samo sam ih suteci obisao, sjecajuci se imena i dragih lica....Velika im hvala i dao bih ne znam sta da nisu tamo.


33.gif

___________________________________________________________________
Bez obzira kuda idem
Uvijek znam odakle dolazim....

07-02-2003 00:42 Winnetou is offline Posalji Email za Winnetou Pregledaj poruke od Winnetou Dodaj Winnetou u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kise ja bi te samo zamolio da nam uslikas mezar od mirze hume.
mirza je imo mnogo prijatelja medju forumasima.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

07-02-2003 04:01 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I opet od sve zelje da napisem nesto ne napisah nista jer se bojim da ne poremetim njihov mir koji su zasluzili jer ne dadose tamnim oblacima da nam zaklone mostarsko sunce da bi se svi Mostarci u svakom novom jutru mogli okupati u njemu i gordo gledati u njega, bas kao i sto su i oni, nasi heroji, gledali ga, radovali mu se, divili mu se, voli li ga i na kraju i za njega zivot dali.
Vjecna im hvala, rahmet i pokoj njihovim dusama i nek im je laka mostarska zemlja...

07-02-2003 04:22 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
miki miki is a Female
proplivala


Poruka: 19

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Rahmet i pokoj im duši!

07-02-2003 14:51 miki is offline Pregledaj poruke od miki Dodaj miki u listu prijatelja
Plastic Plastic is a Male
moforaja


Poruka: 2533
Location: space

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jest Kise molim te Mirzin mezar, hvala ti, Rahmet i pokoj im dusi 33.gif 33.gif 33.gif

07-02-2003 15:19 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

07-02-2003 16:21
Kise
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kise ce slikati svaki mezar ovde i u Mostaru za koji mi neko kaze i staviti ga na ovu temu. Bez obzira da li se isti nalazi na Sehitlucima ili negdje drugo, na nekom drugom haremu/groblju.

Kao sto rekoh, ja sam posla od nastanka Sehitluka i Sjevernog logora, jer sam svaku minutu te noci prelazila korak po korak sa njima u mislima, i u istom izgubila mnogo onih koje poznajem a koji su mi dragi srcu bili.

Mirze Hume mezar ce takodjer biti fotografisan i na njega ce Kise staviti cvijece u ime svih onih koji ga poznaju na ovom forumu i u moje ime kao i ime moje porodice. Jer i taj mezar Kise uvijek obidje i stavi cvijece na njega, prouci Fatihu, onog dana kada je Mirza i poginuo.

Za sve one za koje ja ne znam. Stavite ovde svoja sjecanja na njih koji su vam bili najblizi, koji su vam ostali u srcu... posaljite Kisama pp sa molbom gdje da ode... i Kise ce otici, jer svi oni su zasluzili da ih se sjecamo 33.gif A meni ce biti na cast da to uradim za bilo koga.

07-02-2003 16:49
Carinsko djete Carinsko djete is a Male
DAIDJA




Poruka: 76

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

LAKA IM ZEMLJA MOSTARSKA BILA! RAHMET I POKOJ IM DUSI!

___________________________________________________________________

    07-02-2003 17:21 Carinsko djete is offline Posalji email za Carinsko djete Pregledaj poruke od Carinsko djete Dodaj Carinsko djete u listu prijatelja
    supa93 supa93 is a Male
    rodjeni




    Poruka: 780
    Location: ta nisam iz Èapljine . . .

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif Za sve one koji su dali zivot u ovom prljavom ratu i za sve one koji ni do danas nisu pronadjeni...nek im je vjecna slava i hvala

    ___________________________________________________________________
    Samo 4 mil. imaju srecu da zive u BiH, ostali nemaju tu srecu . . . ali imaju sve ostalo!

    07-03-2003 00:20 supa93 is offline Posalji Email za supa93 Pregledaj poruke od supa93 Dodaj supa93 u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Meni nije drago da se o ovim ljudima ovde prica!
    Njihova imena treba da budu nesto sveto, a ne da se o njima ovde prica, pa cek i na ovaj lijepi nacin na koji se to radi!

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    07-03-2003 01:36 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    nadia nadia is a Female
    bice nesto od mene




    Poruka: 400
    Location: CH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    izvini gandalf, ali bas ovdje treba da se prica . ja svojoj djeci a i ti svojoj ...

    sutra ce ta imena biti MOZDA urezana na neke spomen-ploce ali ce raja prolaziti mimo njih i rijetko ce ko zastati da ih procita .

    ali kada mi pricamo o njima , oni su jos uvijek nasa stvarnost.

    to su oni koji su se sa nama igrali ili isli u skolu , to su nasa braca ili sinovi ili muzevi...

    njima je od mene Fatiha i objasnjenje mojoj djeci kad se zapitaju sto su mezarja bijele...

    neka Allah sirom otvori Dzennetske kapije i neka im podari vjecni mir pod nasom hercegovackom zemljom...


    rece sarajlic : MI MORAMO ZA I ZA NJIH VOLJETI....

    ___________________________________________________________________

      \ | /

      (@ @)

      -----o00-(_)-00o-----

    07-03-2003 07:40 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
    MoStArKa23 MoStArKa23 is a Female
    nije mi vise 23 :)




    Poruka: 460
    Location: Mostar ;)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Kise ...

    molim te ako mozes da mi uslikas mezar Drljevic Dragana - Tesle


    33.gif 33.gif Neka im je lahka zemlja Mostarska 33.gif 33.gif

    33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif
    33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif
    33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif
    33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

    07-03-2003 15:01 MoStArKa23 is offline Posalji Email za MoStArKa23 Pregledaj poruke od MoStArKa23 Dodaj MoStArKa23 u listu prijatelja
    Stranica (8): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com