Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** ima li boga *** 6 Votes - Average Rating: 2.336 Votes - Average Rating: 2.33 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (122): « prva ... « prethodna 31 32 33 [34] 35 36 37 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od BiH:

    ......
      Ne kazem da treba zabijati glavu u pijesak
    ali neke stvari su jednostavno
      nedokucive
    za nas obicne smrtnike.


BiH stvarno postujem tvoje ubjedjenje ali dopusti mi da pokusam doci do zakljucka iz gore citiranog!

Kazes da su neke stvari nedokucive i da ne treba zabijati glavu u pjesak! Da li to znaci da ako su nam neke stvari nedokucive ne treba ih pokusati dokuciti! A to je za mene zabijanje glave u pijesak!!! Neko rodjen visok, neko nizak..Po meni je to stvar vise genetike nego bozije volje...Neko bogat, neko siromasan.. Pa ne treba valjda ni to pravdati bozjom voljom nego vise potraziti razloge zasto je taj siromasan (mozda krajnje nepravedno).

Na ovo pitanje socio-ekonomskog statusa sam pravo osjetljiv jer kod nas bas oni sto su se oparili u ratu na krajnje sumnjive nacine objasnjavaju svoje bogatstvo bozjom voljom a ne lopovlukom koji je evidentan i zbog toga su neki i na sudovima...A i ova o ljudima koji su zavrsili puno skola i fakulteta pa opet imaju slabo placene poslove, vala ni ta mi nesto nema veze sa bozjom voljom nego vise sa drustvom u kojem se zivi. Ponuda i potraznja za odredjenim zanimanjem, managment, flexibilnost i daljnja volja za radom u drugim oblastima odredjuju vise stvar nego bozja volja.. Kod nas bezbeli ljekari u drzavnim bolnicama i profesori u skolama uvijek bili slabo placeni! E pa ne mogu bas svariti da je to bozja volja...

11-07-2005 01:17 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ubijedjivati vjernika da bog ne postoji, ili ubjedjivati nevjernika da bog postoji, meni je to isto kao opisivati daltonisti razliku izmedju crvene i zelene boje, ili im pokusati rijecima objasniti te boje...

Kad vec spominjem daltoniste, vjernici su cesto u ubijedjenju da su nevjernici daltonisti, a interesantno je da i nevjernici isto to misle o vjernicima..

Vjernik ce za sve neobjasnjivo reci da je to bozja volja, a reci ce i za ono objasnjivo, vrlo cesto...
Nevjernik opet, trazi dalje i ne moze da se zadovolji odgovorom da je to bozja volja jer je takav odgovor za njega uopsten i neodredjen.

A kad gledamo kroz istoriju, za mnoge stvari koje su prije bile neobjasnjiva i misticna "bozja volja", sada postoji naucno i neoborivo objasnjenje, sasvim logicno i sasvim prirodno...sa masom dokaza...

Interesuje me da li je bozja volja i sam napredak nauke kroz istoriju, a koja bi po svojoj prirodi trebala da objasni neobjasnjivo, i time takoreci negira pojam "bozje volje" odnosno negira samo postojanje boga..... 07.gif 14.gif

___________________________________________________________________

    21.gif

    11-07-2005 01:45 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od antiprotivan:

      Nevjernik opet, trazi dalje i ne moze da se zadovolji odgovorom da je to bozja volja jer je takav odgovor za njega uopsten i neodredjen.


    Sorry AP ali ni sa ovim se ne slazem!

    Ja vjerujem ali ne smatram da je sve bozija volja!!!
    Zasto bi nesto bila bozja volja ako postoji drugo objasnjenje bilo prirodno bilo sociolosko itd..
    Btw, je su li po tebi agnostici nevjernici?

    11-07-2005 01:53 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Rondo, naravno da generalizujem, tema je izuzetno kompleksna i nemoguce je strpati sva misljenja i odvojiti ljude na vjernike i nevjernike...

    Ko sam ja da odredim ko je vjernik, a ko nevjernik. I oni koji ne izlaze iz dzamije ili crkve, mogu lako biti nevjernici, jer to rade iz pogresnih razloga, nije moje da im sudim.
    A opet ima milion primjera iskrenih i pravih vjernika, kojima nisu potrebni vjerski objekti, niti ih redovno posjecuju, ali su vjernici srcem i dusom..

    Ateisti, agnostici, nevjernici, sve su to nazivi za neke grupe i mogu da se preplicu u definicijama, ima slicnosti ali ima i velikih razlika...

    Ima ih koji odu dva puta u crkvu, jednom kao dijete, kad ih krste, i drugi put, kad se vjencaju... ali sebe ne nazivaju agnosticima, niti ateistima, niti ikako... kad ih pitas, kazu da su vjernici, ali to ne podvlace, jednostavno, to im je jako sporedna stvar u zivotu, ne interesuje ih, niti zalaze dublje u materiju, niti se mole bogu, jednostavno, zive svoj zivot ispunjen svim porocima.

    Mislim da je stvar svakog covjeka da sam sebe "nadje" i definise, ako hoce, a moze i da se ne opredijeli, ako ga to uopste ne interesuje..
    Isto tako mislim da je naopako od drugih da bilo koga karakterisu, svrstavaju, odredjuju unaprijed, a mimo njegove volje, ili bez njegovog znanja.. a po meni je lose i kad druge nagovaraju (citaj - misionarstvo, ali sad zalazimo u druga podrucja...sad se sjetih jos jednog pitanja, ali, otvorit cu novu temu...)

    ___________________________________________________________________

      21.gif

      11-07-2005 02:08 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
      ShuShuu ShuShuu is a Female
      avenija kruzno


      Poruka: 209

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Andrej:

        Odustajem. Ne bih ovo stigao do zore procitati. Ali cu zato tani uputiti jedno jednostavno pitanje. Ako Bog postoji, zasto se desavaju velike prirodne katastrofe koje broje velike ljudske zrtve???


        , i ako ga ima onda sve vidi, da je americi jos deset uragana ne bi se opametila i povukla svoju vojsku sa tudjih teritorija, Iraka npr.
        iako je amerika samo jedan od primjera
        ne gori francuska djabe zadnjih deset dana

        11-07-2005 02:42 ShuShuu is offline Posalji Email za ShuShuu Pregledaj poruke od ShuShuu Dodaj ShuShuu u listu prijatelja
        ShuShuu ShuShuu is a Female
        avenija kruzno


        Poruka: 209

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        AP tacno tako 10.gif

        samo ja kritiziram ove sto docekaju ramazan da duse ocista ili sta li vec pa ga rasposte s alkoholom za bajram

        uuuuuuuuuuuuuuhhh jezim se od takih sto se do bola naroljaju ko biva za bajram, djesi sta ima 08.gif 08.gif

        11-07-2005 02:46 ShuShuu is offline Posalji Email za ShuShuu Pregledaj poruke od ShuShuu Dodaj ShuShuu u listu prijatelja
        BiH BiH is a Male
        rodjeni




        Poruka: 953

        rondo kaze Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Kazes da su neke stvari nedokucive i da ne treba zabijati glavu u pjesak! Da li to znaci da ako su nam neke stvari nedokucive ne treba ih pokusati dokuciti!

        Bola rondo pa ne trebam ti valjda crtati. Napisao sam lijepo da ne treba zabijati glavu u pijesak, zar to nije dovoljno jasno. Vi pitate pitanja zasto Bog radi ovako ili onako kao da jedino to ne znate a sve ostalo ste dokucili. Ponekad ne mogu skontati ni zasto sam sam nesto uradio ovako ili onako, cesto puta ne kontam zasto neki ljudi urade nesto ovako ili onako (vjerovatno zbog toga jer bi ja to uradio drukcije).
        Mozes misliti mozda da se izvlacim, ali ko moze znati zasto njegov Stvoritelj uradi nesto ovako ili onako . Nagadjati mozemo beskonacno.
        Evo npr. naucnici mnoge postupke zivotinja isto tako ne mogu shvatiti i objasnjavaju to instiktom. Tana je jednom naveo primjer komarca. Ne znam jesi li citao ako nisi mogu ti ponoviti odprilike. Sta je to instikt. Pogledaj pcele i mrave, i to je kazu instikt. Puno prostije stvari ne mozemo shvatiti, kontas sta hocu da kazem.

        ___________________________________________________________________
        Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

        11-07-2005 04:04 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)
        pokretac teme Thread Started by tana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        nisam od onih koji stvari uzimaju zdravo za gotovo.

        sve sto saznam (ako je od neke vaznosti) izvagam, promjerim, dovodim u pitanje ... dok se ne odlucim

        vecinu svog zivota sam bio ateista, i to onaj okorjeli i smatro sam da je religija nista vise nego sredstvo za manipulisanje.

        onda sam prije 5-6 godina nekako poceo drugacije da gledam na svijet, i poceo da razmisljam i o opciji boga, procito kuran, trazio uporista u nauci, pa jos jednom ... pa jos jednom ... i shvatio sam. i sada ga trenutno opet citam ...

        u kuranu na nekoliko mijesta pise: ne vjeruj slijepo o kuran, dovodi ga u pitanje, studiraj ga i razmisljaj o njemu - i to je upravo sto i radim i sve sto vise razmisljam i studiram sve vise vjerujem.

        nema smisla ubjedijvati vjernike ili nevjernike o postojanju ili nepostojanju boga, i nije ni to bio cilj kad sam otvorio temu. ne vidim nista lose u tome da razmijenimo misljenja.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        11-07-2005 17:47 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)
        pokretac teme Thread Started by tana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Andrej:

          Odustajem. Ne bih ovo stigao do zore procitati. Ali cu zato tani uputiti jedno jednostavno pitanje. Ako Bog postoji, zasto se desavaju velike prirodne katastrofe koje broje velike ljudske zrtve???


        evo pokusacu ..... moje vidjenje:

        prirodne katastrofe su sastavni dio funkcionisanja nase planete.
        planeta nije givikt pa da se jednom napravi i da se vise nista ne dogadja na njoj. sama reciklaza vode(koja je po nasim shvatanjim perpetum mobile) je dobar primjer balansiranja planete. planeta je ziva i ona reaguje i balansira se konstantno. nekad u tom procesu stradaju ljudi nekada ne stradaju. to je vec stvar slucajnosti.

        uopste ne mislim da su prirodne katastrofe bozja "kazna covjecanstvu", nego se radi o odrzavanju sistema planete. planeta sama od sebe ima programirane mehanizme za odrzavanje i sve sto ide uz to. nama ljudima to izgleda okrutno i nekad se desi da mnogi stradaju u procesu "balansiranja".

        ko sto si fino reko andrej - treba razlikovati ratove i stvari koje covjek napravi od prirodnih pojava. mnogi pokusavaju da cak i ratove pripisu bogu, sto je apsurdno. ratove vode ljudi i samo ljudi.

        takodje ne vjerujem da se prirodne kataklizme dogadjaju zato sto je covjek zagadio planetu i poremetio joj harmoniju. mislim da covjek ne moze perad odbit planeti, da ne znam sta uradi. covjek moze istrjebiti zivot na planeti, pa cak i ljude istrijebiti, ali na nekom globalnom nivou ne moze on planeti nista.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        11-07-2005 17:57 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        Nepoznata1
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        nesto sam lijenja da procitam sve postove, ali mi se ova zadnja strana jako svidja, posebno ap-ovo i tanino misljenje, ma koliko god ona bila razlicita. I sama mislim da je besmisleno ubjedjivati vjernika da bog ne postoji, kao i ateistu (ne volim terminologiju nevjernik) da bog postoji. Mislim da svako nadje prije ili kasnije svoj put do boga uz religiju ili bez nje.
        Svidja mi se ideja da ne treba slijepo vjerovati svetim knjigama nego ih treba uzeti s velikom rezervom i pogotovo ne vjerovati slijepo tumacenju religioznih vodja, svako tumacenje je individualno.
        Licno u boga vjerujem, mada sam odgojena kao ateista, ne znajuci do desete godine sta su religije. Mislim da nam religija nije potrebna da nadjemo put do boga, ako slusamo nasu savjest i ne cinimo ono sto ne zelimo da nam drugi cini, put nadjemo i sami.
        Ipak se ne slazem s tanom kad kaze da covjek ne moze unistiti planetu. Mislim da trebamo s njom postupati kao i sa sopstvenim domom. Niko ne rusi namjestaj i ne razbija stvari u sopstvenom domu, pa tako se ne bi trebali odositi ni sa planetom. Istina je da ju ne mozemo potpuno unistiti, ali unistavajuci zivot na njoj i nju samu unistavamo. Prirodne nepogode su u neku ruku krik ocaja...

        11-07-2005 18:14
        Maggie Maggie is a Female
        moforaja




        Poruka: 2736
        Location: daleko

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od ShuShuu:

              citat od Andrej:

            Odustajem. Ne bih ovo stigao do zore procitati. Ali cu zato tani uputiti jedno jednostavno pitanje. Ako Bog postoji, zasto se desavaju velike prirodne katastrofe koje broje velike ljudske zrtve???


            , i ako ga ima onda sve vidi, da je americi jos deset uragana ne bi se opametila i povukla svoju vojsku sa tudjih teritorija, Iraka npr.
            iako je amerika samo jedan od primjera
            ne gori francuska djabe zadnjih deset dana



          pa nisu valjda zasluzila sva ona djeca koja ostadose bez hrane, vode, krova nad glavom, roditelja???
          ili svi oni starci u domu starca sto se podusise u vodi??

          sto smo mi u bivsoj Jugoslaviji zasluzli onakav krvotok i jad i cemer???

          sta je sa stotine hiljda djece u Africi koja SVAKI DAN umiru od gladi?? cime su oni to zasluzili???


          ne kontam ovu logiku nikako

          ___________________________________________________________________

            11-07-2005 20:50 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
            ShuShuu ShuShuu is a Female
            avenija kruzno


            Poruka: 209

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Maggie:

                  citat od ShuShuu:

                    citat od Andrej:

                  Odustajem. Ne bih ovo stigao do zore procitati. Ali cu zato tani uputiti jedno jednostavno pitanje. Ako Bog postoji, zasto se desavaju velike prirodne katastrofe koje broje velike ljudske zrtve???


                  , i ako ga ima onda sve vidi, da je americi jos deset uragana ne bi se opametila i povukla svoju vojsku sa tudjih teritorija, Iraka npr.
                  iako je amerika samo jedan od primjera
                  ne gori francuska djabe zadnjih deset dana



                pa nisu valjda zasluzila sva ona djeca koja ostadose bez hrane, vode, krova nad glavom, roditelja???
                ili svi oni starci u domu starca sto se podusise u vodi??

                sto smo mi u bivsoj Jugoslaviji zasluzli onakav krvotok i jad i cemer???

                sta je sa stotine hiljda djece u Africi koja SVAKI DAN umiru od gladi?? cime su oni to zasluzili???


                ne kontam ovu logiku nikako


              eo sto

              djeca sto su ostala bez hrane, vode, krova nad glavom, roditelja na pr. u americi poslije ovih silnih uragana (AKO JE ZAKLJUCENO DA BOG POSTOJI) onda vjerovatno i vidi djecu koja se predhodno u Iraku ostala bez sveg toga i ne samo u Iraku nego i u Vijetnamu, Afganistanu i na ostalim prostorima gdje je Amerika umjesala svoje prste.
              A zasto Amerika, zato sto sam ogorcena na tu drzavu po pitanju politike i sto nikad necu shvatit te glupe amerikancekoji danas glasaju za Busha sutra ga blate, pa opet glasaju za njega, pa im se desi uragan pa on opet ne valja, a sigurna sam da jos jednom mogu glasat u njegovu korist glasali bi ( izvinjavam se vama koji se osjecate amerikancima, ako vas uopste ima) ali tako mislim.

              Sto se tice Jugoslavije, i tvog pitanja sto, zato sto nismo znali cijenit sto smo imali, a imali smo ko malo ko u evropi, e eto nam sad i rata i krvoprolica i stradanja djece i staraca i korupcije i jos po vrh svega opet nemamo drzavu( moze bit da nam se odbilo o glavu)

              Za Afrikku i nemam neku vele definiciju, ali je isto tako i cinjenica da i u njih nije med i mlijeko po pitanju rata, terorizma, zauzimanja tudih teritorija, i onog od cega se jezim side

              eto nastojala sam sto krace

              pa sad ima li kakve veze ili ne ne znam, ja bar tako mislim u koliko stvarno ima neko iznad nas pa nas posmatra


              i jos tani samo nesto

              Tana care, prvi ti ako mislis da ima boga, kakve veze ima teorija o balansiranju planete i razlici izmedju ratova i prirodnih pojava, jer kolko znam da je Bog taj svemoguci, i sve sto je nastalo boziji je dar i sve sto se desava bozije je davanje
              Vako nekako jer nisam ni ja dobra po tom pitanju
              Znam samo da, to jest cula sam od starijih, nemoj nikom zlo cinit ni zlo za zlo vracat, bog ce kaznit zlo ne ti

              11-07-2005 23:59 ShuShuu is offline Posalji Email za ShuShuu Pregledaj poruke od ShuShuu Dodaj ShuShuu u listu prijatelja
              obrisan
              Gost


              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Vi izgleda mjesate ovdje karte i makove.
              Sa jedne strane diskutujete o Bogu kako ga svete knjige predstavljaju i opisuju a sa druge strane iznosite objasnjenje za neke pojave, uglavnom prirodne. Ako zelite da vec diskutujete postojanje il nepostojanje Boga i razlicita tumacenja i funkcije istoga onda gledajte samo sa aspekta svetih knjiga i ne mjesajte nista drugo. Svaki tumac bilo koje od tih svetih knjiga ce naci opravdanje za sve dogadjaje u svijetu i povezati ih sa Bozjom voljom kontra kaznom. Medjutim ovdje se ubacuju i naucna objasnjenja nekih pojava koja se uvijek ne slazu sa tumacenjem i ucenjem svetih knjiga.
              Ili ovdje prevladava ono standardno hajmo nac neku zlatnu sredinu pa da izvucemo jedan dio iz svetih knjiga i uporedit sa naucnim objasnjenjem pa cemo negdje valjda nac kompromis za ta stanovista.

              11-08-2005 00:56
              vjetar vjetar is a Male
              moforaja


              Poruka: 13977
              Location: dk

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              ..sve je u bozijim rukama 21.gif

              ___________________________________________________________________
              laku vam noc pijuni

              spavajte ko lavovi i ko kraljevi

              11-08-2005 00:57 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
              ShuShuu ShuShuu is a Female
              avenija kruzno


              Poruka: 209

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              taman tako vjetre 21.gif 10.gif

              11-08-2005 01:47 ShuShuu is offline Posalji Email za ShuShuu Pregledaj poruke od ShuShuu Dodaj ShuShuu u listu prijatelja
              vjetar vjetar is a Male
              moforaja


              Poruka: 13977
              Location: dk

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od ShuShuu:

                taman tako vjetre 21.gif 10.gif



              ,,nek se i sa mnom neko slozio 10.gif

              ___________________________________________________________________
              laku vam noc pijuni

              spavajte ko lavovi i ko kraljevi

              11-08-2005 01:48 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
              Maggie Maggie is a Female
              moforaja




              Poruka: 2736
              Location: daleko

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od ShuShuu:

                    citat od Maggie:

                      citat od ShuShuu:

                        citat od Andrej:

                      Odustajem. Ne bih ovo stigao do zore procitati. Ali cu zato tani uputiti jedno jednostavno pitanje. Ako Bog postoji, zasto se desavaju velike prirodne katastrofe koje broje velike ljudske zrtve???


                      , i ako ga ima onda sve vidi, da je americi jos deset uragana ne bi se opametila i povukla svoju vojsku sa tudjih teritorija, Iraka npr.
                      iako je amerika samo jedan od primjera
                      ne gori francuska djabe zadnjih deset dana



                    pa nisu valjda zasluzila sva ona djeca koja ostadose bez hrane, vode, krova nad glavom, roditelja???
                    ili svi oni starci u domu starca sto se podusise u vodi??

                    sto smo mi u bivsoj Jugoslaviji zasluzli onakav krvotok i jad i cemer???

                    sta je sa stotine hiljda djece u Africi koja SVAKI DAN umiru od gladi?? cime su oni to zasluzili???


                    ne kontam ovu logiku nikako


                  eo sto

                  djeca sto su ostala bez hrane, vode, krova nad glavom, roditelja na pr. u americi poslije ovih silnih uragana (AKO JE ZAKLJUCENO DA BOG POSTOJI) onda vjerovatno i vidi djecu koja se predhodno u Iraku ostala bez sveg toga i ne samo u Iraku nego i u Vijetnamu, Afganistanu i na ostalim prostorima gdje je Amerika umjesala svoje prste.
                  A zasto Amerika, zato sto sam ogorcena na tu drzavu po pitanju politike i sto nikad necu shvatit te glupe amerikancekoji danas glasaju za Busha sutra ga blate, pa opet glasaju za njega, pa im se desi uragan pa on opet ne valja, a sigurna sam da jos jednom mogu glasat u njegovu korist glasali bi ( izvinjavam se vama koji se osjecate amerikancima, ako vas uopste ima) ali tako mislim.

                  Sto se tice Jugoslavije, i tvog pitanja sto, zato sto nismo znali cijenit sto smo imali, a imali smo ko malo ko u evropi, e eto nam sad i rata i krvoprolica i stradanja djece i staraca i korupcije i jos po vrh svega opet nemamo drzavu( moze bit da nam se odbilo o glavu)

                  Za Afrikku i nemam neku vele definiciju, ali je isto tako i cinjenica da i u njih nije med i mlijeko po pitanju rata, terorizma, zauzimanja tudih teritorija, i onog od cega se jezim side

                  eto nastojala sam sto krace

                  pa sad ima li kakve veze ili ne ne znam, ja bar tako mislim u koliko stvarno ima neko iznad nas pa nas posmatra


                  i jos tani samo nesto

                  Tana care, prvi ti ako mislis da ima boga, kakve veze ima teorija o balansiranju planete i razlici izmedju ratova i prirodnih pojava, jer kolko znam da je Bog taj svemoguci, i sve sto je nastalo boziji je dar i sve sto se desava bozije je davanje
                  Vako nekako jer nisam ni ja dobra po tom pitanju
                  Znam samo da, to jest cula sam od starijih, nemoj nikom zlo cinit ni zlo za zlo vracat, bog ce kaznit zlo ne ti



                Ja sam se u gornjem postu ogranicila jedino i direktno na djecu i i dalje mi nije jasno, sta su DJECA skrivila Bogu da ih kaznjava??
                Sta radi Bush ili koliko mi nismo sta cjenili ili sida u Africi (ima je i svugdje drugo) kakve veze djeca i bebe imaju s tim? Ako je Bog svemoguci zasto onda ne postedi neduzne zrtve ratova, uragana, bolesti???
                Sta je s djecom, hiljadama djece koji boluju od nekog oblika raka??? Njih Bog kaznjava sto su Amerikanci?? Sta je s onom djecom s istim bolestima u drugim drzavama svjeta??

                Meni i dalje ova logika nema veze.

                ___________________________________________________________________

                  11-08-2005 20:38 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
                  obrisan
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Ja sam se u gornjem postu ogranicila jedino i direktno na djecu i i dalje mi nije jasno, sta su DJECA skrivila Bogu da ih kaznjava??
                  Sta radi Bush ili koliko mi nismo sta cjenili ili sida u Africi (ima je i svugdje drugo) kakve veze djeca i bebe imaju s tim? Ako je Bog svemoguci zasto onda ne postedi neduzne zrtve ratova, uragana, bolesti???
                  Sta je s djecom, hiljadama djece koji boluju od nekog oblika raka??? Njih Bog kaznjava sto su Amerikanci?? Sta je s onom djecom s istim bolestima u drugim drzavama svjeta??

                  Meni i dalje ova logika nema veze. 33.gif
                  10.gif 33.gif

                  11-08-2005 22:33
                  ShuShuu ShuShuu is a Female
                  avenija kruzno


                  Poruka: 209

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Maggie:

                    Ja sam se u gornjem postu ogranicila jedino i direktno na djecu i i dalje mi nije jasno, sta su DJECA skrivila Bogu da ih kaznjava??
                    Sta radi Bush ili koliko mi nismo sta cjenili ili sida u Africi (ima je i svugdje drugo) kakve veze djeca i bebe imaju s tim? Ako je Bog svemoguci zasto onda ne postedi neduzne zrtve ratova, uragana, bolesti???
                    Sta je s djecom, hiljadama djece koji boluju od nekog oblika raka??? Njih Bog kaznjava sto su Amerikanci?? Sta je s onom djecom s istim bolestima u drugim drzavama svjeta??

                    Meni i dalje ova logika nema veze.


                  de ti draga procitaj jos koji put sta sam ja napisala da ne bi se pet dana oko toga bakchali

                  DJECA da i meni je zao djece
                  a Amerika je bila samo jedan od primjera
                  jer na primjer Amerikanci odu u Vijetnam ili Irak i pobiju stotine i stotine neduzne djece, staraca, majki, pa sta mislis bog to ne vidi, zato plati Americi jednim uraganom Catrina, jer ne mogu oni biti tudju djecu a da se njihova na miru igraju, rastu
                  i kao sto rekoh Amerika je samo jedan od primjera

                  ili evo lichno ja
                  prije dvije ipo godine sam sina izgubila, beba udusio se na porodu
                  sta je to moje dijete bilo krivo, hiljadu i jedna mi je prosla kroz glavu, i dan danile prolazi
                  i sto puta sam se upitala boze zasto ako postojis, jer ne moze biti njemu drazi nego meni,
                  ali ako postoji vjerovatno je on imao svoje planove za moje dijete
                  i zasto bas meni, sta sam ja skrivila,moji roditelji ili muzevi roditelji pa da se to desi njihovom unucetu, moj tamo dalji neko da nije sta zabrljo pa se meni odbilo o glavu, i o tome sam razmisljala, ali nisam mogla naci odgovor i vjerovatno da ima razlog zasto moj sin nije veceras uzame, kazem vjerovatno jer ni sama ne znam jeli On gore i sta smjera

                  eto tako nekako

                  11-09-2005 01:42 ShuShuu is offline Posalji Email za ShuShuu Pregledaj poruke od ShuShuu Dodaj ShuShuu u listu prijatelja
                  M^M
                  SexNepoznat



                  Poruka: 443
                  Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Rondo:

                        citat od BiH:

                      ......
                        Ne kazem da treba zabijati glavu u pijesak
                      ali neke stvari su jednostavno
                        nedokucive
                      za nas obicne smrtnike.


                    BiH stvarno postujem tvoje ubjedjenje ali dopusti mi da pokusam doci do zakljucka iz gore citiranog!

                    Kazes da su neke stvari nedokucive i da ne treba zabijati glavu u pjesak! Da li to znaci da ako su nam neke stvari nedokucive ne treba ih pokusati dokuciti! A to je za mene zabijanje glave u pijesak!!! Neko rodjen visok, neko nizak..Po meni je to stvar vise genetike nego bozije volje...Neko bogat, neko siromasan.. Pa ne treba valjda ni to pravdati bozjom voljom nego vise potraziti razloge zasto je taj siromasan (mozda krajnje nepravedno).

                    Na ovo pitanje socio-ekonomskog statusa sam pravo osjetljiv jer kod nas bas oni sto su se oparili u ratu na krajnje sumnjive nacine objasnjavaju svoje bogatstvo bozjom voljom a ne lopovlukom koji je evidentan i zbog toga su neki i na sudovima...A i ova o ljudima koji su zavrsili puno skola i fakulteta pa opet imaju slabo placene poslove, vala ni ta mi nesto nema veze sa bozjom voljom nego vise sa drustvom u kojem se zivi. Ponuda i potraznja za odredjenim zanimanjem, managment, flexibilnost i daljnja volja za radom u drugim oblastima odredjuju vise stvar nego bozja volja.. Kod nas bezbeli ljekari u drzavnim bolnicama i profesori u skolama uvijek bili slabo placeni! E pa ne mogu bas svariti da je to bozja volja...


                  Tvoje citavo razumjevanje pojma Bozje volje se svodi uglavnom na kratkorocni plan i na finansijskomaterijalni.

                  Pogledaj sad ovo - neko je rodjen sa 10 miliona dolara (znam ljude) i krkaju se tabletama za depresiju svaki dan koji im ubijaju svaki osjecaj ugodjaja ali svaki osjecaj patnje - tako da im je vazda "onako" - sto ih tjera da jos vise koriste te iste pilule da se osjecaju bolje.

                  Nekom je dao nema nista (znam i te ljude) ili imaju vrlo malo ali imaju toliko srece u zivotu i zajebancije da im ama bas nista ne fali.

                  Znaci Bog ne daje u parama, niti daje sve na ovom svijetu. Citava poenta monoteistickih religija (Jevreji Krsiscani Muslimani Sikhi ... ) JESTE izravnjavanje KONACNIH racuna pred Bogom direktno. Znaci ako ne vjerujes - onda nemas sta pricat tu je vec tvoje pitanje odgovoreno - ako vjerujes onda brato u biblioteku pa se obrazuj na tu temu jer te ocigledno to ispunjava ko osobu.


                  Ali sta god bilo - vjerovo ili nevjerovo - nemoj mislit da vise para znaci vise Bozje ljubavi - jer citava prica monoteizma je racunica u ovom i sljedecem zivotu. Bogati imaju vise para istina - ali isto tako i vise odgovornosti koje ako se nebudu ispunjavale zazalice sto su ih imali (ako vec pricas o materijalnom pogledu na monoteizam). Znaci ti samo gledas ovaj zivot - stoga religija o kojoj ti govoris je ateizam ili agnosticizam (mada je nepravilno agnosticizam zvati religijom).

                  Reci "zar je Bozja volja kad jedan tip baca pare a drugi nema sta jest - zar je to pravedno" je isto kao imati jednacinu 5 + X = 10 ... gdje samo gledas lijevu stranu

                  to jest gledas 5 + X, a ne vidis ono 10 sa druge strane...

                  Ispravno poredjenje je porediti

                  5 + X = 10 sa
                  8 + X = 10

                  ... zato kad pricas o religijama bitno je odmah odgovoriti na pitanje da li vjerujes ikako u to ili ne - i ako ne vjerujes i dalje zelis nastavit pricat o tome onda moras razmislit kako bi razmisljao da vjerujes (to jest kako sagledati obje strane jednacine, ovozemaljsku sa onom poslje).

                  Teologija je zajebana diskusija upravo tako sto ljudi moraju biti totalno objektivni da se upuste u takvo nesto - a to je tesko svakom od nas - a da ti ne govorim na forumu gdje klanovi vladaji i jedna grupa se svadja s drugom grupom bili u pravu ili ne...

                  ___________________________________________________________________
                  "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
                  Senad Hadzifejzovic

                  broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane M^M dana 11-09-2005 u 05:21.

                  11-09-2005 05:15 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
                  Stranica (122): « prva ... « prethodna 31 32 33 [34] 35 36 37 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com