Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Religije - mostovi, ili barijere medju ljudima » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Anketa: Religije, mostovi ili barijere medju ljudima
religije razdvajaju ljude 19 86.36%
religije spajaju ljude 3 13.64%
Total: 22 Votes 100%
 
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Religije - mostovi, ili barijere medju ljudima Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Interesuje me vase misljenje, da li, po vama, razlicite religije,
pridonose boljem razumijevanju i sjedinjavanju ljudi na ovoj planeti,
ili naprotiv, prisustvo razlicitih religija samo povecava jaz medju ljudima ???

___________________________________________________________________

    21.gif

    11-07-2005 02:14 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    buckuris buckuris is a Female
    buduca bahra :)




    Poruka: 2084
    Location: SFRJ Njemacka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    mislim da povecavaju jaz 15.gif
    stalno zaboravljamo da smo prije svega ljudi
    i da,bi trebalo da gledamo sta nas povezuje
    a ne da samo gledamo sta je kod "onih" drugacije
    pa da to a i njih mrzimo i ne prihvatamo
    15.gif

    ___________________________________________________________________
    muskarci imaju problem za svako rjesenje 29.gif

    11-07-2005 02:23 buckuris is offline Posalji email za buckuris Pregledaj poruke od buckuris Dodaj buckuris u listu prijatelja
    ShuShuu ShuShuu is a Female
    avenija kruzno


    Poruka: 209

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    mogle bi spajat u koliko bi prvo postovali ili cijenili svoju da bi mogli postovati i drugu inace ne

    a sad da razdvajaju, ne znam covjek je covjek i s religijom i be, tj ne covjek s religijom i bez

    u svakom slucaju ko me kroz to gleda a od prilike znam ko, gledam i ja njega

    ta cu dozvala se pameti 35.gif 29.gif

    11-07-2005 02:36 ShuShuu is offline Posalji Email za ShuShuu Pregledaj poruke od ShuShuu Dodaj ShuShuu u listu prijatelja
    glumica glumica is a Female
    Trn u oku


    Poruka: 4415

    RE: Religije - mostovi, ili barijere medju ljudima Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od antiprotivan:

      Interesuje me vase misljenje, da li, po vama, razlicite religije,
      pridonose boljem razumijevanju i sjedinjavanju ljudi na ovoj planeti,
      ili naprotiv, prisustvo razlicitih religija samo povecava jaz medju ljudima ???


    a-pe, odmah da ti kazem da necu da kliknem ni na jednu ''alternativu''.
    iz sopstvenog iskustva, (osmogodisnje veze sa momkom, druge religije) mogu samo da anuliram tvoja pitanja
    vazda je tako bilo a i bice...dok je svijeta ...

    11-07-2005 09:43 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
    glumica glumica is a Female
    Trn u oku


    Poruka: 4415

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    i da citiram moju bivsu komsinicu sa prizemlja (to su one zene, kojima ni dzivkar u preletu ispred ulaza, nije mogao promaci) kad je cula kako mi se zove momak (prije rata, naravno)

      moja glumka, dodjes na cupriju, ti mozes preko, a on, jok


    moj a-pe, na nasim prostorima, svi mostovi su padali pod naletom razlicitosti izmedju konfesija

    11-07-2005 09:46 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway
    pokretac teme Thread Started by antiprotivan

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Onda pada u vodu ono veoma popularno i cesto koristeno (i isprano, dodao bih) u nasem narodu:
    "Postuj svoje pa ces postovati i tudje !" 35.gif


    (uh, opet moram objasnjavati, kad kazem "nasem narodu" mislim na sve sa podrucja BiH, ili ex-Yu, isti ga djavo..)

    ah, da, i da dodam, moje pitanje je bilo globalno, za cijeli svijet, a ne samo za nas, ali, i mi smo tu negdje valjda, dio svijeta.. (a mozda smo i mimo svijeta, cesto mi se to tako ucini) 13.gif

    ___________________________________________________________________

      21.gif

      11-07-2005 09:59 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
      glumica glumica is a Female
      Trn u oku


      Poruka: 4415

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      svijet!!!

      kako to fino zvuci!!

      11-07-2005 10:03 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
      Black_Mamba Black_Mamba is a Female
      rodjena




      Poruka: 1055

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Religije razdvajaju ljude i te kako profesore 35.gif

      Ne samo sto postoje razlicite religije, nego i jedna jedina religija bude uzrok razdvajanju

      jer smo mi svi individualisti i tumacimo sve na sebi svojstven nacin, pa tako i religiju

      ljudi nisu sposobni tumaciti ni vjeru ni religiju na pozitivan nacin

      ljudi nisu dosegli taj stepen razvitka da ih religija moze zbliziti

      ___________________________________________________________________
      Eh kakve je Pesta kupleraje imala

      11-07-2005 10:08 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..razdvajale i razdvajace jos dosta dugo ..


      ...problem je upravo u pitanju sto je to istinska vjera?...to je veoma vazno ,jer ljudi su uglavnom religiozna bica te religija uvelike odreduje njihov zivot. nismo slijepi da ne vidimo kako se dnevno ubijaju nevini ljudi u ime religije od onih koji za sebe tvrde da su istinski vjernici, te cak nose na celu ispisane recenice iz svete knjige. ko za sebe moze tvrditi da je istinski vjernik?
      pojam religije i vjere je u svijesti ljudi znaci isto, iako je veoma razlicit..religija se temelji i na spoznaji covjekove podsvijesti, na osjecaju ovisnosti i usmjerenja prema bogu koji je stvoritelj svega...svaka religija ima svoju sliku u bogu, svoj pristup bogu, molitveni zivot koji brzo postaje jedina prava koja iskljucuje druge...stoga drugi ljudi ubrzo postaju ''nevjernici'', a odatle nije dug put do shvacanja da nisu pravi ljudi...time religije mogu biti izvorom zla.
      ... cast i vlast imaju prednost pred bogom...tako nastaje pojam'' moja vjera'' u kojoj su vjerski cini vazniji od zajednistva covjeka s' bogom. onaj koji ubija, krade i mrzi u ime svoje religije misli da mu ''njegov bog'' daje pravo na to...zar nije nasa zemlja prepuna vjernika, a ipak jednako tako puna onih krivih ..

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      11-07-2005 11:15 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      adis b adis b is a Male
      rambling reck




      Poruka: 1083

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      dobra tema antiprotivni samo malo izbora u anketi - nije bas tako crno-bijelo

      sve zavisi kako ko tumaci religiju
      neki ljudi religiju smatraju kao nacionalnu pripadnost - tih se treba plasiti, ti bi i bracu razdvojili
      a neki kao nacin zivota (mada i tu ima razlike u tumacenju), zive da bi pomogli drugim ljudima/covjecanstvu

      onda imas ljude bez religije i morala koji pljuju na sve i svasta oko njih i samo gledaju svoje dobro i vjeruju u zelembace

      ___________________________________________________________________
      ...

      11-07-2005 14:05 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
      antiprotivan antiprotivan is a Male
      moforaja




      Poruka: 2825
      Location: Norway
      pokretac teme Thread Started by antiprotivan

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Adise slazem se, nije tako jednostavno, ali sam pokusao da pojednostavim, jer ipak na kraju ispada da mislimo ili ovo ili ono...mozda jedino ono trece, indiferentno, nema misljenja, niti razdvaja niti spaja, ali sam to namjerno izbacio, jer je to najcesce diplomatski odgovor, po mom misljenju....i ne doprinosi da se tema razvija, mada ni ovako ne vidim da se nesto posebno diskutuje..steta.. 02.gif

      ___________________________________________________________________

        21.gif

        11-07-2005 14:11 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
        Shockwave Shockwave is a Male
        proplivo




        Poruka: 30
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Zavisi. Imas ljude koji znaju samo za svoje kojima su majka i otac kad je bio mali rekli ti si to i to i za njega ne postoji drugo. Sve drugo kad mu spomenes za njega je to krivokletstvo i bogohuljenje. Takvi su nazalost u vecini. S druge strane postoje oni koji su otkrili vjeru u kasnijim godinama, ili jednostavno koriste svoju glavu pa su se upitali po cemu je to moja vjera bas ispravna, ajde da ja vidim sta to i drugi nude, da uvidim razlike pa kad me sutra netko pita da mogu reci moja vjera ima ovo a ona nema ili po ovome smo slicni a po ovome sam ja ili on bolji. U takvim slucajevima vjera zblizava dolazi do upoznavanja cak bih se usudio i reci produbljivanja intelekta u pojedinaca.

        ___________________________________________________________________

          11-07-2005 16:38 Shockwave is offline Posalji Email za Shockwave Pregledaj poruke od Shockwave Dodaj Shockwave u listu prijatelja
          refleksija refleksija is a Female
          moforaja




          Poruka: 3364
          Location: dark side

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          religija razdvaja ljude a vjera spaja!

          ___________________________________________________________________


            Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

            11-07-2005 17:31 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
            zlatan zlatan is a Male
            bice nesto od mene




            Poruka: 498
            Location: svedska

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Religija je nazalost postala jedna sprava. Ko je posten i dobar on religiju koristi na dobar i produktivan nacin, i u njoj nalazi neki odgovor.

            Kome je do belaja, on ce ga naci ili kroz religiju ili bez nje. Ova druga navedena vrsta ljudi nazalost koristi religiju za manipulisanje jadnog naroda, njome opravdavajuci i svoja djela.

            S jedne strane religija je uspjela ujedinit bjelce, crnce, kinize itd, dok je s druge strne manipulisanje pojedinaca koristeci se religijom kao argumentom dovodilo do klanja unutar familija.

            Sustina je da su ljudi, ljudi i da je konstantna potrba za vlasti i moci od uvjek prisutna. Nalaze se uvijek novi naceni za manipuliranje i nazalost u zadnje vrijeme je to otislo na racun religije.

            ___________________________________________________________________

              11-07-2005 18:11 zlatan is offline Posalji Email za zlatan Homepage of zlatan Pregledaj poruke od zlatan Dodaj zlatan u listu prijatelja
              tana tana is a Male
              rigorozni




              Poruka: 17879
              Location: na prinudnom radu :)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od refleksija:

                religija razdvaja ljude a vjera spaja!


              svidja mi se ova definicija 10.gif



              da li religija spaja ili razdvaja ljude? ni jedno ni drugo.
              ljudi (ono zlobni) imaju potrbu da se razdvajaju, i da prave razliku medjusobno.

              takvim ljudima je religija je dobro dosla da se podijele.

              ali nemojmo se zavaravati: da nema religije onda bi se oni(ti zlobni) podijelili na nekom drugom osnovu. boja ociju, kose, visina, izgled, status .... itd .... lako je naci razlog za podjelu.

              znaci indirektno religija je zgodan "razlog" za podjelu, ali religija sama od sebe ne dijeli ljude, niti ih spaja.

              vjera spaja. vjera i religija su dvije razlicite stvari.

              ___________________________________________________________________
              kad ce mostar mama?

              11-07-2005 18:39 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
              Maggie Maggie is a Female
              moforaja




              Poruka: 2736
              Location: daleko

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Glasala da razdvaja.

              Svaka religija propagira sebe i svoje vjerovanje s tim da su one "druge", pogresne ili gresne ili neispravne. Ono sto religijama i mnogim ljudima treba je tolerancija prema drugim ljudskim bicima. Samo malo vise tolerancije prema necemu sto je drugacije od nas, naseg nacina, nasih obicaja ili tradicija.

              ___________________________________________________________________

                11-07-2005 20:43 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
                antiprotivan antiprotivan is a Male
                moforaja




                Poruka: 2825
                Location: Norway
                pokretac teme Thread Started by antiprotivan

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Refleksija, prilicno mi je jasno to sto kazes, fino je receno... 10.gif

                Medjutim, i ja mislim da su religija i vjera dvije razlicite stvari, moje pitanje je bilo pitanje o religiji, a za vjeru ja mogu caskom naci 10 drugih pitanja.. 02.gif

                Malo nas se javlja na ovu temu, nadam se da ce i drugi doci i dati svoje misljenje, jer mislim da je pitanje interesantno.

                Religija ima svoje izvoriste u svetim knjigama, a religiju prakticiraju i tumace ljudi, to je jasno. I medju tim ljudima postoje oni koji se smatraju prozvanim da tumace, i oni koji ne tumace nista, nego rade kako im se kaze...i sve izmedju...

                Samo bih pojasnio jednu stvar, moze se desiti da neko pogresno shvati moje pitanje, kad kazem "spaja ljude", tada nisam mislio na ljude iste religije, nego na ljude razlicitih religija, gdje oni upraznjavaju svaki svoju.... mislio sam da se podrazumijeva, ali eto.. 02.gif

                ___________________________________________________________________

                  21.gif

                  11-07-2005 20:47 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
                  glumica glumica is a Female
                  Trn u oku


                  Poruka: 4415

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od antiprotivan:

                    Refleksija, prilicno mi je jasno to sto kazes, fino je receno... 10.gif

                    Medjutim, i ja mislim da su religija i vjera dvije razlicite stvari, moje pitanje je bilo pitanje o religiji, a za vjeru ja mogu caskom naci 10 drugih pitanja.. 02.gif

                    Malo nas se javlja na ovu temu, nadam se da ce i drugi doci i dati svoje misljenje, jer mislim da je pitanje interesantno.

                    Religija ima svoje izvoriste u svetim knjigama, a religiju prakticiraju i tumace ljudi, to je jasno. I medju tim ljudima postoje oni koji se smatraju prozvanim da tumace, i oni koji ne tumace nista, nego rade kako im se kaze...i sve izmedju...

                    Samo bih pojasnio jednu stvar, moze se desiti da neko pogresno shvati moje pitanje,
                      kad kazem "spaja ljude", tada nisam mislio na ljude iste religije, nego na ljude razlicitih religija,
                    gdje oni upraznjavaju svaki svoju.... mislio sam da se podrazumijeva, ali eto..

                    02.gif


                  posto su moja djeca, upravo iz ''dvije razlicite religije'' 01.gif
                  a zivimu u sredini, dje je ''treca'' najprisutnija,

                  moram ispricati jedan biser...

                  setamo mostarom, lani...fejicevom..i ugleda moj sin zastavu na karadjozbegovoj dzamiji i pita:cija je ono zastava?
                  kazem ja:NASA 02.gif


                  dodjosmo do pocetka kujundziluka..ne znam koja je ono turska institucija smjestena na desnoj strani ulice ..ali uglavnom, viori dobropoznata zastava, ..
                  kad li ce moj sin:
                  mama, je li i ovo NASA 13.gif


                  eto...to su vam moji mostovi 01.gif

                  11-07-2005 23:32 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
                  Sjeta Sjeta is a Female
                  seka




                  Poruka: 528

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  religija (najcesce) spaja.



                  ali samo istomisljenike.

                  ___________________________________________________________________

                    11-27-2005 07:24 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
                    tana tana is a Male
                    rigorozni




                    Poruka: 17879
                    Location: na prinudnom radu :)

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    haj onda ako spaja da li spaja samo istomisljenike koji pripadaju istoj vjeri, ili vazi za vjernike generalno ...

                    ___________________________________________________________________
                    kad ce mostar mama?

                    11-27-2005 08:22 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                    Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                    Postavi novu temu Odgovori
                    Go to:
                    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com