Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » fenomen muslimana koji se stide svog identiteta 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (38): « prva ... « prethodna 7 8 9 [10] 11 12 13 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Rondo:

    E sada se malo ozbiljnije ukljucujem (i obecajem Tani da se necu bubti izrazima da mora da googla 12.gif )

    Evo Tana postavio tezu a ja cu postaviti antitezu:
    Zasto biti ponosan na svoj identitet? (ne samo bosnjaci/muslimani nego generalno)
    Mislim samo da razjasnimo neke stvari; Tana da li ti smatras da bosnjaci/muslimani trebaju da budu ponosniji na same sebe ili da se samo ne negiraju ko su i sta su.


NE. ne vidim razloga da neko bude ponosan jer pripada odredjenoj grupi ljudi po rodjenju. absolutno ne vidim razloga za ponos sto je neko musliman, srbin, hrvat, mostarac, hercegovac, itd .......

radi se o negiranju i maltene odricanju svojeg identiteta.


      citat od Rondo:

    Dalje, mislim da pokusavas svoje opazanje ili ovu tezu da generaliziras kao neko opste shvatanje iz osobnog iskustva. Ja to bas i nisam primjetio da je slucaj, cak sta vise mi i nazivce ide busanje u prsa sa bosnjastvom, narocito na potezu od Bascarsije do Marindvora ...


kako bola nisi primjetio moj rondo? evo i na forumu ima takvih, a u stvarnom zivotu pogotovo. ide i meni na zivce busanje u prsa isto ko i tebi, s tim da meni takodje ide na zivce suprotno od busanja, tj komplex. obe pojave su karakteristicne samo za bosnjake.

...... ok ti nisi primjetio da postoje takvi bosnjaci .... ali mnogi su primjetili, nisam samo ja tako da ipak ne mozes reci da je to samo moje vidjenje koje pokusavam da generalizujem. evo dobar dio forumasa je direktno ili indirektno primjetilo fenomen takodje.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-22-2006 16:58 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
hanka kafanka
carica, gaborka i prva nanulasica

Poruka: 1119

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

-

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane hanka kafanka dana 04-30-2006 u 08:18.

03-22-2006 17:22 hanka kafanka is offline Pregledaj poruke od hanka kafanka Dodaj hanka kafanka u listu prijatelja
liha liha is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 270
Location: mostar-kosor

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

e vidi sad ovo

treba da ugostimo neku djecu i donese mi mala iz škole ovo:






e pitam ja vas sad ako mi dodju Bošnjaèka djeca jel bolje da mi odma kažu jesu li "pravi" ili "krivi" Bošnjaci nego da mi dva dana dumamo hoæu li reæ vako ili nako ili šta æu im ponuditi za pojest da ih ne bi uvrjedila ako im ponudim ili ne ponudim nešto što mi jedemo a za njih ne znamo pa ih iz pristojnosti misleæi da to Bošnjaci nejedu po pravilu nenudim ??????????

03-22-2006 22:37 liha is offline Posalji email za liha Pregledaj poruke od liha Dodaj liha u listu prijatelja
Maggie Maggie is a Female
moforaja




Poruka: 2736
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja iz principa ne bih ovo ni popunila

ostavila bih otvoreno i pol i nacionalnu pripadnost



fuj, djeca se djele 08.gif

liha, komentarisem strogo formular 01.gif

___________________________________________________________________

    03-22-2006 22:45 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
    KULJE1969 KULJE1969 is a Male
    raja




    Poruka: 1794
    Location: Brace Krpo 19

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ateista je ateista musliman je musliman i to je to.

    03-22-2006 22:55 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od KULJE1969:

      Ateista je ateista musliman je musliman i to je to.

    Pa ne znam, ne bih se bas slozila s tobom.

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    03-22-2006 23:29 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    MUNIRA
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Istina je da za vrijeme komunisticke vladavine Muslimani su bili diskriminirani .Mogli su se izjasnjavati kao Hrvat Srbin ili neopredjeljen.komunizam je imao jak uticaj da Musliman sebe prezentira sa kompleksom ,to je proslost bar za mene¨.Prosli rat donio je mnogo zla ali masa ljudi u BiH vratila se Islamu ili neupuceni uputili hvala Allahu d.s.U Knjizi casnom Ku ranu pise :U VJERU NIJE DOZVOLJENO NATJERIVATI LJUDE SILOM,demokratska poruka covjeku stara vise od 1500 godina.sloboda vjeroispovjesti .Svako nek razum svoj koristi i pravo dal ce vjerovati bez obzira koje je religije.Ja se konacno izjasnjavam kao Bosanka ili Bosnjakinja Musimanske vjeroispovjesti.Hvala Bogu bez kompleksa ,a MENI MOJA VJERA VAMA VASA .

    03-22-2006 23:53
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Da ne citiram Lihin post ovdje, mogu samo odgovoriti "fuj" na onaj listic sto je nakacila..

    ___________________________________________________________________

      21.gif

      03-23-2006 00:35 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
      Rondo Rondo is a Male
      stalni dopisnik


      Poruka: 1085

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:



        radi se o negiranju i maltene odricanju svojeg identiteta.


      O negiranju identiteta ne znam sta bi rekao nego da mi je to degutantno. Na kraju krajeva opet i ako negiras ko si sta si, neko te postavi na "svoje" mjesto.
      Primjer: kad su kupili narod u logore i protjerivali nisu piatli koliko je neko musliman i koliko praktikuje vjeru nego ako ti je prezime bosnjacko bilo ti je "mrs balijo" I tako se mnogi nadjose tamo gdje ih postavise, htjeli-ne htjeli...

          citat od tana:

        kako bola nisi primjetio moj rondo?
          evo i na forumu ima takvih
        , a u stvarnom zivotu pogotovo. tj komplex. obe pojave su karakteristicne samo za bosnjake.

        ...... ok ti nisi primjetio da postoje takvi bosnjaci .... ali mnogi su primjetili, nisam samo ja tako da ipak ne mozes reci da je to samo moje vidjenje koje pokusavam da generalizujem. evo dobar dio forumasa je direktno ili indirektno primjetilo fenomen takodje.


      Koji su to na forumu? Hajmo onda njih pitat!!!Dobijemo odgovor mozdabez velike diskusije.
      Ja nisam primjetio iz razloga sto sm naucen da svoja privtna osjecnja pripadnosti vjeri ili naciji cuvam za sebe jer je dio moje duhovnosti i generalno ne raspravljam s ljudima u kojem stepenu se neko osjeca pripadnikom neke nacije, naroda, vjerske grupe itd..
      Vjerujem da je to izrazenije u dijaspori jer se covjek mozda i gubi...ja jesam bio vani ali tu je bilo jako malo, gotovo nimalo naseg svijeta da nisam imao priliku primjetiti taj "behavioral-social issue" (ako je "issue") Kad sam se vratio u BiH to pogotovo nisam primjetio jer covjek nema valjda potrebe za tom negacijom. Kao sto reko samo obrnuto primjetih.Kao sto Alaga rece ima puno faktora ali o njima cu drugi put. Po meni se radi o jednoj mozda vrlini ili mani (kako za koga) da se covjek moze svjesno osloboditi svoga ega, svoga "ja" pa moze donjeti zakljucak o sebi i okolini te donositi odlike racionalnije nego kada je opterecen svojom "socijalnom" ulogom. Nastavit cu...

      03-23-2006 00:58 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
      beli beli is a Male
      moforaja




      Poruka: 4109
      Location: USA

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ma isto je, ako ne i manje (barem ovde kod mene)...
      Ima svakakve raje, a najvishe ih je koji se povijaju kako vjetar pushe....
      I dalje pricam o ovima kod mene tako da ne generalizujete da sam za sviju rekao...
      Ovde je naime moda da se sve radi, a za bajram ne mozesh u dzamiju od takvih...
      pa se s'pravomljute pravi vjernici, jer se i oni svrstavaju u istu grupu...
      Shta neko privatno radi, to je njegov i iskljucivo licni odnos...a sad koji mogu biti kriteriji i ko je kompetentan da kaze da se neko stidi, ili da odbacuje svoju ideologiju(vjeru)...

      ___________________________________________________________________
      audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
      autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
      Princ cuvaj mjesto na seciji....

      03-23-2006 02:46 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
      MUNIRA
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      teme ne komeniram i kad sam anti protivna prostacki postujem misljenje svih forumasa
      i kada se ne slazem.Toleranciju predlazem.I tako cu se ophodit sa svima

      03-23-2006 12:20
      antiprotivan antiprotivan is a Male
      moforaja




      Poruka: 2825
      Location: Norway

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      uh, Vanzemaljko, de mi prevedi majketi, nesto te tesko pratim...

      A ako sam te dobro shvatio, zalis se na moj prostakluk.. pa evo ovako, da pojasnim, ja se ne obracam Lihi, niti njoj imam sta reci, meni na zivce idu oni koji su pravili one listice, koje je Liha nakacila, gdje dijele djecu po nacionalnosti sa jedne strane, a manifestacija u kojoj ta djeca ucestvuju se zove "Smotra znanja i stvaralastva".. Da nije zalosno, bilo bi smijesno... blago nama kad imamo srpsko i hrvatsko i muslimansko znanje...

      Ja to ne bih ni nazivao znanjem, ali eto... 35.gif

      ___________________________________________________________________

        21.gif

        03-23-2006 12:37 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
        glumica glumica is a Female
        Trn u oku


        Poruka: 4415

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        samo cu jedno dodati..

        a kako ce ko da tumaci...eto vas tamo..
        elem...

        mozda je bilo cije ''neeksponiranje'' toga sto ''JESTE'' ''silom prilika'', a tumaci se upravo ovako kako stoji u naslovu.

        ''lako'' je biti musliman u sredinama gdje nisi manjina....


        hajte 'vamo...

        gdje nekad....kazem ''nekad'' , treba stisnut' prdu pa se predstaviti imenom (koje je iscare muslimansko)

        ili reci da navijas za bih na utakmici sa sicg...

        ili reci da je tvoja ''slava'' Bajram...

        03-23-2006 13:24 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
        gandalf gandalf is a Male
        Mo-Starac




        Poruka: 4675
        Location: NEBUCHADNEZZAR

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Golemo je da se o ovoj temi raspravlja kao o naucnoj cinjenici,

        a to Tana samo onako iz licnog iskustva izjavio... 12.gif

        Ja sam recimo ponosan sto se mjesec vrti oko zemlje onom brzinom 35.gif , i sto sam se rodio u Mostaru, i sto nisam birao koja ce me majka roditi, i koje ce mi ime dati.

        (ps. ovo gore je ironija)

        Sto kaze Travolta,

        a ushaaa 13.gif 04.gif

        ___________________________________________________________________
        Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
        Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane gandalf dana 03-23-2006 u 16:41.

        03-23-2006 13:53 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)
        pokretac teme Thread Started by tana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od gandalf:

          Golemo je da se o ovoj temi raspravlja kao o naucnoj cinjenici,

          a to Tana samo onako iz licnog iskustva izjavio... 12.gif


        tebe i tvoju ljubomoru takodje nikad necu shvatiti

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        03-23-2006 18:06 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)
        pokretac teme Thread Started by tana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        rondo pitas me koji su to na forumu koji bi se uklopili u ovu pricu.

        bilo bi neumjesno ovdje prozivati clanove tako da ti necu odgovoriti, cak ni na pp.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        03-23-2006 18:07 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        rimda rimda is a Male
        raja




        Poruka: 1827
        Location: BULEVAR

        RE: Maggie Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Lela:

          gdje si nasla od ovoliko ljudi, na ovoj temi

          da citiras Rimdu 28.gif 23.gif 11.gif



        a kud ce boljeg....


        Ja se ni ne obracam ljudima koji su se rodili u mijeshanom braku ili zive u "mjeshanom braku"... to mi je i jasno shto oni ne mogu ili ne zele da se izjashnjavaju ovako ili onako....


        Ja sam mislio na "jednoobrazne"... E shto oni nece da na glas kazu KO SU I SHTA SU... 26.gif

        ___________________________________________________________________
        38.gif Admir Stupac 38.gif

        03-23-2006 19:12 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
        rimda rimda is a Male
        raja




        Poruka: 1827
        Location: BULEVAR

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od glumica:

          samo cu jedno dodati..

          a kako ce ko da tumaci...eto vas tamo..
          elem...

          mozda je bilo cije ''neeksponiranje'' toga sto ''JESTE'' ''silom prilika'', a tumaci se upravo ovako kako stoji u naslovu.

          ''lako'' je biti musliman u sredinama gdje nisi manjina....


          hajte 'vamo...

          gdje nekad....kazem ''nekad'' , treba stisnut' prdu pa se predstaviti imenom (koje je iscare muslimansko)

          ili reci da navijas za bih na utakmici sa sicg...

          ili reci da je tvoja ''slava'' Bajram...




        GLUMKA IMASH PRAVO....

        Tachno je to sve shto kazesh i ja te potpuno podrzavam, ali ono shto je mene interesovalo je zashto se AKO MOZESH BEZ STRAHA DA CESH DOBITI DEGENEK ILI BITI POVRIJEDJEN....zashto se i tada pokushava biti lizoguzac i ko shto tana negdje napisa "takmichit ko che pojest vishe krmetine ,popiti alkohola i ismijavati se svojoj religiji"...meni to nije bash najnormalnije, oprostite ali to je moj pogled... 32.gif

        ___________________________________________________________________
        38.gif Admir Stupac 38.gif

        03-23-2006 19:21 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
        Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
        rezimski novinar




        Poruka: 3241
        Location: Iza

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Rondo:

          ...
          Ovaj zadnji pasos je vise digresija na temu...fokus je na prvom.

        Buraz, procitaj naslov teme, oba su ti pasosha digresija.

        Sto se tice Hayata, konkretnije CD-a i tih par mahala u kojima se on gleda. Mozda je to i tacno. Onda, po logici stvari, sve ostale, mahale jelte, gledaju FTV konkretno emisdije tipa "Niko kao ja". Ta nece, Bjeljinsku TV, a CNN se ne pika.
        Dok se na CD-u promivishu uspjesni Boshnjaci ( magistri, umjetnici, ...) na FTV se promovishe malogradjanstina.

        P.S.
        Oba pasosha su replika na digresiju 13.gif

        P.S.
        Dao sam ostavku u Hayatu 35.gif 19.gif , zamjeram im pretjerano sarajevsku programaciju. Premalo mostarskih emisija. Imaju Fokus i to bi bilo to.

        ___________________________________________________________________
        Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

        03-23-2006 21:16 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
        alaga alaga is a Male
        moforaja




        Poruka: 5566
        Location: Zabrdalje

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Rimda care
        stari su govorili vazda
        ne ulazi grijeh na usta
        vec iz usta 04.gif 19.gif 35.gif

        ___________________________________________________________________
        UT TU MIHI , ITA EGO TIBI

        03-23-2006 21:22 alaga is offline Pregledaj poruke od alaga Dodaj alaga u listu prijatelja
        Stranica (38): « prva ... « prethodna 7 8 9 [10] 11 12 13 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com