Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » Za prijatnu atmosferu » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
obrisana
Gost


Thumb Up! Za prijatnu atmosferu Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Praznici su na pragu.

Tempo zivota je brzi i sve manje imamo vremena za medjusobna druzenja i poklanjanje paznje svecanim ruckovima i docecima . Ali ipaku nekim prilikama mozemo priustiti vise paznje aranziranju stola za rucavanje ili naseg stana, da bi se osjecali sto prijatnije. Ne mislim da to trebamo uraditi samo kada nam dodju neki specijalni gosti , nego mozemo uciniti da nam atmosfera bude prijatnija u krugu porodice. Ja imam obicaj reci kad mi kcerke dodju u posjet , e hajde da napravimo malo "ususkaniju" atmosferu.
Ponekad mi zafali maste , onda pitam za savjet , kao sto sad radim 01.gif
Nadam se, da cete se javiti na ovu temu i napisati , kako vi to radite ?!
Sa dosta maste, umjesnosti moze se napraviti veoma mnogo i sa onim sto imam u kuci , jer nemam namjeru kupovati nesto extra za take prilike. Salvete, cvijece ili svijece ..mogu kupiti ....ali ne puno troskova
Stavih temu u Kuhinji , a mogla sam u Krugu porodice

12-18-2006 14:55
giovanni giovanni is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1902
Location: na beloj ladji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

imam osjecaj ,da ljudi sve više usvajaju ,tzv taj zapadni nacin zivota ,tempo je ubrzan ,i manje više sve se svelo na tu trku za materijalnim ,a ovdje nazalost kod vecine trku za golim prezivljavanjem,praznici su ti koji nas ako ništa vracaju u te sretne trenutke zivota ,koji su bili ,a nadam se da ce biti ponovo,u mene kuci je obicaj da se okiti jelka i to mi je sjecam se ko djetetu bio jedan od najradosniji trenutaka u zivotu ,al imam osjecaj da sve to što nam je nekad znacilo pomalo blijedi ,valjda su ti neki osnovni zivotni problemi prevagnuli nad ovim ,što se tice inace dekoracije za praznike ,potrebno je samo dosta mašte i bez mnogo materijalnih sredstava se moze napraviti cudo 10.gif

___________________________________________________________________
Malik,Malik,na govno si nalik 05.gif ljuta.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane giovanni dana 12-18-2006 u 15:17.

12-18-2006 15:16 giovanni is offline Pregledaj poruke od giovanni Dodaj giovanni u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mislim da nikakvi aranžmani ne mogu zamjeniti situaciju kao kad se cijela familija, ali baš cijela, okupi za stolom. Svi ovi praznici što slijede svakako æe nam isprazniti novèanike, dakle stolne salvete i najbolji kompleti suða i escajga æe svakako biti na stolu, uz gomilu mesa i kolaèa. Kako je nas "red" za napraviti veèeru 25.12. malo me prpa 19.gif , ali isto tako kad god nisam opsjednuta je li sve na svom mjestu i imaju li sve šta im treba, je li stolnjak nakrivljen ili nije, je li nekom prazna èaša, jesam li dovoljno tanko izrezala mezu...i te sitnice, u pravilu bude najbolje. Samo opuštenost i to je to.

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

12-18-2006 15:18 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

zavisi kako, ko to dozivljava ,carmela
ja sam postavila ovu temu , zato sto mene te sitnice , cine ispunjenom i opustenom
salvete npr. volim saviti u obliku lepeze, sesira, pupoljka a to ne uzima puno vremena
vjeruj mi ....a uz to svijece u istoj boji sa salvetama , daju jedan prijatan ugodjaj
znam ja, da je najvaznije da je hrana ukusna
ali je ne treba krknuti u sherpi na sto da se jede

12-18-2006 15:37
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ma nisam na to mislila Lelo 21.gif htjela sam reæi da sam na masi primjera vidjela kad je stol presveèano dekorisan, da se ljudi osjeæaju kao krmad u Teheranu. I ja uradim kao ti, male lepezice, svjeænjak i jeste tu...Jednom prilikom sam bila na jednoj takvoj veèeri, ono kao familija i to, mi došli, kad ono stol postavljen tako da ne smiješ pogledati u njega jer bi se nešto razbilo ili ne daj Bože pokvarilo. Poèela se služiti veèera, sve hladno. Hoæu reæi, upravo malo truda i opuštenost su primarni.

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

12-18-2006 15:53 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

znala sam da cemo se sloziti Carmela 11.gif
ni ja ne volim ustirkanost i aranziran sto ...samo da bi se u njega gledalo
nego , bas te sitnice ...volim dodati nesto novo, neku malu promjenu
zato sam mislila da cu na temi pokupiti neku malu sitnicu i osvjeziti moju mastu 11.gif

12-18-2006 16:01
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ruža od crvene papirne salvete poprskana srebrenim sprejem je prekrasna pored vinskih èaša recimo 33.gif

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

12-18-2006 16:07 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mozes li mi objasniti kako napravis ruzu

ja znam napraviti pupoljak

12-18-2006 16:40
glumica glumica is a Female
Trn u oku


Poruka: 4415

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    www.coolinarika.com


imate tamo svega..od kuhanja, aranziranja...

12-18-2006 16:41 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
obrisana
Gost


Pupoljak Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Salveta se preklopi popla po dijagonali
Uglovi se preklope tako da se stranice dodiruju u vrhu
Salveta se jos malo izravna , pa se donji dio preklopi na dvije trecine visine.
Onda se uglovi salvete privuku tako da se jedan ugao uvuce u drugi.

pokusat cu nacrtati

12-18-2006 16:47
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

super Djemkic 10.gif

znala sam ja kad ti dodjes bit ce nesto konkretno

12-18-2006 18:15
nidze veze nidze veze is a Female
miss foruma '05


Poruka: 4765
Location: na stolu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hmmmmm


dobra tema...ja sam kontala ove godine malo promjene napravit a ziva ne znam sta cu

ja svaki vikend pravim tu neku atmosferu sa svjecama ,cvjecem...tj .kad smo nas 4 u istom moment5u za ruckom za stoom

ali mi je problem taj stop je sto sa 6 stolica...mogu se dodat jos dvije a za Bozic..ovisno jel u mene vecera ili rucak...mislim ove godine rucak i paljenje svjece,sto nas bude 11 odraslih bez djece...i stop su mi vec veliko opterecenje sastavljanje stoloova u dnevnonm...uhhhhhhhhhh

___________________________________________________________________

    Ljudi su, opcenito,
    nalik na pse koji pocnu lajati
    cim izdaleka zacuju
    lajanje drugih pasa.

12-18-2006 18:27 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
R2-D2 R2-D2 is a Male
BUKACHAAAAA


Poruka: 5594
Location: La La Land

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Teta Djemila...
Ono na slici LJILJAN brate....ne ruza 35.gif
Nije da spamiram...al ako kome poslje praznika bude treb'o recept ...KAKO SKINUT SREBRN SPREJ SA SALVETA.....nek se javi 35.gif
Lelo...probaj sa shisarkama....(velikim) barem se ovdje dosta kosite u ovo doba godine..

___________________________________________________________________
I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
Sha-Shi is my name..and off course,

    I do piss excellence in the morning..

12-18-2006 18:37 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Robi , probala sam sa shisharkama ....super djeluje 10.gif

ove godine sam uzela , grancice jelke , male shisharke i grncice sa crvenim plodovima

sitnim i malo krupnijim ..znas kako je lijepo

12-18-2006 18:44
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kad si vec ovu temu otvorila u kuhinji - evo jedan kratki sarajevski zijafet za takve prilike. Jela se jedu onim redom, kako sam ih zapisao:
1. Topa
2. Begova corba
3. Sis - cevab
4. Baklava
5. Hladni sudi - mlijeko

Mogu ti dati i stare recepte za ova jela, ako se odlucis ili ako te zanima, kako je nekad bilo !

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

12-18-2006 21:31 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sta cekas ...naravno da me zanima 07.gif

posebno, begova corba i sis cevap 10.gif

12-18-2006 21:53
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovako ide Begova corba za pet osoba: 500 g. kokosjeg mesa, 200 g. mrkve,celera i persuna (korjen), 50 g. bamje, 20 g. rize, 2 dcl milerama, 3 zumanjka, soka od limuna i soli po potrebi.

Kokosje meso oprati, staviti u hladnu vodu, ocistiti povrce i sve staviti da se kuha, uz dodatak soli. Kada je meso kuhano, izvaditi ga iz posude a supu procijediti. Povrce isjeci na kockice, meso ocistiti od kostiju i isto isjeci na kockice. Zatim meso, povrce i supu staviti u posudu i dodati odvojeno kuhanu rizu i bamju. Sve ponovo prokuhati i dodati limunov sok i sol po potrebi. Prije serviranja corbi dodati umjesana zumanjca i mileram. Eto to je prica o Begovoj corbi.

A za pravi sis-cevab meso mora biti masno, da sis-cevab sam sebe zamasti. Evo kako to izgleda za cetiri osobe. 800 g. janjeceg ili bravljeg mesa, 500 g. crvenog luka, sol, zrna bibera, malo aleve paprike, 120 g. mrkve, kukovet celera i persuna, osam drvenih stapica duzine cca 15 cm.

Meso se izreze na plosnate vece zalogaje. Luk se izreze vertikalno, na vece komade (cijele) i to se nize na stapice - komad mesa komad luka tako da sis pocinje i zavrsava komadicem mesa. Sisevi se sloze u lonac, sole i dodaju se zrna bibera. Zelen se izreze odozgo na siseve. Mrkva se oguli i iznad siseva izrenda na rende, da pada na siseve. Onda se polako dolijeva cista hladna voda tek toliko, da sisevi zamaknu u vodu - budu pokriveni vodom. Lonac se stavi na jacu vatru da provri. Kad provrije stavi se na tihu vatru i kuha sve dok meso nije kuhano. Poslije kuhanja doda se malo aleve paprike i servira se v vlastitom saftu.

Eto tako smo to mi nekad u Sarajevu radili, pa dobar tek!

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

12-18-2006 22:36 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
almonda almonda is a Female
seka


Poruka: 681
Location: NYC

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Upravo kako Lela rece, te sitnice me cine veselijom i opustenijom.
Veliku paznju polazem na dekoraciju stola, a i na opustenost ljudi za njim, a ne kako rece Carmela da se osjecamo kao / ruzno ti to brate poredjenje/ krmad u Teheranu.

___________________________________________________________________
Zivot nam vraca samo ono sto mi drugima dajemo.....

12-18-2006 22:36 almonda is offline Pregledaj poruke od almonda Dodaj almonda u listu prijatelja
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

&sarajlija , hvala na receptima 10.gif


& cokula , kad budes imala vremena , daj kakav tips

12-19-2006 01:05
Mika Mika is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 310

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Lelo, super tema 10.gif
Ja salvete nikada ne slazem, nego uvijek zamotam escajg u njih, i stavim lijep prsten oko njih. Imam nekoliko vrsta, i cesto promijenim detalj na njima. Nedavno mi od djece ostali nekakvi vjestacki bisercici, malo dobrog providnog ljepila, i novi prsten. Ili platnena ukrasna traka sa tankom zicom (motivi novogodisnji) , kakvu oni stavljaju na jelke. Zavezem oko salvete, stavim grancicu jelke sa crvenim bobicama koje si vec spomenula. Pa onda "floating candles", svjecice koje plivaju po vodi, stavim u obicnu staklenu zdjelicu 2-3 svijece, u vodu ubacim minijaturne zelene i zlatne sisarke.
Mi ne slavimo Bozic, ali oko Nove Godine je uvijek svecanije, puno prijatelja prodje kroz kucu, najvaznija je opustena atmosfera. Ove dekoracije su samo mali detalj koji godi oku, unese malo vedrine u ove zimske dane. Ne volim nista pretjerano, servis (tanjiri, zdjele) su mi uvijek bijeli, salvetama, cvijecem, svijecama unesem boju na sto. I hranom naravno. 01.gif

___________________________________________________________________

    12-19-2006 02:12 Mika is offline Posalji Email za Mika Pregledaj poruke od Mika Dodaj Mika u listu prijatelja
    Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com