Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » sudnji dan ili apokalipsa » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

sudnji dan ili apokalipsa Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sve monoteisticke religije imaju koncept sudnjeg dana.

bilo bi fino kad bi uporedili razne verzije iz razlicitih knjiga.

prvo sta kaze nauka vezano za sudnji dan:

nema dileme da ce se dogoditi dan kad ce citava planeta zemlja otic u helac. i ne samo planeta nego i vjerovatno suncev sistem.

ima hiljade razlicitih nacina da se to dogodi:
- udar velike komete na primjer

- crna rupa. crnih rupa ima na milione u nasem sazvijezdju i povelike su sanse da ce se jedna uvuci u nas sistem i da ce dramu napravit'.

- explozija sunca. cak i ako se ne desi da nas zvekne crna rupa ili kometa ili tako nesto jedna je stvar sigurna, a to je da se sunce explodirati. sunce, kao i svaka druga zvijezda ima rok trajanja. trenutno je sunce u fazi zagrijavanja, tj temperatura mu se povecava konstantno i sigurno ce se dogoditi da ce temeratura sunca dostici nivo koj bi unistio sav zivot na zemlji. i to ako ne explodira prije toga.

svaka zvijezda konzumira helij i tako pravi ogromne temperatrure. vremenom se kolicina helija smanjuje i kad se primakne odredjenoj tacki zvijezda explodira. ako je rijec o velikoj zvijezdi proces se zove super-nova i rezultat explozije velike zvijezde je obicno crna rupa. interesantno je da je velicina crne rupe neznatna, moze biti cak i par centimetara(cak i milimetara), ali posjeduje strasnu gravitaciju i guta sve sto joj se primakne. fakticki sva masa zvijezde koja moze biti milion puta veca od naseg sunca se sabije u par centi velicine.

takodje ce se desiti takozvani "veliki grc" u svemiru, i svemir ce poceti da se skuplja. trenutno je svemir u fazi sirenja. i tada ce kako kaze nauka vrijeme ici unazad.
i konacno ce se svemir opet vratiti u onu jednu tacku od koje je sve pocelo prije nego sto se desio "veliki prasak".

dakle nauka kaze: nema dileme da ce jednog dana biti kraj planete zemlje, cak i puno sire.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

10-19-2005 21:43 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sta kaze religija za sudnji dan? ja cu napisati moje vidjenje kijameta opisanog u kuranu na puno mjesta, i stvarno bi volio kad bi neko napiso sta pise u bibliji ili tewratu.

evo sta kaze kuran:
kada covjek umre njegova dusa se stavi u neko stanje "hibernacije", tj dusa je ziva ali je "iskljucena" i nije svjesna vremena uopste. jos niko nije otiso ni u raj ni u pakao. to ce se dogoditi kada nastupi sudnji dan.

sudnji dan je u kuranu opisan kao prirodna kataklizma, tako nekako: uzareno nebo, pokidane planine, smotana nebesa, zemlja istovari utrobu, itd .....

na dan kijameta ce svi ljudi umrijeti, i onda ce vrijeme ici unazad. ustajace ljudi iz mezara svojih, i njihova tijela, ruke i jezici ce ponoviti sve sto su uradili - i dobro i zlo, i ljudi nece imati kontrolu nad svojim radnjama. fakticki tvoj zivot ce biti odigran unazad na tvoje oci koda gledas film i nemas nikakvog uticaja ni kontrole. nije jasno da li ce vrijeme ici unazad istom brzinom ili ce ici puno brze. tj nije jasno da li ce taj proces trajati kolko je trajo covjekov zivot ili ce trajati puno manje - par sekundi mozda. u svakom slucaju svakom covjeku ce biti njegov zivot odigran unazad. onda ce svako dobiti knjigu sa svojim zivotnim djelom, u kojoj nista nece biti izostavljeno. svaka mrva dobra ili zla ce biti zapisana.

    Na Dan kad protiv njih budu svjedocili jezici njihovi i ruke njihove i noge njihove, o onom šta su radili.

(Kur’an, 24:24)


    Na Dan kad ih Allah sve podigne, tad ce ih obavijestiti o onom šta su radili: Allah je to zbrojao, a oni su to zaboravili. A Allah je nad svakom stvari Svjedok.

(Kur’an, 58:6)

    I svakom covjeku - pricvrsticemo mu njegov znamen za vrat njegov i izvadicemo mu na Dan kijameta knjigu koju ce naci otvorenu: ’Citaj knjigu svoju! Dovoljna je Danas duša tvoja protiv tebe obracunac.

(Kur’an, 17:13,14)

i svaki covjek ce sa knjigom otici pred boga da mu se presudi i odredi gdje ce ici - u raj ili u pakao. btw u raju ima nekoliko razlicitih nivoa, dok u paklu ima samo jedan.

maltene ko sudjenje - imas knjigu(cd, dvd ...) sa tvojim djelima, i nakon sto ti se predoce tvoja djela bice ti sudjeno.

covjek nece uopste imati percepciju vremena, tj ako je covjek umro danas, a nakon milion godina se desi sudnji dan - covjek ce misliti da je proslo pola dana ili dan otkad je on umro.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

10-19-2005 22:07 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

stvarno me zanima sta kaze biblija i tewrat o sudnjem danu, pogotovo me zanima da li dusa odma nakon sto umre ide u raj/pakao, ili ide nakon apokalipse.

nadam se da ce nam neko napisati.

nemojte mi offova ovdje tita vam 07.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

10-19-2005 22:21 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
nik obrisan
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Muka ce biti.

Na Dan kad protiv njih budu svjedocili jezici njihovi i ruke njihove i noge njihove, o onom šta su radili.
(Kur’an, 24:24)


Na Dan kad ih Allah sve podigne, tad ce ih obavijestiti o onom šta su radili: Allah je to zbrojao, a oni su to zaboravili. A Allah je nad svakom stvari Svjedok.
(Kur’an, 58:6)

I svakom covjeku - pricvrsticemo mu njegov znamen za vrat njegov i izvadicemo mu na Dan kijameta knjigu koju ce naci otvorenu: ’Citaj knjigu svoju! Dovoljna je Danas duša tvoja protiv tebe obracunac.
(Kur’an, 17:13,14)

10-19-2005 22:34
Nepoznata1
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo da napisem koju ozbiljnu rijec o ovoj temi....
Izvinjavam se Tani za sinosnji upad, ali mi nije bilo prijatno citati o smrti pred spavanje...

Interesantno da je situacija sagledana s dvije tacke gledista, prvo nacune onda religijske, pa cu i ja sa dva posta to prokomentarisati.

Sto se naucne tacke gledista tice, nisam astrofizicar, ali s obzirom da mi je curica opsjednuta astrologijom, morala sam se malo o tome informisati da bih joj mogla objasniti neke stvari . Nakon zadnje posjete planetarijumu (sto svima preporucujem) saznala sam dosta toga o "crnim rupama" i zivotu sunca.

Sto se crnih rupa tice, kako ih narod naziva, istina je da su svugdje oko nas, mada ih ljudi drugacije zamisljaju nego sto su. Iz tog razloga se stvorio mit o "crnim rupama koje progutaju galaksiju".
U stvari postoji ko zna koliko galaksija, koje su sve poput ravnih dvodimenzijonalnih ploca izmedju kojih je prazan crni prostor. Sto znaci, onako najjednostavnije da smo mi vec u crnoj rupi i ne samo mi vec sve i galaksije. S obzirom da je Svemir u pokretu, postoji rizik od veceg pomijeranja galaksija, a niko jos nije upoznat kakva je gravitacija u drugim dijelovima Svemira, pa se zbog toga i prica o takozvanim crnim rupama.

Sto se samog Sunca tice, istina je da ce jednog dana eksplodirati i samim tim unistiti svoj planetarni sistem. Medjutim i tu stvari treba uzeti relativno, jer postoji vise faza u zivotu jedne zvijezde. Do eksplozije dolazi bez sumnje usljed prevelikog zagrijavanja zvijezde i zvijezda se prije eksplozije nalazi u "plavoj fazi" kako to astrofizicari kazu, sto znaci da je svjetlost koju zraci, gledana iz druge galaksije, plave boje. Nasa zvijezda, Sunce je u svojoj narandzastoj fazi, pa mozemo zakljuciti da o nekoj velikoj eksploziji nece biti rijeci u narednih nekoliko mliijadi godina. Na Suncu se redovno javljaju eksplozije "manjeg intenziteta" i posljednja takva eksplozija je bila prije 4-5 sedmica. Naravno, njeno zracenje utice na Zemlju i covjeka, ali u nebitnim mjerama jer dolazi do promjene raspolozenja, glavobolja, itd i taj fenomen traje oko desetak dana. Znaci, dok dodje do kriticnog zivota Sunca, covjecanstvo ce vjerovatno naci nacin da se preseli u neki novi planetarni sistem.

Govoreci o udaru komete, sto je vjerovatno za covjeka najveca opasnost, istrazivaci iz razvijenih zemalja rade na tome. Iskreno receno, vjerujem da postoje programi o lansiranju satelita koji ce biti u stanju magnetnim talasima razbiti kometu, koja je u sustnini malo jezgro, prije nego sto ona udje u nas gravitacijoni sistem.

Sve u svemu, mislim da s svi bojimo onog nepoznatog i da u trenutku kada neke stvari upznamo, vise nas priroda ne plasi, vec interesuje. Strah od nepoznatog je uzasno negativan za ljudsku psihu, te se njime sluze mocnici da lakse manipulisu mase.

10-20-2005 08:55
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Za "sudnji dan" sigurno je da ce se desiti, samo je veliko pitanje kada !

Kada sunce bude na zalasku zivota, rasirit ce se u puno vecu zvijezdu, i time progutati nekoliko najblizih planeta, ukljucujuci i zemlju. Ono sto nas u tome tjesi, to je da do toga ima (sad je moguce da lupam, ali se to lako da provjeriti, ko voli da googl-a) 10 mlrd godina.

Znaci, puno je izvjesnija neka druga katastrofa, kao supervulkani (yellowstone, npr, a ima ih vise, rasporedjenih po cijeloj kugli, manje vise) ili kao udari kometa, odnosno vecih meteora. Bez obzira bio to supervulkan, ili udar komete/meteora, ako je razorna snaga dovoljno velika, dolazi do promjena u atmosferi, efekta staklene baste, a zatim i novog ledenog doba. To je blazi scenario, jer i u ledenom dobu covjek moze da prezivi, iako ce se populacija smanjiti mozda na svega 20-tak posto u pojasu oko ekvatora...a i to ako udar ne poremeti nagib zemljine ose...
Postoji jos scenarija, naravno, ovi su najvjerovatniji...

E sad, ovo je sa naucnog gledista, sto se religije tice, tu ne bih znao nista reci, ali, posto nisam religiozan, ja mislim da je cijela prica o "sudnjem danu" stavljena tamo u cilju zastrasivanja, a time i manipulisanja masama...

___________________________________________________________________

    21.gif

    10-20-2005 09:16 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    Nepoznata1
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Evo, sad kad sam se fino "zagrijala" za temu, da nepisem koju i o mom vidjenju monoteistickih religioznih teorija o takozvanom "Sudnjem danu" ili apokalipsi ili kako ga jos zovu "Smak svijeta"

    Prvo, potrebno je staviti se u kontekst vremena kada su pisane "Svete Knjige", sto je bilo prije vise o dvije hiljade godina. Eksperti za tumacenje religija i religioznih simbola tvrde da su monoteisticke religije preuzela izvjesna vjerovanja od paganskih religija i samim tim u neku ruku razvili koncept "uplasi ljude da ih lakse manipulises", razlog iz koje ces u svakoj "Svetoj Knjizi" naci dio koji govori o Sudjem danu, manje vise na isti nacin. Svi oni su koristili ideje svojih prethodnika i usavrsavali ih, ne bi li stvorili "perfektan koncept sudnjeg dana" i samim tim perfektan nacin manipulacije ljudskog roda.
    Prije dvadesetak godina sam se pocela pomalo interesovati za religije, s obzirom da sam odgojena u ateistickom duhu, pa su mi sve religije bile nepoznate.Tako sam citala Kur'an, Stari i Novi zavjet i uporedjivala ih.
    U principu, kontekst je isti, samo prilagodjen pondeblju i mentalitetu ljudi s tog podneblja. Znaci, koriste se isti fenomeni, samo se dodaju detalji u kojima se izvjesne populacije mogu prepoznati.
    Poput Kur'ana, i Novi Zavjet govori sudnjem danu, i takodje opominje da ce dobro proci samo oni koji citaju "Svetu Kjigu", idu u Crkvu i redovno se mole.
    Hriscanstvo je razvilo koncept o "Sudjem Danu" kada ce sva ziva bica na zamji biti pozvana "Bogu na istinu". Tog dana ce se naci pred samim Bogom i svim Svetcima, koji ce im procitati sva njihva dobra i zla djela u zivotu i na osnovu toga ce ici u Raj ili Pakao.
    Naravno, govori se i o kraju svijeta, kada ce pojaviti Isus na istoku, rijetki ce ga prepoznati i slijediti, jer ce svi drugi biti zaludjeni Satanom. Samo oni koji budu slijedili Isusa ce izbjeci apokalipsu, svi drugi ce u njoj neci uzasan kraj!
    Zastrasujuci koncept, i onaj ko ga procita ce dati sve od sebe da bude jedan u toj manjini.
    Naravno, opisani su i znaci po kojima ce biti prepoznatljiv kraj svijeta. Radi se o ratovima, nepogodama, i ljudskoj zlobi i pohlepi.

    Sve je to predivno napisano i vjerovatno ce mnogi u ovome naci bezbrojne znakove.
    MEDJUTIM, je li iko od vas sebi postavio pitanje :Sta ako svjetski mocnici namjerno izazivaju pojedine fenomene da bi ljudima predstavili ovu epoku kao kraj svijeta? Koriste li mozda to oni nauku da bi zavladali svijetom i nas drzali u strahovima?"
    Ja sam se to upitala i shvatila sam da kao sto sam i ja procitala Svete Knjige, procitali su ih i drugi. Kao sto sam i sama shvatila da se koriste strahovi za lakse manipulisanje masa, shvalili su to i drugi. Znaci, nema nista spektakularno u ideji da oni koji imaju pare i tehnologiju, to zele iskoristiti da bi ljude drzali u strahu od sudnjeg dana.
    Kakav im je cilj?
    Cilj im je da ekonomski ovladaju planetom, kao sto su to na religiozni nacin pokusali Sveti Ljudi prije njih. Samo, oni danas raspolazu drugim sredstvima, poput spijunaze, guranja nosa u svaciji privatan zivot, manipulacijama masa medijskim putem, izazivanjem ratova, religioznih mrznji, gladi, izazivanjem raznoraznih "prirodnih fenomena", stvarajuci mitove o svjetskom neprijatelju broj 1, itd. Tehnika je otisla jako daleko, mali covjek je zainteresovan svojim malim zivotom, egzistencijalnim problemima, tako da nema vremena misliti o svemu tome. Okrenuo se religiji, trazeci u noj spas.

    Ja licno mislim da nas samo nasa lucidnost spasiti moze. Ne treba nasjedati nikakvoj propagandi vec uzimati sve sto nam se servira s velikom rezervom, razmisliti sto puta prije nego sto se uzme informacija za "apsolutno tacnu", informisati se sta suprotna strana o tome misli i tek onda izvesti neki zakljucak.
    Jedino nas lucidnost moze voditi kroz zivot. Kad dodje zadnji dan, mislim onaj kad nam se zivot gasi, otici cemo s ovog svijeta mirni, jer nismo bili povodjeni mrznjom, jer smo mozda i drugima pomogli da otvore oci i vide istinu o svijetu koji nas okruzuje.


    Eto, to bi bio moj skomni prilog o ovoj jako interesantnoj temi, o kojoj bih mogla danima pisati. 33.gif

    10-20-2005 09:35
    nik obrisan
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    21.gif

    10-20-2005 09:41
    nik obrisan
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ne znam koliko covjek treba biti zabludjen da ne moze prepoznati istinu, ili bar "pravu milost", 01.gif , 28.gif ali vjerujem da je potrebna kolicina koju ne vjerujem da ce ni sunce svojom "explozijom" moci ugasiti.

    10-20-2005 09:45
    Nepoznata1
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Samo da jos sekundicu preciziram neke stvari, zbog mogucih nesporazuma.

    Ni u jednom trenutku nisam rekla da Bog ne postoji niti da u njega ne treba vjerovati.
    I sama vjerujem u Boga, ali ne vjerujem u Sudnji dan i takozvani bozji sud. Ne vjerujem da se moramo citav zivot patiiti da bi na"onom svijetu" bolje zivjeli.
    Uvidjela sam da postoji uzasna kontradiktornost u Svetim Knjigama jer profeti npisase na stotine (da ne kazem na hiljade) strana govoreci nas kako moramo biti bolji, nikom zla ne ciniti, ne ciniti preljube (sto je opet relativno od jedne religije do druge) i narocito ne ubiti.
    I onda nas na kraju Svete Knjige pozivaju na Sveti Rat protiv nevjernilka. Kako Bog koji nas uci miru zeli da ubijemo za njega?
    I ko su nevjernici?
    Oni sto ne vjeruju na isti nacin kao i mi sami?
    I gdje je onda tu tolerancija o kojoj se na prethodin 900 strana pisalo?
    I kakav je cilj tog svetog rata?
    Osvojiti komad zemlje, osvojiti jedno selo i grad?


    Bas tu covjek treba biti lucidan i dobro razmisliti na koji nacin su "savjeti" iz svetih kjiga proutumaceni i sta se od nas, koji u Boga vjerujemo, ocekuje.
    Mislim da je Bog dao mogucnost da svaki posten covjek do njega nadje put i da mu za to religije bas i nisu potrebne. Svi kazu isto "Bog je veliki" i "Bog je jedan". Svako ko potrazi njegovu pomoc, dobice ju.
    Sudnji dan je izmisljen da se mase manipulisu strahom, nista drugo.

    10-20-2005 11:02
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svako ima pravo na svoje misljenje, Srce.... niko ne trazi da se slozis sa onim sto drugi pisu !

    Ali ne trebas ni da omalovazavas to !

    Nadam se da se razumijemo ! 10.gif

    ___________________________________________________________________

      21.gif

      10-20-2005 11:07 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
      Nepoznata1
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Meni samoj neke stvari u svemu tome nisu jasne, pa bih zeljela da cujem sta i drugi o tome misle!

      Zeljela bih razmijeniti misljenje, nadam se da to nikoga ne vrijedja.

      broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Nepoznata1 dana 10-20-2005 u 12:31.

      10-20-2005 11:11
      nik obrisan
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      14.gif

      10-20-2005 11:12
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)
      pokretac teme Thread Started by tana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      silva fala na doprinosu na ovoj temi, rado sam te cito.

      ne bi se slozio u jednom a to je, kako kazes "da se moramo citav zivot patiiti da bi na onom svijetu bolje zivjeli."

      ne vjerujem da nijedna monoteisticka religija zastupa pricu da se moramo patiti na ovom svijetu da bi nam bilo bolje na "onom". u kuranu nigdje to ne pise, da se moramo patiti i odricati culnih uzivanja. absolutno ne. pise da trebamo biti dobri ljudi i posteni, ne mrziti ljude, ne zeliti im zlo, ciniti dobre stvari .... itd - da bi nam bilo dobro na "onom" svijetu.
      uostalom svaki posten covjek ovo sve radi, pa bio on vjernik ili ne. po meni ne moras ni biti vjernik, ako radis sve ove dobre stvari i ne radis lose, da bi uzivo na "onom svijetu"

      analogijom zakljucujem da i u bibliji i u tewratu pise slicno ili isto ko i kuranu, jer znam da sve tri knjige dolaze od boga.

      zabluda je da religija namece patnju i odricanje u ovom zivotu da bi bilo bolje u drugom. jedna od mnogih zabluda vezanih za religiju. i sam sam vjerovo u mnoge zablude dok nisam procito, dok nisam poceo vjerovati. ljudi ko ljudi


      udaljismo se od teme ...... sudnji dan ....

      recimo jedna od zabluda je da dusa covjekova kad umre ide odma ili u raj ili u pakao. ako sam ja dobro skonto kuran jos NIJEDNA dusa nije otisla nidje. u stanju su hibernacije i tako ce ostati sve do sudnjeg dana. samo ON zna kad ce se dogoditi apokalipsa, mozda sutra mozda za milijardu godina.

      nisam slucajno zapoceo temu sa naukom, da bi je nastavio knjigama. nauka je ta koja se sve vise i vise primice religiji i otkriva stvari polako, stvari koje su vez davno zapisane.

      zasto mislis silva da je sudnji dan izmisljen da bi se zastrasivali ljudi? (moram ti priznati da sam i ja nekada tako mislio, generalno za religiju da je izmisljena da bi se manipulisali)
      ali je fakat da se niko ne boji sudnjeg dana, niko nije zastrasen sa njim. to je dan kada ce SVI umrijeti i ljudi i planeta, i nekako ne osjecamo strah od toga.

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      10-20-2005 17:00 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)
      pokretac teme Thread Started by tana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      silva, jos jedna zabluda, kolko sam ja upratio.

      nigdje u kuranu ne pise da je naredjeno da se ubijaju nevjernici, ili vjernici iz drugih religija.

      siguran sam da to ne pise ni u bibliji ni u tewratu.

      to je jednostavno jedna od mnogih ljudskih zabluda. nema kontradikcije.

      slazem se stobom da ce posten covjek naci put do boga, cak i bez religije.

      p.s. kad tebe citam koda sebe slusam prije 6-7 godina. 07.gif istu logiku imo i slicno dizivljavo religiju - kao sredstvo za manipulaciju.

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      10-20-2005 19:05 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      Nepoznata1
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      U pravu si kad kazes da Kur'an ne govori o patnji na ovom svijetu, da bi nam na onom drugom bilo bolje.
      Medjuti, kao sto sam i juce pisala, potrebno je staviti se u kontekst vremena u kome je to pisano. Kur'an je nekoliko stotina godina mladji od Novog zavjeta, koja je i sam na stotine godina mladja od Starog Zavjeta. Postoje izvjesne promjene u samom konceptu jer sa razvojem civilizacije, razvijen je i sam koncept religije. Upravo zbog toga u Kura'nu ne mozes naci izvjesne stvari koje su izazivale sukobe nakon pojavljivanja Novog zavjeta. Na primjer, boziji lik se u Islamu ne prikazuje covjecjim likom, za razliku od Biblije. Ljudske patnje se ne velicaju u Kur'anu kao u Bibliji, takodje se ne uskracuju culna uzivanja. U Bibliji sve to postoji, mada se jako malo postuje u danasnje vrijeme. Na primjer, hriscani ne bi trebali imati odnose osim zbog prokreacije, siromasni trabaju biti sretnio sto su siromasni, jer ce se poslije bozjieg suda stanje promijeniti te ce posljednji biti prvi, primjeri su brojni.
      Iz tog razloga "nove hriscanske religije" ili sekte koriste evoluciju covjecanstva da dobiju adepte.Postoji takodje i dio Novog zavjeta koji poziva na Sveti Rat protiv satanovih pristalica, cini mi se da i Kur'an nesto o tome govori, ali mozda se varam.

      No kao sto i sam kazas, udaljismo se od teme.

      Cinjenica je da se religija i nauka priblizavaju, sto po mom misljenju izvjesnim religioznim vodjama ne ide na ruku. Do duse nikada im nije ni islo, ako se sjetimo perioda inkvizicije i ubijanja svega sto je podsticalo razvoj nauke.
      Jesi li znao da se Marx, koji je porijeklom bio jevrej i mason, sluzio Biblijom kada je razvijao ideju o komunizmu i idealnom drustvu?
      Kraj nase galaksije je neminovan, o tome nema sumnje. Samo se postavlja pitanje kada ce se to desiti.
      Novi zavjet opisuje taj period identicno, ili skoro identicno Kur'anu.
      Kazu doci ce do tog velikog rata, koga ce prethoditi velike bolesti i period gdje ce satanovi znaci biti svugdje vidljivi. Ljudi ce biti pohlepni, zli, ubijace jedni druge. Sudnjem danu ce pretoditi i prirodne katastrofe koje ce ljude upozoravati da se sudnji dan primice. Medjutim, samo ce odabrani biti u mogucnosti da ih pravilno protumace, s obzirm da ce sve druge satan zaslijepiti.
      Nakon tog velikog rata, nicega vise nece biti. Nicega, osim bozijeg suda. Svuda oko nas ce biti mrak i Bog ce biti jedna svjetlost. Samo ce odabrani otici u vjecni zivot, drugi ce goriti u vjecnoj vatri.

      Vratimo se sada na naucno glediste svega toga.

      Moja interpretacija je sljedeca:
      Sta ako su ljudi vec dosli iz neke druge galaksije, koja je eksplodirala?
      Sta ako je ta Noeva ladja u stvari neki svemirski brod koji je na zamlju dodnio zivot?
      Meni to djeluje potpuno logicno i sve mi ima neki smisao.

      S obzirom da ce galaksija nestati, cinjenica je da ce svuda biti mrak.
      Boziji sud, mozda i nije boziji, vec odluke mocnika. (ne govorim ovdje o drzavnicima, oni su marionete, govorim o mocnicima koji ekonomskim putem diriguju ovaj svijet)
      Oni ce odluciti ko ce "dobiti kartu za vjecnost" i otici u potragu za novom galaksijom. Vjecnost ne mora znaciti da cemo zauvijek zivjeti, vec da ljudski rod nece nestati s nestankom nase galaksije.
      Obicni mali covjek ce nestati zauvijek, sto je opet logicno, jer se svi nece prevesti u Novi svijet.

      Mozda sam previse skepticna, ali za mene je sve to izuzetno logicno.
      Sto se mene licno tice, s obzirom da cu vec odavno biti prasina kad do toga dodje, pokusavam da zivim svoj mali zivot sto ljepse. Uzivam u svakom trenutku, brinem se o mojoj curici, kome ne mogu pomoci, necu mu ni odmoci, a pomazem kome god mogu. Vjerujem da onaj ko zlo cini, lose i prodje. Postoji neka ravnoteza u svemiru i vjerovatno ju On cini. Ko zna, mozda je stvarno negdje, mozda nas gleda i mozda ce ipak doci da kaze ko ce imati mogucnost otici u novi zivot, a ko ne...ko to zna?

      10-21-2005 09:43
      Lvisz Lvisz is a Male
      avenija kruzno




      Poruka: 114

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      dusha se nakon smrti postepeno odvaja od tjela i od voljenih. vremenski je tesko reci koliko traje taj prelaz, jer sve zavisi od slucaja do slucaja. sigurno je jedno, da je dusha nakon smrti prisutna o ovoj nashoj sferi pojimanja.
      sudnji dan ce biti, ali smo jos daleko od njega...mene vise zabrinjava ova, vec uveliko poodmakla, borba protiv Planete Zemlje, koja takodjer ima svoju dushu [Gaia], iz koje nikako i nikada ne mozemo izaci kao pobjednici, jer, sto vise stetimo Zemlji, utoliko vise stetimo samo sebi...Amerikanci, kao najveci zagadjivaci, su od pojma demokracija napravili lakrdiju, jer da nije tako, onda bi davno vec prestali zagadjivati zrak koji disemo...

      ___________________________________________________________________

          10-23-2005 16:06 Lvisz is offline Posalji Email za Lvisz Homepage of Lvisz Pregledaj poruke od Lvisz Dodaj Lvisz u listu prijatelja
          Nepoznata1
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          10.gif
          U pravu si, potpuno se slazem s tvojim misljenjem

          10-23-2005 16:46
          Rondo Rondo is a Male
          stalni dopisnik


          Poruka: 1085

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Licno, cisto sumnjam da ce svi ljudi ikada umrijeti...mislim da ce covjek uznapredovat toliko da ce otkriti ili ostvariti zivotne uslove negdje daleko, daleko...pa i kad sunce rokne ima se dje otici...pa ja...

          10-27-2005 22:57 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          osvjezavanje teme - da je shockwave i andrej lakse nadju 11.gif

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          11-04-2005 21:37 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com