Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » LEGENDE MOSTARA » Mithat Hujdur - Hujka » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (27): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Abdullah al-Mustari Abdullah al-Mustari is a Male
ne more meda




Poruka: 47
Location: Mostar

Mithat Hujdur - Hujka Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

LEGENDA KOJA SVIJETLI
Posljednja Hujkina zelja

Ratna '93. Kraj mirisnog lipovog mjeseca. Teku ratni dani, jedni za drugim i slicni jedan drugom kao jaje jajetu. Svakodnevno granatiranje sa Huma, Djubrana, Zovnice, Planinice... Po spustanju mraka, tamo oko 21 sat, dzenaze poginulim. Pet, deset, petnaest, a ponekad i 20 dzenaza. Obicno izmedju rusevina u bivsoj robnoj kuci "Standard", ili u holu zgrade Narodnog pozorista. Svaku vecer na ovim mjestima se skupimo, kako bi ispratili rahmetlije sa kojima smo mozda do unazad cetiri-pet sati pricali pod nekom strehom, u zavjetrini ili u nekoj od brojnih rusevina.

26. juna. Podne je. Velika vrucina, zrak prorijedjen, otezano disanje ili kako neko rece - disemo na skrge. Iako granatiranja ne prestaju, Mostarci u inat nece da se sklone sa ulica i sokaka. Zvanicna vlast upozorava preko radija, oglasa i policajaca da se ljudi sklone i izbjegnu udar granate, snajpera. Ali nista ne pomaze. Ljudi k'o ljudi, iz nekog inata, srdzbe ili ponosa, dostojanstveno setaju Glavnom, Fejicevom i Cernicom. Tako prkose spodobama sa brda.

Drzeci se zaklona, oko podne, krecem prema Tepi. U susret mi dolaze Hujka i Cico Sahovic. Kako sam u posljednjih desetak godina stalno vozario do Sarajeva i nazad, mnoge sugradjane i ne poznajem. Do tada mi je izmakla prilika da upoznam Hujku. Dosta sam cuo o njegovim podvizima, pa i susretao na ulici, ali ga nisam upoznao. I evo trenutka u Telcevoj ulici kada me Cico upoznaje sa cuvenim komandantom. Iz neke znatizelje pridruzujem im se do Glavne ulice. Najedanput ce Hujka: "Jarani moji, prije tri dana bio sam u 'Muftijstvu' i rekao efendiji Smajkicu: "Dragi muftija, sprema se velika bitka. Mi cemo je dobiti, ali predosjecam da ce se sa mnom neki devar desiti. Ako poginem, dragi muftija, sahranite me ovdje u Sehitluckom parku, eno - pokaza Hujka rukom, ispod onog sirokog stabla." Cico i ja se sagledasmo, ali Cico se ubrzo izvuce iz ove situacije, pa se obrati Hujki: "Okani se toga Hujka, zivjeces ti nama, jos sto godina i voditi u nove bitke." Tako se i rastadosmo.

Pet dana kasnije zapoce velika bitka. Borba za Bijelo Polje i Sjeverni logor. Pred samo svitanje, po gradu se, od uha do uha, pronese vijest o Hujkinoj smrti. Sok! Nevjerica, tuga. Ni velike pobjede za Bijelo Polje i Sjeverni logor ne obradovase Mostarce. Tuga za Hujkom je bila pregolema. Komanda donese odluku da se Hujka sahrani u Sehidskom parku. Sa njim jos deset boraca. To se i obavi 1. jula u 22 sata. Upravo ispod onog debelog drveta gdje je Hujka i pokazao Cici i meni prije samo 5 dana. I staro i mlado slatito se na dzenazu Hujki. Svi su zeljeli da odaju posljednju pocast legendarnom Midhatu.



Duboko potresen kasno sam se vratio kuci. Vukla me je silna zelja, valjda inspiracija, da nesto napisem o vrlom Hujki. U jednom dahu nastali su ovi stihovi:

Gospodine muftija, Bozji pravednice,
Ja, Midhat Hujdur, po nadimku Hujka,
obican covjek i do vjere drzim,
Jesam komandant slavne brigade,
i jesam Muftija, dragi, imao bitaka mnogo,
kao borac i vodja jedinice "Slavne",
borbe mnoge ostavio iza sebe.
Jest', uceni covjece, da se islo hrabro,
na Gorance, Hum i Podvelezje,
i gdje jos, sada se ne bih sjetiti mog'o.
Islo se, muftija nas, u svako doba dana i noci,
vise gladan, nego sit, vise sanjiv nego cio,
ali islo se bez mrka pogleda i prijekora.
Padali smo i dizali se, ali islo se na naprijed,
sa ciljem zacrtanim, osloboditi grad,
od onih sa brda sto pucaju u obicne ljude,
sirote zene, nejaku djecu i bolesne starce.
Efendija dragi, vidi golema cuda,
te spodobe s brda pucaju samo po raji,
smjestenoj u kucama uz nasu ljepoticu rijeku,
samo po sirotinji sto se oko nje skrasi,
dok ostali dio grada, hvala Bogu, ostavise na miru.
Mnogi su moji jarani pali,
sto su imali, dragi efendija, za Mostar su dali,
i neka ih Allah pravedno nagradi.
Gospodine muftija, bozji pravednice,
ja slutim da se i meni blizi posljednja bitka,
slutim da ce moji jarani i tu prepreku srusit'
i da cu i ja tome doprinos dati,
ali da pobjedu, ipak, necu docekati.
Zato, muftija dragi, ispuni mi posljednju zelju,
spustite me u mezar u haremu sto se po sehidima zove.
Molim Te, efendija, neka to bude bez velike pompe,
Jer, Hujka je zivio, radio je, eto, borio se,
uvijek uz jarane svoje,
pa neka Allah odredi ima li mjesta za Hujku,
pored njegovih skuti.

Sutradan odoh kod muftije. Primi me od srca. Upita me sta me je nagnalo da dodjem. Ispricah posljednji susret sa Hujkom. Rekoh mu da je Cici i meni Hujka saopstio svoju posljednju - zelju. Muftija klimnu glavom i uzdahnu. Prekidoh nastalu pauzu:

Dragi muftija, ja sam kao sto Vam je poznato sudija, nisam pjesnik, istina, nesto pisem - vise za "svoju dusu". Nakon dzenaze o Hujki sam napisao ovu pjesmu, pa sam, da bi sebe provjerio, dosao kod Vas da provjerim da negdje nisam pogrijesio. Muftija, opet, klimnu glavom i pokaza rukom da to sto sam napisao procitam, sto i ucinih.

"Duse mi, kao da si bio ovdje u danasnji dan kada me je posjetio rahmetli Hujka. Duse mi, kao da si i ti sjedio ovdje. Cuvaj to sto si napisao. Mozda ce jednog dana vise vrijediti, nego sto vrijedi danas."

Ubrzo se i rastadosmo.

Spustajuci se niz stepenice na Sehitlucima, nisam ni slutio da ce se Sehitluci tijelima najboljih Mostaraca, za svega 5-6 mjeseci toliko popuniti. Citava jedna besmrtna mladost. Nezaboravna su imena Hujke, Arifa, Mirze, Harisa, Sece, Tesle, Lendre, Nake... neka im je veliki rahmet.

___________________________________________________________________

    “Oni zele da ustima svojim utrnu Allahovo svjetlo, a Allah zeli vidljivim uciniti svjetlo Svoje, makar ne bilo po volji nevjernicima”. /At-Tawba; 32/

      الله اكبر

01-17-2006 00:18 Abdullah al-Mustari is offline Posalji email za Abdullah al-Mustari Homepage of Abdullah al-Mustari Pregledaj poruke od Abdullah al-Mustari Dodaj Abdullah al-Mustari u listu prijatelja
GARAVUSA GARAVUSA is a Female
Misiica ljeta 07




Poruka: 8658
Location: Holland

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

33.gif 33.gif 33.gif

___________________________________________________________________

    NIJE LAKO BITI JA ! ! !

01-17-2006 00:24 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
GARAVUSA GARAVUSA is a Female
Misiica ljeta 07




Poruka: 8658
Location: Holland

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

imam i ja jednu finu pricu , mozda je nekom prilikom nadovezem na ovu

prica o Hujkinom suborcu Enki 33.gif

___________________________________________________________________

    NIJE LAKO BITI JA ! ! !

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane GARAVUSA dana 01-17-2006 u 00:42.

01-17-2006 00:25 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
taja_ch taja_ch is a Female
cernichka




Poruka: 1358
Location: U najljepsem gradu na svijetu!

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

33.gif 33.gif 33.gif

___________________________________________________________________

    La sagesse d'une personne se reconnais par sa patience...

    11.gif

    01-17-2006 00:36 taja_ch is offline Posalji email za taja_ch Pregledaj poruke od taja_ch Dodaj taja_ch u listu prijatelja
    Gianni Gianni is a Male
    raja




    Poruka: 2199
    Location: North see

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ponos LUke i MOstara 33.gif 33.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    There are no wrong choices; there are only different choices.

    01-17-2006 10:21 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
    Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
    rezimski novinar




    Poruka: 3241
    Location: Iza

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif

    ___________________________________________________________________
    Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

    01-17-2006 10:57 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
    Edo Edo is a Male
    Bad Company




    Poruka: 2324
    Location: Somewhere in time......

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif

    ___________________________________________________________________

    01-17-2006 15:27 Edo is offline Pregledaj poruke od Edo Dodaj Edo u listu prijatelja
    Cartman Cartman is a Male
    ne more meda




    Poruka: 54
    Location: NY

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ovo sam vec jednom negdje procitao ali ipak ti hvala. Hujka je bio pravi heroj naseg grada i to treba da se zna. 33.gif

    ___________________________________________________________________
    “The Balkans produce more history than they can consume” ~Winston Churchill

    01-17-2006 16:21 Cartman is offline Posalji Email za Cartman Pregledaj poruke od Cartman Dodaj Cartman u listu prijatelja
    rimda rimda is a Male
    raja




    Poruka: 1827
    Location: BULEVAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Da divno... bogu hvala imao sam tu cast da na "vezi" u juznom i provedem nekoliko noci sa njim na dezuri .... Samo kratko cu se nadovezati na ovo... jedne veceri oko 2 ujutru zovu sa desne da je pukla linija izmedju prvih linija i minobacacha na Podvelezu i po belaju ja na dezuri (da se ne foliramo...umro sam od straha..kontam dok ja to pronadjem klepit ce me snajper sto puta), ja se spremam i nako da izvinete sav nikakav, kad naidje Mito ko da ga je sam bog poslao 33.gif i pita mene komandant sta je mali... Ja mu kazem sta je po srijedi... A,on za slushalicu i skresa im tamo sve zivo... Imate li vi svoje ljude tamo ili ne itd itd.... I ne odo ja nikuda nego u miro prespavah i tu i jos dosta noci u juznom... Tek dosta godina poslije sam poceo preturati po glavi sve to sto se dogadjalo... Bog dobri zna sta bi bilo od mene da sam otisao tu noc gore,ko zna mozda mi je i glavu izvadio tu noc, a sto je u biti vrlo vjerovatno... 33.gif RAHMET MU LIJEPOJ DUSHI..... 33.gif

    ___________________________________________________________________
    38.gif Admir Stupac 38.gif

    01-17-2006 20:10 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    01-17-2006 20:19 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Tekija Tekija is a Female
    seka




    Poruka: 584

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Rahmet mu dusi lahka mu zemljica bila 32.gif

    01-17-2006 20:37 Tekija is offline Homepage of Tekija Pregledaj poruke od Tekija Dodaj Tekija u listu prijatelja
    Princ-s-Neretve Princ-s-Neretve is a Male
    Licnost godine '05




    Poruka: 9946
    Location: Eo me tu sam !!

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif Rahmet mu velikoj dushi 33.gif

    ___________________________________________________________________


      Kompleks je ko qrac kad se digne jebaji ga 19.gif
        13.gif

        01-17-2006 20:40 Princ-s-Neretve is offline Posalji Email za Princ-s-Neretve Pregledaj poruke od Princ-s-Neretve Dodaj Princ-s-Neretve u listu prijatelja
        al capone al capone is a Male
        moforaja




        Poruka: 5008
        Location: grad andjela

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        rahmet mu dusi 33.gif

        abdulah nabroja neke.. 29.gif
        ima tu jos puno ne nabrojanih ljudi koji nose velike zasluge 23.gif

        ___________________________________________________________________



          http://www.youtube.com/watch?v=yqErQ-OeIoY

          01-17-2006 22:49 al capone is offline Posalji email za al capone Homepage of al capone Pregledaj poruke od al capone Dodaj al capone u listu prijatelja AIM Screenname: shef YIM Screenname: no name
          pasha pasha is a Male
          Super Moderator




          Poruka: 9495
          Location: uh jebo te

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          33.gif

          ___________________________________________________________________

            neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
          Oscar Wilde

          01-17-2006 23:45 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
          Emir Emir is a Male
          samo sto nisam




          Poruka: 1120
          Location: NYC

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          33.gif

          ___________________________________________________________________

            01-18-2006 18:48 Emir is offline Posalji Email za Emir Pregledaj poruke od Emir Dodaj Emir u listu prijatelja
            Bulka Bulka is a Female
            mofo beba


            Poruka: 9
            Location: Centar II

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            33.gif

            01-18-2006 22:17 Bulka is offline Pregledaj poruke od Bulka Dodaj Bulka u listu prijatelja
            lupi
            SexNepoznat

            Poruka: 245

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            IMA LI NEKO KO BI SA RIFOM:BUCOM ILI OSTALIM SABORCIMA NAPRAVILI NEKI RAZGOVOR ILI ANEGDOTU DA NAM ISPRICAJU U VEZI OVOGA NASEGA VELIKANA NASEGA LJEPOG MOSTARA:UNAPRJE HVALA.

            01-18-2006 22:44 lupi is offline Pregledaj poruke od lupi Dodaj lupi u listu prijatelja
            MoStArKa23 MoStArKa23 is a Female
            nije mi vise 23 :)




            Poruka: 460
            Location: Mostar ;)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            33.gif 33.gif Rahmet mu dusi 33.gif 33.gif

            01-19-2006 16:10 MoStArKa23 is offline Posalji Email za MoStArKa23 Pregledaj poruke od MoStArKa23 Dodaj MoStArKa23 u listu prijatelja
            capljinac capljinac is a Male
            raja




            Poruka: 1676
            Location: na Neretvi

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            33.gif Neka ti je vjecni rahmet veliki hercegovacki komandante 33.gif

            ___________________________________________________________________
            Kamen,krs i maslina
            vinograd i Neretva
            najljepsa je zemlja ta
            moja Hercegovina.

            01-20-2006 06:23 capljinac is offline Pregledaj poruke od capljinac Dodaj capljinac u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17853
            Location: na prinudnom radu :)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            ako je iko zasluzio spomenik onda je to hujka rahmetli.

            vazda je iso srcem i bio je prvi vazda

            rahmet dusi hujka veliki 33.gif

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            01-20-2006 16:19 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            Stranica (27): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com