Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Promjena Religije » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Mika Mika is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 310

Promjena Religije Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Interesuje me vase misljenje o licnoj odluci neke osobe da promijeni religiju. S tim da ne mislim na istorijske dogadjaje , na masovna pokrstavanja ili islamizaciju, nego na moderno doba. Na Zapadu se desava, kod nas se i ne prica o tome (ne d'o Bog), a ako se i desi, katastrofa. Svi kazemo Bog je jedan, nije vazno kako ga zovemo ili mu se molimo, a opet promijeniti nacin kako mu se molimo izgleda da nije bas prihvatljivo. Kako vi to vidite?

___________________________________________________________________

    04-13-2003 21:18 Mika is offline Posalji Email za Mika Pregledaj poruke od Mika Dodaj Mika u listu prijatelja
    Sjeta Sjeta is a Female
    seka




    Poruka: 528

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Po mom misljenju sasvim ok stvar. Obicno religiju ne biramo, nego nam je data na rodjenju. I sasvim je moguce da nam kao odrasloj osobi ta ista religija ne odgovara i da nadjemo neku koja nam je bliza srcu.

    Ja nemam nikakvih problema sa tim. Mislim da neko mjenja religiju. Bujrum.

    ___________________________________________________________________

      04-13-2003 21:49 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ako ljudi promjene religiju zbog zdravih i iskrenih razloga onda je ok.

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      04-13-2003 21:57 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      celmica celmica is a Female
      MOtordzija




      Poruka: 122
      Location: Sarajevo

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Sto kaze tana, ako su u pitanju iskreni razlozi (a ne ideologija), onda je to OK. Nije lako biti vjernik, a jos je tezze promijeniti vjeru.

      ___________________________________________________________________
      Ovdje ni lokum nije rahat!

      04-14-2003 00:35 celmica is offline Posalji Email za celmica Pregledaj poruke od celmica Dodaj celmica u listu prijatelja
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      A sto da ne - svakome njegov zivot i njegovi razlozi.

      Ja znam da ja ne bih 05.gif , ali ima ljudi kojima to iz raznoraznih razloga nesto znaci ili predstavlja, cim su se odlucili na takav korak.

      Ako su to zdravi i zdravorazumni razlozi ja podrzavam. Cak me mogu pozvati na ceremoniji/obredu (ako ih poznajem) i drage volje cu istoj/m prisustvovati.
      Iskreno receno jednom sam i prisustvovala.

      04-14-2003 00:44
      tekija2 tekija2 is a Female
      carica decembra '03


      Poruka: 1116

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      MA NEMA SANSEEEEEEEEE DA JE MJENJAM.

      ZDRAVOOOOOOOOOOOOOOO

      ___________________________________________________________________
      ZaGuzicu.gif

      04-14-2003 04:29 tekija2 is offline Homepage of tekija2 Pregledaj poruke od tekija2 Dodaj tekija2 u listu prijatelja AIM Screenname: . YIM Screenname: .
      Mika Mika is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 310
      pokretac teme Thread Started by Mika

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      I ja tako nesto razmisljam, zasto da ne, kao sto kaze Kise, svako ima svoje razloge za svoje odluke i postupke. Doduse, ne mogu da skontam razloge zbog kojih je Mike Tyson, u zatvoru, presao na Islam, shvata li on svoje postupke, koka mozak.
      Imala sam priliku da saradjujem sa jednom mladom zenom iz Sarajeva. Dosla je ovdje poslije rata. Iz muslimanske je porodice, kako kaze nisu bili nesto religiozni, u smislu posjecivanja dzamije ili obracanja Bogu, ali su postovali svoje Muslimanske tradicije. Ona je ovdje dozivjela tragediju(izgubila malo dijete) i osjetila potrebu da se okrene Bogu, da nadje utjehu. Posto nije isla u vjerske skole, nije znala kako da se obraca Alahu, da klanja. Kaze da je htjela to na svom jeziku, nije imala volje ni zivaca da uci Arapske molitve napamet, a da ne razumije sta prica. Nasla je neku malu Hriscansku crkvu, predstavila se pastoru, objasnila o cemu se radi, i prihvatili su je. Nije postala nikakav fanatik, jednostavno zena ide da se moli Bogu za svoje dijete. Kaze da je nasla mir. Najteze joj je naravno palo to sto je porodica prekinula vezu sa njom, majka joj se krijuci javlja, otac i ostali ni da cuju (sramota za familiju). Nije imala podrsku ni od muza, naravno, ali ona kaze da napokon moze da spava i funkcionise normalno jer je nasla zajednicki jezik sa Bogom. Nesto sam o njoj razmisljala, pa mi je zato palo na pamet da postavim ovu temu.

      ___________________________________________________________________

        04-14-2003 05:11 Mika is offline Posalji Email za Mika Pregledaj poruke od Mika Dodaj Mika u listu prijatelja
        Lucky Lucky is a Male
        .iznogud




        Poruka: 65

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          po mom misljenju
        , osoba koja iskreno u srcu cuva osnovne vrijednosti koje SVE klasicne vjere postavljaju kao postulat, uopste ne pravi razliku izmedju vjernika i njihovog razlicitog prilaska i komunikacije sa bogom. nacin prakticiranja vjere moze biti stvar prakticnog izbora (mikin primjer kao i mnogi drugi koje znam u RAZNIM smjerovima) ili stvar tradicije, ali praviti razliku izmedju ljudi samo jer se na drugi nacin mole bogu, moze samo moralni, dusevni i zivotni bijednik. ljudi koji odredjuju svoje ponasanje ovisno o tudjem imenu, nacinu praktikovanja vjere, boji koze, spolu, fizickom zdravlju, ili seksualnom opredjeljenju; ne zasluzuju zrak koji disu i zemlju kojom hodaju.

        04-14-2003 05:35 Lucky is offline Pregledaj poruke od Lucky Dodaj Lucky u listu prijatelja
        Lucky Lucky is a Male
        .iznogud




        Poruka: 65

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            sviju pitam, nije vazno ciji je citat:

          Sto kaze tana, ako su u pitanju iskreni razlozi (a ne ideologija), onda je to OK. Nije lako biti vjernik, a jos je tezze promijeniti vjeru.


        da li bi iskreni razlozi bili u recimo situaciji: tokom rata pripadnik manjine promjeni vjeroispovjest jer jedino na taj nacin moze biti siguran da ce dobijati humanitarnu pomoc, i tako ce i on i njegova porodica prezivjeti?

        04-14-2003 05:37 Lucky is offline Pregledaj poruke od Lucky Dodaj Lucky u listu prijatelja
        celmica celmica is a Female
        MOtordzija




        Poruka: 122
        Location: Sarajevo

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        hm, koliko znam svi smo dobijali istu pomoc... ne znam kako je kod tebe bilo, ali nas u mjesnoj zajednici nisu pitali koje smo vjere (a od merhameta, kao i od karitasa, sam dobila veliko nista).
        No, kad' vec pitas, to nisu iskreni razlozi.

        ___________________________________________________________________
        Ovdje ni lokum nije rahat!

        04-14-2003 18:00 celmica is offline Posalji Email za celmica Pregledaj poruke od celmica Dodaj celmica u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        to sigurno nisu zdravi razlozi

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        04-14-2003 18:03 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        nadia nadia is a Female
        bice nesto od mene




        Poruka: 400
        Location: CH

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        to je i te kako zdrav razlog , bez lazne ideologije.
        a sta u toj situaciji nije zdravo je rat.
        to ti je isto ono sto ja kazem da bih kurvi noge prala da mi djeca ne moraju biti gladna.

        ___________________________________________________________________

          \ | /

          (@ @)

          -----o00-(_)-00o-----

        04-14-2003 18:25 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
        niko_i_nista niko_i_nista is a Male
        guster


        Poruka: 75

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Iz inata je nikad nebi mjenjo!

        04-14-2003 18:28 niko_i_nista is offline Posalji email za niko_i_nista Pregledaj poruke od niko_i_nista Dodaj niko_i_nista u listu prijatelja
        Monija Monija is a Female
        puterica


        Poruka: 94

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        po ovoj temi mogu odgovoriti samo za sebe: ja svoju nikada ne bih mijenjala

        as for others, svako ima pravo da zivi svoj zivot kako zeli. promjenuli je oni iz zdravih ili nezdravih razloga nije mi ni najmanje bitno (i nek ne diraju mene). ko sam ja da nekome kazem kako da zivi svoj zivot?!?!

        reci cu jos nesto po pitanju religije: da li cu ja da se molim kako moja religija nalaze ili ne, nije ni najmanje bitno. kada mi je tesko i kada osjetim potrebu, pomolit' cu se bogu i niko ne treba da zna za to. nije mi potrebno da idem u crkvu/djamiju da se pomolim. smatram da je to nesto izmedju mene i boga. i ne smatram sebe nista manjim vjernikom nego neko ko ide u crkvu/djamiju svaki dan. a ako svi ljudi koji ne prate propise jedne religije (ona nalozena rodjenjem) idu u dzehenem/pakao onda mogu i ja tamo.

        smatram da nema veceg postovanja prema bogu nego zivjeti zivot pravedno i cisto. roditelji su me odgajali u duhu, "budi dobar, ne cini zlo i bog ce se pobrinuti za tebe." to je ono sto ja vjerujem.

        ___________________________________________________________________
        Prijateljstvo se ne bira, ono biva, ko zna zbog cega, kao ljubav. -Mesa Selimovic

        04-14-2003 18:42 Monija is offline Posalji Email za Monija Pregledaj poruke od Monija Dodaj Monija u listu prijatelja
        First Lady First Lady is a Female
        samo sto nisam




        Poruka: 1404
        Location: NY

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        sto se ovoga tice... mislim da nijedno ljudsko bice nema pravo osudjuvati nekoga zbog takve odluke bilo da je iskrena ili ne

        ___________________________________________________________________
        Live, and let LIVE!!!

        04-14-2003 20:12 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
        babusha babusha is a Male
        Licnost Foruma '03




        Poruka: 2959
        Location: donji trap

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Mislim Celmice i Tana
        da spasavanje sopstvenog zivota
        i zivota svoje porodice
        jesu itekeko krupni i iskreni razlozi.
        Da sam se nasao u takvoj situaciji
        uradio bih to ko iz topa
        da bih obezbijedio djetetu da prezivi.
        Druga je stvar da li je sami cin
        prelaska na drugu vjeru bio iskren-vjerovatno nije.
        A kad razlozi i opasnost prodju ,
        lako se vratiti onome sto covjek nosi u srcu
        i vjerovatno nikad nije ni napustio.
        Ne znam da li cete me pravilno shvatiti ? 02.gif

        Da li zena (obicno) koja se zeli udati za covjeka druge vjere
        cini to iskreno - mislim da ne u vecini slucajeva
        Da li su njeni razlozi prelaska iskreni - Da u svakom slucaju

        ___________________________________________________________________



            19.gif

            04-14-2003 20:55 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
            celmica celmica is a Female
            MOtordzija




            Poruka: 122
            Location: Sarajevo

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            jeste babusha, ali je ovdje je valjda rijec o samom cinu prelaska na drugu vjeru.
            Ja bih prije rekla da je zalasno da neko mora promijeniti svoju vjeru da bi njegova porodica prezivila.

            ___________________________________________________________________
            Ovdje ni lokum nije rahat!

            04-14-2003 23:12 celmica is offline Posalji Email za celmica Pregledaj poruke od celmica Dodaj celmica u listu prijatelja
            babusha babusha is a Male
            Licnost Foruma '03




            Poruka: 2959
            Location: donji trap

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od celmica:

              jeste babusha, ali je ovdje je valjda rijec o samom cinu prelaska na drugu vjeru.
              Ja bih prije rekla da je zalasno da neko mora promijeniti svoju vjeru da bi njegova porodica prezivila.


            Naravno da je zalosno.

            Ali da li bi recimo
            da ti je to jedina alternativa
            promjenila vjeru
            da bi bukvalno prezivila?

            ___________________________________________________________________



                19.gif

                04-15-2003 06:17 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
                nadia nadia is a Female
                bice nesto od mene




                Poruka: 400
                Location: CH

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                ma jasta bi bola babusha nego bi i to 90% a onih ostalih 10 % su spomenici (ko ima potpis da su ljudi koji ne mjenjaju stav u stvari spomenici ?).

                ali to su extremne situacije.

                ovako , u normali , mislim da niko za to nema razloga i onima koji to cine ( npr. Tajson ) ja nista ne vjerujem.izlupali ga u onim mechevima i ne zna vise sta radi.

                osnov svake vjere je dobar i daje ti mogucnost da se obratis bogu. zalosno bi bilo kad bi bog samo arapski razumio ( pa on je ipak poliglota 10.gif ) .

                ali u danasnje vrijeme mijesanja politike i vjere skoro neminovno.
                odreci se takve militantne vjere mene ne bi cudilo.

                ___________________________________________________________________

                  \ | /

                  (@ @)

                  -----o00-(_)-00o-----

                04-15-2003 07:18 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
                Lucky Lucky is a Male
                .iznogud




                Poruka: 65

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                celmice, tebi je bilo 8 ili 11 godina kad je poceo rat. pojma ti nemas sa zivotom ko je kakvu humanitarnu primao, da izvines, u tvojoj i u ostalim mjesnim zajednicama. otkud ti znas sviju ti? iz novina? iz waltera? iz komsinicinih usta sto je prepricavala? iz izvjestaja WTF-a?
                i ne pricamo o ratu u sarajevu niti je to tema, tako da mozes otvoriti drugi thread pa cemo razmjeniti ratna civilna iskustva.

                ne mogu uopste da shvatim da iko moze osuditi ikoga drugoga i zbog bilo cega, a pogotovu zbog tako intimnih stvari kao sto je religija. otkud vi znate kad se u covjeku prelomi i da li se ikad prelomi? znate li kad se u vama prelomilo? znate li kad bi se prelomilo?

                ne govorim ovo direktno samim ucesnicima threada, nego svima vama koji ste ikad potajno osudili "poturicu, povlaha, po...." odakle vama pravo i dozvola da sudite ikoga.... otkad je na covjeku da sudi ikome?

                a ima i ona stara
                - "bil' se poturchio?"
                - "nikad, vala".
                - "a iz inata?"
                - "odma".

                broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Lucky dana 04-15-2003 u 07:57.

                04-15-2003 07:51 Lucky is offline Pregledaj poruke od Lucky Dodaj Lucky u listu prijatelja
                Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com