Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » fenomen muslimana koji se stide svog identiteta 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (38): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ima i taj fenomen zela, ovaj sto si spomeno. i opet uglavnom kod muslimana ...

mozda nisi najsretnije formuliso ali u biti je ovaj fenomen: poslije rata opet imas muslimana koji se na svakom koraku trude da naglase da su muslimani, busaju se u prsa (koda nekog briga sta je ko i sta ko jede, sto vazi i za ove iz prvog fenomena), koji mijesaju patriotizam sa religijom ... itd .... ali to je drugi fenomen

ja ne bi direktno svrstavo "nove" vjernike u one "na baterije" neki jesu na baterije i idu linijom manjeg otpora, a neki su istinski vjernici .... zasto se ne bi neki covjek mogo promjeniti u trideset i nekoj .... ta nismo givikti ... ali nije to tema ....

izgleda svi fenomeni vezani za muslimane 23.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-09-2006 22:29 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nekako imam osjecaj da ovaj prvi fenomen i ovaj drugo sto ga zela spomenu - da su zbog istih razloga ... koje ja jos uvijek nisam skonto.

dvije krajnosti a razlog isti. ostaje nam samo da skontamo koji je to razlog.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-09-2006 22:31 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
VolimRodjene VolimRodjene is a Male
rodjeni




Poruka: 1037
Location: Prve proleterske 1

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

iako ce me ovi sadasnji antikomunisti razapet reci cu ovo:
muslimani su u jugoslaviji spaseni iz ralja velikohrvatskog i velikosrpskog koncepta i to sasvim neocekivano i suprotno njihovim najboljim ocekivanjima. Iz tog razloga su Jugoslaviju i volili najvise od svih i trudili se da budu sto veci Jugosloveni kako slucajno oni ne bi ispali krivi za nesto i smatrali su da svojim primjerom i druge treba da navedu na to isto i na to da isto vole Jugoslaviju. Jugoslaviju su muslimani dozivili kao spasioca i zato su htjeli da budu najveci Jugosloveni jer tu su zemlju iskreno volili i htjeli su da budu sve ono sto je ona propagirala i htjeli su da svojim primjerom i kod drugih potaknu tu ljubav. Muslimanima bratstvo jedinstvo nije bilo ideal, nego religija.
zbog toga su dozivili hajmo reci odredjenu "krizu identiteta".

___________________________________________________________________

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane VolimRodjene dana 03-09-2006 u 22:50.

    03-09-2006 22:49 VolimRodjene is offline Pregledaj poruke od VolimRodjene Dodaj VolimRodjene u listu prijatelja
    zela zela is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 161

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    jer su tako odgajani !!!!!!!


    od vrtica, skole, vojske , partije preduzeca, izvidjaca, planinara.....

    ___________________________________________________________________

      [/SIZE]

      03-09-2006 22:53 zela is offline Pregledaj poruke od zela Dodaj zela u listu prijatelja
      zela zela is a Male
      avenija kruzno




      Poruka: 161

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      zaboravih radne akcije

      ___________________________________________________________________

        [/SIZE]

        03-09-2006 22:56 zela is offline Pregledaj poruke od zela Dodaj zela u listu prijatelja
        zimzelen zimzelen is a Male
        guster


        Poruka: 54

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Tana sve si lijepo objasnio tekstom s pocetka teme.Slozio bih se s tobom.Ali sta ako sam ja rodjen od roditelja Muslimana,a nisam nikad zivio takvim zivotom.Vjerujem da se zbog toga nemam pravo tako ni predstavljati,mada mi srce malo ubrzano zakuca kad vidim munaru.Mozda smo svi mi koji zivimo vani pomalo izgubili identitet i asimilirali se u nova drustva,sto ne mislim da je u redu.Pogotovo mi koji zivimo u SAD.Nije bas lako predstaviti se Muslimanom,Stavljen je znak jednakosti izmedju nas i terorista,sto mi opet nismo i nemam ja vise ni zivaca da objasnjavam svakom Ameru razliku izmedju zapadnog i istocnog
        svijeta i kulture.Opet je dole lakse , medju svojima biti ono sto jesi.
        A,dobro si rekao za Srbe i Hrvate,oni mudro sute i gledaju svoje,gurajuci uvijek lazni kosmopolitizam i jugonostalgiju za koju smo mi uvijek bili suckeri!

        03-10-2006 00:05 zimzelen is offline Pregledaj poruke od zimzelen Dodaj zimzelen u listu prijatelja
        antiprotivan antiprotivan is a Male
        moforaja




        Poruka: 2823
        Location: Norway

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ja ne vidim nikakvog razloga ponositi se time sto sam musliman (sa malim m), a isto tako ne vidim nikakvog razloga stiditi se toga, meni je to zalosno...

        Jedino sto trazim to je da me se gleda kao covjeka, i kroz ono kakav sam, kako zivim i kako se ponasam medju ljudima, u svojoj familiji, a ne da me se sudi po tome kako se zovem, sta jedem ili ne jedem i sta pijem ili ne pijem, to je valjda moja stvar...

        Musliman je tako sirok pojam, a sta ja imam zajednicko sa onim iz Malezije, ili iz Afganistana, ili tamo negdje iz Afrike, a mislim da imam puno toga zajednickog sa onim iz Tuzle, Novog Sada, Splita, pa cak i Venecije ili Budimpeste, ako hocete...

        Ja se teoretski mogu ograditi od necega samo ako razgovaram sa ljudima koji generalizuju, pa misle: bin Laden musliman, ja musliman, znaci ja = binLaden !

        A takvim budalama se "pravdaju" samo oni koji su slicni njima, znaci oni bez mnogo soli u glavi...

        Fakta su ta da u BiH mnogi ljudi ne kontaju pojmove nacija, narod, vjeroispovjest... brkaju pojmove muslimani, bosanci, bosnjaci, i sta ti ja znam sta ce nam sutra natrpati da treba da se zovemo.... A da bi se to skontalo, onda treba krenuti od onoga sto Alaga nabroja u svom postu gore...samo se malo kome da prpati po tome, lakse biti papagaj pa ponavljati sta drugi govore...

        ___________________________________________________________________

          21.gif

          03-10-2006 00:32 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
          Rondo Rondo is a Male
          stalni dopisnik


          Poruka: 1085

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Kao sto Alaga rece, ima toga iha-ha da bi se dobio odgovor...
          Tana, procitaj nesto o Utilitarizmu i odnosu vecine nad manjinom i kako manjina opstaje pod vecinom a i sta se desava kad manjina upraznjava nasilje nad vecinom...pa mozda i dobijes odgovor koji ce zadovoljiti te u nekom segmentu jer:Baviti se psihologijom nacije je krajnje nezahvalan posao!
          Nema toga koje uspio!!!
          Ima ljudi koji se bave psihologijom grupa, kultura, subkultura itd...ali psihologijom nacije niko!!!

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Rondo dana 03-10-2006 u 01:27.

          03-10-2006 01:23 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
          Fraxinus Fraxinus is a Male
          proplivo


          Poruka: 11
          Location: Hrvatska

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ja sam katolik i Hrvat i mogu reci da kod katolika ima puno onih koji se boje to priznati u javnosti.U cetiri zida su kao katolici,a u javnosti,pa i na internetu to ne žele priznati.Zanimljivo je da se mnogi katolici u Hrvatskoj dive muslimanima što se ne boje braniti svoje vrijednosti i vas mnogi navode kao dobar primjer,koji bi trebalo slijediti,jer da objave onakve karikature za katolike,gotovo nitko ne bi izašao na ulicu i prosvjedovao.

          03-10-2006 02:30 Fraxinus is offline Homepage of Fraxinus Pregledaj poruke od Fraxinus Dodaj Fraxinus u listu prijatelja
          antiprotivan antiprotivan is a Male
          moforaja




          Poruka: 2823
          Location: Norway

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Taman sam htio dopuniti svoj post, i dodati da ne mislim da je taj fenomen koji Tana opisuje poznat samo kod muslimana, mislim da ima toga koliko hoces...na svim stranama...
          a evo i Fraxinus to potvrdjuje..

          Uzmimo pripadnike romskog naroda, od kojih su se mnogi, i iz razloga koje i Rondo spominje, dugo stidili svog porijekla, cak ga i negirali. Mnogi to i danas cine. Jevreji isto !

          A da ne spominjem minoritetne grupe u mnogim zemljama, vjerovatno u nastojanju da bi bili "ravnopravni" i posmatrani jednako. "Sami" (stari nomadski narod) u skandinaviji, eskimi, indijanci, eto da spomenem samo neke, mnogi odrzavaju svoju kulturu i tradicije, ali isto tako mnogi se "asimiliraju" i ne zele da budu posmatrani drugacije od okoline, zbog toga sto jesu...

          ___________________________________________________________________

            21.gif

            03-10-2006 09:51 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
            gandalf gandalf is a Male
            Mo-Starac




            Poruka: 4675
            Location: NEBUCHADNEZZAR

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Ja bih nekako vazda korak dalje isao, pa me zato ponovo interesuje,

            zasto su ljudi ponosni (ili se stide) necega na sto nisu sami uticali??? 14.gif

            ___________________________________________________________________
            Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
            Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

            03-10-2006 10:05 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
            alaga alaga is a Male
            moforaja




            Poruka: 5566
            Location: Zabrdalje

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od zela:

              jer su tako odgajani !!!!!!!


              od vrtica, skole, vojske , partije preduzeca, izvidjaca, planinara.....

            jesu li ostali odgajani u drugim vrticima 13.gif

            ___________________________________________________________________
            UT TU MIHI , ITA EGO TIBI

            03-10-2006 10:14 alaga is offline Pregledaj poruke od alaga Dodaj alaga u listu prijatelja
            mishko mishko is a Male
            bice nesto od mene




            Poruka: 343
            Location: croatia

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od zela:

              svi mi poticemo iz nekih sredina koje su svojstvene samo nama, nasoj blizoj okolini,

              porodici, sokaku, mahali, gradu .....itd, itd.

              mi se danas ponasamo upravo onako kako smo odgajani i vaspitavani, plus nase zivotno

              iskustvo. taj put nije pravolinijski jer onda nebi bio ljudski, malo sevelja i dolazi do iskusenja.

              medjutim,

              iznenadjuje me (mozda 14.gif ) trend ovih novih "vjernika na baterije" koji prekonoci

              postaju od recimo pankera sa karakteristicnim frizurama do fanatika sa bradama, od ateista

              sa svim mogucim porocima u djepu do " velikih" ovih ili onih.

              moje teorija je jednostavna , ovdje se niko nije ni najmanje promjenio, svi smo mi

              ostali isti, samo su neki tek sad pokazali svoje pravo lice.

              nadam se da nisam uvrijedio nekog ili skrenuo sa teme

            Lijepo je nista ne kontati , jelde zela 13.gif

            Covjek se mjenja dok je ziv a samo magarac i glup covjek se ne mjenjaju - rece neko
            Cudni su putevi ljudski zela ali je to tebi tesko objasniti . Neko traga za srecom pa je nadje u novcu , neko traga za pravim putem pa ga nadje itd itd . Kakvo je cudo da panker postane vjernik . Materijalizam je povrsan i pametnom covjeku nedovoljan za objasniti neke stvari pa se okrece duhovnosti . Cito sam o cerci jednog milijardera , onazisa koja se ubila a imala je sve pare ovog svijeta . Kontas ?, tesko je to nekima skontat .

            ___________________________________________________________________

              03-10-2006 12:32 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
              beli beli is a Male
              moforaja




              Poruka: 4103
              Location: USA

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Neshto ne mogu kora na erende... i nemojte ja kontam, ti ne...ili drugim rjecima ja sam pametan, ti si glup...najmanje je to poenta teme...
              Mislim da je krajnje vrijeme da se prestane diciti ili sramiti zato shto si musliman...
              svakom svoje i samo poshtivanje jednih prema drugima moze voditi naprijed....
              Niti mogu, niti hocu nekoga ubjediti da li se stidim, ili se ponosim shto sam musliman, jer i za jedno i za drugo ima i previshe razloga...e sad najbitnije je shto pojedini uzimaju kad njima odgovara pa su muslimani(nijedan imam, hodza, itd., nije im ravan) dok drugi citav zivot prozive, a ni mukajet od svega toga...dosljedno i u miru se mole, bez naglaska i pompe, poshtivajuci kako svoju, tako i tudje vjere, i drukcija ubjedjenja...
              Ne moze se mjenjat(preko noci) pa bilo to vama krivo ili drago i ne moze krvnik, lopov ili shta ti ja znam vec preshaltat se i sad je on vjernik a do juce nema shta nije radio...
              To me podsjeti jer se ovde(cemerika) mjenjaju vjere ko carape...juce bio/la katolik, danas je baptist...ili 25 godina bila katolik, sad je vrli musliman jer se udala za njega....
              Mozete pricati shta hocete, ali meni to neshto(da ne kazem debelo) smrdi...
              Znaci ako izda jednu vjeru, ne vidim razloga zashto ne bi opet, plus ljudi koji nemaju svoje principe i ne zive kao svoji, vec kako vjetar puhne, ili kako njima u tom trenutku odgovara...
              e o tim slucajevima se ne treba ni diskutovati, jer nisu vrijedni pomena...
              I shto je najgore od svega za "nove" vjernike je vazda kriv neko drugi shto oni nisu mogli doci do izrazaja, jal drzava, jal sistem, jal ovo, jal ono...ama budi ono shto hocesh ali nemoj kakicu - pishicu...

              ___________________________________________________________________
              audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
              autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
              Princ cuvaj mjesto na seciji....

              03-10-2006 14:01 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
              obrisana
              Gost


              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Bravo Beli 10.gif 10.gif

              03-10-2006 15:27
              cernica67 cernica67 is a Male
              puter


              Poruka: 126
              Location: USA

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              To se vrlo moze objasniti beli.
              To izda jednu vjeru i predje na drugu nema veze sa izdajom. Moze se to uporediti sa zakonima. Bog je slao kroz istoriju upustva i zakone ljudskom rodu i svaku staru je popravio sa novom tako da je sad Kur'an posljednje i konacno upustvo po kojem se trebaju svi vladati.
              Isto tako ja koji zivim u Americi nemogu reci da je moj presjednik Washington iako je on bio golem i pravi, njegovo je vrijeme proslo pa i njegovi zakoni. Sad je vrijeme Busha i njegovi se novi zakoni moraju postovati kao i njegova funkcija .
              Tako isto Kur'an i zakoni koji su u njemu trebalo bi da vaze danas za sve, jer je jedan Bog.

              03-10-2006 15:32 cernica67 is offline Posalji email za cernica67 Pregledaj poruke od cernica67 Dodaj cernica67 u listu prijatelja
              antiprotivan antiprotivan is a Male
              moforaja




              Poruka: 2823
              Location: Norway

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              hehe, cernica, ostaje ti jos samo da ubijedis jedno 4 milijarde ostalih...


              (Ako ubijedis papu, mozda ti bude lakse sa ostatkom)

              ___________________________________________________________________

                21.gif

                03-10-2006 15:45 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
                mishko mishko is a Male
                bice nesto od mene




                Poruka: 343
                Location: croatia

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                E svasta cojek procita ovdje . Ispada da ako je neko narkoman ne treba da se mjenja nego treba da ostane cijelog zivota narkoman . Ili ako je neko alkoholicar , kockar itd itd ni slucajno da nije uso u crkvu ili dzamiju sram ga bilo i stid . Nek ostane kockar cijelog zivota i nek mu porodica propada . 13.gif

                ___________________________________________________________________

                  03-10-2006 15:45 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od beli:

                    Neshto ne mogu kora na erende... i nemojte ja kontam, ti ne...ili drugim rjecima ja sam pametan, ti si glup...najmanje je to poenta teme...
                    Mislim da je krajnje vrijeme da se prestane diciti ili sramiti zato shto si musliman...
                    svakom svoje i samo poshtivanje jednih prema drugima moze voditi naprijed....
                    Niti mogu, niti hocu nekoga ubjediti da li se stidim, ili se ponosim shto sam musliman, jer i za jedno i za drugo ima i previshe razloga...e sad najbitnije je shto pojedini uzimaju kad njima odgovara pa su muslimani(nijedan imam, hodza, itd., nije im ravan) dok drugi citav zivot prozive, a ni mukajet od svega toga...dosljedno i u miru se mole, bez naglaska i pompe, poshtivajuci kako svoju, tako i tudje vjere, i drukcija ubjedjenja...
                    Ne moze se mjenjat(preko noci) pa bilo to vama krivo ili drago i ne moze krvnik, lopov ili shta ti ja znam vec preshaltat se i sad je on vjernik a do juce nema shta nije radio...
                    To me podsjeti jer se ovde(cemerika) mjenjaju vjere ko carape...juce bio/la katolik, danas je baptist...ili 25 godina bila katolik, sad je vrli musliman jer se udala za njega....
                    Mozete pricati shta hocete, ali meni to neshto(da ne kazem debelo) smrdi...
                    Znaci ako izda jednu vjeru, ne vidim razloga zashto ne bi opet, plus ljudi koji nemaju svoje principe i ne zive kao svoji, vec kako vjetar puhne, ili kako njima u tom trenutku odgovara...
                    e o tim slucajevima se ne treba ni diskutovati, jer nisu vrijedni pomena...
                    I shto je najgore od svega za "nove" vjernike je vazda kriv neko drugi shto oni nisu mogli doci do izrazaja, jal drzava, jal sistem, jal ovo, jal ono...ama budi ono shto hocesh ali nemoj kakicu - pishicu...


                  10.gif 10.gif 10.gif 10.gif 10.gif 10.gif 10.gif

                  03-10-2006 16:09
                  obrisana
                  Gost


                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od mishko:

                    E svasta cojek procita ovdje . Ispada da ako je neko narkoman ne treba da se mjenja nego treba da ostane cijelog zivota narkoman . Ili ako je neko alkoholicar , kockar itd itd ni slucajno da nije uso u crkvu ili dzamiju sram ga bilo i stid . Nek ostane kockar cijelog zivota i nek mu porodica propada . 13.gif


                  sta ti toliko prebiras , ko je sta ...ko sta radi ...koje je nacionalnosti ...

                  pusi li travu , pije li alkohol ....kako te samo nije stid , voditi brigu o drugome

                  i davati ocjene jel' nesto u redu ili nije

                  i ne samo ti , nego i drugi ovdje , koji se nabilavaju oko nacina zivota drugih ljudi

                  ko sta , kako , koliko

                  ko si ti ili bilo ko ovdje...ko ce nekome odrediti , negovo pravo ili ga ismijati zbog necega

                  to rade ljudi , koji su nezadovoljni sami sobom

                  laju na cijeli svijet oko sebe .....odraz male carsije u njima samima u njihovim dushama

                  03-10-2006 16:16
                  Stranica (38): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com