Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » fenomen muslimana koji se stide svog identiteta 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (38): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)

fenomen muslimana koji se stide svog identiteta Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nikad ovo necu shvatiti ......

ovaj fenomen postoji samo kod nas, tj kod bih muslimana

cesto ih srecemo i u zivotu i na internetu ...... i svaki put kad ih sretnem zaintirgira me zasto je to tako, ali nikad nisam skonto. ja ih nazivam "poslusni" muslimani.

ti ljudi se stide svoga porijekla, svoga identiteta, familije, i svega sto ima veze sa muslimanskim. kada se upoznaju sa ne-muslimanom prvo ce mu dati na znanje da oni ne drze puno do toga, da jedu krmetinu, piju pivu ..... i da su oni ustvari moderni ljudi, a ne ko ostali muslimani ..... ono znas: ja se zovem meho ali ja sam fin i nisam zatucan ko sto su ostali muslimani .....

na festama se takmice ko ce vise krmetine pojest i pive popit, ko ce vise sala i posalica napravit na racun muslimana, dimija, marama, ..... daju djeci ne-muslimanska imena .... imaju zestoke komlexe ..... jednostavno se stide svoga identiteta.

ja jos ne vidjoh srbina ili hrvata koji se stidi svoje istorije, svoga porijekla, svoga identiteta, itd .... i ja im skidam kapu zbog toga.

a ne znaju ovi "poslusni" da ih drugi ljudi uopste ne cijene zbog toga, pa cak ni ne-muslimani ih ne cijene zbog toga. kako ce te neko cijeniti ako ne ne cijenis sam sebe?

e haj ko ce meni objasniti ovaj fenomem i zasto je to tako? zasto samo kod muslimana?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-09-2006 17:58 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

necu nikakvih prepucavanja na ovoj temi, a pogotovo necu kategorisanja konkretnih ljudi/nickova. off-ovi i neukusni komentari ce biti brisani bez obavjestenja.

tema se nalazi na psihologiji i hocu da je posmatramo sa te strane - kao psiholoski fenomen.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-09-2006 18:00 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
nidze veze nidze veze is a Female
miss foruma '05


Poruka: 4762
Location: na stolu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Joj Tana ..vjerovo ili e jutro smo o tom nesto pricali uz kaficu



Neku vece mi se najavili gosti..ono ko u naselje doci

i haj cu malo da pripremim se...nesto pravila i da rezem mezu ..skonta da u frizideru pored cajni sudjuka prsuta i gluposti trenutno nemam ni jedan komad govedjeg prsuta..jer nikad se nebi ogrijesila i dala nekom nesto ko ne jede recimo svinjetinu

Jos me ova vamo jedna upozorava..hej Sanco..znas da nije zbog nas..vec oni su iz prave muslmanske obitelji pa mao zipa..

i ja hop..u auto i trka po govedi prsut i jos neke sitnice

servirala ja sto..sve kako treba...i po propisu , od pica ima svega kad on ko ispika on ce zestoko...haj kontam ..sta ima veze ...nije ramazan ili neso...mozda covjek nesto malo i popije...kad ono on haman iskapi ocu

haj sve to...juce ja kroz grad i u prodavnicu kad dingodpo ..zena mu na poslu a on sendvic od suhog svinjskog vrata...

ja ga samo pogledam, pozdrabim i prodjem


E Tana..ovi sto jedu svinjetinu a pred nekim se prave i pricaju da ne jedu i da su pravi muslimani su mi gori od ovi gore tvoji navedeni 29.gif

___________________________________________________________________

    Ljudi su, opcenito,
    nalik na pse koji pocnu lajati
    cim izdaleka zacuju
    lajanje drugih pasa.

03-09-2006 18:09 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

da se razumijemo - nemam ja nista protiv ako neko jede svinjsko meso ili pije pivu

i sam sam do unazad par godina jeo pa sam presto, a pivu i dan danas deknem .... njihova privatna stvar ..... dakle ne osudjujem ja te ljude, ko sam ja da sudim

ali ne shvatam odakle ta potreba da se naglasi svakome kako se jede krmetina, pije piva i slicno ...... maltene se pravdaju i izvinjavaju sto su muslimani po rodjenju .... odakle potreba da odma pocnu pravdati jer slucajno rodjeni kao muslimani ... fenomen ....

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-09-2006 18:15 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od nidže veze:

    E Tana..ovi sto jedu svinjetinu a pred nekim se prave i pricaju da ne jedu i da su pravi muslimani su mi gori od ovi gore tvoji navedeni 29.gif


dobro si. to je takodje fenomen koij postoji samo kod bih muslimana ..... i zato bas otvaram temu ne bil nam neko objasnio zasto je to tako i zasto samo muslimani?

ja ne uspjevam naci logiku ovdje i objasniti fenomen.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-09-2006 18:17 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Maggie Maggie is a Female
moforaja




Poruka: 2736
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

da ti iskreno kazem ja sam se susretala sa svakakvim ljudima, ali to recimo nisam primjetila 15.gif

da se stide svog porijekla niti da se pravdaju ko su i sta su,

ono sto jesam primjetila jeste (bash muslimani) da svi od reda slave Bajrame, te kao poste, ali se ostatak godine

vikendom ne trijezne i jedu svinjetinu29.gif

to sam primjetila 100% i svojim ocima vidjela mali milion puta

___________________________________________________________________

    03-09-2006 18:33 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
    zela zela is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 161

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    jednom davno hodza rece:

    daj mi djete do tri godine da ga ja vaspitam

    a poslije tri eto ga tebi ...



    ja sam elektrotehnicar a ti ??????

    ___________________________________________________________________

      [/SIZE]

      03-09-2006 18:43 zela is offline Pregledaj poruke od zela Dodaj zela u listu prijatelja
      First Lady First Lady is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1404
      Location: NY

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      jedno je biti musliman po rodjenju a drugo po ubjedjenju

      ___________________________________________________________________
      Live, and let LIVE!!!

      03-09-2006 18:48 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
      mela mela is a Female
      ne more meda


      Poruka: 41
      Location: mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Meni nije jasno izjasnjavanje kao "Musliman", sta se pod tim podrazumijeva? Mozda nisam u toku, ali mnogi brkaju vjersku i nacionalnu pripadnost. Ja imam muslimansko ime, ali ne mogu reci da sam muslimanka. To bi bilo krajnje licemjerno, jer ja ne prakticiram Islam. Ne stidim se svog porijekla, ali jednostavno, u meni se to jos nije probudilo. Biti Musliman, znaci da vjerujes u Alaha. To znaci da zivis u skladu sa Kur'anom, molis se pet puta dnevno, postis, ne jedes svinjetinu i ne pijes alkohol itd. Busati se u prsa da tako zivis, a potajno radis suprotno je tuzno. Kome se dokazivati??? Zasto? Ne razumijem ni ja. I ja sam se nagledala takvih, ali sta se moze. Lazu sami sebe.

      03-09-2006 19:10 mela is offline Posalji Email za mela Pregledaj poruke od mela Dodaj mela u listu prijatelja
      mishko mishko is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 343
      Location: croatia

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Musliamni , srbi , hrvati . 21.gif , trebo bi malo vise o BiH naci u kakvoj brosuri o BiH ili pak Jugoslaviji . Kako objasniti ogroman postotak muslimana u HVO ili u cetnicima za vrijeme drugog svjetksog rata ili u ustasama za vrijeme NDH . To ti je tana nerijesiva enigma
      Podatakod nekoliko stotina muslimana koji su presli na katolicanstvo u zadnjih desetak godina u Mostaru i sire

      ___________________________________________________________________

        03-09-2006 19:10 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
        Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
        rezimski novinar




        Poruka: 3241
        Location: Iza

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od mishko:

          ...Kako objasniti
            ogroman
          postotak muslimana u HVO ili u cetnicima za vrijeme drugog svjetksog rata ili u ustasama za vrijeme NDH . ...

        13.gif
        U cetnicima ih je bilo vise od cetnika, a u ustasama vise od ustasa.

        ___________________________________________________________________
        Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

        03-09-2006 19:13 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17853
        Location: na prinudnom radu :)
        pokretac teme Thread Started by tana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        misho nemoj tita ti politizirati ovu temu.

        tema je sa stanovista psihologije i ne vidim kakve veze ima ko je dje bio i sta je radio.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        03-09-2006 20:15 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17853
        Location: na prinudnom radu :)
        pokretac teme Thread Started by tana

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od mela:

          Meni nije jasno izjasnjavanje kao "Musliman", sta se pod tim podrazumijeva? Mozda nisam u toku, ali mnogi brkaju vjersku i nacionalnu pripadnost. Ja imam muslimansko ime, ali ne mogu reci da sam muslimanka. To bi bilo krajnje licemjerno, jer ja ne prakticiram Islam. Ne stidim se svog porijekla, ali jednostavno, u meni se to jos nije probudilo. Biti Musliman, znaci da vjerujes u Alaha. To znaci da zivis u skladu sa Kur'anom, molis se pet puta dnevno, postis, ne jedes svinjetinu i ne pijes alkohol itd. Busati se u prsa da tako zivis, a potajno radis suprotno je tuzno. Kome se dokazivati??? Zasto? Ne razumijem ni ja. I ja sam se nagledala takvih, ali sta se moze. Lazu sami sebe.


        mela u pravu si - biti musliman znaci vjerovati u arapskim zemljama, pa i mnogim drugim zemljama.

        ali kod nas je vazda bilo drugacije. ako se zoves meho, a stari ti se zove mustafa i mama fatima ti si musliman. druga je stvar da li si vjernik ili nisi. barem je tako kod nas. dakle ja uopste ne pricam o vjernicima nego ljudima iz bih koji su po rodjenju muslimani. kontas, ja ono ponaski koristim izraz musliman.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        03-09-2006 20:19 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        THC THC is a Male
        avenija kruzno




        Poruka: 132
        Location: na sigurnom

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od First Lady:

          jedno je biti musliman po rodjenju a drugo po ubjedjenju

        naravno
        90% je po ubjedjenju
        Nego, haj te vi ubijedjeni
        daj vaspitajte svoju djecu pa da bude po rodjenju 10.gif

        ___________________________________________________________________
        PROTIV konzumiranja pojedinih legalnih lijekova
        CIGARE I ALKOHOL su legalni i dostupni svuda oko nas
        kolko ljudi godisnje ode pod zemlju radi ove dvije stvari,a kolko radi trave?

          03-09-2006 20:22 THC is offline Homepage of THC Pregledaj poruke od THC Dodaj THC u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17853
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ma kavo ubjedjenje bola. ako se zoves mehmed u bih, stara fata, stari mustafa - onda si burazeru musliman htio ti to ili ne. u nas je bilo vako: mozes biti musliman, srbin ili hrvat ili neka od manjina. nije rijec ni o naciji, ni o religiji nego o rodjenju. ne znam da li se razumijemo ... ne bi da tema ode u tom pravcu sta je musliman.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          03-09-2006 20:26 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17853
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          misko zadnji post ti je obrisan.

          ovo je moja dobra volja sto sam ti javio ikako, ubuduce necu ko sto sam reko odma na pocetku.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          03-09-2006 20:33 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          metallica metallica is a Male
          moforaja




          Poruka: 8228
          Location: CH.WILLA(uglavnom)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Tana jarane sad ce ti biti malo jasnije ,nije tako bilo nekad znaci do II svj rata bilo je normalno i onda su dosli Partizani i Komunisti i onda su oni rjesavali nacionalna ppitanja su KRETENI izmisljali toplu vodu kad je bosna u pitanju BOSNA I HERCEGOVINA ima drzavnost najstariju na ovim prostorima a oni umjesto da uvedu termin nesto kao "bosanac" pa sas katolik,pravoslavac,musliman oni su uveli termine BOS. SRBIN BOS. HRVAT i musliman ispade da je bosna bila prazan prostor pa je naselili srbi hrvati i muslimani dofurali od nekud kontash otuda sve nebuloze i zavrzlame zato malo i katolika i pravoslavaca ima bosanski identitet skoro svi se osjecaju kao da su sa druge strane ali na "dozivotnom privremenom" radu u BiH

          eee, sad ostalo termin musliman jeste vjerski i zato je u vrijeme komnizma bilo tesko naglas izgovarati da si MUSLIMAN i davati djeci neka stara musliman imena a da te ne prozivaju
          kod vas u hercegovini je to daleko najizrazenije sjecam se mase GORANA ZORANA VESNI OZRENA itd iz hercegovine sa muslimanskim prezimenima

          to su kao fol bila "narodna" imena a medju narodnim imenima nema ni jedna Sanela Lejla Samir i sl.
          jer to nisu narodna imena nego muslimanska a oni i nisu narod naord su ostali



          a to za cetnike je pravo lupetanje bilo par desetina shupaka iz istocne bosne bili u cetaljima da ih nebi pobili

          a sa NDH je druga prica Pavelic je rpriznavao i muslimane i bosance vishe nego i Tudjnman i TITO zajedno pa se to da objasniti



          a sto se tice stida istina je tana a ono gore je ziva istina prisjeti se samo KO SLAVI BAJRAM NE MOZE U KOMUNISTE a NOVA GODINA 14.gif cuj nova godina pa to je medjunarodni praznik


          kojih medjunaroda 14.gif 23.gif


          moj je otac bio vojno lice pa se tako vjerski praznici i nisu slavili ali se zato jesu JELKE KITILE 7 DANA PRIJE NOVE GODINE "TRAZE DJECA STA CES" 23.gif kod jednih
          a kod drugih se jelka ostavi 7/8 DANA posle nove godine "HOCE DJECA STA CES"

          S TIM STO MOJ RAHMETLI OTAC NIJE IMAO PRILIKU DA KAZE "HOCE MOJA DJECA BAKLAVU ZA BAJRAM" odmah bi otisao na "ribanje usiju"


          eto 28.gif

          ___________________________________________________________________

            03-09-2006 20:33 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
            THC THC is a Male
            avenija kruzno




            Poruka: 132
            Location: na sigurnom

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od tana:

                ma kavo ubjedjenje bola. ako se zoves mehmed u bih, stara fata, stari mustafa - onda si burazeru musliman htio ti to ili ne
              . u nas je bilo vako: mozes biti musliman, srbin ili hrvat ili neka od manjina. nije rijec ni o naciji, ni o religiji nego o rodjenju. ne znam da li se razumijemo ... ne bi da tema ode u tom pravcu sta je musliman.


              po rodjenu

            razumijem sve
            i Lejdija i tebe
            nego ti nisi skonto Lejdija
            nema veze

            Sto si prestao jesti svinjetinu?

            sto se tice mene,nece otici u pravcu sta je musliman

            ___________________________________________________________________
            PROTIV konzumiranja pojedinih legalnih lijekova
            CIGARE I ALKOHOL su legalni i dostupni svuda oko nas
            kolko ljudi godisnje ode pod zemlju radi ove dvije stvari,a kolko radi trave?

              03-09-2006 20:42 THC is offline Homepage of THC Pregledaj poruke od THC Dodaj THC u listu prijatelja
              mishko mishko is a Male
              bice nesto od mene




              Poruka: 343
              Location: croatia

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od mela:

                Meni nije jasno izjasnjavanje kao "Musliman", sta se pod tim podrazumijeva? Mozda nisam u toku, ali mnogi brkaju vjersku i nacionalnu pripadnost. Ja imam muslimansko ime, ali ne mogu reci da sam muslimanka. To bi bilo krajnje licemjerno, jer ja ne prakticiram Islam. Ne stidim se svog porijekla, ali jednostavno, u meni se to jos nije probudilo. Biti Musliman, znaci da vjerujes u Alaha. To znaci da zivis u skladu sa Kur'anom, molis se pet puta dnevno, postis, ne jedes svinjetinu i ne pijes alkohol itd. Busati se u prsa da tako zivis, a potajno radis suprotno je tuzno. Kome se dokazivati??? Zasto? Ne razumijem ni ja. I ja sam se nagledala takvih, ali sta se moze. Lazu sami sebe.

              Lijepo receno 10.gif

              ___________________________________________________________________

                03-09-2006 20:42 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
                tana tana is a Male
                rigorozni




                Poruka: 17853
                Location: na prinudnom radu :)
                pokretac teme Thread Started by tana

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od THC:

                      citat od tana:

                      ma kavo ubjedjenje bola. ako se zoves mehmed u bih, stara fata, stari mustafa - onda si burazeru musliman htio ti to ili ne
                    . u nas je bilo vako: mozes biti musliman, srbin ili hrvat ili neka od manjina. nije rijec ni o naciji, ni o religiji nego o rodjenju. ne znam da li se razumijemo ... ne bi da tema ode u tom pravcu sta je musliman.


                    po rodjenu

                  razumijem sve
                  i Lejdija i tebe
                  nego ti nisi skonto Lejdija
                  nema veze

                  Sto si prestao jesti svinjetinu?

                  sto se tice mene,nece otici u pravcu sta je musliman


                malo cu skrenuti s teme, ali zelim da ti odgovorim na pitanje kako sam presto jesti svinjetinu. imam bebu koju odgajam da zna ko je i sta je i da ne jede svinjetinu izmedju ostalog. bili mi u posjeti kod jednog bracnog para i ljudi narezali prsut i te djidje. i ja pao po onom prsutu ..... i dodje beba hoce i ona.

                vidi sad problema ... ta ne mogu uciti bebu jedno a ja raditi drugo .... ne ide nikako bilo bi licemjerno .... tada sam iste sekunde presto da jedem svinjsko meso. ima od toga jedno 3 godine. beba vise nije beba sace joj brzo 4. eto kako sam presto da jedem svinjsko meso. u sekundi.

                ___________________________________________________________________
                kad ce mostar mama?

                03-09-2006 20:52 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                Stranica (38): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com