Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Gre » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Greška ili ne Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne znam jesam li napravila grešku kad sam maloprije djetetu koje æe na jesen krenuti u školu "konaèno objasnila" zašto ne smije previše komunicirati s nepoznatima na ulici kad bude išao sam. Kao razlog sam mu govorila o kradji djece u svrhu prodaje drugim ljudima, maltretiranje u svrhu prošenja novca negdje daleko i prodaju organa. Pedofiliju naravno nisam pominjala jer ipak je za to prerano da mu govorim. Èini mi se da se malo uplašio i tek onda sam se pokajala što nisam i sa ostalim prièekala. Smatrate li vi to greškom i kakva su vaša iskustva u svezi ovoga?

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

04-02-2006 21:51 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
giovanni giovanni is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1902
Location: na beloj ladji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

trebala si ovu prodaju organa izostaviti i mene spopane jeza kad se to spomene a ne malom djetetu

___________________________________________________________________
Malik,Malik,na govno si nalik 05.gif ljuta.gif

04-02-2006 21:56 giovanni is offline Pregledaj poruke od giovanni Dodaj giovanni u listu prijatelja
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mozda je problem samo u nacinu na koji si mu rekla. a mislim da nije prerano za takvu vrstu upozorenja. sto djeca vise rastu pod manjom su zastitom i kontrlom svojih roditelja tako da takva upozorenja za dijete predskolskog uzrasta ne smatram preranim. al sta ja znam, nemam djece 19.gif
ali evo iz mog iskustva, ostajala sam sama kuci s 5 godina (tetka zivjela u istom sokaku pa bi me obilazila) ali u biti sam sama bila dok stara ili stari ne dodju s posla.
znam da mi je stara govorila da ako neko kuca da se ne javljam i ne govorim da nema mame i tate kuci nego da prvo pogledam kroz spijunku da vidim ko je pa ako je postar ili neko poznat da otovorim a ako je neko nepoznat da se usutim 04.gif
meni ta mamina upozorenja bila interesantna pa sam jedva cekala da neko kuca na vrata da ja spijuniram ko je i da tiho hodam itd 13.gif

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane refleksija dana 04-02-2006 u 22:02.

    04-02-2006 22:00 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    donjamahala donjamahala is a Male
    raja




    Poruka: 1539
    Location: A neznam ni ja

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od refleksija:

      mozda je problem samo u nacinu na koji si mu rekla. a mislim da nije prerano za takvu vrstu upozorenja. sto djeca vise rastu pod manjom su zastitom i kontrlom svojih roditelja tako da takva upozorenja za dijete predskolskog uzrasta ne smatram preranim. al sta ja znam, nemam djece 19.gif
      ali evo iz mog iskustva, ostajala sam sama kuci s 5 godina (tetka zivjela u istom sokaku pa bi me obilazila) ali u biti sam sama bila dok stara ili stari ne dodju s posla.
      znam da mi je stara govorila da ako neko kuca da se ne javljam i ne govorim da nema mame i tate kuci nego da prvo pogledam kroz spijunku da vidim ko je pa ako je postar ili neko poznat da otovorim a ako je neko nepoznat da se usutim 04.gif
      meni ta mamina upozorenja bila interesantna pa sam jedva cekala da neko kuca na vrata da ja spijuniram ko je i da tiho hodam itd 13.gif



    A gdje sam ja tu u svemu tome 13.gif 07.gif

    ___________________________________________________________________

      BiH


          04-02-2006 22:10 donjamahala is offline Posalji Email za donjamahala Pregledaj poruke od donjamahala Dodaj donjamahala u listu prijatelja
          refleksija refleksija is a Female
          moforaja




          Poruka: 3364
          Location: dark side

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od donjamahala:

            A gdje sam ja tu u svemu tome 13.gif 07.gif

          hahaha a sta sam trebala napisat da ste ti i sanjic mene tjerali u plac 13.gif
          ti si me samo pogresno ucio. naucio si me pokera igrat 04.gif

          ___________________________________________________________________


            Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

            04-02-2006 22:22 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
            TigricaX TigricaX is a Female
            zvrk hanuma




            Poruka: 6105
            Location: Nesvrstana

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Nemam djece, ali se sjecam kako su meni moji govorili.....a tad nije, cini mi se, bilo ovako lose stanje kao sto je sada....

            Nisu nikad tako detaljno opisali sta mi se moze desiti, ali mi jesu rekli da moze nesto jako lose......Plus, ja sam strasljiva sama od sebe nekako, pa mi nije trebalo ponavljati. Lose iskustvo sam dozivjela ne kao dijete, nego kao odrasla osoba...a nije da nisam bila oprezna i pazljiva i dalje.....

            Po mom misljenju, nisi pogrijesila Karmela 10.gif

            ___________________________________________________________________
            "Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
            i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

            04-02-2006 22:58 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
            Zivcho
            Gost


            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Nisi pogrijesila, osim ako nisi bas "zivopisno" opisivala organe, kidnapovanje, maltretiranje itd...
            I mene su moji upozoravali i znam da sam uvijek bio na oprezu sto se nepoznatih osoba tice.
            Pojedini clanovi familije (ne roditelji) su nekada znali i pretjerivati, dobro se sjecam da su me da ne bih isao sam na Bunur, prepadali nekakvim "Zelenim"...to je kao bilo neko cudoviste.
            Kasnije su "Zelenog" ubacivali u sobe, podrume...i na kraju sam imao pravi fras od hebenog "Zelenog" 08.gif 11.gif

            Upozorenja su OK, ali nazalost...danas su ti kriminalci i otmicari toliko bezobrazni da se otmice desavaju u centrima gdje se krece puno ljudi koji valjda zbog svoje licne sigurnosti nece ili ne smiju bilo sta da poduzmu da bi zastitili tudje dijete 21.gif

            04-02-2006 23:20
            antiprotivan antiprotivan is a Male
            moforaja




            Poruka: 2825
            Location: Norway

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            hmm...zeleni...to mora da je bilo na nacionalnoj... 21.gif

            ___________________________________________________________________

              21.gif

              04-03-2006 00:06 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
              Nepoznata1
              Gost


              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Zivcho, u pravu si...svasta se danas desava.....

              U nas s jednog kraja drzave do drugog pretrcis za pola sata, pa sam stvarno paraniocna, pogotovo poslije onih dogadjanja od prije nekoliko godina u Belgiji...

              Ne sjecam se koliko je Beba imala godina kad sam joj objasnila da ne komunicira s nepoznatima, ma pricala sam tome od kad je prohodala i uvijek pazim na da ju imam na oku.

              Skola mi je na 20 m od stana, cini mi se da je samo jednom sama otisla u skolu, i to jer sam bila bolesna, pa ju nisam mogla odvesti.

              Zna da postoje ljudi koji ne vole djecu koji ih muce, sada su objasnjenja ostala na tome, a tu je negdje istog uzrasta kao i Carmelino dijete.

              Nema razloga za brigu hoce li biti istraumiran ili ne istinom, brem ce se paziti...

              04-03-2006 00:27
              Carmela Carmela is a Female
              vjeciti optimist




              Poruka: 7603
              Location: ja nisam odavle
              pokretac teme Thread Started by Carmela

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Nisam ja to iznenada, preko noæi, rekla. Veæ par puta sam ga "okolokole" pripremala na te situacije, tipa kad odem u prodavnicu, tata je vani, pa se mora zakljuèati dok se ne vratim i otvoriti samo meni, kao u bajci vuk i sedam kozliæa. No, veæ izvjesno vrijeme pita da ode sam kod bake koja ne stanuje daleko. A kako je i škola u koju æe iæi na pola puta od kuæe do bake, to on hoæe da ispita. E, to sinoæ je došlo spontano. On je veæ znao za nepoznate ljude, ali ne baš detalje. Nisam ja previše slikovito objašnjavala jer je on sam bio pun pitanja na tu temu. Prilièno je savjestan za svoju dob, pa reko, objasniæu mu zašto je to tako.
              I inaèe, kad sam veæ naèela ovu temu, a sinoæ sam i ja bila malo pod dojmom zbog njegove reakcije, jutros mi se veæ nadovezuje generalno pitanje je li ili nije greška djeci "ranije" govoriti o "ružnim" stvarima koje ih oèekuju?

              ___________________________________________________________________

                Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

              04-03-2006 09:09 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
              Balnovac Balnovac is a Male
              trudim se




              Poruka: 176
              Location: Slovenija

              RE: Greška ili ne Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Carmela:

                Ne znam jesam li napravila grešku kad sam maloprije djetetu koje æe na jesen krenuti u školu "konaèno objasnila" zašto ne smije previše komunicirati s nepoznatima na ulici kad bude išao sam. Kao razlog sam mu govorila o kradji djece u svrhu prodaje drugim ljudima, maltretiranje u svrhu prošenja novca negdje daleko i prodaju organa. Pedofiliju naravno nisam pominjala jer ipak je za to prerano da mu govorim. Èini mi se da se malo uplašio i tek onda sam se pokajala što nisam i sa ostalim prièekala. Smatrate li vi to greškom i kakva su vaša iskustva u svezi ovoga?

              Nisi.Pametno je da si na vrjeme to djetetu objasnila.Dan danas se svasta desava.
              Treba biti maximalno oprezan.

              ___________________________________________________________________
              Salomljen je ibrik,uvelo je cvjece,al pjesma o Emini nikad umrjet nece...

              04-03-2006 13:50 Balnovac is offline Pregledaj poruke od Balnovac Dodaj Balnovac u listu prijatelja
              nidze veze nidze veze is a Female
              miss foruma '05


              Poruka: 4765
              Location: na stolu

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              ja svojim curama sve govorim...cak i citaju samnom crnu kroniku 13.gif 13.gif

              ___________________________________________________________________

                Ljudi su, opcenito,
                nalik na pse koji pocnu lajati
                cim izdaleka zacuju
                lajanje drugih pasa.

              04-03-2006 14:03 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
              metallica metallica is a Male
              moforaja




              Poruka: 8228
              Location: CH.WILLA(uglavnom)

              RE: Greška ili ne Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Carmela:

                Ne znam jesam li napravila grešku kad sam maloprije djetetu koje æe na jesen krenuti u školu "konaèno objasnila" zašto ne smije previše komunicirati s nepoznatima na ulici kad bude išao sam. Kao razlog sam mu govorila o kradji djece u svrhu prodaje drugim ljudima, maltretiranje u svrhu prošenja novca negdje daleko i prodaju organa. Pedofiliju naravno nisam pominjala jer ipak je za to prerano da mu govorim. Èini mi se da se malo uplašio i tek onda sam se pokajala što nisam i sa ostalim prièekala. Smatrate li vi to greškom i kakva su vaša iskustva u svezi ovoga?




              morash Karmela svakako ja znam da tebi to ruzno zvuci ali svakako ga morash malo uplasiti na neki nacin jer dijete nece drugacije shvatiti
              isto kao i sa npr situacijama u kuci bolje je da se boji struje nego ne pa da kad ostane sam experimentishe sa strujom

              isto je i sa nepoznatima ako ne bude malo zazirao on kao mali nece znati razluciti koji ciko ili teta moze biti a koji ne opasan

              ___________________________________________________________________

                04-03-2006 17:17 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com