Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Godisnjica cisterne » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (8): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
chaba chaba is a Male
moforaja




Poruka: 2558
Location: EU
pokretac teme Thread Started by chaba

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma, moj Hogare, nervoza, još 3 dana sranja na poslu, pa deset dana proljeæa u Mostaru, pa nešto ne mogu doèekat...
a i tebe isprovociraše na drugoj tem 05.gif

04-07-2009 09:44 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nije nam lako 04.gif
Evo i ja cekam jos sutra pa da se malo odmori jadni covjek (5 dana u komadu) 01.gif

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 10:22 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Sandy Sandy is a Female
moforaja




Poruka: 3842
Location: kod Hita...

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Sandy:

    Ja ispred Titove vile, veze nemam sta smo cekali, bilo je nesto vezano za SDP i Durakovica, cini mi se da su bila raja s posla samnom..........sjecam se kad je puklo narod poceo bjezati, i neko se dere AVIONI HEBO TE , BOMBARDUJU NAS !! 19.gif Bilo je smijesno dok nismo culi sta se u stvari desilo............vracam se kuci i vidim raju kako iznose iz prodavnica sve sto su mogli potkaciti........jedan donio kuci sve lijeve cipele 28.gif ...ciganluk pravi...


pocela pisati isti post, sreca provjerih ponovo..hebi ga stari se 19.gif

samo da dodam i tata je bio sa mnom, meni tada bila komicna situacija, jer kao vjeciti optimist nisam vjerovala da se nesto strasno desilo.

04-07-2009 13:21 Sandy is offline Posalji Email za Sandy Pregledaj poruke od Sandy Dodaj Sandy u listu prijatelja
Sandy Sandy is a Female
moforaja




Poruka: 3842
Location: kod Hita...

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Mo-beba:

        citat od nedjo:

      Pa recimo,mozda su ti smetali Srbi?


    To znaci moj mi otac smeta 21.gif
    Boze ti sacuvaj


priznaj bebo priznaj 23.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

04-07-2009 13:22 Sandy is offline Posalji Email za Sandy Pregledaj poruke od Sandy Dodaj Sandy u listu prijatelja
zero zero is a Female
puterica


Poruka: 88
Location: tu i tamo po potrebi....

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja se ne volim sjeæati tog dana,
mama i tata su bili kuæi, u soliteru, ja došla iz škole, nisam mogla kuæi jer je bilo blokirano sve prema sj. logoru....

kad se sjetim kad smo sutra došli u stan, tog užasa 21.gif 21.gif u mojoj sobi nema vanjsikh zidova, u cijelom stanu stvari razbacane..... 21.gif 21.gif

od tog dana za mene i moje poèinje strašno ružno vrijeme, puno bola.... ne volim se ni sjeæati svega 26.gif 26.gif 26.gif

04-09-2009 10:59 zero is offline Pregledaj poruke od zero Dodaj zero u listu prijatelja
supa93 supa93 is a Male
rodjeni




Poruka: 780
Location: ta nisam iz Èapljine . . .

.. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Magistar:

    Ma nešto mi neobièno.
    Pukne ti romobil u rukama od detonacije na dva dijela...a tebi ništa.
    Ili je do romobila ili do tebe. 01.gif


21.gif

___________________________________________________________________
Samo 4 mil. imaju srecu da zive u BiH, ostali nemaju tu srecu . . . ali imaju sve ostalo!

04-11-2009 01:40 supa93 is offline Posalji Email za supa93 Pregledaj poruke od supa93 Dodaj supa93 u listu prijatelja
sara sara is a Female
moforaja




Poruka: 5288
Location: bogu za ledjima

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne volim se sjecat ,ali samo razara moje tjelo . Sve sam pripremila da napravim baklavu za
Bajram : Kad se kuca pocela tresi ,ostala sam kau ukopana na sred kuhinje ,ne moze se zaboravit sve da hocu,Ne ponovilo se nikom i nikad.... 21.gif 21.gif 21.gif

___________________________________________________________________
Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

05-12-2009 20:03 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nisi nista novo rekao ovim postom. zlocini su se desavali na svakoj strani. mozda ipak najupecatljiviji koji imaju veze s mostarom su pokolj nesrpskog stanovnistva na Borcima, i logor dretelj za nehrvatski zivalj...

10-16-2009 00:12 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
sloba sloba is a Male
ne more meda


Poruka: 33
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nisi me dobro shvatio; na ovakve natpise treba zestoko i argumentovano odgovoriti.

___________________________________________________________________
..zdrav bolesnom nikad vjerovao nije..

10-16-2009 03:33 sloba is offline Posalji Email za sloba Pregledaj poruke od sloba Dodaj sloba u listu prijatelja
EAGLES EAGLES is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 486
Location: kapija divljeg zapada

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Posebno na lazi sloba 18.gif

___________________________________________________________________
SAMO

    NISMO NA PRODAJU


      Walk on, walk on
      With hope in your
      heart
      And you'll never walk
      alone
      You'll never walk
      alone

      10-16-2009 04:08 EAGLES is offline Pregledaj poruke od EAGLES Dodaj EAGLES u listu prijatelja
      chaba chaba is a Male
      moforaja




      Poruka: 2558
      Location: EU
      pokretac teme Thread Started by chaba

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      kud baš ovu temu odabra da ovo zalijepiš? ima ih bome puno što o zloèinima govore
      iako vidim da ima istine dosta u ovom napisanom, jer mi i rodbine ima kod onih poginulih civila u Bijelom Polju, nije u redu da stoji spisak odgovornih za to bez dokaza nekih, pa bih moolio da se makne ovaj post ili prebaci u zasebnu temu.
      hvala

      10-16-2009 07:55 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
      chaba chaba is a Male
      moforaja




      Poruka: 2558
      Location: EU
      pokretac teme Thread Started by chaba

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Evo veæ 18 godina ne mogu da se ne sjetim poèetkom aprila one cisterne. iako je prije bilo puno stvari oko nas koje su ukazivale na ludilo koje slijedi, od rata koji je veæ bio u Hr, rezervista, dizanja kafiæa u zrak, nekako mi je taj datum ipak prekretnica, 03.04. 1992., jedino veliko BUM i bukvalno i metaforièko. Dan otkad ništa više nije bilo isto, kada su nam životi krenuli u drugim smjerovima. Nekima je ispalo i bolje,
      a za sve one kojima nije jedna
      33.gif

      Za sve drage ljude koji su nas u meðuvremenu napustili

      33.gif

      Za djecu roðenu na taj dan a prekosutra æe proslaviti punoljetnost, i one mlaðe da budu dovoljno pametni da im se ne ponovi.

      04-01-2010 16:10 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
      narona narona is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1446
      Location: tamo daleko....

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od chaba:

        Evo veæ 18 godina ne mogu da se ne sjetim poèetkom aprila one cisterne. iako je prije bilo puno stvari oko nas koje su ukazivale na ludilo koje slijedi, od rata koji je veæ bio u Hr, rezervista, dizanja kafiæa u zrak, nekako mi je taj datum ipak prekretnica, 03.04. 1992., jedino veliko BUM i bukvalno i metaforièko. Dan otkad ništa više nije bilo isto, kada su nam životi krenuli u drugim smjerovima. Nekima je ispalo i bolje,
        a za sve one kojima nije jedna
        33.gif

        Za sve drage ljude koji su nas u meðuvremenu napustili

        33.gif

        Za djecu roðenu na taj dan a prekosutra æe proslaviti punoljetnost, i one mlaðe da budu dovoljno pametni da im se ne ponovi.


      Chaba, svaka cast na ovim rijecima,evo i tebi jedna 33.gif

      ___________________________________________________________________

        04-01-2010 17:48 narona is offline Pregledaj poruke od narona Dodaj narona u listu prijatelja
        djemila djemila is a Female
        Naj-Moder 2008




        Poruka: 11483
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Chaba.. 33.gif

        ___________________________________________________________________
        Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

        04-01-2010 21:18 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
        oko oko is a Female
        moforaja




        Poruka: 2443
        Location: Lokal-BiH-DK

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        10.gif nek`se nezaboravi, treba pisati !
        "Ono sto nije zpisano , umrlo bi, ..."rece rah.Mesa Selimovic...

        ___________________________________________________________________
        " KORILI MI VRIJEME ILI NE,
        SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane oko dana 04-03-2010 u 12:48.

        04-03-2010 12:45 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
        chaba chaba is a Male
        moforaja




        Poruka: 2558
        Location: EU
        pokretac teme Thread Started by chaba

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Sjeæanje: April u Mostaru 1992.
        Kako je Momèilo Perišiæ ubio grad
        Piše: Dragan Markovina


        Šestog aprila 1941. godine, tako su nas uèile knjige iz povijesti, bombardiranjem Beograda, otpoèeo je napad sila osovine na Jugoslaviju. Taj èin uveo je naše prostore u stravièan sveopæi rat, zloèine protiv èovjeènosti, aktiviranje najnižih ljudskih poriva i na kraju odveo u gotovo potpuno uništenje dotadašnjeg društvenog življenja. Istog datuma 1945. godine partizani su oslobodili Sarajevo, zahvaljujuæi èemu je 6. april proglašen danom grada Sarajeva. Taj strašni rat trebao je zatvoriti ciklus ubijanja na jugoslavenskom prostoru, u što su mnogi od nas, ukljuèivši i mene iskreno vjerovali, ali nas je zlo iznova iznenadilo. Na isti datum, nimalo sluèajno, 1992. godine, nakon proglašenja i priznanja nezavisnosti Bosne i Hercegovine, napadnuto je Sarajevo, a u sjeni tog napada zlo je zapoèelo svoj ples i u mom Mostaru

        Nikad neæu zaboraviti te dane, koliko god se trudio. Nekad ih romantiziram, ubacujem dramaturške momente, lijeèim psihu pišuæi o njima, imam želju da ih obznanim javnosti i podijelim sa ljudima, èesto ih možda i pilam s tim, za mnoge od njih nevažnim i davnim dogaðajima, ali moram. Ne uspijevam se osloboditi tog vremena. Ovaj put izložit æu stvari faktografski i suhoparno.

        U grad su, još par mjeseci ranije došli rezervisti JNA, zapušteni, neobrijani, raskopèani i naoružani, sijuæi strah po ulicama i kafanama. Treæeg aprila, bio sam u školi u popodnevnoj smjeni, kad je snažna eksplozija zatresla cijeli grad, prozore na mojoj školi, poravnala sve balkone sa zgrade u Zaliku, preko puta Sjevernog logora, ispred kojeg je Mladen Naletiliæ Tuta ostavio i aktivirao cisternu punu granata, koja je odnijela pola kasarne i usmrtila brojne nedužne regrute, djecu koja nisu imala sreæe. O, da. HVO je bio spreman za rat u svakom pogledu. To je bio moj poslednji susret sa školom, nastava je prekinuta da zauvijek stane, barem u onom uèenièkom sastavu, a grad je od tog dana prestao biti onaj grad u kojem sam roðen. Sljedeæa dva dana proveo sam u bezbrižnom djeèjem uživanju. Kako nije bilo škole, a bilo je lijepo vrijeme, mi djeca igrali smo lopte ispred zgrade, družili se i pravili se da se ništa bitno ne dogaða. Dobro se sjeæam kako sam se cijelo jutro èetvrtoga dodavao loptom s prijateljem Radomirom. Bili su mi dragi on i njegov brat Radovan. Povuèeni momci iz susjednog haustora, koji su odlièno igrali lopte, porodiènim porijeklom iz istoène Hercegovine i žestoki zvezdaši. Istog dana smo demonstrirali protiv rata, šetajuæi gradom, skandirajuæi u ime mira i zajedništva, masovno se okupili na Musali, pjevali Eminu i Suljaginu Fatu, dok nisu poèeli pucati snajperima po nama. Zapravo iznad nas. Jer nismo vodili raèuna o tome da su se snage JNA, nakon eksplozije cisterne povukle iz svih gradskih kasarni na okolna brda i de facto okružili grad.

        Petoga kasno naveèer išla je serija Valter brani Sarajevo i toèno u trenutku kada u posljednjoj epizodi Bata Živojinoviæ i Ljubiša Samardžiæ gledaju grad pred sobom govoreæi one poznate rijeèi: „Onda gledaj lafèina, vidiš ga“, sve se zatreslo od eksplozija, nestalo je struje i utonuli smo u mrak da nikad iz njega ne izaðemo. Bilo je pet minuta do ponoæi kad je HVO, oèito znajuæi za plan napada na grad koji je planiran za ponoæ, poèeo pucati po položajima JNA, koja je prema planu u ponoæ zapoèela s granatiranjem grada. Istoènu obalu Neretve zauzeli su rezervisti i trupe JNA, miniravši sve mostove osim Starog i manje više masakrirajuæi sve nesrbe koji su imali tu nesreæu da ostanu s krive strane rijeke.

        Iste veèeri svi smo zajedno otišli u sklonište, ali pred zoru 6. aprila potiho su nas, pod okriljem noæi, napustile skoro sve komšije Srbi, osim njih nekoliko i otišli prema Nevesinju, nakrcavši u aute sve što su mogli ponijeti sa sobom. Kasnije sam èuo da su bili obaviješteni od vojske da kad èuju pucnjavu, pred jutro krenu prema Nevesinju. Nikad više više nisam vidio Radomira i Radovana. Boli me to, volio sam te ljude, bilo bi mi drago da znam kako su, kako i gdje žive, što im se u meðuvremenu dogaðalo u životu, makar da jednom zaigramo lopte. Kad god odem u Mostar i otvorim prozor koji je gledao na njihov balkon na drugom spratu, dugo stojim na prozoru i èekam, sve se nadam pojavit æe se netko od njih da se opet siti naprièamo kao nekad. A znam da neæe, stan su kad im je vraæen prodali i zauvijek napustili svoj grad.

        Narednih dana i tjedana, do polovice lipnja, bili smo pod svakodnevnim granatiranjem, nakon kojih bi se u meðufazama u radijski eter ukljuèivao general Momèilo Perišiæ, vrlo precizno navodeæi koje æe objekte u koliko sati gaðati, ako mu ne predamo grad. Struje, vode i hrane više nismo, nego jesmo imali, mnogi od nas su ginuli, dan za danom pomalo odlazili i sve je to nekako bacio u sjenu strašni i nesretni hrvatsko-bošnjaèki rat koji je svojom brutalnošæu ubio svaku moguænost da grad preživi i ostane Mostar.

        Fokus koji je bio i ostao na tom drugom mostarskom ratu, potjerao je okupaciju i granatiranje Mostara sasvim na margine interesa, ali ja nisam zaboravio taj glas. Mirni, samouvjereni, monotoni glas zloèinca Perišiæa, koji kirurški precizno obznanjuje da æe u 15.05 gaðati bolnicu. Generale, uskoro æe i haška osuda, u kojoj su te opet zaboravili pitati za Mostar, ali što god bude, želim ti da nikad više ne zaspeš mirno.

        04-08-2011 09:07 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
        bjelopoljac bjelopoljac is a Male
        bice nesto od mene


        Poruka: 350
        Location: USA

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od chaba:

          Evo veæ 18 godina ne mogu da se ne sjetim poèetkom aprila one cisterne. iako je prije bilo puno stvari oko nas koje su ukazivale na ludilo koje slijedi, od rata koji je veæ bio u Hr, rezervista, dizanja kafiæa u zrak, nekako mi je taj datum ipak prekretnica, 03.04. 1992., jedino veliko BUM i bukvalno i metaforièko. Dan otkad ništa više nije bilo isto, kada su nam životi krenuli u drugim smjerovima. Nekima je ispalo i bolje,
          a za sve one kojima nije jedna
          33.gif

          Za sve drage ljude koji su nas u meðuvremenu napustili

          33.gif

          Za djecu roðenu na taj dan a prekosutra æe proslaviti punoljetnost, i one mlaðe da budu dovoljno pametni da im se ne ponovi.


        Prelijepo receno, svaka cast. 33.gif

        04-08-2011 13:56 bjelopoljac is offline Pregledaj poruke od bjelopoljac Dodaj bjelopoljac u listu prijatelja
        Viribus Viribus is a Male
        moforaja


        Poruka: 5295

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        za sve one koji su nas zauvijek napustili 33.gif 33.gif 33.gif

        za sve one koji su nekog ili nešto izgubili 33.gif 33.gif 33.gif



        33.gif

        04-08-2011 14:10 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
        Baltazar Baltazar is a Male
        samo sto nisam




        Poruka: 1255

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        'ta cu radit pio kafu na Terazijama 05.gif

        ___________________________________________________________________
        Jaaa,moja ti sto se ispricasmo 04.gif

        04-08-2011 19:05 Baltazar is offline Posalji Email za Baltazar Pregledaj poruke od Baltazar Dodaj Baltazar u listu prijatelja
        berber berber is a Male
        moforaja


        Poruka: 4412
        Location: Na Tepi

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Valjala bi jedna sada i to kad bude sjednica vlade i da samo oni ne znaju da ce gruhnuti.

        ___________________________________________________________________
        nema vise ni tepe

        04-08-2011 20:44 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
        Stranica (8): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com