Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Zivot djece poslje razvoda njihovih roditelja » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
cica
SexNepoznat

Poruka: 19

Zivot djece poslje razvoda njihovih roditelja Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Na ovu temu bi se imalo stosta napisati.Pa me zanima iskustvo ljudi(zena) sto su prosli kroz slicne probleme.

04-05-2006 10:38 cica is offline Pregledaj poruke od cica Dodaj cica u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Koliko dugo mogu pisati o tome? Ja sam dijete razvedenih roditelja, i zasad mogu reæi da je to životni roman!

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

04-05-2006 10:54 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
Balnovac Balnovac is a Male
trudim se




Poruka: 176
Location: Slovenija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zavisi kaddjeca ostanu bez jednog roditelja.Ako je to jos u mladjoj dobi onda je dosta teze
nego ako se to desi kasnije.

___________________________________________________________________
Salomljen je ibrik,uvelo je cvjece,al pjesma o Emini nikad umrjet nece...

04-05-2006 11:02 Balnovac is offline Pregledaj poruke od Balnovac Dodaj Balnovac u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Balnovac:

    Zavisi kaddjeca ostanu bez jednog roditelja.Ako je to jos u mladjoj dobi onda je dosta teze
    nego ako se to desi kasnije.


Nema to veze, oba sluèaja (i to prije, i to poslije) imaju mane i prednosti, a jedno im je zajednièko: patnja!

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

04-05-2006 12:25 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
zgera
SexNepoznat

Poruka: 296

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa dobro Carmela, ne bi trebalo biti isto, lakse je valjda objasniti i shvatiti djetetu od 16 nego djetetu od 7 godina. Pred njim pubertet, svasta nesto, ne zna sta ce sa sobom, prebacuje krivicu na majku(ako je sa njom osto)... Kad mu je 16 svakako konta ubrzo razgulit. Tako barem ja to vidim.

04-05-2006 12:39 zgera is offline Pregledaj poruke od zgera Dodaj zgera u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od zgera:

    Pa dobro Carmela, ne bi trebalo biti isto, lakse je valjda objasniti i shvatiti djetetu od 16 nego djetetu od 7 godina. Pred njim pubertet, svasta nesto, ne zna sta ce sa sobom, prebacuje krivicu na majku(ako je sa njom osto)... Kad mu je 16 svakako konta ubrzo razgulit. Tako barem ja to vidim.


Generalno si u pravu, ali to je toliko individualna i kompleksna stvar da mnogi nemaju pojma koliko. Ako se razvedu "na vrijeme", ti kao rasteš s tim i pokušavaš da saznaš cijeli svoj život (kao ja npr.) zašto mama i tata ne žive zajedno kao kod tvojih prijatelja, tražiš i sebe i obitelj. Ako se opet razvedu kasnije (kao kod moje rodjake npr.) onda imaš toliki stres preko noæi da si na rubu sloma, èitav ti se život sruši kao kula od karata. I hajde, šta je onda bolje, patiti pomalo èitav život ili iznenada osjetiti i iskusiti nezamislivu patnju i šok?

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

04-05-2006 12:49 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
zgera
SexNepoznat

Poruka: 296

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ma vjerovatno je bolje odjednom kasnije. Ne valja nikako a i ko se je naumio rastavljat ako ikako moze nek priceka dok djeca malo ne poodrastu. Eto tako ja to vidim. Svaki je dan zauhar, steta ce bit malo manja. Ubjeden sam da ljudi najcesce i ne znaju u sta ulaze sa tim rastavama i cemu djecu izlazu. Ne mogu sad od tebe ocekivat da licne primjere navodis i da ti rane solim ali bi dobro bilo kad bi ostali forumasi napisali nesto o ovome; sta kazu studije, anonimni poznanici ciji su se roditelji razveli i tako to.
Ma ostavi traga strasnog, jasta nego ostavi. Ovi sto ih ja znam traze osjecaj pripadnosti pa kakav goc. I skretanje paznje. Bas im je to zajednicko. I razloge i opravdanja za sve sto ti se desi u tome trazis. Ma kamen oko vrata za citav zivot, govora tu nema. Ali sam vala vidio i primjera kad se to civilizovano napravi da steta i ne bude bas neka. Ili se to meni barem tako cini, sa strane gledajuci. Ne znam.

04-05-2006 13:00 zgera is offline Pregledaj poruke od zgera Dodaj zgera u listu prijatelja
zvechka zvechka is a Female
samo sto nisam


Poruka: 1374
Location: Somewhere nice

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zgera sve zavisi od toga zasto se ljudi razvode. Zamisli situaciju gdje je prisutan alkohol i

nasilje, ma tu nema sta da se ceka, razvod pod hitno. Ne smiju djeca trpjeti svadje, samare,

modrice ...... ni sekunde.

04-05-2006 13:03 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
Maggie Maggie is a Female
moforaja




Poruka: 2736
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nitijedan razvod nije lagan za djecu, medjutim ja mislim da je kljucno da roditelji zajedno razgovaraju sa djetetom i da se ponasaju civilno jedno pema drugom, bez obzira na njihove medjusobne nesuglasice. Djetetu je bitno da ne nosi niciji prtljag, da zna da je voljeno i da razvod nije njegova greska.
Najveca greska koju roditelji prave jeste zugati jedno na drugo pred djecom. Moj muz moze biti vaki naki i gori, ali je ipak otac mom djetetu i ono samo treba da spozna da li je taj otac vrijedan ili nije, a ne da mu ja to govorim.

Naravno ima extremnih slucajeva kada je u pitanju alkohol, nasilje, ali i tada treba biti koliko toliko objektivan i najgore stvari sacuvati za sebe.

___________________________________________________________________

    04-05-2006 14:51 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
    TUTI
    Mister foruma 2008

    Poruka: 5888

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja se slazem sa Carmelom i ako nisam dijete rastavljenih roditelja da bi se romani mogli napisati a da je na kraju ipak zajednicko samo PATNJA.Radim u vrticu 10 godina pa znam i vidim kako ta mala djecica reaguju na rastavljanje roditelja sada u svojoj 5-6 godini,a mozes misliti tek kasnije.

    04-05-2006 20:10 TUTI is offline Pregledaj poruke od TUTI Dodaj TUTI u listu prijatelja
    refleksija refleksija is a Female
    moforaja




    Poruka: 3364
    Location: dark side

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    znam samo da je bolje da se ljudi razvedu nego da ostaju u braku radi djece 28.gif

    ___________________________________________________________________


      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

      04-05-2006 20:17 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
      Keksi Keksi is a Female
      gusterica




      Poruka: 55
      Location: Sunshine State

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Carmela:

        Koliko dugo mogu pisati o tome? Ja sam dijete razvedenih roditelja, i zasad mogu reæi da je to životni roman!


      Ja nisam dijete od razvedenih roditelja, i ja mogu reci da je i to zivotni roman!!!...nije lako kad zivis sa roditeljima sto se stalno svadaju. Ja znam kad mi je mama plakala i ja sam plakala...kad se smijala i ja sam se smijala. Plakala vise nego sto sam se smijala!!!

      Puno znaci kad dijete vidi da su mu roditelji sretni i ako nisu zajedno. Ja sam razvene od muza i imam cerku (2 yrs). Vazno je da oboje pokazemo da je volimo!!! i ostalo ce bit ok. Svako dijete kroz nesto zivi...samo poras bit ometivno tu kad te treba i pricat za dijetetom.

      ___________________________________________________________________

        ~263~

        04-05-2006 21:02 Keksi is offline Pregledaj poruke od Keksi Dodaj Keksi u listu prijatelja
        Carmela Carmela is a Female
        vjeciti optimist




        Poruka: 7603
        Location: ja nisam odavle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Keksi:

              citat od Carmela:

            Koliko dugo mogu pisati o tome? Ja sam dijete razvedenih roditelja, i zasad mogu reæi da je to životni roman!


          Ja nisam dijete od razvedenih roditelja, i ja mogu reci da je i to zivotni roman!!!...nije lako kad zivis sa roditeljima sto se stalno svadaju. Ja znam kad mi je mama plakala i ja sam plakala...kad se smijala i ja sam se smijala. Plakala vise nego sto sam se smijala!!!

          Puno znaci kad dijete vidi da su mu roditelji sretni i ako nisu zajedno. Ja sam razvene od muza i imam cerku (2 yrs). Vazno je da oboje pokazemo da je volimo!!! i ostalo ce bit ok. Svako dijete kroz nesto zivi...samo poras bit ometivno tu kad te treba i pricat za dijetetom.


        Mene su moji voljeli, prièali, tata je povremeno dolazio, ja sam imala samo 2 godine kad su se razveli tako da se tog njihovog èina ne sjeæam. Ništa, ama baš ništa ne može zamijeniti dane i noæi kad ti roditelji spavaju pod istim krovom, kad te zajedno spremaju u školu, na izlete, ekskurzije, fakultet...ništa od toga zajednièkog nisam imala. Ne bih puno promijenilo i da su me spremali zajedno, to je samo privid. Ne kažem da djetetu ne znaèi, znaèi naravno, ali to je jedan poseban život. Moja najbolja prijateljica je takodjer dijete razvedenih roditelja, veæ dugo godina ne živimo u istom gradu što naravno znaèi i da se ne èujemo svaki dan. Bilo je veoma dugih perioda kad se ne bi èule, ali kad se èujemo, jedna poène, druga završi misao. Zašto? Pa razumijemo se savršeno. Svaki period odrastanja nosio je sa sobom posebna obilježja, u svakom od njih bilo je mjesta za roditelje, ali sam uvijek pazila šta i kako ih pitam da ne povrijedim ono drugo. To nikad neæeš moæi izbjeæi, tvrdim ti. Volim roditelje i zahvalna sam im što su razveli na vrijeme jer bi u protivnom samo više patila. Ne patim veæ dugo, shvatila sam šta je bilo i zato svoju obitelj èuvam kao kap vode na dlanu i imam samo jedno na umu da ne pokušavam mijenjati elementarne navike i karakter svog muža. Uostalom, zato sam se i zaljubila u njega i takvog kakav jeste ga i volim, te ne vidim razloga zašto bih ga mijenjala. Tu žene griješe, a poslije svi pate. Eto, opet æu se ja javiti ako vas zanima psihologija i filozofija djeteta razvedenih roditelja ako ništa, da pokušam spasiti one koji su možda na putu da se razvedu.

        ___________________________________________________________________

          Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

        04-05-2006 22:30 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
        sece76 sece76 is a Female
        ne more meda


        Poruka: 37

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        I ja sam dijete razvedenih roditelja.moji su se poceli "razvoditi" kad mi je bilo 17,a razveli su se sa moji 20-ak godina,vise se i ne sjecam.Znaci bila sam vec djevojka i momka imala i sl i vecina bi pomislila:Haj boga ti,velika cura!Ali vjerujte da bilo kad da se razvedu nije ti svejedno i grozno ti je nejasno i bolno.Kad si mali ne kontas bas sto moji roditelji da se razvedu,jesam li ja kriv ili sta?Ali i kad si stariji onda si vise svjestan svega,vise te je stid svega sto se desava ,znas da Mostar cijeli ispire usta sa tobom i tvojom familijom,znas da cijeli razred zna sta se u tvojoj kuci desava dok ti ne znas sta se u njih desava,neki ti i "prijatelji" okrenu leda(jer im roditelji misle da njihovo dijete nema sta da se druzi sa djecom od jedne "raspustenice") i sl.Tako da su sve to traume.U pubertu se zabrines zbog svake nove bubuljice a da ne kazem kad ti se sve srusi(ma koliko god da si bio svjestan da je ipak sve to bilo lazno).Ali bolje i tako,nego da se biju i svadaju,verbalno maltretiraju ili sl.Razidite se Bog vam dao i budite fer prema djeci.Hvala Bogu pa su moji super raja i NIKAD,NIKAD nisu zugali jedno na drugo(bar ne nama djeci) i to je tako olaksavajuca okolnost,nemate pojma.I dan danas su dobra raja,popiju pice,nekad odemo na veceru i sl.Haj sad fino svi kucnite u drvo da ne ureknete 04.gif

        04-05-2006 23:57 sece76 is offline Pregledaj poruke od sece76 Dodaj sece76 u listu prijatelja
        zgera
        SexNepoznat

        Poruka: 296

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Tebi Carmela svaka cast. Strasno cjenim ovu osobinu kad neko ima nesto sto i nije bas za pohvalit se a spreman je to sa drugima podjelit, cisto da se drugi ne bi na isto opekli. Svaka ti cast!

        04-06-2006 19:38 zgera is offline Pregledaj poruke od zgera Dodaj zgera u listu prijatelja
        cok cok is a Male
        liska mjeseca maja


        Poruka: 5450
        Location: seher mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        zavisi od roditelja kako ce se to odrazit na djecu,ovo kod sece 76 je jedan fin slucaj razvoda(koliko mo0ze bit fin)kakvih ima ...

        ___________________________________________________________________
        28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

        04-06-2006 20:14 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
        Carmela Carmela is a Female
        vjeciti optimist




        Poruka: 7603
        Location: ja nisam odavle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od zgera:

          Tebi Carmela svaka cast. Strasno cjenim ovu osobinu kad neko ima nesto sto i nije bas za pohvalit se a spreman je to sa drugima podjelit, cisto da se drugi ne bi na isto opekli. Svaka ti cast!


        Hvala, ali ja ne mislim da se trebam stidjeti razvoda svojih roditelja. Èak šta više, nakon 36 godina života zahvalna sam im u neku ruku na tome jer sam silom prilika morala odrastati prije svojih vršnjaka i razmišljati 100 na sat cijeli život.

        ___________________________________________________________________

          Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

        04-06-2006 21:30 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
        Balnovac Balnovac is a Male
        trudim se




        Poruka: 176
        Location: Slovenija

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ostavljena osoba prvo mora preboljeti svog partnera.Kad se ta faza zavrsi onda obadvije strane moraju u miru i tisiini da se dogovore kako da maximalno obadvoje sudjeluju u izgradnji djecijih zivota.Neovisno otome sto nece biti pod istim krovom.Djeci se mora pruziti
        maximalna paznja.

        ___________________________________________________________________
        Salomljen je ibrik,uvelo je cvjece,al pjesma o Emini nikad umrjet nece...

        04-07-2006 10:50 Balnovac is offline Pregledaj poruke od Balnovac Dodaj Balnovac u listu prijatelja
        Miron Miron is a Male
        brato




        Poruka: 722
        Location: Graz, A

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Carmela:

              citat od Keksi:

                citat od Carmela:

              Koliko dugo mogu pisati o tome? Ja sam dijete razvedenih roditelja, i zasad mogu reæi da je to životni roman!


            Ja nisam dijete od razvedenih roditelja, i ja mogu reci da je i to zivotni roman!!!...nije lako kad zivis sa roditeljima sto se stalno svadaju. Ja znam kad mi je mama plakala i ja sam plakala...kad se smijala i ja sam se smijala. Plakala vise nego sto sam se smijala!!!

            Puno znaci kad dijete vidi da su mu roditelji sretni i ako nisu zajedno. Ja sam razvene od muza i imam cerku (2 yrs). Vazno je da oboje pokazemo da je volimo!!! i ostalo ce bit ok. Svako dijete kroz nesto zivi...samo poras bit ometivno tu kad te treba i pricat za dijetetom.



          Mene su moji voljeli, prièali, tata je povremeno dolazio, ja sam imala samo 2 godine kad su se razveli tako da se tog njihovog èina ne sjeæam. Ništa, ama baš ništa ne može zamijeniti dane i noæi kad ti roditelji spavaju pod istim krovom, kad te zajedno spremaju u školu, na izlete, ekskurzije, fakultet...ništa od toga zajednièkog nisam imala. Ne bih puno promijenilo i da su me spremali zajedno, to je samo privid. Ne kažem da djetetu ne znaèi, znaèi naravno, ali to je jedan poseban život. Moja najbolja prijateljica je takodjer dijete razvedenih roditelja, veæ dugo godina ne živimo u istom gradu što naravno znaèi i da se ne èujemo svaki dan. Bilo je veoma dugih perioda kad se ne bi èule, ali kad se èujemo, jedna poène, druga završi misao. Zašto? Pa razumijemo se savršeno. Svaki period odrastanja nosio je sa sobom posebna obilježja, u svakom od njih bilo je mjesta za roditelje, ali sam uvijek pazila šta i kako ih pitam da ne povrijedim ono drugo. To nikad neæeš moæi izbjeæi, tvrdim ti. Volim roditelje i zahvalna sam im što su razveli na vrijeme jer bi u protivnom samo više patila. Ne patim veæ dugo, shvatila sam šta je bilo i zato svoju obitelj èuvam kao kap vode na dlanu i imam samo jedno na umu da ne pokušavam mijenjati elementarne navike i karakter svog muža. Uostalom, zato sam se i zaljubila u njega i takvog kakav jeste ga i volim, te ne vidim razloga zašto bih ga mijenjala. Tu žene griješe, a poslije svi pate. Eto, opet æu se ja javiti ako vas zanima psihologija i filozofija djeteta razvedenih roditelja ako ništa, da pokušam spasiti one koji su možda na putu da se razvedu.


        10.gif Svaka chast Carmela!
        Sve si ti rekla u ovih par recenica... i to je cini mi se najbolji savjet za OBA partnera.
        Mislim da postoje neki super stihovi od Halila Dzubrana u knjizi Prorok koji bas to opisuju na takav nacin kako si ti rekla. Mozda neko i ima tu knjigu na forumu.

        Htio bi samo jos jednu "upadicu" napravit... naime mislim da se mnoge stvari razlikuju u razlicitim socijalnim slojevima i drustvima. Imao sam naime prililku vidjet kako to izgleda u Svedskoj. Jedna djevojka sa kojom sa zivio izvjesno vrijeme (Svedjenka) imala je takodjer cini mi se te traume - BEZ obzira sto od njenih 10 prijateljica 9 je od razvedenih roditelja.
        Izgleda da neka tolerancija o kojoj si ti Carmela (i Dzubran) pricala - opada sa ekonomskim blagostanjem u mnogim slucajevima...

        05-12-2006 04:29 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
        laverna laverna is a Female
        seka




        Poruka: 898
        Location: i ja se pitam

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ja sam imala tri godine kad su se moji razveli pa se i ne sjecam toga.ali se izvrsno sjecam odrastanja koje je bilo pakleno.sto rece carmela roman napisati.povrh svega nikada pa ni danas nemem kontakt sa ocem iako smo u istom gradu.prodjemo jedno pored drugog kao totalni stranci.medjutim mama se ponovo udala i to je jos vise doprinjelo mojoj patnji.ne sto sam bila ljubomorna vec sto me taj covjek nikada nije prihvatio kao svoju.ali to je vec drugi roman.
        zato je moj muz i moja djeca moj mali svijet cvrsto ogradjen i rijetkima je pristup dozvoljen.

        05-12-2006 17:07 laverna is offline Pregledaj poruke od laverna Dodaj laverna u listu prijatelja
        Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com