Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » ZABAVA » LJUBAV » Da li oprostiti prevaru 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (19): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

RE: Da li oprostiti prevaru Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od behar:

        citat od Mo-beba:

      Zanima me vase misljenje.

      Vjerovatno ste se nekada nasli u toj situaciji,da budete prevareni ili da vi prevarite.

      E sad me zanima kako reagujete na te stvari i da li ste spremni oprostit prevaru



    momku ne bih oprostila, muzu, ocu nase djece DA.

haj samoo reci u cemu je razlika. ja bi prije oprostila u slucaju da nemam djece nego da ih imam.
zasto?
pa zato sto sam taj oprost ne znaci ni zaljecenje rana a sav taj proces ponovnog zblizavanja i spasavanja veze prozivljavaju i djeca a da roditelji najcesce nisu toga ni svjesni!

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    09-18-2006 14:42 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    metallica metallica is a Male
    moforaja




    Poruka: 8228
    Location: CH.WILLA(uglavnom)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ja licno nisam varao zene sa kojima sam bio a ne bih oprostio prevaru nema shanse 10.gif

    ___________________________________________________________________

      09-18-2006 14:44 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
      behar behar is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1141

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Refleksijo, razlika je u mojoj glavi, u mome poimanju veze i angazovanja momka i oca. Od momka ocekujem, ipak, manje pa mi ga je lakse i napustiti. Mislim oboje smo se manje angazovali ako se samo zabavljamo.

      Ako smo sklopili brak, dobili dijete, pa je muz uradio to sto je uradio, potrudila bih se da mu oprostim, ali od srca. Reci ces kontradiktorno, ali nije. I momak i muz ce prevariti, muz ce se jos i "vise" kajati, a ja sam se vise angazovala u vezi s muzem i naravno da cu se preispitati zasto je do toga doslo, je li imalo do mene, a vjerovatno jest. Ma dugo je to, ne moze 'vako na brzaka.

      Mislim da su jako vazne okolnosti u kojima se prevara desi.

      Zapitajte se kakvi su muzevi od svih vasih prijateljica, poznanica i sl...Koliko ih je prevarilo svoju dragu? Vecina, zar ne? Pa kad je tako, sto bi to moj bio drugaciji? Moje bivse radne kolegice su se klele da "joj, ma nece moj 100%...." a mi smo ih gledale 21.gif


      A djeca ne moraju nista osjetiti, sve zavisi od roditelja.

      ___________________________________________________________________

        09-18-2006 14:54 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
        Carmela Carmela is a Female
        vjeciti optimist




        Poruka: 7603
        Location: ja nisam odavle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        U potpunosti se slažem s Behar 10.gif I ja sam "nekad davno" kategorièna bila po pitanju prevare- noga i ništa drugo! Danas pak ne mislim tako, ipak za prevaru treba dvoje. Ako je fizièka prevara u pitanju, avantura za jednu noæ ok, svakom se može desiti, ali ako to potraje, ja bih se zapitala gdje je problem. Nije on oženio kuæanicu nego ženu, njemu treba žena a ne privjesak. Meni opet treba muž a ne papak 01.gif

        ___________________________________________________________________

          Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

        09-18-2006 14:59 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
        refleksija refleksija is a Female
        moforaja




        Poruka: 3364
        Location: dark side

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        @behar znaci tvoje je misljenje ako si s nekim u braku vise dajes i primas, vise posvecujete paznju jedno drugom,gradite zivot itd...ja se ne bi slozila s tim. postoji jako velik broj brakovau kojim kad ljudi potpisu onaj papir smatraju da su tim papirom osigurani za neku harmoniju i sretan zivot.
        po meni angaziras se isto kako u braku tako i vezi...druga stvar sto se angazmani razlikuju ali sustina je ista. ne znam kako si dosla do zakljucka da ce se muz vise kajati...ja bas ne mislim tako obzirom da recimo muz ide tom logikom oko angazmana, djece itd... pa misli nece ona mene ostaviti previse smo ulozili toga u ovo sto imamo (ovo je moje misljenje).

        ovo zasto bi se moj muz razlikovao iskreno ne kontam. znaci ako je muz tvoej prijateljice takav kakav je onda stereotipno to mora biti i tvoj.

        sto se tice djece opet se ne bi slozila s tim. djeca itekako osjete bez obzira da li se roditelji slazu, ne slazu, da li se svadjaju ili normalno komuniciraju...nema sanse da posljedice prevare ne osjete djeca!

        ___________________________________________________________________


          Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

          09-18-2006 15:07 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
          Carmela Carmela is a Female
          vjeciti optimist




          Poruka: 7603
          Location: ja nisam odavle

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Generalano, godine puno znaèe Refleksija 01.gif

          ___________________________________________________________________

            Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

          09-18-2006 15:10 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
          refleksija refleksija is a Female
          moforaja




          Poruka: 3364
          Location: dark side

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Carmela:

            Generalano, godine puno znaèe Refleksija 01.gif

          generalno i iskustvo po ovom pitanju puno znaci!

          ___________________________________________________________________


            Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

            09-18-2006 15:13 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
            Hamsha Hamsha is a Female
            gusterica




            Poruka: 845
            Location: Penn Alps

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Citat behar

            Mislim da su jako vazne okolnosti u kojima se prevara desi.

            Zapitajte se kakvi su muzevi od svih vasih prijateljica, poznanica i sl...Koliko ih je prevarilo svoju dragu? Vecina, zar ne? Pa kad je tako, sto bi to moj bio drugaciji? Moje bivse radne kolegice su se klele da "joj, ma nece moj 100%...." a mi smo ih gledale




            cuj ako su drugi onda nije strasno da i moj 28.gif 29.gif ako druge zene varaju muzeve onda mogu i ja 29.gif

            Ja sam tu odlucna, "mozes" dok ne saznam, kad saznam onda smo zavrsili 08.gif 08.gif

            ___________________________________________________________________
            Ne pada snijeg da pokrije brijeg vec da zvijeR 35.gif i ostave trag

            09-18-2006 15:16 Hamsha is offline Pregledaj poruke od Hamsha Dodaj Hamsha u listu prijatelja
            Carmela Carmela is a Female
            vjeciti optimist




            Poruka: 7603
            Location: ja nisam odavle

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od refleksija:

                  citat od Carmela:

                Generalano, godine puno znaèe Refleksija 01.gif

              generalno i iskustvo po ovom pitanju puno znaci!


            Ispašæe da solim pamet, a ne bih htjela, ali zaista na ovo drugaèije gledam nego prije 15ak, da ne kažem 20 godina.

            ___________________________________________________________________

              Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

            09-18-2006 15:18 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
            behar behar is a Female
            samo sto nisam




            Poruka: 1141

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Muz - stereotip, kako kazes, ne znam, po meni nije stereotip ako pripada kriticnoj masi, znaci vecini.

            Radila sam u zenskom kolektivu, samo lozac bio muskarac a nas oko 40 -ak.

            Dvije kolegice, zaista divne zene, vrijedne, prevrijedne majke, domacice, kuharice i sve ovo sto Carmela ( 10.gif ) rece, vidis usta su im uvijek bila puna muzeva, ono zensko, zapricamo se o prevarama i one tvrde 100% a joj, ne bi moj E. to nikada mogao, ma ne bi garantuje zena zivotom...A bili su ljubav iz vrtica, vjeruj. Mi slusamo i znamo s kim je "moj E. " vara.

            I tako skoro 95% muzeva mojih kolegica.

            Samo smo molili boga da njega prodje ludost i da ona ne sazna. Tako je i bilo, sacuvali su brak, imaju zlatnu djecu i sve je O.K.

            Od tada sam uvijek govorila nije mi prijatelj ko mi dodje da mi kaze - "izvini, prijatelj sam ti, draga si mi, moramti nesto reci blalaa - vara te"

            Ne govori, nisam vidjela, ne znam, za mene nije. Ta necu se zbog tog razvoditi.


            Svak ima svoje vidjenje, ja bih cini mi se teze podnijela da otkrijem neke osobine svoga muza kao npr. podlost, hinjavost i onu neku ljigavost, vidis od takvog bih se razvela pa da imamo petero djece.

            ___________________________________________________________________

              09-18-2006 15:18 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
              behar behar is a Female
              samo sto nisam




              Poruka: 1141

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Hamsha:

                Citat beha




                cuj ako su drugi onda nije strasno da i moj 28.gif 29.gif ako druge zene varaju muzeve onda mogu i ja 29.gif

                Ja sam tu odlucna, "mozes" dok ne saznam, kad saznam onda smo zavrsili 08.gif 08.gif


              Ovo su tvoji zakljuchci, ja samo kazem hoce vecina, pa da se pricuvam iluzija bolje mi je pomisliti onda, vjerovatno, hoce i moj. Sta mogu uraditi da do toga ne dodje, a sta cu i kako cu ako ipak dodje. To je sve.

              U zivotu je sve individualno, ako je on ne znaci da mogu i ja jer sta cu ja ne zavisi ni od koga drugoga vec od mene i moga izbora.

              Drage moje, de te vi, ispricajte se. Sta god da kazem, jos jednom tako je Carmela, ispast ce da pametujem.

              Da cujemo malo vasa iskustva, ne licna vec iz vase okoline, prijatelja i sl.

              ___________________________________________________________________

                09-18-2006 15:23 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
                diva diva is a Female
                bice nesto od mene




                Poruka: 530
                Location: tamo gdje je sve po mom

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Iskreno ne slazem se s tobom Behar.Kakvi su ti to prijatelji koji sute.Ja bih prije voljela da mi neko kaze da me vara nego da me svi smatraju budalom dok on voda neku bimbicu.

                Kazes da bi oprostila muzu a momku ne bi.A sta npr. da si s momkom sest godina i on te prevari.Ja mislim da se i u tu vezu dosta ulagalo, ako ces tako gledati da se ne oprosti.Iskreno ne bih oprostila i sad me bijes spopada kad na to pomislim.


                I ne znam sto bi ti u sebi trazila krivicu za njegovu prevaru kad je on najveci krivac za sve.Ako ima problema ima se razgovarati o tome.Jer dok ti patis on uziva s njom i nimalo ga savijest ne grize zbog toga.Pa kad mu dojadi to onda se on kaje.To su meni najveci supljaci.

                ___________________________________________________________________
                Ma ko te šiša ja neslusam.gif neslusam.gif

                09-18-2006 15:24 diva is offline Pregledaj poruke od diva Dodaj diva u listu prijatelja
                Carmela Carmela is a Female
                vjeciti optimist




                Poruka: 7603
                Location: ja nisam odavle

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od diva:

                  Iskreno ne slazem se s tobom Behar.Kakvi su ti to prijatelji koji sute.Ja bih prije voljela da mi neko kaze da me vara nego da me svi smatraju budalom dok on voda neku bimbicu.

                  Kazes da bi oprostila muzu a momku ne bi.A sta npr. da si s momkom sest godina i on te prevari.Ja mislim da se i u tu vezu dosta ulagalo, ako ces tako gledati da se ne oprosti.Iskreno ne bih oprostila i sad me bijes spopada kad na to pomislim.


                  I ne znam sto bi ti u sebi trazila krivicu za njegovu prevaru kad je on najveci krivac za sve.Ako ima problema ima se razgovarati o tome.Jer dok ti patis on uziva s njom i nimalo ga savijest ne grize zbog toga.Pa kad mu dojadi to onda se on kaje.To su meni najveci supljaci.


                Ako ti sam ne kaže onda je papak i tu je prièa gotova! Šta imaš èekati da ti netko sa strane kaže? Ako je povalio neku dobru ribu i ako je muško, reæi æe sam šta je bilo. A ja sam veæ iznijela svoj stav o papcima 01.gif

                ___________________________________________________________________

                  Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

                09-18-2006 15:29 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
                behar behar is a Female
                samo sto nisam




                Poruka: 1141

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Jos cu ovo pa odoh, dajte vi vasih argumenata malo.

                Udala sam se nakog sest godina zabavljanja, bio mi je prva ljubav (imala 13 god, on 17)

                LUUUUDDDOOOOOOO bila zaljubljena u njega a i on u mene. I danas se neizmjerno volimo.

                Izmedju ono LUDO i neizmjerno dobili smo djecu, ja sam tada postala MAJKA, ma samo moje dijete, ma on vise nije bio vazan....

                Prevario me, ja oprostila, sve zaboravili i idemo dalje. Nikad mi se taj film nije vracao i ono kao uh da pripazim da ne bi opet, ma nikad vise. Jednostavno, nema veze, nije to tako strasno, ta mladost, hormoni rade, ma eto meni nije tako strasno i sta ja mogu.

                a uopste ne pripisujem krivicu sebi niti se kajem kao nesto, ma jok. Ja njega nisam nikada, Bf, i ja sam ja. Mogu uvijek biti kao ona s kojom me prevario, a ona nikad ne moze biti ovo sto sam ja - postena zena.

                Strasnije mi je da pije, da kocka, da je nepravedan i neposten...sta ja mogu, to su moji kriteriji.

                Zato kazem, dajte primjere iz zivota i vase okoline, ostalo su samo pretpostavke a to ne koristi istini.

                ___________________________________________________________________

                  09-18-2006 15:31 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
                  refleksija refleksija is a Female
                  moforaja




                  Poruka: 3364
                  Location: dark side

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od diva:

                    Iskreno ne slazem se s tobom Behar.Kakvi su ti to prijatelji koji sute.Ja bih prije voljela da mi neko kaze da me vara nego da me svi smatraju budalom dok on voda neku bimbicu.

                    Kazes da bi oprostila muzu a momku ne bi.A sta npr. da si s momkom sest godina i on te prevari.Ja mislim da se i u tu vezu dosta ulagalo, ako ces tako gledati da se ne oprosti.Iskreno ne bih oprostila i sad me bijes spopada kad na to pomislim.


                  10.gif
                  @behar zasto tvrditi nesto u sto nikad ne mozes bit siguran. ne nosi niko pored svoje jos neciju glavu.
                  ali zasto bi sebe opterecivala ako moju prijateljicu muz vara da ce i mene moj?!

                  @carmela, ja cu po ovom pitanju isto razmisljati i za 15 godina i iskreno jako mi je zao kad ljudi promjenom priroriteta tokom godina a to je jel neminovno izgube uz put i sebe.

                  ___________________________________________________________________


                    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                    09-18-2006 15:33 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                    diva diva is a Female
                    bice nesto od mene




                    Poruka: 530
                    Location: tamo gdje je sve po mom

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Ma Carmela meni je svaki papak koji prevari.Jer postenije je doci i reci gotovo je izmedju nas(barem ja tako mislim).Pravo je ruzno kad se iza tvojih ledja sastaje sa drugom.Za mene je to neoprostivo i cin jednog neozbiljnog covjeka. 04.gif

                    ___________________________________________________________________
                    Ma ko te šiša ja neslusam.gif neslusam.gif

                    09-18-2006 15:35 diva is offline Pregledaj poruke od diva Dodaj diva u listu prijatelja
                    Carmela Carmela is a Female
                    vjeciti optimist




                    Poruka: 7603
                    Location: ja nisam odavle

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Bome ja ne smatram da sam izgubila sebe, naprotiv! Danas imam dovoljno godina i iskustva da se mogu nazvati ženom 01.gif Možda si ti u pravu ali za one koje s godinama nemaju iskustva pa silom prilika imaju druge prioritete, ali sve što danas imam sam htjela imati i prezadovoljna sam, dajem puno, primam puno, ako nekad zaškripi rješavaæemo zajedno 01.gif

                    ___________________________________________________________________

                      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

                    09-18-2006 15:37 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
                    Carmela Carmela is a Female
                    vjeciti optimist




                    Poruka: 7603
                    Location: ja nisam odavle

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od diva:

                      Ma Carmela meni je svaki papak koji prevari.Jer postenije je doci i reci gotovo je izmedju nas(barem ja tako mislim).Pravo je ruzno kad se iza tvojih ledja sastaje sa drugom.Za mene je to neoprostivo i cin jednog neozbiljnog covjeka. 04.gif


                    Vidiš, ja ne razmišljam tako. Kažem, ako se ta fizièka prevara poène dogadjati više puta a on šuti, onda je papak. Ali jednom se može desiti svakome, i njemu, i meni i svima nama.

                    ___________________________________________________________________

                      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

                    09-18-2006 15:39 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
                    refleksija refleksija is a Female
                    moforaja




                    Poruka: 3364
                    Location: dark side

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od behar:

                      Jos cu ovo pa odoh, dajte vi vasih argumenata malo.

                      Udala sam se nakog sest godina zabavljanja, bio mi je prva ljubav (imala 13 god, on 17)

                      LUUUUDDDOOOOOOO bila zaljubljena u njega a i on u mene. I danas se neizmjerno volimo.

                      Izmedju ono LUDO i neizmjerno dobili smo djecu, ja sam tada postala MAJKA, ma samo moje dijete, ma on vise nije bio vazan....

                      Prevario me, ja oprostila, sve zaboravili i idemo dalje. Nikad mi se taj film nije vracao i ono kao uh da pripazim da ne bi opet, ma nikad vise. Jednostavno, nema veze, nije to tako strasno, ta mladost, hormoni rade, ma eto meni nije tako strasno i sta ja mogu.

                      a uopste ne pripisujem krivicu sebi niti se kajem kao nesto, ma jok. Ja njega nisam nikada, Bf, i ja sam ja. Mogu uvijek biti kao ona s kojom me prevario, a ona nikad ne moze biti ovo sto sam ja - postena zena.

                      Strasnije mi je da pije, da kocka, da je nepravedan i neposten...sta ja mogu, to su moji kriteriji.

                      Zato kazem, dajte primjere iz zivota i vase okoline, ostalo su samo pretpostavke a to ne koristi istini.


                    ok tvoja odluka i niko ne treba da ulazi u tu odluku.
                    samo mi malo zasmeta to ona nikad nece bit postena zena. slazem se ja da su i te zene s kojima partner vara svog partnera vecinom ostrokondze ali u biti one ce ti onoliko zagorcati zivot koliko tvoj partner njoj dozvoli da ti se priblizi i nije ona ta koja donosi odluku za njega nego vala i on. ona je tu totalno nebitan faktor.

                    P.S. i ne govorim na osnovu pretpostavki nego iz iskustva iz svoje porodice!

                    ___________________________________________________________________


                      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                      09-18-2006 15:39 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                      behar behar is a Female
                      samo sto nisam




                      Poruka: 1141

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          citat od diva:

                        Ma Carmela meni je svaki papak koji prevari.Jer postenije je doci i reci gotovo je izmedju nas(barem ja tako mislim).Pravo je ruzno kad se iza tvojih ledja sastaje sa drugom.Za mene je to neoprostivo i cin jednog neozbiljnog covjeka. 04.gif



                      Velika greska, interpretacija njegovog razmisljanja.

                      Kako znas da je , za
                      njega , gotovo izmedju vas? Zato sto je spavo s drugom? Nidje veze, 19.gif vjeruj.

                      Najcesce mu ne pada na pamet i i dalje te voli kao i prije....

                      Pitajte malo muskarce koji su prevarili svoje zene ima li to velike veze s ljubavi prema njima.

                      ___________________________________________________________________

                        09-18-2006 15:42 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
                        Stranica (19): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                        Postavi novu temu Odgovori
                        Go to:
                        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com