Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Nura » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
sarah sarah is a Female
bice nesto od mene


Poruka: 309
Location: stvaram novi svijet ...

Nura Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice



    Znala je da dolaze. Znala je da dolaze ima 6 mjeseci i nije brojala dane. Dani su se sami brojali. Cekala je na ovo vise od 7 godina i spremala se. I bojala se da spremna nije bila. Midu, svog sina, nije vidjela vise od 5 godina, snahu vise od 7, a djecu nikad, osim na slikama. Kad su najavili da dolaze, a to je bilo za 6 mjeseci, k’o da su je zatekli. K’o da dolaze sutra. Vrijeme brzo leti, mislila je. Ustala je sa kauca i pocela pospremati kuhinju. Od nervoze. Zapaljivala je vec zapaljenu cigaru.

    Prvo nije imao para, nekoliko godina, dok se nije snasao, a poslije nije imao vremena kad se snasao, razumjela je Nura americke price, mada u Americi nikad nije bila. Ali znala je da ce doci, kad tad, ali ce doci.Pripreme za docek su, zapravo, pocele vec sutradan. Treba okrecit, nove jorgane za djecu kupit, nakuhat hrane. Znala je dobro sta Mido voli, sta je volio. Vratila joj se volja za zivotom. Jel’ rano za krecenje? Jest, ali nije za dogovor. Nasla je majstora od cetke i detaljno ugovorila datum. Stan ce biti k’o nov, sedam dana prije njihovog dolaska. Ni pusit nece u stanu. Ide na balkon. Da djeci ne smrdi, razmisljala je. Proleti 6 mjeseci k’o dlan od dlan i sad su se samo sati brojali do dolaska Mide i njegovih. I njenih. Novi jorgani, forange, stolnjaci, cvijece na balkonu, sve je bilo uredno i spremno. Najradije bi ovih nekoliko dana otisla da spava kod nekog drugog, da ne narusi ovaj red pospremljen za njih. Da pocne kuhat jos je rano, ali nije da se i frizider napuni. Rano je jos za sve, ali bi najradije sad pocela i ne bi stajala dok se oni ne pojave na vratima. Kupila je i dvije nove svilene kosulje kod Kineza. Sebi inace nije nista novo kupila ima 5 godina. Ne treba joj. Da se djeca ne prepadnu, mislila je. Poslije je kupila i dvije suknje, pa 2 dana prije dolaska zakazala kod frizera i trajnu da da. Eto, kak’a sam, trajnu nisam dala skoro 10 godina.

    Pripreme za docek njenog sina Mide i njegovih kod Nure su trajale 6 mjeseci. Najteze je bilo zadnja 4 dana pred njihov dolazak. Oka nije mogla sklopiti. Od kad joj je umro Ramiz, a ima tome 4 godine, nije vise razmisljala. Nije htjela, al’ misli su same isle. Nije Mido mogao tad doci na dzenazu ocu. Kaz’o je da mu nisu dali u firmi. Cim dodju, dobro, ne isti dan, nego sutra, idu na groblje.Volio je Mido oca vise nego nju i bio vezan za njega. Tako je planirala, to bar moze planirat, a ostalo nek oni sami odluce. Sve sto je zamislila ucinilo joj se neprikladnim, tako da je odustala od bilo kog plana. Nije tacno znala ni koliko ostaju, mada joj je Mido na telefon rekao, da ce poslije malo na more, da djeca vide.

    Sacekala ih je na aerodromu i rezervisala dva taxsija. Jedan je malo, mislila je. Midu je odma’ prepoznala! Jest da je smrs’o i malo se uozbiljio, al’ je to onaj njen isti Mido, k’o da ga je juce vidjela. Snaha se udebljala i sad se boji u crveno i trepce ocima vise nego nekad. Djece ne moze da se nagleda. Djece njenog Mide. Samo da je Ramiz ziv da vidi djecu, mislila je i plakala, od srece ili zalosti, nije znala, ali je plakala. Nisu tu noc sjedili dugo. Umorni od puta, svi su brzo zaspali. Nura je cekala zoru, ko zna koju tih dana, osluskivala hoce li ko ustat da kafu pristavi, da dorucak spremi. U stanu je bilo hrane ne za 4 gosta, nego za 40, najmanje. I to kakve! Djeca valjda isto vole sto i Mido.

    Gosti su ustali oko 12. Kafa se popila, a Nura nije skidala oci sa unucadi, pa joj se ucinilo da se zbog toga djeca osjecaju nezgodno, te da je i ne gledaju, a od stida izmedju sebe pricaju americki. Znaju oni i nas, objasnjavao joj je Mido, slabo govore, al’ razumiju. Amerikanci su ti oni, moja stara. Nek su ti samo zivi i zdravi, pa bili i Amerikanci, rekla je Nura. Nakon dorucka svi su otisli. Djeca su pitala ima li neki restoran gdje se moze pojesti hamburger i frenc frajz. Vratili su se kasno. Nura nije spavala i cula ih je, al’ nije htjela izlaziti iz sobe, da im ne smeta. Sutra je isto bilo. Pricala je malo sa Midom, uz kafu, i pokazivala mu na zidu slike koje je stavila, a koje joj je on slao iz Pensilvanije. Uz slike je bila i karta Svijeta na kojoj je penkalom Nura povukla liniju od Pensilvanije do Sarajeva. Mido je pusio cigaru za cigarom, a snaha pozurivala familiju da ne zakasne u obilazak grada. Vratili su se opet kasno. I opet je Nura cula al’ nije izlazila.

    Sutra joj je uz kafu snaha pricala kako je ovdje sve prljavo i primitivno, a da kod njih u Americi toga nema. Mido je dodao da vise nema stare raje, djeca su izmedju sebe pricala americki i slusala neku muziku na usima. Poslije su svi opet otisli. Sutra su rekli da idu na more, a snaha je dodala da ce sa svojim roditeljima, koji su inace zivjeli sa njima u Pensilvaniji, dogodine ici u Las Vegas, a ne u Bosnu, jer je ovo veliki primitivizam. Uspjela je na odlasku samo da Midi da kovertu sa parama i da mu kaze, da te pare vise njemu trebaju nego njoj. Poslije je Mido vidio da su to bile pare koje je on njoj slao, a i nesto vise. Na kraju su rekli da ce se mozda vraatiti u Sarajevo na povratku, ako budu imali vremena. A ocito da vremena nisu imali. Da je ne bi zvali da ide sa njima, rekla je prije da nece ici, jer ne podnosi vrucinu i da za nju u ovim godinama nije more, te da se oni dobro provedu. Kad su otisli sjetila se da nisu otisli Ramizu na mezar, te je odlucila da sama sutra ode i sve mu isprica. Nije im ni rekla da je do Ramiza zakupila sebi parcelu za grob i da se ne sekiraju, ako joj sta bude. Sjetila se poslije da mnogo sta nije rekla, sto je htjela. S jeseni, u Sarajevu brzo padne mrak, vec oko 5. Sjedila je Nura u mraku pored otvorenog prozora i razmisljala o njenom Midi i njegovim. Mislila je kako je njima tesko samima, negdje daleko u Pensilvaniji.

    10-05-2006 08:52 sarah is offline Posalji email za sarah Pregledaj poruke od sarah Dodaj sarah u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ovo je odlièno Sarah 33.gif koliko može biti naravno jer je slika i prilika mnogih familija. Ne mogu se snaæi na onom linku što si stavila, èiji je ovo tekst?

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    10-05-2006 09:06 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    sarah sarah is a Female
    bice nesto od mene


    Poruka: 309
    Location: stvaram novi svijet ...
    pokretac teme Thread Started by sarah

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Autor je Dalibor Bilic (on je napisao i Trebalo bi ubiti proslost ...). Mene je jako rastuzila ova prica, mada - na zalost - znam za dosta slicnih ili identicnih situacija.

    10-05-2006 09:21 sarah is offline Posalji email za sarah Pregledaj poruke od sarah Dodaj sarah u listu prijatelja
    obrisana
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif
    Tuzna i poucna prica... 10.gif

    10-05-2006 09:26
    Miron Miron is a Male
    brato




    Poruka: 722
    Location: Graz, A

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    joj tuzne i dobre price...
    bas onako kao i zivot sve jednostavno a ipak komplikovano...

    odoh do wca jer ce niko vidit da placem...

    10-05-2006 13:47 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
    orion orion is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1113
    Location: mobilna

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    zaista tuzno
    sjetila sam se svoje tetke koja svoje jedino dijete nije vidjela 16 godina, mozda cak i vise
    kad je god upitam kada ce doci, ona jadnica odmah pocne da ga pravda, te ne moze dobiti odmor, te preseljava, te ovo te ono a mene svaki put dusa zaboli kada je cujem kako u toj svojoj muci pravdajuci njega samu sebe laze

    ___________________________________________________________________

      10-05-2006 16:08 orion is offline Pregledaj poruke od orion Dodaj orion u listu prijatelja
      Tekija Tekija is a Female
      seka




      Poruka: 584

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jako tuzna prica 16.gif ostala sam bez daha.
      Pogotovo ona recenica kad kaze da nije mogao uzeti slobodno da ode na djenazu ocu,to boli 21.gifil ono nije se ni sjetio da ode na mezar ocu dok je bio dole 08.gif nekontam takvu djecu.
      Neznam kakav posao da imam,sve bi ostavila i otisla pa makar otkaz dobila s posla, jer posao se uvjek moze naci al taj posljednji ispracaj oca nikad vise. 32.gif

      10-05-2006 16:41 Tekija is offline Homepage of Tekija Pregledaj poruke od Tekija Dodaj Tekija u listu prijatelja
      PST PST is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1156
      Location: vazda u kuci

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Na zalost zanam dosta ovakvih i slicnih prica , tu su u blizini u komsiluku , medju rodbinom ,
      a sve skoro lice jedna na drugu . Zivot je cudo 21.gif 26.gif

      10-05-2006 17:13 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17887
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      tuzno, jastaje

      i sramota .... sta zapad uradi od ljudi .....

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      10-05-2006 17:19 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      San Hople
      SexNepoznat

      Poruka: 708
      Location: California

      Komentar... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..."rodila majka sina jedinca"...."zlato tatino" 05.gif ....jel'ono kod nas uzrecica kako smo mi balkanci topli ljudi...osjecajni.... 11.gif 18.gif

      10-05-2006 19:57 San Hople is offline Posalji Email za San Hople Pregledaj poruke od San Hople Dodaj San Hople u listu prijatelja
      R2-D2 R2-D2 is a Male
      BUKACHAAAAA


      Poruka: 5594
      Location: La La Land

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:

        tuzno, jastaje

        i sramota .... sta zapad uradi od ljudi .....

      Tuzna prica...ali ...Mene ne moze ni ovaj"zapad" promjeniti sto se tice nekih stvari...Sto se tice familije....ili sto bi rekli family values..ovi sa zapada...Ovamo je truhlo...to svako zna..
      Sreca pa me babo ne iscekuje ko je njega mati cekala...Fala ti boze...pa je ovdje samnom...i svaki dan mu dajem sto puta vise..sto mi je davao on..dok sam bio djete...
      Ne otici...ocu na dzenazu...Za mene tu nema opravdanja...NIKAKVOGA 21.gif 21.gif 21.gif ...sramota brate...ali neka ...Znace i "MIdi" guzica...kada se ti "njegovi amerikanci" okrenu poslje 20-te i zaprase...i ne zovnu i ne dodju...sve izmedju...praznika...a i to je ko zna...
      Kad bude sam ...znace levat...sta bi mu materi znacila koja vise minuta provedena sa njom...
      Najgore je kada ti se vrati istom mjerom...kojom si davao....
      Ja se samo nadam ...da ce mene moji voljeti kosto ja svoga volim...i svoju familiju...i za mene je to jedan jedini LANAC KOJI NIKADA NECE PUCHI...

      ___________________________________________________________________
      I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
      Sha-Shi is my name..and off course,

        I do piss excellence in the morning..

      10-05-2006 20:09 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
      trambulin trambulin is a Male
      moforaja


      Poruka: 2260
      Location: mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      evo da se i ja izjasnim 01.gif
      mnogo dugaèkaa stori, doðem do prve strofe i dignem ruke ali vidim da je narodna 21.gif

      ___________________________________________________________________
      masta umire zadnja

      10-05-2006 20:40 trambulin is offline Pregledaj poruke od trambulin Dodaj trambulin u listu prijatelja
      GARAVUSA GARAVUSA is a Female
      Misiica ljeta 07




      Poruka: 8664
      Location: Holland

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      sve ti ga je ovo ovako 21.gif

      ___________________________________________________________________

        NIJE LAKO BITI JA ! ! !

      10-05-2006 21:22 GARAVUSA is offline Pregledaj poruke od GARAVUSA Dodaj GARAVUSA u listu prijatelja
      Zadavalica Zadavalica is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 1632
      Location: s dna kace

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od PST:

        Na zalost zanam dosta ovakvih i slicnih prica , tu su u blizini u komsiluku , medju rodbinom ,
        a sve skoro lice jedna na drugu . Zivot je cudo 21.gif 26.gif


      10.gif



      21.gif 26.gif

      ___________________________________________________________________
      ...ko ne pamti, iznova prozivljava...

      10-05-2006 21:23 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
      Carmela Carmela is a Female
      vjeciti optimist




      Poruka: 7603
      Location: ja nisam odavle

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:

        tuzno, jastaje

        i sramota .... sta zapad uradi od ljudi .....


      Ne mislim baš da je zapad ovakvim stvarima kriv, ljudi su takvi bez obzira na udaljenost. Nije zapad kriv što je sin tamo 13 godina i što uživa sve kapitalistièke blagodati ovog svijeta a æaæa i mater jedva spajaju kraj s krajem i žive za dva tri ljetna dana od dva mjeseca sinovljevog odmora. I Mido iz prièe je DOŠAO a æaæi nije u stanju otiæi na grob. Kratko i jasno jedno veliko fuj!

      ___________________________________________________________________

        Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

      10-05-2006 21:30 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
      Zadavalica Zadavalica is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 1632
      Location: s dna kace

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Carmela:

            citat od tana:

          tuzno, jastaje

          i sramota .... sta zapad uradi od ljudi .....


        Ne mislim baš da je zapad ovakvim stvarima kriv, ljudi su takvi bez obzira na udaljenost. Nije zapad kriv što je sin tamo 13 godina i što uživa sve kapitalistièke blagodati ovog svijeta a æaæa i mater jedva spajaju kraj s krajem i žive za dva tri ljetna dana od dva mjeseca sinovljevog odmora. I Mido iz prièe je DOŠAO a æaæi nije u stanju otiæi na grob. Kratko i jasno jedno veliko fuj!


      potpisujem 10.gif

      pa ja svoje povedem obavezno na more

      da ne bi propustila koji dan da ne budem s njima 33.gif 33.gif

      ___________________________________________________________________
      ...ko ne pamti, iznova prozivljava...

      10-05-2006 21:32 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
      obrisana
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Koliko god me Midino ponasanje ovdje ljuti, ljuti me i ponasanje njegove zene...

      "Pokondirena tikva", bi bio pravi izraz... Vidjela malo svijeta, i sad joj je sve primitivno i prljavo, tamo odakle je i sama sljegla. Kod "njih u Americi" toga nema... A onda nece do godine dolazit, nego ce sa svojom materom i ocem u Las Vegas... 08.gif

      Dusa covjeka zaboli, kad shvati koliko Mida i Midinica ima... 21.gif

      10-05-2006 21:59
      PST PST is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1156
      Location: vazda u kuci

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      To se lijepo kaze :

      vidjela zaba da se konj potkiva
      pa i ona podigla nogu !

      10-05-2006 22:06 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
      antiprotivan antiprotivan is a Male
      moforaja




      Poruka: 2825
      Location: Norway

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      eh, bas to, Mjesecarko....i jesmo i nismo svjesni koliko Mida i Midinica ima medju nama... a svi poznajemo barem dvoje-troje...

      ___________________________________________________________________

        21.gif

        10-05-2006 22:08 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
        obrisana
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        33.gif

        dusha boli dok citas ovu pricu

        prije dva dana jada mi se prijateljica , bosanka iz mrkonjica

        ima brata u americi i nije ga vidjela vec vise od sedam godina

        ista prica kao sa Midom......posao , kupili kucu, djeca se izrodila , nemaju vremena

        drugi brat zivi ovdje u istom gradu gdje i mi

        mama zivi sa njom a rahmetli babo umro za vrijeme rata

        jada se ona kako su se pozeljeli svi brata , pa su se ona i drugi joj brat, dogovorili da kupe

        karte za familiju u americi, da bi taj brat dosao

        kaze , najvise ga majka pozeljela i voljela bi ga vidjeti prije nego umre

        zovnula ga je , da poprica o njihovom dogovoru

        nije, kaze, sad u mogucnosti da dodje a u svakom slucaju im hvala na ponudi

        jos joj je rekao , da se nekakav otudjio , pa da ne zna ni sta bi pricao sa njima

        valjda daljina ucinila svoje

        pita ona mene , lelo draga , kako se otudjio , ne razumijem ga

        ne razumijem ,da se od mene mogao otudjiti , a najblizi smo bili u familiji

        sve smo dijelili, sve probleme rjesavali zajedno

        sinoc sam zaspala placuci od tuge , da on jos nije vidio moju djecu (ima dvije bliznakinje)

        a i ako ih ikada vidi , bit ce uvijek stranci .....nikad on nece biti njima pravi dajdja

        nisam joj nista mogla reci , niti je utjesiti .....tuga golema

        mislila sam na mog brata i njegovu porodicu u kanadi i nasoj povezanosti ..

        cini mi se da smo sad blizi , nego dok smo bili u mostaru



        ne znam , mogu samo potvrditi carmeline rijeci , nije to do tudjine i zapad

        nego do covjeka i njegove ljudskosti

        10-05-2006 22:38
        Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com