Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » LEGENDE MOSTARA » Mirza Humo 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (11): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Plastic Plastic is a Male
moforaja


Poruka: 2528
Location: space

Mirza Humo Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo jedna fotografija legendarnog mostarskog alpiniste, na zalost koji nije danas medju nama, ali vjerujem da ga se svi jako dobro sjecamo. Ova slika je iz Paklenice kad smo bili neke 88, mislim da sam u pravu sto se tice godine, oni koji su bili tamo vjerovatno ce se sjetiti i ispraviti me ako nisam u pravu

05-20-2003 21:33 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mirza je bio veliki covjek i moj prijatelj i heroj grada mostara - rahmet mu dusi


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

05-20-2003 21:33 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Sjeta Sjeta is a Female
seka




Poruka: 528

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

fala amire

___________________________________________________________________

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Sjeta dana 05-20-2003 u 21:34.

    05-20-2003 21:34 Sjeta is offline Pregledaj poruke od Sjeta Dodaj Sjeta u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Rahmet mu dusi...

    05-20-2003 21:36 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    Plastic Plastic is a Male
    moforaja


    Poruka: 2528
    Location: space
    pokretac teme Thread Started by Plastic

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Znam da je tema dosta tuzna, ali mislim da sam jednostavno morao spomenuti mog dragog prijatelja Mirzu, s obzirom da se upravo sada njegovi prijatelji-alpinisti spremaju na jednu odvaznu i veliku expediciju, u kojoj bi i on sam, siguran sam ucestvovao ako ne onda sigurno pomogao i podrzao.

    05-20-2003 21:43 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    bravo amire, da je mirza ziv siguran sam da bi bio clan ekipe koja ide na aljasku.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-20-2003 21:45 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Kise
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Imam jedan divan clanak o Mirzi Humi, ali ga moram pretipkati pa da vam stavim ovde.
    Isti u potpunosti opisuje koliko veliki covjek i Mostarac je isti bio. A brate i moj prijatelj.

    Rahmet mu ljepoj dusi 16.gif

    I bio bi sigurno clan ekspedicije da je ziv - ta nijedna nije mogla proci u ovom gradu bez njega.

    05-21-2003 20:16
    migtrans migtrans is a Female
    mofo beba


    Poruka: 6
    Location: Zagreb

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Bez obzira što je tužna ova tema, Amire hvala ti što si nas vratio u djetinjstvo. Humo je
    mnogima bio prijatelj a meni veliki,veliki.Pokoj mu duši,nama ostaje da ga se sjeæamo onakvog kakav je bio. Raja prava, a bome ni tebe ni ostalih se nezaboravlja lako.
    Pozdrav svima

    ___________________________________________________________________
    ina

    05-22-2003 12:36 migtrans is offline Posalji Email za migtrans Pregledaj poruke od migtrans Dodaj migtrans u listu prijatelja
    Plastic Plastic is a Male
    moforaja


    Poruka: 2528
    Location: space
    pokretac teme Thread Started by Plastic

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Hvala Ina

    05-23-2003 21:20 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    hvala amire za temu

    kise samo da znas da nismo zaboravili na clanak :)

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-30-2003 05:48 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Plastic Plastic is a Male
    moforaja


    Poruka: 2528
    Location: space
    pokretac teme Thread Started by Plastic

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    KISE, daj nam clanak :-)

    06-13-2003 00:28 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
    obrisan
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    e da Rondo zna reci kolko smo piva tamo popili



    i kod Senceta u Picolu




    p.s. Clan foruma Rondo ovo gore se ne odnosi na tebe

    06-13-2003 21:54
    Kise
    Gost


    Clanak prenesen iz novina Stari Mostar br.2 dana 16-30.IX. 1995. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice







          Ovo je prica o junaku iz Santiceve, sa Podvelezja, o momku koji je bio posebno zaljubljen u svoj Mostar, u brda oko svog grada. Ovo je prica o gaziji koji nije znao za uzmak, o heroju kojeg je Predsjednistvo RBiH posmrtno odlikovalo najvecim ratnim priznanjem.



        Pisati o herojima ovog rata, herojima kojih vise nema - izuzetno je tesko, jer u jedan novinski tekst ne moze sve sto covjek osjeca za njih, sve sto bi htio da kaze. Pisati o heroju Mirzi Humi, pogotovo nije lako. Volio je izazove, cak i one opasne po zivot - sto mozda najbolje oslikava snagu njegove licnosti. Bio je alpinista, osvajao je vrhove, volio je osvajanje zivota. Njegov zivot je prekinut u najvaznijem trenutku - u trenutku kada je ispred svih iskoracio u slobodu.

          Najbolji medju najboljima


        O Mirzinom herojstvu znaju svi svi koji su prosli Podvelezje, Santicevu, Bulevar... Kazu na linijama je bio lav, uvijek prvi. Takav je bio i prije rata. U njegovom zivotu nije bilo mjesta za poraz. Rat ga je zaustavio u studiju gradjevine. Iz razgovora sa njegovim profesorima saznajemo da je bio izuzetan student, inteligentan, odlucan... volio je salu, bio je prava mostarska raja. Njegovu kucu na Rondou zapalili su oni koji nisu imali pojma kakvi su tu ljudi zivjeli. Mirza je rodjen i odrastao u uglednoj mostarskoj porodici. Zivio je sa roditeljima, uglednim i obrazovanim Mostarcima i bratom Esadom, vojnikom, komandantom, takodjer poznatom po svom herojstvu.

        «Ima ljudi obicnih po svemu, sa kojima i pored kojih zivimo, a ne vidimo da su razliciti. Oni kao da cekaju neko svoje vrijeme. Pa kad ono dodje, planu, razmasu se, narastu i natkrile okolinu, postaju vodje, simboli, heroji. Obicno to biva u nekim komplikovanim vremenima, tijesnim i teskim, kada se trazi i znanje i mudrost i cestitost, a boga mi i junacko srce. Hercegovina je, i Bosna, oduvijek, kad bude vakat i kad zatreba, iz obicnih ljudi njedrila gazije, junake. Tako i sada. Njih stotine i hiljade, najboljih medju stotinama hiljada.
        Ima i drugacijih ljudi, neobicnih, za njih ne postoji neko posebno vrijeme da bi se razlikovali. U njima i oko njih je nemir, oko njih se skupljaju i za njima idu. Preodredjeni su da ucine nesto posebno, sto ce se pamtiti, sto ce ih izdvajati. To ne zavisi ni od mjesta, ni od vremena, pa ni od njih samih. Oni nisu u mogucnosti da biraju, oni su izabrani. U mirnim se vremenima iz takvih ljudi regrutuju umjetnici i vrhunski sportasi, vrsni radnici i uspjesni poslovni ljudi... U ratovima neki od njih postaju heroji.
        U ovu drugu, rijedju vrstu heroja uvrstio je sebe rahmetli Mirza Humo, silovito, a opet nenametljivo. Kada su septembra 1991. godine u Mostar dosli rezervisti u uniformama jogo-armije, ali i s neskrivenim znacima i ponasanjem cetnika, nagovjestili su rat u Mostaru. Zovu Mirzu da im se pridruzi. Nude pare, cinove. Treba im bivsi niski padobranac, treba im Mostarac koji je stecenim znanjima, vjestinama i fizickim predispozicijama rodjen za ratnika. Godinu dana HVO ga pokusava pridobiti da stupi u njihove redove. Traze ga i predstavnici UNPROFOR-a jer izvrsno govori engleski. Nude radni odnos, deviznu platu, izlazak iz Mostara. A tada su hiljade granata rovale nekoliko kvadratnih kilometara grada pod kontrolom Armije BiH, tada ni ptice u ovom gradu nisu imale veliku sansu za zivot. Mirza nece. Nece iz Armije. Zna gdje mora biti», pise list 4 korpusa AR BiH.

          Diverzant bez premca


        U Armiji je od pocetka, sa drugovima je organizovan u Gorskoj sluzbi spasavanja, ono sto je naucio upotrijebio je u odbrani Mostara i BiH. Kada je zapucalo postaje pripadnik interventnog voda pri TO Mostar. Ukljucuje se u skoro svaku akciju i to ne kao posmatrac, vec kao vodja. Kada se u maju 1992. godine nasi momci povlace na desnu obalu Neretve, Mirza ni tada ne gubi glavu. Cijelu noc je u camcu, prebacuje nase ranjenike i civile iz hotela Neretva. Nakon toga dolazi do ubrzanih priprema i ofanzivnih akcija u Bijelom Polju i na Djubranima. Mirza se istice uspjesnim diverzantskim akcijama. Borbe su konacni obracun sa cetnicima i oslobadjanje Mostara docekuje sa odusevljenjem. Predvodi jedan vod koji prvi ide u oslobadjanje Rodoca i Heliodroma. U zoru, 14.juna 1992. sa jednom grupom boraca kod Banje forsira Neretvu.
        Mirza nije bio borac, vojnik ni vojskovodja kova bivse JNA. Oni u svojim strategijama nisu imali takve primjere, nisu poznavali takvu strategiju. Mirza je bio borac, vojskovodja na cijim primjerima bi se moralo temeljiti ustrojstvo Armije BiH, jer on je borac bosanske vojske, pri njemu je miris Bosne i svega sto je bosnjacko. On je imao bosnjacki merhamet, bosnjacki ceif, ali i bosnjacki ifrizluk, koji prepoznajemo kod Dudakovica. To su recepti po kojima se morala prepoznavati bosanska vojska, jer nasa se vojska poznaje po nasem narodu, ona je imala karakteristike svog naroda, a Mirza Humo je pravi izdanak bosnjackog naroda.
        Mnogo je akcija ostavio iza sebe Mirza, mnogo ljudi koji su ga voljeli. Mnogi od onih koji bi imali sta da ispricaju o Mirzi, nisu medju zivima. Oni su danas zajedno - na Sehitlucima.
        Pocetkom jula 1993. godine Mirza Humo ranjen je krhotinama tromblonske mine u glavu. Sest dana nakon ranjavanja prestalo je da kuca srce jednog od najvecih mostarskih heroja. Dzenaza je klanjana 11. jula. Jedina dzenaza toga dana. Danima prije i danima poslije po cetiri, pet, deset dzenaza. Toga dana samo jedna - Mirzi Humi. Iskupili se prijatelji kao da ne padaju granate. I zaista, sat, dva vladala je potpuna tisina. Kao da je i to ratno zatisje bilo pocast velikom ratniku. Toga dana kada se Mostar oprostio od Mirze, iz srca nekih ljudi provalile su rijeci poput bujice. Sanita Humo je 11.07.1993. godine napisala: « Mica, dragi, dragi nas, nocas cemo da te ispratimo poslijednji put. Koliki su putevi ostali pod tvojim nogama, koliko je planinskih vrhova ostalo ispod tebe. Sve si ih osvojio i nadvisio... I sada sest dana si se borio sa smrcu i ako neko misli da je smrt pobijedila - vara se, jer smrt ne moze pobijediti necijih dvadeset i devet godina. Pogotovo ne tebe, jer ti si uvijek bio onaj koji pobjedjuje. Rekose, sehidi su Bogu dragi. Mi ostajemo, Mica, bogati sto si nas volio. Mi evo placemo, jer nedostajat ces nam, nedostajao si nam svih ovih dana dok si odradjivao svoju najtezu bitku. Svi smo bdjeli nad tobom, svi smo disali za tebe a sada je nasa bol velika. Dragi nas bices uvijek sa nama u beharu Mostara, pod lipama na Rondou, sa planinarima na tvojim plavicastim vrhovima, svugdje gdje si bio i gdje nisi stigao doci. Mirisace Mostar mladoscu i slobodom, ti to znas. Kazu kad neko odlazi, odlazi sa njim i dio nasih dusa. Osjetili smo da je tako, ali bih voljela da smo svi mi od tebe nesto prihvatili i naucili. Dok si se borio za zivot, u sobi do tvoje rodio se jedan mali djecak, jedan Mirza a i ja imam sina koji je po tebi dobio ime i zelim vise nego ikad do sad da imam bar dio tvoje hrabrosti, plemenitosti, tvoje velike duse. Dok ovo pisem tvoja majka se sjeca kako odlazeci one noci pjevas: «Ja sam vojnik srece, mene metak nece... Ne placi, na lice stavi smijeh...»

        Ici cemo do kraja - ovo su nase gore, ovo su nasi visovi.
        Po ovoj recenici Mirze se sjeca jedan njegov prijatelj, novinar, i kaze: «Nije mi slucajno rekao ovu recenicu, jer smo bili stari prijatelji iz Planinarskog drustva «Prenj». Sjecam se druzenja, dugih godina najljepse mladosti. Ruiste, Vilin klanac, Bijele vode, Jezerce, Varda, Sivadija, Cvrsnica, cabulja, itd. Do Maglica, vrha Bosne i Hercegovine. Odatle sa vrha gledao je Mirza svoju zemlju i zavolio je strasno, zauvijek. Ime Mirza u prevodu znaci princ. On je zaista bio princ svoje zemlje a ove rijeci zasluzio je svojom bezmjernom ljubavlju prema njoj.

        06-15-2003 19:18
        Kise
        Gost


        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        I upravo tako kako clanak rece:

            ....Dragi nas bices uvijek sa nama u beharu Mostara, pod lipama na Rondou, sa planinarima na tvojim plavicastim vrhovima, svugdje gdje si bio i gdje nisi stigao doci....


        Jos uvijek si prijatelju u beharu Mostara i pod lipama Rondoa, sa nasim Alpinistima na 3 bazi Mt. McKinleya....
        Jos uvijek si sa svima nama koji te poznavasmo - svugdje gdje si bio i gdje nisi stigao doci, i jos vise jer si ostao zauvijek uvucen u srca mnogih od nas.

        Neka ti je vjecni rahmet tvojoj lijepoj dusi i jos uvijek te se sjetimo, jos uvijek zaplacemo...

        A tvoj Mostar mirise mladoscu i slobodom bezbrojnih malih Mirza koji su rodjeni u ratu i nakon njega.

        Jedna «mala Kise», jer si me uvijek tako zvao. Mala...

        06-15-2003 19:21
        rimda rimda is a Male
        raja




        Poruka: 1827
        Location: BULEVAR

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Isli smo skupa u razred, a ne bih puno pametovao jer uspomena na rahmetli Mirzu zivi u mome srcu rahmet mu dusi. I ja kazem hvala na zaista predivnoj, na zalost sjetnoj i tuznoj temi. 33.gif

        ___________________________________________________________________
        38.gif Admir Stupac 38.gif

        06-15-2003 20:35 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
        Plastic Plastic is a Male
        moforaja


        Poruka: 2528
        Location: space
        pokretac teme Thread Started by Plastic

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Jos jednom, drago mi je sto sam postavio ovu temu, ovaj clanak je samo i jedan dokaz, ako je uopste trebao, da s punim pravom Mirzu mozemo svrstati u prave i nezaboravne mostarske LEGENDE.
        Kise, hvala ti velika 33.gif 33.gif 33.gif

        06-15-2003 22:13 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17853
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        clanak je super i bas mi je drago da je neko ovo tako fino napiso.
        mirza je zaista bio heroj grada mostara i nas prijatelj, pogotovo ko ga jos zna iz planinara.

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        06-16-2003 00:56 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        cema cema is a Male
        rodjeni


        Poruka: 923
        Location: Tako daleko ali sa rajom tako blizu

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Bravo raja svaka vam cast humo je bio veliki covijek prije rata i to je dokazao i u ratu rahmet mu dusi njemu i svim ostalim ljiljanima naseg mostara.!!!!!!!!!!!!!

        ___________________________________________________________________
        MOSTAR U SRCU VELEZ DO GROBA A POSLJE CEMO VIDJET 10.gif

        06-16-2003 09:41 cema is offline Posalji Email za cema Homepage of cema Pregledaj poruke od cema Dodaj cema u listu prijatelja
        Edo Edo is a Male
        Bad Company




        Poruka: 2324
        Location: Somewhere in time......

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        sa rahmetli Mirzom sam se upoznao u ratu...........veliki covjek i prava raja.......hvala svima koji su ga se sjetili

        ___________________________________________________________________

        06-16-2003 18:10 Edo is offline Pregledaj poruke od Edo Dodaj Edo u listu prijatelja
        john smith's john smith's is a Male
        trudim se




        Poruka: 169

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        preneseno sa:

          http://members.aol.com/mostar4ever/myhomepage/profile.html


        PLEMIC HUMSKE ZEMLJE
        (Clanovi Planinarskog drustva "Prenj" organizovali su 11. jula
        1996. projekciju dijapozitiva sa prizorima osvajanja planinskih
        vrhova. Bio je to In memoriam MIRZI HUMO, jednom od pionira
        alpinistickog sporta u Hercegovini i heroju odbrane Mostara.
        Clanovi porodica, prijatelji i saborci, u prepunoj sali
        Bosnjackog omladinskog centra, tom prilikom su culi ovo
        sjecanje Mirzinog prijatelja, Damira Pedise, takodjer clana PSD
        "Prenj".)
        Hol Narodnog pozorista. Poredani tabuti. Sve jedan do drugoga heroji
        prekjucerasnje bitke. Oslobodjeni su Sjeverni logor i Bijelo Polje.
        Mostar prodisao. Na slamku.
        Jos nas je svasta cekalo, jos mnogo smrti, gladi, brige za svoje voljene
        odvedene u konc-logore.
        Ali, bar nismo vise bili u totalnom okruzenju...
        Pobjeda je to bila, a niko je nije slavio. Borci umorni, tmurni...
        Cudna bitka. Komandant brigade i njegov zamjenik u jurisu prema
        HVO-Bastilji.
        Komandant, rahmetli Hujka gine, zamjenik Esad Humo, tri metra dalje
        ranjen.
        Masa svijeta okupila se da oda posljednju pocast herojima. Gledam
        izmorene, izgladnjele ljude. I osjecam tesku sjenu Huma na kojem su
        ubice zauzele busiju.
        Na mjestu gdje je nekad stajao veliki stakleni zid Pozorisne kafane
        sjedi Mirza. Pitam ga za Esu. Tuzan je. Sutljiv. Nikad ga takvog nisam
        vidio. Sjedi i gleda preko puta u jedna malena neugledna vrata. Tamo
        je "Komos". Tamo se kuju tabuti. Dan i noc.
        Mirzu nam valja pamtiti kao heroja, jer on to jeste bio. Ali, ne zaboraviti
        Mirzu kakvog ce ga sigurno pamtiti samo njegovi najblizi - nasmijano
        dijete sa mostarskih ulica, Mirzu na putevima hercegovacke
        transverzale...
        Brasina, Prijevorac, Orlinka, Ruiste... odmoriste... Onda Vilin Klanac,
        pa kroz Dolove na Bijele vode. A tamo dalje pogled na divlji Prenj:
        Kamenac, Plavac, Zelena Glava, Lupoglav...
        Tu sam, ko zna koliko puta razgovarao, smijao se, uzivao u svoj
        plemenitosti Mirzinog bica. Sad tek znam da plemenitost i nije nista
        drugo nego srodjenost sa zemljom u kojoj zivis. A Mirza Humo je bio
        plemic Humske zemlje. Sav isklesan od njenog kamena, sav od njenih
        trava i mirisa izvezen. I od bistrine njenih voda. Nije samo puka
        slucajnost da njegovo ime, Mirza, znaci princ, a da je staro ime
        Hercegovine - Humska zemlja!?
        Mostar ima svoju metafiziku, svoju prefinjenu esenciju, koja za mnoge
        ostaje skrivena. Nije se cuditi onima koji tvrde da i sada mogu vidjeti
        kameni luk Starog mosta kao da je jos uvijek tu, pa cak i stati na njega.
        I zagledati se dole u zelenu vodu. To je ono sto nisu razumjeli njegovi
        rusitelji. I mnogi koji tek sada, nakon pijanog hipa i leta, dole, u
        najmracnijim ponorima pronadju onog cudnog cvijeta sa toliko mnogo
        imena. Mi smo ga nazivali ljiljan. Ali ime i nije vazno, "istim bi umilnim
        mirisom mirisala ruza i da joj kakvo drugo ime damo" (Sekspir). Takve
        ljiljane nosio je na grudima Mirza Humo, dok mi je, pokazujuci rukom
        prema vrletima Prenja i Veleza govorio: "Moramo tamo, to su nase
        gore, nasi visovi!"
        Tada sam jos jedanput osjetio cistotu tog dionizijskog svijeta kojim
        odzvanja neugasivi Grozdanin kikot. I njegovu nerazmrsivu vjecnost.
        Mirza je sahranjen kao sehit jedne sparne ljetne veceri u haremu
        Sehitluci, a dzenaza mu je klanjana uz svijecu, u jednoj rusevini
        nadomak Karadzozbegove dzamije, dok se Mostar tresao od
        detonacija i nestajao u vatri i dimu. Zbog njega i njemu slicnih, sve one
        slike, one rijeci, dane i noci, mozda je najtacnije izraziti naoko
        pateticnom sintagmom - mostarska epopeja. Pa cak i u njoj ima
        premalo epskog nadahnuca da bismo opisali ono sto se zaista
        dogadjalo u sredistu hercegove zemlje posljednjih godina. Jer,
        nezaboravimo, Mostar je sam odlucio da bude klanac Termopile, a
        postao je Bedr.

        06-23-2003 16:26 john smith's is offline Pregledaj poruke od john smith's Dodaj john smith's u listu prijatelja
        Stranica (11): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com