Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Secerna bolest » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
PST PST is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1156
Location: vazda u kuci

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Odrasla sam u porodici u kojoj su oba roditelja bili secerasi , pa o tome znam mnogo toga .

Prvo i osnovno iz ishrane mora izbaciti suhomesnate proizvode , proizvode koji sadrze mnogo skroba ( krompir , tjesteninu , pite , )
bijeli kruh zamjeniti sa razovim ili crnim ,
a za snizenje secera je su najbolje mohune spremljene na bilo koji nacin ( kuhane corbasto , ali bez krompira , salata od mohuna , zapecene u rerni sa pavlakom i sl ).
Uz rezim ishrane dobro je piti caj od listova crnog duda ,
caj od kukuruzne svile ,
caj od gorkih tj . divljih badema ako se mogu naci .
Ako je osoba srednjih godina to je tkz. steceni secer koji nastaje od stresa i bilo bi dobro da pije nesto protiv stresa.

11-20-2006 19:31 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
hercegovka84 hercegovka84 is a Female
raja




Poruka: 1874
Location: planet earth

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Mo-beba:

    sreco ovo je rijec o SECERNOJ BOLESTI 10.gif


UPSsssssss...pardon pogresno sam procitala..(srcana bolest umjesto secerna). 21.gif 21.gif sto se tice secerasa neznam bas dovoljno oko toga al cujem da se treba izbjegavati ishrana koja sadrzi mnogo secera 10.gif

___________________________________________________________________

    girl.gif

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane hercegovka84 dana 11-20-2006 u 19:35.

    11-20-2006 19:33 hercegovka84 is offline Pregledaj poruke od hercegovka84 Dodaj hercegovka84 u listu prijatelja
    PST PST is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1156
    Location: vazda u kuci

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I jos nesto .......

    Gojaznije osobe cesce oboljevaju od secera .
    Moj komsija je obolio , otisao kod nutricioniste koja mu je napisala dijetu i uz redovno pridrzavanje uspio da smrsa 50 kg ( imao je 160) te je i na taj nacin regulisao secer .

    11-20-2006 20:33 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
    Miron Miron is a Male
    brato




    Poruka: 722
    Location: Graz, A

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Sve stoji sto je PST rekla... 10.gif
    Mislim da moj stari pije i caj od koprive i to par puta na dan...
    Uz sve to mislim da ima jos neki caj koji uzima u Rade travara koji mu skoro sam smanji secer u normalu... (naravno nikad ne moze prestat uzimat lijekove).

    11-20-2006 21:05 Miron is offline Pregledaj poruke od Miron Dodaj Miron u listu prijatelja
    Musala Musala is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1304
    Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Demka evo ti jedna web stranica o ishrani za diabeticare
    Pokusat cu ti naci jis koju pa procitaj.
    Inace kako si mi ti 33.gif

      http://www.heartclinic.co.yu/ishrana.html

    ___________________________________________________________________
    -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

    11-21-2006 11:57 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
    Musala Musala is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1304
    Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    evo jos jedna

      http://www.diabeta.net/priprema_hrane.htm

    ___________________________________________________________________
    -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

    11-21-2006 12:01 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
    nidze veze nidze veze is a Female
    miss foruma '05


    Poruka: 4765
    Location: na stolu

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Djemka...muz nedavno radio nalaze pred operaciju i malo mu secer povisen ...da su se mislili hoce li ga operirat ...ali nakon ''opsirnije'' pretrage ...operacija je ipak bila

    operacija privatno i anestetichar bio covjek koji je medju poznatijim i najboljim u Hrvatskoj

    dok smo cekali da se muz probudi ..malo smo razgovarali o tome..

    sve na stranu ...u njeg nije tako opasno ali kao sto mi rece vobaj ..gledajuci ga i njegovu kilazu lako moze doci9 do pogorsanja...


    savjet ...sto vise lagani i umjereni setnji..tj.prvi dan koji ritam ufatis ...tako svaki dan...


    sto vise setnji i izbacit kruh ..ako ne moze bez kruha ..onda samo crni kruh

    umjerena setnja razbija secer

    to je jedan od pocetaka za popravljanje secera i normala ishrana

    zelen ,voce i povrce ..i sve kuhano...leso ..bez zaprski 10.gif

    ___________________________________________________________________

      Ljudi su, opcenito,
      nalik na pse koji pocnu lajati
      cim izdaleka zacuju
      lajanje drugih pasa.

    11-21-2006 12:06 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
    Musala Musala is a Male
    rodjeni




    Poruka: 1304
    Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od djemila:

      Musala, hvala ti, na stranici 33.gif

      dobro sam, jesi li ti dobro 01.gif


    Ma kako kad, moze se 01.gif
    ziv insan sve podnese 29.gif

    ___________________________________________________________________
    -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

    11-21-2006 12:08 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
    metallica metallica is a Male
    moforaja




    Poruka: 8228
    Location: CH.WILLA(uglavnom)

    RE: Secerna bolest Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od djemila:

      Ljudi koji obole od secerne bolesti ili pak ,ako im prijeti opasnost da dobiju tu bolest, ograniceni su u svojoj ishrani.

      Kolegica mi je na putu tome, malo se prepala,normalno, pa nije jos u stanju da pocne praviti hranu koja bi joj odgovarala, sem sto je prestala sve slatko, gazirana pica, i tako te stvari.

      Imate li vi nekih recepata koje bih joj mogla predloziti, nesto sam nasla ali mislim da imate i vi nekih recepata...

      temu sam stavila bas ovdje na ovaj podforum, u zelji da mogu cijelu temu posvetiti tome

      hvala 01.gif



    draga djemka 33.gif moja mati ima Secer od 80'-e 28.gif

    reci svojoj jaranici da je
      Najbitnija
    stvar kad je secer u pitanju (i sve druge autoimune bolesti) "Sklanjati" se od STRESA ne znam gdje ona zivi ali ovdje su ljekari ograniceni bas kao konji gledaju covjeka kao automobil tj DIO po dio a ne kao cjelinu

    ishrana je jako bitna i mora paziti na nju ali koliko god pazila a ako je Sekirant imace problema samo tako 21.gif 21.gif 21.gif

    neka ne bjezi od Sedativa kad najbolje je da ona sama "osluskuje" svoj organizam i da se ponasa bas tako ako me kontas a kontas 33.gif 02.gif

    kad ustane ujutro i vidi da je sve nervira i da je ono "na lijevu nogu" neka odma popije "apaurin" ili sl. od nervoze i stresa secer bukavlno "Divlja" znam po mojoj materi a ako je covjek rahat ako je flegman onda moze cak i kolac i kolu ponekad popiti . 33.gif 10.gif


    moja mati kaze "da sam onda znala kako stvari stoje svaki dan bi po jedan apaurin pila"


    jer kad skontas bolje i svaki dan po sedativ popiti nego posle 10-ak god sekiracije piti svako jutro 7/8 tableta za razne "boljke" 21.gif

    ___________________________________________________________________

      11-21-2006 13:16 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
      Musala Musala is a Male
      rodjeni




      Poruka: 1304
      Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od djemila:

        Hvala ti Nidze veze, dobri savjeti, prenijecu, sve ja skupljam 33.gif 10.gif



        Musala isprazni inbox 07.gif


      Hocu odmah, odo da spasim adrese 10.gif 01.gif

      ___________________________________________________________________
      -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

      11-21-2006 14:05 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
      metallica metallica is a Male
      moforaja




      Poruka: 8228
      Location: CH.WILLA(uglavnom)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      nista djemki 33.gif 33.gif 33.gif


      ako jos nekako mogu pomoci reci ako se ja dosjetim jos nekih fora reci cu ti 10.gif





      vec sam se dosjetio 11.gif


      ako vidi a znace da joj je secer visok (to ona zna kad je previse zedna kad joj se jezik lijepi i kad joj je pred ocima plavi kolutovi)

      neka ne daje vise insulina nego neka iscijedi pola limuna u 1dl vode i neka popije u malim gutlajima 10.gif

      ___________________________________________________________________

        11-21-2006 14:26 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
        Dalibor Dalibor is a Male
        brato




        Poruka: 619
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Evo jedne dobre web stranice, sa mnogo savjeta, jelovnika i linkova:

          http://www.dijabetes.com.hr

        11-22-2006 11:34 Dalibor is offline Pregledaj poruke od Dalibor Dodaj Dalibor u listu prijatelja
        nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com