Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » NAUKA » Promjena klime » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
behar behar is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1141

Question Promjena klime Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Crna prognoza poznatoga britanskog klimatologa



Uvjeti života na Zemlji æe se tokom 21. stoljeæa dramatièno pogrošati zbog globalnog otopljavanja, a

    kao posljedica toga moguæe je naglo smanjenje broja stanovnika naše planete u "bliskoj buduænosti" sa sadašnjih šest milijardi na svega oko 500 miliona,
prenose ruska elektronska glasila izjavu poznatoga britanskog klimatologa Jamesa Lovelocka.
Lovelock je uvjeren da æe se prosjeèna temperatura na Zemlji do poèetka iduæeg stoljeæa naglo poveæati i da æe to biti glavni razlog mnogih kataklizmi koje oèekuju èovjeèanstvo.

Struènjaci za izuèavanje klimatskih promjena su, kako navodi moskovski èasopis "Glas nauke", još ranije upozorili da æe se zbog stalnog uveæanja emisije štetnih gasova u atmosferu prosjeèna temperatura na Zemlji uveæati do kraja ovog stoljeæa za oko šest stepeni Celzijusa.

James Lovelock je još veæi pesimist - smatra da u iduæih sto godina treba raèunati, pri sadašnjem stepenu zagaðenja atmosfere, s prosjeènim rastom temperature od osam stepeni.

U proteklom stoljeæu rast prosjeène temperature na našoj planeti je bio znatno niži - svega jedan stepen, što nije bitnije uticalo na planetarnu klimatsku sliku, tvrde nauènici.

Ukoliko se, meðutim, crna prognoza o drastiènom rastu temperature obistini, našu civilizaciju oèekuje period velikih poplava, strašnih uragana i gladi zbog manjka najvitalnijih prehrambenih proizvoda, navode struènjaci.

Takav loš scenarij buduæih dogaðaja moguæe je izbjeæi, prema ocjeni struènjaka. Potrebno je samo da se u cijelom svijetu usvoje i dosljedno poštuju stroge mjere za ispuštanje najštetnijih gasova u atmosferu. Tada se rast prosjeène temperature može sniziti na svega dva stepena, èime bi planeta bila spašena.

Zemlja je u toku svog postojanja najmanje sedam puta doživljavala velike klimatske promjene, upozorava Lovelock, uz opasku da se samo u toku posljednjeg lednièkog perioda pod vodom našla površina velièine kontinenta kakav je sada Afrika.

Lovelock smatra da su tekuæe klimatske promjene na Zemlji ravne onima iz najdramatiènijeg perioda njene prošlosti.

Prije 55 miliona godina tadašnja živa biæa su morala potražiti sugirno utoèište èak na Arktiku, tvrdi Lovelock i dodaje da je to stanje potrajalo sve dok klimatske promjene nisu opet krenule obrnutim tokom.

Zanimljivo je da taj nauènik prognozira veæ za sredinu ovog stoljeæa nestašicu hrane u Kini i preseljenje velikog broja stanovnika te zemlje u rijetko naseljenu rusku oblast Sibir, u kome æe do tog perioda prosjeèna temperatura biti, kako on predviða, osjetno veæa nego sada.

James Lovelock je meðunarodnoj javnosti postao poznat šezdesetih godina minulog stoljeæa kada je objavio svoju, u to vrijeme, revolucionarnu teoriju o životu naše planete, koja je i sada široko prihvaæena.

Prema toj Lovelockovoj teoriji, koju je on nazvao po imenu starogrèke boginje zemlje Gee, naša planeta funkcionira kao jedinstveni samoodržavajuæi organizam koji sam osigurava vlastitu ravnotežu.

FENA
04/12/2006 18:05

___________________________________________________________________

    12-05-2006 11:15 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    globalno azgrijavanje planete je istina donijelo promjene u zivotu zajednice ali ne mislim da je drasticno ugrozilo zivot na njoj
    u zadnjih, kazu naucnici, 1000 godina u prosjeku je temperatura veca za oko 2 stepena
    to ne znaci da ce biti tako probleamticno u narednih 1000 godina
    na kraju zivotinjski svijet ce dalje da se pomijera trazeci kolonije gdje da prezive a mi ce mo da nalazimo novu tehnologiju
    ljudski faktor ispusti oko 26% CO2 u atmosferu i radi se na tome da se smanji
    znaci npr. auta na vodu ce da se pojave ubrzo...
    ne bih reko da je tako strasno

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    12-08-2006 17:35 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    obrisana
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    boga mi pasha nije za 1000 godina

    vec krajem ovog vijeka ocekuju se strahovite promjene


    behar , super ti ova tema 10.gif

    preduhitrila si me ....juce sam je mislila otvoriti

    nije bas prijatno cuti , sta buducnost donosi

    dovoljno mi je vec sada ...da u decembru u Tranåsu (jug Svedske) temp. jos nijednom

    nije pala ispod nule ...cak sta vise ...krece so do +10 stepeni ...neki dan je bilo +12

    12-08-2006 17:59
    mishko mishko is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 343
    Location: croatia

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Lela:

      boga mi pasha nije za 1000 godina

      vec krajem ovog vijeka ocekuju se strahovite promjene


      behar , super ti ova tema 10.gif

      preduhitrila si me ....juce sam je mislila otvoriti

      nije bas prijatno cuti , sta buducnost donosi

      dovoljno mi je vec sada ...da u decembru u Tranåsu (jug Svedske) temp. jos nijednom

      nije pala ispod nule ...cak sta vise ...krece so do +10 stepeni ...neki dan je bilo +12

    Ma dje si to cula svega ti 19.gif Ja sam cuo da ce biti polarna zima u sljedecih 20 godina

    ___________________________________________________________________

      12-08-2006 18:28 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
      Musala Musala is a Male
      rodjeni




      Poruka: 1304
      Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

      RE: Promjena klime Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od behar:

        Crna prognoza poznatoga britanskog klimatologa
        Zanimljivo je da taj nauènik prognozira veæ za sredinu ovog stoljeæa nestašicu hrane u Kini i preseljenje velikog broja stanovnika te zemlje u rijetko naseljenu rusku oblast Sibir, u kome æe do tog perioda prosjeèna temperatura biti, kako on predviða, osjetno veæa nego sada.


      Ovo je interesantno jer sam vec negdje sam citao da je prorocnik Nostradamus davno prorekao da ce zemljom zavladati zuti covjek na bijelome konju. (Kina-Rusija-Sibir)

      Interesantno je da je ovaj britanski klimatolog dosao do istog zakljucka. 29.gif

      ___________________________________________________________________
      -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

      12-10-2006 15:14 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
      vuja vuja is a Male
      raja




      Poruka: 1521
      Location: Serbia

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      posledice zagadjenja i emitovanje stetnih gasova=povecanje temperature...prouzrokovace otopljavanje polova,dok ce se kasnije kao dugorocnija varijata biti ledeno doba.Klima nije problem nego covek.one je inteligentni virus planete i kao i svaki virus nestace.kratko i jasno.

      ___________________________________________________________________
      okle slika frajeru? 13.gif

      01-02-2007 17:09 vuja is offline Posalji Email za vuja Homepage of vuja Pregledaj poruke od vuja Dodaj vuja u listu prijatelja AIM Screenname: djelmas fala ti. YIM Screenname: djelmas fala ti.
      behar behar is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1141
      pokretac teme Thread Started by behar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Cula sam, a i sama probala, da se moze napraviti godisnja "vremenska prognoza" na sljedeci nacin:

      uzmes 12 dana januara, svaki dan predstavlja redni mjesec u godini, 1 = januar, 2 = februar etc.

      Svaki dan posmatras i zapisujes vrijeme:

      Jutro predstavlja prvih 10 dana mjeseca

      Podne = drugih 10 dana

      Vece = trecih 10 dana mjeseca.

      Ja sam to probala vec dvije godine i poprilicno je tacno.

      ___________________________________________________________________

        01-02-2007 17:48 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
        TrlaBabaLan TrlaBabaLan is a Male
        trudim se


        Poruka: 217

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ma nama bona, insanima Fino na ovoj planeti....Uh sto je dobro...Mi bi vjecno da zivimo...

        Ali ne more....


        Nego pusite i drogirajte se dok je vakta.....

        ___________________________________________________________________
        Falsus in uno, Falsus in omnibus. 23.gif

        01-02-2007 18:01 TrlaBabaLan is offline Pregledaj poruke od TrlaBabaLan Dodaj TrlaBabaLan u listu prijatelja
        behar behar is a Female
        samo sto nisam




        Poruka: 1141
        pokretac teme Thread Started by behar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        TLB, zivili koliko zivili, valja jednoga dana zemlju u naslijedje ostaviti. O tome bih ja eglenisala ovdje.

        ___________________________________________________________________

          01-02-2007 18:16 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
          TrlaBabaLan TrlaBabaLan is a Male
          trudim se


          Poruka: 217

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Slusaj...moje ime je TBL...nemoj da vrjedjas..... 13.gif 13.gif (salim se)

          Nije do nas......mene i tebe.....Nego do ovih na vrhu, sto imaju billione.....pa prodaju izduvna auta i prde iz fabrika dimove u havu.....

          Sta cemo ja i ti.......moremo samo glasat, platit drzavi porez i kupit elektro auto.....Nista drugo....

          Svi znaju sta treba i kako treba.......samo vrlo malo je onih koji hoce da potrose pare da je svima bolje....

          To ti ja parola " Hebe me se poslje mene".......

          ___________________________________________________________________
          Falsus in uno, Falsus in omnibus. 23.gif

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane TrlaBabaLan dana 01-02-2007 u 18:26.

          01-02-2007 18:25 TrlaBabaLan is offline Pregledaj poruke od TrlaBabaLan Dodaj TrlaBabaLan u listu prijatelja
          mahalusha mahalusha is a Female
          avenija kruzno




          Poruka: 150
          Location: OLD PUEBLO

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Godišnje poveæanje emisije ugljiènog dioksida iznosilo je izmeðu 2000. i 2005. godine prosjeèno 3,2 %, dok je taj porast u razdoblju od 1990. do 1999. godine iznosio samo 0,8 % godišnje, upozorio je Mike Raupach, predsjednik radne skupine za ugljièni dioksid unutar ESSP-a.

          "To su vrlo uznemiravajuæi pokazatelji", rekao je australski znanstvenik. "Pokazuju da najnoviji napori na smanjivanju emisije praktièno nemaju nikakav uèinak i da su hitno i nužno potrebna uèinkovitija ogranièenja".

          Kina sa svojim naglo ekspandirajuæim gospodarstvom drugi je najveæi proizvoðaè ugljiènog dioksida na svijetu i sudjeluje u porastu njegove emisije s 40 %.

          Supredsjedatelj konferencije Gordon McBean upozorio je na sve brže poveæanje emisije štetnih plinova.

          "Krivulja porasta emisije sve se strmije uspinje", rekao je kanadski znanstvenik. "Rezultati kontrole emisije pokazuju da se mora smjesta djelovati. Veæina znantvenih izvješæa u proteklih pet godina zadaje mi puno više briga no dosad".

          Polarni led topi se brže no što je bilo oèekivano. Zagrijavanje oceana i poremeæen biljni svijet apsorbiraju puno manje ugljiènog dioksida no što se do sada mislilo.

          "Duboko i trajno zamrznuti slojevi zemljine površine sve se brže otapaju. Koliko se ugljiènog dioksida time oslobaða, nitko još ne zna sa sigurnošæu", kaže McBean. "U tome vreba katastrofa".

          Znanstvenici su osim toga izvijestili da se razina mora uslijed pregrijavanja zemlje godišnje veæ diže za 1,5 do 2 mm.

          ___________________________________________________________________

            STARMO DO GROBA

          01-02-2007 19:10 mahalusha is offline Posalji email za mahalusha Pregledaj poruke od mahalusha Dodaj mahalusha u listu prijatelja
          mahalusha mahalusha is a Female
          avenija kruzno




          Poruka: 150
          Location: OLD PUEBLO

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          jadni polarni medvjedi izumiru polako:((

          ___________________________________________________________________

            STARMO DO GROBA

          01-02-2007 19:11 mahalusha is offline Posalji email za mahalusha Pregledaj poruke od mahalusha Dodaj mahalusha u listu prijatelja
          behar behar is a Female
          samo sto nisam




          Poruka: 1141
          pokretac teme Thread Started by behar

          Beè bilježi najtopliji poèetak nove godine u posljednjih 155 godina Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Beè je zabilježio najtopliji prvi novogodišnji dan u posljednjih 155 godina, jer se 1. januara temperatura na termometrima popela na 13.9° C, saopæila je austrijska meteorološka služba.
          Ova temperatura, 10 stepeni veæa od sezonskog prosjeka, je najviša od kada se bilježe podaci o vremenu, odnosno od 1852. godine, što je oborilo rekord iz 1929. godine, kada je 1. januara bilo 13,2° Celzijusa.

          Njemaèka i Èeška su, takoðer, zabilježile rekordne novogodišnje temperature, s izmjerenih 11°C, odnosno 12.5°C.

          Austrijska skijaška odmarališta prolaze kroz teške trenutke zbog neuobièajeno visokih temperatura za ovo doba godine, ali predviðanja meteorologa da æe visina snijega do kraja sedmice na zapadu zemlje dostiæi 70 centimetara vraæa optimizam turistièkim radnicima.

          Najniža januarska temperatura u austrijskom glavnom gradu, izmjerena 1891. godine, iznosila je -17,6°C.

          P.S. prije pet minuta postavih ovdje jedan drugi post i gle cuda, nidje ga 02.gif abrakadabra 11.gif

          Sad cu ja ponovo "zaljepiti" ludi i informatika 18.gif

          ___________________________________________________________________

            01-04-2007 15:58 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
            behar behar is a Female
            samo sto nisam




            Poruka: 1141
            pokretac teme Thread Started by behar

            2007. æe biti rekordno topla godina Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Britanski meteorolozi najavljuju da æe ova godina biti rekordno najtoplija.
            Visoke temperature bit æe posljedica globalnog zatopljavanja te klimatskog fenomena zvanog El Nino, koji se odnosi na periodièni porast temperature Tihog okeana, što utjeèe na temperaturu širom svijeta.

            Posljednji El Nino, 1998., uèinio je tu godinu do sada najtoplijom, ali bi ju 2007. mogla nadmašiti – kažu britanski meteorolozi.

            Zbog toplog vremena, mnoga su evropska skijališta prazna, a zima je izrazito suha i na istoènoj obali Sjedinjenih Država te na Srednjem zapadu.

            (FENA)

            ___________________________________________________________________

              01-04-2007 16:01 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
              behar behar is a Female
              samo sto nisam




              Poruka: 1141
              pokretac teme Thread Started by behar

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              U Sibiru pao narandzasti snijeg.

              ___________________________________________________________________

                02-02-2007 20:24 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
                Mo-beba Mo-beba is a Female
                Momentalno na daljinskom




                Poruka: 7486
                Location: Trebinje-Mostar

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Boze ti sacuvaj 21.gif 21.gif sta je ovo

                ___________________________________________________________________
                Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


                  33.gif

                  02-02-2007 20:26 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
                  vuja vuja is a Male
                  raja




                  Poruka: 1521
                  Location: Serbia

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  behar probeharao sibirom 13.gif

                  ___________________________________________________________________
                  okle slika frajeru? 13.gif

                  02-02-2007 20:34 vuja is offline Posalji Email za vuja Homepage of vuja Pregledaj poruke od vuja Dodaj vuja u listu prijatelja AIM Screenname: djelmas fala ti. YIM Screenname: djelmas fala ti.
                  behar behar is a Female
                  samo sto nisam




                  Poruka: 1141
                  pokretac teme Thread Started by behar

                  Na Antarktiku otkrivena neka nova èudna stvorenja Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Nekoliko èudnih stvorenja, ukljuèujuæi i psihodeliènog oktopoda, pronaðeno je u hladnim vodama Antarktika, jednog od najstarijih morskih okruženja na svijetu.

                  Najmanje 30 vrsta je potpuno novo za nauku, izjavio je Julian Gutt, vodeæi nauènik ekspedicije koja je dio Meðunarodne polarne godine, projekta koji æe zapoèeti 1. marta ove godine. Istraživaèi su izvršili katalogizaciju 1.000 vrsta u podruèju Antarktika, gdje su veæe temperature izazvale kolaps ledenog pokrivaèa, koji je otkrio zarobljeni morski svijet koji se nalazio zatvoren u ledu.



                    Ekspedicija je pronašla i morske ljiljane, morske krastavce i morske ježeve na morskom dnu – ove vrste se obièno nalaze na mnogo veæim dubinama gdje je hrana oskudna, ali je ledeni pokrivaè najvjerovatnije uèinio da na ovako malim dubinama okruženje bude pogodno za ove vrste.

                    U Weddell moru na istoènoj obali Antarktièkog poluotoka, 10.000 kvadratnih kilometara morskih dubina koje su hiljadama godina bile potpuno zarobljene ledenim sprudovima Larsen A i B, koji su bili debljine 100 metara. Kada su se prethodnih godina ovi sprudovi obrušili, podruèje se potpuno otvorilo za kolonizaciju vrsta koje ranije ne bi mogle opstati u tom podruèju.

                    Meðunarodni tim nauènika je nedavno završio sa 10-sedmiènom ekspedicijom u tom podruèju. Korištenjem daljinski upravljanog vozila, oni su bili u moguænosti da naprave prvu temeljnu procjenu života u ovom morskom podruèju. Prije nego što su se ledeni sprudovi obrušili, jedini pristup koji su nauènici imali tom podruèju bilo je kroz rupe probušene u ledu.

                    Jedan od glavnih ciljeva ekspedicije je bio istraživanje autohtonih vrsta, kao i stvorenja koje su se u podruèje premjestili nakon kolapsa leda da bi iskoristile prednosti tek otvorenog podruèja.

                    (Sarajevo-x.com)

                    ___________________________________________________________________

                      02-26-2007 12:19 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
                      vuja vuja is a Male
                      raja




                      Poruka: 1521
                      Location: Serbia

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Kako se pripremiti i prilagoditi energetskoj i ekološkoj krizi koja nam predstoji? Opasnost je realna, rešenja postoje, potrebna je samo politièka volja da se spreèi najgore. Meðutim oèigledno je da se ta politièka volja neæe pojaviti sama od sebe unutar politièke elite. Ona æe se pojaviti tek kad zeleno kao koncept postane novi zeitgeist, novi duh vremena.

                      Prvi znaci su veæ tu: stopa smrtnosti u Africi je u porastu, broj ljudi koji gladuju je porastao na 852 miliona u 2002, nakon što je prethodno dostigao minimum od 826 miliona u 1998. Cena nafte je prešla 50 dolara po barelu, koncentracija CO2 u atmosferi je najveæa u poslednjih milion godina (377 ppm). Znaci degradacije životne sredine su na svakom koraku.

                      Ali ovaj crni scenario nije neminovan.

                      Ako pogledamo oko sebe, videæemo i prve obrise jedne održive buduænosti. Dovoljno je da pogledamo krovove japanskih kuæa na kojima svakodnevno nièu solarni paneli, da pogledamo vetrenjaèe na severu Nemaèke, pošumljena južnokorejska brda, iranski program za planiranje porodice, kineski uspeh u smanjenju siromaštva.

                      Buduænost: ima li nade?Uzmite èašu vode ili ne, bolje drmnite jednu rakiju. Ono što sledi je centralni post serijala. Kriza nije prava reè, jer kriza doðe i proðe, a ovo što nas oèekuje je nevesela buduænost.

                      Da budem jasan, ništa što uradimo u narednih nekoliko godina neæe nam omoguæiti da nastavimo dosadašnji rast. Naš izbor je lagano prizemljenje ili kolaps.

                      Nadam se da ste drmnuli tu rakijicu. Ovo što sledi je crni scenario odnosno kolaps.

                      18.gif

                      ___________________________________________________________________
                      okle slika frajeru? 13.gif

                      02-27-2007 22:30 vuja is offline Posalji Email za vuja Homepage of vuja Pregledaj poruke od vuja Dodaj vuja u listu prijatelja AIM Screenname: djelmas fala ti. YIM Screenname: djelmas fala ti.
                      behar behar is a Female
                      samo sto nisam




                      Poruka: 1141
                      pokretac teme Thread Started by behar

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      ha ha ha , cika vuja zmaj, nije uopste tako crno ni katastrofalno, tj. nije uopste.

                      bice preseljenje naroda, sibir ce biti kalifornija i to je sve 18.gif

                      kolo srece stalno se okrece...

                      ___________________________________________________________________

                        02-27-2007 22:57 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
                        Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                        Postavi novu temu Odgovori
                        Go to:
                        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com