Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Sex-Ed. Kako objasniti djeci? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
First Lady First Lady is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1404
Location: NY

Sex-Ed. Kako objasniti djeci? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ne znam da li postoji slicna tema... ali meni mozda i treba mala pomoc.


Hani ce uskoro 7 godina i vec neko vrijeme postavlja pitanja o djecacima i djevojcicama, procesu radjanja djece...itd.

Ja ne zelim da joj pricam izmisljotine, tipa djecu donose rode i slicno. Tako sam joj na par pitanja pokusala dati sto jednostavniji odgovor.

Pitala je kako moze beba narasti toliko u stomaku koji izgleda kao da beba ne moze tu stati. Dobila je odgovor da je zensko tijelo nesto jako cudesno i da je gradjeno da cuva i hrani bebu dok ne naraste toliko da moze prezivjeti izvan maminog stomaka. Eh sada postavlja pitanja tipa, kuda beba izadje i kako uopste moze tuda izaci.

Kako se vi snalazite, ili kako ste se snalazili sa takvim pitanjima? Mene nekad zivo zbuni i ne znam sta da joj kazem. Iskreno, strah me da cu joj dati pogresan odgovor koji bi je mogao prepasti, ili ne znam ni ja sta vise. Mozda djecu ipak donose rode. 19.gif Help :)

___________________________________________________________________
Live, and let LIVE!!!

12-05-2006 22:24 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Uz malu slikovnu pomoæ iz enciklopedije za djecu uspjeli smo zasad zadovoljiti znatiželju i dati tražene odgovore. Stariji, 7 godina takodjer, zna da ima nekih dešavanja izmedju mame i tate, zna da poslije toga ima mala toèkica u maminoj pupi, pa da raste i raste dok ne izadje ako je sve u redu tamo dole jelte 19.gif . Ako pak nije sve u redu ili je beba velika, onda èika doktor mamu malo uspava pa joj rasjeèe stomak i izvadi bebu pa pupu opet zašije. Ja ovo generalno na forumu, mada on zna puno više, osjetili smo na njemu dokle možemo iæi s objašnjenjima i tu stali zasad.

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

12-05-2006 23:35 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
Nepoznata1
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Uce li o tome u skoli?

Mojoj je 7 i po i mogu ti reci isto tako sam se osjecala...
Prije 20 dana im ucitelj rekao da donesu slike kad su bili bebe jer ce uciti kako se radjju bebe...
Elem, jos rade tu temu, cekam da zavrse pa da postavim pitanje...
SAmo mi je rekla da sad zna kako se radjaju bebe bez nekog pretjeranog interesa da o tome prica...


Inace, ja sve ispricam u djecijem jeziku i u vidu bajke i ne ulazeci u detalje, povrsna informacija im je dovoljna....
Znam da kod nje to uvijek dobro prodje...

Najbolje je cekati da sama postavi pitanje kad ju sve to bude interesovalo, jer ako ne pita, nije spremna nauciti neke stvari....

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Nepoznata1 dana 12-06-2006 u 00:33.

12-06-2006 00:32
First Lady First Lady is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1404
Location: NY
pokretac teme Thread Started by First Lady

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

pipi i carmela 33.gif


do sad u skoli nisu spominjali ovu temu, ne znam da li ce uopste o tome pricati u prvom razredu.

ocekujem dodatna pitanja. tako sam slicno carmeli dala odgovor o procesu radjanja, na sto je ona rekla da ona nikad ne zeli imati djecu. onda se ja zapitam sta sam pogresno rekla, mada nisam ulazila u detalje.

___________________________________________________________________
Live, and let LIVE!!!

12-06-2006 19:12 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
Zadavalica Zadavalica is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 1632
Location: s dna kace

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja sam svojoj kcerkici

pokushala objasniti

da rode ne donose djecu

za sada nije vele propitivala

shto znachi da se sprema oluja pitanja

___________________________________________________________________
...ko ne pamti, iznova prozivljava...

12-06-2006 19:26 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od First Lady:

    pipi i carmela 33.gif


    do sad u skoli nisu spominjali ovu temu, ne znam da li ce uopste o tome pricati u prvom razredu.

    ocekujem dodatna pitanja. tako sam slicno carmeli dala odgovor o procesu radjanja, na sto je ona rekla da ona nikad ne zeli imati djecu. onda se ja zapitam sta sam pogresno rekla, mada nisam ulazila u detalje.


A meni smješno bilo kad je nakon mog izlaganja o djeliæu tate i djeliæu mame za bebu mene moj upitao "a mama je li onda tati manji .... 19.gif " znaš veæ šta. Ja pala sa stolice od smjeha, naravno slijedilo je potrebno dodatno objašnjenje 29.gif

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Carmela dana 12-06-2006 u 20:51.

12-06-2006 20:51 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
Nepoznata1
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od First Lady:

    pipi i carmela 33.gif


    do sad u skoli nisu spominjali ovu temu, ne znam da li ce uopste o tome pricati u prvom razredu.

    ocekujem dodatna pitanja. tako sam slicno carmeli dala odgovor o procesu radjanja, na sto je ona rekla da ona nikad ne zeli imati djecu. onda se ja zapitam sta sam pogresno rekla, mada nisam ulazila u detalje.


Lady,
Ja sam se na procesu radjanja zaustavila na tome "Bebe izlaze iz stomaka, sad si jos mala da ti objasnim vise detalja, pricacemo o tome kad budes malkice veca..."

Rekla je "OK nema problema" i vise nije pitala o detaljima...

Inace pitaj uciteljicu rade li tu temu u skoli i u kojoj godini...

33.gif

12-06-2006 22:12
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hm ... jos nisam doso dotle, tj djeca su mi jos mala

ali citam i pamtim vas koje ste vec prosli to iskustvo

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

12-06-2006 22:17 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
almonda almonda is a Female
seka


Poruka: 681
Location: NYC

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Davno je to bilo ali je proslo bez trauma.

___________________________________________________________________
Zivot nam vraca samo ono sto mi drugima dajemo.....

12-06-2006 22:31 almonda is offline Pregledaj poruke od almonda Dodaj almonda u listu prijatelja
First Lady First Lady is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1404
Location: NY
pokretac teme Thread Started by First Lady

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

traume za tebe ili za djecu 04.gif

joj, tani ce to biti prava trauma ko da gledam 19.gif

___________________________________________________________________
Live, and let LIVE!!!

12-07-2006 07:44 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
First Lady First Lady is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1404
Location: NY
pokretac teme Thread Started by First Lady

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

carmela... 04.gif dobar je, cuj pitanja " je li manji" 13.gif pa se ne ukini od smijeha


pipi, ova se moja ne zaustavlja kod objasnjenja da je jos uvijek mala i da ne moze razumjeti. mada pokusavam davati sto jednostavnije odgovore.


kakva li ce pitanja tek postaviti.





hmmm, interesantno da se djeca izgleda vecinom obracaju mamama za ta neka objasnjenja.

___________________________________________________________________
Live, and let LIVE!!!

12-07-2006 07:47 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od First Lady:

    carmela... 04.gif dobar je, cuj pitanja " je li manji" 13.gif pa se ne ukini od smijeha


    pipi, ova se moja ne zaustavlja kod objasnjenja da je jos uvijek mala i da ne moze razumjeti. mada pokusavam davati sto jednostavnije odgovore.


    kakva li ce pitanja tek postaviti.





    hmmm, interesantno da se djeca izgleda vecinom obracaju mamama za ta neka objasnjenja.


Znaš šta Lady, ja ti djeci odgovoram na sve što me pitaju bez obzira šta uèe, jedan u školi, drugi u vrtiæu. Moj se stariji takodjer ne zaustavlja, morala sam mu objasniti da je rijeè o "tekuæini" koju ima tata i malim jajašcima koje ima mama...no kažem, zasad stalo na tome jer je u filmu da je to bespovratno fizièko "odcjepljenje" od mame i tate. Zna da se to pomješa i da nastane beba koja raste u stomaku...i èini se da mu je bilo dovoljno prièe. Šta slijedi? Nemam pojma, vjerojatno kupovina kondoma.
Joj kad samo pomislim kako smo mi bili tukci i ništa nismo znali 21.gif
A to što uglavnom pitaju mame...ne znam o tom nikad nisam razmišljala previše, valjda tate imaju više drugih obaveza 19.gif

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

12-07-2006 09:56 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
Mostarka83 Mostarka83 is a Female
Legally Blonde




Poruka: 3490
Location: U Cernici

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bas super tema, pritrebat ce mi za koju godinu

___________________________________________________________________
JaMojaTi.gif

12-07-2006 10:06 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kako god , nemojte lagati djeci
djeca su pametna i lazi vam se samo mogu poslije odbiti od glavu
ponekad se cini , mali su , ne shvataju ,a oni u stvari znaju daleko vise nego mozemo sebi
predstaviti .....tako da lazi mogu ponekada ostaviti male traume kod djece

sa mojim kcerkama sam pricala istinu , onako kako me mogu shvatiti u njihovom dobu
sjecam se...starija kcerka je imala 9-10 god. kada me pocela ispitivati o mensu
njena mala prijateljica joj je pricala o tome , ali ju je prepala sa tim "strasnim krvarenjem"
objasnila sam joj , da je to vezano za radjanje male slatke bebe i da nije nista strasno
cak sta vise , bacila sam glavno objasnjenje na stavranje novog malog zivota
davno je to bilo ...ali znam , da je bilo uspjesno objasnjenje

Lady , nemoj se bojati da ces je sokirati svojim objasnjenjima, zato sto je mala i ne shvata
bolje je, da joj ti objasnis sve sto je interesuje , na blizak i topao nacin kako samo mama moze ....naravno , ono sto nju interesuje i ono sto ona pita
bolje nego da joj neko drugi sokira , kao sto je moju kcerku sokirala njena prijateljica

ja sam u sve razgovore uvlacila i tatu , postepeno ..tako da im je bilo normalno i da tata daje objasnjena , a danas kada su to odrasle osobe ...veoma su bliske sa tatom
maltene nema razlike ...tata ili ja

12-07-2006 10:40
orion orion is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1113
Location: mobilna

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

moji su do sada pitali kako se beba radja, tj. odakle izadje
moram priznati da jos uvijek nisam smogla snage da im to detaljno objasnim

___________________________________________________________________

    12-07-2006 13:08 orion is offline Pregledaj poruke od orion Dodaj orion u listu prijatelja
    Nepoznata1
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Carmela, svidja mi seovo tvoje objesnjenje o tekucinama koje se pomijesaju 10.gif

    Dobra ideja, ovo mi jos nije palo napamet

    12-07-2006 13:14
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Pipi Duga Carapa:

      Carmela, svidja mi seovo tvoje objesnjenje o tekucinama koje se pomijesaju 10.gif

      Dobra ideja, ovo mi jos nije palo napamet


    Samo raèunaj s pitanjem "mama, pa je li to skupa piškite". E onda sam mu rekla "ne sine, nije to, ima još nešto drugo što æeš i ti imati za nekoliko godina, još si mali da to imaš"

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    12-07-2006 13:36 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    First Lady First Lady is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1404
    Location: NY
    pokretac teme Thread Started by First Lady

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    13.gif je li skupa piskite 02.gif hajd ga cmokni jednom za mene

    jao pitanja 01.gif


    mi do tekucina jos nismo dosli...odgovaram samo na ono sto pita. (pitanja o bogu, vanzemaljcima, ratovima su vec druga tema).

    Lelo, u pravu si. bolje da joj ja kazem nego da je drugi prepadaju ili pune glavu glupostima. Ako joj ja ne budem pricala, to ce djeca medjusobno protabiriti, i ko zna kakve ce zakljucke donijeti. 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Live, and let LIVE!!!

    12-07-2006 15:32 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
    Nepoznata1
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Carmela:

          citat od Pipi Duga Carapa:

        Carmela, svidja mi seovo tvoje objesnjenje o tekucinama koje se pomijesaju 10.gif

        Dobra ideja, ovo mi jos nije palo napamet


      Samo raèunaj s pitanjem "mama, pa je li to skupa piškite". E onda sam mu rekla "ne sine, nije to, ima još nešto drugo što æeš i ti imati za nekoliko godina, još si mali da to imaš"


    13.gif
    Mali ti je legenda, poljubi ga od mene 10.gif

    12-07-2006 16:04
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jes, kes, legenda, tek za 15 dana puni 7, a veæ pita kad æe on biti tata 21.gif

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    12-07-2006 22:25 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com