Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » ***Iz istorije Mostara i Hercegovine!*** 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (41): « prva ... « prethodna 4 5 6 [7] 8 9 10 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
zalik13 zalik13 is a Male
moforaja




Poruka: 4619
Location: Rio de Zalik

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nazalost,hotel Ruza kojega opisujes danas izgleda ovako,Pomenuti hotel je do temelja porusen .

26.gif

04-18-2007 21:42 zalik13 is offline Posalji Email za zalik13 Pregledaj poruke od zalik13 Dodaj zalik13 u listu prijatelja
zela zela is a Male
avenija kruzno




Poruka: 161

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

MosHer komso , svaka ti cast.

textovi su me odusevili i ako sam ih samo letimice pregledao, posebno me je odusevio onaj o nasoj cesmi na musali. koliko sam samo puta opro ljeti noge u kamenom koritu 13.gif
i napio se hladne vode. prisjetih se komsije feke kad je trcao po zidicu oko parka sa slomljenom nogom u gipsu i drvenim kopljem ispod pazuha imitirajuci viteza ajvanhoa cija se tv serija u to vrijeme prikazivala.

hvala ti za probudjene uspomene

___________________________________________________________________

    [/SIZE]

    04-19-2007 00:00 zela is offline Pregledaj poruke od zela Dodaj zela u listu prijatelja
    Baltazar Baltazar is a Male
    samo sto nisam




    Poruka: 1255

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od zalik13:

      Nazalost,hotel Ruza kojega opisujes danas izgleda ovako,Pomenuti hotel je do temelja porusen .

      26.gif

    Kazu postavice iste sahtove koje je hotel ruza imala da raja opet moze da ih otvara 18.gif 13.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    Jaaa,moja ti sto se ispricasmo 04.gif

    06-14-2007 01:46 Baltazar is offline Posalji Email za Baltazar Pregledaj poruke od Baltazar Dodaj Baltazar u listu prijatelja
    MosHer MosHer is a Male
    brato




    Poruka: 653
    Location: U. S. of A.
    pokretac teme Thread Started by MosHer

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od zela:

      MosHer komso , svaka ti cast.

      textovi su me odusevili i ako sam ih samo letimice pregledao, posebno me je odusevio onaj o nasoj cesmi na musali. koliko sam samo puta opro ljeti noge u kamenom koritu 13.gif
      i napio se hladne vode. prisjetih se komsije feke kad je trcao po zidicu oko parka sa slomljenom nogom u gipsu i drvenim kopljem ispod pazuha imitirajuci viteza ajvanhoa cija se tv serija u to vrijeme prikazivala.

      hvala ti za probudjene uspomene


    Zela, dragi komso, hvala ti za ovaj davno napisani post i posebno mi je drago da su ti se dosadasnji textovi svidili. 02.gif
    Kroz nekoliko dana cu nastaviti sa ovom temom, ima jos mnogo materijala koji se moze ovdje postirati, pa se nadam da ce ti se i buduci textovi svidjeti kao sto su i ovi do sada.

    ___________________________________________________________________
    "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

    12-01-2007 03:38 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
    MosHer MosHer is a Male
    brato




    Poruka: 653
    Location: U. S. of A.
    pokretac teme Thread Started by MosHer

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    .

    ___________________________________________________________________
    "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane MosHer dana 12-02-2007 u 22:49.

    12-02-2007 20:03 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
    MosHer MosHer is a Male
    brato




    Poruka: 653
    Location: U. S. of A.
    pokretac teme Thread Started by MosHer

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    .

    ___________________________________________________________________
    "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane MosHer dana 12-02-2007 u 22:49.

    12-02-2007 20:13 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
    MosHer MosHer is a Male
    brato




    Poruka: 653
    Location: U. S. of A.
    pokretac teme Thread Started by MosHer

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    .

    ___________________________________________________________________
    "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane MosHer dana 12-02-2007 u 22:52.

    12-02-2007 22:50 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
    MosHer MosHer is a Male
    brato




    Poruka: 653
    Location: U. S. of A.
    pokretac teme Thread Started by MosHer

    "LIJEPA EMINA" IZBLIZA (iz mojih neutrnulih sjecanja) - 1. dio Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      "LIJEPA EMINA" IZBLIZA (iz mojih neutrnulih sjecanja) - 1. dio


      *NAPOMENA: Tekst koji slijedi napisao je Fazlija Alikalfic, a objavljen je u junu 1997. godine.



      "Sinoc, kad se vratih iz topla hamama,
      Prodjoh pokraj baste staroga imama;
      Kad tamo, u basti, u hladu jasmina,
      S ibrikom u ruci stajase Emina."
      (Aleksa Santic)


    Mostar (i svijet) pjeva o "lijepoj Emini" sve od vremena kada je nas slavni pjesnik Aleksa Santic prvi put objavio svoju cuvenu pjesmu "Emina" (1902.). U nekim sjecanjima, u sjetama i raspolozenjima, Mostar - Aleksa - Emina zvuci kao trolist koji svakom njegovom dijelu daje, na svoj nacin, nezaboravno mjesto. Svakako, najprije je to slucaj u zivotu i sjecanjima samih Mostaraca.

    Imao sam srecu da jos u djetinjstvu, izbliza upoznam "lijepu Eminu" u njenom vlastitom porodicnom krugu i domu na Carini. Emina je kci poznatog i uglednog Mostarca, imama i alima Sefica {Po imamu Seficu koji je tu ucio djecu, zvao se i "Sefica mejtef" izgradjen u pseudomaurskom stilu odmah uz kulu "Hercegusu" kraj Starog mosta (Muzej poslije Drugog svjetskog rata).}, koju je pjesnik Aleksa Santic, iz svog komsiluka, iz najranijeg djetinjstva upoznao. Udala se dosta rano za uglednog mostarskog veletrgovca Avdagu Koludera i s njim dozivjela duboku starost.

    Moja prva sjecanja na Koluderovu kucu i Eminu - to znaci moj boravak u domu Avdage Koludera - idu tamo negdje do 1916. godine. Prema kazivanju moje nene Umije (Umija Cisic, rodj. Hadziosmanovic), Cisici su u nekom srodstvu sa Koluderima, prema tome i sa halom Koluderkom, majkom Avdage Koludera. Po tom osnovu, mi (Cisici) smo se redovno slazili sa Koluderima. Moja majka Fata (Fatima Osmanage Cisica) godisnje je barem jedanput-dvaput odlazila u goste Koluderima. Sa mnom i mojom sestrom Djulsom bivali smo kod njih nekada i po nekoliko dana u gostima. Takav je to tada bio patrijarhalni obicaj medju rodbinom i dobrim prijateljima u tradiciji Mostara. Nije bilo presudno da porodice budu u raznim gradovima pa da se sastaju tako na duze vrijeme. Hala Koluderka i njezina nevjesta Emina su isto tako godisnje dolazile po nekoliko dana nama u goste. Hala bi ostala vise dana, a Emina bi se obicno isti dan vracala kuci. Nije mogla ostaviti duze vremena samu "tesku kucu" (Avdaga, njen djever Arif, dosta male djece, posluga).

    Avdaga Koluder je tada stanovao u svojoj novoj kuci u Donjoj ulici na Carini (sadasnja Ulica heroja Lace Zahirovica), odmah pri izlasku te ulice na Carinski most. {Svjedok sam gradjenja tog mosta u posljednjim godinama Prvog svjetskog rata. Gradili su ga u najvecoj mjeri ratni zarobljenici sa frontova - Talijani i Rusi.} Kuca je bila ugledna gradjevina na sprat, sa brojnim sobama i odajama, velikim prostorima za ostavu, dvije avlije. Glavni ulaz je bio iz susjedne cikme, a sporedni kroz garazu sa Donje ulice. Koluderi su jos tada imali osobni automobil i garazu. Arif, djever Eminin, bio je izuceni sofer. A i sin Alija je bio vozac sa polozenim ispitom.

    Kuca Avdagina je vec tada bila zapazena po tom sto je, kao jedna od malo mostarskih porodica, imala instalisano elektricno osvjetljenje, vodovod i telefon. {Mostar je relativno rano dobio elektricno osvjetljenje (1912.). Tada su zasjala svjetla po gradskim ulicama, ali se ono kasnije u kuce uvodilo dosta sporije. Bilo je skupo, za mnoge cak vrlo skupo. Elektrifikacija gradskih domova razvukla se skoro 30 godina. Sjecam se dobro da smo mi u nasem stanu palili petrolej sve dok se 1919. godine, iz Tikvinova sokaka nismo preselili na Semovac, u kucu brace Laze i Rade Golubovica, koja je vec imala uvedeno elektricno osvjetljenje. U to vrijeme je jos barem 80% mostarskih porodica u kucama svjetlilo petrolejem.
    Slicna je situacija bila i sa vodovodnim instalacijama. Voda se donosila u domacinstva sa javnih cesama po gradskim ulicama, a neka domacinstva i mahale uz Neretvu i Radobolju (Luka, Zahum i sl.) jos uvijek su koristili tekucu vodu iz rijecnih korita. Telefon je dosao najkasnije u nase domove u gradu. Dugo se to smatralo obicnim luksuzom, a ne nasusnom potrebom privrede i kulturne sredine.} To je za nas kao djecu bilo veliko i rijetko. Tako opremljene kuce u to vrijeme, u Mostaru, imale su samo nekolike porodice - Ribica, Efica, Pesko, Sain, Dokic, Sjeran itd. Avdaga i Emina su imali brojnu porodicu u zajednickom domacinstvu.

    Prije svega tu je bila majka Avdagina (hala Koluderka, kako smo je zvali), zatim Arif, brat Avdagin, sin Alija (1903.), kceri - Serifa (1907.), Ziba-Zibka (1910.), Ramiza, Dutka. Tek poslije Prvog svjetskog rata rodio im se sin Besim. Kada se ubroji jos zenska i muska posluga, onda se mora uvaziti da je Emina s pravom govorila o "teskoj kuci".

    Kod Koluderovih je uvijek bilo veselo i ugodno, posebno za nas, za djecu. Veliki prostori za igranje u avlijama, dosta raznih i rijetkih igracaka za musku i zensku djecu, automobil u garazi kao posebna atrakcija. Ima nesto jos cjenjenije sto je odusevljavalo. Prvi radio-aparat uopste u Mostaru (a vjerujem i u Hercegovini) nasao se u kuci Koluderovih. Donio ga Alija po povratku sa ucenja u Njemackoj. To je bila senzacija za to vrijeme. To je i istorijska cinjenica koja ce ostati zapisana u istoriji Mostara. To je bio mali radio aparatic, sa slusalicama, koje je u dijelovima donio Alija i sastavio u Mostaru. U kucu Koluderovih je grnuo narod kao na kakvo prostenje, da vidi to "cudo", da se uvjeri u to sto se prica, kao da "s nebesa neko nevidjen govori". Od strane Koluderovih, bila je to prijateljska paznja prema poznanicima i prijateljima. Kod posjetilaca je bilo dosta neke nevjerice, neki su govorili da je to neka "sejtanska ujdurma" i sl.

    Nije cudo sto je u predaji Mostara, preuzetoj iz pjesme Aleksine, ostalo pamcenje na Sefica Eminu kao "lijepu Eminu". Avdaginica (kako su je svi zvali u komsiluku) je bila zaista lijepa zena. Ona nasa klasicna ljepota koju niko nije mogao nevidjeti ili dovoditi u pitanje. Koliko je bila lijepa, jos vise je bila ljupka, u dodiru s ljudima jednostavna i mila. Ni po cemu nije pokazivala, a jos manje naglasavala, svoju ljepotu i uz to jos bogatstvo svog muza i porodice. Svoju svekrvu je s paznjom i postovanjem susretala u svakoj prilici. Svekrva je bila patrom i glava porodice. Svim svojim ponasanjem i izrazom, Avdaga je davao na znanje da se sa takvim polozajem i odnosom prema njegovoj majci potpuno slaze. Uostalom takav odnos prema njoj se mogao osjetiti kod svih ukucana.

    (Nastavlja se)

    ___________________________________________________________________
    "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

    12-02-2007 22:55 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
    Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
    rezimski novinar




    Poruka: 3241
    Location: Iza

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Odlicno MosHer i hvala na textovima
    Samo nastavi 10.gif

    ___________________________________________________________________
    Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

    12-02-2007 23:47 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
    MosHer MosHer is a Male
    brato




    Poruka: 653
    Location: U. S. of A.
    pokretac teme Thread Started by MosHer

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    S.H. hvala puno i drago mi je da ti se dosadasnji textovi svidjaju 10.gif
    Sa ovim proslim, nedavno postiranim, sam imao nekih malih problema, ali sam skont'o da je bio vjerovatno previse dug da se odjednom postira i sad je sve u redu kad sam ga razdvojio u dva dijela, pa cu drugi dio nastojati da postiram kroz nekoliko dana.
    Nadam se da ce ti se i buduci textovi svidjati 01.gif

    ___________________________________________________________________
    "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

    12-03-2007 02:14 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
    MosHer MosHer is a Male
    brato




    Poruka: 653
    Location: U. S. of A.
    pokretac teme Thread Started by MosHer

    "LIJEPA EMINA" IZBLIZA (iz mojih neutrnulih sjecanja) - 2. dio Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      "LIJEPA EMINA" IZBLIZA (iz mojih neutrnulih sjecanja) - 2. dio


      *NAPOMENA: Tekst koji slijedi napisao je Fazlija Alikalfic, a objavljen je u junu 1997. godine.



    Emina je ipak bila stub porodice. Bila je vrlo vrijedna i uredna u domacinstvu. Djecu je voljela i pazila koliko je vise mogla. Prilikom naseg boravka kod njih u gostima i mi smo bili kao njena djeca. Pazila nas je i vise nego svoju djecu. Uvijek neki pokloni - bombone, voce itd.

    Svako jutro, pred njegov odlazak od kuce, od Avdage smo dobili pristojan baksis, "da imamo".

    U blizini njihove kuce, na tadasnjoj Srednjoj ulici, bio je mali ducan nekog komsije Skore, koji je prodavao bombone, razne slatkise i druge interesantne stvarcice za djecu. U njegovoj radnji su najvise djeca ostavljala svoje ustede. Naravno, i mi sa ostalom djecom. Emina bi se smisljeno umijesala u tu nasu jutarnju praksu: "Ja sam vam Skoro, dajte meni te pare, a ja cu vam dati za to sta hocete - kajmaka, prsuta, redzela, pekmeza, voca, sta hocete". Tako bi nastupila Emina i vrlo cesto nas brzo razoruzala. Sa zadovoljstvom bi joj dali nase baksise, a ona bi odmah ispunila svoje obecanje. Dala bi nam svega sto smo trazili, vrlo cesto (zimi) i suhih smokava, oraha itd., bez obzira sto smo prije toga bili dobro doruckovali. Novac koji je od nas, djece, pokupila, "izmamila", malo kasnije, po mogucnosti da mi to ne vidimo, dala bi mojoj majci, da ima za druge vaznije potrebe. Tu je bio i novac koji je ona od svoje djece takodjer bila izmamila. To mi se duboko urezalo u sjecanje.

    Ja sam vjecito sipcio uz Aliju, ako je on bio kod kuce i nesto radio, a posebno ako je cistio ili popravljao automobil u garazi. Naravno, trudio sam se da mu svojim zapitkivanjem ne bi previse dosadio. Ni to nikada nisam zaboravio. {Biografija Alije Koludera je vrlo interesantna. I u najranijoj dobi zivota djelovao je ozbiljno i tako se ponasao. Bio je zaljubljen u tehniku, automehaniku, radiotehniku. Neposredno poslije Prvog svjetskog rata otisao je (na ocev racun) na studije u Njemacku i zavrsio neki program radiotehnike. Sa povratkom kuci, poslije zavrsenog skolovanja, donio je u Mostar prvi radio-aparat. Nastavio je da se bavi tehnikom. Izmedju dva velika rata dobar dio vremena proveo je u Beogradu. Kupio je kino i sam ga vodio kao vlasnik. Sa izbijanjem Drugog svjetskog rata, vratio se u Mostar i cijelo vrijeme rata tu zivio. Ilegalno je radio za Narodnooslobodilacki pokret i bio clan gradskog NOO. Bio je dobar i plemenit covjek i svesrdno je pomagao porodice partizanskih boraca. Poslije rata preselio se u Sarajevo i radio u sluzbi sarajevske Radiotelevizije. Bio je cijenjen strucnjak u svojoj specijalnosti. U Sarajevu je iznenada umro. Sahranjen je na Gradskom groblju "Bare". Tom prilikom, umjesto rutinskog nekrologa, mostarski pjesnik i novinar Alija Kebo napisao je u listu "Sloboda" veoma topao clanak pod nazivom "Tihi covjek sa Carine".}

    Serifa je bila nesto starija od mene i njene druge sestre Zibke. Zibka i najmladja sestra Dutka bile su "na mater", vrlo lijepe i ljupke. Sasvim drukcija je bila Ramiza, nisu medjusobno licile. Bez obzira na razlike u godinama medju nama, znali smo organizovati igru i dugo i veselo se zabavljati. Skoro redovno bi u avliju dosla i neka djeca iz susjedstva, pa igri ne bi bilo kraja. Sreca pa smo se mi mogli separisati u drugu avliju. Nasa igra ne bi mnogo smetala odraslim ukucanima. Avdaga je bio vrlo poslovan covjek, radin, hitar, ugledan veletrgovac, berzijanac. Trgovao je na veliko (kafa, secer, riza, brasno i sl.), bavio se i berzanskim poslovima (najvise na postanskoj berzi) zajedno sa svojim poslovnim partnerima ili sam. Kao gradjanin, u Mostaru je bio vrlo poznat i postovan. Bio je vedar duh i volio salu na "mostarski nacin". {Sta to zapravo znaci, neka to ilustruje ova kratka prica: Kada sam poodrastao, u jednoj prilici Avdaga mi je ispricao jednu saljivu zgodu sa njegovih brojnih putovanja po Evropi. Predstavnici Trgovacke komore BiH (1912.) pozvani su od svojih kolega Ceske trgovacke komore da dodju u goste u Prag. Medju clanovima te delegacije, iz Mostara su bili (pored ostalih) Avdaga Koluder i hadzija Ribica (veletrgovac metalnom robom i poznati Mostarac). Kada je salonski voz sa gostima ulazio u prasku zeljeznicku stanicu, domacini su goste pozdravili urnebesnim - "Na Zdar". Posto hadzija nije razumio sta to Cesi vicu, upitao je Avdagu da mu objasni. "Eno vicu - Bazdar", objasnio mu je Avdaga. Na to se hadzija sav promolio kroz prozor i glasno, dostojanstveno zavikao "Bazdar". Mostarski originalni i nepresusni humor!} Avdaga je kod kuce vrlo malo boravio, samo oko rucka i kada u vecer dodje na konak. To je bilo obicno kasnije u vecer, tako da ga mi nismo nikada cekali za veceru. On je kasnije, kada dodje, sam vecerao.

    Dani u gostima kod Koluderovih brzo su prolazili. Za nas bi osvanulo tuzno jutro onog dana kada smo saznali da se pred vecer vracamo kuci. I kod kuce medju djecom mi smo imali u komsiluku vrlo dobrih drugova, ali nas je atmosfera u domu Koluderovih sasvim osvajala i jednostavno posebno veselila. Bilo je slucajeva kada je Emina uspjela zaustaviti majku jos koji dan, a nekada to nije moglo. Rastanak je uvijek bio pomalo tuzan. Tjesila nas je jedino nada da cemo uskoro opet doci.

    U koliko sam bivao stariji i odrasliji, zatim posao u gimnaziju, moje licno gostovanje je bivalo sve rjedje i krace; ne idem vise s majkom "u zena". Sve rjedje sam se vidjao sa Eminom i njenim kcerima, samo nekim vecim praznicima ili posebnim svecanostima. Alija je vec bio otisao iz Mostara. Prijateljstvo i izvjestan rodbinski odnos nikada nije prestao, ali slazenje je postepeno iscezavalo.

    Tamo negdje dvadesetih godina, u domu Koluderovih je nastala krupna promjena. Jedan veliki berzanski posao koji je Avdaga zakljucio na berzi nije se posrecio, zapravo neuspjeh na berzi materijalno ga je upropastio i poslovno za duze vrijeme unazadio. Po gradu se pricalo da je na postanskoj berzi bio zakljucio veliku kupovinu (vagonske kolicine) kafe, a da je, na nesrecu, brzo poslije toga jako pala cijena kafe u medjunarodnim razmjenama. Na toj transakciji Avdaga je izgubio prakticki cijeli svoj imetak. Likvidacija nastalih obaveza protegla se dugo, ali su se posljedice tog trgovackog neuspjeha odmah pokazale... Morali su napustiti svoj dotadasnji dom na Donjoj ulici i preseliti se u neke adaptirane prostorije u Hendeku blizu Starog mosta. Tu su ranije bile Avdagine poslovne prostorije sa nekim magacinskim prostorima. Zivot se dosta promijenio. Nije to vise bilo ono "zlatbo doba" kao nekada. Posjecivao sam ja dom Koluderovih i u Hendeku, ali uvijek na kratko. Istina, vec sam bio i odrastao i poprimio druge navike i obaveze.

    Gdje sam i kada posljednji put susreo Eminu, ne mogu se tacno sjetiti. Cini mi se da je to bilo jednog ljeta tridesetih godina, kada sam sa mojim daidzom, Mujagom Cisicem isao na praznik, na cestitanje Avdagi i njegovima. Sjecam se, dugo smo prepricavali nase ranije uspomene iz nezaboravne proslosti.

    Emina je umrla u Mostaru 1960. godine, u starosti preko 80 godina. Avdaga je pozivio jos oko 15 godina i umro u svojoj 94. godini. Ja sam tada vec zivio u Sarajevu.

    Vrijeme je postepeno ugasilo tu cijelu generaciju Koluderovih. Posljednji je umro njihov najmladji sin Besim (1996.), profesor gimnazije. Ostali su jos unuci iza njihovih sinova i kceri i zive u Sarajevu i Mostaru. Tuzno i istinito.

      “Umro stari pjesnik, umrla Emina,
      Ostala je pusta basta od jasmina.
      Salomljen je ibrik, uvelo je cvijece,
      Pjesma o Emini nikad umrijet nece.”

    ___________________________________________________________________
    "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

    12-06-2007 03:29 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
    Princ-s-Neretve Princ-s-Neretve is a Male
    Licnost godine '05




    Poruka: 9946
    Location: Eo me tu sam !!

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    samo da pozdravim ovog Majstora 10.gif 10.gif

    navrati cesce 10.gif

    ___________________________________________________________________


      Kompleks je ko qrac kad se digne jebaji ga 19.gif
        13.gif

        12-06-2007 03:40 Princ-s-Neretve is offline Posalji Email za Princ-s-Neretve Pregledaj poruke od Princ-s-Neretve Dodaj Princ-s-Neretve u listu prijatelja
        Emir Emir is a Male
        samo sto nisam




        Poruka: 1120
        Location: NYC

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        MosHer 33.gif Svaka cast prijatelju 10.gif

        ___________________________________________________________________

          12-06-2007 03:50 Emir is offline Posalji Email za Emir Pregledaj poruke od Emir Dodaj Emir u listu prijatelja
          MosHer MosHer is a Male
          brato




          Poruka: 653
          Location: U. S. of A.
          pokretac teme Thread Started by MosHer

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Princ-s-Neretve:

            samo da pozdravim ovog Majstora 10.gif 10.gif

            navrati cesce 10.gif


          Dragi moj Prince, vala me i nije dugo bilo u ovoj mahali 02.gif

          Nastojat cu da opet budem redovniji, bar svako 2-3 dana 10.gif

          ___________________________________________________________________
          "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

          12-06-2007 04:18 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
          MosHer MosHer is a Male
          brato




          Poruka: 653
          Location: U. S. of A.
          pokretac teme Thread Started by MosHer

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Emir:

            MosHer 33.gif Svaka cast prijatelju 10.gif


          Emire, dragi prijatelju, posebno mi je drago da ti se svidja ova tema i nadam se da ce i ubuduce tako isto biti 10.gif
          Ima jos jedno malo more materijala koji ce se naci na ovoj temi 01.gif

          ___________________________________________________________________
          "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

          12-06-2007 04:21 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
          Emir Emir is a Male
          samo sto nisam




          Poruka: 1120
          Location: NYC

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Vjeruj mi da mi je ova tema jedna od ljepsih i ponajdrazih na forumu... I sa zadovoljstvom je pratim i citam. Tekstove koje postavljas su po meni blaga vrijedni i samo nastavi ovako... Nejavljam se tako cesto, da nebi kvario tok teme... Zato ubuduce ako primjetis da se raja nejavljaju, nije to sto nepratimo vec sto nezelimo pokvariti tok teme..
          Jos jednom hvala na trudu, dobrim tekstovima vezanim za nas grad i nase sugradjane. 10.gif 33.gif

          ___________________________________________________________________

            broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Emir dana 12-06-2007 u 04:32.

            12-06-2007 04:31 Emir is offline Posalji Email za Emir Pregledaj poruke od Emir Dodaj Emir u listu prijatelja
            MosHer MosHer is a Male
            brato




            Poruka: 653
            Location: U. S. of A.
            pokretac teme Thread Started by MosHer

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Ponovo, hvala puno na prelijepom i krajnje podrzavajucem i ohrabrujucem postu.
            Posebno mi je drago da ti se tema svidja i nadam se da ce biti i dalje zanimljiva.
            Nista ne brini za nejavljanja, najvaznije je da je tema citana, sto se da primijetiti i po svakodnevnom rastu brojeva pregleda, a to je najbolji znak da sav dosadasnji trud nije bio uzaludan i daje mi dodatnu volju da nastavim sa sto redovnijim postiranjem novih tekstova. Vec sutra ce biti novi tekst, a potrudit cu se da ubuduce pripremim i postiram po jedan tekst svako 2-3 dana.

            Jos jednom hvala puno za citanje i podrsku, kao i svima koji redovno navracaju na ovu temu i time pokazuju da ipak vlada vece interesovanje za istoriju naseg grada, jer to pokaziva mnogo, posto je vec davno neki mudrac rekao u smislu, da ko nema svoju istoriju ne moze imati ni buducnost. HVALA! 10.gif 33.gif

            ___________________________________________________________________
            "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

            12-07-2007 04:42 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
            Muntahta Muntahta is a Female
            moforaja




            Poruka: 8342
            Location: Tamo gdje je moja dusa.

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od abraxas:

              Opet odlièan tekst, brato Mosheru! 10.gif 10.gif
              A i sadržaj na žalost istinit. Veliki dio svoje mladosti sam proveo na onom zidu od prelijepog parka u hladovini. Pogled je pucao po cijeloj Musali i èovjek je mogao odmarati oèi na stranjkinjama, napiti se bistre vode na æesmi ili zavuæi u dubinu parka i jednostavno meditirati odnosno drincati. A onaj WC u mavarskom stilu je isto bio prelijep i stvarno ne znam zašto su ih srušili (bio je i onaj pored Gimnazije). Svi ti objekti su èinili onu gradsku uljudbu i svojim sadržajem humanizirali prostor jer su bili namijenjeni èovjeku i njegovim potrebama. Ovi tekstovi su mi Mosher bolji od jutarnje kafe. Svako dobro!


            abraxas 10.gif divno napisano o MosHeru veliko hvala 10.gif

            ___________________________________________________________________
            Prestani brinuti o tome ko te ne voli
            ko ima vise ili ko sta radi.
            Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

            12-07-2007 06:43 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
            DEN DEN is a Female
            samo sto nisam


            Poruka: 1170

            RE: "LIJEPA EMINA" IZBLIZA (iz mojih neutrnulih sjecanja) - 1. dio Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            [quote]

              citat od MosHer:

              "LIJEPA EMINA" IZBLIZA (iz mojih neutrnulih sjecanja) - 1. dio


              *NAPOMENA: Tekst koji slijedi napisao je Fazlija Alikalfic, a objavljen je u junu 1997. godine.



              "Sinoc, kad se vratih iz topla hamama,
              Prodjoh pokraj baste staroga imama;
              Kad tamo, u basti, u hladu jasmina,
              S ibrikom u ruci stajase Emina."
              (Aleksa Santic)


            Mostar (i svijet) pjeva o "lijepoj Emini" sve od vremena kada je nas slavni pjesnik Aleksa Santic prvi put objavio svoju cuvenu pjesmu "Emina" (1902.). U nekim sjecanjima, u sjetama i raspolozenjima, Mostar - Aleksa - Emina zvuci kao trolist koji svakom njegovom dijelu daje, na svoj nacin, nezaboravno mjesto. Svakako, najprije je to slucaj u zivotu i sjecanjima samih Mostaraca.

            Imao sam srecu da jos u djetinjstvu, izbliza upoznam "lijepu Eminu" u njenom vlastitom porodicnom krugu i domu na Carini. Emina je kci poznatog i uglednog Mostarca, imama i alima Sefica {Po imamu Seficu koji je tu ucio djecu, zvao se i "Sefica mejtef" izgradjen u pseudomaurskom stilu odmah uz kulu "Hercegusu" kraj Starog mosta (Muzej poslije Drugog svjetskog rata).}, koju je pjesnik Aleksa Santic, iz svog komsiluka, iz najranijeg djetinjstva upoznao. Udala se dosta rano za uglednog mostarskog veletrgovca Avdagu Koludera i s njim dozivjela duboku starost.

            Moja prva sjecanja na Koluderovu kucu i Eminu - to znaci moj boravak u domu Avdage Koludera - idu tamo negdje do 1916. godine. Prema kazivanju moje nene Umije (Umija Cisic, rodj. Hadziosmanovic), Cisici su u nekom srodstvu sa Koluderima, prema tome i sa halom Koluderkom, majkom Avdage Koludera. Po tom osnovu, mi (Cisici) smo se redovno slazili sa Koluderima. Moja majka Fata (Fatima Osmanage Cisica) godisnje je barem jedanput-dvaput odlazila u goste Koluderima. Sa mnom i mojom sestrom Djulsom bivali smo kod njih nekada i po nekoliko dana u gostima. Takav je to tada bio patrijarhalni obicaj medju rodbinom i dobrim prijateljima u tradiciji Mostara. Nije bilo presudno da porodice budu u raznim gradovima pa da se sastaju tako na duze vrijeme. Hala Koluderka i njezina nevjesta Emina su isto tako godisnje dolazile po nekoliko dana nama u goste. Hala bi ostala vise dana, a Emina bi se obicno isti dan vracala kuci. Nije mogla ostaviti duze vremena samu "tesku kucu" (Avdaga, njen djever Arif, dosta male djece, posluga).

            Avdaga Koluder je tada stanovao u svojoj novoj kuci u Donjoj ulici na Carini (sadasnja Ulica heroja Lace Zahirovica), odmah pri izlasku te ulice na Carinski most. {Svjedok sam gradjenja tog mosta u posljednjim godinama Prvog svjetskog rata. Gradili su ga u najvecoj mjeri ratni zarobljenici sa frontova - Talijani i Rusi.} Kuca je bila ugledna gradjevina na sprat, sa brojnim sobama i odajama, velikim prostorima za ostavu, dvije avlije. Glavni ulaz je bio iz susjedne cikme, a sporedni kroz garazu sa Donje ulice. Koluderi su jos tada imali osobni automobil i garazu. Arif, djever Eminin, bio je izuceni sofer. A i sin Alija je bio vozac sa polozenim ispitom.

            Kuca Avdagina je vec tada bila zapazena po tom sto je, kao jedna od malo mostarskih porodica, imala instalisano elektricno osvjetljenje, vodovod i telefon. {Mostar je relativno rano dobio elektricno osvjetljenje (1912.). Tada su zasjala svjetla po gradskim ulicama, ali se ono kasnije u kuce uvodilo dosta sporije. Bilo je skupo, za mnoge cak vrlo skupo. Elektrifikacija gradskih domova razvukla se skoro 30 godina. Sjecam se dobro da smo mi u nasem stanu palili petrolej sve dok se 1919. godine, iz Tikvinova sokaka nismo preselili na Semovac, u kucu brace Laze i Rade Golubovica, koja je vec imala uvedeno elektricno osvjetljenje. U to vrijeme je jos barem 80% mostarskih porodica u kucama svjetlilo petrolejem.
            Slicna je situacija bila i sa vodovodnim instalacijama. Voda se donosila u domacinstva sa javnih cesama po gradskim ulicama, a neka domacinstva i mahale uz Neretvu i Radobolju (Luka, Zahum i sl.) jos uvijek su koristili tekucu vodu iz rijecnih korita. Telefon je dosao najkasnije u nase domove u gradu. Dugo se to smatralo obicnim luksuzom, a ne nasusnom potrebom privrede i kulturne sredine.} To je za nas kao djecu bilo veliko i rijetko. Tako opremljene kuce u to vrijeme, u Mostaru, imale su samo nekolike porodice - Ribica, Efica, Pesko, Sain, Dokic, Sjeran itd. Avdaga i Emina su imali brojnu porodicu u zajednickom domacinstvu.

            Prije svega tu je bila majka Avdagina (hala Koluderka, kako smo je zvali), zatim Arif, brat Avdagin, sin Alija (1903.), kceri - Serifa (1907.), Ziba-Zibka (1910.), Ramiza, Dutka. Tek poslije Prvog svjetskog rata rodio im se sin Besim. Kada se ubroji jos zenska i muska posluga, onda se mora uvaziti da je Emina s pravom govorila o "teskoj kuci".

            Kod Koluderovih je uvijek bilo veselo i ugodno, posebno za nas, za djecu. Veliki prostori za igranje u avlijama, dosta raznih i rijetkih igracaka za musku i zensku djecu, automobil u garazi kao posebna atrakcija. Ima nesto jos cjenjenije sto je odusevljavalo. Prvi radio-aparat uopste u Mostaru (a vjerujem i u Hercegovini) nasao se u kuci Koluderovih. Donio ga Alija po povratku sa ucenja u Njemackoj. To je bila senzacija za to vrijeme. To je i istorijska cinjenica koja ce ostati zapisana u istoriji Mostara. To je bio mali radio aparatic, sa slusalicama, koje je u dijelovima donio Alija i sastavio u Mostaru. U kucu Koluderovih je grnuo narod kao na kakvo prostenje, da vidi to "cudo", da se uvjeri u to sto se prica, kao da "s nebesa neko nevidjen govori". Od strane Koluderovih, bila je to prijateljska paznja prema poznanicima i prijateljima. Kod posjetilaca je bilo dosta neke nevjerice, neki su govorili da je to neka "sejtanska ujdurma" i sl.

            Nije cudo sto je u predaji Mostara, preuzetoj iz pjesme Aleksine, ostalo pamcenje na Sefica Eminu kao "lijepu Eminu". Avdaginica (kako su je svi zvali u komsiluku) je bila zaista lijepa zena.
              Koliko je bila lijepa, jos vise je bila ljupka, u dodiru s ljudima jednostavna i mila. Ni po cemu nije pokazivala, a jos manje naglasavala, svoju ljepotu i uz to jos bogatstvo svog muza i porodice. Svoju svekrvu je s paznjom i postovanjem susretala u svakoj prilici. Svekrva je bila patrom i glava porodice. Svim svojim ponasanjem i izrazom, Avdaga je davao na znanje da se sa takvim polozajem i odnosom prema njegovoj majci potpuno slaze. Uostalom takav odnos prema njoj se mogao osjetiti kod svih ukucana.



              Emina je umrla 1960.god. Moj otac, tad djecacic na Carini, pricao mi nedavno kako se sjeca Emine. Zacudih se tome. Cuj Emine, Santiceve, se moj tata sjeca...Rekao mi je da je i tad u dubokoj starosti bila vrlo vrlo lijepa zena, po crtama lica i tada je bila ljepotica.

              Mosher, hvala ti na ovim tekstovima! 10.gif

              ___________________________________________________________________
              NERETVA KROZ VENE TECE

              12-07-2007 07:48 DEN is offline Pregledaj poruke od DEN Dodaj DEN u listu prijatelja
              MosHer MosHer is a Male
              brato




              Poruka: 653
              Location: U. S. of A.
              pokretac teme Thread Started by MosHer

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Muntahta:

                    citat od abraxas:

                  Opet odlièan tekst, brato Mosheru! 10.gif 10.gif
                  A i sadržaj na žalost istinit. Veliki dio svoje mladosti sam proveo na onom zidu od prelijepog parka u hladovini. Pogled je pucao po cijeloj Musali i èovjek je mogao odmarati oèi na stranjkinjama, napiti se bistre vode na æesmi ili zavuæi u dubinu parka i jednostavno meditirati odnosno drincati. A onaj WC u mavarskom stilu je isto bio prelijep i stvarno ne znam zašto su ih srušili (bio je i onaj pored Gimnazije). Svi ti objekti su èinili onu gradsku uljudbu i svojim sadržajem humanizirali prostor jer su bili namijenjeni èovjeku i njegovim potrebama. Ovi tekstovi su mi Mosher bolji od jutarnje kafe. Svako dobro!


                abraxas 10.gif divno napisano o MosHeru veliko hvala 10.gif


              Draga Muntahta, veliko HVALA I TEBI 33.gif 10.gif

              ___________________________________________________________________
              "Hrabrost je odbraniti sebe od drugog, a junastvo odbraniti drugog od sebe samog!"

              12-08-2007 01:32 MosHer is offline Posalji Email za MosHer Homepage of MosHer Pregledaj poruke od MosHer Dodaj MosHer u listu prijatelja
              Stranica (41): « prva ... « prethodna 4 5 6 [7] 8 9 10 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
              Postavi novu temu Odgovori
              Go to:
              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com