Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » ***Pakao Zvani Grad "m"*** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Branto Branto is a Female
seka




Poruka: 703
Location: MEKLAUDLAND

Text Pakao Zvani Grad "m" Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice



    Strana 128-130

    U Dretelju su dani nesnosljivi,noci kobne.Svako jutro logorase tjeraju na ispasu zasoljene trave.Kada sunce dodje u zenit,naredjuju im da trce do iznemoglosti.Staza je obiljezena.Ispred je auto koje odredjuje brzinu,sa svake strane jos po jedno,pozadi dva:Zaostalog u trci vezuju za stranji branik auta,koje ga vuxce,dok koza odpada,ostajuci na vrelom asfaltu.Glad I zec iscrpljuju.Tijela lice na zive kosture.Nepomicni su I bez snage,iz nicega sakupljaju energiju potrebnu za przivljavanje.

    Zadnjih dana poceli su dijeliti i supu za koju niko ne zna od cega je pripravljena.Za obrok imate samo 15 sek,pa se ne moze posrkati mnogo tekucine ugrijane do kljucanja.Nakon 15 sek.tanjir pripada dugom I tako redom,dok se ne isprazni.Logorasi su izgledom postajali isti,kao da je stvorena neka nova rasa,u kojoj se ljudi tesko razlikuju,kao sto je za evropsko oko tesko razlikovati lica Japanaca ili Kineza&&&.

    Od Uchine pogibije Ahmetova sjenka postao je Muharem,covjek u poznim godinama,koji nikad u zivotu nije bio gojazan a sada je izgubio vise od polovine svoje tezine.Od iscrpoljenosti nije mogao da se krece.Sjedio je na betonskom podu I djelovao nezainteresovano,ni za sebe ni za druge.
    Ahmet zapazi kod Muharema neprestano pokretanje usana bez glasa,sapat se mogao cuti samo ako bi mu se uho naslonilo na usta.Molio se Bogu.Molitve upucene Svevisnjem davale sum u mir,spokojstvo I spremnost da se u svakom trenutku Preseli u vjecnost.Tada bi mu dusa postala slobodna I doletjela bi u, covjeku,nepoznate prostore.Daleko od zvijeri u ljudskom obicaju.Ali,evo ih,priblizavaju se,zastaju pored njega I gledaju ga bez sazaljenja. On bez interesa za sve iznad svoje molitve, i ne pogleda ih.Zlatni krst kod jednog od njih svjetlucao je u uhu. I drugi su bili iskiceni krstovima I neupuceni bi pomislio da se nalazi ispred oltara.
    Jedan od njih izvuce plasticnu casu i baci je pred starceve noge.

    -Pisaj!-rece grubo.

    Starac nepomicno gleda u neku tacku na podu ispred sebe,kao da nista osim njegove molitve ne postoji na ovome svijetu.

    -Pisaj!

    Kostur se pomace.Bojovnik,bijesan zbog odbijanja njegove naredbe,podize nogu I teskom cizmom udari po kosturovoj donjoj vilici.Noga skliznu i udarac zavrsi grlenoj jabucici.Tijelo se zakratko podize,a onda se bez hropcastoposta na ledja.Svi su ocekivali da je udarac smrtonosan ali se kostur pomjeri nakon kratkog vremena I tankim rukama poce da se podize kao pauk.Lijevom rukom potrazi oslonac na zidu I kao avet se poce uspravljati,licem okrenut prema bojovnicima. Krv se slivala iz usta. Pogled usmjeri prema bojovnicima I nasmija se.Ni pogled ni osmijeh nisu izrazavali prkos ni strah, prije bi to bio pogled molbe da sljedecim udarcem dokrajce njegove patnje. Novui udarci po grudima i trbuhu oborise starca koji pokrenu usne, u molitvu ili kletvu, niko nuije razumio, niti znao. Zbog propale predstave sa starcem srditi bojovnik sasjece pogledom sve oko sebe.

    -Tko od vas ima sina?!-sarao je pogled po licima, svakom ponaosob.

    -Isusa mi, saznat cu i ubiti i sina i oca!?  izgovarao je to glasom punim uzasne prijetnje.

    Ahmet podje da istupi, ali iza njega progovori covjek od 55 godina, pokazujuci na visokog mladica, cije se tijelo klatilo na dugim tankim nogama.

    -Pisaj, balijo!  viknu bojovnik na mladica.

    On nevoljno otkopca slic i uz napor koji se vidio na licu ispuni mokracom polovinu case.

    -Sada je ostavi,evo ovdje!  pokaza na mjesto ispred oca.

    -Pij!

    Otac je podizao casu, sin je vikao kroz plac:

    -Ne tata! NE DOZVOLI DA TE PONIZE! Tata!

    Pesnica zavrsi na mladicevom pleksusu. On se zgrci od bola, uhvati se rukama za trbuh i jeknu.

    -Ne tucite ga!  zapomagao je otac i podize casu,samo da bi spasio sina.

    -Pij!

    Casa se praznila na zadovoljstvo bojovnika i na zgrazenje logorasa. Otac se osjeti rasterecen. Svojim ponizenjem je otkupio sinov zivot, a sin je plakao, jecajuci skretao pogled sa ocevog lica. U ponizenju oca i sina logorasi su osjecali i svoje ponizenje. Bojovnici, sretni zbog uspjele predstave, napustise halu, a kada zatvorise velika vrata neko zapita:

    -Kakve ce samo gadosti smisliti?  uzdahnu i nastavi: - Sve ce nas poubijati najgroznijim smrtima.

    -Strpljenja imajte, strpljenja, u njemu je nas spas. Neko ce prezivjeti da prica i da zapise  dopirao je glas iz gomile, siguran i uvjerljiv&&&&&&.

    ___________________________________________________________________
    ahtung ahtung

      ahtung ahtung
      01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Branto dana 05-29-2004 u 16:28.

      07-07-2003 00:44 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
      Branto Branto is a Female
      seka




      Poruka: 703
      Location: MEKLAUDLAND
      pokretac teme Thread Started by Branto

      Text Strana 145-151 Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice




        Ako svojoj djeci ispricamo sta se desilo tad i tad,to ne mora znaciti da ih punimo mrznjom prema nekom narodu&..samo da znaju istinu&meni babo moj nije nista pricao dok sam bio dijete pa sam zato i dobio po guzici (smo dobili po guzici)&


        Zivot je vrelo uzivanja:
        Ali gdje olos pije sa ostalima
        svi su izvori zatrovani
        &..Niche

        Strana 145-151


        Uz skromnu veceru i malo pica, ugodno se osjecasmo u Bahrinoj kuci, ali opustanje nije potpuno zbog stalnog pogleda na vrata, osluskivanja hodnika, odakle svaki cas moze iskrsnusti opasnost. Bila je to jedna od rijetkih noci u kojoj nismo govorili ni o protjerivanjima, ni ubistvima, ni samoubistvima Muslimana, kojih je u zadnje vrijem sve vise.

        Bahra je zena od 42.god, jos uvijek svjeza kao da je u trecoj deceniji. Crna joj kosa bez sijedih vlasi, zelene krupne oci u okviiru malo izduljenog lica, blijedo bijelog tena, bodrih pokreta, vesela glasa. Jos uvijek jedra prsa, uzak stas i duge lijepo oblokovane noge, cine Bahru neodoljivo privlacnom za muskarce koji je okruzuju. Nije se udavala. Sva se predala poslu koji je voljela a i samoj sebi. Znala je satima sjediti pred ogledalom mazuci lice maskama, raznim kremama, cupajuci obrve, izvijajuci ih u tanak luk iznad ociju i osjencavajuci kapke, da bi jos vise istakla snagu zelenih ociju.
        Nije to cinila zbog muskaraca, da bi im bila dopadljivija. Muskarce je cak i prezirala na svoj nacin zbog njihove nemoci da je ocaraju. U njemoj zivotu dominirala je crta samozaljubljenosti i samouvjerenosti, u premoci koju je osjecala nad jacim spolom. Dugo bi nakon obavljenog sminkanja ostajala pred ogledalom, okrecujuci se u krugu zagledavajuci svaki detalj svoga tijela. Rad, sminkanje i citanje dobrih knjiga, bio je njen zivot, uvijek u nekoj zatvorenoj patnji naviknutog kruga. Vesele naravi,druzeljubljiva, pa je pozeljna u svim drustvima.
        U ovoj noci su osim mene u njezinoj kuci: Emir,Enes,Senka i Samija. Svi su oni njeni prijatelji iz skolskih klupa, Samija jos i drugarica sa posla. Kada se podobro smracilo, ja ih napustih, dok su oni zapocinjali temu: kako i gdje pobjeci iz Mostara.
        - Norveska prima izbjeglice. Govori se da su Svedska i Danska, danas otvorile granicu. Govorila je Samija, kao kostur mrsava zena, blijeda lica, naglaseno velikog i malo iskrivljenog nosa.

        - Danas sam sreo Hrvata koji svojim kolima, kaze uz punu sigurnost, prebacuje izbjeglice do Ploca ili Vrgorca. Za uslugu trazi samo 300 maraka. Sve kad bi rasprodao u ovom momentu, ne bih sakupio vise od 500 i gdje da se uputim bez novaca?
        - Posatvi pitanje i odpuhnu dim kroz, od duhana pozutjeli brk.
        - Postoji drugi nacin. Ako im ostavis stan i sve u stanu, i to potpises, oni ce te prebaciti preko Hrvatske granice. Umijesa se u razgovor Enes.
        - To je prihvatljivo. U ovoj situaciji mi smo postanari u svojoj kuci i malo imamo izgleda da to zadrzimo.

        Svi se slozise da je to jedini izlaz.

        - Kako takve pronaci? Zamisli se Enes.

        - Danas sam ragovarao sa Vinkom i on mi je govorio o jednom koji se bavio tim poslovima. Taj covjek posjeduje 4 stana, sto je dokaz da je izvukao 4 porodice. Sutra cu ponovo razgovarati sa Vinkom-zavrsi Emir.

        - A gdje dalje iz Hrvatske? Slijedilo je pitanje koje postavi Bahra.

        - Bilo gdje. Treba spasavati zivu glavu-skoro se naljuti Senka.

        - Sinoc sam,u onom stanju ni sna ni jave, ocekujuci dolazak bojovnika, sanjala da sam u nekom golemom gradu i da sam se zamorila od dugog gledanja bljestavih izloga-sa tugom sto je to bio samo san, izgovorila je Senka.

        - Ja bih najradije u Norvesku, blizu polarnika. Sada su i na pragu bijele noci, a i mnoga pisma, koja dolaze, uvjeravaju da Norvezani primaju izbjeglice kao rodjene.

        Samija,ljuta,poskoci na Bahrine rijeci:
        -To nije turizam,zenska glavo. Ovdje se dogovaramo, kako spasiti zivot, a ti, gospodjice, mislis da ces u Zagrebu dobiti i turisticki vodic i da ce te ljubazno zamoliti da biras.

        Mozda bi razgovor prerastao u svadju da ih Emir ne opomenu.

        - Blizu je policijski sat. Vrijeme je da se krene.

        Opomena ih podize iz udobnih sjedista. Na rastanku im Emir obeca da ce pronaci Vinka i da ce preko njega naci nacin da se prebaci u Hrvatsku.

        Bahra je ostala sama. Lijeno je raspremala sto, odnoseci sud po sud u kuhinju, slazuci ih u sudoper. Kroz prozor bi povremeno pogledala na ne osvjetljenu ulicu, onda zagledala svoj stan kojeg je godinama uljepsavala. Sada mora sve napsutiti i prepustiti ga nekom neznancu, samo zato sto on posjeduje silu a ona ima i genetsko obiljezje zigosano tamo negdje u Zagrebu, Beogradu, mozda i u Evropi ili Americi. Bilo je sparno. Sjede u fotelju nespokojna, najedrala straha, uze stare novine sa stola masuci ispred lica. I povjetarac razmaknu zavjese na otvorenim prozorima, donoseci miris baruta. Topovske granate lomile su noc.

         Boze, imali tamo zivih?   mislila je na istocni dio grada. Povremeno se culo i stektanje protivavionskog topa sa Huma. Misli su je kovitlavo raznoslile, cas na istocnu starnu, cas u daleku Norvesku; trnci su mreskali kozu pri pomisli da se mora svega odreci, sve zaboraviti, voljeni grad, lijepo djetinstvo, mladost, prijatelje,...Sve sto je iza i ispred nje postde pustolina u koju je zapadala, spusti glavu na naslonjac fotelje; gledala je u strop, oci joj se sklopise, i zapade u plitak san. Nije znala koliko je spavala, ako je spavala, jer su i san i java isto, kosmar i ne razlikuju se. Snazno lupanje na vrata, koja su se tresla i grmljela pod udarcima pesnica, trze zenu.

        - Otvaraj! .- cula je sa druge strane glas, grub i prodoran, koji je razbijao tisinu mirnog stana.

        - Koje?

        - Policija! Otvaraj!

        Na dobijeni odgovor preplaseno pridje vratima i otvori ih. U hodniku je stajao bojovnik u maskirnoj uniformi sa oznakama HVO-a i sa navucenom carapom preko glave sa dva proreza za oci. Izgledao je kao probudjeni vampir, u gluhom dobu noci, njihao je podignutu pusku lijevo-desno. Udje, skide carapu, okrenu se hitro oko svoje ose, pogledom prostrijeli zenu. Bio je mlad. Jedva da je dozivio dva ili tri brijanja, lice blago, boje mahagonija, oci kestenjaste i one blage, iako je nastojao da mu izgled dobije pecat storgoce i premoci. Sa uperenim puskama udjose jos dvojica, samo malo stariji, sa istim onim nastojanjem da im lice dobije strogocu autoriteta koji moze drugima da ulije strah.

        - Spustite cijevi. Balinka je sama  izrece onaj sa licem boje mahagonija.

        Radoznalo su i sa nekim divljenjem gledali stan, ukusno uredjen, kako to dolikuje jednoj intelektualki. Udjose i u spavacu sobu iz koje Bahrino uho zaglusi lomljava stakla, izvrnutog namjestaja. Vratise se poslije kratkog izbivanja u dnevni boravak. U zeni se zgusnu tjeskoba, pridrze se rukama za zid da ne bi pala, bujica straha ispuni sve oko nje, da ne bi posrnula uhvati se za naslon fotelje i sjede. Htjede da nesto kaze, da pita, ali se usta nisu mogla otvoriti. A i sta bi ih pitala, zna se zasto su dosli. Bojovnici primjetise kapi znoja na dlanovima koje Bahra obrisa krajickom kecelje.

        - Lijepo cemo se dogovoriti. Ako budes pametna sacuvat ces glavu. Glava ti je lijepa, dragocijena. Ako budes balijski tvrdoglava, ode lijepa glava.

        Izvuce noz iz kanije, ovlas ga prevuce preko njenog dugog vrata. Navuce strog pogled u kestenjaste oci, nalakti se na naslon kauca.

        - Balinko, zapamti, ovo nije igra, glava je u pitanju. Utuvi to u svoju lijepu glavu. Slazes li se?

        - Slazem  izleti joj iz grla nevoljno.

        - Eto, vidis. Znamo mi da ces postupiti razumno. Sad o uvijetima. Prvi uvijet je: zlato koje imas,a znamo da ga imas. Drugo: sve devize do posljednjeg centa ili pfeninga svejedno.

        Mopzda cemo ti nesto i ostaviti, da ti se nadje u nevolji. Na kraju cemo pokupiti jos neke sitnice, i to je sve.  zamisli se nakratko, kao da se zelio necega prisjetiti sto je zaboravio, pa nastavi: - ima jos nesto... o, sve ovome ni rijeci. Razumijes li ?! Ni rijeci!

        - Razumijem  tiho izgovori, skide dva prstena sa ruke i stavi ih ispred bojovnika.

        Podize se i izgubi u spavacoj sobi, donese ogrlicu od zlata sa nekoliko dragulja ugraviranih u privjesku u obliku hrastovog lista, drugu od bisera, narukvicu, jos 2-3 prstena. Od deviznog novca imala je samo 100 maraka, i njih polozi kao zalog za goli zivot.

        - Samo to?  prijekorno je pogleda.

        - Nemam vise. Uvjerite se ... pretrazite.

        - Necemo!  namignu kestenjasto oko ostaloj dvojici.

        Oni razumjese mig i stan opusti.

        - Vidis, mi ti vjerujemo. Dogovorili smo se i prema dogovoru smo postupili.

        Sve je to izgledalo kao da je odvojeno od zeninog zivota i kao da je sve posmatrala iz neke daljine, nepojmljive i nestvarne, cak se i neka radoznalost ogledal u njenim ocima i sve je djelovalo kao neka igra ciji ce kraj brzo doci, a rezultati biti objavljeni.

         Rat je. I ovo je dio rata, mora se podnijeti   mislila je. I misli su bile odvojene od tijela i ostaloga zivota, pa je i njih osjecala zasebno, imale su svoj rastrkan tok, tijelo ukopano u neki ponor, iz koga je zeljela da izroni, da uskladi i misli i tijelo. Sretni dani i miran zivot lomili su se ispred nje, oko nje, nemocne da bilo sta ucini, ili, ako spava i sanja, da se probudi.

        Bojovnici, umorni, sjedose, podigose noge na naslone.

        ___________________________________________________________________
        ahtung ahtung

          ahtung ahtung
          01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

          07-08-2003 00:54 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
          Branto Branto is a Female
          seka




          Poruka: 703
          Location: MEKLAUDLAND
          pokretac teme Thread Started by Branto

          Nastavak Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          - Ima li nesto da se popije?  upita jedan.

          Na svoje pitanje dobise odgovor otvarajuci vrata frizidera.
          Donesose ne dopijenu flasu konjaka, polozise je na sto, i kao da se nalaze u nekoj samoposluzi iz kuhinje donesose i kristalne casice, poredase ispred sebe, ususe pice, kucusne sa vrhom casica i ispise ih nadusak. Bojovnik lica mahagonija strese se, ocito ne naviknut na alkohol. Spusti ruke na koljena, zabulji se u zenu i rece:
          - Na kraju, balinko, hocu da te jebem!

          Iznenadne rijeci potresose zenu i ona osjeti da ce izgubiti svijest. Na jednom se smiri. Dobi izraz ravnodusne osobe, cak joj glas i izraz dobise neku vragoljastu boju, kao da se prisjetila neke igre koju je odavno zaboravila.

          - Zasto mene? Ja bih ti mogla biti majka. Ti si i lijep i mlad djecak, mozes naci i ljepsu i maldju  pokusavala je da ga skrene od namjere.

          - Znas, mama balinko, imas pravo, imam i ljepsih i mladjih. Njih jebem iz strasti i ljubavi, tebe cu jebati da te PONIZIM.

          Rijeci odjeknuse kao presuda, a divljastvo je naviralo iz nemilosrdnog tvrdog pogleda. Cula je od mnogih Muslimana za stravicna ponizenja, surova, izvan stvarnog svijeta. U bojovnikovim rijecima nije bilo prijetnje, izgovorene su cak sa nekom blagoscu, samo su oci sijevale.

          - Pa, dobro, dijete, ako nem druge ... samo da skinem kecelju i operem ruke.

          Odluka je bila donesena ravnmodusno, bojovniku neznana, njoj kao izmaglica uoblicavala se u jedno jedino rjesenje. Ustala je sa svog sjedista, sporo odvezala cvor na kecelji, neprimjetno se pribløizavajuci otvorenom prozoru. U jednom trenutku opruga, koja je bila zategnuta, popusti, i kao da je ispaljena iz katapulta, zena poleti kroz prozor, osjecajuci u vazduhu lakocu pticijeg leta, oslobodjena svih stega, spremna da se vine u nebeska prostranstva. Kratko je osjecala slobodu leta. Zacu se lomljava granja. Disala je, srce je silno udaralo, znaci ziva je i slobodna. Zacuse se i neciji glasovi:

          - Zena na drvetu! Skocila je ili je bacena kroz prozor! Ispod nje skupina ljudi svakog trenutka bila je veca.

          - Ziva je! Pozovite vatrogasce!  vikao je neko.

          Zena se rukama hvatala za grane, pokusavala da se nogama odupre na jednu ispod nje. Noge je nisu slusale, visile su nepomicno. Ustinu se, bol nije osjecala.

          Kola hitne pomoci, punom brzinom, jurila su prema bolnici na Bijelom Brijegu. Bahra je osjecala lakocu neponizenja i zaboravi na paralisane noge.

          ___________________________________________________________________
          ahtung ahtung

            ahtung ahtung
            01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

            07-08-2003 00:55 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
            obrisana
            Gost


            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Zadrzah se na ovoj stranici citajuci je dva puta

            Previse ruznih stvari se izdesavalo da bi se moglo zaboraviti . Moraju se pamtiti a i

            prepricavati . Nisam za osvetu ali ni zato da se zaboravi

            Ovo sto sam sad procitala ponuka me da napisem par rijeci o slucaju "Korcula" . Ne znam
            koliko znate o tome sta se desilo sa 510 dreteljskih logorasa , muslimana po nacionalnosti.
            Prvi put sam cula sasvim slucajno , sad kad sam bila na ljetovanju.
            Srela sam bracni par na plazi . Dvoje mladih ljudi sa sincicem od dvije godine , koji ocekuju
            prinovu u jesen . Prvo sto me privuklo kod tih ljudi bila je blagost i jednostavnost . Neki
            sklad harmonija , a posebno njegovo ophodenje prema djetetu . Ta paznja , velika ljubav
            kojom ga on strpljivo uci ,svemu sto je novo , hrani ,uspavljuje zajedno sa njegovom
            suprugom bili su nesto vrijedno paznje i spomena.
            Sin od mog brata imao je loptu koja je Mirzi bila interesantna a ujedno spona naseg
            kratkog druzenja . Poceli smo pricu i djeci a onda kako to vec ide
            Mirzin tata , logoras u Dretelju od samog pocetka. Nije pricao mnogo o tim stravicnim
            danima , samo par detalja i vise sam saznala od njegove supruge , nego od njega. Ti
            ljudi i ne vole da se vracaju unazad .
            I sto me u svemu tome jos vise potreslo je kraj price ,u kojoj se Mirzin tata, jedan od 510
            drugih logorasa nije mogao vratiti kuci nego je prebacen na otok "Korculu".
            Naime za 510 logorasa veliki politicar ,u kojega su vjerovali i glasali mnogi i poslije rata ,
            dao je sebi za pravo da potpise dogovor sa Hrvatima i otpremi te ljude izvan granica bivse
            zemlje. Nisu se mogli vratiti u svoj Mostar ali ni bilo gdje drugo .
            Postrojili su ih , fotografisali i za samo jedan dan izdali . Zamislite samo za jedan dan 510
            pasosa kao da se radilo o 510 autobusnim kartama a ne pasosima
            Ali ti ljudi morali su brzo van jer se tako dogovorio gospodin politicar . Mirzin tata se nasao
            u Danskoj u logoru i nije se dobro snasao niti je zelio da ostane .
            Vratio se u Mostar i tu sreo svoju buducu . Sad ima divnu familiju . Neka ih sreca prati.
            Dok je pricao jezila sam se .
            Zar se takve stvari mogu zaboraviti .
            Male sitne pse koji su izvrsavali prljave poslove i velike pse koji su uzimali za pravo da
            zrtvuju ljudske zivote , i da se ponovo pojavljuju na politickoj sceni kao dobrotvorci tih
            istih ljudi , nikada , nikada ne treba zaboraviti.

            07-16-2003 15:28
            Branto Branto is a Female
            seka




            Poruka: 703
            Location: MEKLAUDLAND
            pokretac teme Thread Started by Branto

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Moram priznati da me je alkohol (trava) u tim danima spasavao. On je sjekao taj spoj razuma koji veze vanjski svijet stvarne opasnosti sa unutrasnjim osjecajima straha i bola. Taj osjecaj bi se bar nakratko gasio ili slabio, prividno, al je nakratko labavio tu unutrasnju povezanost sa vanjskim svijetom, i sto je najvaznije donosio je kratak san.

            ___________________________________________________________________
            ahtung ahtung

              ahtung ahtung
              01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

              05-30-2004 23:03 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
              Branto Branto is a Female
              seka




              Poruka: 703
              Location: MEKLAUDLAND
              pokretac teme Thread Started by Branto

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Strana 218

              Mrka sparina pritisla je Heliodrom. Iz doline su dopirali glasovi krestave pjesme pijanih bojovnika, koji su prijetili pjevajuci :
              Od Sarajeva do Mostara
              nece biti Muslimana

              ___________________________________________________________________
              ahtung ahtung

                ahtung ahtung
                01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

                05-30-2004 23:05 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
                Branto Branto is a Female
                seka




                Poruka: 703
                Location: MEKLAUDLAND
                pokretac teme Thread Started by Branto

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Strana 190

                Oko susjednih zgrada vladala je uzasna zbrka. Zene su vikale, preklinjale i proklinjale. Jednu po jednu su vodili u garazu u kojoj su inprovizovali ginekoloski sto. Jedna od njihovih(bila je Muslimanka kojoj su kao protuuslugu ponudili zivot i opstanak u vlastitoj kuci) vrsila je preglede trazeci nakit i novac u rodnicama.

                ___________________________________________________________________
                ahtung ahtung

                  ahtung ahtung
                  01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

                  05-30-2004 23:06 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
                  Branto Branto is a Female
                  seka




                  Poruka: 703
                  Location: MEKLAUDLAND
                  pokretac teme Thread Started by Branto

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Strana 316

                  Hitlerov vojnik posjedovao je cast ratnika.Nikada nije silovao ili pljackao individualnu imovinu. Tudjmanovi ”vitezovi” siluju i djevojcice,a pljackaju sve od temelja do crijepa.
                  Tudjman nema gasne komore i krematorije – izrece neko.
                  Imao bi da je bio dalekovidniji.
                  On po svemu imitira svog kolegu iz Srbije, a i on kasapi ljude, zatrpava ih po jarugama i livadama.
                  Tako bi razgovori trajali dugo. Tuzan je i krvav Mostar. NEMA MUSLIMANA KOJI ODLAZI NA POCINAK, A DA NE IZOVORI RIJECI KLETVE. Toliko kletvi i toliko suza.

                  ___________________________________________________________________
                  ahtung ahtung

                    ahtung ahtung
                    01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

                    05-30-2004 23:11 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
                    Branto Branto is a Female
                    seka




                    Poruka: 703
                    Location: MEKLAUDLAND
                    pokretac teme Thread Started by Branto

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Strana 214

                    Zatvorenicima Heliodroma je presuda donesena samim rodjenjem i u tome je slicnost sa Hitlerovim logorima u kojima su pretezno bili Jevreji. Ipak se u necemu razlikuju staljinisticki logori u Sibiru, njemacki u doba Hitlera i logori iz doba Tudjmana i Milosevica. I njemacki i ruski su imali neki svoj sistem, nehuman, ali ipak sistem. Staljin nije zatocavao ljude bez optuzbe, makar lazne, Hitlerovi vojnici nikad nisu bili optuzivani za silovanja. Dijapazon nasilja kod posljednje dvojice je bio dopunjen i tim zlocinima.

                    Struktura zatocenika Tudjmanovih logora bila je sarolika i po uzrastu, polu, obrazovanju. U logorima su bile zatocene zene, najvise mladjih uzrasta. pa i djevojcice, muskarci od 14 pa do 18 god, zdravi i bolesni, cak i oni iz bolesnickih postelja, na samrti.

                    Cuvari logora bijahu ljudi bez morala, kriminalci koji su svoju nadmoc crpili iz snage oruzja i podrske politike. Svaki naoruzan puskom, pistoljem, palicom, je imao svoj zakon i svoj nacin kaznjavanja, brutalan i krvolocan.

                    ___________________________________________________________________
                    ahtung ahtung

                      ahtung ahtung
                      01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

                      05-30-2004 23:14 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
                      Branto Branto is a Female
                      seka




                      Poruka: 703
                      Location: MEKLAUDLAND
                      pokretac teme Thread Started by Branto

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Strana 351

                      Granate su fijukale. Sijac smrti brektao. Sa padom noci snajperisti su prestali traziti svoje zrtve. Drugi dan Devlinog boravka na istocnoj strani, donese joj okrepu. Na granate, snajpere i sijace smrti navikla se u ratu sa Srbima i nije ih se plasila. Osjecaj sigurnosti je vidjela u nezakljucanim vratima, sigurna da ih nece provaliti bojovnicka cizma.
                      Prvi put shvati puno znacenje krilatice Muslimana na zapadnoj strani: ”NE BOJIM SE GRANATA, VEC VRATA”.

                      ___________________________________________________________________
                      ahtung ahtung

                        ahtung ahtung
                        01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

                        05-31-2004 14:10 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
                        Branto Branto is a Female
                        seka




                        Poruka: 703
                        Location: MEKLAUDLAND
                        pokretac teme Thread Started by Branto

                        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        Strana 333

                        … mi sjedimo uz radio. Nijemi som. Iznenada se na ulici izdigose veseli glasovi, izmjesani sa zaglusujucom bukom automobilskih sirena i pusnjavom iz pusaka i automata. Da nije bilo pucnjave, sve bi nas podsjetilo na uobicanjo slavlje na ulicama Milana, Pariza, Londona, nakon pobjede njihovih klubova na nekim znacajnim takmicenjima.
                        Pogledasmo na ulicu. Ljudi padaju jedan drugom u zagrljaj, vrelo se cjelivajuci u obraze, nasmijani, beskrajno veseli.
                        Za dva-tri minuta, formira se kolona automobila, negdje od Balinovca i, kruzno se okrecuci na zavoju na drugu traku iste ulice, stvori beskonacnu traku, samo u jednom smijeru dugu oko 2km. Buka koju stvaraju sirene ne podnosljiva je.
                        Radio sa istocne strane prekide muziku. Proze nas tuzan glas spikera koji saopsti:
                        ”Danas 9. dana novembra 1993. godine, u 10 sati i 16 min. umro je Stari most. Hrvatska granata ubila je ljepotana, starog nekoliko stotina godina, koji je upamtio mnoge ratove i vojske, i niko ga ne dotace oruzjem, vec pogledom prepunim divljenja i postovanja…”

                        ___________________________________________________________________
                        ahtung ahtung

                          ahtung ahtung
                          01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

                          05-31-2004 14:14 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
                          pasha pasha is a Male
                          Super Moderator




                          Poruka: 9503
                          Location: uh jebo te

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            sFF1v0n6VUg

                          ___________________________________________________________________

                            neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
                          Oscar Wilde

                          10-02-2011 13:10 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
                          scorpio666 scorpio666 is a Male
                          proplivo


                          Poruka: 13
                          Location: Mostar,Uglovnica...

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          a hajde sada ja sam Hrvat ali sad brate mili da je bilo sranja svakakvih jeste ali,ove stranice koje procitah od pocetka do kraja ne vjerujem ni ocima ni usima...eej ljudi muslimani pa koliko je bilo i Hrvata koji su stajali svoje komsije ili susjede...krili ih kod sebe kuci nemojte pricati...vidim ovoga Brantu po nicku kako li se vec naziv kao on je pun mira ,srece tolerancije za NAS MOSTAR,...a sijeva iz njega onaj poznati krmaluk koji ga tjera na sve fino a pun mrznje one prave krvolocne..ohladi malo care moj i ja sam bio na suprotnoj strani pa se ne smatram agresorom na SVOJ grad...kome mazanje ociju vise ...ne spominjete sve rejone gdje je slavna tzv drzavna vojska Armija drzala vlast..i njihove metode zatvaranja i mucenja od Bijelog Polja do Grabovice ..itd nego ljubavi da mi zakopamo ratne sjekire..uz koju rakiju svako svoje junacke neka baca u svome okruzenju ,mlade ne trujmo svim gadostima..usout zato nam se ovo sve i desava od utakmica pa nadalje..i jos nesto svakome otrovu dugo da boluje a da sporo umire vazda...a svakome covjeku ako te vrste jos ima sve najbolje i muslimanima Bajram Serif Mubarek Olsun....

                          ___________________________________________________________________
                          scorpio666

                          11-08-2011 23:39 scorpio666 is offline Posalji Email za scorpio666 Homepage of scorpio666 Pregledaj poruke od scorpio666 Dodaj scorpio666 u listu prijatelja
                          avenue-gang avenue-gang is a Male
                          trudim se


                          Poruka: 174
                          Location: dharma station

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                              citat od scorpio666:

                            eej ljudi muslimani pa koliko je bilo i Hrvata koji su stajali svoje komsije ili susjede...krili ih kod sebe kuci nemojte pricati...


                          bilo je i srba takvih. i jevreja. i roma. ne znam sta tim hoces reci? hoces reci da je bilo balija u armiji BiH? itekako, kao i divnih ljudi.. kao sto je bilo cetnika i ustasha koji su se time ponosili cak! bilo je i u hvo divnih, divnih ljudi. bilo ih je i u "vrs". evo od mog prijatelja je deda domobran iz ww2, koji je posle mobiliziran u ustashe. spasio je neborjeno, ali nebrojeno muslimanskih porodica 1993, jer su se pred njim sklanjali i uvazavali ga..a on ih pljuvao i govorio crnokosuljasima - niste vi ustashe, vi ste obicna bagra pljackaska. imao je muda!!!

                          i ZASTO UVIJEK ista filozofija "jesmo mi, ali brate
                            iste ni vi nista bolji od nas
                          " ???? cemu gledanje u tudju avliju? ja, kao neki srbin, gledam lose stvari u svom narodu i trudim se da skinem taj generalisticki pechat da su svi srbi cetnici. nismo. ima nas normalnih. malo ili mnogo, nebitno..ali se borim protiv KOROVA U SVOJOJ AVLIJI. ili dvoristu, svejedno.
                          upravo to bi nam donijelo progres za sutrasnje generacije - da "metemo ispred svog praga" ...a ne da nam vazda bude odgovor "sta je, jeste ima kod nas takvih, ali niste ni vi nista bolji"...

                          daj da metemo ispred svog praga. ne moramo se voliti ali se moramo uzajamno postovati jer na tim prostorima zive tri vjere i tri nacije. ne mozes pobiti sve pripadnike jedne druge ili trece nacije. znaci, mora postojati suzivot. a svima bi nam bilo bolje da se takve stvari ne desavaju.

                          i svima bi nam bilo bolje da metemo ispred svoga praga a ne da gledamo kako je da li je i koliko je prljavo komsijino ili susjedovo dvoriste....


                          sjetih se one price sto je misho maric pricao - kad je unproforac sa lijeve dosao na desnu 1992 i rekao - tamo bradonje s kokardama, ovde crnokosuljasi koji salutiraju sieg heil..pa ovde kod vas se bori fasizam protiv fasizma 14.gif


                          metimo ispred svoga praga, buraz...

                          ___________________________________________________________________
                          pametni se glupiraju, glupi se prave pametni....

                          11-09-2011 00:25 avenue-gang is offline Pregledaj poruke od avenue-gang Dodaj avenue-gang u listu prijatelja
                          Omar Omar is a Male
                          moforaja




                          Poruka: 1897
                          Location: Mostar u srcu

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          @Ma Balkan je rupa koja guta zivote naroda.....Treba imati dobro celo..da bi se prst stavio i razmisliti
                          kako uci u psihu tog naroda kojemu je svak ziv kriv,i od kojeg je svak ziv digao ruke,ovdje ljudi misle
                          da se doli vodi rat izmedju divljih plemena oko teritorija....!!!
                          21.gif

                          11-09-2011 03:04 Omar is offline Pregledaj poruke od Omar Dodaj Omar u listu prijatelja
                          makso makso is a Male
                          Super Moderator




                          Poruka: 2849
                          Location: andaluzija

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                              citat od scorpio666:

                            a hajde sada ja sam Hrvat ali sad brate mili da je bilo sranja svakakvih jeste ali,ove stranice koje procitah od pocetka do kraja ne vjerujem ni ocima ni usima...eej ljudi muslimani pa koliko je bilo i Hrvata koji su stajali svoje komsije ili susjede...krili ih kod sebe kuci nemojte pricati...vidim ovoga Brantu po nicku kako li se vec naziv kao on je pun mira ,srece tolerancije za NAS MOSTAR,...a sijeva iz njega onaj poznati krmaluk koji ga tjera na sve fino a pun mrznje one prave krvolocne..ohladi malo care moj i ja sam bio na suprotnoj strani pa se ne smatram agresorom na SVOJ grad...kome mazanje ociju vise ...ne spominjete sve rejone gdje je slavna tzv drzavna vojska Armija drzala vlast..i njihove metode zatvaranja i mucenja od Bijelog Polja do Grabovice ..itd nego ljubavi da mi zakopamo ratne sjekire..uz koju rakiju svako svoje junacke neka baca u svome okruzenju ,mlade ne trujmo svim gadostima..usout zato nam se ovo sve i desava od utakmica pa nadalje..i jos nesto svakome otrovu dugo da boluje a da sporo umire vazda...a svakome covjeku ako te vrste jos ima sve najbolje i muslimanima Bajram Serif Mubarek Olsun....


                          Ja sam protiv svih Krkana, i zlocinaca, koje god vjere i nacije bili 08.gif

                          Ima i dobrih ljudi na sve strane 10.gif

                          Samo sto ne valja, to je pravdanje, a ima ga isuvise.

                          Ne moze se rusenje Staroga nicim opravdati, i ja sam siguran da su svi pravi Mostarci (hrvati, bosnjaci, srbi, jugosloveni, cigani, madjari, jevreji i ostali) plakali kad je zlocinacka ruka(HVOa) srusila Stari Most.

                          Ja ne poistovjecujem sve hrvate sa onim koji su pocinili pizdarije.

                          Tema je Stari Most, i nema veze ni pokusati pravdati rusenje bilo cim. Zatvori u Bijelom Polju, imaju daleko jacu repliku na Heliodromu itd...

                          Pozz svima i hajmo laganini, sa nule. sto je bilo, bilo je. Nek plati ko je kriv (i koga uhvate) i idemo dalje.
                          Ko hoce da bodri modre, bujrum
                          Ja cu u Lisabon da bodrim zmajeve 10.gif

                          ___________________________________________________________________
                          prest'o sam 18.gif

                          11-09-2011 12:15 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
                          avenue-gang avenue-gang is a Male
                          trudim se


                          Poruka: 174
                          Location: dharma station

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          ne moze moj makso od nule se krenuti kad smo svi u debelom minusu :( treba nulu zasluziti.

                          realno gledano, sit sam se nacitao nacionalistickih nebuloza. srpski i hrvatski nacionalizmi su odavno poznati..ali moram reci, koliko god da sam svjestan da ce ovo izazvati polemike - bosnjacki ili preciznije receno bosnjacko-muslimanski nacionalizam je u eskalaciji (koliko god glupo zvucali religijski pojam podvoditi pod nacionalizam).

                          naime , jako je tanka linija izmedju "pravdoljubivog patriotizma" (da ga tako nazovemo) i nacionalizma. srpski i hrvatski nacionalizam su, temeljnim formiranjem svojih nacija jos u 19. vijeku, i svojim sovinistickim diskursima u dvadesetom (hrvatska do zemuna, srbiija do karlovca, karlobaga, ogulina ii virovitice) - vec obavile posao koji tek ceka bosnjake.

                          recimo da, posmatrajuci nacionalizme neutralno (a to bas i nije skroz moguce, posto sam uvijek negativno orijentisan prema nacionalizmu svake vrste, ali cu pokusati) - hrvati imaju najvecu koheziju sto je cak i pozitivno. izuzev zapadne hercegovine, 95% hrvatskih nacionalista ne pokazuje "istorijske / povijesne tezhnje" ka drugim dijelovima drugih drzava. cak i od najostrascenijeg hrv. nacionaliste necete cuti price o vjekovnoj teznji zemuna da se pripoji hrvatskoj i slicne nebuloze.

                          s druge strane, srpski i bosnjacki nacionalizam imaju istu polazisnu tacku - konfuziju!!!

                          srbi npr imaju, o cemu sam vec pricao - totalno suprotne parametre kad se prica o kosovu i kad se prica o BiH. za kosovo se pozivaju na "pravo tla", kako je kosovo neodvojivi dio srbije, kako su tamo srpski manastiri itd itd. vecinski narod (albance u ovom slucaju) niko ne spominje. a kad se prica o BiH, onda se ne prica o drzavnom suverenitetu. tad je na snazi recenica "jebo suverenitet", nego se prica o srbima kojih 95% u BiH zeli prisajedinjenje sa srbijom. vidis kako je to licemjerno i kako su to dvostruki standardi?

                          dalje, srbi pricaju o "odbrani republike srpske". kako se moze odbraniti nesto sto nije postojalo? mozemo pricati o nastanku ali ne o odbrani. tu su takodje na djelu dbvostruki standardi.

                          srbi, kad im odgovara, sve pravoslavce trpaju u svoj kosh. evo, prije par dana se pricalo o "vidjenijim srbima u hrvatskoj" - od arsena dedica preko drazena petrovica, do tesle. kakve veze tesla ima sa srbijom? nikad u svom zivotu nije prespavao u srbiji (ovo malo karikiram jer ne znam, ali poenta je jasna), a kamoli da je zivio. vece pravo na teslu polazu i amerika i hrvatska.
                          takodje, pogledaj manipulaciju sa vukom karadzicem. karadzic je rodjen kao "drzavljanin" otomanske imperije, a umro je kao gradjanin austrougarske. i gdje je tu srpstvo?

                          oke, banalizujem. vuk karadzic je reformator srpskog jezika a indirektno je zasluzan i za reformaciju hrvatskog jezika jer je poznat njegov uticaj na ljudevita gaja i ilirski pokret. plus, rodjen je na podrucju danasnje srbije i pravoslavne je vjeroispovjesti..ovde opet dolazi do zbunjivanja oko odrednice nacionalno i religiozno....



                          bosnjaci imaju slicne samoobmane i dvostruke parametre. s jedne strane, gledajuci neke fb grupe, vidim price kako je mostar odbranjen. pa kako je odbranjen ako na rudniku....ma ni na rondou ne smije da se nosi dres drzave u kojoj je mostar? nbosnjaci nikako da se dogovore da li su odbranili 30-ak posto BiH (uzevsi u obzir srbe i hrvate) ili su "osvojili" 30%. jako zajebana teorija.

                          druga teorija duplih standarda kod bosnjaka je bas taj odnos vjerskog i nacionalnog. forsirajuci pricu kako smo svi bosanci / bosnjaci / bosnjani samo razlicitih vjeroispovjesti. shodno tome,, hrvatima i srbima se zamjera sto su, eto, "izdali" NACIJU svojih pradjedova i u jednom momentu postali srbi i hrvati , a izdali su ono sto su do tad bili - bosnjani rimoktalicke / pravoslavne vjeroispovjesti.
                          sa druge strane, ne gledaju aspekt "u ogledalu". jer isto tako i srbi i hvrati mogu zamjeriti bosnjacima da su upravo bosnjaci umjesto nacije, izdali VJERU svojih pradjedova, jer su presli na islam.
                          kontas? jedni drugima zamjeraju "promjenu nacije", a ovi drugi prvima zamjeraju "promjenu vjere"...i svi se pozivaju na neku svoju autohtonost.
                          a isto tako, kao sto sma vec polemisao ovde - kazu da jovan i ivan ne mogu biti srbi i hrvati nego bosnjaci katolicke i pravoslavne vjeroispovjesti....oke, ako je to tacno, ja uvijek dajem drugi primjer - zasto onda ahmedu kad se rodi sin mujo u svedskoj, on nije "tatin svedjanin islamske vjeroispovjesti", nego tatin mali bosnjak.
                          jer, povlaceci paralele..ako srbi i hrvati uce svoju djecu da navijaju za srbiju i hrvatsku, po cmeu je to drugacije od toga sto ahmed uci malog muju da navija usred svedske za BiH?
                          neko ce reci, nije to isto, nisu srbi i hrvati protjerivane..a ja cu pitati, kakve to veze ima sa patriotskim osjecajima???? uostalom, to nije ni tacno, jer je moj predak, srbin iz crne gore, pobjegao pred turskim zulumom i dosao u mostar, gdje je opet bio pod turcima, al;i je ta prica kompleksnija, posto tad nije bilo "tehnickih pomagala" ni licnih karti kakve danas postoje...moj pra-pra-pradeda je ubio turskog agu i pobjegao ...eto, zivot ga je nanio u hercegovinu. jedan brat mu je dosao do stoca (bjelice) a jedan u nevesinju (radovici).


                          zato...ima toliko nelogicnosti u svakom od ova tri nacionalizma, mada je hrvatski mozda i najvise profilisan, sto je dobro. realno, kako sam vec i rekao - ne volim ni jedan nacionalizam, ali ga tretiram kao nuzno zlo, jer postoji. u tom pogledu, iako izmedju dva zla odbijam d abiram...model koji mi se od svih nacionalizama cini "najmanje los" - je albanski (ako pricamo o balkanu). albanci su jedini uspjeli da uspjenso odvoje naciju od vjere u svom ratu i na tome im skidam kapu. bosnjaci u tome nisu uspjeli, a o srbima i hrvatima da i ne pricamo. makedonci levitiraju, slovenci nikad nisu to ni imali, dok su crnogorci razdvojeni izmedju crnogorskih pravoslavaca i bosnjaka iz dijela sandzaka/ rashke koji je u crnoj gori...

                          ___________________________________________________________________
                          pametni se glupiraju, glupi se prave pametni....

                          11-10-2011 10:55 avenue-gang is offline Pregledaj poruke od avenue-gang Dodaj avenue-gang u listu prijatelja
                          REALISTA REALISTA is a Male
                          samo sto nisam


                          Poruka: 1375
                          Location: Bosna i Hercegovina

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          Zna li iko ima li igdje kupiti ovu knjigu u knjizarama? Morat cu je potraziti u knjizarama da se ovakvi dokumenti sacuvaju i nikad ne zaborave sa generacije na generaciju!

                          11-10-2011 15:42 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
                          nove poruke | aktuelne teme | forum
                          Postavi novu temu Odgovori
                          Go to:
                          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com