Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Dijabetis ili ti secerna bolest! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
niko niko is a Female
bice nesto od mene


Poruka: 484

Dijabetis ili ti secerna bolest! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ima li iko na ovom forumu da se bori s ovom vrstom bolesti?? I uopste koliko toga znamo o njoj 14.gif

___________________________________________________________________
Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

10-06-2007 15:27 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
tweetymo tweetymo is a Female
moforaja




Poruka: 3089
Location: dvica kruzno oko hita

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

evo ovako tajna do prije nekih par mjeseci njegovala sam tetku koja je bila pravi dijabeticar znaci dva put dnevno inzulin i sve ostalo sto ide uz to
mogu ti dat samo par savjeta kako se ponasati i ako si u mostaru kojem ljekaru se obratiti
-prehrana

dakle jesti sve pa i secer i slatkise ali u nekim minimalnim dozama (zvuci nevjerovatno al je istina , po savjetu ljecnika )
kuhana rana bilo bi pozeljno da je leso ili pecena s minimum masnoce ,puno voca ponajvise kiseilih jabuka citrusa i sl , grozdje da al u minimalnim kolicinama tek toliko da se utazi zelja za njim a da ne dodjes u napšast da pojedes sad kilo ili dva,
sto vise b vitamina jer secer vid unistava a poznato je da b vitamin poboljsava vid (mrkva i kupus)

-kretanje

sto vise kretanja jer ova bolest raza misice i kosti , dakle ako je moguce bar dva puta dnevno setnja ili kombinacija setnja i lagane vjezbe

LJekovi

obavezno sljediti upute lijecnika , a evo kako bi ti dan trebao izgledati po pitanju prehrane i lijekova


ustajanje barem u 8
prva inzulinska doza

nakon 20 min lagani obrok od pahuljica sa jogurtom onicno 2 supene kasikke pahuljica i dcl jogurta i ako se pije kakav ljek onda se oibicno uzima uz obrok i to je obicno ljek dodatak inzulinu
Ako radis odlazis na posao ,(setnja ako ne radisbarem sat vremena) ,obavezno oko 11 ili 12 ovisno kad ti je vrijeme drugom inzulunu ako se prima pojesti jedan kvalitetniji obrok , ne znma snita integralnog kruha sa nekim sirom ili namazom ili salamom i casa jogurta malomasnog.

rucak neka je oko 3 popodne i jedes sve al laganije pripremljeno i bez puno masnoce

oko 5 ili 6 kafa sa umjetnim sladilom (natreen) i pojesti nesto lagano vocka ili tako nesto

opet ili setnja ili lagane vjezbe razgibavanja

ako dajes drugu dozu inzulina znaci inzulin oko osam ili osam ipo i nakon 20 min pojesti krisku kruha namazanu necim moze dijetalni džem ili nemasni sirni namaz i toje po pitanju jela svaki dan

jedan savjet jos

vazno je da se vrijeme obroka ne mijenja i da je svaki dan u isto vrijeme kao stone mozes ni vrijeme dsavanja inzulina mjenjati svojevoljno i PITI TECNOSTI VODE NAJBOLJE OBICNE

eto nadam se da sam ti barem malo pomogla

___________________________________________________________________
Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

10-06-2007 15:46 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
niko niko is a Female
bice nesto od mene


Poruka: 484
pokretac teme Thread Started by niko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tweety super si.U Mostaru nisam,ali ne znam sta mi zivot nosi.Ako ti nije tesko mozes li mi baciti pp u vezi doktora u Mostaru.

___________________________________________________________________
Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

10-06-2007 15:57 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
HoneyMNE HoneyMNE is a Female
moforaja




Poruka: 2645
Location: Montenegro

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja nemam takvih problema,hvala Bogu.Ne daj Boze ni da imam.Ja bez cokolade ne mogu funkcionisati:)Zavisna sam od nje:)

Mislim da ova bolest dolazi genetski ili mozda od prevelike nervoze i sjekiracije.

Znam da je jako zeznuta bolest za lijecenje.

___________________________________________________________________
HoneyMNE
*Što ja volim kad me ne znaju...a ne volim kada lažu* 18.gif
puca.gif

10-06-2007 16:23 HoneyMNE is offline Posalji Email za HoneyMNE Pregledaj poruke od HoneyMNE Dodaj HoneyMNE u listu prijatelja
torres torres is a Male
moforaja


Poruka: 2147

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    http://web.vip.hr/sanja.bozic.vip/dijabetis_hr.pdf

10-06-2007 16:28 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
niko niko is a Female
bice nesto od mene


Poruka: 484
pokretac teme Thread Started by niko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Cokolada nije uopste problem,postoje sve moguce vrste proizvedene iskljucivo za dijabeticare.

___________________________________________________________________
Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

10-06-2007 16:28 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
niko niko is a Female
bice nesto od mene


Poruka: 484
pokretac teme Thread Started by niko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

torres hvala,vec je isprintano 10.gif

___________________________________________________________________
Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

10-06-2007 16:33 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
kiddo kiddo is a Female
seka




Poruka: 745

RE: Dijabetis ili ti secerna bolest! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od T@JN@:

    Ima li iko na ovom forumu da se bori s ovom vrstom bolesti?? I uopste koliko toga znamo o njoj 14.gif


ima 32.gif

i znam, na zalost, dosta toga o njoj!


ps ne znam sto je twety napisala, jel se radi o starackom seceru ili nasljedjenjom ili dobijenom. normalno da postoji razlika, kao i visok i nizak secer.

pps ne uzdaj se (bas) u doktore i metode u mostar.

___________________________________________________________________

    10-06-2007 22:42 kiddo is offline Pregledaj poruke od kiddo Dodaj kiddo u listu prijatelja
    putnik putnik is a Male
    brato




    Poruka: 529
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ovako moj stari ima secer, nekih 6 godina, ima dosta metoda za uspjesnu borbu sa ovom na oko bezazlenom bolescu. Izmedju ostalog covjek je konstantno na dijeti i vecinom jede kuhanu hranu, prvenstveno zelen, voce i leso meso. Na tabletama je jos i gura nekako, iako mu je gusteraca u dobra doba ostecena jos stimulacijom tableta luci inzulin. Mnogo hoda, a i fizicki rad dobro dodje ne pretjeran ali onako malo da secer sagori u organizmu kako treba.
    Neznam sta konkretno treba eto iskustvo mog starog je takvo, mada se moze pisati mnogo vise.

    ___________________________________________________________________
    "Rijeci su isto ko gomile ljudi, nije nuzno znati sve, odaberi za sebe samo one prave..."

    Branimir J. Stulic, 2:30

    10-07-2007 20:57 putnik is offline Pregledaj poruke od putnik Dodaj putnik u listu prijatelja
    niko niko is a Female
    bice nesto od mene


    Poruka: 484
    pokretac teme Thread Started by niko

    RE: Dijabetis ili ti secerna bolest! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od kiddo:

          citat od T@JN@:

        Ima li iko na ovom forumu da se bori s ovom vrstom bolesti?? I uopste koliko toga znamo o njoj 14.gif


      ima 32.gif

      i znam, na zalost, dosta toga o njoj!


      ps ne znam sto je twety napisala, jel se radi o starackom seceru ili nasljedjenjom ili dobijenom. normalno da postoji razlika, kao i visok i nizak secer.

      pps ne uzdaj se (bas) u doktore i metode u mostar.


    U pitanju je djeciji secer.Naknadno dobiven,znaci s devet godina.Borimo se s tim tek godinu dana,a pratit ce nas do kraja zivota,pa se trudim koliko je moguce da iz prve ruke,znaci ne od doktora vec od ljudi koji imaju slican problem u zivotu dobijem prave informacije o svemu kroz sta cemo jos prolaziti.Ja se iskreno nadam da ce medicina uznapredovati toliko da se stane u kraj ovoj bolesti.

    ___________________________________________________________________
    Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

    10-08-2007 11:10 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
    tweetymo tweetymo is a Female
    moforaja




    Poruka: 3089
    Location: dvica kruzno oko hita

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    tajna ovako po meni kod takomalog djeteta je jako vazno da mu objasnis sta je i kako je i da ne smije neke stvari jesti koje jedu i druga dijeca i da stekne naviku da uvjek ima bocicu code pored sebe jer je jako vazno da stalno pije vodu ili eventualno neki caj jer u slucaju da mu secer skoci (obrati paznju na jezik i usne ,jezik pobijeli a na usnama se stvara gust sloj pljuvacke koji se obicno lijepi), al opet ti kazem u prehrani je 80 % a lijekovi su 20 %, a posto se radi djetetu nece bit problema s pokretljivoscu

    ___________________________________________________________________
    Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

    10-08-2007 11:14 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
    putnik putnik is a Male
    brato




    Poruka: 529
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Obzirom da se vec godinu hrvete sa tim vjerovatno imate vec neku predstavu o tom. ja sam napiso vec kako stari gura. Ima neko udruzenje koje izdaje list neki vezan za dijabeticare, kad dodjem kuci napisat cu kako se zove i kako mozes doci do njega.

    ___________________________________________________________________
    "Rijeci su isto ko gomile ljudi, nije nuzno znati sve, odaberi za sebe samo one prave..."

    Branimir J. Stulic, 2:30

    10-08-2007 11:19 putnik is offline Pregledaj poruke od putnik Dodaj putnik u listu prijatelja
    putnik putnik is a Male
    brato




    Poruka: 529
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tweetymo:

      tajna ovako po meni kod takomalog djeteta je jako vazno da mu objasnis sta je i kako je i da ne smije neke stvari jesti koje jedu i druga dijeca i da stekne naviku da uvjek ima bocicu code pored sebe jer je jako vazno da stalno pije vodu ili eventualno neki caj jer u slucaju da mu secer skoci (obrati paznju na jezik i usne ,jezik pobijeli a na usnama se stvara gust sloj pljuvacke koji se obicno lijepi), al opet ti kazem u prehrani je 80 % a lijekovi su 20 %, a posto se radi djetetu nece bit problema s pokretljivoscu


    Kada covjek pocne piti tekucinu znak je da mu je secer skocio, bar slucaj kod mog starog, sto ne znaci da je u svakoga isti manifest.

    ___________________________________________________________________
    "Rijeci su isto ko gomile ljudi, nije nuzno znati sve, odaberi za sebe samo one prave..."

    Branimir J. Stulic, 2:30

    10-08-2007 11:21 putnik is offline Pregledaj poruke od putnik Dodaj putnik u listu prijatelja
    tweetymo tweetymo is a Female
    moforaja




    Poruka: 3089
    Location: dvica kruzno oko hita

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    u svakoga je isto

    slabost pojacano mokrenje i konstantna zeð a ovo s ustima je prvi simptom to ce ti svaki ljecnik potvrditi

    ___________________________________________________________________
    Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

    10-08-2007 11:30 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
    niko niko is a Female
    bice nesto od mene


    Poruka: 484
    pokretac teme Thread Started by niko

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od kiddo:

          citat od tweetymo:

        tajna ovako po meni kod takomalog djeteta je jako vazno da mu objasnis sta je i kako je i da ne smije neke stvari jesti koje jedu i druga dijeca i da stekne naviku da uvjek ima bocicu code pored sebe jer je jako vazno da stalno pije vodu ili eventualno neki caj jer u slucaju da mu secer skoci (obrati paznju na jezik i usne ,jezik pobijeli a na usnama se stvara gust sloj pljuvacke koji se obicno lijepi), al opet ti kazem u prehrani je 80 % a lijekovi su 20 %, a posto se radi djetetu nece bit problema s pokretljivoscu


      nije, vjeruj mi.

      djeciji secer je nesto drugo. organizam brze funkcionise, scer brze sagorijeva, i dolazi do tvz stanja kome!
      nema veze voda sa secerom. kad padne treba piti i jesti brzi secer, kao kola, cokolada itd.
      kad je visok, treba kamilice da ispire bubrega da se inzulin ne zadrzava u njima itd itd itd.
      a ne mozes ti objasniti djetetu da ne jede neka stvari kao sto mozes odraslom. ne mozes djetetu objasniti da se njegov zivot promjenio u sekundi za sva vremena!


    Najgora mi je pomisao na to da bi mu bubrezi mogli otkazati.To me tako ubija u pojam da svaki put kad mu je secer visok padam odmah u neku depru i osjecam se neuspjesnom,krivim sebe,pomisljam da sam pogresno sracunala karbonhidrate.Sinoc smo malo razgovarali o diabetisu,a kad je on zaspao ja sam dugo plakala.Ne zelim pitati Boga "Zasto bas mi?",jer ne daj Boze goreg!

    ___________________________________________________________________
    Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

    10-09-2007 14:17 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
    metallica metallica is a Male
    moforaja




    Poruka: 8228
    Location: CH.WILLA(uglavnom)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ako ti mali jos nije poceo primati Insulin bori se da ostane na tabletama 10.gif 10.gif


    moja mati ima secer pa ti ovorim iz iskustva 10.gif


    ako zivis "vani" potrazi spravu po imenu ZAPPER odlicna je za sve pa tako i za zlijezde i neka mali ujutro na taste pije barem 6dl vode pa posle sat vremena nista pa onda dorucak 10.gif 10.gif

    ___________________________________________________________________

      10-09-2007 14:21 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
      Carmela Carmela is a Female
      vjeciti optimist




      Poruka: 7603
      Location: ja nisam odavle

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Kiddo, Tajna....kako ste skontale na djeci, koji su znaci bili?

      ___________________________________________________________________

        Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

      10-09-2007 14:30 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
      grozdana grozdana is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1047

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      carmela
      secerna bolestje "gladna" bolest....covjek jede ali celije ne mogu uzti secer i iskoristiti ga...secer cirkulise u krvi....celije prazne i gladne....
      znaci: kod djece pocinje podmuklo....ne primjecuje se nista...moze tako i godinama
      poslije dodje umor....to je jako bitno....pojacano mokrenje je klasicni znak...
      kod postojece sumnje najbolje ne misliti puno nego razguliti dijabetologu...
      terapije i dijete insan se mora strogo pridrzavati
      secerna bolest ne ubija......ubijaju posljedice secerne bolesti...
      1....retinopatija dijabetika(ovo napisano po vuku)...ostecenje kapilarne mreze mreznice koje u zapustenim slucajevima dovodi do slabljenja vida
      2....pogodjena bubrezna cirkulacija....srcana cirkulacija(male i srednje krvne zile)...cirkulacija ekstremiteta...itd...itd....
      jedini nacin da se to izbjegne i dugo i kvalitetno zivi je strogo pridrzavanje terapije
      najvaznija tacka (osim inzulina ili drugih preparata ovisno o tipu dijabetesa) jesu:
      STROGA DIJETA i STROGA HIGIJENA

      ___________________________________________________________________

        10-09-2007 14:44 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
        Carmela Carmela is a Female
        vjeciti optimist




        Poruka: 7603
        Location: ja nisam odavle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        hvala ti 10.gif

        ___________________________________________________________________

          Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

        10-09-2007 14:47 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
        niko niko is a Female
        bice nesto od mene


        Poruka: 484
        pokretac teme Thread Started by niko

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Eh kako smo primjetili,najednom je poceo piti prekomjernu kolicinu vode,malo mu bila termos flasa od 1.5 lt dok je u skoli i uz to naravno ide ucestalo mokrenje.Svako pola sata u toku noci cujemo vrata kupatila i mokrenje kao da nije isao u wc dva dana a ne prije pola sata.Nismo dugo cekali,odmah smo otisli u prvu bolnicu i uradili test krvi i mokrace.Nakon dva sata smo saznali da nam mali ima secer.Sva sreca nije bilo komaticnog stanja,jer reagovali smo stvarno brzo nakon prvih simptoma.Uz endokrinologa smo preskocili prvi shok i poceli odmah s inzulinskim terapijama.Uz odgovarajucu dijetu smo malog vratli u normalu (zaboravih reci da je tog ljeta jeo kao rupa bez dna,pa su se nabacila kila),i uradili smo jos neke testove naknadno.Jedan od njih nas je kao malo oraspolozio jer po njemu je on samo 40% dijabeticar tipa1,jer njegova gusteraca i sada prozivodi dosta inzulina,samo ima pokvaren ritam pa mu nekad nije dovoljna ona sama.Najgore je kad udari inzulin jer mu je recimo pred veceru bio povisok secer,a onda mu se uz to i njegova gusteraca sjeti proradit.Prosle sedmice tako samo sto je zaspao,ja ga nakon sat vremena provjeravam kad on u lokvi znoja,secer spao na 37 21.gif .Trka strka po kuci,daj secer daj karbonhidrate 16.gif

        ___________________________________________________________________
        Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

        10-09-2007 15:21 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
        Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com