Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Eh ta vremena... » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (17): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
ria ria is a Female
miss foruma 2010




Poruka: 3067
Location: mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja poènem od 23.12.feštat 13.gif roðendan mi pa onda sve po redu 13.gif 13.gif

___________________________________________________________________
girl_ahaa.gif

11-20-2007 23:37 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
Ceznja Ceznja is a Female
moforaja




Poruka: 3970
Location: Bogu iza noga

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od torres:

    Eto,ja cu ti doci ako me pozoves 01.gif


Hoces li? 01.gif

___________________________________________________________________
"Ovdje noci nisu tako plave, ovdje sunce nema takav sjaj, ovdje nisu takve trave, ZEMLJO MOJA..."

11-21-2007 00:06 Ceznja is offline Pregledaj poruke od Ceznja Dodaj Ceznja u listu prijatelja
torres torres is a Male
moforaja


Poruka: 2147

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

vidi_letim.gif

11-21-2007 00:14 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
Ceznja Ceznja is a Female
moforaja




Poruka: 3970
Location: Bogu iza noga

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

13.gif 13.gif 13.gif

Rodjeni... 10.gif

___________________________________________________________________
"Ovdje noci nisu tako plave, ovdje sunce nema takav sjaj, ovdje nisu takve trave, ZEMLJO MOJA..."

11-21-2007 00:21 Ceznja is offline Pregledaj poruke od Ceznja Dodaj Ceznja u listu prijatelja
Kutljaca Kutljaca is a Female
Kuharica ipo




Poruka: 6617
Location: V.I.P

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nema vise cara ni Nova godina...
Kako ce imati kad ljudi silom prilika gledaju sve pesimisticnije u buducnost...
Treba se dobro namirindat i mozak na pasu,barem tu noc,a sutra ko ziv ko mrtav 01.gif 19.gif

___________________________________________________________________
simply the best

11-21-2007 08:20 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
capljinac capljinac is a Male
raja




Poruka: 1676
Location: na Neretvi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nisam Novu proslavio da valja, mislim negdje '99/'00, tako da mi ove vala bas nista neznace.
Sto se tice Bozica, postujem, ali ga neslavim, imam ja dva Bajrama 01.gif 10.gif

___________________________________________________________________
Kamen,krs i maslina
vinograd i Neretva
najljepsa je zemlja ta
moja Hercegovina.

11-21-2007 16:00 capljinac is offline Pregledaj poruke od capljinac Dodaj capljinac u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7602
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja vala jedva èekam 17.gif dobro je uvijek kad je ekipa kako treba....

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

11-21-2007 16:25 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
glumica glumica is a Female
Trn u oku


Poruka: 4415

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

fino je...a i volim se sjetiti proslih, finih vremena...


sto se tice sadassnjih...pre svega, ne volim ''nametnuta'' slavljla i praznike...

praznik je vazda sa dobrom ekipom i muzikom

je l de carmele 02.gif

11-21-2007 16:32 glumica is offline Posalji Email za glumica Pregledaj poruke od glumica Dodaj glumica u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7602
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Auuu...jašta 10.gif ...da nam je skupa, pa još tamburaše da možemo namaknut 23.gif

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

11-21-2007 16:36 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
niko niko is a Female
bice nesto od mene


Poruka: 484

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

O'kle opet tema o nostalgiji.Sad cu se ubit ko siroche 21.gif 21.gif

___________________________________________________________________
Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

11-21-2007 16:48 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
bago bago is a Male
moforaja




Poruka: 3302
Location: Suteren

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od glumica:

    fino je...a i volim se sjetiti proslih, finih vremena...


    sto se tice sadassnjih...pre svega, ne volim ''nametnuta'' slavljla i praznike...

    praznik je vazda sa dobrom ekipom i muzikom

    je l de carmele 02.gif


Pa nije zar da su Novu godinu poèeli nametat... 01.gif
I taj Beograd više... 13.gif 13.gif 13.gif

___________________________________________________________________
665 - Skoro zao

11-21-2007 17:32 bago is offline Pregledaj poruke od bago Dodaj bago u listu prijatelja
Muntahta Muntahta is a Female
moforaja




Poruka: 8342
Location: Tamo gdje je moja dusa.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zadnjii put sam slavila i docekala Novu godinu 31.decembra 1991.Nista poslije toga vise nije isto.
Ovdje niko nema vremena za takve stvari. 21.gif

___________________________________________________________________
Prestani brinuti o tome ko te ne voli
ko ima vise ili ko sta radi.
Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

11-25-2007 06:10 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
la_luna la_luna is a Female
trudim se




Poruka: 152
Location: Daleko od mora i od zvijezda!

RE: Eh ta vremena... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Sanci:

    Blize se Bozic i Nova Godina i uvijek me uhvati nostalgija za nekim davnim, dragim vremenim, dok sam jos mamu drzala za ruku, bez ikakve brige i sekiracije... koja se na zalost nikad vise nece vratiti. One setnje gradom, zrak, dusa koja lebdi od srece...oci koje bi sve da vide, noge koje bi svugdje da stignu...Zimski grad, paketici, kesteni na Korzu, kolaci kod Bajrama, Pepija...djindjuline kod Aze....pa u povratku kuci, obavezno mrcavi ruka, svrati malo kod tate u Frontu, Drzavnu ili kod Livog:)) na sokic, pokazivaj sta si sve kupio taj dan, a pod nogama ti igra kad ces prije u svoju mahalu, da nisi nesto propustio dok si u gradu bio, pa onako obucen, nemas se vremena kad ni presvuci, na ulicu medju raju , lupaj narodu po vratima pa se sakrivaj, vezi konopac preko ulice pa bjezi....koja vremena i kazu ne pati za njima. Eh...
    A danas? Bozic sam proslavila "vec" s poslom. Bilo je divno. Vecerali smo u jednom hotelu, kultura na nivou, elegancija, gotiva...dok se nije casa prelila...onda je bilo kravata oko stolica, sefova ispod stolova hehe...i sutra novi dan. Poso, poso i opet poso. Novu Godinu mogu i da prespavam, toliko me raduje...
    Kakav je vas osjecaj?


Odavno se kanim napisati nesto na ovu temu...

Da mi je jos jednom Novu Godinu docekati u onoj bezbriznosti i radosti, koju sam prije osjecala, neznam bili zalila i umrijeti... Jer bi tada znala da ce moja djeca imati ono djetinstvo koje sam i sama imala...
Kad se samo sjetim euforije pred Novu Godinu... Priprema, kupovine, srece...
Od kad sam ovdje i to je prestalo, tacnije od moje 16-te godine... od tada je svaki praznik, jednostavno dan koji se ne radi, ili nema drugih obaveza, i gledanje gdje i s kim ga provesti...
A ono prijasnje, tako nam je malo trebalo, a tako smo zadovoljni bili... Paketic slatkisa, nekoliko petardi, i kutija prskalica (kad nam njih nestane, mi smo celicnu vunu palili, i tako pravili vatromet 13.gif ), i dozvola ostanka vani do gluhih doba... a ulica puna djece i omladine...
Kad pogledam slike i kad vidim nasa lica, vidim da nije samo meni tako, i da nisam jedina...

Steta sto je bilo onako kratko... Vrijeme koje smo imali, i koje se nikad vise nece vratit...

___________________________________________________________________

    11-27-2007 02:55 la_luna is offline Pregledaj poruke od la_luna Dodaj la_luna u listu prijatelja
    grozdana grozdana is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1047

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    evo njemacka sva okicena pred bozic...
    samo nije ni ovdje kao npr prije 10 godina (moj muz kaze)
    ja se sjecam da je i prije tri godine jos bilo drugacije
    nekako nema atmosfere
    nisu ljudi nasmijani i raspolozeni....sve nekako na silu 28.gif

    ___________________________________________________________________

      12-12-2007 15:59 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
      HoneyMNE HoneyMNE is a Female
      moforaja




      Poruka: 2645
      Location: Montenegro

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ja nikas njemca ne vidjoh da se smije...tako su mi hladni nekako..ne znam
      ali i ovdje je sumorna atmosfera
      nisu ljudi zadovoljni da bi se radovali
      mada je prije jedno pet,sest godina bio fantastican docek na trgu
      igralo i staro i mlado
      ali sada sumnjam da ce biti tako....ko zna do kada

      ___________________________________________________________________
      HoneyMNE
      *Što ja volim kad me ne znaju...a ne volim kada lažu* 18.gif
      puca.gif

      12-12-2007 16:31 HoneyMNE is offline Posalji Email za HoneyMNE Pregledaj poruke od HoneyMNE Dodaj HoneyMNE u listu prijatelja
      Plastic Plastic is a Male
      moforaja


      Poruka: 2528
      Location: space

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Stvari koje je 21. stoljeæe oduzelo Mostaru (I. dio)


      Naša posla | Tuesday, 11 December 2007

      ImagePoèetkom devedesetih godina prošlog stoljeæa moja generacija je imala, uglavnom, desetak godina. Krajem stoljeæa, zagazili smo i u dvadesete. Nekome kratko a nekome i predugo vrijeme (zapamti Alberte alles is relativische), bili smo dio dvadesetog
      stoljeæa. U prošlom stoljeæu proveli smo, otprilike, po dio djetinjstva i po dio onog dijela mladosti kojeg nazivamo adolescencijom.

      Gledajuæi danas desetogodišnjaka, kako mi se pokušava pohvaliti turajuæi mi pod nos najnoviju Nokiu s video klipom na kojem predimenzionirani golemi crnaèki ud razvaljuje neku mršavicu, ne mogu ne primijetiti generacijske i životne razlike izmeðu nas dvoje.


      Naravno, normalno je i prirodno da sve teèe i sve se mijenja, kako davno reèe Heraklit i da ne treba biti drugaèije. Tek, za moju, a i ostale generacije, èisto iz nostalgièno-sentimentalnih i zabavnih razloga slijedi mali vremeplov u doba kad smo mijenjali i presnimavali kasete, igre pokretali žetonima i komunicirali, gle èuda, fiksnom telefonijom. Pa krenimo vidjeti stvari koje nam je uzelo 21. stoljeæe...

      1. RAJE

      'Raje' su dokaz da se Mostar može i bolje podijeliti, nego što je to sluèaj danas. Iako ove podjele nemaju, odnosno nisu imale, politièku ni nacionalnu osnovu, èesto se iz 'suparnièke' raje znalo doæi krvave glave ili razbijenog nosa. Raje su predstavljale, najkraæe reèeno, èopore mlaðih i starijih mangupa, koje su na osnovu najnižeg nivoa lokalpatriotizma, zaposjele svoje naselje-kvart, odredile mu granice i proglasile se mjerodavnim za nadležnost svih pitanja na dotiènom teritoriju. Saveznici i suparnici meðu rajama proglašavali bi se i mijenjali, slièno kao i u politici, na osnovu tradicionalnih odnosa i trenutne situacije. Raje su nastale i puni procvat doživljavale osamdesetih godina, tako da smo (moja generacija) u njima uživali samo kao njihovi najmlaði pripadnici... Kasnije, u devedesetim, kohezijska pripadnost i homogenost 'raja' je oslabila iako je postojala s nekim obilježjima i dalje. Bilo je, i u naše vrijeme, sredinom devedesetih, popularno da se dvjesto ljudi 'pobije sto na sto' (smijeh autora). Sjeæate se masovne tuènjave izmeðu Avenije i Rudnika? Pa onda izmeðu Experimenta i Bijelog Brijega? Neki dan, idem na posao i prolazeæi kraj zgrade 'kamenog' MUP-a sretnem dvojicu malaca koji trèeæi ostatku svog društva, bez daha, s dvije 'hege' u ruci vièu: 'Napala nas dva Demona'. I meni bi drago. Ne zato što su ih napala, nego što još uvijek negdje 'raje' postoje kao oblik, pa makar samo teritorijalnog, raspoznavanja. I zato, bar na trenutak, budim iz sna sve one kojima su imena MOSCOW, EAGLES, LITTLE FURIA, DOLINA GRKA, SKIDROW, DEMONS, CONDORS, MLJEKARI, WILD WEST, KRPIÆA BRONX, HARLEM, ITALY, ZLE MAJKE, KERAMIÈARI, IMPERATORI, IDIOTI, CCCP, IZRAEL, BWB, PIRATES, ZEALOTS, GROBARI, RADIÆA BRONX, CRETENY, AVENUE GANG, CHS, CHINOOK (oprostit æete ako sam nekog izostavio), nekada nešto znaèila…

      2. SALONI ZABAVE

      Današnjem klincu saloni zabave su potpuno nepoznat pojam. Danas imaju vrlo sliènu stvar, nemaštovitog naziva – igraona. Princip izmeðu salona zabave i igraone je isti, iako – razlike su ogromne. Dok se u klimatiziranim, umreženim igraonama igra najsuvremenijih simulacija, salon zabave bio bi smješten u relativno malom prostoru, nakrcan s manje ili više najnovijih i najmodernijih arkadnih dostignuæa, obvezno s najmanje jednim fliperom, a kao 'light motiv' u veæini sluèajeva je služio poker aparat. I to onaj koji se 'ukljuèuje' na kljuè (jedan okret – 10 kuna), gdje se gaða veæa-manja, i koji se, ako ste raja i znalac a ne levat, može 'naštancati' uskim metalnim predmetom – najèešæe viljuškom. Zalomio bi se tu i poneki pikado, a oni bolji i veæi imali bi i bilijar. Saloni su imali jednog stalnog radnika koji bi prodavao žetone i 'ukljuèivao' poker aparate. U salonima zabave bi trošili svoje novce za užine, džeparce te bilo kakva primanja koja bi kao klinci ili fiæfiriæi ostvarili. Sjeæam su, da su najžešæi saloni bili jedno vrijeme u Radiæevoj ulici, na mjestu današnje apoteke i preko puta male pošte na ulazu u Experiment. Aerofighters 2, Dream Soccer 94, Operation Wolf ...ne mogu se mjeriti razluèivošæu, brojem piksela i igrivošæu s Crysisom, Airborneom, "kanterom" ili NFS-om, o fliperima Whitewater-u i Indiani Jonesu da ne govorimo, ali srce ionako ima èudna mjerila, zar ne?

      3. AUDIO I VIDEO KASETE

      Danas, rekli bi 'Letu štuke', svi su digitalni, elektrièni. Danas, vozeæi se u autu ili sjedeæi u fotelji, daljinskim upravljaèem ili bez njega prebacivamo pjesme, albume, izvoðaèe na nosaèu zvuka, pa i rotiramo same nosaèe zvuka samo jednim klikom. Sjeæate se one kasete Azre koju ste posudili, a nikad vam nije vraæena? Još uvijek žalite za njom? Nekada, kad je meni muzika bila jedna od tri najvažnije stvari na svijetu, kaseta je bila primarni nosaè zvuka. Bila je suvremenija od ploèe, a CD smo ionako gledali samo na seriji 'Beverly Hills'. Sada, s vremenskim odmakom nalazim neke nostalgiène èari u premotavanju cijele kasete da bi se poslušala jedna pjesma, pa opet vraæanje iste pjesme da bi se poslušala iznova uz nepostojanje spoznaje da æe za samo koju godinu ili više biti izmišljene tipke NEXT, PREV, REPEAT i SHUFFLE...Nije bilo Interneta, downloada, legalnih ni ilegalnih pržionica kompilacija. Kasete, odnosno muzika se, smijat æete se, kupovala, a ako se htjelo neku kompilaciju valjalo je sjesti ispred linije s duplim deckovima i premotavati i presnimavati željene pjesme. Ako ste, kojim sluèajem, imali liniju koja najbolje presnimava u raji – bili ste osuðeni presnimavati ne samo svoje nego i tuðe kasete. Baš iz tog razloga, poželim bar po jednu vruæu klempu svim onim koji uðu u CD shop, kažu: 'Molim vas .mp3 kolekciju Azre. Pet maraka? Izvolite, hvala, doviðenja'. U svih 60GB kvalitetne muzike koju danas posjedujem, nema ni upola ljubavi koliko u staroj kutiji od Asics tena u kojoj èuvam najposebnije kasete…

      4. ZVIŽDANJE POD PROZOROM ILI BALKONOM

      Zamislite da je petak ili vaš omiljeni dan za izlazak. Dogovorili ste se s prijateljem ili ekipom, èekate veæ neko vrijeme a nitko se ne pojavljuje. Naravno posežete za mobitelom i zovete: "Pa gdje si dosad èekam veæ tri minute, požuri jebem te škrbava!" Vjerojatno ste jedan drugom super turbo mega broj, pa se po povoljnoj cijeni jedan drugom sjeæate roditelja u sliènim situacijama. Kako rekoh, iz èisto sentimentalnih i nostalgiènih razloga bude mi toplo oko srca kad vidim nekoga kako zviždi pod balkonom i dere se – Cicoooooo! Prije samo desetak godina i još malo, svakodnevno smo se dovikivali, kreveljili i zviždali jedni drugima pod prozorima i balkonima. Danas, kad s obitelji i prijateljima imam 24/7 komunikaciju preko MSN-a, Yahoo-a, ICQ-a, mobitela, super brojeva, Skypa, danas kad po tri dana po kuæi tražimo slušalicu fiksnog telefona, danas kad rezultate lige prvaka gledamo na livescoru na ekranu mobitela, bude mi toplo oko srca kad èujem neèiji zvižduk svezan uz neèije ime. Podsjeti me na vremena kad sam i sam, pazeæi na kuæni red, zviždio i èekao da se iza mahovine ili puzavca pojavi kuštrava glava, koja æe za desetak godina manipulirati vodeæim bh portalom.

      5. KUPANJE U RADOBOLJI

      Postojala su naime vremena, kad je glavno kupalište gradske èeljadi bio stanoviti zavoj na rijeci Radobolji. Oko gradskog bazena bili su rovovi, u sam bazen nije smio uæi ni amerièki CSI, Neretva je bila, doduše popularno mjesto, ali mjesto na kojem su, u to vrijeme, dvije grupe mogle koegzistirati cijelih 10 sekundi dok ne poleti kamenje s obje strane. More? Šta je to, jede li se, možda? Radobolja se nametnula kao odlièno rješenje. Ne daj bože da bi neko mislio da je to iz kukavièluka ili sliènih razloga. Raja iz, recimo, Bakijine luke nije nikad došla na Radobolju da se kupa, a raja iz Duma su imali 'štek' u svom dijelu Radobolje. Na Radobolji bi gradili brane i pravili umjetne bazenèiæe. Najpopularnije mjesto je bilo petstotinjak metara zapadno od trim staze, na zavoju, kraj otvorenog bunara. Tu se znalo iskupiti i po tridesetak ljudi odjednom. Trideset ljudi odjednom u vodi. A voda – Radobolja. Možda nismo znali bolje, možda nismo imali bolje, ali neki od najdražih dogaðaja u djetinjstvu kao i neke najvažnije inicijacije u punopravne pripadnike muškog društva odvijale su se upravo na kupanju na Radobolji.

      Stvari koje je 21. stoljeæe oduzelo Mostaru (II. dio)
      Naša posla | Thursday, 20 December 2007

      ImageProšli tjedan objavili smo prvi dio kolumne o stvarima koje je 21. stoljeæe oduzelo Mostaru, pogled iz današnje perspektive na osamdesete, malo prije ili kasnije... Nakon raja, salona zabave, kaseta i zviždanja, došao je red na još neke (zaboravljene?) teme. Èitajte...

      6. VODONOŠE

      Baš mi je krivo što su Englezi izmislili nogomet, jer da nisu, izmislili bi ga – Mostarci. Neskromno, znam. Ali sigurno. Preskoèit æemo prièe o rasadniku talenata, o propalim nadama, o onim što ih trener nije volio… Lopte se, vazda u životu, prvo igralo 'na male'. I možda je tu, na tim malim terenima, bilo i veæih legendi od onih što su zabijali pod Bijelim Brijegom i na još nekim stadionima. U vremenima kad nije bilo terena s umjetnom travom, iznajmljivanja dvorana, zakupa i otkazivanja raznoraznih termina, na gradskim je igralištima bila prava gužva. Stotine ljudi a termin samo jedan – dugi dan. Ipak, sve je funkcioniralo savršeno – znao se red i hijerarhija. I zakon starijeg. Stariju smo raju gledali s poštovanjem, kao što se gleda netko tko ti može bez posebnog razloga opaliti klempu. Eto tako. Starija raja je imala prednost igranja – normalno; bez obzira na redoslijed dolaska. Pa èak ako je to utakmica od životne važnosti jednomu jedanaestogodišnjaku, pri rezultatu 5:5 (a igra se do šest) svi bi izašli bez pogovora kad bi starije mudonje ušli usred naše tekme da se zagrijavaju. A posebna stvar je bila – tim istim starijim mudonjama iæi po vodu, kad zatraže (narede!) ili èak tek onako. Katkad je to bila èast, a katkad samo obveza koja se morala izvršiti. Jer je jednostavno svijet funkcionirao na taj naèin. Naravno, dva litra vode na tucet lipsanih orangutana je – ništa, pa bi ista naredba pala opet i opet i opet… Ponekad bi najbrži vodonoša bio nagraðen malim, velikim gestama poput uvida u 'Vruæi Kaj', baratanja nožem 'leptirom' ili jednostavno poštede od 'èvoka' i klempa taj dan. Danas nekog malca grubim i naredbodavnim tonom spremite po vodu na lopti, i za 20 minuta na terenu oèekujte brkatog oca koji u jednoj ruci vuèe uplakano dotièno dijete a u drugoj omiljenu strojnicu naših naroda i narodnosti, kalibra 7,62.

      7. PADANJE NA ÈVOKU

      Hajde da se dotaknemo još jedne privilegije tadašnje starije raje. 'Padanje na èvoku' bila je još jedna stvar koja se izmeðu malih i velikih uzimala zdravo za gotovo. ''Pa'ni na èvoku'', bila je komanda koja se ne odbija. I od koje se ne bježi. Bar na dugoroèni period. Bijeg je bio privremeno rješenje problema, sa spoznajom da æe sljedeæi put (koji æe sigurno doæi), posljedice biti još gore. Èvokalo se na veliko. Znalo se ko 'pali' najbolje, najjaèe, tehnièki najsavršenije èvoke. Znalo se kome je najgore pasti u ruke. Doslovno. I da se razumijemo – to nisu bile èvoke kažiprstom savijenim kao kod kuhara na vreæici Vegete, to su bili topovski udari po glavama klinaca. A ako si imao toliku nesreæu da svježe ošišan naletiš na veselo starije društvo, kuæi si se obièno vraæao suznih oèiju i kvrgave glave. Èvoke su se pravdale – èelièenjem. ''Moraš se èelièiti'' – govorili bi i pouèavali stariji mangupi mlaðe uplakane klince, koji bi morali sjesti na klupu pet minuta poslije èvoke. Kao kod doktora, kad vas zamoli da poslije injekcije penicilina ne odete odmah nego saèekate pet minuta. ''Moraš se èelièiti'' – davali su tako do znanja da je i njih netko 'èelièio', ali takoðer i da æe taj uplakani klinac jednoga dana nekome paliti èvoke i nekoga 'èelièiti'.

      8. UVALJIVANJE

      Još mnogo prije nego što æe moja generacija otkriti pravo uvaljivanje – ono ženama, uživali smo u kraðama po tuðim voænjacima, vrtovima, povrtnjacima, kukuruznjacima, u svemu što se moglo ukrasti i pojesti, a bilo je tuðe. Ako je uz to postojala i šansa da te vlasnik ulovi i uèini ti nešto iz prièa i legendi koje su kolale o svakom vlasniku a granièile su s nemoguæim, tim je bilo zabavnije. Te kraðe smo zvali – 'uvaljivanje'. ''Hajmo se uvalit' u starog Bore u trešnje'. Radobolja je i za ovu vrste razonode bila idealna lokacija. Trešnje i jagode. Zatim posjed, odnosno voænjak, èasnih sestara kraj Partizanskog spomenika, kojeg smo pojednostavljeno zvali – 'kod èasnih'. Kod èasnih su se, takoðer, brstile trešnje. A nakon trešanja, trkom do Katedrale na vodu. A nakon toga… (smijeh autora) Kad bi vlasnik voænjaka utrèao s nekim oruðem ili oružjem pod vlastitu trešnju na kojoj visi desetak derladi postojale bi dvije varijante. Uz bijeg kao treæu. Prva se sastojala od taktiziranja plaèom. Raskriviti se i nadati se da je to neki suosjeæajni djedica koji je zaboravio lovaèku pušku i patrone nabijene krupnom solju umjesto saème. Druga varijanta je bila, uz napomenu: ''èiko samo smo brali nismo kidali grane'', odigrati na kartu tradicionalnog (bosansko)hercegovaèkog gostoprimstva – pa neæe nitko normalan djetetu uskratiti šaku trešanja…I dok danas jedem genetski modificirane, potpuno identiène jagode, koje su ustvari velièine breskve, uvijek, ali baš uvijek se sjetim paniène bježanije iz voænjaka, niz plitku Radobolju, bez osvrtanja za poginulim i ranjenim drugovima, dok sijedi starac pokušava trèati, vitla nekim štapom iznad glava i vièe za djecom: ''Æaæe vam kafiæe imadu, a vi meni trešnje kradete…''

      9. IGRE

      Gonje. Gonje-ronje. Ufati me ufati, kupit æu ti novine, novine su skupe, poljubi me u… Sakrive (žmure). Pet, deset, petne's', dva'es', dva'es'pet, tri'es…Æorabake. Milicajaca-lopova. Abereèke-abertude. Abereèke! Abertude! Aber koga æete? Aber Zlaje! Trule kobile. (I jednostavnija varijanta ove igre pod nazivom Hrpe). Sandokana. Taèaka. (Smijeh autora kod taèaka). Ledenog èièe. Reketa. Klikera. Roša iz dva. Èist karaš. Èekim te iz dva. Troperac, šestoperac, bezbojac. Porculaner. (Oduševljenje autora kod klikera). Supe (varijanta klikera za hazardere – igra se po kliker). Gume. E ma es es a. Trokuta. Jedan-dva-tri-èetiri-PET. Pole-cijele. Albumi - Ewoksi, Muppet show, Italia '90, He-man, Nindža kornjaèe... Æize-blize. Karata. Zuje. Zzzzzzzzz – THUD! (Ponovno oduševljenje autora kod zuje). 3-2-1 (guze). Boce. TA-TA (rata). Istine i izazova. Granièara.

      10. KUÆNI RED

      Nekada davno, još dok se vrapci nisu gnijezdili u rupama od gelera, a majke djecu na ruèak dozivale s balkona a ne na mobitele, postojalo je nešto što se zvalo 'kuæni red'. To je bilo specifièno stanje hibernacije ulice, haustora i okoliša. Trajalo je od 14.00 do 17.00 sati. Iako je kuæni red imao mnogo toèaka, koje su se mogle proèitati na uokvirenom kartonskom panou kraj obavijesti o signalima javnog uzbunjivanja, u svakoj zgradi, za nas djeèurliju najvažnija stavka kuænog reda bila je prekid igre i galame. To je bilo vrijeme za mir i odmor. Toliko smo poštovali kuæni red i toliko nam je njegova važnost bila utuvljena u glavu, da nas skoro i nije trebalo upozoravati. Prekršitelje je, posebno u vlastitom dvorištu, stizala oèekivana kazna. Od roditelja. A bogami i od komšija iz prizemlja koji nisu štedjeli ni vode ni lavora. Danas, kada horda divljih klinaca sa gutom slièica Yugi-oh urla po haustoru japanske izraze i kada se mir u zgradi raèuna prema bioritmu najluðeg i najnasilnijeg susjeda, nije teško požaliti za tim kolektivnim odmorom od dva do pet.

      12-20-2007 12:27 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
      La mirage La mirage is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 405
      Location: N

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ne da mi se sve citirat ali mi T (u "tko") (T)kopa oci. Jesam li ja naopak ili i vama smeta.

      Osim gore navedenog text je 10.gif

      ___________________________________________________________________
      If God made anything better than a girl, He sure kept it to himself. —Nelson Algren, A Walk on the Wild Side

        12-20-2007 12:54 La mirage is offline Posalji email za La mirage Homepage of La mirage Pregledaj poruke od La mirage Dodaj La mirage u listu prijatelja
        Plastic Plastic is a Male
        moforaja


        Poruka: 2528
        Location: space

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od La mirage:

          Ne da mi se sve citirat ali mi T (u "tko") (T)kopa oci. Jesam li ja naopak ili i vama smeta.

          Osim gore navedenog text je 10.gif
        zajebi to, ignorisi i bila stvar, ne trazi jebenu dlaku u jebenom jajetu!!

        12-20-2007 13:04 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
        bago bago is a Male
        moforaja




        Poruka: 3302
        Location: Suteren

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Jes vala...
        Šta je on primijetio pored svega... 01.gif

        ___________________________________________________________________
        665 - Skoro zao

        12-20-2007 13:38 bago is offline Pregledaj poruke od bago Dodaj bago u listu prijatelja
        Plastic Plastic is a Male
        moforaja


        Poruka: 2528
        Location: space

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od bago:

          Jes vala...
          Šta je on primijetio pored svega... 01.gif
        dokle to ide...boze sacuvaj! bola da pise glagoljicom, ako razumijes i ako je dobar sadrzaj texta, sta vise?... 10.gif

        12-20-2007 13:46 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
        Stranica (17): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com