Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » U upotrebi je vakcina protiv raka materice » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera

U upotrebi je vakcina protiv raka materice Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Konacno je odobrena primjena prve vakcine protiv raka grlica materice, raka koji svake godine ubija na stotine hiljada zena. Vakcina se zove Gardasil i vec je na dnevnom redu rasprava nekih svjetskih komiteta za imunizaciju da li da se ova vakcina uvrsti u red obaveznih vakcinacija.
Ona sprjeèava infekcije papiloma virusom i humanim papiloma virusom (HPV), koje se prenose seksualnim putem.Klinièki testovi su pokazali stoprocentnu djelotvormost "Gardasila" kod žena koje nisu prethodno imale infekciju.
Najpreporucljivije je primiti vakcinu u ranoj dobi zivota, prije no sto se pocne sa seksualnim odnosima. Vakcina je inace djelotvorna ako se primi u zivotnoj dobi od 10 do 26 godina.
Mene je razocaralo to sto sam razgovarala sa nekoliko zena koje imaju djecu otprilike ove dobi, a zive u Mostaru, niti jedna od njih nije ni znala za postojanje ove vakcine. Jedna od tih osoba cak radi na ginekologiji, pa se pitam cime se bave nasi ljekari, ako ne prate aktuelna zbivanja u svijetu, narocito kad se radi o ovakvim otkricima.Zar cemo uvijek biti na repu svih dogadjanja?

11-28-2007 11:21 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mozda sam trebala otvoriti ovu temu negdje drugdje, npr. u Zenskom kutku, pa ako moderatori smatraju potrebnim, nek je slobodno premjeste gdje joj je odgovarajuce mjesto.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 11-28-2007 u 11:32.

11-28-2007 11:24 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Cheri, èitala sam o tome, dobra stvar 10.gif . Samo...ima nekih situacija s isporukom u Hrvatsku, nešto nisu bile u redu pa povuèene iz prodaje a veæ dosta djevojèica primilo 29.gif

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Carmela dana 11-28-2007 u 11:56.

11-28-2007 11:55 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
grozdana grozdana is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1047

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja bih radije vakcinisala i djecake
ta oni su prenosioci virusa...

___________________________________________________________________

    11-28-2007 11:58 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera
    pokretac teme Thread Started by cheri

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nadajmo se najboljem, jer ova vrsta raka stvarno ubije puno zena godisnje.
    Evo citam ovo sto carmela pise, dakle u hrvatskoj prate dobro sve, ne znam sta je to bilo sa tom isporukom. Pa jos da se moze uradit ovo sto grozdana rece....
    Najbolje je da svi koji imaju bilo kakve dodatne informacije, te iste napisu ovdje, tako da budemo u toku zbivanja.
    I ovdje u svicarskoj je vec prilican broj djece koja su vakcinu primila, a kako vidim i cujem, bice ih sve vise.

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 11-28-2007 u 12:16.

    11-28-2007 12:15 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera
    pokretac teme Thread Started by cheri

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vijest o ovoj vakcini je naravno pozitivna, ali sam ostala malo iznenadjena kako se brzo preslo sa eksperimentalne faze na primjenu vakcine. Obicno prodje nekoliko godina dok se dodje do toga.
    Nadam se da razlog tome to sto su rezultati proba dali kristalno jasne rezultate, a ne nekakav profit farmaceutskih kuca. Ja sam bas razgovarala sa mojim ginekologom o tome i on je apsolutno za vakcinu, jer kaze da je efikasna.

    11-28-2007 12:28 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    Trimusa Trimusa is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 334
    Location: Cosak-navika iz skole

    RE: U upotrebi je vakcina protiv raka materice Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    [quote]

      citat od cheri:

    .
    Najpreporucljivije je primiti vakcinu u ranoj dobi zivota, prije no sto se pocne sa seksualnim odnosima. Vakcina je inace djelotvorna ako se primi u zivotnoj dobi od 10 do 26 godina.







    Da li ovo znaci da vakcina nije djelotvorna,ako se primi poslije 26 godine?

    ___________________________________________________________________
    kis_my_ass.gif

    11-28-2007 12:54 Trimusa is offline Pregledaj poruke od Trimusa Dodaj Trimusa u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Da, vakcinu se preporuèuje primiti najdalje do 12. godine, barem su tako prièali na TV-u farmaceuti.

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Carmela dana 11-28-2007 u 13:05.

    11-28-2007 13:04 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    tweetymo tweetymo is a Female
    moforaja




    Poruka: 3089
    Location: dvica kruzno oko hita

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    onda smo mi definitivno zakasnili

    al ja bi bila jos sretnija kad bi bila pronadjena jedna takva vakcina protiv raka dojke koji je procentualno smrtonosniji od raka maternice koji je opet koliko toliko u velikoj mjeri izljeciv dok za ovaj drugi i nema bas lijeka

    ___________________________________________________________________
    Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

    11-28-2007 13:10 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dosta informacija postoji o Gardasilu, ali ovo je link s najsažetijim podatcima

      http://www.moderna-dijagnostika.hr/hrv/aktualne_teme/prikaz.asp?id=69

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    11-28-2007 13:13 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    la_luna la_luna is a Female
    trudim se




    Poruka: 152
    Location: Daleko od mora i od zvijezda!

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tweetymo:

      onda smo mi definitivno zakasnili

      al ja bi bila jos sretnija kad bi bila pronadjena jedna takva vakcina protiv raka dojke koji je procentualno smrtonosniji od raka maternice koji je opet koliko toliko u velikoj mjeri izljeciv dok za ovaj drugi i nema bas lijeka


    Ma i ovo je veliki korak...
    I ako bude djelotvorna, sigurno ni ta protiv raka dojke, nije daleko...

    ___________________________________________________________________

      11-28-2007 15:16 la_luna is offline Pregledaj poruke od la_luna Dodaj la_luna u listu prijatelja
      alaga alaga is a Male
      moforaja




      Poruka: 5566
      Location: Zabrdalje

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Nije ako rak dojke izaziva virus 05.gif
      Nesto ne znam bash 29.gif

      ___________________________________________________________________
      UT TU MIHI , ITA EGO TIBI

      11-28-2007 16:33 alaga is offline Pregledaj poruke od alaga Dodaj alaga u listu prijatelja
      grozdana grozdana is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1047

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od alaga:

        Nije ako rak dojke izaziva virus 05.gif
        Nesto ne znam bash 29.gif



      ma kakav virus
      nista to
      rak dojke izaziva samo postojanje doticne 05.gif

      ___________________________________________________________________

        11-28-2007 16:35 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
        torres torres is a Male
        moforaja


        Poruka: 2147

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Znaci,za one ravnije nem problema???

        11-28-2007 16:48 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
        grozdana grozdana is a Female
        samo sto nisam




        Poruka: 1047

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od torres:

          Znaci,za one ravnije nem problema???


        pa ja....u muskih su ravne....muski su zastupljeni samo u jednom postotku u odnosu na ukupni broj oboljelih 07.gif

        ___________________________________________________________________

          11-28-2007 16:52 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
          cheri cheri is a Female
          moder u peMziji




          Poruka: 3810
          Location: Svizzera
          pokretac teme Thread Started by cheri

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Nazalost rak dojke je potpuno drukcija stvar bas zato sto ga ne izaziva virus.Da se bar mogu sve zene nakaniti da redovno idu na kontrole i da periodicno rade mamografiju i to bi bio veliki uspjeh. A za matericu da rade isto tako periodicno pap-test( jednom godisnje). Jer nekako je sve lakse kad se na vrijeme otkrije, vec u zacetku.
          Ali eto u nas u BiH vec ce biti problem i to sto ce zene morati vjerovatno same placati vakcinu, a zna se da veliki broj zena onda to sebi nece moci dozvoliti.A to bi tek bila velika nepravda, pa se sve nadam da, ako dodje i u nas dole do distribucije vakcine, da ce se nase vlasti pobrinuti da finansiranje iste od strane gradjana olaksaju na neki nacin.

          11-28-2007 19:18 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
          Maggie Maggie is a Female
          moforaja




          Poruka: 2736
          Location: daleko

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ovdje u Americi je velika kontraverzija u vezi te vakcine, bas zbog uzrasta u kojem bi se trebala primiti. Drzava zeli da dovede zakon da se djevojcice MORAJU vakcinisati, kao recimo neke druge regularne vakcije, koje zakonski djeca moraju imati. Neke grupe se suprotstavljaju iz, koliko ja kontam, dva razloga, prvi sto je rano da se s njima prica o takvim stvarima i sexu, drugi, sto svak ima pravo na samostalnu odluku.

          Sta ce biti dalje, ne znam.

          Ja kao roditelj, bih rado prihvatila da mi se djetetu da ta vakcina, jedino sto me plasi, jeste da je "nova" stvar, pa se ne zna za neke posljedice kasnije u zivotu.

          U svakom slucaju, podrzavam, sve sto se radi na suzbijanju ovih oboljenja ili lijecenju 33.gif

          ___________________________________________________________________

            11-29-2007 02:04 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
            nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com