Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » zasto ljudi ? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (20): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Mystica Mystica is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 406
Location: Tamo gdje pada milosnica...

RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    mijenjaju govor ?

    svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

    covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

    ne kontam materemi ......

    nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'.

    u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



    kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?


Hvala Bogu, pa je neko zapoceo ovu temu...
I ovdje ti je isto Tana, kako sam govorila prije u Mostaru, i sada govorim, doduse nekad mi stane mozak pa se ne mogu sjetiti nase rijeci pa kazem nekom nasem to nesto na norveskom, ali znamo o cemu se radi...citav dan si na poslu, i govoris normalno jezik te zemlje u kojoj si...ali kad sam s nasim, pricam kako sam pricala, nemoj me molim te ispravljati

Kosa mi se na glavi digne kad me neko pocne ispravljati i govoriti...koje iz Bosne...ne govori se tako to je srpski, ma sta, pa pricao/la si i ti do jucer tako ili npr,hrvatski...
Ima nasih koji su dosta "nepismeni", pa su najvise ti koji ti sole pamet...

Dijalekti...ok...ima ih svugdje, ali promijenuti govor zato sto je sad kao biva to moderno, no,no,no, bratooooooooooooooo

07-29-2003 15:16 Mystica is offline Posalji email za Mystica Pregledaj poruke od Mystica Dodaj Mystica u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

djaba, ja ne mogu shvatiti da cojek od 45 godina (ne-hrvat), koji zivi u USA promjeni govor preko noci 21.gif

mozda konta cojek: kad je alija mogo sto ne bi i ja 19.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

07-29-2003 15:45 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Aleksandra Aleksandra is a Female
moforaja




Poruka: 10252
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

24.gif 24.gif 24.gif

___________________________________________________________________






          07-29-2003 15:48 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
          iskoro 6 iskoro 6 is a Male
          trudim se


          Poruka: 241
          Location: croatia

          RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od tana:

            mijenjaju govor ?

            svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

            covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

            ne kontam materemi ......

            nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'. A ti ga ko nisi promjeno

            u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



            kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?

          ___________________________________________________________________
          eto

          07-29-2003 16:27 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
          iskoro 6 iskoro 6 is a Male
          trudim se


          Poruka: 241
          Location: croatia

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          A ti ga ko nisi promjeno?

          ___________________________________________________________________
          eto

          07-29-2003 16:29 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          naravno da nisam

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          07-29-2003 16:37 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          iskoro 6 iskoro 6 is a Male
          trudim se


          Poruka: 241
          Location: croatia

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Kako govorish na poslu, ulici, prodavnici sa komsijama da ne kazem susjedima?

          ___________________________________________________________________
          eto

          07-29-2003 16:39 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
          Aleksandra Aleksandra is a Female
          moforaja




          Poruka: 10252
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          nidje veze

          ___________________________________________________________________






                  07-29-2003 16:42 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                  iskoro 6 iskoro 6 is a Male
                  trudim se


                  Poruka: 241
                  Location: croatia

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Neodgovori Tana

                  ___________________________________________________________________
                  eto

                  07-29-2003 16:47 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
                  tana tana is a Male
                  rigorozni




                  Poruka: 17879
                  Location: na prinudnom radu :)
                  pokretac teme Thread Started by tana

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  odgovorio je tana iznad iskoro

                  ___________________________________________________________________
                  kad ce mostar mama?

                  07-29-2003 16:50 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                  Gianni Gianni is a Male
                  raja




                  Poruka: 2201
                  Location: North see

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Haj reci nesto na nashem pa da vidimo 04.gif 35.gif

                  ___________________________________________________________________
                  There are no wrong choices; there are only different choices.

                  07-29-2003 16:51 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
                  Aleksandra Aleksandra is a Female
                  moforaja




                  Poruka: 10252
                  Location: Mostar

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  jao ovoj Giannia

                  vazda cirlik 05.gif

                  ___________________________________________________________________






                          07-29-2003 16:52 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                          iskoro 6 iskoro 6 is a Male
                          trudim se


                          Poruka: 241
                          Location: croatia

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                              citat od tana:

                            odgovorio je tana iznad iskoro
                          Haj reci na Engleskom da te ceo svet razume(to je sad tvoj jezik,ja sam definitivno napravio manju promjenu nego ti sto se govora tiche)

                          ___________________________________________________________________
                          eto

                          07-29-2003 16:56 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
                          iskoro 6 iskoro 6 is a Male
                          trudim se


                          Poruka: 241
                          Location: croatia

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          Usuti se Tana

                          ___________________________________________________________________
                          eto

                          07-29-2003 17:13 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
                          Branto Branto is a Female
                          seka




                          Poruka: 703
                          Location: MEKLAUDLAND

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          Iso,haj branto moj fini vrati se jednu stranu unazad i procitaj drugi Tanin post...skreno si s teme ko jedan picic na prvoj strani...nego nemoj bre da mi se setas ovuda,hajmo mi na erotiku ne bi li nesto umocili,kuzis ne.... 35.gif

                          ___________________________________________________________________
                          ahtung ahtung

                            ahtung ahtung
                            01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

                            07-29-2003 17:33 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
                            iskoro 6 iskoro 6 is a Male
                            trudim se


                            Poruka: 241
                            Location: croatia

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            Jesam Branto procito nego jebesh to dedera ti loma smanji tempo dobit ces upalu misicha, odo sad ruchat pa okolo veceras cemo naprdivat.

                            ___________________________________________________________________
                            eto

                            07-29-2003 17:43 iskoro 6 is offline Pregledaj poruke od iskoro 6 Dodaj iskoro 6 u listu prijatelja
                            Vuka - Mili Vuka - Mili is a Male
                            Kauboj


                            Poruka: 107
                            Location: Houston, TX

                            RE: Pitaj otvoreno Tana Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            Mogu li i ja nesto na ovu Taninu temu??
                            Prvo da kazem nekoliko Branti


                              ....zasto neki Mostarci,Sarajlije, itd. pricaju Hrvatskim jezikom ?
                              Isto zato sto neki Mostarci, Sarajlije itd pricaju novim bosnjackim jezikom u kojem se najvise zastupa turcizam.
                              1. Zato sto ih ni rat nije opametio
                              A koga je to rat opametio?
                              2. Zato sto televizijom upravljaju Sarajevski politicari
                              Mislis da bi bolje bilo da upravljaju Mostarski, Tuzlanski, Zenicki, Banjalucki politicari?
                              3. Zato sto su Sarajevski politicari naklonjeni Hrvatskoj vise nego Srbiji
                              A to bi bolje bilo da su naklonjeni vise Srbiji?
                              5. Zato sto su neke rijeci lakse za izgovoriti
                              Na kojem jeziku? Nasem? Vasem? Bosnjackom? Hrvatskom? Srpsklom? Albanskom?
                              8. Zato sto je 70% Mostara i okoline Hrvatsko...vecina preovladava
                              Ne govorimo o teritoriji, govorimo opcenito ili uopsteno o jeziku.
                              9. Zato sto nisu dozivjeli Heliodrom
                              Ja nisam, a bas me interesuje kojim jezikom se sluze oni koji su dozivjeli Heliodrom?
                              Hajde, kad smo vec kod toga, kojim jezikom se sluze oni koji su dozivjeli Manjacu, Jablanicu, Grude, Capljinu ???
                              10.Zato sto su Muslimani glupi ko Turski kurac....vijekovima su se priklanjali ili jednoj ili drugoj strani...nikako da imaju svoj integritet i svoj jezik
                              (sad kad se izginulo zbog toga i prilika za novim jezikom i statusom,"SLADJE" im pricati opet tudjim jezikom)21.gif 21.gif


                            Branto. Prijatelju, nemam nista ni protiv ijednog jezika. Nek svako prica onim kojim mu je drago. Tana je u pravu kad se pita, kako to da onaj od 45 godina koji je dosao ovde u Ameriku i prica engleski, mijenja svoj govor iz naseg mostarskog u hrvatski ili bosnjacki ili srpski. Ne vidim razloga, ali ako hoce, nek mjenja.
                            Inace, koliko se sjecam, nas jezik, zovu ga "mostarski" je proglasen za najcistiji i najpravilniji govor u bivsoj Jugi. Sto neko spomenu na ovoj temi, bilo gdje da smo otisli sa nasim govorom, odma se znalo odakle smo. Po cistoci govora.
                            E, sad u nas, u BiH, to je druga prica. Postoji mali milion razloga zasto se jezik mjenja. I svaki pojedinacno ima opravdanje zasto ga je promjenio. Ako je.
                            Sto je Zeljo Samardzic poceo pjevati ekavskim?
                            Iz istog razloga sto sam ja poceo pricati engleskim. Preselio sam se u drugu drzavu i normalno da cu pricati jezikom te drzave.
                            Sto dijete koje zivi u Banja Luci prica ekavski? Zato sto ga uce u skoli. Kojim jezikom pricaju nasa djeca? Ovo pitam raju koja su u Mostaru i koja imaju skolsku jecu?
                            Da li se ispalti biti crna ovca zbog nekakvog ponosa? Po meni ne.
                            Imam prijatelja u Mostaru, jednom ga nazovem na kucni broj, pricam sa njim, u to njemu zvoni mobitel, poslovni. Kaze meni pricekaj da se javim. I poce pricat. Ko da slusam Tudjamana. Zavrsi razgovor, javi se meni, pitam ga, sta je to, jebo te, kakav je to govor. Jebi ga Vuka, biznis. Da sa njima pricam ko s tobom, propo bi ko Grcka.
                            Zato, mislim da ova tema koliko je god dobra, moze se svesti na jednostavan odgovor.
                            Mogla bi se otvoriti nova tema sa slicnim pitanjem.
                            Kako to da 99,9% komunista prije rata sada su u vodecim strankama poslije rata?

                            07-29-2003 18:10 Vuka - Mili is offline Posalji Email za Vuka - Mili Pregledaj poruke od Vuka - Mili Dodaj Vuka - Mili u listu prijatelja
                            tana tana is a Male
                            rigorozni




                            Poruka: 17879
                            Location: na prinudnom radu :)
                            pokretac teme Thread Started by tana

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                citat od Gianni:

                              Haj reci nesto na nashem pa da vidimo 04.gif 35.gif

                            da li vam podjahkad na sabahu cuna na um padne 19.gif

                            ___________________________________________________________________
                            kad ce mostar mama?

                            07-29-2003 18:17 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                            tana tana is a Male
                            rigorozni




                            Poruka: 17879
                            Location: na prinudnom radu :)
                            pokretac teme Thread Started by tana

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            skoro slabo mi pratis razvoj dogadjaja, eno branto ti je objasnio ono sto ja nisam uspio.
                            fala branto

                                citat od iskoro 6:

                              Haj reci na Engleskom da te ceo svet razume(to je sad tvoj jezik,ja sam definitivno napravio manju promjenu nego ti sto se govora tiche)

                            ne znam za tebe i kolko si ti promjeno svoj govor - to ti sam presudi.
                            drugo kakve veze ima engleski sa ovom temom ikako ?

                            ___________________________________________________________________
                            kad ce mostar mama?

                            07-29-2003 18:18 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                            Kise
                            Gost


                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            E i ja sam promijenila govor - ovde u Mostaru jos vise pocela da otezem kada pricam 04.gif 04.gif 04.gif
                            Ne mogu ostati od Bosanaca kad me u masinu uhvate, bez obzira kojim od nasih jezika oni pricaju 24.gif

                            P.S. a najdraze mi opsovati nekome na Holandskom - mada u principu nikada ne psujem...skoro 29.gif 11.gif , pa vec ako mi dodje bolje da me sto manje ljudi razumije, jer nije kulturno psovati 05.gif

                            07-29-2003 18:22
                            Stranica (20): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                            Postavi novu temu Odgovori
                            Go to:
                            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com