Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » zasto ljudi ? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (20): « prethodna 1 2 3 [4] 5 6 7 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Kat Kat is a Female
Agent Kat




Poruka: 165
Location: Punjab

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja nas govorim bez naglaska tako da vise ne pricam mostarski.
Vec 17 godina manje vise zivim u EMgleskoj, znaci od prije rata
I sta sad?
Osjecam se strancem i tamo i vamo
Kad pricam ili pisem nas jezik onda ubacim i na engleskom.
Namjerno ovdje kazem "NAS" jezik jer jos uvijek nije niti jedna rijec izmisljena u sve tri, cetiri varijante jezika koju ne razumijem pa mi to sve izadje kao prenemaganje 28.gif .

___________________________________________________________________
Does the body rule the mind
or does the mind rule the body?

08-05-2003 18:51 Kat is offline Pregledaj poruke od Kat Dodaj Kat u listu prijatelja
d_g_s d_g_s is a Female
nisam vise posmatrac




Poruka: 174
Location: tu sam

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Kat:

    ...pa mi to sve izadje kao prenemaganje... 28.gif


10.gif bas tako!

___________________________________________________________________

    08-06-2003 09:23 d_g_s is offline Posalji email za d_g_s Pregledaj poruke od d_g_s Dodaj d_g_s u listu prijatelja
    Kutljaca Kutljaca is a Female
    Kuharica ipo




    Poruka: 6617
    Location: V.I.P

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ekavica je preeedivna,a mostarski akcenat mi se ne svidja,bosanci pogotovo,a jos kad kazu dje si ba,a ovamo mostarci opet cudno pricaju, nekako nema onog sklada i harmonije,a crnogorci-ježim se 21.gif onda ima tu rijeci koje su meni odbojne, hm, ja i ne pricam bas kao mostarci,mada mogu se prilagoditi, mama je pricala ekavicu 20 i kusur godina, bas lepo 01.gif

    a to sto neki ljudi "poprime" akcenat na dr.govornim podrucjima mi je sasvim opravdano, ukoliko su proveli izvjesno vrijeme u tom i tom mjestu.
    samo,nikad ne treba zapostaviti i zaboraviti svoje,
    ah imam jednu prijateljicu koja ode 4 dana na jadran i kad se vrati prica totalno dalnatinski,nije to nikako ona 21.gif 21.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    simply the best

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Kutljaca dana 09-09-2008 u 08:39.

    09-09-2008 08:36 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
    asataN asataN is a Female
    moforaja




    Poruka: 4110

    RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tana:

      mijenjaju govor ?

      svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

      covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

      ne kontam materemi ......

      nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'.

      u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



      kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?



    Mislim da je vecina nas koji zivimo vani zadrzao onaj da ga nazovem "prije ratni govor", ovo o cemu ti pricas.....Nedavno su mi prebacili sto govorim pasulj i cufte jer to nije po Mostarski .....Epa sta cu mu ja u mojoj se kuci uvijek tako govorilo i tacno sama sebi smijesno zvucim kad kazem grah ....dok mi je normalno kad to neko drugi kaze. U isto vrijeme , mi je normalno da kazem bujrum , jer mi je tu rijec i pokojni dedo koristio ....Nisam promijenula govor , sem sto ( sramota ali moram priznati) ubacujem engleski.....
    E sad , za ovu raju koja zivi u BiH, Hrvatskoj, Srbiji.....Za njih mi nije cudno , niti mi smeta ako su promijenuli ili poprimili govor gdje zive. Pa i ti u Americi govoris engleski , zar ne? Tako je isto u Srbiji poslovni jezik srpski, u Hrvatskoj , hrvatski , u BiH bosanski. U skolama se uce i govore ....jednostavno poslije 17 godina i ne poprimili. Meni to stvarno normalno. Vise mi smeta sto se ovi politicari 38.gif ko ne razumiju se pa vodaju prevodioce....eto

    ___________________________________________________________________

      09-09-2008 12:17 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:

        mijenjaju govor ?

        svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

        covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

        ne kontam materemi ......

        nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'.

        u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



        kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?


      Odlicna tema, tana - naizgled naivna...
      Homo Sapiens je cudna sorta...
      Danas su se mnogi okrenuli za vjetrom - ili vjetrovima koji predominanto pusu na ovim prostorima.
      Podobnost, prolaznost (medju i u odredjene krugove), kod nekih i revolt prema proslom sistemu ili nacinu na koji se on ogolio i razlucio na kraju... U cemu je mnogima bilo jako tesko zadrzati karakter i ne mijenjati se preko noci na jedan cudan i neprirodan nacin...
      Svakom svoje i nek rade ljudi sta hoce; ja sam odabrao da ne deformisem sebe zbog sake idiota koji su nas doveli, zajedno sa nasom kolektivnom negativnoscu, do onog gdje smo danas.
      I drago mi je da nisam sam...

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      09-09-2008 12:36 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      luka ters
      SexNepoznat



      Poruka: 5212
      Location: on the face of the place

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ja lièno ne govorim onako kako sam prije govorila ...
      ono, strogo književni i gramatièki - po školski
      sastao mi se svakakav buækuriš, pa
      nešto mi se i sviða kako zvuèi, nešto iz inata, a dosta toga prvo iz zezancije, a onda se udomaæilo
      ma bitno mi je da kontam šta je pisac htio da kaže ...

      ___________________________________________________________________
      "... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
      a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

      09-09-2008 12:41 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
      leylic leylic is a Female
      samo sto nisam


      Poruka: 1145

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Zbog decka koji ne govori bosanski ucim druge jezike i pripremam se za buducnost
      omakne se i ovdje pocnem pisati kako s njim pricam
      a to hoce li nekom smetati ili ne savrseno me ne interesuje
      nek svak pise kako hoce
      bolje bi bilo povesti racuna o tome sta se pise nego kojim jezikom se pise
      tako ja mislim,a svak ima svoje

      09-09-2008 13:37 leylic is offline Pregledaj poruke od leylic Dodaj leylic u listu prijatelja
      Carmela Carmela is a Female
      vjeciti optimist




      Poruka: 7603
      Location: ja nisam odavle

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ja sam poliglota 19.gif

      ___________________________________________________________________

        Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

      09-09-2008 13:57 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
      Kant Kant is a Male
      bice nesto od mene


      Poruka: 440
      Location: sacu_U_Mostar

      RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Stari Grad:

            citat od tana:

          mijenjaju govor ?

          svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

          covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

          ne kontam materemi ......

          nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'.



          u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



          kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?


        Odlicna tema, tana - naizgled naivna...
        Homo Sapiens je cudna sorta...
        Danas su se mnogi okrenuli za vjetrom - ili vjetrovima koji predominanto pusu na ovim prostorima.
        Podobnost, prolaznost (medju i u odredjene krugove), kod nekih i revolt prema proslom sistemu ili nacinu na koji se on ogolio i razlucio na kraju... U cemu je mnogima bilo jako tesko zadrzati karakter i ne mijenjati se preko noci na jedan cudan i neprirodan nacin...
        Svakom svoje i nek rade ljudi sta hoce; ja sam odabrao da ne deformisem sebe zbog sake idiota koji su nas doveli, zajedno sa nasom kolektivnom negativnoscu, do onog gdje smo danas.
        I drago mi je da nisam sam...


      Ja mislim da postoje dvije vrste ljudi u nas(jebo ti nas); Jedni su oni kojima se povraca od svega i na sve sto je nekada bilo ili gotovo na sve, pa pokusavaju na sve nacine da se odreknu toga ; i drugi, koji su nehoticno ( kada je u pitanju jezik ) poprimili i prihvatili nove rijeci. Ovo zakljucujem na sopstvenom primjeru posto sam jedan od takvih npr.ako se sjecate pocetka rata u BiH ,mi u Mostaru nismo imali neki veci izbor informacija odnosno medija, pa je pretezno "istina" iz hrvatske preovladavala, ako nista na ovoj desnoj strani, posto su na lijevoj bile neke chike obucene u zeleno 04.gif . Do tog vremena u mojoj kuci se govorilo "savjet bezbjednosti", a, vjerujte, nedugo poslije toga(mozda je trebalo 4-5 mjeseci) ja sam poce govoriti "vijece sigurnosti". Stoga, nemojte se zakleti da niste nesto novo pokupili odnosno izbacili nesto staro(jer ja dugo toga nisam bio svjestan).
      Svake godine kada dodjem dole i cujem kako moja stara raja pricaju biva mi malo cudno - ali jebiga - oni vjerovatno pripadaju ovoj drugoj skupini jer ja hocu i moram da tako mislim, jedino mi je smjesno kada zovnem informacije na desnoj obali, onda stvarno neznam jesam li dobio Zagreb ili Varazdin jer ona automatska sekretarica je 13.gif useljenik u BiH ili dobra glumica. 25.gif

      ___________________________________________________________________
      Kant, Emanuel Kant !

      09-09-2008 14:57 Kant is offline Posalji Email za Kant Pregledaj poruke od Kant Dodaj Kant u listu prijatelja
      metallica metallica is a Male
      moforaja




      Poruka: 8228
      Location: CH.WILLA(uglavnom)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ja licno pricam "Srpsko-Hrvatski"kao sto sam i u skoli ucio, zalomi mi se nekad neki turcizam ali onaj stari, ne novokomponovani kao "Hlopta" i "Mahrama" 14.gif 19.gif to je budalastina a recimo za naslovnu stranu kazem kao Hrvati "naslovnica" jer mi je lakse 01.gifitd.

      nekim zlobnicima je to "smijesna" mjesavina Srpskog i Hrvatsog ali mene licno boli "Hashim " sta e neko reci 18.gif

      ___________________________________________________________________

        09-09-2008 15:03 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
        Carmela Carmela is a Female
        vjeciti optimist




        Poruka: 7603
        Location: ja nisam odavle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        èuj hlopta 13.gif 04.gif jao Metalniii 04.gif

        ___________________________________________________________________

          Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

        09-09-2008 15:14 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
        metallica metallica is a Male
        moforaja




        Poruka: 8228
        Location: CH.WILLA(uglavnom)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        to je "novi" bosnjacki 21.gif bez zeze a nidje veze 08.gif 08.gif nije samo to ima toga isto ko u 'rvata "Zrakomlata" itd e tako i ovi imaju sad novi Bosanski ja ga tako necu pricat kad bi "Umro" 21.gif 08.gif 21.gif


        znas kad je Ivo Sanader javno rekao onim "jezikostvaraocima" i gramaticarima:

        "ja vam nikad necu razdvojemno napisati NE CU " a htjeli u Hrvatskoj to da uvedu da se sto vise razlikuje od Srba 21.gif 14.gif

        pa i Bosanci (vid'la zaba dje se konji kuju pa i ona nogu poturila) 19.gif 13.gif 24.gif

        glupani jedni 04.gif

        ___________________________________________________________________

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane metallica dana 09-09-2008 u 15:20.

          09-09-2008 15:18 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
          Carmela Carmela is a Female
          vjeciti optimist




          Poruka: 7603
          Location: ja nisam odavle

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Uh, èitala sam prije koji mjesec o raspravi za uvoðenje u pravopis sastavljanja negacija 28.gif ...stomak mi se okrenuo

          ___________________________________________________________________

            Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

          09-09-2008 15:24 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
          luka ters
          SexNepoznat



          Poruka: 5212
          Location: on the face of the place

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ja ne kontam (a èesto mi ta rijeè treba) onaj "prijenos"

          ___________________________________________________________________
          "... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
          a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

          09-09-2008 15:25 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
          chaba chaba is a Male
          moforaja




          Poruka: 2558
          Location: EU

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          sjeæam se cure jedne iz Mostara, tu u Zagrebu, jedini ispit koji je pala je bila matematika 1, 93. godine, zato što je rekla da funkcija u toj taèki nije definisana. nije lako ostavit isti rjeènik, neke stvari sam poèeo prièat da ne bi ispala ko provokacija, il da ne dobijem batina, jebi ga, nisi baš prije 15 godina mogao kafu naruèit u birtiji i bit siguran da te neæe nalomit..
          al se naglaska i bolan i bona nisam nikad odrekao. al ih znam dosta šzo jesu, al to mi je na kraju baš pitanje karaktera, jer su mi svi takvi ispali šupci po nekim drugim pitanjima...

          09-09-2008 15:46 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
          metallica metallica is a Male
          moforaja




          Poruka: 8228
          Location: CH.WILLA(uglavnom)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od luka ters:

            ja ne kontam (a èesto mi ta rijeè treba) onaj "prijenos"



          to je prenos ali neki likovi misle da se "Ijekavski" moze pravti kako se kome digne k...c da prostis pa sad kazu strjelica/strelica, prijelaz/prelaz,prijevara/prevara itd itd



          bio je Intervju sa nekim profesorom Hrvatom sa Sorbone koji ih je ismijao i rekao da lupetaju i da to nema veze sa zivotom

          preci ulicu - prijeci ulicu nidje veze 28.gif

          ___________________________________________________________________

            09-09-2008 15:52 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
            funkyg funkyg is a Female
            bazencic




            Poruka: 4040
            Location: starMo-Vela havle

            RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od tana:

              mijenjaju govor ?

              svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

              covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

              ne kontam materemi ......

              nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'.

              u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



              kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?


            Novo vrijeme,novi rijecnik,pa time i novi ljudi,meni ne jasni i gadni po tom pitanju,govorila sam hljeb i kafa tako je i ostalo i ne mjenjam ga iako u sali mi nadodje i kava i kat,ali svak ima svoje drzim se svog i ne foliram oko sebe ljude,a vecina sada izvrce sve sto moze.

            ___________________________________________________________________



                09-09-2008 15:57 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
                Stari Grad Stari Grad is a Male
                moforaja




                Poruka: 10597
                Location: iza zvijezde

                RE: zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od Kant:

                      citat od Stari Grad:

                    Odlicna tema, tana - naizgled naivna...
                    Homo Sapiens je cudna sorta...
                    Danas su se mnogi okrenuli za vjetrom - ili vjetrovima koji predominanto pusu na ovim prostorima.
                    Podobnost, prolaznost (medju i u odredjene krugove), kod nekih i revolt prema proslom sistemu ili nacinu na koji se on ogolio i razlucio na kraju... U cemu je mnogima bilo jako tesko zadrzati karakter i ne mijenjati se preko noci na jedan cudan i neprirodan nacin...
                    Svakom svoje i nek rade ljudi sta hoce; ja sam odabrao da ne deformisem sebe zbog sake idiota koji su nas doveli, zajedno sa nasom kolektivnom negativnoscu, do onog gdje smo danas.
                    I drago mi je da nisam sam...


                  Ja mislim da postoje dvije vrste ljudi u nas(jebo ti nas); Jedni su oni kojima se povraca od svega i na sve sto je nekada bilo ili gotovo na sve, pa pokusavaju na sve nacine da se odreknu toga ; i drugi, koji su nehoticno ( kada je u pitanju jezik ) poprimili i prihvatili nove rijeci. Ovo zakljucujem na sopstvenom primjeru posto sam jedan od takvih npr.ako se sjecate pocetka rata u BiH ,mi u Mostaru nismo imali neki veci izbor informacija odnosno medija, pa je pretezno "istina" iz hrvatske preovladavala, ako nista na ovoj desnoj strani, posto su na lijevoj bile neke chike obucene u zeleno 04.gif . Do tog vremena u mojoj kuci se govorilo "savjet bezbjednosti", a, vjerujte, nedugo poslije toga(mozda je trebalo 4-5 mjeseci) ja sam poce govoriti "vijece sigurnosti". Stoga, nemojte se zakleti da niste nesto novo pokupili odnosno izbacili nesto staro(jer ja dugo toga nisam bio svjestan).
                  Svake godine kada dodjem dole i cujem kako moja stara raja pricaju biva mi malo cudno - ali jebiga - oni vjerovatno pripadaju ovoj drugoj skupini jer ja hocu i moram da tako mislim, jedino mi je smjesno kada zovnem informacije na desnoj obali, onda stvarno neznam jesam li dobio Zagreb ili Varazdin jer ona automatska sekretarica je 13.gif useljenik u BiH ili dobra glumica. 25.gif


                Ok, sve to stoji, i jezik je po sebi kontinuiran proces i mijenja se...
                Samo su ove zadnje promjene sve drugo nego jezièki - spontane i evolucione - nego su nagle, neprirodne i diktirane "odozgo" ili iz ne èisto jezièkih motiva.
                Stoji sve što pišeš, mada tana postavlja jako dobro pitanje u svemu - zašto?
                Èitati knjigu je npr. danas rijetka pojava, ali je nekad nju i sliène stvari dobro uzeti u ruke, pa se onda još više iznenaditi promjenom kod našeg svijeta. Nisam za fanatièno hvatanje za staro, ali sam još manje za nakaradne i neprirodne promjene koje u suštini veze nemaju sa samim jezikom kao pojavom.
                A pokupi èovjek uticaje svugdje - otiði u Dalmaciju i provedi nekoliko godina tamo - garantovano æeš ponešto, ako ne i dosta poprimiti od tog govora.
                U svakom sluèaju ti stoji svaka konstatacija u postu.

                ___________________________________________________________________
                ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
                on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

                  moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
                ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
                ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
                .. dosta je vise i tebe i tvoje
                  tiranije
                ...

                broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 09-09-2008 u 16:06.

                09-09-2008 16:04 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
                bago bago is a Male
                moforaja




                Poruka: 3303
                Location: Suteren

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Malo vam je bezze spika, ako mislite da se ljudi trude prièat' drugaèije...
                Ili tvrdit da se prièa kao što se prièalo prije...
                To jednostavno nije istina...
                Treba samo pogledati neku staru emisiju ili dnevnik pa vidjet'...
                Stvari ne treba komplicirati...
                Raspala se Juga...
                Raspao se zajednièki jezik...
                Ruku na srce, taj zajednièki jezik se samo prièao u nekim djelovima BiH...
                Ukljuèujuæi Mostar...
                Svako se vratio svome jer jezik mora imati književnu podlogu iliti bazu...
                Da bi se koristio u medijima, biznisu, obrazovanju itd...
                Onome kome je to èudno...
                Vjerujem da mu je èudno sve živo...
                Jer, nema tu nikakve zbunjole...
                Ako smo prije, barem mi u Mostaru govorili S-H...
                Onda je, nakon svih zbivanja, sasvim normalno da jedni govore H a drugi S...
                I ima sad treæa varijanta pa ko šta voli...
                Ne prihvatat nijedan...
                To je interesantna negacija samog sebe...
                I vremena u kojem se živi...
                Samo èudni ljudi nisu podložni promjenama...
                Da ne kažem prihvatanja svojih identiteta...

                ___________________________________________________________________
                665 - Skoro zao

                09-09-2008 16:07 bago is offline Pregledaj poruke od bago Dodaj bago u listu prijatelja
                Prika Prika is a Male
                brato




                Poruka: 867
                Location: Daleko

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Sta ima veze jeli kazu KAVA ili KAFA?.Bitno je da je jaka i slatk 05.gif
                Pricam ijekavski sa begish akcentom 13.gif 13.gif 13.gif

                ___________________________________________________________________
                PS.Fuck Peter,Fuck Merry 05.gif

                09-09-2008 16:13 Prika is offline Pregledaj poruke od Prika Dodaj Prika u listu prijatelja
                Stranica (20): « prethodna 1 2 3 [4] 5 6 7 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com