Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » LEGENDE MOSTARA » Ekskluzivni izvjestaj B&H Ekspedicija MT.McKinley 2003 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (8): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Kise
Gost


22. Juni, CETRNAESTI DAN (Nedelja) Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    22. Juni, CETRNAESTI DAN (Nedelja)


Na jutarnjoj kafi Zdena donosi odluku da ne ide dalje. Ne dopada mu se nasa nervoza oko osvajanja vrha. Moj sinosnji odgovor shvatio je kao odbijanje. Predlaze da Kuglu uzmemo u navezu. Gafa se ne protivi njegovoj odluci. Ja se osjecam uzasno. Hej, ovo je trebao biti nas zajednicki poduhvat?!!
Ipak i nakon nagovaranja da razmisli nista ne moze promjeniti njegovu odluku. Nesebicno nudi dijelove svoje opreme da je koristimo u nasem daljnjem usponu.
Pazljivo biramo komade opreme koju cemo nositi. Hrana i gorivo su vec gore.
Kad sam na kraju video koliki mi je ruksak umalo se nisam onesvjestio. Zdena ga "vaga" i procjenjuje oko 27 kg. Kuglin jos tezi. Gafa ima znatno manje kilaze. Odrekao se opreme koju smo mi smatrali normalnom i neophodnom za daljni uspon.
Pustamo Kuglu da krene prije nas, mi cemo ga stici. Zdena snima nas polazak.Uz rijeci: "Sretno, vidimo se poslje vrha" - rastajemo se. On ce sljedecih nekoliko dana provesti sa Majkom.
Ista marsruta, dva sada do fixeva, dva sata uz fixeve. Medjutim pod ovim teretom treba nam tri puta vise vremena. Izlazeci na vrh grebena na kojem zavrsavaju fixna uzad odlucujemo tu postaviti logor i provesti noc. Sutra bi nas cekala kraca dionica i to bi nam omogucilo da u jurisni kamp dodjemo odmorni. Mjesto za sator je usjeceno u padini nagiba 45 stepeni, duzine 1.500m. Gafa insistira da se vezemo uzetom na spavanju kako nas ne bi otpuhao vjeter. Poslje obilne vecere pokusavamo zaspati, svatko sa svojim mislima o predstojecim danima.

07-29-2003 23:27
Kise
Gost


23. Juni 2003, PETNAESTI DAN (Ponedeljak) Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    23. Juni 2003, PETNAESTI DAN (Ponedeljak)


Budimo se svjezi, niko nije imao problema sa visinom. Dobro smo aklimatizovani. Pakujemo sator i stajemo na greben. Gafa vodi, Kugla je u sredini i ja na kraju uzeta. Vrijeme hladno ali bolje nego zadnji put. Rijetke alpiniste koje susrecemo pitamo je su li bili na vrhu. Vecina ne "lose vrijeme" odgovorili bi. Kugla se odlicno ponasa, slusa sve moje savjete. Gafa tesko ide, treba mu odmor svakih dvadeset metara.
Opet se zali na slezenu. Poslije nekoliko sati stizemo na jurisni kamp. Usput smo pokupili hranu i gorivo koje smo ostavili. To jos vise povecava tezinu mog i onako preteskog ruksaka. Nalazimo dobar "bunker" gdje cemo postaviti sator. Dijelimo duznosti, Gafa topi snijeg, Kugla i ja podizemo sator. Prisjecam se kad smo prije tri godine na istom ovom mjestu "umirali" Adnan, Gafa i ja. Temperatura je tad iznosila -58 C.
Pokusavam naci mjesto gdje bi imao signal za telefon. Nalazim se na rubu stijene koja gleda prema cetvrtom kampu. Dok biram brojeve pokusavam prepoznati Zdenin sator medju stotinama "tackica" hiljadu metara nize.
Napokon poslje vise od 6 dana imam vezu. Telefon zvoni. Halo,halo!!!. Edo, Edo (zenski glas) Vesna je hitno sa dijecom morala otici za Mostar, mama joj je jako bolesna. I veza se prekinu. Njem, zatecen pokusavam dobiti ponovo. Temperatura -35 C. Vidim kako mi baterija "izlazi". Pokusavam nazvati nekog drugog, Adnana, Bozu... ali bez uspjeha. Kugla je dotrcao do mene, vidi das sam ocajan. Ulazim u sator ociju punih suza. Predosjecao sam sta se dogodilo. Ne bi oni otisli tek tako. Hocu da odmah idem dole, da pomognem koliko mogu. Hiljadu pitanja, nijedan odgovor. Kako je primila tu vijest? Jesu li imali dovoljno para, kako ce za avionske karte, sa stvarima, sa djecom. Vazno mi je da dodjem do telefona da se cujem s njima. U svemu ovom ja sam bio negdje, na nekom penjanju.
Gafa me pokusava smiriti: "Pa neznas sta je, sta oplakujes zivu zenu, mozda je samo mozdani udar, mozda je.... " To me malo umiruje, odlucujem provesti noc. U jutro cu pokusati zvati ponovo.

07-29-2003 23:29
Kise
Gost


24. Juni 2003, SESNAESTI DAN (Utorak) Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    24. Juni 2003, SESNAESTI DAN (Utorak)


Nazalost moje pretpostavke su bile tacne. Sve je trebalo biti skriveno od mene dok sam na planini. Eto "naletio" sam na nekog ko nije znao za ovaj plan i rekao mi istinu. Poslije toga vise nije bilo smisla nastaviti sa usponom. Moralno skrhan odlucujem sici sa planine. Moja zalost je ocigledno pogodila Kuglu, koji je nedavno izgubio oca. Odlucuje da ide sa mnom. Dosta mu je.
Gafa ostaje, uvjerava me da je sve u redu, da ce sacekati dan-dva dok se vrijeme ne popravi i da ce biti oprezan, te se prikljuciti nekoj drugoj ekspediciji koja ide prema vrhu, da ne bude sam.
Naci cemo se u Talkeetni.
Pozdravljamo se, u odlasku se okrecem, gledam prema vrhu koji je jos u oblacimam zatim u Gafu koji je ispred satora i mase uz znak pozdrava. Pokusavam biti sabran koliko mogu. Pustam Kuglu prvog, odlicno radi, sve sto sam mu rekao primjenjuje bez greske. Ubrzo smo na uzadima. Apsajlujem prvi, Kugla malo posrce, savjetujem ga kako da to lakse uradi.
Na pola strane srecemo Majka, zabrinuto pita sta se desilo. Izrazava mi saucesce.
Vidim Zdenu pred satorima, ide nam u susret. Kad sam mu rekao, i on vidno potresen pokusava me smiriti. On bi ostao i sacekao Gafu. Uvjeravam ga da sam se sa Gafom dogovorio i da je sve u najboljem redu. Odlucuje da ide s nama. Gafi ostavljamo poruku kod Majka. Idemo cim se malo odmorimo.

07-29-2003 23:30
Kise
Gost


25. Juni 2003, SEDAMNAESTI DAN (Srijeda) Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    25. Juni 2003, SEDAMNAESTI DAN (Srijeda)


Ponoc, krenuli smo prema Windy corner. Problemi sa sankama postaju drugaciji. Sad su sanke ispred nas i pokusavamo "upravljati" s njima. Balans nije dobar, prevrcu se. Prepakujemo ih i nastavljamo dalje. Do treceg kampa trebalo nam je skoro 4 sata. Spori smo. Na trecem kampu kupimo opremu koju smo ostavili. Novog snijega oko pola metra i opet hodamo u krpljama. Ulazimo u oblak iz kojeg necemo izaci sve do prvog logora praceni olujom. Snijeg nam nosen vjetrom pada pravo u lice. Ne vidimo jedne druge na razmaku od 10 metara. Pokusavamo pratiti bambus stapove kojim su rendzeri obiljezili put. U jednom trenutku nemamo pojma kuda dalje, bambusi su na takvom razmaku da ih ne vidimo, a prtinu je snijeg odavno pokrio. Zdena vadi GPS , pronalazimo sljedeci bambus. Nismo ni primjetili kad smo prosli pored drugog logora. Brzo se spustamo do prvog logora. Trebat ce nam oko 4 sata do mjesta na gleceru gdje se nalazi aerodrom.
Silazak je trajao 14 sati. Za mene i Kuglu 18 sati jer smo silazili sa jurisnog kampa.
Na aerodromu tisina, avioni ne lete vec dva dana. Oko dvadesetak alpinista ceka svoj red da polete. Stavljamo se na listu cekanja, uvjeravaju nas da predvece ocekuju kratkotrajno poboljsanje i da postoji mogucnost da letimo.
Oko 19 casova prvi avion dolazi. Na zalost nije nasa kompanija. Nedugo za njim dolaze jos dva. Jedan je nas. Prozivaju "BOSNIA". Trcimo prema avionu. Pilot nam saopstava da nas ne moze uzeti zajedno. Zdena mora sacekati drugi avion sa vecinom stvari. Uvjerava me da je drugi avion vec na putu.
Cinilo mi se da je let do Talkeetne trajao duze nego onaj do Anchoragea. Napokon sletanje. Na aerodromu se vagamo, ja izgubio 8 kg, Kugla puno manje. Cekajuci Zdenu i ostatak opreme trcim do telefona. Cujem se sa zenom. Kroz plac smo razmjenili nekoliko rijeci. Djeca su dobro. Sve je proteklo u redu. Smiruje me. Imala je nesebicnu pomoc mojih prijatelja, Adnana, Jase, Jaska i mnogih drugih.
Trcim prema narandzastom avionu koji upravo sljece zeleci zabiljeziti trenutak kad Zdena izlazi iz aviona. Rezervisali smo sobu, tu cemo cekati Gafu.Vrijeme provodimo spavajuci, Niko se ne budi do 2 poslje podne.


****************************

Poslje tri dana Gafa upada u sobu:
"Dje si Edo"!
"Jesi li se popeo"?
"Jesam, jasta sam"!!
Cestitamo mu. Bravo!!
Casti nas vecerom pricajuci u detalje sta se desavalo.
Napominje da je ovo uspjeh svih nas kao expedicije.
Sutra idemo u Anchorage.
Expedicija je zvanicno zavrsena.


    07-29-2003 23:32
    Kise
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      07-29-2003 23:33
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      1.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:35
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      2.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:36
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      3.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:38
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      4.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:39
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      5.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:40
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      6.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:41
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      7.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:43
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      8.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:44
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      9.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:46
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      10.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:48
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      11.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:50
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      12.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:51
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      13.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:52
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      14.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:53
      Kise
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      15.


      Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

      07-29-2003 23:55
      Stranica (8): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com