Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Kalendar bilja » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Majo 10.gif

zaista je potrebno vise paznje pridavati ovim "starim" a i dokazanim metodama lijecenja.
uvijek sam bila za alternativnu medicinu, (naravno u granicama potrebe) i treba se informisati, citati, saznavati....

a Med je tako vazan da mi nismo ni svjesni

de ti Majano procitaj , pa nam ovdj napisi jos savjeta 10.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

05-21-2008 20:34 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Caj Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mjesavina lisca ljubicice i kunice je odlican caj,

kako za pluca tako za mnogo stvari

nevjerovatno kako ima zelenu boju,


to nam je na dohvat ruke a ne znamo iskoristiti

nego kupujemo one u kesicama Zelene cajeve

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

05-21-2008 20:38 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Kutljaca Kutljaca is a Female
Kuharica ipo




Poruka: 6617
Location: V.I.P

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Statistike kažu da se ljudi meda rijetko sjete, tek onda kad se razbole. Kao da nije tako ukusan. Pisani podaci govore da èovjeèanstvo ima med od samog postanka, i tada nije bio zanemaren. Ali, do meda se nije moglo lako doæi jer su pèele branile svoj dom.U Valoni, u Španjolskoj, u peæinama nalaze se prvi slikovni zapisi o skupljanju meda. Stare civilizacije medu i pèelama su dodjelile božanske osobine. Egipat i Stara Grèka, kao civilizacije, nadnaravne moèi svojih bogova pripisivali su medu i nektaru, za koje su smatrali da su njihova najvažnija hrana koja ih èini mudrima, jakima i besmrtnima. Isto tako smatra se da su pèele i med mnogo starije od èovjeka.
Na našem planetu borave oko 50 miliona godina, a ljudi samo oko 200 hiljada. Sasvim je moguæe da je med bio na njihovom jelovniku u svim fazama razvoja.

nastavlja se...

___________________________________________________________________
simply the best

05-21-2008 20:47 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
dida62
SexNepoznat

Poruka: 1517

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ako imas alergiju na polen jedi med svaki dan , pomijesan s nekolko kapi limunovog soka sluzi kao maska za lice a nije lose ni za pojesti 29.gif 01.gif

05-21-2008 21:01 dida62 is offline Posalji email za dida62 Pregledaj poruke od dida62 Dodaj dida62 u listu prijatelja
Kutljaca Kutljaca is a Female
Kuharica ipo




Poruka: 6617
Location: V.I.P

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sta nekad uradim..
dok se pupam(kupam)namazem se medom, a cesto stavim mljeka u vodu pa legnem..
ko kleopatra..
i ona je koristila tetrapak 13.gif

___________________________________________________________________
simply the best

05-21-2008 21:05 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jao Majo 07.gif
Kleopatra i tetrapak 07.gif

samo dobro ti je to Majano, samo se ti njeguj 10.gif treba dok se mlado odrzavati ljepotu 10.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

05-21-2008 21:14 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Kutljaca Kutljaca is a Female
Kuharica ipo




Poruka: 6617
Location: V.I.P

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od djemila:

    Jao Majo 07.gif
    Kleopatra i tetrapak 07.gif

    samo dobro ti je to Majano, samo se ti njeguj 10.gif treba dok se mlado odrzavati ljepotu 10.gif


a bas tako..
ma ja ti ne znam sta bih od sebe..
a sama..
a nakva cudna dusa..
cudne cejfove imam.. 16.gif 16.gif
pa eto..
26.gif 02.gif

___________________________________________________________________
simply the best

05-21-2008 21:17 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
dida62
SexNepoznat

Poruka: 1517

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kutljaca pomijesaj med i secer i eto ti "body scrub" 10.gif oriba i skine ti "staru kozu" pa se poslije lijepo okupas i natopis losionom ........ i u besu 02.gif

05-21-2008 21:20 dida62 is offline Posalji email za dida62 Pregledaj poruke od dida62 Dodaj dida62 u listu prijatelja
Kutljaca Kutljaca is a Female
Kuharica ipo




Poruka: 6617
Location: V.I.P

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

dida...
imam bona osjetljivu kožu..a previse sam slatka i ovako, ne smijem secer mechat 13.gif ...sad sam jamila dobar losion od kokosa...
evo pita moja frendica da joj das karpuze te.. 13.gif
voda na usta 19.gif

___________________________________________________________________
simply the best

05-21-2008 21:23 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
dida62
SexNepoznat

Poruka: 1517

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

13.gif haj nek copne malo 13.gif
suti ja kupila neki "vocni" sampon i poslije pranja kose izasla vani kad me pcele najurise 13.gif bacila ga odma' 13.gif cu jos i glavom platit' 13.gif

05-21-2008 21:28 dida62 is offline Posalji email za dida62 Pregledaj poruke od dida62 Dodaj dida62 u listu prijatelja
Kutljaca Kutljaca is a Female
Kuharica ipo




Poruka: 6617
Location: V.I.P

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

EH, moja baka pusti da je ujede pèela..kaze zdravo to 29.gif 13.gif
ma ja sam nakve preparate mechala pa perut dobila..
taman ce mi šiške opast 13.gif

___________________________________________________________________
simply the best

05-21-2008 21:31 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
funkyg funkyg is a Female
bazencic




Poruka: 4040
Location: starMo-Vela havle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Meni sta je pomoglo kod bolova u stomaku tokom "onih"dana,nana(menta);kamenac u bubreku mi je Sapunica i Smreka samljela,a caj od Zare i brusnice mi krv sredio ko suza,zelje ne jedem tako da mi je zeljezo oduvjek stvaralo problem u krvi,a kako to pijem 2puta u mjesecu ko bombona mi je krv.
Zivila nena i njene trave,zivit ce 100god.

___________________________________________________________________



      05-22-2008 00:37 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
      behar behar is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1141

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      med, saransak i maslinovo ulje - odlicna "kucna apoteka"

      a sve te nase trave su prva liga 10.gif
      i sad imam fiseke s rahm ocevim krasnopisom: naziv trave, godina i mjesto berbe - ko da se radi o najkvalitetnijem vinu 01.gif

      ___________________________________________________________________

        05-22-2008 10:01 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
        djemila djemila is a Female
        Naj-Moder 2008




        Poruka: 11483
        Location: Mostar
        pokretac teme Thread Started by djemila

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Kutljaca:

          EH, moja baka pusti da je ujede pèela..kaze zdravo to 29.gif 13.gif


        i ja sam cula zato, ali bih se ipak pasala, Majo 07.gif

        ___________________________________________________________________
        Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

        05-22-2008 21:11 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
        djemila djemila is a Female
        Naj-Moder 2008




        Poruka: 11483
        Location: Mostar
        pokretac teme Thread Started by djemila

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od funkyg:

          Meni sta je pomoglo kod bolova u stomaku tokom "onih"dana,nana(menta);kamenac u bubreku mi je Sapunica i Smreka samljela,a caj od Zare i brusnice mi krv sredio ko suza,zelje ne jedem tako da mi je zeljezo oduvjek stvaralo problem u krvi,a kako to pijem 2puta u mjesecu ko bombona mi je krv.
          Zivila nena i njene trave,zivit ce 100god.


        ovo sapunica i smreka...haj molim te pojasni kako sapunica ??



        i jos da dodam, svaka cast Neni i starim narodnim lijekovima 10.gif 33.gif

        ___________________________________________________________________
        Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

        05-22-2008 21:12 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
        cok cok is a Male
        liska mjeseca maja


        Poruka: 5450
        Location: seher mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        teta jeli to za 8 mart 13.gif 13.gif 13.gif

        ___________________________________________________________________
        28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

        05-22-2008 21:13 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
        djemila djemila is a Female
        Naj-Moder 2008




        Poruka: 11483
        Location: Mostar
        pokretac teme Thread Started by djemila

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od behar:

          med, saransak i maslinovo ulje - odlicna "kucna apoteka"

          a sve te nase trave su prva liga 10.gif
          i sad imam fiseke s rahm ocevim krasnopisom: naziv trave, godina i mjesto berbe - ko da se radi o najkvalitetnijem vinu 01.gif


        Jasta !!
        jos da dodam i pravo jabukovo sirce 10.gif

        Znam da ti je to tako drago, isto ko sto je i meni sve tako dragocjeno !! 01.gif

        ___________________________________________________________________
        Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

        05-22-2008 21:15 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
        funkyg funkyg is a Female
        bazencic




        Poruka: 4040
        Location: starMo-Vela havle

        Borovnica Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Drugi nazivi: borovinka, borovnjaca, brusnica, crna borovnica.
        Latinski naziv: vaccinium myrtillus .


        Opis biljke: borovnica je malen grm sa cvorastim stabljikama, visine 20 do 30 cm i puzavim korenom. Mladi listovi jajastog su oblika, s kratkom peteljkom i na rubu sitno nazubljeni. Pojedinacni cvetovi nalaze se u pazuhu lista. Cvetovi su okruglastozvonastog oblika i svetloružicaste boje. Plod je socna crnomodra boba velicine graška, koja na vrhu završava kružnom udubinom. ,

        Stanište: borovnica u velikom mnoštvu pokriva tlo crnogoricnih i belogoricnih šuma.

        Lekoviti deo biljke: listovi se sabiru pre sazrevanja plodova i
        suše se na senovitom i zracnom mestu. Plodovi se sabiru Ieti, nakon sazrevanja, a suše se na suncu

        Lekovito delovanje: listovi se upotrebljavaju protiv stvaranja mokracne kiseline te za lecenje kod povracanja, proliva, želucanih grceva, kašlja i šecerne bolesti. Bobe se upotrebljavaju u lecenju hemoroida, protiv neuredne stolice i slabog apetita..Listovi predstavljaju vazan narodni lek protiv šecerne bolesti. Toliko je delotvoran da ga neki zovu biljni inzulin. Listovi su delotvorni jedino ako ih naberemo pre nego što sazru bobice. Nakon toga nemaju lekovite vrednosti. Caj o listova ne sme se piti bez nadzora. Listove sušimo u tankim slojevima u hladu ili u pecnici na 40 stepeni C.

        Listovi preliveni vrelom vodom ublažavaju upalu mokracnog mehura i mokracnih kanala.

        Bobice jedemo sveže ili osušene i uložene u rakiju. Sušimo ih na 45 stepeni C. Od njih pravimo i ekstrakt sa rakijom, cedimo sok ili mermeladu.
        Sok je najbolji za grgljanje, a marmelada rashladuje bolnu vrelinu upaljenih usta i ždrela. Najdelotvorniji je sirov sok. Suve bobice zaustavljaju proliv, narocito kod male dece, dok sveže deluju kao blagi purgativ. Na taj nacin pomažu kod zatvora.
        Borovnice uticu na vid i cuvaju ocnu mrežnicu. Osušene bobice zaustavljaju krvarenje hemeroida. Sok leci želucani i crevni katar, pomaže kod smetnji kod varenja, i nedostatka apetita.

        ___________________________________________________________________



            06-04-2008 13:26 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
            funkyg funkyg is a Female
            bazencic




            Poruka: 4040
            Location: starMo-Vela havle

            Preslica Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Drugi nazivi: konjski rep, koseterka, njivska preslica, poljska preslica, rastavic, šutkavac, vošce.
            Latinski naziv: equisetum arvense


            Opis biljke: preslica je jako rasprostranjen korov što se teško iskorenjuje. Ubraja se u red papratnjaca. Trajna podzemna stabIjika cme je boje i poput niti rasprostranjuje se u dubinu i širinu. Jako je otpoma. Stabljika je uspravna s tankim i brojnim listovima u pršljenu te je zbog toga zovu konjskim repom...

            Stanište: raste u mocvamom tlu , na peskovitim livadama i poljima te uzduž železnickih nasipa.

            Lekoviti deo biljke: za lek se skuplja cela biljka.

            Lekovito delovanje: mnogostruka lekovitost preslice bila je poznata još u starom veku. Jedno je od najboljih sredstava za lecenje bolesti pluca, posebno kod plucnih krvarenja i tuberkuloze pluca. Preslica je veoma dobra u lecenju svih oblika malokrvnosti, jer pospešuje stvaranje crvenih krvnih telešaca. Nenadoknadivo je sredstvo u lecenju cira na želucu, fistula na debelom crevu i drugih oblika cireva, zatim u lecenju bolesti mokracnih organa. Uspesi se postižu kod grceva u mehuru, slabog mehura, bolnog mokrenja, zadržavanja mokrace, upale bubrega s pojavom belancevina u mokraci, upale bubrežne nakapnice, krvarenja bubrega, kod kronicnog nadražaja mehura s pritiskom na mokrenje (kod žena), kod pocetne tuberkuloze bubrega i mehura. Pomešana s drugim biljkama koristi se u lecenju mnogih drugih bolesti.

            ___________________________________________________________________



                06-04-2008 13:35 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
                funkyg funkyg is a Female
                bazencic




                Poruka: 4040
                Location: starMo-Vela havle

                Kadulja Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Drugi nazivi: kuš, lekovita slavulja, krstašica, žalfija.
                Latinski naziv: salvia officinalis .
                Eng - Sage


                Opis biljke: kadulja je višegodišnja polugrmovita biljka visine 30 do 60 cm. Ima jak koren i drvenastu stabljiku. Donji delovi stabljike su drvenasti a gornji zeljasti. Stabljika je uspravna i cetverouglasta. Listovi su uski, elipticni, sitno naborani s dugackom peteljkom, a na stabljici nasuprotno poredani. . Veliki tamnoljubicasti cvetovi skupljeni su u cvatove poput klasova koji su sastavljeni od pršljenova. Cvet je dvousnat, a caška i vencic imaju žlezdaste dlake. ,

                Stanište: raste divlje, po kamenitim i neplodnim mestima, a uzgaja se i u vrtovima.

                Lekoviti deo biljke: za lek se pre cvatnje skupljaju listovi i mlade grancice

                Lekovito delovanje: naziv ove biljke na latinskom upucuje nas da je smatramo veoma lekovitom - njeno ime, naime, znaci spasonosna i lekovita, kadulja leci promuklost, cisti krv i jaca živce, grije želudac, otklanja vetrove, pomaže kod svake vrsti nahlade, katara i influence.
                Žalfija deluje na cišcenje krvi i time oslobada organizam uzrocnika mnogih bolesti. Ima i protivupalno dejstvo, tako da se toplo preporucuje kod svih zapaljenja, od zapaljenja ždrela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala.kadulja je u stanju da reguliše i znojenje, odnosno da ga dovede na pravu meru: kada se znojite od slabosti posle gripa ili zapaljenja pluca kadulja taj problem rešava za par dana. Vrlo je stimulativna i podiže tonus. Leci takode i obolele od reumatizma i, receno modernim recnikom, antibiotik je širokog spektra. Za period puberteta i menopauze ona je upravo biljka izbora, jer je nežan ali efikasan hormonalni regulator Izvrstan je lek za cišcenje jetre, za bolesti bubrega i protiv nocnog znojenja. Ako uberete sveže listove kadulje i protrljate njima predeo oko zuba, desni, ucinicete ih zdravijim i cvršcim.

                Caj spremite od jedne kašike na šolju vode. Preliti suvo lišce kljucalom vodom i pustiti da stoji pola sata. Pije se po jedna kafena šoljica tri puta dnevno. Ako imate neuredan menstrualni ciklus, pijte ovaj caj u navedenim kolicinama 21 dan, izmedu menstruacija. Za grgljanje ili vaginalno ispiranje, jedna pregršt ove biljke kuva se u litru vode 10 minuta.

                Vino od kadulje, koje se dobija kada se prstovet kadulje provri u šolji dobrog crnog vina, jaca rekonvalescente. U sezoni gripa, udišite paru nad posudom u kojoj se kuvaju žalfija, majcina dušica, lavanda i ruzmarin, a posle inhalacije iskoristiti tecnost za kupku.

                ___________________________________________________________________



                    06-04-2008 13:45 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
                    Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                    Postavi novu temu Odgovori
                    Go to:
                    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com