Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » kuran, prevod mustafa mlivo III izdanje. tehnicka obrada tana » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): « prethodna 1 [2] 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Aleksandra Aleksandra is a Female
moforaja




Poruka: 10251
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

evo vjerujem ti na rijec

ali muftija smajkic se vis eu nekim aferama pojavljuje, nego sto nudi neka rjesenja uredjenja drzave i drustva

___________________________________________________________________






          06-13-2008 09:30 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
          lala lala is a Female
          samo sto nisam




          Poruka: 1331
          Location: dalekoooo

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Aleksandra:

            evo vjerujem ti na rijec

            ali muftija smajkic se vis eu nekim aferama pojavljuje, nego sto nudi neka rjesenja uredjenja drzave i drustva


          aleksandra tu si upravu. ali opet ti kazem netreba gledati vjeru (opet, bilo koju) po tome sta pripadnici te vjere i vodje rade i govore. vjera se vijekovima koristi kao oruzje. jedan od najpoznatijih slucajeva je sta se desava sad na blizem i srednjem istoku. sta smajkic ili ceric ili neki stoti govori i radi (bilo to dobro ili lose) se nebi trebala obracati jer ako zelis (neznam jeli to tvoja namjera) da spoznas vjeru...to moras samo citajuci uraditi da bi spoznala odredjenu vjeru na najcisci nacin. meni se (a ja sam muslimanka) ogadio islam po tome sto vidim sta se danas desava, sta muslimani muslimanima rade. isto i za hriscanstvo, sta se desava po crkvama barem vamo na zapadu. zato se okreni samo vjerskim knjigama i po njima sama donesi zakljucak 01.gif

          ___________________________________________________________________
          rad je stvorio covjeka a nerad gospodina :)

          06-13-2008 19:14 lala is offline Pregledaj poruke od lala Dodaj lala u listu prijatelja
          Kutljaca Kutljaca is a Female
          Kuharica ipo




          Poruka: 6617
          Location: V.I.P

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Tana, sta reci nego da je jako lijepo sto si se potrudio da to sve uradis. K^uran je divna knjiga, koju mozes citati godinama, jedan zivot je premalo da se to sve shvati. Sta reci za hafize, ljude koji tu divnu knjigu znaju napamet? Kakav je to mozak i masinerija!
          Dok citas, ljepo te obuzme jeza.
          Sjetih se kako sam jedne zime uzela da procitam koji ajet pred spavanje, i pozurila sam sa citanjem, u sebi pomislih nije li bolje da prestanem pa citam kad mognem, nego da zurim, tj.sto prije zavrsim pa legnem, i kad sam okrenula sljedecu stranicu,sjecam se da je pisalo, ne zurite sa citanjem Svete knjige.Pretpostavljate sta sam tada osjetila.Hocu da kazem da ne valja pretjerivati, ali mislim da je divno citati Svete knjige, jer iz njih nista lose ne mozemo nauciti. A i pridrzavati se toga sto u njima pise. Koliko-toliko. Mjera,granica,cista dusa i onda je sve nekako lakse.

          ___________________________________________________________________
          simply the best

          06-13-2008 20:38 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17853
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          sandra - kakve veze muftija ima sa religijom ili sa kuranom? nikave.

          muftija je samo covjek koji je slucajno svestenik i to je sve. nije on blizi bogu od tebe.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          06-13-2008 23:22 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          lala lala is a Female
          samo sto nisam




          Poruka: 1331
          Location: dalekoooo

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          kad smo na vjeri i muftijama...zna li iko da li je stari hadzimulic uz sarajevu ziv?

          ___________________________________________________________________
          rad je stvorio covjeka a nerad gospodina :)

          06-13-2008 23:27 lala is offline Pregledaj poruke od lala Dodaj lala u listu prijatelja
          lala lala is a Female
          samo sto nisam




          Poruka: 1331
          Location: dalekoooo

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          milina mi je bilo njega slusati kako uci...neznam jeli radi nacina na koji uci ili radi toga koliko se on iskreno zanese u ucenje 33.gif

          ___________________________________________________________________
          rad je stvorio covjeka a nerad gospodina :)

          06-13-2008 23:27 lala is offline Pregledaj poruke od lala Dodaj lala u listu prijatelja
          gandalf gandalf is a Male
          Mo-Starac




          Poruka: 4675
          Location: NEBUCHADNEZZAR

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od tana:

            sandra - kakve veze muftija ima sa religijom ili sa kuranom? nikave.

            muftija je samo covjek.


          Cuj kakve... 13.gif 13.gif 13.gif

          Pa nisu religija i knjige napisani za cvijece, vec za covjeka.... 14.gif

          ___________________________________________________________________
          Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
          Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

          06-13-2008 23:39 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
          Aleksandra Aleksandra is a Female
          moforaja




          Poruka: 10251
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od tana:

            sandra - kakve veze muftija ima sa religijom ili sa kuranom? nikave.

            muftija je samo covjek.


          pa on je bre religijsko lice, on propagira vjeru, on je uci, prenosi. nema to veze samo sa islamom, isto vazi i za sve ostale vjere. muftiju sam uzela za primjer, jer je toliko u medijima bio maltene u trac rubrikama da sam ga cak i ja primjetila, koju to uopste ne interesuje.

          nego, reci mi da li mislis da trebaju popovi, muftije i sl. biti politicki aktivni?

          ___________________________________________________________________






                  06-13-2008 23:40 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                  Aleksandra Aleksandra is a Female
                  moforaja




                  Poruka: 10251
                  Location: Mostar

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od lala:

                        citat od Aleksandra:

                      evo vjerujem ti na rijec

                      ali muftija smajkic se vis eu nekim aferama pojavljuje, nego sto nudi neka rjesenja uredjenja drzave i drustva


                    aleksandra tu si upravu. ali opet ti kazem netreba gledati vjeru (opet, bilo koju) po tome sta pripadnici te vjere i vodje rade i govore. vjera se vijekovima koristi kao oruzje. jedan od najpoznatijih slucajeva je sta se desava sad na blizem i srednjem istoku. sta smajkic ili ceric ili neki stoti govori i radi (bilo to dobro ili lose) se nebi trebala obracati jer ako zelis (neznam jeli to tvoja namjera) da spoznas vjeru...to moras samo citajuci uraditi da bi spoznala odredjenu vjeru na najcisci nacin. meni se (a ja sam muslimanka) ogadio islam po tome sto vidim sta se danas desava, sta muslimani muslimanima rade. isto i za hriscanstvo, sta se desava po crkvama barem vamo na zapadu. zato se okreni samo vjerskim knjigama i po njima sama donesi zakljucak 01.gif


                  ma jok, nema veze moj dozivljaj islama sa ovom dvojicom. rekal sam vec sto puta, meni su sve vjere dobre, mislim ove nase ovdje najrasprostranjenije.

                  nego samo pitam da li mislite da se trebaju ovoliko petljati u politiku?

                  mislim da su se prodali ili se prodaju...sve vise sami odlaze od vjere, a pricaju o istoj. to je za mene licemjerno. a svakako ne umanjuje ljepotu religije

                  ___________________________________________________________________






                          06-13-2008 23:43 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                          tana tana is a Male
                          rigorozni




                          Poruka: 17853
                          Location: na prinudnom radu :)
                          pokretac teme Thread Started by tana

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          sandra da ti odgovorim - mislim da svestenici po islamu NE BI SMJELI biti politicki aktivni.
                          takodje oni nisu na bilo koji nacin predstavnici vjere.

                          i obratno.

                          @ganda, na tvoju opasku cu parafrazirati dio kurana.



                          kad je bog napravio ljude .... u jednom trenutku su ga meleci(andjeli) pitali u stilu: "sta si ovo napravio vidi ih tuku se biju se mrze se, vole se, pomazu se, podapinju se, ..... vaki naki ...."
                          .... jesul to ti "ljudi", jesil' to napravio?

                          na to im je bog odgovorio: vi to ne mozete shvatiti

                          ___________________________________________________________________
                          kad ce mostar mama?

                          06-17-2008 17:51 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                          gandalf gandalf is a Male
                          Mo-Starac




                          Poruka: 4675
                          Location: NEBUCHADNEZZAR

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                              citat od tana:

                            sandra da ti odgovorim - mislim da svestenici NE BI SMJELI biti politicki aktivni.

                            i obratno.

                            @ganda, na tvoju opasku cu parafrazirati dio kurana.



                            kad je bog napravio ljude .... u jednom trenutku su ga meleci(andjeli) pitali u stilu: "sta si ovo napravio vidi ih tuku se biju se mrze se, vole se, pomazu se, podapinju se, ..... vaki naki ...."
                            .... jesul to ti "ljudi", jesil' to napravio?

                            na to im je bog odgovorio: vi to ne mozete shvatiti


                          Tana moj dragi,

                          koliko znam parafraziranje te knjige se bas i ne preporucuje... 18.gif

                          Ali u biti, nije ni bitno. 10.gif Ti svoj poso, i onako kako si namjenio... Ja licno tu ne vidim problem, a i da vidim, naravno tebe nije i ne treba da bude briga.

                          Samo nemoj u empirijska dokazivanja, i iznositi dokaze koji sami sebe dokazuju 18.gif

                          A za ono, "Ja sam tu bio prije 20 godina",

                          samo cu ti reci da tu gdje si ti sada, ja sam bio prije 15ak, tako da ne mijesas uzde i samare... 10.gif

                          Svoj pos`o, i u miru... Samo ne dolazi na nauku sa tim argumentima i citatima, svega ti eto.... 04.gif 10.gif 10.gif

                          ___________________________________________________________________
                          Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
                          Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

                          06-17-2008 18:19 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
                          lala lala is a Female
                          samo sto nisam




                          Poruka: 1331
                          Location: dalekoooo

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          sorry macko nisam te onda razumjela 10.gif
                          ne, definitivno smatram da se vjera i politika nebi smjelo petljati. ali to je dirljiva tema i moze se na mnogo nacina tumaciti. svi ljudi imaju svoje misljenje o tome sta je krajnja istina (da Bog postoji, mozda, ili nikako) i ako smo u demkoratskom drustvu onda imamo pravo da vjerujemo u sta zelimo. medjutim, mnogo demokratskih drzava i dalje mjesaju vjeru i vladu na brutalno indirektan nacin. licno kazem da ne, serijat ili crkva je jedno, vlada drugo. vjera je nesto dusevno a ne politicki ideal.

                          ___________________________________________________________________
                          rad je stvorio covjeka a nerad gospodina :)

                          06-17-2008 18:26 lala is offline Pregledaj poruke od lala Dodaj lala u listu prijatelja
                          tana tana is a Male
                          rigorozni




                          Poruka: 17853
                          Location: na prinudnom radu :)
                          pokretac teme Thread Started by tana

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          ganda, ja cu pisati argumente kako ja mislim da treba. odrasto sam covjek.
                          kad parafraziram kuran nikad necu iskrenuti poruku, tako da moje parafraziranje nije opasno.

                          svakom svoje ganda

                          neki ljudi jednostavno ne shvataju neke stvari i to je tako i gotovo. ovo nije upuceno tebi nego generalno.

                          meleci opet nisu ljudi i oni neke stvari ne mogu da shvate po dizajnu, i to je tako i gotovo.

                          neki ljudi recimo ne shvataju da je nista ne pokusavam dokazati, niti nekoga ubijediti. jednostavno razmjenjujemo misljenje. neki ljudi ....

                          ___________________________________________________________________
                          kad ce mostar mama?

                          06-17-2008 18:27 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                          behar behar is a Female
                          samo sto nisam




                          Poruka: 1136

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          Tana, a zar se ne moze sadrzaj CD-a poslati mailom pa da osoba sama sprzi 1+2 primjerka?

                          ___________________________________________________________________

                            06-17-2008 22:24 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
                            Prika Prika is a Male
                            brato




                            Poruka: 867
                            Location: Daleko

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            Nisam cito Kuran,al vijerujem da je interesantna knjiga.Zacudio sam se od Amaryllis
                            da moze i sa kojim pravom, nekoga ko prestavlja jednu religiju nazvati dupeliscom i neukim co'ekom.
                            Ja licno, koji sam druge vijere nebi vako nesto pomislio,a kamoli izjavio,al dobro njoj na obraz.
                            PS.Tana ja ipak mislim da efendija ima veze sa religijom i kuranom,a ako grijesim reci mi onda:Kakva je njegova funkcija u islamu? 14.gif Posto vidim u novinama vazda ga nesto spominju,pa mi sad ovo sto si ti napiso zbunilo totalno. 14.gif

                            ___________________________________________________________________
                            PS.Fuck Peter,Fuck Merry 05.gif

                            06-18-2008 00:24 Prika is offline Pregledaj poruke od Prika Dodaj Prika u listu prijatelja
                            Amaryllis Amaryllis is a Female
                            seka




                            Poruka: 844

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            e pa kud vazda po Amaryllis 04.gif 11.gif , brza na tastaturi (a tak'a sam i na jeziku )35.gif ...elem, licno me ne zanima sta muftija predstvlja, mene nije, iako pripadamo istoj religiji, a on ima ahmediju na glavi. i muftija je samo covjek kako to mudri @tana kaze, a ja posto sam ga imala priliku cuti nekoliko puta mogu s pravom reci da je los govornika da ne moze biti losiji. kaze dvije pa aaaaaaaa, pa jednu, pa aaaaaaaaa, pa tako dok i sam sebi ne dodije 32.gif 11.gif ...
                            ovo druga (ili prva kvalifikacija "dupelizac") je mozda malo preostra a i nju sam izvukla citajuci raznorazne afera u kojima se spominje sad je uz safu sad je protiv safe a uz nekog drugog...eto mozda nisam izabrala pravu rijec 15.gif

                            a ova korelacija izmedju efendije i religije nije u islamu tako izrazena kao kod krscana, pa ne bi mene niko mogao s puskom natjerati da idem pred muftiju ili pred reisa pa da mu se ispovjedam i da mi kao bog grijehe preko njega oprosti, halo bola dosta mu/im i svojih grijeha 21.gif 11.gif

                            imam ja, i ima Bog - Allah i jedino cu njemu racune polagati i jedino njega molim da mi grijehe oprosti. 11.gif...

                            evo @prika jedno pitanje za tebe, ako dozvoljavas 11.gif
                            ti iako bi znao da je neko vjersko lice los covjek (evo recimo AMfilohije Radovic, ili ovaj iz RS Kacavenda ja mislim da je to tvoj "zastupnik" 35.gif ) ti samo zato sto je on pop i sto ima onu mantiju na sebi i onaj culah na glavi neces da kazes nista lose o njemu 14.gif jer ga ko biva to sto je religijski covjek abolira od svih zala koje cini 14.gif

                            06-18-2008 15:49 Amaryllis is offline Pregledaj poruke od Amaryllis Dodaj Amaryllis u listu prijatelja
                            Prika Prika is a Male
                            brato




                            Poruka: 867
                            Location: Daleko

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            Procitaj kuran 2 puta da ti se grijesi oproste 05.gif To sto si ti izjavila za Efendiju je strasno ruzno i mene bi bilo sramota,dok tebe izgleda nije.Zapitas li se onda kakav si ti vijernik?,kad tako nesto mozes da kazes.
                            Popovi su bozije sluge i sluze bogu u bozijoj kuci i ako je on "los co'ek"nije na nama da to komentarisemo i javno iznosimo.Vijerovatno je tako i sa Hodzama,Efendijama?.Da bi bio,postao Hodza,Efendija, vijerovatno je potrebna skola,pa nesto onda kontam okle tebi to da je ovaj neuk?. 14.gifNista zlonamijerno,nego sam se razocarao da neko ko je pisao o Islamskoj religiji i pisao citate iz kurana po forumu,ima toliku hrabrost da vako nesto izjavi.
                            kako onda da ljudi druge vijere svate tvoju religiju?kakv si ti onda vijernik,kad za Efendiju kazes da je pizdolizac 14.gifJa licno,mislim da je to beze,ako nista trebala si ga ispostovat zbog godina.
                            Toliko od mene 25.gif Ovim postom sam zavrsio diskusiju sa tobom sto se tice religije. 10.gif

                            ___________________________________________________________________
                            PS.Fuck Peter,Fuck Merry 05.gif

                            06-18-2008 16:17 Prika is offline Pregledaj poruke od Prika Dodaj Prika u listu prijatelja
                            Hogar Hogar is a Male
                            moforaja


                            Poruka: 2728
                            Location: daleko

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                citat od Aleksandra:

                                  citat od tana:

                                sandra - kakve veze muftija ima sa religijom ili sa kuranom? nikave.

                                muftija je samo covjek.


                              pa on je bre religijsko lice, on propagira vjeru, on je uci, prenosi. nema to veze samo sa islamom, isto vazi i za sve ostale vjere. muftiju sam uzela za primjer, jer je toliko u medijima bio maltene u trac rubrikama da sam ga cak i ja primjetila, koju to uopste ne interesuje.

                              nego, reci mi da li mislis da trebaju popovi, muftije i sl. biti politicki aktivni?


                            Sandra po islamu muftija se ne bi trebao baviti ni vjerom, a kamoli politikom, bolje receno ne bi trebao ni da postoji. Naime islam ne poznaje instituciju posrednika izmedju covjeka i Boga. Islam ne daje nikakve upute za stvaranje institucija poput crkve, Sve sto radfi jedan efendija moze uraditi bilo koji punoljetni musliman koji je dovoljno ucen. Takodje koliko znam u ranom islamu niko nije primao pare za obavljanje tih nekih vjerskih duznosti, "profesionalizacija" se desila u nekoliko stoljeca kasnije a tu nas je i djavo ponio kad su ljudi poceli da koriguju vjeru prema svojim tradicijama i kulturnim obrascima.

                            ___________________________________________________________________
                            lose,lose MSP

                            06-18-2008 16:19 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
                            tana tana is a Male
                            rigorozni




                            Poruka: 17853
                            Location: na prinudnom radu :)
                            pokretac teme Thread Started by tana

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                citat od behar:

                              Tana, a zar se ne moze sadrzaj CD-a poslati mailom pa da osoba sama sprzi 1+2 primjerka?


                            kompletan CD je prevelik da bi se slao emailom, jer sadrzi zvucne zapise ucenja kurana. svaka sura ima prateci mp3 file.

                            ovaj web sajt gore ima SVE osim zvucnih zapisa.

                            ___________________________________________________________________
                            kad ce mostar mama?

                            06-18-2008 19:37 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                            tana tana is a Male
                            rigorozni




                            Poruka: 17853
                            Location: na prinudnom radu :)
                            pokretac teme Thread Started by tana

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            izgleda da je ovdje nesporazum .....

                            naime u islamu NIKO nema izmedju tebe i boga, ne postoji koncept posrednika ... imas ti i ima bog. tacka. eno hogar je to gore fino objasnio.

                            u hriscanstvu je to drugacije, svestenik moze cak i da ti oprosti grijehe ... , dok u islamu NIKO ne moze da oprosti nista, samo dragi bog to moze.

                            ... tako da hodza i muftija stvarno nemaju puno veze sa religijom. nista oni nisu blizi bogu nego mi obicni ljudi. mozda oni (mozda) vise znaju o islamu nego mi obicno smrtnici, ali to ne znaci da nas oni mogu predstavljati na bilo koji nacin.

                            ___________________________________________________________________
                            kad ce mostar mama?

                            06-18-2008 19:50 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                            Stranica (4): « prethodna 1 [2] 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                            Postavi novu temu Odgovori
                            Go to:
                            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com