Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » LEGENDE MOSTARA » Ramiza - Miska » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
cvijetic_vila cvijetic_vila is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 364
Location: negdje ispod mosta

Ramiza - Miska Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mislim da bi ovu zenu stvarno trebali uvrstiti medju mnogobrojne mostarske legende jer ona to stvarno zasluzuje. Sjecam je se kao vedre i drage osobe uvijek spremna pomoci raji.

Sjedimo jedno ljeto na Semovcu, Nedza taman otvorio Oscar, pjevao neki narodnjak, pive su u Radobolji hlade se naravno. Sjedimo i pricamo svi zezamo se kad Miska u neka doba kaze hajde raja ko ce otici po pivu. Djeca skocise kontali treba joj kupiti pivu, vazda Miska djeci davala para ko je poslusa. Kaze ona vi ste mali, hajde neko od starijih neka ode dole na Radobolju i donese pivu, svi sjeli niko nace. Miska usta s kamena skinula papuce, iza zgrade sisla da ide Radoboljom po pivu i nagazila na staklo u Radobolji. Kaze vidi sto su seljaci pobacali (smijeh). Dosla Miska do piva krvave noge skroz, dvije gajbe u naramak i uz Radobolju. Dodje Miska s pivama podjelila raji skoro svu pivu sebi ostavila bocu - dvije. Duhana na ranu kaze stat ce krv od duhana..

Sljedeca stvar koje se sjecam o njoj:

Dosla Miska na Neretvu, mi djeca sjedimo kupamo se, skacemo s pecina on se zezala sa nama. Sta odatle skacete idite na most pa skacite. Nailazi Ibro, kaze Miska hajmo skocit pokazat djeci kako se skace. Otisla ona na most (tadasnja skela jer mosta nije bilo) i baci se ne gledajuci ima li ista dole (inace je bila malo popila). Nije vidjela camac dole, sastrugala cijelu ruku, nogu ma sve. Ljudi skakali u Neretvu (iz camca) da je traze, ronili za njom. Nigdje Miske. Ibro je sisao u medjuvremenu s mosta i dere se trazite Misku, ronite. Panika nema Miske, svi mislili mrtva, djeca skoro pocela plakati. Ispluta tijelo, Miska okrenuta licem u vodu pluta. Uhvatili je ovi momci u camcu, pritiskali joj prsa da dodje do zraka. Napokon Miska otvorila oci (nije je bilo 1-2 minute koje su trajale cijelu vjecnost) jos ne znajuci za sebe. Momci joj pomogli da sidje sa camca, sjeli je na pecinu Ibro jadni od panike oko nje skace, kad Miska kaze:" Sta je Ibro nisi imo m.da skociti!" Kaze Ibro:"Sta cu bona skakati mislio sam da si mrtva nema te." Kad Miska rece:"Ma hajde priznaj nemas mud. ja ronila za protezom (nikad nije nosila protezu)". hahaha

Rahmet joj dusi
Mostarska legenda i prije svega raja pa tek onda ostalo

___________________________________________________________________

    Sve u životu se vrati, dobro i loše, zasluge i grijesi


    Zoo TV

07-02-2008 13:37 cvijetic_vila is offline Posalji email za cvijetic_vila Pregledaj poruke od cvijetic_vila Dodaj cvijetic_vila u listu prijatelja
Kutljaca Kutljaca is a Female
Kuharica ipo




Poruka: 6617
Location: V.I.P

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Miska, Sladjina i Ernina mama, rahmet joj dusi 33.gif

Jesi znala da je skocila sa Starog mosta?

___________________________________________________________________
simply the best

07-03-2008 10:01 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
cvijetic_vila cvijetic_vila is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 364
Location: negdje ispod mosta
pokretac teme Thread Started by cvijetic_vila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kutljaca ne znam jesi li procitala cijeli tekst ispod ali napisano je i bila sam tu kada je skocila pored camca. Cudi me samo da se malo ljudi javilo, a ima jos anegdota sa njom posebno dok je u fabrici duhana radila ... kako je raju strah bilo iznijeti cigare pa ona to radila

___________________________________________________________________

    Sve u životu se vrati, dobro i loše, zasluge i grijesi


    Zoo TV

07-03-2008 13:04 cvijetic_vila is offline Posalji email za cvijetic_vila Pregledaj poruke od cvijetic_vila Dodaj cvijetic_vila u listu prijatelja
Plastic Plastic is a Male
moforaja


Poruka: 2533
Location: space

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja licno ne ne znam o kome se radi?? 14.gif ali za pricu 10.gif

07-03-2008 20:40 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
cvijetic_vila cvijetic_vila is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 364
Location: negdje ispod mosta
pokretac teme Thread Started by cvijetic_vila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mislim da bi se puno ljudi generacije oko 50 i neke trebali sjecati Miske. Ja sam mladja generacije ali je se sjecam jer sam se druzila s njenom djecom i zaista je legenda. Toliko prica o njoj sam cula, prava mostarska raja, i deda Pasic je spomenuo u njegovoj knjigi o skakacima jer je i sama to bila

___________________________________________________________________

    Sve u životu se vrati, dobro i loše, zasluge i grijesi


    Zoo TV

07-04-2008 08:24 cvijetic_vila is offline Posalji email za cvijetic_vila Pregledaj poruke od cvijetic_vila Dodaj cvijetic_vila u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com