Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Mustafa Busulad » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (33): « prva ... « prethodna 30 31 32 [33] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5943
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:

    ..Srajlija ,javno je odrzo govor prun mrznje prema Srbima u sred Sarajeva ,ruzno je prico i izjasnnavo se o Jevrejima o njihobm lihvarstvu i svasta nesto ,jeli bilo elemanata za strejanje tesko je danas diskutovati ili pricati ,kad pogledamo da se danas ratni zlocinci kod nasi naroda dozivljavaju kao Heroji onda je Busuldzic i nevin gledano sa danasnje distance .
    ..sad kad bi bilo stani pani da ja odlucujem bili mu dao naziv neke ulice ili skole u prvom trenutku bi bio protiv i suproatavio bih se tome ,onda kasnije kad bi bolje razmislio glaso bi za to ,ako jedan narod dodeljuje ime jednog trga u ime Draze Mihailovica i dizu mu biste u BiH zasto bi bio problem i naziv Mustafe Busaldzica ..


....Vjetre, dobro razmišljaš i vidim da razumiješ šta se dogaða sa rahmetli Busuladžiæem.
Evo šta o rahmetliji kaže Muhamed Borogovac i sasvim je u pravu:

Nedavno, kada je skupstina Kantona Sarajevo nazvala osnovnu skolu u Dobrosevicima Mustafa Busuladzic, to su nase posrbice, bivsi odani komunisti, primili kao atak na njihove vrijednosti. Medjutim, buduci da su sada zlocini komunista u Sovjetskom savezu protiv muslimanskih naroda dokazani, sada od Busuladzica ne mogu praviti babarogu zbog njegove knjige "Polozaj muslimana u Sovjetskom Savezu". Zato "jugonostalgicari" sada, sedamdesetak godina poslije sudjenja, mijenjaju optuznicu i presudu, tj. mijenjaju mu etiketu, i sada ga etiketiraju kao "antisemitu". U tom cilju su nedavno sjetili jedne njegove izjave o spekulacijama i lihvarstvu u Sarajevo. Primjetimo, da on u toj izjavi u stvari kritkuje trgovce koji su ostali u carsiji poslije progona jevreja, citiramo.

"Kod nas su se ljudi borili protiv Židova i njihovih špekulacija, protiv njihovih prevara i izrabljivanja. Njih je nestalo iz caršije, ali je u caršiji ostao židovski duh špekulacije, podvaljivanja, nabijanja cijena i lihvarenja u tolikoj mjeri da pokvarenost stanovitih trgovaca, bez obzira na vjeru, zasjenjuje rad nestalih Židova."

Dakle, izjava je zaista ruzna, jer Busuladzic u njoj koristi fasisticke stereotipe o jevrejime. Medjutim, on u toj izjavi i protivrjeci tim stereotipima, jer kaze da su i tadasnji trgovci svih vjera u sustini isti.

Sto se mene tice, ja ne bih ni minute svoga vremena potrosio na Busuladzica, da nase posrbice nisu krenuli dalje da na osnovu slucaja Busuladzic Sarajlijama nabiju etiketu antisemtizma. Jedan primjer je najnovije izdanje BiH glasila na Francuskom, za inostranstvo, koje se zove "BH info". Najvazniji clanak je naslovljen sa: "Antisemitsme: Sarajevo sous le feu des critiques d'Israel". Eto "BH Info" je nasao za potrebno da obavijesti svijet o tome da su Sarajlije dali ime skole po "antisemiti Mustafi Busuladzicu" i to je ucinio tim clankom.

M.Borogovac

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

11-09-2017 12:28 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..Temu o Busuladzicu su i danas pokrenuli Srbi na svojim portalima da Muslimanima prisiju Ustastvo kao i do sada mnogo puta..dok o svojim cetnicima sute a koje nose imena ulica i trgova po cjelom RSu i to se ne vidi i o tome se ne diskutuje po portaliam ni u parlamentima a niti pishu novine a nashi Jugonostalgicari ponovo nasjedaju na tanak led protiveci se nazivu skole Mustafe Busuladzica

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 11-09-2017 u 18:27.

11-09-2017 18:24 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..ja sam generalno protiv davanje naziva ulica ili trgova po imenima ljudi ,cvjetni trg je mnogo lijepshi naziv vec da se zove trg Alije Izetbegovica ,sad kad zivimo u ovakvim vremenima onda se ne mozes oteti ruznom osjecaju da ime Draze Mihailovica krasi naziv nekog trga ili ulice..kad to vidimo onda je nekome sasvim normalno i pozelno da i Muslimani imaju neko ime koje bi bilo trn u oku simpatizerima Draze ..Draza im nije trnu u oku jer sa njim se ponose

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

11-09-2017 18:32 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

        citat od semirizsvemira:

      Za naivne jesu partizani a za pametne cetnici koji su promjeili uniformu 1944


    ovo je jedna od novokomponiranih lazi na kojima se stvaraju mitovi nove bosnjacke nacionalisticke istorije...dakle , ovo sto semir kaze ja da su mustafu ubili preobuceni cetnici...dakle radi se o tome da je jedan dio cetnika krajem 1944-e i pocetkom 45-e nakon proglasa o aboliciji presao u partizanske redove...prelazaka je bilo i na strani domobrana (muslimani i hrvati) i slovencakih belogardejaca i vrlo malo ili nikako iz ustaskih redova (ustase su bile puno vise politicki indoktrinirani i vjerniji svojoj ideji)...taj procenat cetnika koji se pridruzio partizanima je u odnosu na tadasnji broj partizana bio prilicno beznacajan...ni 5%...aboliciju je ponudio glavni stab NOB-a na celu sa drugom Titom...ideja je bila da se prolijeva sto manje "domace" krvi i da se otupi ostrica domacim izdajnickim snagama i ojacaju partizanski redovi pred zavrsne operacije protiv okupatora...ja mislim da je ideja (kao i obicno) bila kardeljeva...dakle nikakva "cetnicka ujdrma" i naravno da abolicije nije bilo za zlocince...

    a ovo sto semnir iznosi je dakle nova "istina"...po njoj su malte ne svi partizani koji su docekali kraj rata bili "preobuceni" cetnici...e nije tako semire...mustafu su pogubili partizani...a tu pricu o preobucenim cetnicima objesi dzemaludinu laticu o rep...i njegovoj prljavoj propagandi...
Narod bolje zna nego ijedan povijesnicar . za nadalje procitaj sta je napisao jos 1992 potpukovnik i jedan od istaknutih komunista
    https://focanskidani.wordpress.com/2016/10/29/stari-tekstovi-adil-zulfikarpasic-put-u-focu-1942/

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

11-09-2017 19:18 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    https://focanskidani.wordpress.com/2016/10/29/stari-tekstovi-adil-zulfikarpasic-put-u-focu-1942/
. Ovo sto je napisao velikan Adil Zulfikarpasic je zaista isto ono sto se desilo 1992 . Jedna nana u Mostaru , nasa komsinica , je pricala da je isto tako bilo i u Mostaru kada su talijani otisli i napustili Mostar . Sutradan su trebali doci cetnici . Isto tako nam je ispricala da su svi Srbi ili skoro svi ostavili znak raspoznavanja za svoje avlije bez da su upozorili svoje komsije Bosnjake koji su ih skrivali od ustasa . Bilo bi krvi do koljena da nisu dosle Svabe , pricala je nasa komsinica , rahmet joj dushi

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

11-09-2017 19:26 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Fochanski dani.... Nice .... 10.gif

11-09-2017 22:43 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Chim vidim Srboslavija sve mi je jasno. Veoma uchtiv chlanak na nivou Fatmira Velikog.

11-09-2017 22:45 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Chlanak je , za tvoju informaciju Rahm Zulfikarpasica Adilbega . Znam , nema nijednog Bosnjaka koji je dobar za vas a koji govori istinu 19.gif Cim si rekao da ne valja to nama Bosnjacima znaci da je dobar . I sta je u tekstu to slagao Adilbeg

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

11-09-2017 22:57 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

“Koja je svjetovna osnova jevrejstva? Praktièka potreba, sebiènost. Koji je svjetovni kult Jevreja? Trgovanje. Ko je njegov svjetovni bog? Novac.” Iz perspektive površno informiranih sudionika rasprave o Busuladžiæu, ovakav citat bio bi svrstan u antisemitizam, ali to nisu Mustafine rijeèi, nego Marxove, za kojeg, kao Jevreja po porijeklu, teško da možemo reæi da je antisemit.

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

11-09-2017 23:00 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

bilo koji jevrej, semantièki, a i u stvarnosti može biti antisemit, jer i ti i arapi spadate isto tako u
semitsku grupu naroda.

Religija se razlikuje, a hebrejski i arapski po rijeèima i još kojeèemu imaju itekakvih sliènosti.

Mada opet shvatam poentu tvog posta, sema, pisati iz bias-a nije nikad dobra stvar.


-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

11-09-2017 23:03 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od semirizsvemira:

    Chlanak je , za tvoju informaciju Rahm Zulfikarpasica Adilbega . Znam , nema nijednog Bosnjaka koji je dobar za vas a koji govori istinu 19.gif


Pusti bolan množinu, ispada i tumaèi se lako ko generalizacija i tu padaš bez potrebe po
hiljaditi put.

Nisu svi i pusti "vi", preciziraj o kojoj se grupi taèno radi, jer to što pišeš rizikuje da dobije prizvuk
brkanja nacija pod jedan èabar, što æe ti itekako biti prišiveno s pika ovdje.


-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

11-09-2017 23:05 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od semirizsvemira:

    Chlanak je , za tvoju informaciju Rahm Zulfikarpasica Adilbega . Znam , nema nijednog Bosnjaka koji je dobar za vas a koji govori istinu 19.gif Cim si rekao da ne valja to nama Bosnjacima znaci da je dobar . I sta je u tekstu to slagao Adilbeg
za moju informaciju ja sam prochitao chlanak ali sam rekao da je na NIVOU Gospodina Fatmira. Velika je to razlika.

11-09-2017 23:05 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dao sam ti odgovor . Sigurno si ljubitelj experta za terorizam iz okoline Maglaja . on je pravi Bosnjo 19.gif

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

11-09-2017 23:12 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Galijashevich? Hahaha pratio ga malo ali uvidio da jedna obichna blesa. Blesonja sa dodikovim potpisom na chekovnom listichu.

11-09-2017 23:18 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dobar je Sema pulen. Vise puta sam rekao da je coherentan.
Ne slazem se sa njim skoro ni u cemu 13.gif , ali ne okrece fes po potrebi, a to je vrlina

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

11-09-2017 23:31 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

    Dobar je Sema pulen. Vise puta sam rekao da je coherentan.
    Ne slazem se sa njim skoro ni u cemu 13.gif , ali ne okrece fes po potrebi, a to je vrlina
Shto jest ,jest. Ostaje neprikosnoven u svojim ubjedjenjima. Skidam kapu.

11-09-2017 23:36 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
Stranica (33): « prva ... « prethodna 30 31 32 [33] nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com