Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Mustafa Busulad » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (33): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
carinskimost carinskimost is a Male
brato




Poruka: 802
Location: Timbuktu

Mustafa BusuladŽic Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

P1še: Prof. Ismet KASUMAGIÆ

Mustafa Busuladžiæ roðen je 1.aprila 1914. u Gorici kod Trebinja, a strijeljan je 29.juna 1945. godine, što znaèi da je imao svega 31 godinu kada je ubijen. U tom kratkom životu on je ipak izrastao u vrhunskog intelektualca. Po završenoj osnovnoj školi upisao se u medresu u Travniku, gdje je završio tri razreda u Elèi Ibrahim- pašinoj Fevziji, a nastavio je školovanje u Gazi Husrev- begovoj medresi u Sarajevu, gdje je i maturirao. Još kao medresalija objavljivao je izuzetno zrele i kvalitetne radove u \"Islamskom svijetu\",\"Novom Beharu\", \"Islamskom glasu\", \"Muslimanskoj svijesti\", \"Obzoru\", \"Svijesti\", \"Kalendaru Islamskog svijeta\", \"Kalendaru Narodne uzdanice\", \"El-Hidaji\", \"Glasniku VIS-a\", \"Kalendaru Hrvata\", \"Veèernjoj pošti\", \"Našoj domovini\" i drugim publikacijama. Nakon toga upisao se na Višu islamsku šerijatsko-teološku školu u Sarajevu, gdje je diplomirao 1940.godine. Kao student bio je predsjednik Udruženja studenata. Iza toga proveo je dvije godine u Rimu na postdiplomskom studiju iz orijentalistike. Jedno je vrijeme na radiostanici bio spiker za hrvatski jezik. Tada je bio suradnik italijanskih èasopisa Mondo Arabo i Orijente Moderno.
Bio je zaposlen u Sarajevu kao profesor na Šerijatskoj Gimnaziji, a honorarno je radio u Ženskoj medresi, Realnoj gimnaziji i Srednjoj tehnièkoj školi. U profesorskoj karijeri pokazao se odliènim pedagogom i metodièarem. Pored prosvjetnog i pedagoškog rada mnogo je pisao i prevodio. Njegov je publistièki rad obiman. Pored orijentalnih (arapskog i turskog) dobro je poznavao njemaèki, francuski i italijanski jezik. Bio je odlièan govornik.
M. Busuladžiæ jedan je od najveæih boraca prošlog vijeka za islam i muslimane na ovim prostorima. U kratkom životu uèinio je za muslimane u Bosni i Hercegovini više od mnogih koji su znatno duže živjeli. Bio je pisac, prevodilac, publicist, kritièar i recenzent, govornik i mislilac, poliglot, a nadasve borac i pregalac za islam, èijem je razvoju na ovom tlu posvetio cio svoj životni vijek.
Dr. Muhamed Hadžijahiæ (1918.-1986.) rekao je o Busuladžiæu slijedeæe: \" Mene je posebno èudilo njegovo poznavanje jezika. Mustafa je teèno govorio svaki od tih jezika, i zato je moja ocjena da smo izgubili dva velika èovjeka: hadži Mehmed-ef. Handžiæa i Mustafu Busuladžiæa. Handžiæ je uèenjak kakav se nije rodio u posljednjih sto godina. Vrlo je bio znaèajan za muslimane Bosne i Hercegovine, no smatram da je Busuladžiæ još i znaèajniji zato što je, pored velike uèenosti, poznavao i evropske jezike.\" Prof. Hazim Šabanoviæ oduševljeno je prièao o Mustafi Busuladžiæu. \"Znao je na njemaèkom stranice i stranice Spenglerovih djela napamet. Pisao je lahko, teèno, kristalno jasno i inspirativno.\" Akademik Hamdija Kreševljakoviæ, kao uèenjak, usmjeravao je Busuladžiæa i mnoge druge u znanstvenom radu, kao i Mehmed-ef Handžiæ i drugi profesori.
Mustafa Busuladžiæ jedan je od najplodnijih pisaca muslimanskog intelektualnog kruga kod nas. Bio je jedan od rijetkih muslimaskih intelektualaca koji je dobro poznavao filozofiju Istoka i Zapada, a posebno materijalistièku filozofiju i marksizam. To su isticali i o tome pisali teoretièari marksizma, konstatirajuæi da su od muslimanskih intelektualaca dobro poznavali marksizam i materijalistièku filozofiju jedino Busuladžiæ i Husein-ef. Ðozo.
Mustafu Busuladžiæa upoznao sam kao uèenik Šerijatske gimnazije u Sarajevu, gdje mi je predavao italijanski jezik. Istovremeno je mojoj sestri i dvjema amidžiènama predavao filozofiju u Ženskoj medresi. Sjeæam se kako su one, kao starije od mene, jako cijenile profesora Busuladžiæa. One su bile iznenaðene u kojoj je mjeri on poznavao svjetske filozofe i uèenjake i sebe postavljao u ravnopravan položaj s njima kada je iznosio njihova mišljenja i postavke. Tako je on, recimo, imao obièaj kazati: \" Filozof Kant misli tako i tako, a ja mislim ovako. \" To je tako uvjerljivo obrazlagao da su uèenice prihvatale njegove tvrdnje. Ja i moje razredne kolege uèili smo talijanski iz ljubavi prema profesoru, jer su nam dolaskom nove vlasti nametnuti njemaèki i italijanski, pored arapskog i francuskog i, kasnije, turskog jezika.
Busuladžiæ je bio pravi prijatelj uèenika, a ja sam ga osobito cijenio kao èovjeka ne samo širokog obrazovanja nego i primjernog islamskog morala. Dok su se neki profesori, da im ne pominjem imena, jer su kasnije uvidjeli da su bili na pogrešnoj strani, po partijskom zadatku su se ubacili meðu nas, uèenike, kako bi nas ateizirali, dotle se rahmetli Busuladžiæ svim svojim snagama, a najviše liènim primjerom, trudio da nas uèini onima koji zavrjeðuju da nose ponosno ime MUSLIMAN.
Svoje poznavanje Mustafe Busuladžiæa upotpunio sam tek kad sam saznao da se u prostorijama \"Merhameta\" održavaju zanimljiva predavanja, te da se tamo sastaju \"Mladi Muslimani\". Èim sam za to èuo od sestre, a to je bilo u mjesecu ramazanu 1943., odmah sam shvatio da je moje mjesto tamo. Otišao sam prvo u školu iza \"Hurujeta\" na Bendbaši, gdje su se svakodnevno okupljali \"Mladi Muslimani\". Tamo sam, izmeðu ostalih, susreo Munira Gavrankapetanoviæa i još neke, meðu kojima i nekolicinu onih koji su kasnije ubijeni. Tada sam saznao da se nisu mogli registrovati kao samostalno društvo, pa su ušli u okrilje Udruženja ilmije \"El-Hidaje\" kao produžnica. Tadašnji predsjednik \"El-Hidaje\", rahmetli Mehmed-ef. Handžiæ odredio je za zvaniènog predsjednika produžnice \"Mladi Muslimani\" prvo Kasim-ef. Dobraèu, a vrlo brzo nakon toga upravo Mustafu Busuladžiæa.
Ranije smo obilježili 50-godišnjicu misteriozne smrti, poslije operacije bruha, našeg najveæeg alima Mehmed-ef. Handžiæ, koji je preselio na ahiret u 38. godini života, liènosti koja se ne raða ni u svakih sto godina. On je bio hrabri prvopotpisnik poznate Sarajevske rezolucije protiv zloèina koji su vršeni nad Židovima, Srbima i Ciganima u II Svjetskom ratu.
Mustafa Busuladžiæ tada je bio jedan od najmlaðih èlanova \"El-Hidaje\", a po svojim sposobnostima pravi uèenik i sljedbenik velikog alima Mehmed-ef. Handžiæa. Pored svoga širokog obrazovanja, obojica su bili izuzetno hrabri, pravi mudžahidi, kao i drugi zvanièni predsjednici produžnice \"Mladi Muslimani\": Kasim-ef. Dobraèa i hfz. Ibrahim-ef. Trebinjac. Svi su oni, po potrebi, držali predavanja \"Mladim Muslimanima\", pored predavanja koja su držali glavni organizatori \"Mladih Muslimana\", meðu kojima su se isticali Esad Karaðozoviæ, Emin Granov, Asaf Serdareviæ i drugi.
Mustafa Busuladžiæ uvijek je bio spreman da drži predavanje s temom koja zanima mlade. Njegova su predavanja bila ne samo vrlo pouèna nego su razvijala i borbeni moral. Ako bi se kad desilo da nemamo predavaèa za najavljeni termin, moja je dužnost bila da pronaðem profesora i da ga obavijestim da nam treba predavaè. Obièno sam ga nalazio u Ženskoj medresi; saèekao bih odmor, a on, èim me vidi, samo je pitao koja je tema predviðena i dolazio je spreman utemeljeno obraditi potrebnu materiju, sve potkrepljujuæi èinjenicama i islamskim stavovima. Isticao je da se vjerovanje potvrðuje djelima, navodeæi obaveze prema sebi, prema drugima i prema Bogu. Zato nije èudo da su \"Mladi Muslimani\" za vrijeme II Svjetskog rata bili nesebièni pomagaèi muhadžira, angažirajuæi se u dobrotvornom društvu \"Merhamet\". Tada nije bilo nekih stranih humanitarnih organizacija, nego smo mi prikupljali dobrotvorne priloge u hrani i odjeæi i to nosili u izbjeglièke logore na Ali-pašinom mostu, Koranu i nekim centrima u gradu. Iako je bila velika opæa glad i oskudica, nikada nam ni napamet nije palo da od prikupljenog zadržimo nešto za sebe. Obaveze prema sebi vršili smo samosavladavanjem i krjeposnim životom. Time se sticalo Božije zadovoljstvo. Ni u najtežim uvjetima nije se zanemarivao namaz, ni post, ni druge obaveze prema Allahu, koje su opet propisane za naše dobro. Èitajuæi bilo koji èlanak Mustafe Busuladžiæa, primjetit æemo da je svaka tema obraðena vrlo struèno, a stil je lagahan i zanimljiv. Jedan od vrhunskih intelektualaca Zenice, rahmetli akademik Kemal Kapetanoviæ, pitao me svojevremeno ko se u \"Takvimu\" potpisuje kao Ajnas. To je bio moj prijatelj Ešef Èampara. Hvaleæi napise Èampare, rekao mi je da ga podsjeæaju na èlanke Mustafe Busuladžiæa, jer od onoga doba kada je èitao rasprave Busuladžiæa nije nailazio na tako lijepe èlanke, iako je jako mnogo èitao. Usput rekavši, teško je bilo predložiti Kapetanoviæu da nešto proèita, a da on to veæ nije proèitao. To je Kemal koji je stizao da sve vrijedno proèita, a samo iz struène literature, prièao mi je, bila mu je norma sedamnaest stranica formata èasopisa Stahl und Eisen svakog dana. I to je bio jedan od naših nezaboravnih velikana, a, kao što vidimo, i on se napajao èlancima Mustafe Busuladžiæa.
Mustafa Busuladžiæ cio je život posvetio borbi za napredak muslimana. Pošto su svi muslimani braæa, nije mogao a da ne opiše teško stanje muslimana u Carskoj Rusiji, koje se još više pogoršalo kad su na vlast došli komunisti. A kakvo je bilo i ostalo stanje muslimana u tom boljševièko-komunistièkom kazamatu, to su tek donekle objelodanili sami jugoslavenski komunisti nakon rezolucije Informbiroa 1948. Tada su navodili slabe strane boljševizma upravo kako ih je svojevremeno opisao Mustafa Busuladžiæ. U najnovije doba dešavanja s Èeèenima upotpunosti su razotkrila krajnje surovi, beskurpulozni, zloèinaèki režim naoèigled cijelog svijeta.
Kamo sreæe da je Busuladžiæeva knjiga \"Muslimani u Sovjetskoj Rusiji\" otvorila oèi Bošnjacima još rane 1943. godine, pa se ne bi poveli za komunistima, nego bi pravovremeno poduzeli sve mjere i pravilno se organizirali, kako nas ne bi zadesilo ovo što se kod nas sada dešava. Da zlo bude još veæe, neki nazovi-muslimani ni dan-danas ne vide korijene svega zla. Oèajavaju, snebivaju se i ne znaju šta da rade.
Sjeæajuæi se tragiène smrti Mustafe Busuladžiæa, željeli bismo probuditi uspavane i otvoriti oèi onima koji svjesno ili nesvjesno zatvaraju oèi pred istinom.
Komunisti su ubijali islamske voðe, a i druge aktivne muslimane, još prije nego što su došli na vlast. Tako je ubijen Esad Karaðozoviæ, kao jedan od vodeæih organizatora pokreta \"Mladi Muslimani\". Èetvericu \"Mladih Muslimana\" strijeljali su u Vitezu, nakon što su ih u Janjiæima, blizu Zenice, izveli iz voza (Asafa Serdareviæa, Nurudina Gackiæa, Sakiba Nišiæa, Osmana Krupaliju i još neke saradnike \"Merhameta\"), a bili su \"krivi\" samo zato što su bili nabavili žito za izbjeglice.
A kada su upali u Sarajevo, komunisti su požurili da meðu prvima uhapse Mustafu Busuladžiæa. Vojni ga je sud brzo osudio na smrt, skupa sa Atifom Hadžikadiæem, direktorom Trgovaèke akademije i tadašnjim gradonaèelnikom.
Vojni zatvor i Vojni sud bili su smješteni u bivšoj Osman-pašinoj vojarni, koju su kasnije zvali kasarna Maršal Tito. Tu je odmah bilo zatvoreno više uglednih graðana muslimana, a i drugih koji nisu bili po mjeri novog komunistièkog režima. Ovaj sud tada je uglavnom izricao smrtne kazne. Rijetki su bili pošteðeni, iako su stari ljudi maltretirani. Tada je tu bio i književnik Edhem Mulabdiæ, kojeg su kao psa vodili da pužuæi briše zatvorske hodnike. To je vidio i kasnije prièao Ismet-ef. Gavrankapetanoviæ, Munirov otac, koji je takoðer bio pritvoren. Abdulah Skaka bio je tada zatvorski brijaè, pa je kao èestit èovjek prenosio poruke porodicama zatvorenih. A da se to ne bi otkrilo, njemu je svake veèeri dolazio njegov roðak Mehmed-ef. Mujezinoviæ, koji je kroz noæne kapidžike obilazio zabrinute porodice zatvorenih.
Kasnije je ovaj sud bio nešto blaži, pa su, iako nevini, osuðivani na zatvorske kazne Nedžib Šeæirbegoviæ, Alija Izetbegoviæ, Ešref Èampara i drugi 1946., kao i Vahid Kozariæ, Ibrahim Trebinjac, Ismet Kasumagiæ i drugi 1947. godine.
Neki su prièali kako je Busuladžiæ, uoèi pogubljenja, cijelu noæ uèio Kur\'an.
Evo šta kaže Abdulah-ef. Skaka o rastanku sa rahmetlijom:
\"Predao mi je Kur\'an i tespih da predam njegovom sinu. Pošto mu je sin bio sasvim mali, to sam taj Kur\'an predao Mustafinom bratu. Poveli su ga naveèer. Bio je miran. Odveli su ga s Atifom Hadžikadiæem, a uz njih su bila i dva nemuslimana, neki brijaè Prudelj i Ante Jurin. Odveli su ih prema Željeznièkoj stanici. Kasnije se saznalo da su bili strijeljani u Velešiæima iza Željeznièke stanice. Njihov pratilac, neki Ivica, tražio je da ih zakolje, ali je to sprijeèio sudija Šefko Hadžiomeroviæ, pa su ih srtijeljali. Neki mještanin našao je naoèale i izrešetan fes Busuladžiæa, što je predao njegovoj sestri i supruzi kada su došle da obiðu njegov grob.\"
Sestra i supruga rahmetlije, ne znajuæi da su veæ pogubili Mustafu, došle su mu u posjetu i umjesto da im to saopæe na primjeran naèin, osoro su ih vratili, baš sudija, izjavši: \" Šta hoæete?! Pognjavili smi ih kao pašèad! \" Kad su obilazile grob, èoban im je prièao da je na njegove oèi izvršeno strijeljanje, ali vjerovatno to nije taèno jer je strijeljenje izvršeno noæu.
Tako su, eto, postupili oni koje su neki nazivali oslobodiocima Sarajeva. Neka im Allah plati njihov zloèin džehenemskom vatrom, a nama neka rasvijetli razum i ukaže na pravi put. I neka sve nevine žrtve, a posebno rahmetli Mustafu Busuladžiæa, nagradi najvišim deredžama Dženneta.
Rahmetullahi alejhi!

___________________________________________________________________
Hej, nije važno
Koliko smo puta udahnuli dah
Hej, "važnije je
Koliko smo puta ostali bez daha" *

10-02-2008 17:15 carinskimost is offline Pregledaj poruke od carinskimost Dodaj carinskimost u listu prijatelja
carinskimost carinskimost is a Male
brato




Poruka: 802
Location: Timbuktu
pokretac teme Thread Started by carinskimost

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

evo sta su dobra cinili komunjare - nikad se vise ne ponovilo

___________________________________________________________________
Hej, nije važno
Koliko smo puta udahnuli dah
Hej, "važnije je
Koliko smo puta ostali bez daha" *

10-02-2008 17:33 carinskimost is offline Pregledaj poruke od carinskimost Dodaj carinskimost u listu prijatelja
R2-D2 R2-D2 is a Male
BUKACHAAAAA


Poruka: 5594
Location: La La Land

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ustaj Tito !!

___________________________________________________________________
I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
Sha-Shi is my name..and off course,

    I do piss excellence in the morning..

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane R2-D2 dana 10-03-2008 u 18:34.

10-03-2008 18:33 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7085
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Postavljen od strane NDH i ustaša, pa se može reæi da je i sam bio ustaša.

Mustafa Busuladžiæ je u jeku II svjetskog rata radio kao novinar režimskih fašistièkih vlasti u Italiji, a koje su program emitovale na hrvatskom jeziku.

Mrzio je Jevreje.

Ovo je jedan njegov citat:

"Kod nas su se ljudi borili protiv Židova i njihovih špekulacija, protiv njihovih prevara i izrabljivanja. Njih je nestalo iz èaršije, ali je u èaršiji ostao židovski duh špekulacije, podvaljivanja, nabijanja cijena i lihvarenja u tolikoj mjeri da se pokvarenost stanovitih trgovaca, bez obzira na vjeru, zasjenjuje rad nestalih Židova".

Danas je jedna sarajevska škola dobila ime po ovom ustaši.

Graðanski savez: Školu u Dobroševiæima nazvati Mihajlo Petroviæ, a ne Mustafa Busuladžiæ
Mihajlo petroviæ je borac Armije BiH, major koji je poginuo braneæi Bosnu i Hercegovinu.

Naravno, SDA nije dozvolila da škola dobije ime po jednom Srbinu, nego po ustaši Mustafi Busuladžiæu.

08.gif yebo vam svaki pošteni graðanin ove zemlje Aliju i Alijinog sina

    http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/gradanski-savez-skolu-u-dobrosevicima-nazvati-mihajlo-petrovic-a-ne-mustafa-busuladzic/183988


    http://ba.n1info.com/a119597/Vijesti/Vijesti/Tako-je-govorio-Mustafa-Busuladzic.html

___________________________________________________________________

    10-27-2016 19:43 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5248
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ma nije bola ustasha....to je bio dobri boshnjak....

    10-27-2016 22:05 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od prowler2:

      Ma nije bola ustasha....to je bio dobri boshnjak....




    ..sve sto je nakaradno je za tebe Bosnjak .

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    10-27-2016 22:13 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..ja neznam od kud ljudima da od ustaskih doglavnika ili cetnicki vojvoda danas prave nacionalne heroje kad se zna da su bili u sluzbi okupatora ili nacistickog ustaskog ili cetnickog a svi zajdno su bili u nacistickog okupatra ..

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    10-27-2016 22:16 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    green green is a Male
    Super Moderator


    Poruka: 7085
    Location: BiH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    strijeljan u 31. godini života i to sam sebi iskopao raku, mezar u cik zore, pa ga u nju strijelali partizani

    od toga je nastala i dan-danas èuvena ilahija:

    Sarajevo, nijemo strijepi crni dan;
    Odvedoše nam Mustafu u zindan
    Kopa mezar, briše èelo ledeno
    Šta æe biti sa Islama voljenog?
    Još jedanput grad pogleda bijeli,
    Bistrim okom sve munare izgrli,
    Pucali su preko prsa æafiri,
    Rujni sabah sarajevski zamiri...

    osta popularna ilahija, koja se i dan-danas sluša, a niko se zapitao nije, što to mi pjevamo i velièamo NDH-ovca i ustašu ovih 20 godina ilahije?

    Link pjesme:

      https://www.youtube.com/watch?v=H6GBfExz86o

    ___________________________________________________________________

      10-27-2016 22:18 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..zesce sranje ta ilahija to jest isto sranje jer u RSu imamo zvanicnu ulicu Drzai Mihajlovicu ,Stepincu u Federaciji itd itd ,beji se ponose sa tim zzlocincima .

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      10-27-2016 22:22 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od vjetar:

            citat od prowler2:

          Ma nije bola ustasha....to je bio dobri boshnjak....




        ..sve sto je nakaradno je za tebe Bosnjak .
      Nidje veze.

      10-27-2016 22:24 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od vjetar:

        ..ja neznam od kud ljudima da od ustaskih doglavnika ili cetnicki vojvoda danas prave nacionalne heroje kad se zna da su bili u sluzbi okupatora ili nacistickog ustaskog ili cetnickog a svi zajdno su bili u nacistickog okupatra ..
      Pa pitaj dobre boshnje , otadzbinske srbe I za nashu lijepu , kroate.

      10-27-2016 22:25 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od prowler2:

            citat od vjetar:

              citat od prowler2:

            Ma nije bola ustasha....to je bio dobri boshnjak....




          ..sve sto je nakaradno je za tebe Bosnjak .
        Nidje veze.



      ..sto ga onda nazivas Bosnjakom ..sto ga ne nazva Ustasom

      ..odkuda odma da je Bonsnjak

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      10-27-2016 22:27 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od vjetar:

            citat od prowler2:

              citat od vjetar:

                citat od prowler2:

              Ma nije bola ustasha....to je bio dobri boshnjak....




            ..sve sto je nakaradno je za tebe Bosnjak .
          Nidje veze.



        ..sto ga onda nazivas Bosnjakom ..sto ga ne nazva Ustasom

        ..odkuda odma da je Bonsnjak
      Izvini. Nazivam ga Muslimanom od sad pa na ubuduche.

      10-27-2016 22:31 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      green green is a Male
      Super Moderator


      Poruka: 7085
      Location: BiH

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      meni je najveæi crnjak kako na svim moguæim TV i radio stanicama ide ova ilahija i dan-danas za Bajram i sliène prilike. èak je i melodija fina, a tekst srceparajuæi, ima neku emociju.

      a ustvari 20 godina pjevamo i velièamo talijanskog slugu i NDH-ovca

      izvrstan primjer kako smo svi izmanipulisani,


      i kao šlag na tortu u 2016. godini jedna podruèna škola dobije naziv po takvoj osobi.

      jbg, Balkanom vlada fašizam, pa to ti je

        H6GBfExz86o

      ___________________________________________________________________

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane green dana 10-27-2016 u 22:36.

        10-27-2016 22:35 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
        vjetar vjetar is a Male
        moforaja


        Poruka: 13977
        Location: dk

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ..zoves li Drazu Srbinom

        ..zovi ga ustasom .onako kako bi se i on ponosio

        ..jer izrode i zlocince svih naroda je sramota nazivati i srbinom ,bosnjakom ili muslimanom ili hrvatom

        ___________________________________________________________________
        laku vam noc pijuni

        spavajte ko lavovi i ko kraljevi

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 10-27-2016 u 22:35.

        10-27-2016 22:35 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
        pravimostarac
        SexNepoznat

        Poruka: 3132
        Location: Zaluto

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od green:

          Postavljen od strane NDH i ustaša, pa se može reæi da je i sam bio ustaša.


        isto kao i svi doktori i sestre koje su radile u drzavnim bolnicama, ucitelji, profesori, nastavnici, zeljeznicari, masinovodj... i svi drugi drzavni sluzbenici su bili takodje ustase po tvom ..

        ___________________________________________________________________
        Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

        10-27-2016 22:39 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
        prowler2 prowler2 is a Male
        moforaja


        Poruka: 5248
        Location: usa

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od vjetar:

          ..zoves li Drazu Srbinom

          ..zovi ga ustasom .onako kako bi se i on ponosio

          ..jer izrode i zlocince svih naroda je sramota nazivati i srbinom ,bosnjakom ili muslimanom ili hrvatom
        Naravno ali kada se pishe istoriski ili barem onako ljucki...Draza je bio srbin. Tu nema price. To shto je bio pripadnik neke formacije je drugo. Formacija iliti ideoloshka pripadnost je sasvim neshto drugo. Draza je bio srbin u chetnichkim formacijama. Bilo je I Muhameda u istim. Znachi... Muhamed musliman je bio u chetnichkim formacijama , Ili Izet je bio musliman u postrojbama ndh zvanih ustashe. Hasib musliman je bio u prvoj cheti majevichke partizanske brigade. To je sve normalno. Nije normalno za mene ali je itekako normalno sadea u rijecnicima nashih naroda I narodnosti. Tuzno ali je to fakat. Ako nisi shvatio , treba li razloziti?

        10-27-2016 22:44 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
        vjetar vjetar is a Male
        moforaja


        Poruka: 13977
        Location: dk

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ..ako nisu sisrili mrznju i netrplejivost ,ti doktori su lijecili ljude sto je humano ,mashinovodje vozile vozove i sta su drugo mogli

        --mostar je imo Hirurga Mihajlovica koji je bio Drazin doktor pa ga nisu partizani strljeljali ..bio je samo kaznjen sto je pripado cetnickom pokretu jer imo je izbor da bude u Parttizanima a mozda je bio i cetnicki simpatiozer ili je bio u zabludi da se bori za Kralja a kazna mu je bila da odradi kaznu u Mstaru kao doktor hirurg i posle toga je bio slobodan covjek ..neznam tacno koliko je tome doktoru Mihajlovicu bila izrecena kazna drustvenog rada jer Mostar posle rata nije imo Hirurga

        ..pravi mostarac malo je ko bio streljan ako narod nije neko upro prstom u nekoga i ako se nije imalo dokaza ..ne kazem da mozda nije bilo i greshaka u tom sudstvu ili osudama ili ishitreni odluka ,danas su sve ustase i svi cetnici strleljani greskom 13.gif 13.gif malo morgen je moj komentar

        ___________________________________________________________________
        laku vam noc pijuni

        spavajte ko lavovi i ko kraljevi

        broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane vjetar dana 10-27-2016 u 22:58.

        10-27-2016 22:49 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
        prowler2 prowler2 is a Male
        moforaja


        Poruka: 5248
        Location: usa

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od pravimostarac:

              citat od green:

            Postavljen od strane NDH i ustaša, pa se može reæi da je i sam bio ustaša.


          isto kao i svi doktori i sestre koje su radile u drzavnim bolnicama, ucitelji, profesori, nastavnici, zeljeznicari, masinovodj... i svi drugi drzavni sluzbenici su bili takodje ustase po tvom ..
        Ti si izgleda 10 godina star ili??/Naravno da nisu....ali ako su imali uniformu , propovjedali ustashku ideologiju , slagali sa sa istom....naravno da su I inzinjerei, nastavnici I smechari bili ideoloshke ustashe.

        10-27-2016 22:50 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
        prowler2 prowler2 is a Male
        moforaja


        Poruka: 5248
        Location: usa

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Eto vidish vjetre da smo u blizu. 02.gif

        10-27-2016 22:52 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
        Stranica (33): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com