Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » Krompir i jela od krompira » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
trambulin trambulin is a Male
moforaja


Poruka: 2260
Location: mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma jok, bjelku davno posadio, i naletio mi nakav makedonac, a ja imam i jaja domacih, te hajde skuhaj malo bjelke i oma ubaci soli da se nebi vele pjena stvarala a kare on meni oš jaja po makedonski 14.gif
jašta æu 04.gif
skuhali jaja i posuli ih uljem, pobiberili i posolili i onda , kako no se zove 14.gif

a ja, ona crvena paprika, i sa njom posuli, i onda fino prstima uzmeš malo krole i jajeta, onako napravljenog, i u usta................... luda kuæa kako je dobro..........


p.s. udishi jako ako stavish vrelo u usta 13.gif 13.gif 13.gif

___________________________________________________________________
masta umire zadnja

10-10-2008 13:18 trambulin is offline Pregledaj poruke od trambulin Dodaj trambulin u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vid, vidi makedonca ko eto nemamo mi jaja, hehe


Nije ti ta mahnita Tramba...i je sam se vala pozelila ono "naski", te prstima se naumakati.

a djeca mi brate, ha vide da umacem, odmah esgajg nose 28.gif

ne zna to sta znaci naumakati se 07.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

10-10-2008 13:23 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
trambulin trambulin is a Male
moforaja


Poruka: 2260
Location: mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

djemka, majke mi moje, udavili se jeduæ, a sve moje 10.gif

plce makedonac i jede, mislim bilo je tu i malo neke pijanke, ali uradili ja i on posla haos i onda sjeli!!!!


ja ubro kavadjza i pokupio jaja i narezo luka, skuho krompir, a nije bilo vode pa ostali oni mali komadi, prste lizat, i imo sam malo domaceg masla pa i to trehno na tavu,,,,, shta da ti pricam, luda kuæa, navalio da dodjem u skoplje da me izgotivi 19.gif

___________________________________________________________________
masta umire zadnja

10-10-2008 13:28 trambulin is offline Pregledaj poruke od trambulin Dodaj trambulin u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sve je to odlicno, zivota mi..
vjerujem ti, kako ne bi, eto sve svoje i taze...kud ces bolje...a jos ako se drustvo i ugodna atmosfera napravi, nema onda da fali..nije sve ni u soecijalitetima...spontano je najbolje

probacu ja ovo Tramba, samo ne moze biti ugodno ako ambijent nije za toga....dome moj slatki dome 32.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

10-10-2008 13:39 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Mostarka83 Mostarka83 is a Female
Legally Blonde




Poruka: 3490
Location: U Cernici

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja najvise volim ono u zimi, sveki donese onih suhih paprika i to ljutih pa obarimo krompir napravimo pire, u jedan tanjir izdrobimo saransaka i paprika onako sitno pa dodamo onom pireu, pa odozgo malo vruceg ulja....ma da prste izlizesh.

___________________________________________________________________
JaMojaTi.gif

10-10-2008 22:06 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
Aleksandra Aleksandra is a Female
moforaja




Poruka: 10251
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od trambulin:

    djemka, majke mi moje, udavili se jeduæ, a sve moje 10.gif

    plce makedonac i jede, mislim bilo je tu i malo neke pijanke, ali uradili ja i on posla haos i onda sjeli!!!!


    ja ubro kavadjza i pokupio jaja i narezo luka, skuho krompir, a nije bilo vode pa ostali oni mali komadi, prste lizat, i imo sam malo domaceg masla pa i to trehno na tavu,,,,, shta da ti pricam, luda kuæa, navalio da dodjem u skoplje da me izgotivi 19.gif


tramba kao da mi se opet javljaju neka osjecanja 17.gif 17.gif 17.gif 27.gif 27.gif 13.gif 13.gif 13.gif

___________________________________________________________________






          10-11-2008 21:32 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
          Carmela Carmela is a Female
          vjeciti optimist




          Poruka: 7602
          Location: ja nisam odavle

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od trambulin:

            ma jok, bjelku davno posadio, i naletio mi nakav makedonac, a ja imam i jaja domacih, te hajde skuhaj malo bjelke i oma ubaci soli da se nebi vele pjena stvarala a kare on meni oš jaja po makedonski 14.gif
            jašta æu 04.gif
            skuhali jaja i posuli ih uljem, pobiberili i posolili i onda , kako no se zove 14.gif

            a ja, ona crvena paprika, i sa njom posuli, i onda fino prstima uzmeš malo krole i jajeta, onako napravljenog, i u usta................... luda kuæa kako je dobro..........


            p.s. udishi jako ako stavish vrelo u usta 13.gif 13.gif 13.gif


          30.gif a fešte kod tebe 13.gif 04.gif

          ___________________________________________________________________

            Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

          10-11-2008 22:45 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
          GRICKO GRICKO is a Female
          bice nesto od mene




          Poruka: 438
          Location: tu negdje

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          13.gif ja ogladnila sa vama

          ___________________________________________________________________
          ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez

          11-28-2008 15:50 GRICKO is offline Pregledaj poruke od GRICKO Dodaj GRICKO u listu prijatelja
          tweetymo tweetymo is a Female
          moforaja




          Poruka: 3089
          Location: dvica kruzno oko hita

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          e haj kad ste vec kod krompira
          zanima me vi sto ste u americi jeste li probali onaj slatki krompir i valja li to cudo ista i kako se priprema

          ___________________________________________________________________
          Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

          11-28-2008 16:29 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
          funkyg funkyg is a Female
          bazencic




          Poruka: 4040
          Location: starMo-Vela havle

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Evo taman jela krompir tj riza i krompir po tome batacica stara naredala i pekla tu u sporetu na drva,aaaaaaaaaaaaaa oca mi ko stoka sam se nazderala

          ___________________________________________________________________



              11-28-2008 16:34 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
              GRICKO GRICKO is a Female
              bice nesto od mene




              Poruka: 438
              Location: tu negdje

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od funkyg:

                Evo taman jela krompir tj riza i krompir po tome batacica stara naredala i pekla tu u sporetu na drva,aaaaaaaaaaaaaa oca mi ko stoka sam se nazderala


              blago ti se
              ja na poslu i crko od gladi
              26.gif

              ___________________________________________________________________
              ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez

              11-28-2008 16:37 GRICKO is offline Pregledaj poruke od GRICKO Dodaj GRICKO u listu prijatelja
              tweetymo tweetymo is a Female
              moforaja




              Poruka: 3089
              Location: dvica kruzno oko hita

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od funkyg:

                Evo taman jela krompir tj riza i krompir po tome batacica stara naredala i pekla tu u sporetu na drva,aaaaaaaaaaaaaa oca mi ko stoka sam se nazderala

              jao neka voda mi na usta podje
              nalet te brate bilo

              ___________________________________________________________________
              Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

              11-28-2008 16:39 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
              GRICKO GRICKO is a Female
              bice nesto od mene




              Poruka: 438
              Location: tu negdje

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od tweetymo:

                    citat od funkyg:

                  Evo taman jela krompir tj riza i krompir po tome batacica stara naredala i pekla tu u sporetu na drva,aaaaaaaaaaaaaa oca mi ko stoka sam se nazderala

                jao neka voda mi na usta podje
                nalet te brate bilo


              ama bas nek si joj rekla 13.gif

              ___________________________________________________________________
              ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez

              11-28-2008 16:42 GRICKO is offline Pregledaj poruke od GRICKO Dodaj GRICKO u listu prijatelja
              funkyg funkyg is a Female
              bazencic




              Poruka: 4040
              Location: starMo-Vela havle

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od tweetymo:

                    citat od funkyg:

                  Evo taman jela krompir tj riza i krompir po tome batacica stara naredala i pekla tu u sporetu na drva,aaaaaaaaaaaaaa oca mi ko stoka sam se nazderala

                jao neka voda mi na usta podje
                nalet te brate bilo


              Mama zna sta njena djeca vole,jebi ga Gricko rado bi ti ja prebacila porciju,ali ohladit ce se do tad.

              ___________________________________________________________________



                  11-28-2008 16:52 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
                  GRICKO GRICKO is a Female
                  bice nesto od mene




                  Poruka: 438
                  Location: tu negdje

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od funkyg:

                        citat od tweetymo:

                          citat od funkyg:

                        Evo taman jela krompir tj riza i krompir po tome batacica stara naredala i pekla tu u sporetu na drva,aaaaaaaaaaaaaa oca mi ko stoka sam se nazderala

                      jao neka voda mi na usta podje
                      nalet te brate bilo


                    Mama zna sta njena djeca vole,jebi ga Gricko rado bi ti ja prebacila porciju,ali ohladit ce se do tad.

                  evo na sta si me natjerala

                  poslala sam kolegu po sendvic evo ga jedem crko od gladi 24.gif

                  ___________________________________________________________________
                  ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez

                  11-28-2008 17:14 GRICKO is offline Pregledaj poruke od GRICKO Dodaj GRICKO u listu prijatelja
                  pasha pasha is a Male
                  Super Moderator




                  Poruka: 9495
                  Location: uh jebo te

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Zbog neznanja krompir obièno jedemo na najnezdraviji moguæi naèin [Zdravlje]
                  Krompir, najomiljenija gomoljasta biljka, sadrži ugljikohidrate koji organizam brzo opskrbljuju energijom. Krompir je postao temelj prehrane velikog broja ljudi, no problem je što ga prevelik broj ljudi priprema na najnezdraviji naèin.


                  Oduzmete li masne i slane dodatke, krumpir je zapravo izuzetan izvor zdravih sastojaka. Ima malo kalorija, posebno je dobar izvor vitamina B6, vitamina C, bakra, kalija i mangana, te je pun vlakana. Dakle, namirnica koja pridonosi zaštiti krvnih žila i djeluje protiv raka. Idealno bi bilo kuhati ga te zaèiniti solju i maslinovim uljem ili maslacem. Nije nezdrav ni peèen u peænici ako ga previše ne zamastite, piše Magazin.hr.

                  Nepotrebno na lošem glasu zbog škroba
                  Reputacija krompira kao zdrave namirnice ugrožena je zbog velikog udjela ugljikohidrata i bijelog škroba. No, nove analitièke metode pokazuju malo drugaèiju sliku. Primjerice genetièar Roy Navarre je identificirao 60 razlièitih oblika fitohemikalija i vitamina u krompiru, stoji u studiji Phytochemical Profilers Investigate Potato Benefits iz 2007. Neki nutricionisti tvrde da su ovi sastojci jednako moæni kao i oni zbog kojih su slavu stekli brokula, špinat i prokulice, tj. da štite od kardiovaskularnih bolesti, respiratornih problema i nekih tumora.

                  Snižava povišen pritisak
                  Tim prof. Navarre uoèio je da krompir sadrži i visok nivo kukoamina. Ove molekule su posebno važne jer imaju potencijal za snižavanje krvnog pritiska. Isti sastojak je do sada pronaðen u paradajzu te u biljci Lycium chinense, tj. goji bobicama. Koru ove biljke kineski travari koriste stoljeæima za izradu posebne ljekovite infuzije. Nove metode analize modernoj znanosti omoguæavaju otkrivanje stotina neoèekivanih sastojaka koji se nalaze u nekoj biljci.

                  Vitamin B6 – izgradnja æelija
                  Ako bismo gledali visoku koncentraciju vitamina B6 – šolja peèenog krumpira sadrži 21% dnevnih potreba – krompiri bi i samo zbog toga trebali biti uvršteni meðu za zdravlje vrijedne namirnice. Vitamin B6 je ukljuèen u više od 100 enzimskih reakcija. Enzimi su proteini koji pomažu odvijanje hemijskih reakcija, pa je vitamin B6 potreban gotovo posvuda u tijelu.

                  Mnogi graðevni blokovi proteina, a to su aminokiseline, zahtijevaju B6 za sintezu. Zbog toga je vitamin B6 bitan za formiranje gotovo svih novih æelija u tijelu. Stvaranje hema (protein naših crvenih krvnih stanica) i fosfolipida (komponente staniène membrane koje omoguæuju razmjenu poruka izmeðu stanica) takoðer ovise o vitaminu B6.

                  Vitamin B6 – æelije mozga i aktivnost živèanog sistema
                  Vitamin B6 ima brojne uloge u našem živèanom sistemu, a mnoge ukljuèuju neurološke aktivnosti moždanih æelija. B6 je potreban za stvaranje amina, vrsta molekule ili neurotransmitera potrebnog za prijenos poruke iz jednog živca na sljedeæi. Neki od neurotransmitera koji zahtijevaju vitamin B6 su serotonin, èiji je nedostatak povezan s depresijom, melatonin, hormon potreban za dobar noæni san, epinefrin i norepinefrin, hormoni koji nam pomažu nositi se sa stresom, te GABA, koji je potreban za normalno funkcioniranje mozga.

                  Vitamin B6 – protiv raka i zaštitnik krvotoka
                  Vitamin B6 igra i važnu ulogu u metilaciji, hemijskom procesu u kojem se metilne skupine prenose iz jedne molekule na drugu. Mnogi bitni hemijski procesi u tijelu nisu moguæi bez metilacije, naprimjer geni se mogu ukljuèiti i iskljuèiti na taj naèin. To je posebno važno u prevenciji raka. Drugi naèin na koji metilacija pomaže sprijeèiti rak je ‘lijepljenje’ metilnih skupina na otrovne tvari kako bi one bile manje toksiène, èime se potièe njihovo izbacivanje iz tijela.

                  Metilacija je važna i za zdravlje kardiovaskularnog sistema jer mijenja potencijalno opasne molekule pod nazivom homocisteine u benigne tvari. Buduæi da homocistein može direktno oštetiti stijenke krvnih žila, uvelike poveæava progresiju ateroskleroze, a visok nivo homocisteina povezan je sa znaèajno poveæanim rizikom za srèani i moždani udar. Namirnice bogate vitaminom B6, poput krompira, mogu pomoæi zadržati nizak nivo homocisteina. Osim toga, prehrana bogata namirnicama koje obiluju vitaminom B6 povezana je s ukupno nižom stopom srèanih bolesti.

                  Vlakna u kori
                  Jedan peèeni krumpir æe vam pružiti 11,7% dnevne vrijednosti potrebnih vlakana, ali zapamtite, vlakna u krumpiru su uglavnom u kori. Ako želite sniziti holesterol i rizik od raka debelog crijeva, treba vam podrška vlakana.

                  Vitamin B6 – bolja kondicija
                  Vitamin B6 je potreban i za razgradnju glikogena, oblika šeæera pospremljenog u æelijama mišiæa i jetre. Zbog toga je ovaj vitamin kljuèan za izdržljivost tijekom vježbanja.

                  ___________________________________________________________________

                    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
                  Oscar Wilde

                  08-06-2013 16:39 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
                  Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com