Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Mostarci-mostarke 2 Votes - Average Rating: 5.002 Votes - Average Rating: 5.002 Votes - Average Rating: 5.002 Votes - Average Rating: 5.002 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (20): « prva ... « prethodna 14 15 16 [17] 18 19 20 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Plastic Plastic is a Male
moforaja


Poruka: 2528
Location: space

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice



Matura bez Mustafe Komadine

In memoriam: Mustafa-Braco Komadina (1935.-2005.)

Mustafa-Braco KomadinaMustafa-Braco Komadina bio je jedini muški potomak legendarnog gradonaèelnika Mostara Mujage Komadine. Od šest Mujaginih sinova sudbina je htjela da se uz dvije unuke rodi samo jedan unuk Mustafa-Braco.

Osim studentskog boravka u Sarajevu, gdje je studirao romanistiku – francuski jezik a potom pravo, èitav život proveo je u Mostaru. Uz roditeljski krug, te porodièno okruženje: suprugu, djecu, unuèad i zetove, najveæi krug u društvenoj komunikaciji predstavljali su mu školski drugovi iz Realne gimnazije u Mostaru. To druženje koje se nastavilo i trajalo do 12. aprila ove godine bilo je dio šire porodice, jer je Braco govorio: ”Mi smo braæa i sestre”. Evo dva mjeseca pred jubilarnu pedesetu godišnjicu mature ostajemo bez njega. Èovjek snuje a Bog odreðuje!

Braco je bio kreativan, neformalan, tipièan graðanski slobodnjak. Sve duhovne i kulturne aktivnosti bile su mu bliske. Prvi i najvruæi interes pokazivao je prema filmu. Pratio je i analizirao svu tada nam pristupaènu filmsku literaturu. Redovno je ureðivao rubriku ”Film” u tada popularnom listu ”Mlada Hercegovina”. Napisi su mu bili sadržajni, vrlo struèni i koncipirali stanje filmske umjetnosti u svijetu. Zanatski se bavio projekcijom filmova. U kuæi nas iskupljao i pravio filmske predstave. Imao je smisla i za kritièko pisanje i glumu. Pisao je kraæe pozorišne i filmske kritike, te pratio sva kulturna zbivanja u Mostaru, koja su bila, u ono vrijeme vrlo brojna. Aktivno je igrao u ”Amaterskom omladinskom pozorištu” koje je djelovalo u zgradi Djeèje biblioteke. Uz Dragu Miletiæa bio je temeljiti poznavalac grada, njegove prošlosti. Ako je neko zaboravio gdje je šta bilo, Braco je bio tu da objasni.

Aktivni dio radnog vijeka proveo je u Medicinskom centru ”Dr. Safet Mujiæ” u Informativnoj službi, gdje je pravio statistike za potrebe javnog zdravstva, a ujedno je ureðivao ”Glasnik Medicinsko centra”, gdje je napisima, posebno iz prošlosti zdravstva, iskazivao svoju kreativnost i znanje.

Rat i bolest koja se podmuklo uvlaèila sa više strana nisu bili razlog samo za vlastitu brigu nego je Braco imao snage i ljubavi da brine o svima nama, o svom Mostaru i njegovim ljudima bez obzira na vjeru i naciju. Ono što je za Bracu bio standard, to su objektivnost i hrabrost da javno reagira, ukaže, kritikuje, ako treba i da napadne. Nije imao straha od moænika najnovije istorije i da im kaže u lice šta misli. Kažu da mu je i dedo Mujaga bio takav.

Svi mi, njegovi prijatelji, brojni školski drugovi, ostajemo oslabljeni bez njega a svi njegovi najbliži: sestra Nada, supruga Fatima, kæerke Sunèica i Zehra, unuci, zetovi, ostaju bez dragog oca i prijatelja.

Neka je trajna uspomena i rahmet našem drugu i prijatelju Braci Komadini!

06-17-2009 01:16 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
R2-D2 R2-D2 is a Male
BUKACHAAAAA


Poruka: 5594
Location: La La Land

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Eh sad...
Mogao bih ja o svome ocu da vam ispricam pricu al necem...
Toliko toga je uradio za grad Mostar...Od pravljenja Hita do osnovanja Apra i Velmosa.
Do ulaganja u infrastrukturu grada i stavljanja Mostara na ekonomsku mapu Evrope...

___________________________________________________________________
I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
Sha-Shi is my name..and off course,

    I do piss excellence in the morning..

06-17-2009 04:47 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
Plastic Plastic is a Male
moforaja


Poruka: 2528
Location: space

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od R2-D2:

    Eh sad...
    Mogao bih ja o svome ocu da vam ispricam pricu al necem...
    Toliko toga je uradio za grad Mostar...Od pravljenja Hita do osnovanja Apra i Velmosa.
    Do ulaganja u infrastrukturu grada i stavljanja Mostara na ekonomsku mapu Evrope...


Rahmet mu dusi! 33.gif

06-17-2009 12:34 Plastic is offline Posalji email za Plastic Pregledaj poruke od Plastic Dodaj Plastic u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od R2-D2:

    Eh sad...
    Mogao bih ja o svome ocu da vam ispricam pricu al necem...
    Toliko toga je uradio za grad Mostar...Od pravljenja Hita do osnovanja Apra i Velmosa.
    Do ulaganja u infrastrukturu grada i stavljanja Mostara na ekonomsku mapu Evrope...


Zasto ne ispricati pricu , moj Robi...
zasluzan je spomena, kao i svi koji su grad cinili gradom i radili za dobrobit svoga grada....sve je ovo istorija..sve treba biti zapisano...ne dati samo ovoj blizoj nesretnoj proslosti, da patinom prekrije zivot koji je postojao mnogo ranije.

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

06-17-2009 15:33 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
sara sara is a Female
moforaja




Poruka: 5281
Location: bogu za ledjima

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od R2-D2:

    Eh sad...
    Mogao bih ja o svome ocu da vam ispricam pricu al necem...
    Toliko toga je uradio za grad Mostar...Od pravljenja Hita do osnovanja Apra i Velmosa.
    Do ulaganja u infrastrukturu grada i stavljanja Mostara na ekonomsku mapu Evrope...



Rahmet mu dusi 33.gif

Da i treba ispricat jer to su nase legende ,koji su dizali grad ,i uvodili u civilizaciju. 10.gif 33.gif

___________________________________________________________________
Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

06-17-2009 17:03 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
Custa Custa is a Male
avenija kruzno




Poruka: 109
Location: boston

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od R2-D2:

    Eh sad...
    Mogao bih ja o svome ocu da vam ispricam pricu al necem...
    Toliko toga je uradio za grad Mostar...Od pravljenja Hita do osnovanja Apra i Velmosa.
    Do ulaganja u infrastrukturu grada i stavljanja Mostara na ekonomsku mapu Evrope...



Pa zbog takvih ljudi i postoji ova tema. Hajde de, pocni 10.gif

06-20-2009 15:49 Custa is offline Pregledaj poruke od Custa Dodaj Custa u listu prijatelja
Sevels Sevels is a Male
moderator tra-la-la




Poruka: 6554
Location: Cernica-Mo-London

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sad nadjoh Braco nek ti je rahmet dusi i laka zemlja 33.gif
Plastik iskreno saucesce 33.gif

___________________________________________________________________
volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
"Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

06-20-2009 18:05 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Da malo ozivimo ovu lijepu temu..

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

11-09-2009 14:19 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Ricina Ricina is a Male
raja




Poruka: 1689
Location: Predaleko od Mostara

Dobra vremena Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prije, dok je Mostar bio carsija, bilo je dosta uglednih mostaraca koji su se pitali nesto..Pocev od Komadine, pa Bijedica, Jole, Sule Repca, i ostalih pravih mostaraca...
Cesto se mijesa pojam "pravi mostarac " i "mostarac". Za mene je "pravi mostarac" koji zivi u Mostaru i voli ga najvise na svijetu. Ulaze svu svoju energiju, vrijeme a boga mi i pare u nesto sto nece biti samo njegova korist nego svim mostarcima. To se ne radi da postanes i ostanes popularan kao neko ko je nesto napravio..nego da te se ljudi sjete po dobru a ne po zlu i da to nasljedje ostavis svojim potomcima..Sad "pravi mostarac" ima i mjesto van Mostara igrom slucaja poslije rata.
E sad ..."mostarac" je po meni neko ko stanuje u Mostaru...Toga nazalost ima i previse danas tako da su skoro svi "mostarci"... Dovoljno je proci ulicom a posebno Fejicevom pa da vidis koliko ima "pravih mostaraca".
Jesenas sam sjedio kod "Muje trovaca".. Srcem kapucino i posmatram "gedze" kako gaze ulicom prema "pijaci"...Iza mene sjede dva momka i vidim da imaju naglasak Mostara... Onako usput , nakon jedne pauze u njihovom razgovoru, okrenuh se i upitah..." Momci...ja nisam iz Mostara..moze jedno pitanje ?"..
Pogledase me.."Moze"..odgovori jedan .
"Sto se ova ulica zove Fejiceva?"...upitah kao slucajno. Pogledali su se i jedan odgovori :" To je po jednom Fejicu koji je bio zasluzan u Mostaru"..odgovori kao iz topa..
Pogledao sam ga i rekoh "Fino je kada mladja generacija zna dosta o Mostaru. Jesi li pravi Mostarac ?"..nastavih..
"Jasta .."..rece..
Zahvalio sam im se na odgovoru i okrenuh se...Nisam imao vise pitanja.. Nastavio sam posmatrati ljude koji prolaze..Sve mladji, do duse pa naidje koji poznat i to mostarac...

E jadna nam majka.....Nema vise Fazle na korzu u trafici "Dje si buraz, sta ima ?", nema ni Ome Batlaka, Habibe,Isme i Franje na Rondou...a nema ni Rondoa ..
Ne znam sta da vam kazem...

___________________________________________________________________
"Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Ricina dana 11-09-2009 u 17:02.

11-09-2009 16:00 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Da obnovimo ovu lijepu temu..zaista je vrijedna citanja 10.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

12-13-2009 13:47 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5943
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

........hajmo malo mostarit o Fejiæevoj :

ime ulice datira iz perioda nakon drugog svjetskog rata i vezano je za braæu Fejiæ, koji su porijeklom iz ove ulice, a poginuli su kao borci u borbi protiv fašizma. Ulica je imala funkciju da poveže mahale koje su se razvijale sjeverno od èaršije, izmeðu Glavne ulice i rijeke Neretve.

Nastajala je kao spona izmeðu starog grada (èaršije) i stambenih èetvrti (mahala), sjeverno od starog grada, jer tadašnja tradicija i kultura nije poznavala kult ulice kao pješaèke zone, u kojoj ljudi mogu i boraviti. No dolaskom Austro-Ugarske, ova vizija se mijenja. Fejiæeva postaje sve važnija u urbanoj strukturi grada. Na urbanistièkoj mapi grada, možemo vidjeti, da postoje tri osnovna pravca koja èine jezgro grada. To je pravac Rondo - Musala, Rondo - Stari grad i Musala - Stari grad. Rondo - Musala i Rondo - Stari grad su velikim dijelom definirani, funkcijom i izgraðenim odnosno neizgraðenim površinama. Pravac Musala-Stari grad, odnosno Fejiæeva, je ratnim dejstvima pretrpjela velika ošteæenja, a individualnim rješenjima, nakon rata, devastacija je nastavljena. Danas smo u situaciji da je jedna i jedina pješaèka zona u gradu ’nièija zemlja’, gdje spektar mišljenja i želja, postaje spektar boja, koje blijesak sunca i refleksija krša ne razumiju!

... Ako i proðe Fejiæa ulicom
Ona neæe znati da si to ti
I ti neæeš znati da je to ona
Jer vas dvoje odavno više ne postojite
Kao ni Fejiæa ulica u Mostaru
Kojom evo sada koraèaju djevojèice i djeèaci
I novim govorom ispunjavaju bolno razmaknut prostor #

Generacije Mostaraca, rasle su u ovoj ulici. Mnogi se sjeæaju najljepših trenutaka svog života, baš iz ove ulice. Teško je gledati ovaj ’bolno razmaknuti prostor’, koji veæ odavno nije samo fizièka komunikacija, veæ prostor koji ljudima daje moguænost uspostavljanja meðusobne komunikacije. Iz tog razloga ulica ima veliki znaèaj u društvenom životu èovjeka.

# ”BEHAR” èasopis za kulturu i društvena pitanja, godina IX, broj 46, Zagreb, I-II 2000., str. 4, Safet Sariæ ”Fejiæa ulica”.

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

12-13-2009 15:24 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dr. Pirija: Danas su puna usta nasim ali isvijetskim strcnjacima odrzivog razvoja, kao to je neko svjetsko otkrice nepoznato na nasim prostora i mi to sada uvozimo u tranziciji sa zapada. Jos 1958 godine poljorivredno indstrijski kombinat "Hepok" u Mostaru je zasnovan na takvom konceptu. Pogledate zastitni znak Hepoka to su dvojica muskaravca koja nose veliki grozd grozdja izmedju sebe. To su ona dvojica iz biblijskog mita koje Mojsije salje u obecanu zemlju prije plemena. Pleme koje je pratilo Mojsija do obecane zemlje se pocelo buniti nevjerujuci da uopste ta zemlja postoji. Eto oni se pojavljuj u tom mitu sa velikm grozdom donesenim upravo iz te obecane zemlje.

Mi smo Hepokom htjeli u Hercegovini stvoriti obecanu zemlju. Htjeli smo izvuci ljude iz neimastne, htijeli smo ih zadrzati na njihovim ognjistima i upravo tu im napraviti obecanu zemlju. Tu smo traziti zlato u njihovim rukama na njhovoj zemlji a ne da po svijetu u bescenje prodaju svoj znoj. Mi smo na neplodnim zemljistima startovali sa projektom Hepoka. To je zemljiste bilo u drzavnoj svojini i mi smo na tom devastiranom skoro napustenom zemljistu, zemljistu na kom je bila sljunkara dobili plodnu zemlju. Tu smo nastojali podici plantaze, vinarije i od naslijedjenih autohtonih vrsta grozdja Zilavke i Blatine napraviti industriju. Da bi dobili kredite morali smo imati zemljiste i dovoljan broj cokota. Kao bazu za vinograde mi smo podigli farmu krava. Tako je jedna krava davala djubrivo za jedan hektar plodnog tla. I mi smo to i napisali upravo tako u programu Hepoka: "Treba Hercegovini vratiti zelne pejzaze koje je covjek svojom nerazumnom eksplatacijom unistio i devastirao tla ostavljajuci generacijama koje dolaze go skelet."

To smo mogli uciniti vodom, prirodnim djubrovima i izborom onih vrsta grozdja od kog cemo praviti kvalitetno vino za svjetsko trziste a sebi profit i garantovati razvoj cijele regije. Trebalo je uspostaviti biolosku ravnotezu na tom postoru, to je bio sistem. Trebalo je povezati: tlo, vodu, krave, vinariju, staklenike, novi tip radnicke klase ... Poremecaj jedne od ovih karika znacilo je raspad sistema. Eto to je taj odrzivi razvoj koji smo mi tada startali u Mostaru kao svojevrsno tehnolosko i razvojno cudo.

Nasa tragedija je bila u tome da tadasnji sistem nije podrzavao takav ravoj ni Hercegovine ali ni Bosne.

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

12-13-2009 21:59 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pirija: Hepok je nastao preduzimljivoscu pojedinaca, njegova imovina preko 65% posto u 1967 bila je imovina radnika koji su ga i stvoli. Dzan Karlo Paljeti sekretar Komunisticke partije Italije i ja smo radili u Pocitelju 1967 god. nacrt statuta o pretvaranju Hepoka u dionicarsko drustvo. Trebalo je da imovina Hepoka iz dustvenog vlasnistva predje u dionicarsko dustvo. Naime Reformom 1965 trebalo je ukinuti druzavno vlasnistvo kao instrument velikosrpske hegmonisticke politike (to je bila i politika kralja Aleksadra). Pod terminom drustveno vlasnistvo prikrivala se sustina a to je vlasnistvo radnicke klase. Sta to znaci na primjeru Agrokomerca. Kad sam 1989 godine potpisao imovnu Agrokomerca da bi sanirao preduzece (postupkom aderacije = prodaja dijela eretnina za gotv novac) ustanovio sam da je 60 imovine vlasnistvo radnika istog tog predzeca. Naimje jedna tekstila fabrika koja je pocela sa krojackom zadrugom u kojoj je radilo 9 radnika. Oni su digli kredit i napravili fabriku kredit su uredno vratili i otkud sad ta tvornica da bude drustvea, ili drzavna !?

Drzava je drzala duhan, zeljeznice, poste i sl. a sve stalo je pravljeno licnim odricanjem samih radnika. Pored radnika vlasnici su bili i gradjani koji su samodoprinosima gradili vodovode, telefonske cetrale, podizali skole, oporavljali podrucja poslije zemljotresa i sl. Vlasnik tih sredstava, posredstvom minlog rada je radicka klasa i gradjanin ove zemlje bez nacionalnih i vjersih odrednica.

Ko sad ima pravo da to nacionalizuje odnosno privatizira odnosno dokaptalizira!? Ili veci dio stamenog fonda radjen je iz doprinosa radnika. I tu se zna vlasnik samo to treba proknjiziti. Samoupravljanje, takvo kavo je bilo, bilo je prelana faza ka dionicarskom sistemu, odnosno konvergentnom ekonomskom sistemu. U Americi i Egleskoj 85% imovine u privredi pripada tipu preduzeca koja se zovu pablik kompani = javne kopanije u kojim su vlasnici dionicari, bake i sl.

Primjera radi fakultet u Norveskoj nije samo obrazovna vec i komercijalna ustanova ci su akcionar i velike kompanije ali sam fakultet je dionicar mnogim kompanijama. 1985, neznajuci za taj model napisao sam projekat za Centar bitehnickih nauka na Butmiru koji bi radio na tom pricip, to je tad bila utpija ali i posebno sad.

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

12-13-2009 22:01 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nastavak

Pirija: Razracun sa Hepokom je poceo sa pisanom primjedbom na lokaciju Aluminijskog kombinata koju sam ja potpisao a sadrzala je 7 stranica. Ja sam pozivajuci se na najveca svjetska iskustva u oblasti aluminijskih kombinata i njihovih stetnih posljedica na okolinu kao direktor Hepoka ustao u zastitu krava, breskvi, vinove loze, stakla, ljudi na prostoru Mostara, Hercegovine. Ustao u zastitu onih kojm ce poceti da opada kosa, da se lome kosti i sl. Udaljenost farme krava Hepoka od Aluminijskog kombinata je bila svega 800 metara. Moja primjedba je bila na lokaciju tako prljave i stetne tehnologije i stetne indstrije koja je trebalo da unisti nasu obecanu zemlju.

1970 godine na svecanoj sjednici opstine Mostar imaju dvije tacke. Prva je o dodjeli priznanja zaslznim, medju kojim sam i ja. Druga tacka je podizanje kamena temljca Aluminijskom kombinatu. Predsjednik opstine poslije idilicne slike Hercegovine u narednom periodu osloncem na aluminijski kombinat, kaze: "A jedini covjek koji se protivi tom procvjetu je Osman Pirija. I taj neprijateljski cin nije samo verbalni vec i pisani koji je poslao u opstinu na 7 kucanih stranica."

Kasnije u prolazu Vlado Segrt ne vidi mene a ja slusam kako pita predsjednika opstine: "Zasto ne sklonite tog Piriju?" Da bi petnaest godina kasnije isti taj Segrt trazio da sjedim pored njega na nekakvoj svecanosti zato sto sam jedino ja ustao u zastitu Mostara i Hercegovine od nesrece aluminijskog kombinata. Eto to je taj mehanizam vladanja i princip "uvjek biti na pravoj strani".

Da bi se instalirao aliminijski kombinat tada, trebalo je zaustaviti i unistiti Hepok. Hepokov institut o kontroli zagadenja je unisten tako sto mu je to pravo kontrole oduzeto a dato Aluminijskom kombinatu. Tako je zagadjivac postao i kontrlor zagadjenja.

Poslije izgradnje aluminijskog kombinata niko vise nije mogao koristiti nizvodno vodu rijke Nereve. Zastavljen je razvoj citavog regiona. Praveci bilas voda na ovom podrucju ustanovljavam da opstina ima 126 000 stanovnika. 9600 KW energije po stanovniku. Ali je problem sto je 90% te energije koristio aluminijski kombinet. Taj luksuz elektrolize sebi mogu piustiti samo visoko razvijen drzave koje neznaju sta ce sa elektricnom enerijom poput Norveske. Tada ali i danas svi planovi ozivljavanja Podvelzja i Hercegovine su neodvojivi do dvije tvari: vode i elektricne energije. Da bi izvukli vodu na visinu trebaju nam pumpe a njih pokrece elektricna energija a da bi vratili zivot treba nam voda. I to je kljuc razvoja ovo kraja i ranije a i sada. I svakako da se eliminisu zagadjivaci tako sto ce postovati pincipe koristenja ekoloski dozvoljene tehnologije koja ne zagadjuje vazduh, vodu ili zemljiste.

O politickim pretpostavkama danas ovaj put ne zelim da govorim.

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

12-13-2009 22:05 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
kmosst kmosst is a Male
bice nesto od mene


Poruka: 406
Location: germany

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hercegovina, kakva je trebala biti?
Uspomena na velikog vizionara
Sa Osmano Pirijom nisam bio cesto u kontaktu. Nenad mi je bio kolega iz studentskih dana, saradjivali smo godinama kroz struku, a zblizila nas je zajednicka aktivnost u ratu, odradili smo zajedno nekoliko projekata iz struke, za ratom poruseni i devastirani Mostar. U sjecanju mi je ostao jedan susret u njihovoj kuci u Komarnoj u ljeto '92, kad je u Mostaru grmilo. Nenad i ja smo bili na putu za Split, u Koncar, pa navratili. Poranili smo iz Mostara prije zore. Preko Zovnice, Kozice, Miljkovica, pa na Cule, Krusevo, onda preko Citluka i Ljubuskog u Hrvatsku. Nura nam napravila dorucak, jaja na tavi, popismo kahvu. Osman cita stampu. Upita kuda cemo. Rekosmo. E moji momci, ovo sto se sad desava nece biti gotovo ni za dvadeset godina. Ta recenica me prati i dan danas. Tada ‘92 pomislio sam, e moj Osmane, pa zar do 2012. Tada mi to bjese toliko daleko. Nezamislivo. Jer toga dana trebalo je otici u Koncar u Split, ugovoriti isporuku neke opreme i ponovo se do uvecer, do policijskog sata u 20:00 vratiti u Mostar. A Mostar je tog vakta bio kazan u koji se dnevno sasipalo na hiljade granata. Nismo znali hocemo li po povratku u Mostar uopste ostati zivi..
…Trebace za ovo i vise od dvadeset godina...
To mi odzvanja u usima evo i ove 2009 koja je na izmaku, a citam jutros, kao Bosna i Hercegovina bi trebala…da, trebala bi u EU 2014. Zato sam se i sjetio ovog Osmanovog…i vise od dvadeset godina…Bio je vizionar u svakoj situaciji, pa i u ovoj ratnoj. Vizionar, kakvih zadugo nece biti ni u Hercegovini, ni u Bosni I Hercegovini. Htjeo je od Hercegovine napraviti Kaliforniju. Na tom putu, cesto mu je podapinjano i postavljano kamenje i trnje na put. Ali on jednostavno nije dao da se trijebi kamen iz siromasne hercegovacke zemlje. Ako istrijebis kamen, odnijece vjetar zemlju, imao bi obicaj reci. Ali nam je zato grozdje nicalo iz kamena. Zilavka I Blatina. A iza njega, u njegovom privatnom vlasnistvu ostade samo titula dr. nauka. Ni vile, ni imanja, ni zgrada, ni firmi. On nije bio od onih koji jamljaju…
Smail Spago

12-15-2009 19:02 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8019
pokretac teme Thread Started by denani

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice






      RrVLoJq83hU&feature=related

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    12-23-2009 16:37 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    mami mami is a Female
    raja




    Poruka: 1377
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Prelijepo! 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    25.gif

    12-23-2009 16:58 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
    ria ria is a Female
    miss foruma 2010




    Poruka: 3067
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    .

    ___________________________________________________________________
    girl_ahaa.gif

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane ria dana 01-16-2010 u 00:50.

    01-16-2010 00:49 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
    gizenga57 gizenga57 is a Male
    samo sto nisam




    Poruka: 1099
    Location: nederland

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    POGLEDAJTE
    ISTINSKE VELICINE MOSTARSKE VALE
    u cvjetnoj avliji

      http://cvjetnaavlija2.yolasite.com/isinske-velicine-mostarske-vale.php

    ___________________________________________________________________
    ne boj se ziivota s tobom je raja
    ne boj se smrti idi do kraja

    01-16-2010 10:17 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    obnavljanje super teme

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    01-29-2010 19:24 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Stranica (20): « prva ... « prethodna 14 15 16 [17] 18 19 20 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com