Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Samoposluga i moje komsije oko nje » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8040

Samoposluga i moje komsije oko nje Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Samoposluga i moje komsije oko nje

Zid samoposluge isaran nasim imenima … nacrtan gol krecom … tu smo penale izvodili … po zidu mali milion rupa,rupe smo busili da bi lakse eurokreme dodavali kad smo u “pohode” isli … sa te strane si se mogao lako popeti na magacin i na krov samoposluge … tu smo rutu koristili kada smo trebe,nase trebe komsince vizali, po noci, lezi na krov samoposluge i gledaj … Djeno doktor moze o ovome knjigu napisati, … s druge strane vrata od magacina … prvo su bila drvena vrata, poslije zeljezna … Caza poslovodja vazda nas ruzio sto tamo igramo lopte i oni sto poslije Cazima dosli (Fehim, Mile) i oni sa nama ratovali … tu je Cena Glavovic 26.gif odusevljavao, rahmet ti dusi prijatelju
Jedan mali zidic i iza tog zidica trafostanica i jedan veliki bor. Tu smo znali logu napraviti od starih kartona : Aida Koluderka, Mila Klaric, Cadza, Avdo Kaljdzioc, Haris, Djeno, Naja, Hasan, starija raja …i mi mladji… pa se znalo i zasijeliti … koliko me puta majka tu nasla i njene poznate rijeci “Crko nisi sta ces tu” ….
Onda zid Ante Miletica : Cika Ante stari gospodin, po zanimanju krojac , strastveni lovac … imao je kerusu zvala se Bela, bojali smo se tog cuke … imao je i prekrasnu avliju i puno vocki u toj avliji… kad se samo sjetim sipaka iz njegove avlije … cika Ante nas nije nikad ruzio nismo se ni mi njemu zamjerili … Pokoj ti dusi cika Ante
Jedan mali sokak onda garaza Ahmeta Alicusica … dobar covjek i komsija … kad mi je otac umro (rahm. mu dusi) dosao je cika Ahmet na zalost … Hvala mu !!! Ahmet je radio u Cernici u gvozdjari … bio je i ostao ljudina … nikad nam nije pravio problem sto se lopte tice …
Garaza Hazirovica … zmenga moze vise o tome pisati … moj cika Mesak i njegova dobrota … njemu moram posvetiti jedan tekst … Meskova zena … samo takvi ljudi … o njima mogu pisati … i o Semiru i o njegovim golubovima i o Seji i o OFK Mostar …
Onda je bila jos jedna garaza … kazu da je bila u vlasnistvu Zvonica tamo sam slusao Anera Hazirovica kako lupa u one bubnjeve sto ih je kupio ja mislim od DjidJija Jankelica, za nekih 7-8 hiljada DM, u ono doba ... mozda sam i pogrjesio, ispravite me ali jedna stvar je sigurna: Kako se Aner hvalio sa tim bubnjevima … cuvao ih je ko malo vode na dlanu ….
Jedan prazan prostor, avlija sta li je … puna govana, tamo iza zid jedne stare kuce il I necija medja i sipci Halia Emrica …. Najbolji sipci u Mostaru …. Javi se meni moj cika Halil kad sam u Mostaru nije me zaboravio
Kuca u kojoj su stanovali Ruzica i Enver Drljevic … Teta Ruzica je sve znala … drzala nas je na oku … sve je snimala i naravno prenoslia nasim majkama … i dan danas mi majka kaze : Sjecas li se onog eurokrema sto si ga puhno u samoposluzi … Jesam, kriv sam, priznajem …ali kako znas ?? Ruzica mi sve ispricala … Mi vizali sa samoposluge a i nas same vizali … Tu je I Dragan Tesla Drljevic rastao
Ispod bio restoran Nacional vlasnik Salko Hadjajlic … dobri nas Salko … prava raja …znao je dobre pljeskavice napraviti, znao se i sa nama nasaliti … Salko rahmet ti dusi …
Na Balordinoj ulici … Kuca Minke Bakamovic Ribica …nedavno je umrla . Rahmet ti lijepoj dusi teta Minka … onda Derma Zagreb, prodavnica boja …
kuca Mustafe Ekmescic , fine uspomene…
kuca Mladena Savica Milicionera (pokoj ti dusi cika Mladene) … gdje li je Mili Savic … moja generacija … Samoposluga i moje komsije

A putnik namjernik moze niz donju Carinu prema Pauku … ili prema vrhu Carine … ili onim sokacima prem astanici ili Lacinoj .... Komsilika puno … o svakome po jedna prica .. odlazi nam komsiluk ... dolaze neka nova raja


Ja cu po neku besjedu ponekad da napisem o njima ... onako da se ne zaborave 26.gif

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

12-14-2008 18:53 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Denani, prelijepo, kao i svi tvoji tekstovi, iz duse.. 33.gif
Ti si, Denani, samo tijelom van Mostara,dusa je ostala negdje oko ove samoposluge, osjeti se. Hvala za divan tekst, ocekujemo jos 33.gif

12-14-2008 19:00 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
Muntahta Muntahta is a Female
moforaja




Poruka: 8353
Location: Tamo gdje je moja dusa.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Denani,ovako mogu pisati ljudi sa velikim srcem i dusom cistom...svi mi koji smo daleko od Grada naseg djetinjstva i nase mladosti...daleko smo samo fizicki...dusa nam ostade tamo "zakopana"...
neka je tu joj je mjesto...meni ja makar tamo najljepse...
PS:Pisi i samo pisi...nikada prestati nemoj... 33.gif

___________________________________________________________________
Prestani brinuti o tome ko te ne voli
ko ima vise ili ko sta radi.
Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

12-14-2008 19:25 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
Japrak Japrak is a Male
moforaja




Poruka: 2118
Location: kad bi i ja znao

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Denani 10.gif

___________________________________________________________________

    12-14-2008 20:02 Japrak is offline Pregledaj poruke od Japrak Dodaj Japrak u listu prijatelja
    zalik13 zalik13 is a Male
    moforaja




    Poruka: 4619
    Location: Rio de Zalik

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    denani , bas me vrati u neko lijepo vrijeme kojeg vise nema 10.gif

    12-14-2008 20:08 zalik13 is offline Posalji Email za zalik13 Pregledaj poruke od zalik13 Dodaj zalik13 u listu prijatelja
    djemila djemila is a Female
    Naj-Moder 2008




    Poruka: 11483
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ah moj Denani, svega se sjeca, svakog centa sto bi rekli...svakih vrata, koje su boje bila obojena..brojeve nismo uvijek znali ali noge nas same nosile tamo gdje smo trebali...a neka vala i nismo, znali smo sve ove ljude, neki namorgodjeni, neki blagi ali sve lijepe komsije.
    Mnogi razasuti po svijetu, k'o sto Halid pjeva, "Ko bi rek'o cuda da se dese... " pa i mi ovako da pisemo o ovme , razasuti po bijelome svijetu.
    A mnogih i nema.... 32.gif
    sjecam se ko dijete volila bih odlaziti u frizera samo da mi Mustafa Ekmescic , rahmet mu lijepoj dushi 32.gif navlazi kosu iz one pumpice..kako mi je to strasno bilo, pumpica bilo ko iz filma, i voda se cinila mirisljavom
    01.gif
    nema Minke rahmet joj dushi....nema Anera...nema ...nema.....uh puno ih nema...

    Ali vracaju se raja, ne moze svak u tudjini...nedavno se vrati Chadja, kaze ne mogu vise bez Mostara... krov prokisnjava, rupa velika...nema cigle, nema ovo ,nema ono.... 26.gif

    ali lijepi komsiluk, dodje i pomoze da Chadja opet ima svoj dom.... e to ti je kad covjek ima

    KOMSILUK lijepi moj Denani,


    nisi stranac, nisi neko nepoznat...nego svoj na svome sa svojima.

    ___________________________________________________________________
    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

    12-14-2008 21:24 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
    Carinsko djete Carinsko djete is a Male
    DAIDJA




    Poruka: 76

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    denani 10.gif ,nas ljepi komsiluk,nije ga bilo na dunjaluku!

    ___________________________________________________________________

      12-14-2008 23:17 Carinsko djete is offline Posalji email za Carinsko djete Pregledaj poruke od Carinsko djete Dodaj Carinsko djete u listu prijatelja
      Mostarka83 Mostarka83 is a Female
      Legally Blonde




      Poruka: 3490
      Location: U Cernici

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Denani predivno napisano 10.gif Valja se uvijek sjetiti dobrog komsiluka 33.gif

      ___________________________________________________________________
      JaMojaTi.gif

      12-15-2008 00:58 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
      denani denani is a Male
      moforaja




      Poruka: 8040
      pokretac teme Thread Started by denani

      Senad Cena G. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      (prica prva)

      Jedno Mostarsko ljeto... 45 stepen ako ne i vise....Asfalt przi (dovoljno je oci zatvoriti, u sjecanjima asfalt omirisati, ono nase sunce pogledati...celopek)
      Vracam se sa pijeska ispod Carinskog... idem kuci ... gladan... negdje oko Selimove slasticarne sretnem tebe... ti me pitas: gdje ces, hajde sa mnom...
      Onda mi ispricas za Renku Ledica, kako te ovaj pozvo da igrate lopte po pare. Dva protiv dva. On tvoja generacija, vazda se pricalo: ko je bolji on ili ti ....
      Ja pristo, odmah.Trkom kuci, stare Borovo plave tene obuci i hajmo....
      Jedno Mostarsko ljeto.... 45 stepeni... svi normalni ljudi negdje se sakrili ...a mi idemo da igramo lopte.
      Toliko si volio tu loptu.

      Renka suje sve po spisku i tebi i meni, udara onoga momka (???) sto je sa njim igro... Renka ne vjeruje da je izgubio.....
      Jesi, jesi burazeru dvije izgubio, zaredom... pare nase, zafrkajes ga. On gotov poluditi...
      On bi i da se bije. Mi se smijemo, nesto nam drago.
      Jebo pare.
      Mi pobijedili.
      45 stepeni... mi prema nasoj Carini....

      Toliko si volio tu loptu.




        33.gif 33.gif 33.gif

        ___________________________________________________________________
        33.gif 33.gif 33.gif

        12-15-2008 16:10 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
        Carmela Carmela is a Female
        vjeciti optimist




        Poruka: 7603
        Location: ja nisam odavle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Vidi Æene 33.gif 33.gif

        ___________________________________________________________________

          Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Carmela dana 12-15-2008 u 16:11.

        12-15-2008 16:11 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
        denani denani is a Male
        moforaja




        Poruka: 8040
        pokretac teme Thread Started by denani

        Samir Deba C. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        (prica druga)



        Bilo nam je trinaest, cetrnaest ... mozda i petnaest godina, ko ce ga vise znati ....
        Svi putevi vodili su I vode ............
        ................ prema Pijesku, na Neretv, kakav Rim ....
        idemo mi na nasu Neretvu ... svi putevi tamo vode ... tamo se bije bitka protiv celopeka


        Spustili se dole na pijesak ... medju prvima,Samir i ja ... prvo hladjenje ...
        “Prvo se pokvasi”,govori mi Deba … “Da te srce ne bi ufatilo” ... Od starijih naucili da uvijek prije nego sto udjes u Neretvu moras se uvijek malo pljusnuti ....
        Nase se mjesto uvijek znalo, negdje na vrhu Pijeska ... ona lijepa, poplocana mjesta nisi smio ni pogledati a kamo li zauzeti … bila su rezervisan za stariju raju … Mehu Patka, Alicu.K., Dragana K. ... i druge

        Oni su od jutros dole … tabire politiku i sport ... malo zugaju … pricaju o saransaku i maslinovom ulju … ma sve znaju (Boze sto mi je ovo poznato iz danasnjih dana...eto na koga smo se mi bacili)

        Tako sjedimo Deba i ja … prodje i podne … celopek udara, Neretva nas brani …
        Kaze Deba “Hladjenje …I mi se spustimo s vrha pijeska … Negdje na dnu pijeska izadjemo kad ono ... Duplo golo izronilo u po bijela dana ... Dvije Svabice obadvije u toplesu … Jebem ti sunce i celopek …
        Stali obadvojica, zinuli ko pesevi … Neretva ne da nasim hormonima iz mozga … Neretva ko zmija hladna … hormoni bi da se igraju
        Svabice i dalje leze … Mi gledamo … “Reci nesto bola” kazem Debi a on ni pet ni sest:”Jos jednom spustanje “ i jos jednom i jos jednom …To jednom pet puta bilo … lijepo se spustati

        Znam da smo dan kasnije pricali o … znate vec o cemu …da su nas starija isto raja supala … nisi smio zensko pogledati odmah hladjenje …
        Jos i ovo, otkrili smo i desnicu ruku … ma ja ... bilo nam je trinaest, cetrnaest ... mozda i petnaest godina, ko ce ga vise znati ...


        Svabice su jos koji sahatak bile i otisle … a moja sjecanja na Debu nece nikad otici …

        ___________________________________________________________________
        33.gif 33.gif 33.gif

        12-15-2008 19:04 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
        denani denani is a Male
        moforaja




        Poruka: 8040
        pokretac teme Thread Started by denani

        Senad Cena G. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        (prica treca)

        To je bila utakmica … iza samoposluge … na nasoj Marakani …

        Ono Mostarsko, ljetno popodne … raja se sprema u grad … ode raja na randese, izlaze .. a mi ko da nam je zivot u pitanju … LOPTE !!! Raja protiv raje !!! Balordina protiv Lacine !!! Gornja ulica protiv Donje ulice !!! Znam samo da smo igrali u slicice( ni sam vise ne znam koje ???) ali da smo obadvojica zavatrili: Ko je bolji ???

        Ja Drazo Odak, Mate Odak , Braco Kandic … s Gornje ulice ..ma ko nije sve bio ...
        s Donje ulice Cena , Nerko , Beli Golos, Darko Pekso … ne znam vise ko je sve igro …

        Igralo se tri protiv tri i rezerve … i to od dva do cetiri … Zavatrilo se … krvimo se ko da go pobijedio je …ko da su znali ... i ona starija raja dodjose da gledaju … Djeno doktor , Enta Pintul naidje i Sejo Drljevic … ma ima raje … gledaju … uzivaju !!!!
        Kad najednom jedna visoka lopta pred nasim golom …. Zapliva Cena kroz vazduh reko bi covjek poleti I napravi one makazice, skare kako hocete i zavali ga u raslje same … svi smo mi sanjali o takvom momentu, o takvom golu … dade ga Cena … sovo sam sve zivo …. i dobi Donja ulica …. Evo sto su nas dobili vec sto su nas starija raja poslije zajebavala …..

        A Cena … Cena je usao u neku moju istoriju, istoriju mojih sjecanja ….
        Dragi prijatelju .. .neka ti je rahmet lijepoj dusi 33.gif … uvijek cemo mi imati nasu samoposlugu , “makazice” ... i nase uspomene !!!

        ___________________________________________________________________
        33.gif 33.gif 33.gif

        12-15-2008 20:33 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
        Japrak Japrak is a Male
        moforaja




        Poruka: 2118
        Location: kad bi i ja znao

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Sta da kazem nego
        Denani 10.gif

        ___________________________________________________________________

          12-15-2008 20:52 Japrak is offline Pregledaj poruke od Japrak Dodaj Japrak u listu prijatelja
          mima
          SexNepoznat

          Poruka: 54
          Location: mostar

          deni Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          svesi buraz spomenuo ali zaboravijo si coku kempesa

          12-15-2008 21:16 mima is offline Pregledaj poruke od mima Dodaj mima u listu prijatelja
          denani denani is a Male
          moforaja




          Poruka: 8040
          pokretac teme Thread Started by denani

          RE: deni Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od mima:

            svesi buraz spomenuo ali zaboravijo si coku kempesa




          japrak 33.gif

          mima, doci ce i Cole na red 33.gif

          ___________________________________________________________________
          33.gif 33.gif 33.gif

          12-15-2008 21:22 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
          denani denani is a Male
          moforaja




          Poruka: 8040
          pokretac teme Thread Started by denani

          RE: deni Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          33.gif

          ___________________________________________________________________
          33.gif 33.gif 33.gif

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane denani dana 12-16-2008 u 09:03.

          12-15-2008 21:22 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
          mima
          SexNepoznat

          Poruka: 54
          Location: mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          pricajmi brate tako se ljepo osjecam kao dasam sad iza samoposluge

          12-15-2008 21:25 mima is offline Pregledaj poruke od mima Dodaj mima u listu prijatelja
          denani denani is a Male
          moforaja




          Poruka: 8040
          pokretac teme Thread Started by denani

          Edo C. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          (prica cetvrta)


          Dobio je kopacke ili od Mite Hadzica ili od (rahm.) Ahmeta Hadzica. Nista cudno … ali kopacke su bile istorijske, iz arhive …. Crne, poluvisoke, sa zeljeznim kramponima … Moram reci da su kramponi bili dugi: Cuvaj se ako protiv Coke igras.
          Tako jednom mi iza samoposluge … baca se dobra partija kad eto ti Coke … sav sretan, trci … kopacke na nogama … mi svi stali i gledamo Braco , Deba, Cena Basic, Perica Karaula, Bruno Odak, ja …

          “Dje ces u tome igrati ” … ta nije trava … tamo iza samoposluge malo asfalta, malo zemlje … pravi les !!!
          Hoce Coka da igra i Bog … tako i bi …. Opet tri protiv tri
          Coka nikad nije znao igrati a volio je loptu mogo si od njega raditi sta si htio … supati se sa njim, "vozati" ga … ne zna Coka igrati i to ti je ….

          Lopta je u Debe negdje kod Salkinog magacina … Coka se zaletio … mi mislili nogu ce Debi otkinuti u onim kopackama …. kad mu Deba zamahnu , malo ga trznu … proleti Coka …
          … i zaustavi se tek negdje kod Antine garaze ... Ma zaustavio bi se i on prije ali nije mogao … kopacke na nogama kramponi pa klizi, klizi do Antine garaze…. Nekih dvadesetak metara

          Smijeh, odvaljivanje ... utakmica se prekinula i samo je jedan pobjednik .... Coka 33.gif

          Koliko se sjecam nije ih vise nikad obukao…..
          a i dan danas kad se vidimo u Mostaru ... kaze mi: “E jeste bjezali da vam noge ne polomim” …..

          Ko ne bi 07.gif

          ___________________________________________________________________
          33.gif 33.gif 33.gif

          12-17-2008 17:43 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
          denani denani is a Male
          moforaja




          Poruka: 8040
          pokretac teme Thread Started by denani

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ako ima kakva vasa prica ... bujrum !!!!

          ___________________________________________________________________
          33.gif 33.gif 33.gif

          12-17-2008 20:14 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
          haza haza is a Male
          poliJ omere


          Poruka: 118

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          evo Denani da se i ja pozabavim ovom temom o samopoposluzi br7.Pocetkom sezdeseti godina proslog vjeka u MOSTARU pocele su da se otvaraju vece prodavnice tipa samoposluzivanja a da izumiru male trgovine koji je bilo u svakoj mahali koje smo nazivali po imenima prodavaca u tim radnjama.Na carini u to vrijeme samo u balordinoj ulici bile su 4 takve trgovine a naj poznatije su bile naziva kod Sacira na vrh carine u kojoj je Muja Tuta drzao poslije auto elekticarsku radnju i kod Sabana chore koja se je nalazila na pocetku Balordine ulice na Musali a drzao je poznati esnaf Saban Sejdinovic.Utoj radnji kod Sabana chore mogo si po mirisu voca osjetit koje je godishnje doba tad u nasem MOSTARU. Svako godisnje doba kod Sabana je bilo voca a najvise u sjecanju su mi ostale slike te radnje kad bi u njoj u kasnu jesen vidio izlozene suhe smokve,rogace,musmule,hurme i sipke koje bi moj dedo rahmetli Nezir po povratku iz kafane penzionera(koja se tad nalazila blizu te vocare) kupovao kod svog ahbaba rahmetli Sabana.Sto se tice samoposluga mislim da je prva otvorena u Fejicevoj ulici (koja se i sad tu nalazi) pa ove poslije otvarane dobivale su svoje brojeve u nazivu.A o igralista iza samoposluge na carini javicu se prvom prilikom ali zaronit cu u malo dalju proslost moga djetinstva kad je tu bilo veliko igraliste .

          12-19-2008 16:41 haza is offline Pregledaj poruke od haza Dodaj haza u listu prijatelja
          Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com