Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » NAUKA » svijest-materija » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
R2-D2 R2-D2 is a Male
BUKACHAAAAA


Poruka: 5594
Location: La La Land

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

here we go...
Matrix allover again !!!!

___________________________________________________________________
I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
Sha-Shi is my name..and off course,

    I do piss excellence in the morning..

09-23-2009 18:40 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
220volt 220volt is a Male
guster


Poruka: 67
Location: USA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ostaje jedno teško pitanje: kako je moguæe da je nešto tako nematerijalno kao svijest proizašlo iz neèega tako nesvjesnoga kao što je materija?


To je vrlo staro pitanje koje mozda i njie tako tesko objasniti.
"Meterija" i "ne-materija" su samo nase klasifikacije koje su ljudi izmislil da bi lakse svrstavali pojmove. U stvari pojmovi materija i ne-materija sa gledista same prirode nemaju nikakve logike niti imaju ikakvog znacenja. Sa pogleda prirode te dvije stvari ne postoje i nema definisane granice izmedju dvije. To su samo ljudski pojmovi koji su arbitrarni.
Svijest na primjer je vrlo artificijalni pojam. Da bi pito pitanje "kako svijest moze da proizadje od necega nesvjesnog" treba da objasnimo prvo sta je svijest. Fizicari, neurolozi i filozofi odavno sumnjaju da je svijest direktno povezana sa samim mozgom i nicim vise. Da svijest nemoze da postoji izvan samog mozga. Na primjer: ako te neko udari jako u glavu, ti ces izgubiti "svijest". Kad si pod anestezijom opet ces izgubiti "svijest". Dokazano je da kad neki ljudi imaju mozdani udar, njihova licnost se promjeni. Bebe nemaju razvijenu svijest sve do mozda 3-4 godine dok im se mozak ne razvije.
To su sve dokazi da je svijest proizvedena u samom mozgu, a problem je sa tim sto su ljudi izmislili pojmove(materije -nematerija, sviejst, bezsviejst) da bi lakse kategorisali stvari. Nazalost to je proizvelo veliko konfuziju i zato takva pitanja po meni nema smisla pitat.

___________________________________________________________________


    Free Thinkers Blog

    09-23-2009 19:59 220volt is offline Homepage of 220volt Pregledaj poruke od 220volt Dodaj 220volt u listu prijatelja
    tvrancic tvrancic is a Male
    moforaja




    Poruka: 5017
    Location: Umag - Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Postavio sam to pitanje iz jedinog jedinog razloga, što svijest pripada posve drukèijem tipu, nazovimo to materije. Ako æemo baš u detaljnu analizu, može se dokazati da ni materija nije materijalna. Želio sam objasniti paradoks svijesti. Njezino postojanje je neosporivo, ali ipak potpuno neobjašnjivo. Mi smo uvjereni da opažamo svijet oko sebe, ali smo izravno svjesni samo boja, oblika, zvukova i mirisa koji se pojavljuju u našem umu. Medjutim svijet je "izvan nas" taman onoliko stvaran koliko su i naši snovi. U snovima smo svjesni zvukova, mirisa, boja, mislimo i zakljuèujemo, osjeæamo strah, radost, ljubav, druge ljude doživljavamo kao biæa, osobe. Èini nam se da se san dogadja (izvan nas). Tek kad se probudimo uvidjamo da je to bio samo san - tvorevina uma. Moramo shvatiti da je i naša stvarnost u stanju budnosti isto tako tvorevina uma kao i naši snovi.
    Dojam da svijet opažamo izravno vrlo je uvjerljiv. Medjutim katkad nailazimo na neke pojave koje otkrivaju pukotine u poimanju stvarnosti. Dobar primjer za to su optièke iluzije. Najèešæe se dogadjaju zbog toga što naš mozak pogrešno prozumaèi podatke primljene putem osjetila.
    Najbolji za to je primjer crteža obiène kocke:



    Je li to kocka promatrana odozgo ili odozdo? Najzanimljivija karakteristika ovog primjera nije èinjenica da je možete vidjeti na dva razlièita naèina, veæ èinjenica da vi uvijek vidite trodimenzionalnu kocku. U stvari vi vidite dvanaest crta na dvodimenzionalnom komadu papira, ali ipak opažate trodimenzionalan predmet. Takvo tumaèenje je dao vaš mozak. Znaèi postoje dvije stvarnosti: fizièka stvarnost i osobna stvarnost. I obje su vrlo stvarne.

    ___________________________________________________________________

      broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane tvrancic dana 09-24-2009 u 09:47.

      09-23-2009 20:35 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
      220volt 220volt is a Male
      guster


      Poruka: 67
      Location: USA

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tvrancic:

        Postavio sam to pitanje iz jedinog jedinog razloga, što svijest pripada posve drukèijem tipu, nazovimo to materije. Ako æemo baš u detaljnu analizu, može se dokazati ni da materija nije materijalna. Želio sam objasniti paradoks svijesti. Njezino postojanje je neosporivo, ali ipak potpuno neobjašnjivo. Mi smo uvjereni da opažamo svijet oko sebe, ali smo izravno svjesni samo boja, oblika, zvukova i mirisa koji se pojavljuju u našem umu. Medjutim svijet je "izvan nas" taman onoliko stvaran koliko su i naši snovi. U snovima smo svjesni zvukova, mirisa, boja, mislimo i zakljuèujemo, osjeæamo strah, radost, ljubav, druge ljude doživljavamo kao biæa, osobe. Èini nam se da se san dogadja (izvan nas). Tek kad se probudimo uvidjamo da je to bio samo san - tvorevina uma. Moramo shvatiti da je i naša stvarnost u stanju budnosti isto tako tvorevina uma kao i naši snovi.
        Dojam da svijet opažamo izravno vrlo je uvjerljiv. Medjutim katkad nailazimo na neke pojave koje otkrivaju pukotine u poimanju stvarnosti. Dobar primjer za to su optièke iluzije. Najèešæe se dogadjaju zbog toga što naš mozak pogrešno prozumaèi podatke primljene putem osjetila.
        Najbolji za to je primjer crteža obiène kocke:



        Je li to kocka promatrana odozgo ili odozdo? Najzanimljivija karakteristika ovog primjera nije èinjenica da je možete vidjeti na dva razlièita naèina, veæ èinjenica da vi uvijek vidite trodimenzionalnu kocku. U stvari vi vidite dvanaest crta na dvodimenzionalnom komadu papira, ali ipak opažate trodimenzionalan predmet. Takvo tumaèenje je dao vaš mozak. Znaèi postoje dvije stvarnosti: fizièka stvarnost i osobna stvarnost. I obje su vrlo stvarne.


      Slazem se sa ovim ali to opet ide u korist da je svijest i sve ostalo sto zapazamo je proizvod jednog organa; mozga.

      ___________________________________________________________________


        Free Thinkers Blog

        09-23-2009 21:04 220volt is offline Homepage of 220volt Pregledaj poruke od 220volt Dodaj 220volt u listu prijatelja
        tvrancic tvrancic is a Male
        moforaja




        Poruka: 5017
        Location: Umag - Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Pa to i ja govorim. Samo sam u prvom postu želio istaæi uobièajenu dilemu kod ljudi kada sve vide u materijalnom kontekstu. 10.gif

        ___________________________________________________________________

          09-24-2009 09:45 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17853
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          dakle sve je stvar percepcije.

          sjecate se one "na koju stranu se vrti koka?

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          09-25-2009 20:12 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          220volt 220volt is a Male
          guster


          Poruka: 67
          Location: USA

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od tana:

            dakle sve je stvar percepcije.

            sjecate se one "na koju stranu se vrti koka?


          Pa ja, sve je percepcija posto nemozemo znati sta je u stvari stvarno kao sto je ilustrirao Tvrancic gore u postu.

          Na primjer sizofrenicari vide stvari mnogo drugacije i cak imaju i percepciju glasova koji im ponekad govore da rade opasne stvari. Ti glasovi nisu nama stvarni ali njima jesu i te kako.
          Znaci sve je relativno. Nema absolutne stvarnosti. Najblize stvarnosti sto mozes dobiti je naucnim eksperimentom. Ako uradis mnogo eksperimenata nezavisnih jedan od drugog i uvijek dobijes isti rezultat i po mogucnosti koristis razne uslove a uvijek dobijas jedan te isti odgovor, to ti je onda najblize absolutnioj stvarnosti sto mi kao ljudska ras mozemo da dokucimo.

          A nesjecam se bas argumenta u vezi koke :)

          ___________________________________________________________________


            Free Thinkers Blog

            09-25-2009 20:21 220volt is offline Homepage of 220volt Pregledaj poruke od 220volt Dodaj 220volt u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17853
            Location: na prinudnom radu :)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            220 - evo ti link za koku

              http://moforaja.com/thread.php?threadid=21934&

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            09-25-2009 20:59 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            220volt 220volt is a Male
            guster


            Poruka: 67
            Location: USA

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od tana:

              220 - evo ti link za koku

                http://moforaja.com/thread.php?threadid=21934&


            Dobra fora. Procito sam opbjasnjenje ali ja mislim da ovo nije stvar percepcije nego jednostano onaj sto je programiro GIF file naopravio je da se cas okrece na ljevo a cas na desno. Stavio bi lovu da kad bi 100 ljudi gledalo, vecinom svi bi primjetili oko 50/50% (cas ljevo, cas desno) ili vrlo blizu.

            ___________________________________________________________________


              Free Thinkers Blog

              09-25-2009 21:19 220volt is offline Homepage of 220volt Pregledaj poruke od 220volt Dodaj 220volt u listu prijatelja
              tana tana is a Male
              rigorozni




              Poruka: 17853
              Location: na prinudnom radu :)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              nije burazeru. gif se vrti uvijek na istu stranu

              nemoj me tjerati da downlodujem sliku i da je rastavim na framove ....... jer znam da se vrti uvijek na istu stranu

              ___________________________________________________________________
              kad ce mostar mama?

              09-25-2009 21:37 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
              220volt 220volt is a Male
              guster


              Poruka: 67
              Location: USA

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od tana:

                nije burazeru. gif se vrti uvijek na istu stranu

                nemoj me tjerati da downlodujem sliku i da je rastavim na framove ....... jer znam da se vrti uvijek na istu stranu


              Ako znas 100% da se vrti na istu stranu onda u redu 10.gif

              ___________________________________________________________________


                Free Thinkers Blog

                09-25-2009 21:38 220volt is offline Homepage of 220volt Pregledaj poruke od 220volt Dodaj 220volt u listu prijatelja
                tana tana is a Male
                rigorozni




                Poruka: 17853
                Location: na prinudnom radu :)

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                evo provjericu, sad si i mene zainteresovo

                ja sam od prvog trenutka procijeno da se uvijek vrti na istu i i dalje mislim da je tako
                ali ne znam 100%

                nije meni lijeno evo sada cu da je analziram

                ___________________________________________________________________
                kad ce mostar mama?

                09-25-2009 21:39 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                tana tana is a Male
                rigorozni




                Poruka: 17853
                Location: na prinudnom radu :)

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                nemam ovdje odgovarajuci software 07.gif

                pogledacu od kuce

                ___________________________________________________________________
                kad ce mostar mama?

                09-25-2009 21:45 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                tana tana is a Male
                rigorozni




                Poruka: 17853
                Location: na prinudnom radu :)

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                nije mi bilo lijeno i instaliso sam na brzinu ulead gif animator ovdje na poslu

                koka se vrti uvijek na istu stranu, gledajuci odozgo vrti se u pravcu kazaljke na satu

                sve je stvar percepcije 07.gif

                ___________________________________________________________________
                kad ce mostar mama?

                09-25-2009 21:54 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                Sevels Sevels is a Male
                moderator tra-la-la




                Poruka: 6554
                Location: Cernica-Mo-London

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                ja ti ne vjerujem 13.gif
                kolika je file imas li velicinu,jer sam je brojao po 10 u jednu stranu a poslije neodredjeno 10.gif

                ___________________________________________________________________
                volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

                13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
                "Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

                09-25-2009 23:57 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
                Sevels Sevels is a Male
                moderator tra-la-la




                Poruka: 6554
                Location: Cernica-Mo-London

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                ako gledas u stopalo ispruzene noge,mozes da je okreces kako zelis 13.gif
                ako je gledas u kukove onda ide dugo na istu stranu,mozda je najbolje da se zavaravamo ako je gledamo u polu ispruzenu ruku 13.gif 13.gif file samo 204 KB.
                nije percepcija vec iluzija 13.gif 13.gif 13.gif

                ___________________________________________________________________
                volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

                13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
                "Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

                09-26-2009 00:03 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
                220volt 220volt is a Male
                guster


                Poruka: 67
                Location: USA

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od Sevels:

                  ako gledas u stopalo ispruzene noge,mozes da je okreces kako zelis 13.gif
                  ako je gledas u kukove onda ide dugo na istu stranu,mozda je najbolje da se zavaravamo ako je gledamo u polu ispruzenu ruku 13.gif 13.gif file samo 204 KB.
                  nije percepcija vec iluzija 13.gif 13.gif 13.gif


                Pa zar iluzija (ili opticka varka) i percepcija nije jedno te isto?

                ___________________________________________________________________


                  Free Thinkers Blog

                  09-27-2009 22:40 220volt is offline Homepage of 220volt Pregledaj poruke od 220volt Dodaj 220volt u listu prijatelja
                  Sevels Sevels is a Male
                  moderator tra-la-la




                  Poruka: 6554
                  Location: Cernica-Mo-London

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  13.gif 13.gif 13.gif dobro ti pitanje,jeste ali nemora biti 13.gif
                  jer i ono sto gledamo, u biti je iluzija, po nekim percepcija 10.gif
                  jesi li probao da mjenjas smjer okretanja prema pojedinim djelovima tijela 10.gif

                  ___________________________________________________________________
                  volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

                  13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
                  "Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

                  09-28-2009 00:00 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
                  220volt 220volt is a Male
                  guster


                  Poruka: 67
                  Location: USA

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Sevels:

                    13.gif 13.gif 13.gif dobro ti pitanje,jeste ali nemora biti 13.gif
                    jer i ono sto gledamo, u biti je iluzija, po nekim percepcija 10.gif
                    jesi li probao da mjenjas smjer okretanja prema pojedinim djelovima tijela 10.gif


                  Ma probo sam ali nesto ne ide da valja 14.gif

                  ___________________________________________________________________


                    Free Thinkers Blog

                    09-28-2009 00:22 220volt is offline Homepage of 220volt Pregledaj poruke od 220volt Dodaj 220volt u listu prijatelja
                    Sevels Sevels is a Male
                    moderator tra-la-la




                    Poruka: 6554
                    Location: Cernica-Mo-London

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    malo vjezbe 13.gif neces mi vjerovat ja je okrecem kako hocu 13.gif
                    samo je nisam uspio zaustaviti 13.gif a i to cu mislim uskoro 10.gif

                    ___________________________________________________________________
                    volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

                    13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
                    "Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

                    09-28-2009 00:28 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
                    Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                    Postavi novu temu Odgovori
                    Go to:
                    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com