Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Neka ti Nova godina, uistinu bude bolja... » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
-Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
raja




Poruka: 1736
Location: :)

Attention Neka ti Nova godina, uistinu bude bolja... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neka ti Nova godina, uistinu bude bolja


Nakon što se približio Kurban-bajram, naše komšije, prijatelji i poznanici kršæanske vjeroispovijesti, užurbano su poèeli da se spremaju za ovaj muslimanski blagdan. Muškarci su odlazili na pijace te birali i kupovali kurbane, dok su žene ostajale kod kuæa kako bi napravile razne vrste kolaèa i slanih jela. Hiljade Ivana, Mateja, Kristina i Katarina, proveli su besanu noæ uoèi Bajrama. Nakon što je Bajram nastupio, veselili su se, igrali i pjevali, i osjeæali se sretnijim nego u bilo kojem drugom danu u godini..

Znamo dragi èitaoèe da si èitajuæi gore spomenute rijeèi pomislio: ''Da li to mene neko smatra budalom!? U ovako nešto ne bi povjerovao niko zdrave pameti!
Kršæani ne slave Bajram, niti ga trebaju slaviti, jer to nije njihov praznik.
Prije æe na vrbi roditi grožðe, nego što æe kršæani poèeti slaviti Bajram
i osjeæati ga svojim praznikom''.
U pravu si. Ovakav sluèaj vjerovatno nikada nije zabilježen u svijetu. Kršæani nikada nisu kupovali kurbane, niti su maksuz radi Bajrama pravili posebna jela, niti su ikada izdvajali velike sume novca kako bi u posebnom ambijentu i skupim hotelima doèekali Bajram.Nisu, niti trebaju. To bi svakako bilo besmisleno i glupo, a onaj kršæanin koji bi to eventualno i uèinio, morao bi imati izuzetno velik motiv za to, poput recimo zadivljenosti islamom kao religijom, i neodoljivom željom da slijedi i ''kopira'' muslimane u njihovim propisima i obièajima, što danas nikako nije sluèaj.

Ali pogledajmo malo jednu drugu, vrlo sliènu prièu, koja je na žalost suha istina. Kada se približi Nova godina, muslimane Bošnjake uhvati neopisiva sreæa i nekakvo skoro ''blaženo'' stanje koje se ogleda u dugotrajnim pripremama za doèek ''najluðe noæi'' u godini, kojoj ovaj opis savršeno odgovara. Skoro mjesec dana unaprijed, èak i oni Bošnjaci koji su slabog materijalnog stanja, planiraju u kojem gradu ili hotelu æe doèekati Novu godinu, šta æe obuæi za Novu godinu, šta æe sve kupiti za Novu godinu, kod koga æe djecu ostaviti na èuvanje za Novu godinu.,a o bogatašima da i ne govorimo.
Skupocjena putovanja u evropske prijestolnice ili èak i na druge kontinente, u planu su mnogih bogataša kada razmišljaju o doèeku Nove godine. Veliki broj naših graðana kao da živi za tu noæ i kao da je ona svrha njihovog života, a kada proðe, veæ nostalgièno razmišljaju o tome kako æe doèekati i provesti narednu.
Bošnjaci i Djed Mraz

I djeca se ushiæeno raduju Novoj godini i Djedu Mrazu, odnosno kršæanskom svetcu Svetom Nikoli, oko koga postoje kontraverze, i èiji mit i sve ono što je on donio sa sobom, kritikuju èak i mnogi vjerski predstavnici kršæana. Raduju se bošnjaèka djeca sjedobradom starcu iz bajke i kiæenju jelke (božiænog drveta), kao i poklonima koje æe pod drvo ili pak u èarapu, staviti Djed Mraz koji živi samo u djeèijoj mašti.

Djedica ih posjeti tek nakon što djeca zaspu, umorna od dugog èekanja da se dedo konaèno pojavi u svojim sankama koje vuku irvasi. Djeda Mraz i jelka (ili bolje reæi božiæno drvce), su originalni i neizostavni detalji koji se vežu za doèek katolièkog blagdana Božiæa, a koje su muslimani Bošnjaci svojski prihvatili kao dio doèeka Nove godine.
Mnogi se ljute ako im se prebaci kako Bošnjaci koji se klasièno pripremaju za doèek i proslavu Nove godine, u stvari do u detalje kopiraju i slijede obièaje kršæana koje oni prakticiraju uz Božiæ, meðutim istina je sasvim izvjesna. Samo, istinu je ponekad teško prihvatiti.

Jer ipak, ''tako smo odrasli'', reæi æe mnogi, i pravdati se kako oni svojim pripremama za
doèek Nove godine ne žele, niti im je na kraj pameti, da slijede kršæane u njihovim obièajima! ''Naša srca su èista i Allah zna naše namjere! Srcem i dušom volimo islam, samo se malo volimo proveseliti za Novu godinu, a djeca, vole nekako tog Djeda Mraza, i mi ga ne zovemo Djed Božiænjak! Tako kažu ovi, drugi..''. To su uglavnom najèešæa opravdanja onih koji se još uvijek ne mogu odreæi jelke i Djeda Mraza.
Dobro. Uvjerili ste nas, dragi naši prijatelji, kako vi ne slijedite kršæane kada se pripremate za Novu godinu. Uvjerili ste nas i da Novu godinu slavite kao meðunarodni praznik, a ne kao katolièki blagdan. U pravu ste. Vi ste pobijedili.
Krvava noæ

Ali hajde da o toj noæi razmislimo na još jedan naèin. Valjda æete priznati kako je alkohol po našoj vjeri islamu strogo zabranjen. To smo sigurno svi nauèili još od svojih nena i deda na èiju tradiciju se volimo pozivati.
- ''Alkohol je majka svakog zla'', - uèili smo.
- ''Ja sam zao i ohol! Ja se zovem alkohol!''- pamtimo refren pjesmice iz knjige Islamska èitanka., u kojoj alkohol ''govori'' sam o sebi i zlu koje donosi.
Ali, nekako ta Nova godina, ne ide baš bez alkohola. Desetak dana pred Novu godinu, u èitavom svijetu pa i u našoj zemlji, enormno se poveæa prodaja te odvratne tekuæine, koju ljudi akumuliraju u svoje ostave, kako bi je iznijeli na trpezu te se dobro natroskali u toj ludoj noæi. Hektolitri raznih vrsta alkoholnih piæa se popiju pri doèeku Nove godine, a hitne službe rade ''punom parom'' èitavu noæ.
Posjekotine, razderotine, ubodi noževima, rane od vatrenog oružja, ranjavanja kao posljedica korištenja pirotehnièkih sredstava, samo su neke od ozljeda koje æe zdravstveni radnici koji su imali (ne)sreæu da te noæi budu dežurni, morati sanirati ozlijeðenim graðanima.
Statistika je svake godine nekako krvavija. Više mrtvih, više ranjenih, više predoziranih alkoholom. A alkohol u toj noæi donosi i moralnu anarhiju. Stid nestaje, a blud, brakolomstvo i orgijanja dominiraju nakon što nastupi ponoæ. Hoæete li opet reæi, dragi naši graðani, kako je doèek Nove godine lijep obièaj i meðunarodni praznik kojeg treba slaviti?

Naš Gospodar, Allah, kome æemo se svi prije ili kasnije vratiti, sigurno nije zadovoljan sa onim što se dešava te noæi.
Pa zašto da mi budemo (sa)uèesnici u tom krvavom i anarhiènom piru? Ako je danas veæini ljudi ta noæ najdraža u godini, moramo biti svjesni da je ona u isto vrijeme zasigurno Allahu najomraženija noæ, zbog kolièine grijeha koji se u toj noæi poèine.
Sretna Nova

Želje i èestitke koje se izgovore te noæi su mnogobrojne. Usmeno ili pismeno, klasièno ili elektronski, milijarde ljudi razmjenjuju optimistiène poruke. Uspjeh u životu, sreæa u braku, mnogo zdravlja., odjekuje èitavu noæ. Meðutim, najveæi dio tih želja ipak ostanu samo želje, jer kada se glave otrijezne i proðe euforija te noæi, ljudi se vrate stvarnosti, za koju nanovo shvate da je èesto vrlo surova i teška i jako daleko od idealnosti.
Ironièno je što velikom broju ljudi u svijetu ta noæ donese samo bol i patnju, a neki bukvalno izgube glavu ili do kraja života ostanu invalidi. Razlog su, saobraæajne nesreæe ili neke od veæ spomenutih povreda koje su te noæi mnogo èešæe nego tokom drugih noæi u godini. Ali postoji naèin da se neke od tih optimistiènih želja zaista i ispune, samo kada bi se gradske vlasti i graðani dogovorili oko nekih sitnica. O èemu se radi?
Osrednje bosanske opæine za novogodišnje ureðenje grada, vatromet i ostale popratne detalje, potroše desetine pa èak i stotine hiljada maraka, a mnogi veliki gradovi u svijetu na iste ludosti potroše i milione eura. Sav taj novac u vidu vatrometa zauvijek nestane u nekoliko minuta svjetlosti i ovacija pijanih posmatraèa. Svakom moralnom a i normalnom graðaninu naše države, Nova godina bi istinski bila bolja, sretnija i beriæetnija kada bi se od tog uzaludno baèenog novca, kupio stan jednoj materijalno ugroženoj porodici kojih danas ne manjka, te se tako konaèno riješio njihov životni problem.
Skupa operacija kojom bi se nekoj osobi spasio život, a koja bi se financirala iz sredstava namijenjenih za novogodišnje ureðenje grada, isto tako bi graðanima trebala Novu godinu uèiniti sretnijom i boljom. Bilo bi se dovoljno odreæi kratkotrajnog æejfa od kojeg niko nema stvarne koristi, osim možda firmi koje prodaju pirotehnièka sredstva i novogodišnje ukrase. Ovakvih primjera je stotine. Ali ipak, bojimo se da æemo na ovakvu ''Novu godinu'', bez kiæenja grada i vatrometa morati èekati još dugo, do nekih savjesnijih graðana i još savjesnijih gradskih èelnika.
Nije teško. Pokušaj!

Toliko dragi èitaoèe o (ne)sreæi koju nosi Nova godina. Pokušaj da ne uèestvuješ u proslavama i doèecima te noæi jer se u njoj krše Allahove granice i èini ono što naš Gospodar mrzi i prezire. Te noæi rano ugasi svjetlo i neka svi vide da bojkotuješ sve ono što se u njoj dešava. Ne reci: ''Kako æu to uèiniti? Ja s tim ništa neæu promijeniti, jer veæina ljudi tako radi. Šta æe reæi ljudi? Proglasit æe me da sam ''kontra svijeta'' i da sam lud, fanatik..''.

Itekako æeš mnogo toga promijeniti. Kao prvo, promijeniti æeš samoga sebe. Samome sebi æeš pokazati kako je tvoja ljubav prema tvome Gospodaru mnogo jaèa i veæa od toga da se bojiš prigovora ljudi. Samome sebi æeš pokazati kako ne želiš žrtvovati naklonost Uzvišenog Stvoritelja zbog kratkotrajnog uživanja koje æe nestati onog trenutka kada završi novogodišnji vatromet. Te noæi lezi ''na vrijeme'' sretan i zadovoljan što ti je Allah podario mnoge blagodati o kojima mnogo ne razmišljaš, a kojih bi postao svjestan tek nakon što bi ih izgubio. Razmisli o svome zdravlju i porodici, nafaki koja ti je dostatna, kao i miru i sigurnosti u kojima uživaš.
Tada æe ti svaka noæ u godini biti mnogo draža nego što je ''najluða noæ'' draga bilo kome od onih koji je željno oèekuju èitave godine, a blaženi osjeæaj trijumfa æe zavladati tvojom dušom i tijelom jer je razum pobijedio strast.

12-24-2008 15:19 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
giovanni giovanni is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1902
Location: na beloj ladji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sa nekim dijelom bi se složio sa nekim ne, a da dosta nije istina jeste.Ne treba nama nova godina kao povod za uživanje alkohola , dovoljan ti je Bajram i sve ti bude jasno.

___________________________________________________________________
Malik,Malik,na govno si nalik 05.gif ljuta.gif

12-24-2008 16:25 giovanni is offline Pregledaj poruke od giovanni Dodaj giovanni u listu prijatelja
Provler2 Provler2 is a Male
moforaja




Poruka: 3154
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Post Svijetlosti bi se trebao smatrati govorom mrznje. Moderatori bi ga trebali opomenut. Mnogi chlanovi su zaradili ban za mnogo manje izlive netolerancije.

12-24-2008 22:22 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
njakonja
SexNepoznat

Poruka: 18

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Svjetlost možeš li iznjeti svoje mišljenje o obilježavanju Hidžretske novem godine koja se evo u Mostaru po prvi put i sveèano doèekuje tj, neradni je dan?

12-25-2008 00:09 njakonja is offline Pregledaj poruke od njakonja Dodaj njakonja u listu prijatelja
-Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
raja




Poruka: 1736
Location: :)
pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

dobro provler... nemoj samo jos i Gvantanamo zaoravit =)


Moje misljenje je da se Islam slijedi onako kako se treba slijediti kako su to prve generacije radile a ne kako dedo kaze.. peace

12-25-2008 16:17 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
slobiani
SexNepoznat



Poruka: 581
Location: mlijecni put

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Provler2:

    Post Svijetlosti bi se trebao smatrati govorom mrznje. Moderatori bi ga trebali opomenut. Mnogi chlanovi su zaradili ban za mnogo manje izlive netolerancije.

zato se i zalazhem da se svi slaveni vrate svojoj iskonskoj ,pravoj religiji....i da ne zaborave niti peruna gromovnika niti veleza dobavnika 10.gif 25.gif

___________________________________________________________________
play listen your mind and try to be brave
hey ready or not i am coming on your way

http://myspace.com/monolitband

12-25-2008 16:31 slobiani is offline Pregledaj poruke od slobiani Dodaj slobiani u listu prijatelja
asataN asataN is a Female
moforaja




Poruka: 4110

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Svjetlost ko tebi brani da slavis sta hoces?

Zasto kritikovati druge da slave sta hoce?


i NG i jelka nemaju veze sa hriscanstvom ili Bozicem......Deda Mraz je produkt komunizma, a ne hriscanstva.....Hriscani nemaju deda mraza vec Svetog Nikolu ili tri kralja i oni donose poklone ne za NG vec 25tog decmbra, 6tog ili 7 og januara.
A ta propagada kako Bajram slave samo Muslimani ti je bezveze , jer svaki pravi Mostarac zna da se u Mostaru do rata uvijek islo kod prijatelja za Bajram na baklavu i cestitanje....a znam i mnogo hriscanskih familija koje su pravile baklavu za Bajram, bar na taj naci da se da neko svoje postovanje.Isto tako smo sva raja isli na ponocku (nisam Katolkinja) isla sam sa rajom gdje nas je bilo svih vjera...jer smo bili raja....nije bilo ni bitno CIJI je praznik, bilo je bitno da smo raja , svi skupa i da se druzimo i veselimo.
E onda kad su poceli upirati prstom "ovo je vase-ono je nase" ...e tu nas je sviju djavo odnio......Paranoja od toga da ce neko da promijei ono sto smo .......Vidis moje misljenje je da je to moguce samo ako nisi pravi vjernik u srcu. Ako jesi ti slavis svoje, postujes "komsiju i komsijino" i nema frke....
Sretan tebi Bajram , a meni moj Bozic i svima nama Nova 2009-ta

___________________________________________________________________

    12-25-2008 17:04 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
    Mo-beba Mo-beba is a Female
    Momentalno na daljinskom




    Poruka: 7486
    Location: Trebinje-Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Potpisujem Natin post 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


      33.gif

      12-25-2008 17:08 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
      cheri cheri is a Female
      moder u peMziji




      Poruka: 3810
      Location: Svizzera

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Potpisujem i ja Natin post. 33.gif
      Samo da dodam na ono sto je napisala, i dan danas se sve slavi, bar kod vecine normalna svijeta koja je ostala ziva iza rata.

      Nedavno je mojima bio Bajram, gosti kao i uvijek, izmedju ostalih moja svekrva i jetrva koje danas slave Bozic. Jedan vazan dio muzeve familije sedmog januara slavi Bozic, i opet svi zajedno u cestitanjima, zeljama, slavljima. Vise je moja svekrva napravila baklava za Bajram i pocastila gostiju za isti, nego ja.
      O Novoj godini da i ne govorim..... A to za pice i opijanje, to je vec stvar pojedinca, ako je istinski Musliman, nece piti nikad, a ne za Bajram ili za Novu godinu.
      Eto, toliko.

      Nova godina je festa svih nas, a ostalo je stvar iskrenog postovanja prema ljudima u okruzenju. 33.gif 33.gif Onda zaista nema frke. Nek se samo slavi! 10.gif

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 12-25-2008 u 18:18.

      12-25-2008 18:17 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
      Muntahta Muntahta is a Female
      moforaja




      Poruka: 8353
      Location: Tamo gdje je moja dusa.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od asataN:

        Svjetlost ko tebi brani da slavis sta hoces?

        Zasto kritikovati druge da slave sta hoce?


        i NG i jelka nemaju veze sa hriscanstvom ili Bozicem......Deda Mraz je produkt komunizma, a ne hriscanstva.....Hriscani nemaju deda mraza vec Svetog Nikolu ili tri kralja i oni donose poklone ne za NG vec 25tog decmbra, 6tog ili 7 og januara.
        A ta propagada kako Bajram slave samo Muslimani ti je bezveze , jer svaki pravi Mostarac zna da se u Mostaru do rata uvijek islo kod prijatelja za Bajram na baklavu i cestitanje....a znam i mnogo hriscanskih familija koje su pravile baklavu za Bajram, bar na taj naci da se da neko svoje postovanje.Isto tako smo sva raja isli na ponocku (nisam Katolkinja) isla sam sa rajom gdje nas je bilo svih vjera...jer smo bili raja....nije bilo ni bitno CIJI je praznik, bilo je bitno da smo raja , svi skupa i da se druzimo i veselimo.
        E onda kad su poceli upirati prstom "ovo je vase-ono je nase" ...e tu nas je sviju djavo odnio......Paranoja od toga da ce neko da promijei ono sto smo .......Vidis moje misljenje je da je to moguce samo ako nisi pravi vjernik u srcu. Ako jesi ti slavis svoje, postujes "komsiju i komsijino" i nema frke....
        Sretan tebi Bajram , a meni moj Bozic i svima nama Nova 2009-ta

      Nato 33.gif

      ___________________________________________________________________
      Prestani brinuti o tome ko te ne voli
      ko ima vise ili ko sta radi.
      Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

      12-25-2008 19:11 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
      Provler2 Provler2 is a Male
      moforaja




      Poruka: 3154
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od asataN:

        Svjetlost ko tebi brani da slavis sta hoces?

        Zasto kritikovati druge da slave sta hoce?


        i NG i jelka nemaju veze sa hriscanstvom ili Bozicem......Deda Mraz je produkt komunizma, a ne hriscanstva.....Hriscani nemaju deda mraza vec Svetog Nikolu ili tri kralja i oni donose poklone ne za NG vec 25tog decmbra, 6tog ili 7 og januara.
        A ta propagada kako Bajram slave samo Muslimani ti je bezveze , jer svaki pravi Mostarac zna da se u Mostaru do rata uvijek islo kod prijatelja za Bajram na baklavu i cestitanje....a znam i mnogo hriscanskih familija koje su pravile baklavu za Bajram, bar na taj naci da se da neko svoje postovanje.Isto tako smo sva raja isli na ponocku (nisam Katolkinja) isla sam sa rajom gdje nas je bilo svih vjera...jer smo bili raja....nije bilo ni bitno CIJI je praznik, bilo je bitno da smo raja , svi skupa i da se druzimo i veselimo.
        E onda kad su poceli upirati prstom "ovo je vase-ono je nase" ...e tu nas je sviju djavo odnio......Paranoja od toga da ce neko da promijei ono sto smo .......Vidis moje misljenje je da je to moguce samo ako nisi pravi vjernik u srcu. Ako jesi ti slavis svoje, postujes "komsiju i komsijino" i nema frke....
        Sretan tebi Bajram , a meni moj Bozic i svima nama Nova 2009-ta
      10.gif 33.gif 33.gif

      12-25-2008 21:18 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
      Provler2 Provler2 is a Male
      moforaja




      Poruka: 3154
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      De nam bola kazi neku... Shto si se ushutio o vasha Svijetlosna visosti?

      12-25-2008 21:26 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
      DARS
      SexNepoznat

      Poruka: 33

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      svjetlosti zivi kako ti mislis da ti je najbolje a postivaj i druge kako zele da zive,i kratko stvarno ne prdi vise na taj nacin

      12-25-2008 21:38 DARS is offline Pregledaj poruke od DARS Dodaj DARS u listu prijatelja
      kaokakao kaokakao is a Female
      raja


      Poruka: 1583
      Location: A11-A@

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od cheri:

        Potpisujem i ja Natin post. 33.gif
        Samo da dodam na ono sto je napisala, i dan danas se sve slavi, bar kod vecine normalna svijeta koja je ostala ziva iza rata.

        Nedavno je mojima bio Bajram, gosti kao i uvijek, izmedju ostalih moja svekrva i jetrva koje danas slave Bozic. Jedan vazan dio muzeve familije sedmog januara slavi Bozic, i opet svi zajedno u cestitanjima, zeljama, slavljima. Vise je moja svekrva napravila baklava za Bajram i pocastila gostiju za isti, nego ja.
        O Novoj godini da i ne govorim..... A to za pice i opijanje, to je vec stvar pojedinca, ako je istinski Musliman, nece piti nikad, a ne za Bajram ili za Novu godinu.
        Eto, toliko.

        Nova godina je festa svih nas, a ostalo je stvar iskrenog postovanja prema ljudima u okruzenju. 33.gif 33.gif Onda zaista nema frke. Nek se samo slavi! 10.gif


      Potpisujem. 33.gif
      Nato 33.gif
      Cheri 33.gif
      E, ne znam èemu više polemike oko ovoga ... živi i pusti druge da žive 25.gif

      ___________________________________________________________________
      = Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

      12-25-2008 23:56 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
      Dzani Dzani is a Male
      moforaja




      Poruka: 2023
      Location: Coming near You!!

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od -Svjetlost-:

        dobro provler... nemoj samo jos i Gvantanamo zaoravit =)


        Moje misljenje je da se Islam slijedi onako kako se treba slijediti kako su to prve generacije radile a ne kako dedo kaze.. peace


      tako je brate, samo po sunnetu insha'Allah 01.gif 10.gif

      12-26-2008 09:52 Dzani is offline Posalji Email za Dzani Pregledaj poruke od Dzani Dodaj Dzani u listu prijatelja
      asataN asataN is a Female
      moforaja




      Poruka: 4110

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        http://www.youtube.com/watch?v=wpsPRZ8tbp8
      13.gif

      ___________________________________________________________________

        12-26-2008 13:59 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
        -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
        raja




        Poruka: 1736
        Location: :)
        pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        evo malo ctrl c, ctrl v....

        Muhammed, s.a.v.s., je zabranio proslavljanje džahilijetskih praznika koje je zatekao u Medini, rekavši da ih je Allah zamijenio boljim danima, a to su dani Bajrama. Poslanik, s.a.v.s., nije, dakle, potvrdio te praznike, a da jeste, oni bi se i dalje proslavljali. Proslavljanje neislamskih praznika je svojevrsni vid oponašanja na koje je upozorio Muhammed, s.a.v.s., rekavši: ''Ko oponaša jedan narod on njemu i pripada.'' (Buharija i Muslim)

        U hadisu koji bilježe imami Buharija i Muslim, a prenosi Ebu Hurejre, Muhammed, s.a.v.s., je rekao: ''Slijedit æete obièaje naroda prije vas, pedalj po pedalj, lakat po lakat, sve dotle da kada bi oni ušli u gušterovu rupu i vi biste za njima.'' ''Jesu li to židovi i kršæani?''- upitali smo. ''A ko drugi?'', odgovori Muhammed, s.a.v.s. Vjerovatno je najbolji primjer i dokaz slijepog slijeðenja tuðih obièaja proslavljanje Nove godine koji je u svojoj osnovi kršæanski praznik...

        12-26-2008 17:31 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
        Viking Viking is a Male
        bice nesto od mene




        Poruka: 422
        Location: daleko brato

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        21.gif 21.gif 21.gif 21.gif Nisi u Meitefu,pusti nesto narodno i ponasaj se prirodno 18.gif

        12-26-2008 18:12 Viking is offline Pregledaj poruke od Viking Dodaj Viking u listu prijatelja
        -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
        raja




        Poruka: 1736
        Location: :)
        pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        hehe nisam u mejtefu nego na podforum Religija =)... ... a naravno da ljudi imaju slobodnu volju i rade onako kako hoce .. pa je neko musliman a neko krscanin ili ateista... ali ce svi na sudnjem danu skupljeni biti....




        "Zar vam ajeti Moji nisu kazivani, a vi ste ih poricali?"


        "Gospodaru naš," - reæi æe - "naši prohtjevi su bili od nas jaèi, te smo postali narod zalutali.


        Gospodaru naš, izbavi nas iz nje; ako bismo ponovo zlo radili, sami bismo sebi nepravdu uèinili."


        "Ostanite u njoj prezreni i ništa Mi ne govorite!" - reæi æe On.


        "Kad su neki robovi Moji govorili: ’Gospodaru naš, mi vjerujemo, zato nam oprosti i smiluj nam se, jer Ti si najmilostiviji!’ -


        vi ste im se toliko rugali da ste zbog toga na Mene zaboravljali i uvijek ste ih ismijavali.


        Njih sam Ja danas nagradio za ono što su trpjeli, oni su, doista, postigli ono što su željeli."


        A koliko ste godina na Zemlji proveli?" - upitaæe On.


        "Proveli smo dan ili samo dio dana" - odgovoriæe - "pitaj one koji su brojali."


        "Pa da, kratko ste proveli" - reæi æe On - "da ste samo znali!


        Zar ste mislili da smo vas uzalud stvorili i da Nam se neæete povratiti?"


        I neka je uzvišen Allah, Vladar istiniti, nema drugog boga osim Njega, Gospodara svemira velièanstvenog!


        sura Vjernici 105 -116

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane -Svjetlost- dana 12-26-2008 u 19:02.

        12-26-2008 19:00 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
        -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
        raja




        Poruka: 1736
        Location: :)
        pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        .

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane -Svjetlost- dana 12-26-2008 u 19:02.

        12-26-2008 19:01 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
        Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com