Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Moja mahala Donja 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (27): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Muntahta Muntahta is a Female
moforaja




Poruka: 8342
Location: Tamo gdje je moja dusa.

Moja mahala Donja Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Da se ne zaboravi...

Vracam se u u moju Donju mahalu...mahalu mog djetinjstva i moje mladosti...krenucu od Cekreka,tu nekada davno jos dok je ciro isao ,bijase rapma...moj daidza zeljeznicar bio...koliko mu samo tasa sa vecerom odnesoh...odmah do, bijase i stari Harem...premjestise sve tamo sahranjene
napravise magistralu...da rasterete mahalu od hiljada auta i autobusa koji dnevno njom prolazise vozeci radnike u "Soko"...koliko samo buke bijase , a meni nekako mirno nista ne premjecivah... navikoh se i sazivih sa tim...odmah do Harema zivjese moj dobri komsija Pavo,njegova supruga i jedina kcerka Milka...ostade mi u sjecanju tih i miran...sokak do njega stanovao Gospodin sudija
(tako ga svi zvasmo ime mu ne znam) i njegova supruga Roza...djece svoje nisu imali...a on se prolazeci mahalom svakom djetetu klanjao uz pozdrav dizanjem sesira sa glave..
Imadosmo mi u mahali i dvije zgdrade"Sokolove"...tu zivjese porodice...Jurovicki,Arap,Kazazic,
Resulovic,Hasanbegovic,Djukic...Batlak...
Sokak Orucluk...tako ga zvasmo...poznate familije u njemu zivjese...Orucevici,Kusturice,Zekici,
Popovci,Djelilovici,Curici,Kovacici,Sarici,Bajgorici,Salcini...tu u tom sokaku nam bijase glavno igraliste
limuna i narance...ni rodjena mati nas nebi po citav dan mogla pronaci...
Sjecam se i meni mile stare majke efendinice Orucuse...imala je svoj starinski baun...u njemu njena "blaga" i njene kcerke Tidze(rahm.) koja bi mi za svaki Bajram sasila prekrasnu haljinu...sa volanima obrubljenin sujtasom,a stara majka mi dala torbicu od crvene svile sasivenu i zlatnim koncem oheklanu da u nju stavljam Bajram-banku...vrijeme sa mene duboko urezano u sjecanje...
U glavi mi moje drage komsije Mackici...Hamidaga rahm. drzao trafiku na Ogradi...sve vijesti smo saznavali iz novina bas tu kupljenih...u istom sokaku stanovase komsija Stipe,njegova supruga Marica i sin jedinac Zeljko...komsinica Dada i njen jedini sin Dzemo...ispod njihove kuce bijase prodavnica mjesovite robe...godinama u njoj radio Dzemal Cisic rahm...ne znam zasto su ga zvali tabijasus...sjecam se samo da je uvijek bio namrgodjen...trcah u njegovu radnju da kupim one medenjake ...velike...marmeladu na kilo prodavanu...sjecam se brasna po radnji prosutog i ono se vagalo...a i mi zajedno sa njim...
Moj komsija Said Ramadanovic,crnogorac imade motor sa prikolicom...a mi djeca znali kada sa posla dolazi...pa na dno sokaka poredani svi jedno iza drugog da nas komsija provoza do vrh sokaka i nazad...tako dok svi ne bismo izredali...
Moje komsije Bostandzici...majka Duda i otac Salko izrodise tri sina...Ibru,Mahu i Hamu...postovah i voljeh kao rodjenu bracu...na zalost svi odose u vjecnost mladi... 16.gif
Stari Adembeg u svojoj avliji imade murvu...a mi djeca svi povrh nje...Adembeg sa sipkom pa nas sve rastjeraj...murve propadose i mi zeljni ostadosmo...
Glavna nam plaza bijase na "Zabi"...na tom mjestu "Sinovi mahale" napravise igraliste...da mlade narastaje sklone sa ulice i uspjese...Hvala im... 33.gif
Sjecam se i Nase i Velikog...e, tu bi nas ...male ne plivace popeli i moradosmo skakati u Neretvu...duboku....modru i hladnu...ali znali smo da nas u vodi cekaju velika muska raja,da nas spase ako se dusiti pocnemo."Sinovi mahale" i na tom mjestu napravise spomen-obiljezje skakaonicu u znak sjecanja na tragicno preminulog Azera Djelilovica...ronioca...jedinog sina u majke Semse koja i dan danas tuguje i sudbu moli da je odvede njenom Azeru...posjetih je za vrijeme mog posljednjeg boravka u Mostaru... 33.gif
Moje prve komsije bijabu Katice...sinovi i kceri Omerage i Munte...Arif,Ridji,rahm.Refik,Semso
kceri Belkisa i Nisa...Odgojise Omeraga i Munta svoju djecu kako najbolje umijese...
Moj babo Hamid i majka Hasmeta...tako ih zvah a bijahu mi samo komsije...zvase ih njihovi sinovi a ja u jednom sokaku s njima odrastah i tada mislih da tako treba biti...do kraja zivota ostadose za mene babo i majka...
Duboko u sjecanju mi ostadose porodice Batlak,Gigic,Biscevic,Buljko...komsija Ivica...prezimena se ne sjecam...Karici... Kalajadzici,Peze,Skeje,Mehici,Sunje,Zmire,Zukanovici,Kazazi,Krese,Zagorcici
,
Vile ,Erdelji,Handzari,Bijavice,Spahici,Jakirovici,Bubici,Jelacici...i mnogi drugi ...neka mi oproste ako ih se ovog trena ne sjetih...
Vjerujem da je malo mostarske raje koja nisu poznavala mog komsiju Seju Muslibegovica...po zanatu poznatog dzeparosa novcanika...a imade samo tako divnu dusu i veliko srce...bijase mi drag...pocivao u miru 16.gif
Udusi nosim i dragog komsiju Ahmu Kosica...starija raja...ali draga...
Sjetih se i stare komsinice Mevlide Orucuse...sa svojom scemlijom bi sjedila na haremu,pored spila kuda silazismo na Neretvu... svaku djevojcicu koja bi preletila cestu u kostimu,da se spusti prema Neretvi,nazvala bi naletnicom ,uz pitanje:"zna li ti mater kakva hodas"...tada bi bijase cudno ...sada nekako tuzno i sjetno...
Moja mahala...zvase je Mala Moskva,iznjedri borce i rodoljube kao sto bijahu Gojko i Zlatka Vukovic i jos njih stotinu koji pogibose u II Svjetskom ratu...ne smijem zaboraviti ni porodicu Mustovic koja u Donjoj mahali u vrijeme tog istog rata imade jedinu ilegalnu stampariju u svojoj kuci...
Mahala Donja iznjedri i postene siromahe,a bogami i doktore...dr.Vila...dr.Rifa Pavlovic...
dr.Dragnic...dr.Spahic...dr.bracu Sarice...
Izrodile su majke mahale i sinove koji dadose svoje u zivote u ovom proslom suludom ratu...
Nema vise Samira i Armina...nema Popaja...nema Alice...Ale...nema Hame Sunje...nema Emira Colica...nema mog skolskog druga Ahme Kusturice...mog komsije Pilavdzica...lijepe Adise ...jedice u majke..
nema mnogih znanih i neznanih...danas bi bili ocevi...majke...
33.gif
Svaki put kad se vracam svom Gradu...odem svojoj mahali u pohode...dosta se toga promijenilo...stasale nove generacije...mladje...moja sjecanja ostaju zauvijek...ponijecu cu ih sa sobom kada krenem na vjecni pocinak.

Napisah sve ovo kao sto denani rece da se ne zaboravi... 33.gif

___________________________________________________________________
Prestani brinuti o tome ko te ne voli
ko ima vise ili ko sta radi.
Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

broj ispravljanja poruke: 3, zadnji put od strane Muntahta dana 12-27-2008 u 17:53.

12-27-2008 08:27 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8019

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

SANJAM

Sanjam sunce, rijeku, rode
Sanjam Mostar moj narode
Sanjam raju rodnog kraja
I ljepote zavicaja

A u snu mi slike lete
Avlija u cvijetnom maju
Albaberi, hadzibezi, dzulbehari
Jorgovani, njeguje ih majka stara

Sadrvane, perivoje
I sokake moga grada
Sto blistavom zrakom sjaje
Dok Mahalom sabah vlada

Sanjam cure iz Mostara
Sanjam raju, krsne momke
Zoro, zoro ne osvani
Trajte vjecno srecni dani


Tahir Delic "U Mostaru O Mostaru"




Muntahta 33.gif 33.gif 33.gif

Hvala ti na ovom prekrasnom putovanju 33.gif

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

12-27-2008 19:31 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
cok cok is a Male
liska mjeseca maja


Poruka: 5450
Location: seher mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

jao cuj mahala 13.gif samo jedna stvar u mahali valja....moja zena 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 10.gif

___________________________________________________________________
28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

12-27-2008 19:41 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
Muntahta Muntahta is a Female
moforaja




Poruka: 8342
Location: Tamo gdje je moja dusa.
pokretac teme Thread Started by Muntahta

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od cok:

    jao cuj mahala 13.gif samo jedna stvar u mahali valja....moja zena 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 10.gif


ipak dodje u mahalu da je nadjes 35.gif

___________________________________________________________________
Prestani brinuti o tome ko te ne voli
ko ima vise ili ko sta radi.
Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

12-27-2008 19:43 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
cok cok is a Male
liska mjeseca maja


Poruka: 5450
Location: seher mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

13.gif 13.gif 13.gif STO JEST JEST 10.gif 10.gif

___________________________________________________________________
28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

12-27-2008 20:00 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
putnik putnik is a Male
brato




Poruka: 529
Location: mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ima jos mnogo toga sto bi se dalo napisati o Mahali, ali drugom prilikom. U svakom slucaju Muntahta lijepo.

___________________________________________________________________
"Rijeci su isto ko gomile ljudi, nije nuzno znati sve, odaberi za sebe samo one prave..."

Branimir J. Stulic, 2:30

12-27-2008 20:58 putnik is offline Pregledaj poruke od putnik Dodaj putnik u listu prijatelja
silva
SexNepoznat



Poruka: 2717

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od putnik:

    Ima jos mnogo toga sto bi se dalo napisati o Mahali, ali drugom prilikom. U svakom slucaju Muntahta lijepo.


Pa šta cekaš.Tebi to ide od ruke.....

___________________________________________________________________
Umrlo je proljeæe.
26.gif Ranjeno srce u kazaljki ostade......

12-27-2008 21:04 silva is offline Posalji email za silva Pregledaj poruke od silva Dodaj silva u listu prijatelja
putnik putnik is a Male
brato




Poruka: 529
Location: mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od silva:

        citat od putnik:

      Ima jos mnogo toga sto bi se dalo napisati o Mahali, ali drugom prilikom. U svakom slucaju Muntahta lijepo.


    Pa šta cekaš.Tebi to ide od ruke.....


Bice, samo malo vise subjektivno... Hvala na komplimentu

___________________________________________________________________
"Rijeci su isto ko gomile ljudi, nije nuzno znati sve, odaberi za sebe samo one prave..."

Branimir J. Stulic, 2:30

12-27-2008 21:16 putnik is offline Pregledaj poruke od putnik Dodaj putnik u listu prijatelja
Muntahta Muntahta is a Female
moforaja




Poruka: 8342
Location: Tamo gdje je moja dusa.
pokretac teme Thread Started by Muntahta

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od putnik:

    Ima jos mnogo toga sto bi se dalo napisati o Mahali, ali drugom prilikom. U svakom slucaju Muntahta lijepo.


Putnice,hvala Ti...znam ja to...ali napisah bas sto mi onog trena dodje na pamet...ima jos puno...puno toga...Ti nastavi jednom kada Ti se bude dalo...bilo bi mi zadovoljstvo citati... 33.gif

___________________________________________________________________
Prestani brinuti o tome ko te ne voli
ko ima vise ili ko sta radi.
Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Muntahta dana 12-27-2008 u 21:36.

12-27-2008 21:28 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
putnik putnik is a Male
brato




Poruka: 529
Location: mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bice, samo je pitanje momenta. Nosam tefter i lapis sa sobom, ako bi trebalo da ne trazim okolo

___________________________________________________________________
"Rijeci su isto ko gomile ljudi, nije nuzno znati sve, odaberi za sebe samo one prave..."

Branimir J. Stulic, 2:30

12-27-2008 21:37 putnik is offline Pregledaj poruke od putnik Dodaj putnik u listu prijatelja
Muntahta Muntahta is a Female
moforaja




Poruka: 8342
Location: Tamo gdje je moja dusa.
pokretac teme Thread Started by Muntahta

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od putnik:

    Bice, samo je pitanje momenta. Nosam tefter i lapis sa sobom, ako bi trebalo da ne trazim okolo


Lijepo je da si tu,pa sve mozes zabiljeziti...onog trena sto vidis u cujes...ja samo po sjecanjima pisah...a ona samo naviru...znam i zao mi da mozda puno meni dragih ne spomenuh...vjerujem da mi niko zamjeriti nece...davno odoh iz mahale...fizicki...dusa je tamo i sada... 33.gif

___________________________________________________________________
Prestani brinuti o tome ko te ne voli
ko ima vise ili ko sta radi.
Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Muntahta dana 12-27-2008 u 21:57.

12-27-2008 21:56 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja se preselila prije 2 godine u zalik jos se ne mogu naviknut...lijepa mahala 01.gif

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    12-27-2008 22:04 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    zalik13 zalik13 is a Male
    moforaja




    Poruka: 4619
    Location: Rio de Zalik

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od refleksija:

      ja se preselila prije 2 godine u zalik jos se ne mogu naviknut...lijepa mahala 01.gif


    polako naviknut ces se ,vrijeme cini svoje

    12-27-2008 22:08 zalik13 is offline Posalji Email za zalik13 Pregledaj poruke od zalik13 Dodaj zalik13 u listu prijatelja
    Sandy Sandy is a Female
    moforaja




    Poruka: 3840
    Location: kod Hita...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Divno napisano Muntahta 33.gif

    moje djetinjstvo je vezano za Mahalu i danas moje najdraze naselje u Mostaru......i ja sam se u Orucluku igrala svega i svacega, moja familija jos tamo zivi i kad god odem u mostar prvo kod njih odem, da u basci kafu popijem... 33.gif

    12-27-2008 22:11 Sandy is offline Posalji Email za Sandy Pregledaj poruke od Sandy Dodaj Sandy u listu prijatelja
    Muntahta Muntahta is a Female
    moforaja




    Poruka: 8342
    Location: Tamo gdje je moja dusa.
    pokretac teme Thread Started by Muntahta

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od zalik13:

          citat od refleksija:

        ja se preselila prije 2 godine u zalik jos se ne mogu naviknut...lijepa mahala 01.gif


      polako naviknut ces se ,vrijeme cini svoje


    zalik ,tako kazu...a vrijeme ne ucini svoje... makar sto se Mahale tice...s godinama mi sve draza...sve me nesto bas samo za nju veze... 01.gif

    ___________________________________________________________________
    Prestani brinuti o tome ko te ne voli
    ko ima vise ili ko sta radi.
    Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

    12-27-2008 22:15 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
    Muntahta Muntahta is a Female
    moforaja




    Poruka: 8342
    Location: Tamo gdje je moja dusa.
    pokretac teme Thread Started by Muntahta

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Sandy:

      Divno napisano Muntahta 33.gif

      moje djetinjstvo je vezano za Mahalu i danas moje najdraze naselje u Mostaru......i ja sam se u Orucluku igrala svega i svacega, moja familija jos tamo zivi i kad god odem u mostar prvo kod njih odem, da u basci kafu popijem... 33.gif


    Sandy,hvala Ti...pisah jednostavno...vodilo me srce... 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Prestani brinuti o tome ko te ne voli
    ko ima vise ili ko sta radi.
    Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

    12-27-2008 22:17 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
    kci mahale kci mahale is a Female
    bice nesto od mene




    Poruka: 307
    Location: 67

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    a sta ces o mahali fino napisat 30.gif 30.gif 30.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    IL SI BOS IL SI HADZIJA

    12-27-2008 22:24 kci mahale is offline Posalji email za kci mahale Pregledaj poruke od kci mahale Dodaj kci mahale u listu prijatelja
    Muntahta Muntahta is a Female
    moforaja




    Poruka: 8342
    Location: Tamo gdje je moja dusa.
    pokretac teme Thread Started by Muntahta

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od kci mahale:

      a sta ces o mahali fino napisat 30.gif 30.gif 30.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif


    kceri moja...znam da se salis...dusa...ljubav i osjecaji cine cuda... 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Prestani brinuti o tome ko te ne voli
    ko ima vise ili ko sta radi.
    Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

    12-27-2008 22:35 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
    narona narona is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1446
    Location: tamo daleko....

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Predivno 33.gif , prepoznah i ja "Mahalskih" imena, lijepo je ovo teta Muntahta citati 33.gif

    ___________________________________________________________________

      12-27-2008 22:52 narona is offline Pregledaj poruke od narona Dodaj narona u listu prijatelja
      dida62
      SexNepoznat

      Poruka: 1514

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Draga Muntahta u jednom dahu procitah 33.gif vrlo kratko sam zivjela u Mahali i ne sjecam se, bila sam mala, ali me srce vise vuce u mahalu i Hadzajlica sokak nego na Panjevinu gdje sam provela glavninu mog djetinjstva....

      12-27-2008 23:05 dida62 is offline Posalji email za dida62 Pregledaj poruke od dida62 Dodaj dida62 u listu prijatelja
      Stranica (27): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com