Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Je li bog voljan sprije » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Magistar Magistar is a Male
moforaja




Poruka: 2667

Je li bog voljan sprijeèiti zlo? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Je li Bog voljan sprijeèiti zlo?



A) Voljan je ali nije u stanju - onda nije svemoguæ.

B) U stanju je, ali nije voljan - onda je zloban.

C) I može i voljan je - odakle onda dolazi zlo?

D) Niti može, niti je voljan - zašto ga onda zvati Bogom?"


    Epikur

___________________________________________________________________

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Magistar dana 02-07-2009 u 15:47.

    02-07-2009 15:35 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mislim da bi svaki vjernik na ovo odgovorio sa onim rijecima Libero arbitrio, iliti u prevodu nesto kao slobodna volja. Ovo pitanje koje si postavio...vjerovatno se svaki covjek nekad u zivotu upitao kad vidi kakva se zla dogadjaju u svijetu.
    Ali se to objasnjava time sto je Bog dao ljudima da imaju tu svoju slobodnu volju i da sami vide sta je zlo, sta nije i da sami odluce sta ce raditi i kako ce se ponasati. Tako da to ne bi trebao biti njegov zadatak.
    Ako grijesim u tumacenju ovog sto se zove libero arbitrio, nek me neko ispravi.

    02-07-2009 15:45 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    Magistar Magistar is a Male
    moforaja




    Poruka: 2667
    pokretac teme Thread Started by Magistar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Znaèi odgovor je pod D).
    Zašto ga zvati onda Bogom.

    ___________________________________________________________________

      02-07-2009 15:48 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
      cheri cheri is a Female
      moder u peMziji




      Poruka: 3810
      Location: Svizzera

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ovo sto sam napisala, to ti je u smislu, dao nam je sve sto imamo, a kako cemo sve to koristiti, to je stvar naseg izbora.
      To pitanje zasto ga onda zvati Bogom, meni je to isto stvar necijeg izbora i ubjedjenja, vjerovanja, ili kako hoces. Ne znam ni jedan primjer gdje je neki ateista uspio da ubijedi nekog iskrenog i dubokog vjernika da promjeni misljenje, cak i kod najgorih tragedija, kad bi se bas covjek i mogao malo poljuljati u toj svojoj vjeri, pa se upitati ovo sto si se ti pitao u prvom postu. Odgovor nadje u onom sto sam napisala i u jos nekim stvarima za koje nisam kompetentna da pisem, jer ne znam bas puno, pa da se ne prosipam.

      Jedini primjeri promjene misljenja i ubjedjenja za koje znam su oni gdje se ljudi tamo u nekoj dobi okrenu vjeri, ne znam sta se to desi, ali ima tih primjera puno..
      Ono, iza neke tragedije, obicno licne tragedije, pa se pitam sta se to promjeni u covjeku, kad bi bas bilo logicnije da se tada poljulja vjera. Onako realno gledajuci. Misterija, Magistre, a mozda bi svijet bio ponekad malo i dosadan da nema ponesto i misteriozno. Ljudski mozgovi su, to znas i sam, najneistrazenija stvar na svijetu. I najkompleksnija.

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 02-07-2009 u 16:12.

      02-07-2009 15:58 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
      Magistar Magistar is a Male
      moforaja




      Poruka: 2667
      pokretac teme Thread Started by Magistar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Stvarno je religija èudnovata stvar.

      Bog kaže, "Poslat æu vam Mesiju (tj. Krista). Bit æe i mnogo lažnih proroka koji æe za sebe tvrditi da su Mesije.

      Pokušajte ih razlikovati.

      Pogodite li koji je pravi, sjedit æete uz Mene na Nebu.

      Pogriješite li u svojoj procjeni, prokleti ste u Paklu za vjeèna vremena, a i Mel Gibson æe napraviti film o vama kao spodobama koje nose zlokobne ogrtaèe i imaju velike kukaste noseve."

      ___________________________________________________________________

        broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Magistar dana 02-07-2009 u 16:20.

        02-07-2009 16:03 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
        cheri cheri is a Female
        moder u peMziji




        Poruka: 3810
        Location: Svizzera

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ako nam se "sudare" postovi, nema veze, ali ti moram i ovo napisati.
        Ja sam imala priliku u zivotu, a i srecu, da upoznam neke prave vjernike. Da ti ne bih sad pricala o mojoj rahmetli neni, evo cu ti navesti jedan primjer bracnog para, oboje su Svicarci. On je arhitekta, a ona neka sefica u banci. Dakle, ljudi obrazovani i pametni.

        On svake godine provede dva mjeseca u Kalkuti, da pomaze onim nesretnicima tamo. Oni svoj zivot van radnog mjesta imaju samo u crkvi i oko nje. Predobri ljudi.
        Prije par mjeseci je njoj umrla mala od sestre, bolovala je par godina. Ja odem na saucesce i, naravno, posto sam takva, vec na vratima me obliju suze. Ona mi pridje i kaze: "Nemoj. Sve sto je od Boga dobro je i moramo prihvatiti." A suze joj u ocima...
        Dakle, ne mozes od nekoga ko ne vjeruje u Boga ocekivati da ovo shvati, ali isto tako, ne vidim nista lose sto ovakvi ljudi vjeruju u Boga i zive po njegovim zapovjedima.
        Ponavljam, misterija koju je tesko objasniti, prinijeti dokaze, precizne i tacne...

        02-07-2009 16:08 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
        cheri cheri is a Female
        moder u peMziji




        Poruka: 3810
        Location: Svizzera

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Dakle, na tvoja pitanja neces sigurno naci odgovore koji te mogu zadovoljiti, to je jedino u sto sam sigurna.

        02-07-2009 16:10 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
        Magistar Magistar is a Male
        moforaja




        Poruka: 2667
        pokretac teme Thread Started by Magistar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Prièa je pouèna. Svjedok sam sliènih takvih životnih dogaðanja.
        Vidio sam i u ateista sliène prizore.
        Samo treba razlikovati ono u što ljudi VJERUJU od onoga što JESTE.
        Sam benevolentan stav èovjeka prema nekim tako teškim doživljajima ne mora biti produkt VJEROVANJA U NEŠTO NADNARAVNO.
        Mnogo više èinitelja formira èovjekov mentalni sklop i njegov odnos i reakciju spram vanjskim podražajima.

        ___________________________________________________________________

          02-07-2009 16:15 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
          pasha pasha is a Male
          Super Moderator




          Poruka: 9503
          Location: uh jebo te

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          vjeruju ateisti u boga i bozije odredjenje, ne vjeruju
          zasto traze krivca u bogu kad ne vjeruju
          je li ateisti idu rat, idu
          zasto idu kad ne vjeruju u boga

          ___________________________________________________________________

            neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
          Oscar Wilde

          02-07-2009 16:16 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
          sany sany is a Female
          seka




          Poruka: 673
          Location: njemacka

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od cheri:

            Dakle, na tvoja pitanja neces sigurno naci odgovore koji te mogu zadovoljiti, to je jedino u sto sam sigurna.


          Cheri,100% u pravu,kao i uvijek 10.gif 33.gif

          ___________________________________________________________________
          Bogat si tek kad imas nesto sto nikada ne mozes kupiti novcem.....

          02-07-2009 16:18 sany is offline Pregledaj poruke od sany Dodaj sany u listu prijatelja
          cheri cheri is a Female
          moder u peMziji




          Poruka: 3810
          Location: Svizzera

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Magistre, za tvoj zadnji post:
          Tacno, naravno. Samo sam ti navela primjer ljudi koji sve sto rade u zivotu, to isto proizilazi iz njihove vjere u Boga.


          Sam benevolentan stav èovjeka prema nekim tako teškim doživljajima ne mora biti produkt VJEROVANJA U NEŠTO NADNARAVNO.

          -Naravno. Ali, ovdje je taj slucaj, to ti garantiram, jer ih znam dobro. Posto pricamo o Bogu i vjeri, navela sam njihov primjer, a ne primjere dobrih ljudi ateista. Znam i sama da ih ima, i te kako. Ali su ovdje tema ovi drugi.

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 02-07-2009 u 16:22.

          02-07-2009 16:21 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
          pasha pasha is a Male
          Super Moderator




          Poruka: 9503
          Location: uh jebo te

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          C) I može i voljan je - odakle onda dolazi zlo?

          od sejtana zar prema nekom razmisljanju vjernika

          ___________________________________________________________________

            neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
          Oscar Wilde

          02-07-2009 16:22 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
          Magistar Magistar is a Male
          moforaja




          Poruka: 2667
          pokretac teme Thread Started by Magistar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od pasha:

            vjeruju ateisti u boga i bozije odredjenje, ne vjeruju
            zasto traze krivca u bogu kad ne vjeruju
            je li ateisti idu rat, idu
            zasto idu kad ne vjeruju u boga


          Najviše ratova i ubojstava u ljudskoj uraðeno je u ime religije.
          Svi zloèini u povijesti bili su rezultat jedne vrste fanatizma.
          Svi povijesni pokolji èinjeni su uime kreposti, istinite religije, legitimnog nacionalizma, pravedne politike ili ispravne ideologije, ukratko - uime borbe protiv neèije druge istine.

          ___________________________________________________________________

            02-07-2009 16:24 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
            Magistar Magistar is a Male
            moforaja




            Poruka: 2667
            pokretac teme Thread Started by Magistar

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od pasha:

              C) I može i voljan je - odakle onda dolazi zlo?

              od sejtana zar prema nekom razmisljanju vjernika


            A šejtan se sam stvorio?
            Ili ?

            ___________________________________________________________________

              02-07-2009 16:25 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
              Magistar Magistar is a Male
              moforaja




              Poruka: 2667
              pokretac teme Thread Started by Magistar

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od cheri:

                Magistre, za tvoj zadnji post:
                Tacno, naravno. Samo sam ti navela primjer ljudi koji sve sto rade u zivotu, to isto proizilazi iz njihove vjere u Boga.


                Sam benevolentan stav èovjeka prema nekim tako teškim doživljajima ne mora biti produkt VJEROVANJA U NEŠTO NADNARAVNO.

                -Naravno. Ali, ovdje je taj slucaj, to ti garantiram, jer ih znam dobro. Posto pricamo o Bogu i vjeri, navela sam njihov primjer, a ne primjere dobrih ljudi ateista. Znam i sama da ih ima, i te kako. Ali su ovdje tema ovi drugi.


              Draga Cheri.
              skreæeš mi temu na rješavanje posljedica.
              Ovdje je tema o UZROKU.
              Zašto je to dijete umrlo, a ne kako su to roditelji podnjeli.

              ___________________________________________________________________

                02-07-2009 16:27 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
                S-H S-H is a Male
                trudim se




                Poruka: 161
                Location: B&H

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od cheri:

                  Mislim da bi svaki vjernik na ovo odgovorio sa onim rijecima Libero arbitrio, iliti u prevodu nesto kao slobodna volja. Ovo pitanje koje si postavio...vjerovatno se svaki covjek nekad u zivotu upitao kad vidi kakva se zla dogadjaju u svijetu.
                  Ali se to objasnjava time sto je Bog dao ljudima da imaju tu svoju slobodnu volju i da sami vide sta je zlo, sta nije i da sami odluce sta ce raditi i kako ce se ponasati. Tako da to ne bi trebao biti njegov zadatak.
                  Ako grijesim u tumacenju ovog sto se zove libero arbitrio, nek me neko ispravi.


                Cheri 10.gif

                Dakle Magistre
                A. Bog je svemoguæ
                B. Bog je dobar
                C. Zlo dolazi od Sotone i ljudi koji mu dozvoljavaju da ih upotrebljava
                D. Bog je ljudima dao slobodnu volju da biraju dobro ili zlo (da se odluèe za Boga ili za Sotonu). Ja lièno vjerujem (što ne mora znaèiti da sam upravu) da u tome ne možeš biti neutralan, da nema treæa opcija

                02-07-2009 16:37 S-H is offline Pregledaj poruke od S-H Dodaj S-H u listu prijatelja
                S-H S-H is a Male
                trudim se




                Poruka: 161
                Location: B&H

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od Magistar:

                      citat od pasha:

                    C) I može i voljan je - odakle onda dolazi zlo?

                    od sejtana zar prema nekom razmisljanju vjernika


                  A šejtan se sam stvorio?
                  Ili ?


                Nije se sam stvorio, nego je jedan od palih anðela, koji je takoðe svojom slobodnom voljom uèinio loš izbor

                02-07-2009 16:39 S-H is offline Pregledaj poruke od S-H Dodaj S-H u listu prijatelja
                cheri cheri is a Female
                moder u peMziji




                Poruka: 3810
                Location: Svizzera

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Ja sam mislila da je tema o vjerovanju ljudi u Boga. I kako to da vjeruju u Boga, kad na pitanja koja si postavio niko nema precizan odgovor.
                Dijete je umrlo od tumora, nazalost, to je jedini odgovor koji ce zadovoljiti tebe kao ljekara i ateistu, je li tako?
                A sto se tice skretanja teme, ovo sto pises o ratovima u ime Boga, nema NIKAKVE veze sa Bogom. Promasila sam temu, mislila sam da je tema Je li Bog voljan sprijeciti zlo. I napisala da ljudi cine zlo, a ne Bog. Dakle, ko ratuje u ime Boga, ne smatras ga valjda vjernikom?
                Teme koje si postavio po pitanju vjerovanja, religija, Boga i ostalo, mogao si komotno sve staviti pod jednu temu s naslovom: Haj mi dokazite da ima Boga.
                Jer mi se to cini poenta ovog svega. A znas da odgovor neces dobiti.
                Mir s tobom.

                02-07-2009 16:40 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
                Magistar Magistar is a Male
                moforaja




                Poruka: 2667
                pokretac teme Thread Started by Magistar

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od S-H:

                      citat od cheri:

                    Mislim da bi svaki vjernik na ovo odgovorio sa onim rijecima Libero arbitrio, iliti u prevodu nesto kao slobodna volja. Ovo pitanje koje si postavio...vjerovatno se svaki covjek nekad u zivotu upitao kad vidi kakva se zla dogadjaju u svijetu.
                    Ali se to objasnjava time sto je Bog dao ljudima da imaju tu svoju slobodnu volju i da sami vide sta je zlo, sta nije i da sami odluce sta ce raditi i kako ce se ponasati. Tako da to ne bi trebao biti njegov zadatak.
                    Ako grijesim u tumacenju ovog sto se zove libero arbitrio, nek me neko ispravi.


                  Cheri 10.gif

                  Dakle Magistre
                  A. Bog je svemoguæ
                  B. Bog je dobar
                  C. Zlo dolazi od Sotone i ljudi koji mu dozvoljavaju da ih upotrebljava
                  D. Bog je ljudima dao slobodnu volju da biraju dobro ili zlo (da se odluèe za Boga ili za Sotonu). Ja lièno vjerujem (što ne mora znaèiti da sam upravu) da u tome ne možeš biti neutralan, da nema treæa opcija


                Ne odgovori ti. Vidi gore.
                Zlo. Otkuda??
                A, B, C ili D.

                ___________________________________________________________________

                  02-07-2009 16:44 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
                  cheri cheri is a Female
                  moder u peMziji




                  Poruka: 3810
                  Location: Svizzera

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Zlo uvijek polazi od nas samih.

                  02-07-2009 16:47 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
                  Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com