Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » TITO- Diktator naroda » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (22): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar

TITO- Diktator naroda Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Björn Kumm je objavio novu knjigu o TITU. pod nazivom "Tito. Folkets diktator",
ovaj naziv me malo naljuti, ali Tita ne vide svi istim ocima, kao ja, kao ti...mi...sto smo zivjeli u Njegovo vrijeme,..... u najljepse vrijeme......


Ukratko cu prevesti ovaj tekst,


******************************************

Björn Kumm om Tito i ny bok

På tisdagskvällen sände Kunskapskanalen en intervju med journalisten och författaren Björn Kumm, som i dagarna ger ut en ny bok “Tito, Folkets diktator”, en biografi över den man som är så djupt förknippad med de jugoslaviska folkens öden under så lång tid.

– Tito var en av de mest spännande europeiska politikerna under 1900-talet, sa Björn Kumm. Många saknar honom fortfarande, som landsfader och som symbol för det Jugoslavien som föll sönder.

Under 1990-talet var det många, också här i Sverige, som skyllde allt på Tito. Björn Kumm har en mera nyanserad syn. Han citerade en ledande politiker från ex-Jugoslavien som sagt: “Det var inte Tito som mördade Jugoslavien. Mördarna finns bland oss.” Med oss menade han den generation makthungriga politiker som följde efter Tito, politiker som på olika vis skapade förutsättningar för en rad blodiga krig.

Kanske kan Björn Kumms biografi inte bara kasta nytt ljus över Josip Broz Tito utan också väcka nytt intresse för både det Jugoslavien som fanns, de krig som slet sönder det och hur de nya staterna fungerar i dag. Historien behövs för att förstå samtiden och Tito är en nyckelfigur i det sammanhanget.

    1H2Non8j4CQ

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

02-12-2009 12:38 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Novinar i pisac Björn Kumm je dao intervjuu jednom TV kanalu, kako ovih dana objavljuje novu knjigu "Tito, diktator naroda", i
To je biografija èovjeka koji je tako duboko povezan s sudbinom Jugoslavenskih naroda u toku duzeg perioda

_ Tito je bio jedan od najinteresantnijih evropskih politicara u toku 1900-tih godina.Mnogima jos uvijek fali, kao otac nacije, kao simbol Jugoslavije, koja se nazalost raspala.

1990-tih godina,mnogi, cak i u Svedskoj su krivili Tita za propast zemlje, medjutim Björn Kumm kaze i ima nijansiran pogled na to....Citirao je jednog politicara iz ex Jugoslavije, koji je rekao :

"Tito nije ubio zemlju...Ubice su medju nama".

A ovim je mislio na politicare koji su dosli poslije Tita ,zeljni vlasti , politicari cija je politika prethodila ovom krvavom ratu..

Ovom knjigom, biografijom ,Björn Kumm nije zelio baciti novo svjetlo na Tita, nego Jugoslaviju s Titom,
i kako vidi zemlju poslije Tita, zemlju koja se rasparcala i kako nove drzave danas funkcionisu...

Naravno istorija ce pokazati..

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane djemila dana 02-12-2009 u 17:33.

02-12-2009 13:10 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jos uvijek suze krenu kad gledam slike,slusam pjesme o Titu 32.gif



Josip Broz Tito 33.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

02-12-2009 13:12 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3806
Location: Svizzera

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Djemila, cim se spomene Tito, meni na pamet padne vrijeme moje mladosti, pa ne mogu nista negativno osjecati, samo divna sjecanja. Zao mi je sto moje dijete nije imalo tu srecu da osjeti kako je bilo zivjeti u Titovo doba.
33.gif

02-12-2009 13:37 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tako je isto i kod mene Cheri.....!
Moja djeca su rodjena ovdje ali dooooosta znaju o Titu i kroz price, slike....zale sto nisu bili dio tog prelijepo doba

33.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

02-12-2009 13:40 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
HaraIzMostara HaraIzMostara is a Male
Administrator




Poruka: 6168
Location: Boston,MA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od cheri:

    cim se spomene Tito, meni na pamet padne vrijeme moje mladosti, pa ne mogu nista negativno osjecati, samo divna sjecanja. 33.gif


meni je bilo fino u titino doba, bio djete a otac i majka radili , nisam ni o cemu brinuo.
pitam se cega se sjete oni sto su im roditelji bili na 'sluzbenom putu'.
Kao i svugdje postoje dvije strane medalje i smeta mi sto neki jos uvjek nevide i nece da priznaju da postoji ona 'druga strana medalje'.

___________________________________________________________________
zzzzik ~ 모스타

02-12-2009 14:33 HaraIzMostara is offline Posalji Email za HaraIzMostara Pregledaj poruke od HaraIzMostara Dodaj HaraIzMostara u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3806
Location: Svizzera

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hara, ja napisah kakva sjecanja u

    meni licno
budi Titovo ime.
Ne spadam u te sto nece da priznaju da postoji i druga strana medalje.

02-12-2009 15:05 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
abraxas abraxas is a Male
moforaja




Poruka: 6998
Location: Jazzbina Abraxas

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Uvijek postoji druga strana. Ali isto tako s ove distance se mogu težine tih strana odvagnuti. Problem je kriterija i aršina. Za mene je On bio good guy a za neke probisvijet. Ali ja moram da dodam da je u tom sluèaju bio svjetski probisvjet a njegovi nasljednici su spram njega obièni kokošari i jajari. Držati ova poludivlja plemena u zajednici, oduprijeti se Hitleru i Staljinu, voditi pokret bez kojeg se o nièemu nije moglo odluèiti u UN, održati se na vlasti skoro 50godina, i meðu veæinom svojih podanika biti zapamæen kao Voða s karizmom....za sve to ipak treba neka sposobnost. A i kao lik mi je pravi.....volio žene,piæe,cigare,dobar život a i nama ga omoguæio. Mogao sam proæi u bilo koje doba svojim rodnim gradom i osjeæati se sigurnim. I ne samo mojim rodnim gradom. Isto tako sam se osjeæao u svim velikim gradovima Yuge. Danas i ne znam gdje je moj grad, moj Mostar, kud nesta. U njegovo doba se samo gradilo a danas ???? Milioni prognanih,hiljade mrtvih,ruševine,palež,pljaèka....Svi u mojoj porodici koji su išli tada u bogomolje posjeæivali su je slobodno, govorili hrvatski jezik i èitali knjige. Oni koji jesu. A oni koji nisu, sad prièaju da nisu smjeli niti moliti niti èitati. Pa nisu ni mogli kad su èitali izdanja Gornji Milanovac na ekavici. Lun,kralj ponoæi......Vajat Erp......Dok Holidej. Nemojte mi reæi da su knjige Krleže,Kranjèeviæa,Šenoe,Kovaèiæa,Marinkoviæa bile nedostupne.....po sindikalnoj cijeni. Evo sad nemam više kuda sa njima,pun mi ih podrum......Nije se uzalud bojao Krleža hrvatske kulture i srpskog junaštva. Uglavnom,sada smo svi na svome pa hajde da uživamo. Howgh!

02-12-2009 15:48 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
zutaljka
SexNepoznat

Poruka: 1528

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od abraxas:

    Uvijek postoji druga strana. Ali isto tako s ove distance se mogu težine tih strana odvagnuti. Problem je kriterija i aršina. Za mene je On bio good guy a za neke probisvijet. Ali ja moram da dodam da je u tom sluèaju bio svjetski probisvjet a njegovi nasljednici su spram njega obièni kokošari i jajari. Držati ova poludivlja plemena u zajednici, oduprijeti se Hitleru i Staljinu, voditi pokret bez kojeg se o nièemu nije moglo odluèiti u UN, održati se na vlasti skoro 50godina, i meðu veæinom svojih podanika biti zapamæen kao Voða s karizmom....za sve to ipak treba neka sposobnost. A i kao lik mi je pravi.....volio žene,piæe,cigare,dobar život a i nama ga omoguæio. Mogao sam proæi u bilo koje doba svojim rodnim gradom i osjeæati se sigurnim. I ne samo mojim rodnim gradom. Isto tako sam se osjeæao u svim velikim gradovima Yuge. Danas i ne znam gdje je moj grad, moj Mostar, kud nesta. U njegovo doba se samo gradilo a danas ???? Milioni prognanih,hiljade mrtvih,ruševine,palež,pljaèka....Svi u mojoj porodici koji su išli tada u bogomolje posjeæivali su je slobodno, govorili hrvatski jezik i èitali knjige. Oni koji jesu. A oni koji nisu, sad prièaju da nisu smjeli niti moliti niti èitati. Pa nisu ni mogli kad su èitali izdanja Gornji Milanovac na ekavici. Lun,kralj ponoæi......Vajat Erp......Dok Holidej. Nemojte mi reæi da su knjige Krleže,Kranjèeviæa,Šenoe,Kovaèiæa,Marinkoviæa bile nedostupne.....po sindikalnoj cijeni. Evo sad nemam više kuda sa njima,pun mi ih podrum......Nije se uzalud bojao Krleža hrvatske kulture i srpskog junaštva. Uglavnom,sada smo svi na svome pa hajde da uživamo. Howgh!



Stvarno sam mislila napisati nesto na ovu temu,ali poslije ovog tvog posta sve sto bih ja napisala ispala bi lakrdija.Ja samo da dodam na ovo tvoje, jednu recenicu "ne daj mi boze
ovog svjetla nikad vise nikome".Ja bih ,ipak onaj mrak vise voljela 26.gif

02-12-2009 16:03 zutaljka is offline Pregledaj poruke od zutaljka Dodaj zutaljka u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

da nam je sada jos jedan isti diktator 33.gif 33.gif 33.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

02-12-2009 16:28 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
bosonoga bosonoga is a Female
lela




Poruka: 2804
Location: daleka polja

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od zutaljka:

        citat od abraxas:

      Uvijek postoji druga strana. Ali isto tako s ove distance se mogu težine tih strana odvagnuti. Problem je kriterija i aršina. Za mene je On bio good guy a za neke probisvijet. Ali ja moram da dodam da je u tom sluèaju bio svjetski probisvjet a njegovi nasljednici su spram njega obièni kokošari i jajari. Držati ova poludivlja plemena u zajednici, oduprijeti se Hitleru i Staljinu, voditi pokret bez kojeg se o nièemu nije moglo odluèiti u UN, održati se na vlasti skoro 50godina, i meðu veæinom svojih podanika biti zapamæen kao Voða s karizmom....za sve to ipak treba neka sposobnost. A i kao lik mi je pravi.....volio žene,piæe,cigare,dobar život a i nama ga omoguæio. Mogao sam proæi u bilo koje doba svojim rodnim gradom i osjeæati se sigurnim. I ne samo mojim rodnim gradom. Isto tako sam se osjeæao u svim velikim gradovima Yuge. Danas i ne znam gdje je moj grad, moj Mostar, kud nesta. U njegovo doba se samo gradilo a danas ???? Milioni prognanih,hiljade mrtvih,ruševine,palež,pljaèka....Svi u mojoj porodici koji su išli tada u bogomolje posjeæivali su je slobodno, govorili hrvatski jezik i èitali knjige. Oni koji jesu. A oni koji nisu, sad prièaju da nisu smjeli niti moliti niti èitati. Pa nisu ni mogli kad su èitali izdanja Gornji Milanovac na ekavici. Lun,kralj ponoæi......Vajat Erp......Dok Holidej. Nemojte mi reæi da su knjige Krleže,Kranjèeviæa,Šenoe,Kovaèiæa,Marinkoviæa bile nedostupne.....po sindikalnoj cijeni. Evo sad nemam više kuda sa njima,pun mi ih podrum......Nije se uzalud bojao Krleža hrvatske kulture i srpskog junaštva. Uglavnom,sada smo svi na svome pa hajde da uživamo. Howgh!



    Stvarno sam mislila napisati nesto na ovu temu,ali poslije ovog tvog posta sve sto bih ja napisala ispala bi lakrdija.Ja samo da dodam na ovo tvoje, jednu recenicu "ne daj mi boze
    ovog svjetla nikad vise nikome".Ja bih ,ipak onaj mrak vise voljela 26.gif


abraxas 10.gif
zutaljka 10.gif

ja bih samo da citiram ovu tvoju recenicu:
"ne daj mi boze
ovog svjetla nikad vise nikome".Ja bih ,ipak onaj mrak vise voljela"

i da dodam ...naslov teme mi je djelovao negativno i nekako me shtrecnulo u srcu
Djemila , znam da je to naslov knjige i nemoj me slucajno pogresno razumjeti 33.gif

___________________________________________________________________
^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

02-12-2009 16:40 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bosonoga, ovo je samo naslov knjige.....isto sam reagovala kad vidjeh na TV....

(Pogledaj moj prvi post)

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

02-12-2009 16:48 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
bosonoga bosonoga is a Female
lela




Poruka: 2804
Location: daleka polja

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

znam , procitala sam
vec sam ti napisala u postu prije tvog , da je to samo naslov knjige
(procitaj ti moj post 35.gif ) 13.gif

___________________________________________________________________
^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

02-12-2009 16:52 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2728
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od djemila:

    Novinar i pisac Björn Kumm je dao intervjuu jednom TV kanalu, kako ovih dana objavljuje novu knjigu "Tito, diktator od ljudi",
    To je biografija èovjeka koji je tako duboko povezan s sudbinom Jugoslavenskih naroda u toku duzeg perioda

    _ ..


Ako mi dopustis djemila 01.gif 25.gif samo bih sugerirao u vezi prevoda. Mada ne govorim svedski ali je toliko slican norveskom da mi sljedeci prevod bolje lezi:

"Tito - narodni diktator"
Imam osjecaj da pisac igra na tu kontradiktornost izmedju diktature i Titove omiljenosti u sirokim slojevima.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

02-12-2009 17:12 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11452
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Naravno Hogar 10.gif

Upravo tako, hvala





(ispravila sam,
Vidis kako nekad bukvalno prevodimo)

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

02-12-2009 17:35 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ta ce Bjorn, Ta da je ishta znao bio bi skijas.
Trebo bi pisat o cuvenoj Svedskoj proslosti.
U Titino vrijeme i kokosinjci dobili struju a da nepricham o ostalom.
Da se razumijemo nije bio nepogrjesiv ali u globalu napredak je bio postignut.

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

02-12-2009 20:24 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
adis b adis b is a Male
rambling reck




Poruka: 1082

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

generalno za razvoj Juge Titu da
ali za razvoj Bosne i Hercegovine najvise zasluge nosi rahmetli Dzema Bijedic (i Austro-Ugarska)...
pogledajte puteve, instalacije, itd u BiH i usporedite sa drugim republikama dok on nije dosao na vlast...
zbog nekog neobjasnjenog razloga BiH je bila jedna od najnerazvijenijih republika bivse Juge a jedna od najbogatijih u prirodnim bogatstvima...

a sto jest, jest, bilo je fino '80-tih djetinjstvo...

___________________________________________________________________
...

02-12-2009 20:53 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
Vaske Vaske is a Male
mofo beba


Poruka: 1
Location: Italia, Budrio (Bo)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hvala Ti Djemila na prijevodu i lijepim rijecima o onome koji nas van Juge i dalje povezuje:ON. Imao je grijesaka a najveca grijeska mu je ta sto nije isao dokraja sa izdajicama svog naroda.Mozda bi i danas zivjeli u Mostaru a ne sirom svijeta,udisali onaj vreli miris Mostara, jorgovana, zumbula iz Eminine basce,setali Rondoom,spustili se kroz Lisku prema starom gradu i mostu,a onda nazad ulisom Marsala Tita ,preko Titovog mosta na Korzo (ili obrnuto, kako vam se vise svidja). Na zalost uticaj medija ovdje barem gdje sam je takav, da nemaju uopste prave slike o zivotu koji smo imali onda i kakav je sada, jer to zapadu nikada nije ni odgovaralo. Srce mi place kada samo pomislim da smo svi tako udaljeni jedni od drugih, da nam je ostao ovaj nacin komuniciranja i susreta.Ne mogu vise jer i onako sam sve ove godine tuzan a nemam volje da se tamo vratim i ako to svim srcem zelim.

02-12-2009 21:00 Vaske is offline Posalji email za Vaske Pregledaj poruke od Vaske Dodaj Vaske u listu prijatelja
nedjo nedjo is a Male
avenija kruzno


Poruka: 110
Location: tamo daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tito je proshlost.Svi znamo kako se zivjelo u njegovo vrijeme.
Treba se pozabaviti sa danashnjim politicharima,koji su za mene diktatori.
Lazu,kradu,otimaju,rade za sebe.
Narod josh zavadjen,bez posla.Bez nade u bolji zivot.

___________________________________________________________________
mostarac

02-12-2009 21:17 nedjo is offline Pregledaj poruke od nedjo Dodaj nedjo u listu prijatelja
metallica metallica is a Male
moforaja




Poruka: 8228
Location: CH.WILLA(uglavnom)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

TITO je jedna Velicina u svakom pogledau svi politicari 90-ih ugledali su se na njega na ovaj ili onaj nacin vise ili manje NEUSPJESNO.

TITO je imao dobru "skolu" i dobre "UZORE" TITO je jako volio RUSE ali ne kao komuniste nego kao SLAVENE

TITO je jako dobro poznavao Istoriju i Psihologiju.Zasto psihologiju? Da bi bio dobar vodja moras biti Psiholog i moras znati na koji nacin da se ponasas prema narodu "STAP I MRKVA" su bili njegovo najjace oruzje "ko je sa nama nece mu nista faliti a onaj ko je protiv nas/mene neka dobro razmisli"

Na isti nacin su se ponasli i Petar Veliki i Ekatarina Velika samo su vremena bila drugacija

    ___________________________________________________________________

      02-13-2009 00:04 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
      Stranica (22): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com