Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Raja , treba mi pomoc » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): « prethodna 1 2 [3] 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
bosonoga bosonoga is a Female
lela




Poruka: 2804
Location: daleka polja
pokretac teme Thread Started by bosonoga

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Samo zelim ukratko da ti javim...
vidjela sam na jednoj temi da trazis odredjeni vitamin...

Njegov naziv je B17...ili laetril

    http://www.ivonazivkovic.net/B17.htm


Moze se jos puno o tome naci na internetu... gdje, kako, zasto itd
ali mozda je najvaznije da to uopste nije skupo

Medjutim, postoji jos jedna druga opcija.
U sljedecom clanku je sve potanko opisano.

    http://www.val.hr/index.php?option=com_c...catid=19:clanci


Sve je ovo na prirodnoj bazi i ne zahtijeva puno novaca.
Imam malo znanja i iskustva u tome, pa sam samo zeljela pomoci.


Hvala ti draga forumasice na ovoj informaciji

33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

___________________________________________________________________
^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane bosonoga dana 02-19-2009 u 00:01.

02-19-2009 00:00 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prije nego sto se savremena medicina pocne blatiti od strane sharlatana poput Ivone zivkovic koja iznosi niz neistina a u interesu donosenja tzv infomed decision pogledajte i ovaj link

    http://www.bccancer.bc.ca/PPI/UnconventionalTherapies/LaetrileAmygdalinVitaminB17SarcarcinaseNitriloside.htm


Pacijent ima pravo da donese odluku o svom ljecenju i treba da mu se daju sve relevantne i tacne informacije da bi mogao bazirati svoju odluku.

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

02-19-2009 00:35 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Ella Ella is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 315
Location: Skopje

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mojoj mami su proslog ljeta dijagnosticirali kancer.. sreca u nesreci.. sami pocetak... adenokarciom pluca... da ne duzim.. operisala se, odstranili sve.. izvrsno se osjeca, nalazi su joj fenomenalni.
Kazem sreca u nesreci jer je otkriven na samom pocetku, bez ijedne metastaze igdje u tjelu...

Cim smo saznali , mi smo joj iz MK donijeli jedan lijek , suplement ljecenju, njena doktorica se slozila da ga uzima i sigurna sam da joj je pomoglo da ojaca imunitet, da lako prebrodi kratku kemoterapiju. Nalazi krvi su joj bolji nego ikada.

Nas prijatelj radi kao farmace u ovoj firmi i on nam je preporucio lijek poslije cijeg se uzimanja od nekih mjesec dana umanjuju i tumor markeri.

Mozes procitati sve na njihovoj stranici.

    http://www.varumin.com.mk/


Ovo nema veze sa B17 ili D12.. al ako moze pomoci ...

Pozdrav iz SK.. i najvaznije od svega je THINK PINK !!!!!!!!!!!!!!!!!!

___________________________________________________________________

      02-19-2009 00:57 Ella is offline Pregledaj poruke od Ella Dodaj Ella u listu prijatelja YIM Screenname: ela_maric
      bosonoga bosonoga is a Female
      lela




      Poruka: 2804
      Location: daleka polja
      pokretac teme Thread Started by bosonoga

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od pravimostarac:

        Prije nego sto se savremena medicina pocne blatiti od strane sharlatana poput Ivone zivkovic koja iznosi niz neistina a u interesu donosenja tzv infomed decision pogledajte i ovaj link

          http://www.bccancer.bc.ca/PPI/UnconventionalTherapies/LaetrileAmygdalinVitaminB17SarcarcinaseNitriloside.htm


        Pacijent ima pravo da donese odluku o svom ljecenju i treba da mu se daju sve relevantne i tacne informacije da bi mogao bazirati svoju odluku.


      pravimostarac 10.gif
      svaki link , svaki savjet dobro dodje
      pacijent , tacno zna svoju dijagnozu ...doktor mu je predocio cijelu situaciju , bez uvijanja
      medjutim , mene cudi ...da se desava da dva ljekara imaju dva razlicita misljnja ili dvije razlicite trvdnje, kao sto je u ovom slucaju ...sto pacijenta dovodi u veoam tesku situaciju
      kome da vjeruje ...i kako da se ponasa
      iznenadjena sam , veoma ..
      da dodam ...ne desava se ovo u nasoj zemlji

      ___________________________________________________________________
      ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

      02-19-2009 01:28 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
      bosonoga bosonoga is a Female
      lela




      Poruka: 2804
      Location: daleka polja
      pokretac teme Thread Started by bosonoga

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ella za tvoju mamu 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

      Sreca da je otrkriveno na vrijeme ...

      Sve ovo sto pise na ovo j temi je dostupno i familiji mog prijatelja
      Utoliko bolje , ker mogu sami vidjeti sta i kako
      Koliko mogu da pomognem , ja cu uciniti ...a da mogu vise ...pa da mu vratim zdravlje
      bila bih presretna
      ovako se nadamo svi , da ce biti dobro

      Ella 33.gif topao pozdrav i hvala na postu i savjetu

      ___________________________________________________________________
      ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

      02-19-2009 01:33 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Kada kazes .....dva ljekara i dva razlicita misljenja
      da li se to odnosi na ljekare iz iste struke-specijalnosti
      da li se to odnosi na dijagnozu ili na nacin ljecenja

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      02-19-2009 01:57 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      LISKA S AVENIJE LISKA S AVENIJE is a Male
      puter


      Poruka: 79
      Location: STARMO

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      semaforin E3 talijani otkrili novi lijek koji zaustavlja metastazu.
      Istina ili laz ne znam,ali vrijedi se raspitat

      ___________________________________________________________________
      To je moj grad to su moji ljudi


      došo toršku u mostar i ufuro se on u ove naše žargone,zajebancije i to..
      i sjeda on na staro,dolazi konobar kaže reci brate..kaže škutor daj mi fuka i davo..
      i haj donese mu to konobar,prošlo 10-ak minuta pita ga konobar a brate znaš li šta znaèi tipla??..kaže škutor:
      i issati boga kako neæu znat to je ono što se u zid meæe'

      08-28-2010 19:32 LISKA S AVENIJE is offline Posalji email za LISKA S AVENIJE Pregledaj poruke od LISKA S AVENIJE Dodaj LISKA S AVENIJE u listu prijatelja
      cheri cheri is a Female
      moder u peMziji




      Poruka: 3806
      Location: Svizzera

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jesu uspjeli individualizirati taj protein semaforin3 koji izgleda omogucava kancerogenim celijama da se moltipliciraju. Ako to bude to, mogli bi ga blokirati, pa da se na taj nacin sprijece metastaze. Naime, pokazalo se da su tumori bogati ovim proteinom najagresivniji i najvise razvijaju metastaze. Nazvan je Semaforin bas zato sto kao daje zeleno svjetlo kanc.celijama da se mnoze. Daj, Boze, da ovo bude uspjesno..

      Ovo prenosim sa talijanskih med.portala..

      Inace, Italija ima jake istrazivace, ali njihov rad cesto sprijeci nedostatak finansija, a i farmaceutske kuce nisu bas dobrodusne prema njima (motivi su jasni svima).

      08-28-2010 20:19 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      Makrobiotika i cancer Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Kasno vidjeh ovaj thread; u zadnje vrijeme su "izletila" neka imena i podaci o ljudima sa razlièitim formama raka, koji su se uspjeli "izlijeèiti" prelaskom na makrobiotièku ishranu, ili derivat iste.

      Prinicip je da se jede i konzumira iskljuèivo hrana koja nije procesuirana, ili preraðivana.
      U nekim sluèajevima je isto i (u svrhu èišæenja organizma) izbaèeno meso (crveno meso) potpuno iz ishrane, o ribi i piletini - æuretini i sliènom ne znam (ovo je naravno kontroverzno i sa stanovišta moderne medicine vjerovatno i upitno).

      Takoðe je u nekim sluèajevima veliki doprinos lijeèenju i èišæenju organizma bilo svakodnevno korištenje sokovnika - bilo onih centrifugalnih, ili tzv. masticatora (jedan klip koji "cijedi" sok), ili onih sa dva klipa izmeðu kojih se voæe, povræe, i zelene trave i lisnato zelenje (spanaæ i sve forme kupusa i slièno, peršun i ostalo zeleno lišæe) cijedi (i do 90%) i na taj naèin brzo u organizam mogu unijeti veæe kolièine vitamina, minerala i, posebno korištenjem zadnje dvije vrste aparata, enzima.
      Kolièine hranjivih i do neke mjere i ljekovitih prirodnih tvari koje se unesu u organizam su ovim naèinom unošenja daleko veæe nego obiènom ishranom, a takoðe je kudikamo veæi procenat saèuvanih hranjivih tvari, za razliku od kuhanja koje dosta zna i uništiti.

      Jedan od principa je ovdje bio i uzimanje sirove hrane - tvari i èak i izbjegavanje uzimanja "kuhane" hrane (znam da ovo zvuèi èudno i pomalo i fanatièno, samo prenosim proèitano i viðeno) što je više moguæe.

      Nisam u medicini i jako sam ogranièen sa ikakvim znanjem oko ovog; svakako treba ljekare slušati.

      Prenosim samo ono što sam èuo, proèitao i vidio, postoje brojni linkovi sa web-a i youtube-a o svemu gore navedenom; a svaka i mala informacja ako bilo kome pomogne može biti vrijedna.

      Ko želi neke bliže informacije, slobodno se može javiti pp-om; neke linkove koje imam mogu proslijediti vezano za sve navedeno u ovom postu.

      Svima koji su se ovdje javili sa ovakvim problemima želim naravno oporavak i ozdravljenje njihovih najbližih i sreæu u borbi sa ovom opakom bolešæu.

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 08-28-2010 u 21:30.

      08-28-2010 21:27 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      DARS
      SexNepoznat

      Poruka: 33

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Ella:

        Mojoj mami su proslog ljeta dijagnosticirali kancer.. sreca u nesreci.. sami pocetak... adenokarciom pluca... da ne duzim.. operisala se, odstranili sve.. izvrsno se osjeca, nalazi su joj fenomenalni.
        Kazem sreca u nesreci jer je otkriven na samom pocetku, bez ijedne metastaze igdje u tjelu...

        Cim smo saznali , mi smo joj iz MK donijeli jedan lijek , suplement ljecenju, njena doktorica se slozila da ga uzima i sigurna sam da joj je pomoglo da ojaca imunitet, da lako prebrodi kratku kemoterapiju. Nalazi krvi su joj bolji nego ikada.

        Nas prijatelj radi kao farmace u ovoj firmi i on nam je preporucio lijek poslije cijeg se uzimanja od nekih mjesec dana umanjuju i tumor markeri.

        Mozes procitati sve na njihovoj stranici.

          http://www.varumin.com.mk/


        Ovo nema veze sa B17 ili D12.. al ako moze pomoci ...

        Pozdrav iz SK.. i najvaznije od svega je THINK PINK !!!!!!!!!!!!!!!!!!


      NAZALOST ELLA I POSLIJE KOLIKO JE DUGO USPJELO TO DA IZLIJECI...DA LI JE IZLIJECILO ILI BILA SAMO JEDNA NADA ....

      08-28-2010 22:39 DARS is offline Pregledaj poruke od DARS Dodaj DARS u listu prijatelja
      Magistar Magistar is a Male
      moforaja




      Poruka: 2667

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Da vidimo šta medicina kaže na moguænosti lijeèenja raka.

      Prvo æemo malo epidemiologije.

      (Za BiH su nepotpuni podaci, buduæi sam dosta vremena radio na programu registra raka u FBiH, i znam sve nedostatke i manjkavosti, tako da ih neæu postavljati ovdje jer neæemo dobiti pravi uvid)
      Zato imamo RHrvatsku èija je incidenca gotovo potpuno jednaka onoj u BiH, pa to može poslužiti kao orijentir.

      Zloæudni su tumori po uèestalosti drugi uzrok smrtnosti, odmah iza bolesti srca i krvnih žila. Prema podacima Državnoga registra za rak, u Hrvatskoj se godišnje dijagnosticira oko 24.000 novih sluèajeva zloæudnih bolesti, što znaèi 65 novih sluèajeva dnevno. Kod žena je najèešæi rak dojke, slijedi rak maternice i debeloga crijeva. Muškarci najèešæe obolijevaju od raka pluæa, zatim od raka želuca i prostate.
      Uz Maðarsku, Hrvatska ima najveæi porast stope smrtnosti od raka u Europi u posljednjih 20 godina. Godišnje od raka umire gotovo 13.000 osoba. Od svih umrlih u Hrvatskoj, 23,3% umire zbog raka. Ukupan broj novodijagnosticiranih bolesnika s invazivnim rakom u 2007. godini Hrvatskoj bio je 20 051, i to 10 808 muškaraca i 9 243 žena.
      Stopa incidencije je iznosila 451,9/100.000; 506,0/100.000 za muškarce i 401,6/100.000 za žene. Odnos M:Ž je 54:46. U Hrvatskoj je iste godine od raka umrlo 12.551 osoba, 7.364 muškaraca i 5.187 žena. Stope mortaliteta bile su 282,8/100.000, odnosno 344,8 (M) i 225,4/ (Ž). Odnos muškaraca i žena je 59:41, što i nadalje odražava visoki letalitet od raka traheje, bronha i pluæa, vodeæeg sijela raka u muškaraca.

      ___________________________________________________________________

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Magistar dana 08-28-2010 u 23:19.

        08-28-2010 23:18 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
        Magistar Magistar is a Male
        moforaja




        Poruka: 2667

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Definicija karcinoma


        Izrazi karcinom, neoplazija i malignitet obièno se ravnopravno koriste u istom smislu, u struènoj i popularnoj literaturi. Bolest koja se naziva karcinom najbolje definiraju èetiri karakteristike koje ukazuju na razliku u djelovanju stanica karcinoma u odnosu na normalne zdrave stanice.

        1.Klonalnost: Karcinom nastaje genskim promjenama u jednoj stanici koja proliferira i stvara klon malignih stanica.

        2.Autonomija: Rast nije ispravno reguliran normalnim biokemijskim i fizièkim utjecajima iz okoline.

        3.Anaplazija: Nedostaje normalna, koordinirana diferencijacija stanica.

        4.Metastaza: Stanice karcinoma stvaraju sposobnost za diskontinuiran rast i diseminaciju u druge dijelove tijela.

        ___________________________________________________________________

          08-28-2010 23:21 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
          Magistar Magistar is a Male
          moforaja




          Poruka: 2667

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Karcinom se lijeèniku karakteristièno manifestira kao abnormalan rast ili tumor koji uzrokuje bolest stvaranjem biokemijski aktivnih molekula, lokalnom ekspanzijom, ili invazijom u susjedna ili udaljena tkiva. Simptomi bolesti ovise o specifiènim molekularnim produktima i lokaciji tumora. Svaki tip tumora ima svoj relativno osobit prirodan tijek koji ukazuje kakav bi mogao biti klinièki tok pojedinog neoplastiènog procesa. Za stvaranje prikladnog plana lijeèenja pojedinog pacijenta s malignom bolesti potrebno je odrediti razmjer proširenosti bolesti, kao i poznavati prirodan tijek bolesti i raspoložive terapijske alternative za taj tip karcinoma

            Terapijski pristup


          Razvitak uèinkovite terapije raka je jedan od glavnih zadataka biomedicinskih istraživanja. Kao izravni rezultat osnovnih i dodatnih istraživaèkih napora, neke malignosti su prošle promjene od neizbježno smrtonosnih do gotovo izljeèivih bolesti.
          Razvitak novih naèina lijeèenja raka izazvao je mnogo pažnje i uzbuðenja. Takoðer je došlo do naglog napretka u otkrivanju bioloških sredstava koji mogu biti od velike važnosti u medicini. Novi kemoterapijski lijekovi, od kojih neki predstavljaju nove vrste citotoksiènih sredstava, ulaze u klinièku upotrebu. Razni agensi kao i terapijski postupci nalaze svoje mjesto u istraživaèkim pristupima kod prevencije i terapije nekih malignosti.
          Glavno uporište terapije karcinoma je podijeljeno u tri subspecijalnosti koje meðusobno djeluju jedna na drugu. Uloga kirurga, radiologa-onkologa i medicinskog onkologa se nastavlja mijenjati kako novi agensi postaju dostupni, a multidisciplinarni pristup raku postaje pravilo. Lijeènik opæe medicine i dalje ostaje u prvom planu obzirom na prevenciju i rano otkrivanje karcinoma. Daljnje definiranje faktora rizika te preciznije i specifiènije tehnike otkrivanja karcinoma omoguæuju internisti da utjeèe na broj oboljelih i stopu smrtnosti.
          Pristup terapiji karcinoma, bilo da on ukljuèuje eksperimentalnu terapiju u sveuèilišnim bolnicama ili standardnu suvremenu terapiju u društvenim bolnicama, mora poèeti s adekvatnim bazama podataka. Svaki pacijent zahtijeva ispravnu histološku dijagnozu karcinoma. Nadalje, zahtijeva se adekvatno utvrðivanje stadija bolesti i plana lijeèenja.

          ___________________________________________________________________

            08-28-2010 23:24 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
            Magistar Magistar is a Male
            moforaja




            Poruka: 2667

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Da skratim.
            Hajdemo na terapiju.


            Sustavna kemoterapija (kemoterapija)
            Sustavna kemoterapija je jedan od osnovnih oblika terapije kojim raspolažemo u lijeèenju malignih bolesti. Napredak u medikamentoznoj terapiji doveo je razvitkom kemoterapije do poboljšanja u terapiji nekih tumora. Kemoterapija igra važnu ulogu u ublažavanju simptoma, èesto s produženim preživlja¬vanjem u nizu drugih tumora. Meðutim, u nekim sluèajevima kod solidnih tumora kemoterapija igra malu ulogu.

            Jedna od najvažnijih uloga sustavne kemoterapije koja se i dalje unapreðuje jest njena primjena u adjuvantnoj terapiji. Adjuvantna terapija se provodi nakon završene kirurške obrade pacijenata koji nema klinièkih, radioloških ili patoloških dokaza ostatne maligne bolesti. Njezina svrha je ukloniti mikrometastaze koje se ne mogu otkriti
            Izraz neoadjuvantna terapija odnosi se na primjenu kemoterapije prije izvoðenja kirurškog zahvata. Ovaj pristup je prihvaæen u lijeèenju karcinoma glave i vrata, te karcinoma mokraænog mjehura. Ukoliko bolest reagira na kemoterapiju, ona mu može koristiti više od obiène lokalne terapije.
            Kemoterapija provedena s ciljem izljeèenja ili ublažavanja simptoma, sastoji se od višestrukih ciklusa. Poželjno je postizanje terapijskog uèinka prije završetka terapije. Prekidanje neuèinkovite terapije omoguæava uvoðenje drugih oblika terapije, ili u njihovom nedostatku izbjegavanje nepotrebnog intoksiciranja. Odgovaranje na terapiju može se predoèiti direktno, palpacijom površinskih masa tumora, te indirektno, dijagnostièkima prikazom lezija. Indirektno predoèavanje je moguæe, ali manje poželjno u ocjenjivanju odgovora tumora na terapiju


            ___________________________________________________________________

              08-28-2010 23:32 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
              Magistar Magistar is a Male
              moforaja




              Poruka: 2667

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Naješæa indikacija za primjenu kemoterapije je proširena, uznapredovala maligna bolest pa stoga veæinu bolesnika nije moguæe njima posve izlijeèiti veæ se primjenjuju u svrhu ublažavanja bolesti i produljenja života bolesnica s karcinomom dojke, oboljelih od karcinoma prostate, mikrocelularnog karcinoma bronha i sl. Iznimka je lijeèenje gestacijske trofoblastiène bolesti (mola, koriokarcinom), Hodgkinove bolesti, tumora zametnog epitela jajnika i testisa gdje je moguæe postiæi izljeèenje. Najèešæi tumori koji se javljaju u populaciji još uvijek nisu izljeèivi u uznapredovalom stadiju.

              • Prije operacije
              Kemoterapija se može primijeniti prije operativnog zahvata (neo-adjuvantna terapija) kojom se smanjuje tumor. Citostatici se obièno daju bolesnicima èija je tumorska masa prevelika ili preèvrsto vezana uz zdravo okolno tkivo, da bi se olakšalo kirurško odstranjenje tumora.
              • Nakon operacije
              Kemoterapija se ponekad primjenjuje nakon operativnog zahvata (adjuvantna kemoterapija), kada je sav vidljivi tumor odstranjen, ali postoji rizik ostatnih, prostim okom nevidljivih stanica (mikrometastaza ili mikropresadnica). Cilj je uništiti eventualna mikrometastatska žarišta bolesti i time smanjiti rizik recidiva, tj. ponovne pojave bolesti. Adjuvantna kemoterapija u pravilu se zapoèinje unutar mjesec dana od kirurškog zahvata.
              • Za vrijeme terapije zraèenjem
              Kemoterapija koja se primjenjuje istovremeno sa zraèenjem naziva se kemoradioterapija.
              • U uznapredovalom raku
              Kemoterapija metastatske bolesti ima najèešæe za cilj produženje života, olakšanje simptoma bolesti i poboljšanje kvalitete života bolesnika. To je palijativna kemoterapija i obièno se primjenjuje dok god postoji terapijski odgovor.

              • Visokodozažna kemoterapija
              U lijeèenju nekih zloæudnih tumora (s visokim rizikom recidiva) primjenjuju se visoke doze citostatika radi postizanja boljeg terapijskog odgovora. Buduæi da visoke doze citostatika uništavaju koštanu srž (koja proizvodi krvne stanice), u tim je sluèajevima potrebno i presadjivanje (transplantacija) srži. To se postiže davanjem tzv. matiènih krvnih stanica koje se skupljaju iz koštane srži ili periferne krvi, od samog bolesnika (prije visokodozažne terapije) ili od druge osobe (donora) s podudarnim stanicama.

              ___________________________________________________________________

                08-28-2010 23:36 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
                cheri cheri is a Female
                moder u peMziji




                Poruka: 3806
                Location: Svizzera

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Magistre, izuzetni tekstovi, korisni i jasni i onom ko nema veze s medicinom. Svaka cast.
                Interesantna tabela o odgovoru tumora na hemo, nisam nesto slicno vidjela ni citala.

                08-28-2010 23:45 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
                Magistar Magistar is a Male
                moforaja




                Poruka: 2667

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od cheri:

                  Magistre, izuzetni tekstovi, korisni i jasni i onom ko nema veze s medicinom. Svaka cast.
                  Interesantna tabela o odgovoru tumora na hemo, nisam nesto slicno vidjela ni citala.


                Pa ovo je dio jednog rada (u kome je i moja malenkost sudjelovala)
                Mislim, inaèe kemoterapija ima ono djejstvo koje ljudi pripisuju raznoraznim dijetama, preparaima, travama, konjogrizima i bokvicama. To je to, samo 1000 puta jaèe.
                Evo malo, ako se mogne protumaèiti, a ako ne, svejedno, neka stoji, možda nekad (ne dao bog) i zatreba nekome za informaciju:

                Mehanizam djelovanja
                Kemoterapija je naziv za sistemsko lijeèenje zloæudnih bolesti kemijskim tvarima prirodnog ili sintetskog podrijetla koje se još nazivaju antitumorski lijekovi, citotoksièni lijekovi ili citostatici. Naziv kemoterapija koristi se jer se ovim lijeèenjem rast zloæudne stanice kontrolira kemijskim putem. Prema mehanizmu djelovanja citostatici najèešæe remete sintezu i/ili funkciju makromolekula (DNA, RNA, bjelanèevine) ili funkciju staniènih organela, osobito mitotskog aparata koji omoguæuje diobu stanica. Kao posljedica ovih uèinaka dolazi do smrti stanica (9).

                Podjela citostatika
                Citostatici se dijele u slijedeæe skupine: alkilirajuæa sredstva, antimetaboliti, protutumorski antibiotici, sredstva biljnog podrijetla

                - Alkilirajuæa sredstva
                Prvi alkilirajuæi agens, sumporni iperit, sintetiziran je u 19. stoljeæu, a kao kemijsko oružje je primijenjen u Prvom svjetskom ratu. U razdoblju izmeðu dva svjetska rata sintetiziran je dušikov iperit koji se prvi put klinièki primjenjuje 1942. godine i ta se godina smatra poèetkom razvoja moderne kemoterapije zloæudnih tumora.
                Alkilirajuæi agensi u kemijskoj strukturi imaju jednu ili dvije alkilne grupe koje reagiraju s biološki važnim dijelovima stanice. Agensi s dvije alkilne grupe su aktivniji.

                U skupinu bifunkcionalnih alkilirajuæih agenasa spadaju:
                - dušièni iperiti (ciklofosfamid, ifosfamid, mekloretamin, melfalan, klorambucil)
                - etilenimini i metilmelamini (tiotepa)
                - alkilsulfonati (busulfan)
                - derivati nitrozoureje (karmustin, lomustin, semustin, streptozocin)
                - triazeni (dakarbazin)

                Najvažniji citotoksièni uèinci ovih lijekova su onemoguæena transkripcija i replikacija DNA, ometanje metabolizma proteina i aktivnosti enzima. Stoga je njihovo djelovanje slièno uèinku ionizirajuæeg zraèenja. Otpornost tumorskih stanica na alkilirajuæe agense posljedica je pojaèanog popravka DNA, smanjenja staniène propusnosti za lijek te poveæanja inaktivacije lijeka.

                -Antimetaboliti
                Antimetaboliti su sintetski lijekovi koji zbog svoje kemijske sliènosti s fiziološkim tvarima blokiraju stvaranje DNA i na taj naèin sprjeèavaju rast tumorskih stanica i uzrokuju njihovo nepovratno ošteæenje. Tumorske stanice su osjetljivije na djelovanje ovih lijekova zbog dokazanih metabolièkih razlika izmeðu normalnih i zloæudnih stanica.
                Antimetaboliti su slijedeæi:
                - analozi folne kiseline (metotreksat)
                - analozi pirimidina (5-fluorouracil, 5-fluorodeoksiuridin, citarabin)
                - analozi purina (merkaptopurin, tiogvanin, pentostatin, kladribin)
                Svi ovi lijekovi djeluju specifièno u fazi S staniènog ciklusa. Primjenjuju se u lijeèenju akutne limfoblastiène, mijeloiène i limfatiène leukemije, non-Hodgkinova limfoma, karcinoma dojke, testisa ili bronha.

                - Protutumorski antibiotici
                Ovi lijekovi su inhibitori staniènog rasta. Njim pripadaju antraciklini (doksorubicin, daunorubicin), aktinomicin, bleomicin, mitomicin, plikamicin.

                - Sredstva biljnog podrijetla
                U sredstva biljnog podrijetla za lijeèenje zloæudnih lijekova spadaju biljni alkaloidi (vinblastin, vinkristin, vinorelbin, paklitaksel). Ovi se lijekovi vežu za diobeno vreteno, zaustavljaju diobu stanice u metafazi mitoze i uzrokuju njezinu smrt. Stoga se u literaturi vi lijekovi još nazivaju i metafaznim otrovima ili otrovima diobenog vretena.
                Podofilotoksini su polusintetski lijekovi izolirani iz biljke Podophyllum peltatum. U ovu skupinu lijekova pripadaju etopozid i tenipozid. Ošteæuju DNA i njeno uzdužno cijepanje (10).


                  - Nuspojave kemoterapije

                Veæ je naglašeno da za sada ne postoji idealan antitumorski lijek koji bi uništio samo zloæudne stanice, bez štetnog djelovanja na normalna tkiva. Najviše stradavaju zdrava tkiva èije se stanice brzo dijele, što èesto uzrokuje nuspojave. Nuspojave se dijele na opæe ili zajednièke za veæinu citostatika i specifiène, vezane uz primjenu pojedinih citotoksiènih lijekova.

                - Opæe nuspojave
                Opæe nuspojave, s obzirom na vrijeme javljanja, mogu biti akutne (rane) ili odgoðene (kasne).
                Akutne su: muènina, povraæanje, povišena temperatura, bolovi, alergijske reakcije, razgradnja krvnih stanica, bubrežne komplikacije.

                Odgoðene nuspojave jave se nekoliko dana do nekoliko tjedana nakon primjene citostatika, kao posljedica ošteæenja zdravih stanica u organizmu. To je, prije svega, ošteæenje koštane srži zbog kojeg je smanjeno stvaranje crvenih krvnih tjelešaca (eritrociti), bijelih krvnih tjelešaca (leukociti) i krvnih ploèica (trombociti). Posljedice su slabokrvnost s umorom i opæom slabosti, sklonost infekcijama i krvarenju.

                Najèešæe nuspojave vezane uz probavni sustav jesu: upala sluznice usne šupljine (stomatitis ili mukozitis) s ranicama u ustima, upala sluznice jednjaka, želuca i crijeva, bolovi u trbuhu, proljev, zatvor.

                Gubitak kose (alopecija) je èesta nuspojava kemoterapije, ali svi citostatici ne uzrokuju ispadanje kose. Ispadanje dlaka može se javiti na svim dijelovima tijela, ukljuèujuæi vlasište, lice (obrve i trepavice), ruke i noge, pazušne jame i stidne regije, postepeno ili u pramenovima. Kosa naraste nakon prestanka citostatske terapije, a nekim bolesnicima poèinje rasti još za vrijeme lijeèenja.

                Najèešæe su kasne nuspojave kemoterapije ošteæenje imunološkog sustava, neplodnost, sekundarni tumori. Iako je trudnoæa moguæa za vrijeme lijeèenja, ne preporuèa se jer citostatici mogu uzrokovati ošteæenja ploda. Stoga se ženama reproduktivne dobi savjetuje primjena neke od kontraceptivnih metoda (obièno kondom ili dijafragma). Za žene s rakom dojke nisu prikladne kontracepcijske pilule. Ako je rak otkriven u trudne žene, može biti moguæe odgoditi kemoterapiju do poroda. Ako pak zloæudna bolest zahtijeva brže lijeèenje, moraju se procijeniti moguæi štetni uèinci kemoterapije na fetus.

                - Specifiène nuspojave
                Specifiène nuspojave vezane su uz primjenu pojedinih citostatika. To su npr. ošteæenje srca (antraciklini), jetre (lomustin, L-asparaginaza), pluæa (bleomicin, busulfan), mokraænih organa (cisplatin, ifosfamid), živèanog sustava (prokarbazin, vinka alkaloidi), sluha (cisplatin) te niz drugih.
                Popratne pojave kemoterapije mogu biti neugodne, ali se uvijek moraju promatrati naspram sposobnosti citostatika da unište rak. Stoga je vrlo važno svakog bolesnika koji zapoèinje lijeèenje detaljno informirati o terapijskom planu i moguæim popratnim pojavama vezanim uz pojedine citostatike. Neke nuspojave mogu se predvidjeti i postoje djelotvorni lijekovi kojima se mogu ublažiti ili otkloniti. Najèešæe se koriste lijekovi protiv muènine i povraæanja (antiemetici), u obliku injekcija ili tableta, te tzv. faktori rasta, specijalne bjelanèevine koje se normalno stvaraju u tijelu, a danas se proizvode u laboratoriju: granulocitni faktor rasta potièe stvaranje leukocita i time smanjuje rizik od infekcije, a drugi faktor rasta - eritropoetin potièe stvaranje eritrocita, èime ublažava simptome slabokrvnosti i potrebu za transfuzijama krvi.
                Ponekad bolesnici misle da kemoterapija nije efikasna ako nemaju nuspojava ili, ako imaju nuspojave, da je kemoterapija djelotvornija. To je potpuno netoèno, jer nuspojave jako variraju od osobe do osobe i od lijeka do lijeka, i uopæe nisu znak da li su citostatici djelotvorni ili ne.


                - Rezistencija
                Osim nuspojava, razvoj otpornosti na citostatike je takoðer ogranièavajuæi èimbenik za primjenu ovih lijekova. Otpornost najèešæe nastaje zbog genske strukture tumorske stanice i stvaranju razlièitih mehanizama otpornosti (rezistencije). Da bi se nadvladala rezistencija tumora na citostatike, danas su u širokoj primjeni brojni protokoli u kojima se primjenjuje veæi broj antitumorskih lijekova koji su pojedinaèno dokazali djelotvornost protiv odreðenog tipa tumora, koji imaju razlièit mehanizam djelovanja i razlièit spektar toksiènosti. Lijekovi u kombinacijama trebaju se primjenjivati u najmanjim moguæim ciklusima gdje razmaci izmeðu pojedinog ciklusa kemoterapije omoguæuju oporavak zdravim tkivima organizma.

                ___________________________________________________________________

                  broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Magistar dana 08-28-2010 u 23:56.

                  08-28-2010 23:55 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
                  cheri cheri is a Female
                  moder u peMziji




                  Poruka: 3806
                  Location: Svizzera

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Citala sam dosta toga i o ovome, ali ovakav tekst sazet, jasan i precizan jos ne procitah. Ako je ovo dio tog rada, onda je rad fantastican. 10.gif

                  08-29-2010 00:08 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
                  Stari Grad Stari Grad is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 10597
                  Location: iza zvijezde

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  U prvi mah naslov ovog èlanka izgleda èudno (najblaže reèeno); meðutim, kada se proèita, djeluje vrlo ozbiljno, pošto su veæ postignuti neki pozitivni rezultati:

                  Preneseno sa Deutsche Welle:

                    http://www.rtm.ba/nauka/9966-Naucnici-dobrom-putu-Vrucinom-protiv-celija-raka.html

                  ___________________________________________________________________
                  ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
                  on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

                    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
                  ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
                  ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
                  .. dosta je vise i tebe i tvoje
                    tiranije
                  ...

                  08-29-2010 17:10 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
                  curka curka is a Female
                  avenija kruzno




                  Poruka: 87

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  ..ne mogu sudjelovati u savjetima..ali, ako sta mogu pomoci sa nabavkom ovdje u svicarskoj,...mozes se javiti.. 01.gif

                  ___________________________________________________________________
                  Neki ljudi ulaze u naše živote, ali brzo i izlaze.
                  Neki ostaju neko vrijeme i ostavljaju tragove na našoj duši, nakon èega mi nikad više nismo isti.

                  08-29-2010 22:21 curka is offline Pregledaj poruke od curka Dodaj curka u listu prijatelja
                  Stranica (4): « prethodna 1 2 [3] 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com